13 Metamorfose moet Westwijk opkrikken i w Maatregelen tegen parkeeroverlast bij HSC NEW BASSY'S FASHION DE „PINKSTER"BLOEMETJES 2 Hi li st m Maasland inlijven, en snel Schiedamse Aretha bij Henny Huisman Bridge-instuif Holy-Zuid heeft huismeester Koor zoekt leden Inzameling grof vuil M Breasted blazer 1/2 prijs Alleen bij NewBassy's fashion Bij New Bessy's Fashion: echte aanbiedingen!! 1° Middellandstraat 7a, Rotterdam, tel. 010-4134668 Rotterdams Dagbfad Donderdag 19 mei 1994 'SSkSS* Ooit was Maassluis van Maasland. Toen heette de gemeente nog Maeslantsluys. Waar de vlieten op de Maasmond uitkwamen, ont stond een levendige handel Er werd druk gebouwd, Maassluis werd zelfstandig. Een omgekeerde annexatie. Meestal is het andersom ge gaan. Schiedam heeft Kethel ingelijfd en een stukje Mathenesse, Vlaardingen eigende zich Ambacht toe. Hoek van Holland werd door 's-Gravenzande overgedaan aan Rotterdam en is dus nooit zelfstan- Van alle gemeenten in dit gebied is Maasland het meest egoïstisch. Ze bouwen er in principe alleen voor de eigen inwoners (gelukkig mag dat straks niet meer), maar bovendien zetten ze de mooiste wo ningen rond het dorp en alles wat ze eigenlijk niet pruimen maar wat toch geld oplevert, dat laten ze bouwen aan de uiterste randen van Maasland - pal tegen Maassluis aan en zo ver mogelijk verwijderd van de Maasianders. Daarom zit Maassluis bij de ene ingang aan de Laan 1940-1945 nu meteen benzinestation en aan de andere ingang bij de Maasdijk met een transportcentrum in aanbouw. In de gemeenteraad van Maasland zit een oud-wethouder die het on langs presteerde om te zeggen dat het transportcentrum achteraf ge zien beter op een andere plek had kunnen komen. Dat had Maassluis dus van te voren al gezegd. Dan had dat prachtige bomenlaantje, dat door toedoen van die oud-wethouder vermoord is, gered kunnen worden. Nu heb ik Maassluis in ander verband wel gebombardeerd tot Domste Stad aan de Waterweg, maar Maasland spant helemaal de kroon. Daarom dacht ik, als we die twee nou laten fuseren, dan wordt het misschien nog wat. Het past in een landelijke discussie over het geringe bestaansrecht van kleine gemeenten. En dan doen we Hoek van Holland er ook nog bij, plus het Staelduin- se Bos en de stukjes Naaldwijk en 's-Gravenzande ten zuiden van de Maasdijk. Dan heb je een mooie gemeente van zo'n 55.000 inwoners, die tenminste een evenwichtige planning van groen- en bouwloca ties kan maken. Want als ze met hun drieën verder tobben, wordt het overal van alles wat, onoverzichtelijk, een zooitje tussen het strand en de Broekpolder. Maar als ze samengaan, kunnen wij burgers meer invloed uitoefenen op hoe wij deze omgeving willen hebben. Trouwens, wat mij betreft doen ze Vlaardingen er ook nog bij, maar gut, Iaat ik niet overdrijven. KOR KEGEL Schiedam De 6-jarige Cherverny Schaper uit Schiedam is vrij dagavond 27 mei te zien in de Miniplaybackshow van Henny Huisman. Cherverny treedt op als Aretha Franklin en vertolkt het nummer You make me feel, op RTL 4, vanaf 20.25 uur. Clubhuis De Toekomst van sportvereniging Ex- celsior'20 dient deze zomer als decor voor de jaarlijks terugkerende bridge-instuif die door de Dienst Sport en Recreatie wordt georganiseerd. De eerste speel avond is woensdag 25 mei. Deelnemers, ook beginners, kunnen zich 's avonds tot 19.45 uur per paar aan de zaal in te schrijven. Om in de prijzen te kunnen vallen, moet men minimaal zes avonden hebben gespeeld. De overige speelavon den zijn 1.8,22 en 29 juni en 6,13.20 en 27 juli. De fi nale-avond vindt plaats op 3 augustus. Vlaardingen Na een jaar touwtrekken is de kogel dan toch door de kerk en is John Bevers officieel als huismeester in Holy-Zuid aangesteld. Bevers gaat klachten van be woners behandelen en zorgt dat de problemen wor den opgelost. In het contactblad van bevvonersver- emging De Toekomst schrijft hij: „Een veel gehoor de klacht is dat nog steeds personen hun grofvuil bij de blokcontainers zetten zonder de moeite te nemen het gratis nummer van de ophaaldienst (06-0221115) te bellen." De huismeester is ook op andere fronten actief. Zo heeft hij voor de Op2oomerdag (28 mei) het verzoek ingediend de singel aan de Spechtlaan schoon te ma ken en er vis in uit te zetten. Ook wil hij er een spuit- fontein in hebben. Het Annchen van den Bos koor zoekt met het oog op het vijftigjarig bestaan volgend jaar nieuwe koorle den. Zowel dames als heren zijn dringend gewenst voor het jubileumconcert. Belangstellenden kunnen tijdens de repetitie-avond vrijblijvend kennismaken met het koor. elke maandagavond van 19.45 tot 21.45 uur. Het koor repeteert in de zaal van Wijkcentrum Indische Buurt aan de Floreslaan te Vlaardingen. Maassluis Grof vuil en klein chemisch afval kan zaterdag tus sen 10.00 en 13.00 uur door particulieren worden in geleverd bij het gemeentelijk depót aan het Sparren dal in Maassluis. Het depót is normaal gesproken ie dere tweede en vierde zaterdag van de maand ge opend voor het afgeven van grof vuil en klein che misch afval. Deze maand is het centrum echter we gens overweldigende belangstelling ook elke zater dagochtend geopend. Wie met in staat is zelf het afval naar het depót te brengen, kan gebruik maken van de ophaalrondes van de reinigingsdienst. Vooraf een afspraak maken is gewenst, iedere werkdag van 10.00 tot 12.00 uur bij de afdeling Milieubeheer, 01899-19111. Vrijdag120 mei VLAARDINGEN Kennismaking Thai-boksen. Gymzaal Thorbeckes- traat, elke vrijdagavond van 20 mei tot 1 juli. Ook elke zondagochtend buiten van 11.00 tot 12.00 uur, verza melen bij JCThe Question. Deelname gratis. Dinsdag 31 mei SCHIEDAM Buiten tekenen en schilderen, Cursusgebouw Klei en Kleur. 9.00-13.00 uur(njflessen). Dinsdag 14 juni VLAARDINGEN Reanimeren. Holy Ziekenhuis, 20.00-22.00uur. (ook 28 juni, 25). Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Het zuidelijk deel van de Westwïjk waar in de plannen van de gemeente veel moet ver anderen. In de Samuel Esmeijer- straat (mïd- denlinks) zul len vrijwel ze ker twee flat- bJokken ge sloopt wor den. Ook staat het voortbestaan van de atle tiekbaan van Fortuna (mid den) ter dis cussie. Wel blijven het groen langs de Marnix- laan (rechts) en een brede groenstrook langs de Ma rathonweg (onder) rich ting Broek polder ge handhaafd. Luchtfoto Roel Dijkstra Door Evert Nijkamp Vlaardingen - Nauwelijks veertig jaar nadat inde Vlaardingse Westwijk de heipalen de grond ingingen, staat de wijk voor een aantal ingrijpende veranderingen. De gemeente heeft grootse plannen om door de sloop van flats en de bouw van eengezins woningen de naoorlogse wijk een nieuw karakter te geven. De plannen voor de herstructurering naderen hun voltooiing. .Andersoortige huizen moeten locaties is afgenomen, konden er twee vliegen m een slag worden geslagen. Groen In twee workshops -afgelopen najaar- bracht de gemeente in overleg met betrokken verhuur ders. bewoners, winkeliers en ver tegenwoordigers van de scholen de probleemgebieden in kaart. Onderscheid werd gemaakt tus sen 'beheergebieden' die nauwe lijks aandacht behoefden en 'ont wikkelingsgebieden' waar ingrij pende renovaties, sloop en nieuw bouw centraal kwamen te staan. Achttien gebieden, veelal in de PLN-buurt en in het centrum van de wijk. kwamen m aanmerking voor vergaande veranderingen. De gemeente is er in veel gevallen nog met uit hoe dat moet gebeu ren. ..In ieder geval moet dat niet ten koste gaan van teveel groen," be nadrukt projectleider Paul Joor- mann. In het midden van de wijk blijft een brede groene strook lo pen van de Marathonweg richting Broekpolder. Bij de toekomstige bouwplannen blijven Marnix- plantsoen, heemtuin en het groen bij het Christelijk Economisch College Beneden-Maas gespaard. De sportvelden aan de Marathon- weg daarentegen verdwijnen mo gelijk. „Het is in ieder geval niet de bedoeling het groen weg te pesten, want het is één van de sterke punten van de wijk." aldus Joormann. Hoeveel eengezinswoningen er in de ontwikkelingsgebieden bij moeten komen, weet de project leider nog niet. Vast staat in ieder geval dat de meeste panden die ervoor gesloopt moeten worden in het PLN-complex staan. Vrijwel zeker is de sloop van twee flat- blokken aan de Samuel Esmeijer- straat. Op de andere lokaties m de Westwijk kunnen gemakkelijker woningen tussen de bestaande draagkrachtiger bewoners aan trekken en zo de steeds eenzijdi ger van samenstelling geworden bevolking doorbreken," stelt pro jectleider Paul Joormann van de Dienst Stadswerk. De Westwijk is tussen 1955 en 1965 gebouwd op een wijze zoals later vaker zou gebeuren. De wijk was jarenlang een voorbeeld voor heel Nederland op het gebied van na-oorlogse stadsontwikkeling. In een mum van tijd werd het ene woonblok na het andere uit de grond gestampt om de ergste wo ningnood te verhelpen en om de uit alle delen van Nederland aan getrokken werkers in de snel groeiende industrie te huisves ten. Flats en een enkele eengezinswo ning waren het resultaat. De 5500 woningen in de wijk moesten vooral betaalbaar blijven, want gemikt werd op bewoners uit de sociale middenklasse. In de jaren zeventig vertrokken er mensen vanwege de milieu- overlast, vooral van de ENCK la ter Windmill en thans Hydro Agri. De huren stegen door de jaren nauwelijks, waardoor zich steeds meer mensen uit de laagste inko mensklasse in de wijk vestigden. In de loop der tijd begonnen de woningen in verval te raken. De wijk dreigde te verpauperen. Tien jaar geleden startte de ge meente renovaties in de wijk. Al les verliep zonder al te grote pro blemen en binnen zeven jaar leek alles te zijn opgekalefaterd, op één buurt na: het PLN-complex. In deze buurt, in het zuiden van de wijk. bevinden zich de wonin gen met de laagste huren. De ge meente had de keus: renoveren óf de buurt nog ingrijpender aan pakken. En omdat volgens de gemeente de behoefte aan eengezinswonin gen de laatste jaren alleen maar is toegenomen en het aantal bouw blokken worden gebouwd of be staat voldoende bouwgelegen- heid door het verhuizen van de sportverenigingen WIK Fortuna en Spirit naar de Broekpolder en de Vettenoordsepolder. Maar niet alleen via sloop of 'ver dichting' van de wijk wil de ge meente meer variatie in wonin gen krijgen. Ook door bestaande flats op verschillende manieren te renoveren. Joormann denkt bij voorbeeld aan het samenvoegen van woningen en het toevoegen van woonlagen. Als voorbeeld van een dergelijke operatie neemt de projectleider de renovatie in de Schiedamse wijk Nieuwland. De nieuwe woningen moeten mini maal twintig jaar meekunnen. Draagkracht Belangrijk onderdeel in de her structurering van de Westwijk is de plaats van een toekomstig win kelcentrum. De gemeente wil de winkeloppervlakte verkle m van 8500 naar 6000 vierkante me ter omdat de fmanciele draag kracht van de huidige 13.000 wijk bewoners te klein is voor zoveel verkoopruimte. Verder zouden de buurtwinkels in de wijk zich in één winkelcentrum moeten con centreren. Volgens Joormann is het niet waarschijnlijk dat daar ook vestigingen van landelijke winkelketens komen, omdat deze zoveel mogelijk gestimuleerd worden zich op het Liesveld te vestigen. Aan twee plaatsen wordt gedacht om de winkels te concentreren. De eerste mogelijkheid is aan de Wiardi Beckmansingel, dc twee de iets noordelijker aan de Dirk de Derdelaan. De voorkeur van de betrokkenen gaat meer uit naar de eerste variant. De winkels aan de Dirk de Derdelaan zullen in dat geval toch niet verdwijnen. Bij beide varianten blijft het noodzakelijk om de verkeersstro men in het centrum van de wijk te veranderen. In beide scenario's staat vast dat de winkels aan de Floris de Vijf delaan zullen verdwijnen. De ge meente is hierover m druk over leg met de Organisatie Vlaar dingse Ondernemers. Voorzitter A. Wapenaar van de OVO, die zelf een slagerij runt aan de Wiardi Beckmansingel, voorziet by het verdwijnen van deze winkels wei nig problemen, omdat deze een groot verloop kennen en bezit van één eigenaar zijn: de woningver huurder Patrimonium. Bij de plannen voor de Van Baer- lestraat verwacht hij meer proble men. In de plannen worden daar winkels verplaatst en krijgen een ingang aan de Wiardi Beckmannsingel. Het filiaal van Bas van der Heijden zal hierbij moeten verdwijnen. Dat zal niet zonder slag of stoot gaan. Het be drijf heeft laten weten dat ze te veel geïnvesteerd heeft om van deze plek te verdwijnen. De su permarkt van Albert Heijn hoeft in de plannen niet te verhuizen, maar kan uitbreiden met het pand van de garage ernaast. De middenstanders uit de wijk en de OVO vinden dat overigens niet 1 correct omdat inkrimping van de hoeveelheid winkeloppervlakte is afgesproken. Jonge gezinnen Belangrijk is ook de plaats van de scholen in de vernieuwde West wijk. Met de groei van het aantal eengezinswoningen zat waar schijnlijk het aantal leerlingen toenemen omdat er meer jonge gezinnen naar de wijk komen. De negen scholen in de wijk kunnen zich in drie gebieden concentre ren, namelijk Hoogkamer, Wete ring en Zuidbuurt. Mogelijk zal het college Beneden-Maas ver plaatst worden naar de omgeving van het station, maar erg hoog schat Joormann die kans niet in. „Die school zit er pas dertien jaar en is nog niet afgeschreven. Dat zou wel erg duur voor de gemeen te worden." Reden om die school in de plan nen naar het station te verplaat sen is het grote euvel waarmee het herstructureringsproject zit: de geluidoverlast van de havens en industrieën ten zuiden van de wijk. De gemeente wil daartegen een 'geluidwal' vormen door aan de Ary Koplaan bedrijven en kan toren te plaatsen. Decibel Met het beperken van deze ge luidsoverlast valt of staat de nieuwbouw in het zuiden van de wijk. De wet bepaalt dat er geen nieuwe woningen gebouwd mo gen worden bij geluidsoverlast hoger dan 50 decibel. De indus trieën veroorzaken in de West wijk een overlast van ongeveer 55 decibel Bij het station en het zui delijk deel van het PLN-complex is dat zelfs 60. „Door geluidwerende maatrege len te nemen, kan de gemeente voor elk van de achttien bouwlo- katies ontheffing van dat verbod aanvragen," stelt Paul Joormann. De plannen voor de herstructure ring van de wijk zijn nog in een voorbereidend stadium. Over de kosten durft de projectleider zich niet uit te spreken. „Dat hangt van te veel factoren af." Ambtenaren van de Dienst Stads werk en de twee grote particuliere woningverhuurders Samenwer king en Patrimonium onderzoe ken de haalbaarheid van de ver schillende scenario's en daarna worden meerdere projectontwik kelaars benaderd. Na de zomer gaat het totaalplan de inspraak in. „Met een beetje geluk kan dan na goedkeuring door B en W begin 1996 de eerste paal de grond in voor de vernieuwingen," aldus Joormann. Donderdag 19 mei SCHIEDAM Teerstoof. Apollo Toneel, 20.00u. Filmhuis. The fugitive, 21.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal The house of the spirits (film), 20.30u. ROTTERDAM Bibliotheektheater. Grimasfesti val. 20.00u. Lantaren/Venster. Onder controle. 21.00u. Luxor Theater. Het Groot Niet Te Vermij den Dans/Show Orkest. 20.15u. Po pular. Joop van der Zoon's Circus theater, 20.30u. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Nirvana. 20.15u. Interiors, 20.30u. De Doelen Am sterdamse Bachsolisten, 20.15u. Rotterdams Philharmomsch Orkest, 20.15u, Groove Garden. Grooveband2,22.30u, Nighttown. Tróckener Kecks. 21.00u. Oude Ha ven. Dommelsch Boogie Blues Festival, 21.30U. Plan C, Magie Franky and the Bluesdisease, 22-OOu. DeTwijfeiaar. Skunk Funk, 23.00u. Zaal De Unie. In Focus: Boudewijn Tarenskeen, 20.30u. Vrijdag 20 mei SCHIEDAM Teerstoof. Apoilo Toneel, 20.00u. Beierlandsestraat 57. Inleveren pakketten voor Polen, 18.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. The house of the spirits (film), 20.30u. Tineke Schou ten, 20.l5u. Ichtuskerk. Jongeren;,, koor Real Choice, 20.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: "Rising Sun' (12) dag. 11.45-2.45-5.45- 8.45. Alhambra 2: 'Mis.Doubtfire' (al) dag. 6.45-9.30. do.vr.ookl.15- 4. Calypso 1: 'The Secret Garden" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp- so-2: 'Shortcuts' (16) dag. 2-8, Ca- lypso-3: 'Shadowiands' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30- Cinerama 1: The Fear Inside' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Back beat' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: The Pelican Brief' (12) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 4: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9,30. Cinerama 5: 'On Deadly Ground' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'Schmdler's List' (12) dag. 2-8. fmax Theater: 'Blue Pla net' (d!) do.vr. 2-8. Lantaren/Ven ster 1: 'Temptation of a Monk' (16) dag.8-10.15. Lantaren/Venster 2: 'Rit over de grens' dag. 7.30. 'Pans Texas' do.vr.za. 9.30. Lantaren/ Venster 3: 'Bad Boy Bubby' (16) dag. 8. 'Fearless'{16) dag. 10. Lan taren/Venster 4: 'For Fun' (16) dag. 8-10. Lumière 1: 'Intersection" (12) dag. 1.15-4-6,45-9.30. lumière 2: 'Look who's talking now' ta;) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3:'Si ster Act2' (al) dag. 6.45-9.30. do.vr. ook 1,15-4. Lumière 4: 'Cool run nings' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Rex: 'Amanda by night II" (18) dag- .vanaf 12 dooi I. voorstelling. Thalia: 'Naked gun 33 1/3 The final insult' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Vlaardingen - Op een deel van de Kethelweg in Vlaardingen, tussen de Burgemeester A. van Walsum- laan en de Rode Kruislaan, wordt een extra parkeerverbod inge steld. Ook wordt het Trimpad bij de aansluiting op de Kethelweg afgesloten door paaltjes. Het col lege van b en w heeft hiertoe be sloten na klachten van een omwo nende over de parkeersituatie op de Kethelweg ter hoogte van voet balvereniging HSC. Volgens J. Fousert, raadslid van de SP, wordt de parkeerplaats op de hoek Kethelweg/Lavendels- traat onvoldoende gebruikt enbe- invloedt het parkeren op de Kethelweg de veiligheid van alle deelnemers aan het verkeer en de leefbaarheid van de wijk. Zij News - Pastiion, en een heel bekend merk!! Flitsende zomer kleuren! o.a, rood - groen - kobalt - kaki maar ook zwart zwart/wit Elders 198.- 219.- 100% scheerwol! Skieuren o.a, Double Duty- Scabetti-Veia Elders 89.90+ 129.- o.a. News - Scotch Soda-Chevy Eiders 119 'n Waanzinnige jeans stone washed - bleach blue/black Elders 149.- p.stuk aa 3_yo°f qqt' Canabls Cars Elders 109.- p.stuk Vrijdagavond koopavond heeft het college gevraagd op kor te termijn maatregelen te treffen' om de situatie te verbeteren. Al eerder hebben omwonenden geklaagd over de parkeerproble- matiek in deze omgeving Tijdens de discussie rond de bouw van het Campanile-hotel nabij de Burge meester A. van Walsumlaan spra ken de bewoners hun onvrede uit over de verwachte parkeertoena- me door de fusie van twee voet balverenigingen tot de Hollandi- aan-Sateiliet Combinatie. Van het parkeerterrein op de hoek Kethelweg/Lavendelstraat werd destijds weinig gebruik ge maakt door de slechte staat van onderhoud en de slechte bereik baarheid. Volgens de gemeente is de bereikbaarheid van het terrein sinds de zomer van 1991 verbe terd door het aanbrengen van een asfaltlaag en door de aangrenzen de beplanting en bewegwijzering te verbeteren. Met het instellen van het parkeer verbod op de Kethelweg en de plaatsing van de paaltjes denkt het college nu voldoende maatre gelen te hebben getroffen voor een veilige verkeersituatie in het gebied. Wel stelt het stadsbestuur in haar schriftelijke beantwoor ding van de vragen dat het par keerterrein intensiever gebruiKt zou kunnen worden door de be zoekers van de voetbalvereniging HSC. De vereniging moet zono dig de bezoekers wijzen op de aanwezigheid en het juiste ge bruik van het parkeerterrein. De politie krijgt het verzoek zorg te dragen voor het handhaven van de geldende parkeerverbo den. Het illegale gebruik van de wandel- en fietspaden in het park 't Nieuwelant denkt het college grotendeels op te kunnen lossen met het plaatsen van de paaltjes op het Trimpad. Alleen onthef- fïnghouders hebben dan nog toe gang tot de paden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1