19 Winzo is niet bang voor de Magnum FIETSER! 129 Sportschoenen 29 39 COMBI MET GARANTIE kinderwagens T-Shirts NIKE Ocean Pacific Pannensets Scheerapparaten Sportkieding Yennis-ballen Maand CD Vlaardings familiebedrijf verkoopt al 75 jaar ambachtelijk ijs 'Als Jantje wil drummen, gaat hij zijn gang maar' Hobby's wekken geen begrip Lezing over radon Wet Gehandicapten Met Erker op tienerkamp Willemstad extra belicht Kankerbestrijding heeft nieuwe voorzitter Vierdaagse langs kunst Ontmoetingsavond voor Vlaardingers Rotterdams Dagblad Vrijdag 20 mei 1994 Deze column schrijf ik op verzoek van Bart de Leede, de van wakke re opposant tot wethouder vergroeide Schiedammer. Zijn verzoek bereikte me zwart op wit Niet zomaar zwart en met zomaar wit Neen, diep donker zwart op heel eng wit Het witter dan wit van de In een volstrekt overbodig maar kostbaar boekwerkje over de per l januari 1994 opgeheven campagne 'Schiedammers van overal en nergens' vraagt Bart, die vooratter was van de campagneraad, om Kritiek „Want wie met van zijn fouten wil leren, is gedoemd ze te herhalen," voegt hij er parmantig aan toe hi die laatste opmerking herken ik weer een beetje de actie- en op positievoerder, die hy was totdat Bart, na de groei van zijn party vier jaar geleden, samen met zyn politieke bondgenoot Adn Reynhout op het bestuurderspluche terecht kwam In de vraag om '(positieve) kritiek' verraadt De Leede echter dat hy al snel met het virus is be smet waaraan m een goed functionerende democratie gemeentebe stuurders uiteindelijk als regent ten onder gaan Kritiek is kritiek en hoe ze uitgelegd wordt, positief of negatief, hangt af van de lezer. Wie vraagt naar 'positieve kritiek' vist naar complimentjes en ontkent bij voorbaat, dat hij of zy essentiele fou ten heeft gemaakt Ik ga er dus by voorbaat vanuit, dat myn kritiek als negatief zal wor den afgedaan Zoals al meer dan een jaar geleden ook gebeurde met de kritiek, die de jonge PvdA'er Menmnk spuide over de nu afgeslo ten campagne voor meer begrip tussen de Schiedammers van overal en nergens Met welke argumenten en op welke onderdelen Mermink toen heeft gewezen, weet ik met meer precies Wel is me by gebleven, dat hy het nochge geld met juist besteed vond en de rapportage over een en ander te optimistisch Ik deel m het algemeen zyn mening, dat er in deze campagne geld aan onzinnige zaken is uitgegeven Waarom bijvoorbeeld zyn al die campagnekranten op zulk kostbaar papier gedrukt' En waarom in hemelsnaam moet na afloop ook nog een kostbaar boekwerk gemaakt worden met oude foto's, oude tek sten, alle namen van betaalde en onbetaalde medewerkers, titels van de afgelopen twee jaar verschenen artikelen en zelfs bijna maagde lijk blanke pagina's' Natuurlijk mag, neen zelfs moet, vooral m Schiedam geld besteed worden aan activiteiten, die kum en leiden tot meer begnp van alle Schiedammers voor elkaar Daarom juist moet voorkomen worden, dat de leiding van zo'n campagne zich uitleeft in eigen hobby's BEN VAN HAREN Wat is Radon precies' Waar komt het vandaan' En wat zyn de gevolgen voor de volksgezondheid' Deze en andere vragen komen woensdag 25 mei aan de or de tijdens een lezing over dit onderwerp in de Teer stoof m Schiedam De aanvang is 20 00 uur De Veremging Tegen Milieubederf heeft voor de ge legenheid Charrel Hendriks uitgenodigd die is als hoogleraar Materiaalkunde^ is verbonden aan de Technische Universiteit Delft Als lid van het Milieu beraad "oor de bouwis hij betrokken geweest by de lormulering van het nationale beleid ten aanzien van Radon Dit heeft geleid tot een beleidsstandpunt dat 24 mei behandeld zal worden in de Vaste Kamer Commissie De heer Hendriks gaat tijdens de lezing nader in op het overheidsbeleid voor de komende ja ren Na aflonn kunnen er vragen worden gesteld De Wet Voorzieningen Gehandicapten staat dinsdag centraal tijdens een bijeenkomst van diverse belan gengroepen die actief zyn in Schiedam De byeen Komst is bedoeld voor ouderen en handicapten De Regionale Organisatie Gehandicaptenvoorzientn gen (ROG) die m de Waterweg-gemeentes uitvoe ring geeft aan de wet geeft informatie over de gevol gen van de nieuwe wet De bijeenkomst is vanaf 14 00 uur in wijkcentrum De Blauwe Brug De orga nisatie benadrukt dat niet ingegaan kan worden op persoonlijke situaties Dit kan alleen na een vraag aanvraag of klacht direct by de ROG in Maassluis Wijkcentrum De Erker organiseert een tienerkamp van maandag 4 juli tot en met vrijdag 8 juli in het Noordbrabantse Hoeven Naast een dropping en een bezoek aan een pretpark staat samen koken op het programma, een kampvuur maken en andere span nende er avontuurlyke activiteiten Deelnemers mogen met ouder zyn dan 14 jaar en met jonger dan 12 jaar De deelnemersbijdrage voor het hele kamp is 149 Aanmelden kan tot 16 mei aan de balie van De Erker of via telefoon 426776? Vlaardingen Voorafgaand aan de excursie die de Historische Ver eniging Vlaardingen zaterdag 11 juni onderneemt naar Willemstad, wordt dinsdag 24 mei een lezing ge houden Spreker J P C M van Hoof belicht het ont staan en de geschiedenis van vestingsstad Willem stad Ook besteedt hy aandacht aan de verschillende objecten die herinneren aan het vestingbouwkundi ge verleden van de stad De aanvang is om 19 45 uur m de bovenzaal van de St Joannes de Dooperkerk aan de Hoogstraat te Vlaardingen Maassluis Na tien jaar de voorzittershamer te hebben gehan teerd heeft de heer J Spijker afscheid genomen van de Maassluise afdeling van de Nederlandse Kanker bestrijding Als dank voor zyn inzet kreeg de afgetre den praeses uit handen van de districtspromotor de krab-speld van de Kankerbestryding opgespeld On der het 'bewind' van Spijker zyn de afgelopen jaren goede collecte-opbrengsten gerealiseerd Per jaar wordt zo'n 30 000 gulden opgehaald G vanAsperen, die al enkele jaren een bestuursfunctie vervult, heeft het voorzitterschap overgenomen Deavondwandelvierdaagse, die dit jaar voor de 39ste keer wordt gehouden, krijgt een extra dimensie De wandelingen voeren langs de openbare kunstwer ken die Maassluis rijk is De deelnemers kunnen gratis en vrijblijvend meedoen aan een vragenspel over de kunstvoorwerpen die tydens de vierdaagse worden gepasseerd Zoals gebruikelijk dient de pro- duktiehal van Willem Pot aan de Heidringstraat als vertrekpunt van de vierdaagse die maandag 13 juni om 19 00 uur begint De wandelaars kunnen kiezen uit afstanden van vyf, tien en vyftien kilometer Door Peter de Lange Vlaardingen - IJs eten ze overal, hoe noordelijker je komt, hoe meer De Zweden zijn onbetwist wereldkampioen, die consu meren per hoofd van de bevolking jaarlijks zo'n achttien liter Vlak ook de Oosteuropeanen, en vooral de Russen, met uit Die staan neuriënd een half uur voor een ijsje m de rij Hollanders zijn volgens de statistieken wat matiger Hoewel, als je op een zomeravond bij Winzo in Vlaardingen binnenloopt zou je dat niet zeggen Klant nummer drie is net aan de beurt, klant 92 trekt zijn nummertje Zo bar was het m de beginjaren van het familiebedrijf met maar vast staat dat opa Cees van der Windt al meteen vanaf 6 juni 1919 een forse klandizie had Dat moet wel, want de voormalige haring visser zag zyn nieuwe broodwin mng zo snel groeien, dat hy die binnen de kortste keren van de Pieter Karei Drossaertstraat naar de Stationsstraat verplaatste en vandaar naar het Schravendyk- plein, waar hy een ysfabnekje bouwde in het weiland Oma Riek heeft er dagelijks staan roeren in de houten kuipen met blokken ys en vneszout eromheen Op de fo to's in het familiealbum is het nog te zien IJs maken kostte veel zweet, m die dagen Dat fabriekje staat er 75 jaar later nog Het weiland is een arukke straat geworden en de Winzo-ma- chines zyn gemoderniseerd Maar ze maken een produkt dat nog even ambachtelijk smaakt als driekwart eeuw terug De faam er van reikt tot ver in de omtrek m de zaak staan klanten uit Den Haag Hoek van Holland Spyke msse Het geheim' Familtere- cept verklaart Bert van der Windt de 46-jarige kleinzoon van opa Cees en huidig eigenaar van Winzo En warenkennis Anders houd je het natuurlijk nooit zo lang vol We hebben heel wat col lega's zien komen en weer gaan hoor Gewoon omdat ze met con stant dezelfde kwaliteit leverden, als het even slecht ging begonnen ze te beknibbelen op hun spullen Dat hebben wy bewust nooit ge daan Herkenbaar Behalve vakkennis is het ook een kwestie van handelsgeest Uit een oude Vlaardmgse beroepengids weet Bert dat een Van der Windt nooit in loondienst gaat „Het zyn stuk voor stuk kooplui Ze hech ten aan zelfstandigheid' Bert kreeg die ondernemingslust thuis met de paplepel ingegoten Op zyn dertiende liep hy in de grote vakantie al achter een ysvva- gentje net als zyn vader Bertus Die heeft zestig jaar volgemaakt in het bedryf „En nooit een lintje gekregen zegt Bert een beetje verongelijkt Winzo Van der Windt en zonen') is het prototype van een familie bedrijf Opa had elf kinderen en zyn mannelijke nazaten zyn byna allemaal ys gaan verkopen Bert ,Zodra er weer een jongen oud genoeg was werd er een nieuwe kar aangeschaft Echtgenotes broers en neven vormden de vas te kern die werd aangevuld met buitenstaanders En ook dat wer den vertrouwde gezichten, de meesten bleven tientallen jaren in dienst Die herkenbaarheid heeft ongetwijfeld bijgedragen aan het succes van Vlaardings on volprezen ijs Plus het feit dat het byna overal verkrijgbaar is Naast de vaste verkooppunten is er al tyd wel een karretje op straat Smurfenijs 'Never change a winning horse' zeggen de Engelsen Aan het ba sisrecept van opa Cees en oma Riek is m de loop der jaren dan ook nauwelyks gesleuteld En de kwaliteit van het produkt is hei lig Myn vader heeft me altijd gewaarschuwd daar moetje nooit of te nimmer op bezuinigen." zegt Bert „Wy zweren by goede grondstoffen, by natuurlijke pro- dukten Kwaliteit moet je voort durend in de gaten houden Let op het vetgehalte van de melk. als de koeien in de wei staan is dat gehalte anders dan wanneer ze op stal staan Let op waar je aardbei en vandaan komen, want je hebt Terwijl Rmi nog een ijsje schept, doen Bert en zoon Rick zich vast tegoed aan een heerlijk schepijs- je van eigen recept. Foto Roel Dijkstra streken waar ze naar snot sma ken Tot 1953 werd aan het Schraven dijkplein uitsluitend vanille-ys gemaakt Daarna ging Winzo af en toe voorzichtig met een trend mee Op Koninginnedag kan het voorkomen dat de yslolUes oranje zyn Als Nederland straks op het WK voetbalt gaat er vanzelfspre kend ook veel oranje m de mixer Het Haring- en Bierfeest is goed voor lollies in de Vlaardmgse kleuren, en blauwe smurfenysjes zyn ook een tijdje in geweest Maar een concurrentieslag met de Magnum zal Winzo met aan gaan Waarom zouden we' vraagt Bert relaxed Verpakt ijs is voor ons geen enkele bedrei ging Dat is een heel andere markt D-Day IJs is in zekere zm een moeilijk produkt Bacteriën liggen altijd op de loer wie het met te nauw neemt met de hygiene zit snel in de problemen Schoonmaken is CAPELLE A/O IJSSEL, Bowlangcentrum 'DE BUNKERT' P.C. Boutenssïncjel 5. MAANDAG 23 MEI van 11.OO - 18.30 uur 245TT 289^ at 20 modellen. 2 jaar garantie' Mountainbikes Citybikes mrackingbikes Racefietsen running, vrije tijd, tennis, voetbal. Bekende merken. Uitzoeken S4ST- 15 Nieuwe kollektie! vocsr 75." 3 IViet garantie OPLAADBAAR TL9- Elefanti, Leopard, Alike, Fïla Trainingspakken, -broeken, shorts, en nog veel meer! ES Babyklcdïng, T-shirts, Polo's, Zwe«tik!edïtig, Denim overhemden, Shorts, Spijkerbroeken, Color-jeans, Zomerjacks, Sweaters van bekende merken! NIEUWE KOLLEKTIE j&<^9^39—j9^3S^us-- ±49-- jssr-- is»-- 199^ v.e per blik Chartbuster EN NOG VELE ANDERE ARTIKELEN Wij accepteren ook cheques een vak apart zeggen ze daarom by Winzo Onverkocht ys moetje ook met bewaren In de fabriek wijst Bert op een afvalputje en zegt Daar heb ik een aardig bui tenhuis doorheen gespoeld Aan de andere kant is ijs juist weer heel makkelijk ,want het ver koopt zichzelf Of het nu goed gaat met de econo mie of slecht, voor een ysje heb ben mensen op de een of andere manier altijd wel geld over Winzo heeft de crisistijd overleefd en ook de oorlog kreeg het bedrijf er met onder Ofschoon er na D-Day in 1944 door ha gebrek aan grondstoffen weinig of mets meer werd verkocht Pas m 1946 ging de zaak weel open en brak door de toenemende welvaart een nieuwe bloeiperiode aan Bert en zyn vrouw Rim, die zel den een ysje zal eten maar wel keihard werkt om het aan de man te brengen hebben zowel goede als mindei goede tijden meege maakt Maai dat hun zoon Rick straks aan het bedrijf een redelijk goede boterham zal hebben staat eigenlijk al vast Als hy zich maar houdt aan het recept van opa en oma en aan de Winzo tradities de stelregel incluis dat je nooit heel groot moet willen worden Bert Dan Kun je je nooit echte builen vallen En letten op de kwaliteit he dan Kan het nooit misgaan Vlaardingen - De Streek muziek school Nieuwe Waterweg Noord heeft het cursusaanbod voor het seizoen 1994 1995 aanzienlijk uit gebreid De muziekschool met vestigingen in Schiedam Vlaar dingen en Maassluis introduceert maar liefst dertig nieuwe kortlo pende cui sussen Het totale aan bod is weergegeven in de pro grammafolder, die de school sa men met de Vrije Academie in Vlaardingen heeft uitgebracht De muziekschool speelt met de nieuwe cursussen in op de vraag van de muziekliefhebbers naar kortlopende lesprogramma s va nerend van Muziek op schoot voor ouders met hun baby s tot specifieke computercursussen Ook is er volop keuze m kennis makingslessen voor volwassenen muziekbeluisteren opfuscursus sen en improvisatie Verder kan men naast specifieke gitaarcur sussen ook leren keyboardspelen pianospelen met akkoorden com poneren en arrangeren en pop nummers uitzoeken voor popmu zikanten Het beeld van een school waar je eerst twee jaar bloklluitles moet volgen vooi je een echt mstiu- ment mag spelen is nu voot goed achterhaald benadrukt direc teur Hans Mulder Als Jantje wil drummen gaat hy zyn gang maar Maar de blokfluitlessen en de cursussen Algemene Muzikale Vorming voor kinderen blijven natuurlyk ook op het programma staan haast hy zich te zeggen Mulder belooft dat de uitbreiding met ten koste zal gaan van het re guhere aanbod Ook gaat hy huis vestingsproblemen uit de weg door binnen het loostei met uren tc schuiven en door de nieuwe cursussen niet tegelijk van start te laten gaan Ik moet een beetje goochelen u 1 d' school zit vast aan een antal toelaat bare lt- 1 683 uur per week tl ^middeld 2100 leerlingen pi 1 jaai Hoeveel nieuwe cursisten er vol gend jaar bijkomen is volkomen onduidelijk Vooralsnog wordt uitgegaan van een lesgioep per seizoen per cursus By veel be langstelling of over tekening star ten we in januari een nieuwe reeks Verjonging De verjonging binnen de mu ziekschooi werd due jaar geieden reeds ingezet met dc start v an de Popschool in Schiedam Naast het spelen m een band knjgen de leerlingen op ae Popschool iedere week les op een instrument of zangleb en wordt in theorielessen aandacht besteedt aan opbouw van popnummers ritmes vei schillende stijlen en ga zo maar door De formule bleek een suc ces In het eerste jaar schreven zich 36 leerlingen in Dit jaar wa ren dat er al 80 waaronder een op vallend groot aantal 30-plussers De tien geformeerde bands tre den regelmatig op m cafes en by festiviteiten in de 1 egio Ook met de oriëntatiecursussen heeft de muziekschool een jonge groep aan zich weten te binden In tien lessen leren de kinderen de eerste vaardigheden op een in strument dat bi) de muziekschool kan worden gehuurd Dit school jaar schieven zich hiervoor 250 kinderen tussen de 9 en 12 jaar in, zodat besloten is de oriëntatiecur sussen in het komend seizoen op nieuw uit te breiden Nieuw dit jaar is dat de cursisten zelf een keuze kunnen maken of ze de instrumentale en vocale lesen individueel of m groepsvei band willen volgen Voorheen hing dat af van het niveau en de leeftijd van dc cursisten Verder zal de school mcei dan ooit proberen om allochtone leer lingen te interesseren voor mu zieklessen Momenteel heeft slechts 1 5 procent van de leerlin gen een allochtone achtergrond onder andere dooi dat muziekon derwijs in andere culturen geen gangbaar verschijnsel is Dit jaar is daarom het zogenoemde Mag neetproject opgestart Dit ïmtia hef van de Streekmuziekschool in samenwerking met de Vlaar dmgse multi-culturele basis school Het Prisma ts opgezet om de (allochtone) kinderen in een vroeg stadium kennis te laten ma ken met muziek ondermeer via blokfluitlessen en een kinder koor Ook de Viye Academie is betiok- ken bij het Magneet project mid dels het geven van video- en handvaardighcidslessen Met het gezamenlijk uitbtengen van de piogrammatolder heeft de Stieekmu ziek school dc banden met de Vrije Academie nauwer aangehaald Volgend seizoen wordt bekeken of ook op inhoude lyk terrein kan w 01 den samenge werkt bijvoorbeeld via een geza menlijke cursus Voor meer inioimatie over het ptogiamma aanbod 1994 1995 van de Streekmuziekschool NWN kan men zaterdag 4 juni naar de open dag De gebouwen Lange Nieuw straat 183 en Wijkcentrum de Blauwe Bmg m Schiedam en Meidooi nstiaat 30 in Vlaardingen zyn geopend tussen 12 00 en 16 00 uui De Koningshof in Maassluis is die dag tussen 10 00 en 12 30 uui toegankelijk voor belangstel lenden Vrijdag 20 mei SCHIEDAM Teerstoof. Apollo Toneel 20 OOu Beierlandsestraat 57. Inleveren pakketten voor Polen 18 OOu VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. The house of the spirits (film) 20 30u Tineke Schou ten 20 15u IchtuskerkJongeren koor Real Choice 20 OOu ROTTERDAM Bibliotheektheater. Grimasfesti- vai 20 OOu Theater't Kapelletje. Volpone 20 30u Lantaren/Ven ster. Ondercontrole 21 OOu Dans gezelschap Reflex 20 30u Luxor Theater. Het Groot Niet Te Vermij den Dans/Show Orkest 20 15u Rotterdamse Schouwburg De Rol brug 21 OOu Scapmo Rotterdam 20 15u Oude Haven. Dommelsch Boogie Blues Festival 20 OOu Plan C. Mr Boogie Woogie &ïhe Fi- resweep Blues Band 23 OOu Po pular, Dissidenten 21 OOu Ston- genck. Rock Blues Sessie 22 OOu De Twijfelaar. Roba da Pazzi 23 OOu Zaterdag 21 mei SCHIEDAM Museumplein. Rommelmarkt Orp heus 10 OO 16 OQuur Teerstoof. Apollo Toneel 20 OOu Podium. One Way Trouble 22 30u Grote Kerk. Inloopconcert 15 OOu Fa. Dries Spaansepolder. Gratis cara vaninspectie 9 OOu VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal.The house ofthe spirits (film) 20 30u 'tPackhuys Dance Classics Night 21 OOu Dri- eenhuyzen. Wandeling door de Broekpolder 10 OOu MAASSLUIS Immanuelkerk. Orgelconceft door Koos Bons 20 lou Gemeentelijk depót. Openstelling voor grofvuil en klem chemisch afval 10 OOu Schuurkerk. Lebbis en Jansen (ca baret) 20 30u ROTTERDAM Maritiem Museum Prins Hendrik. Cmemaritiem 12 00 17 OOu Mul- lerpier. Internationaal Stoom truck en oldtimerfestival n n b Maandag 23 mei SCHIEDAM DC de Woudhoek. Pinksterbrunch 11 OOu SCHIPLUIDEN Orgelloods J. v/d Ende. Pinkster concert 15 OOu ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: Rising Sun (12) dag 1145 2 45 5 45 8 45 Alhambra 2: Mrs Doubtfire (al) dag 6 45-9 30 do vrookl 15 4 Calypso 1: The Secret Garden (al) dag 115 4 6 45 9 30 Calyp- so-2: Shortcuts (16) dag 2 8 Ca- lypso-3: Shadowlands (al) dag 115 4 6 45 9 30 Cinerama 1: The Fear Inside (16) dag 115 4 6 45 9 30 Cinerama 2: Back beat (al) dag 115 4 6 45 9 30 Cmerama3: The Pelican Brief (12) dag 115 5 8 30 Cinerama 4: Philadelphia (al) dag 115 4 6 45 9 30 Cinerama5: On Deadly Ground (16) dag 115 4 6 45 9 30 Corso: Schmdler s List (12) dag 2 8. Imax Theater: Blue Pla net (al) do vr 2 8 za t/mma 2 4 8 Sharks (al) za t/m ma 12 Mountain Gonlla (al) dovr 3 7 za t/m ma 1 3 7 Speed Picture Holland (al) vr t/m ma 9 The Firm (16) za 10 Lantaren/Venster 1: Temptation of a Monk (16) dag 8 1015 Lantaren/Venster 2: Rit overde grens dag 7 30 A dreams cape gambling in Amenca zo t/m wo 9 30 Paris Texas vrza 9 30 Lantaren/Venster3: BadBoyBub by (16) dag 8 Fearless (16) dag 10 Lantaren/Venster 4: For Fun (16) dag 810 Lumiere 1. In tersection (12) dag 115 4 6 45 9 30 Lumiere 2: Look who s talking now (al) dag 115 4 6 45 9 30 Lumiere 3: Sister Act 2 (al) dag 6 45 9 30 do vr ook 115 4 Lumiere4: Cool runnings (al) dag 115 4 6 45930 Rex: Amanda by night II (18) dag vanaf 12 doorl voorstelling Thalia: Naked gun 33 1/3The final insult (al) dag 115 4 6 45 9 30 Nachtvoorstelhngen; Lumiere 1' Naked Gun 33 1/3 (16) vrza 00 15 Lumiere 2. The Lookout (16)vrza 00 15 Lumiere3: Way nes World 2 (16)vrza 00 15 Ven ster 1. Kaliforma (16}vr za 00 30 Venster2: Stop makmgsense (16) vrza 24 Venster3. BadBoyBub by (16)vrza 24 Venster4: Trois couleurs Blanc (16)vrza 24 Kindermatinees: Alhambra 2: Free Willy za zo ma wo 115 4 Lumiere 3: Aladdin za 20 ma wo 115 4 Vlaardingen - Burger Belangen wil legeimatig m het stadhuis een avond beleggen waai nieuwe in woners van Vlaardingen kennis kunnen maken met het stadsbe stuur Dc party stelt zich voor dat burge meestei Stam de gasten welkomt heet en dat verschillende wethou ders het woord voeren

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1