Dossier drugszaak gedeeltelijk gesloten ma u Rotterdams Dagblad Van der Louw wil progressief debat Onderzoek Erasmus naar beroerten Schoolkinderen verbeelden eigen visie op reclame 'Dinos's' en monsters voor Oekraïense kinderen m m 'Achterhouden stukken in strijd met Europees Verdrag' Driejaar celstraf voor verkrachting Dode man in de Schie gevonden Erasmusspeld Den Braber Extreme drukte begin weekend tfimë Boogie Blues Festival: Regen, regen, regen SSBSMBl .i.^,i|.M>^2i^!»M.: Rotterdam Door Marcel Potters Rotterdam - Advocaat mr. Tj. E. van der Spoel tekent bezwaar aan tegen het besluit van de rechter-commissarisom hem geen informatie te verstrekken over de aanklachten die er zijn tegen zijn cliënt, de begin deze week aan de politie ontkom en Jacobus L. Die geldt volgens politie en justitie als de hoofdverdachte in het onderzoek naar een criminele organisatie, die zich be zighield met de smokkel van hasj, hennep en cocaïne. Gisterochtend kreeg de raads man van het kabinet van de rech- ter-commissaris de mededeling geen stukken van het onderzoek naar de rol van zijn cliënt tege moet te kunnen zien. Als officiële reden werd 'het belang van het onderzoek aangevoerd. Zodra dit besluit schriftelijk zou worden bevestigd, zegt mr. Van der Spoel, tekent hij bezwaar aan bij de raadkamer. ..Deze handelswijze is," formu leert hij zijn voornaamste kritiek, „in strijd met het Europees Ver drag. Elementaire beginselen worden op deze manier ernstig geschonden." Verbergen Persrechter mr. S. J. van Klave ren tilt er niet zo zwaar aan. De re den, dat de advocaat in dit geval nog geen dossier krijgt, is in zijn ogen simpel: „Eerst moet deze verdachte zijn voorgeleid aan dc rechter-commissaris, pas dan krijgt de advocaat het dossier. Dat is gebruikelijk. We zouden wel gek zijn om het van te voren al te geven. Ik denk daarom dat die ad- Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft de 45-jarige J. B. gisteren veroordeeld tot een ge vangenisstraf van drie jaar. De rechtbank achtte bewezen dat de man in de nacht van 6 op 7 februa ri zijn 65-jarige moeder vier uur lang in haar woning heeft ver kracht en bedreigd. Officier van justitie mr. P. Oskam eiste twee weken geleden vier jaar onvoor waardelijke gevangenisstraf. Tij dens de zitting verklaarde de ver dachte zich niets meer van het voorval te kunnen herinneren. Hij ontkende met klem zijn licht gehandicapte moeder te hebben verkracht. Volgens hem waren hem door de recherche woorden in de mond gelegd. vocaat bij de raadkamer bot zal vangen." De voortvluchtige man zocht deze week zelf contact met zijn advo caat. Hij zei van de raadsman te willen weten wat justitie precies tegen hem heeft, en voegde daar aan toe niets te verbergen te heb ben. L. ziet zichzelf als een legaal zakenman, met veel contacten, zowel nationaal als internatio naal. Mr. Van der Spoel: „Het vreemde is dat hij zich de dagen vooraf keurig op zijn zakenadres be vond. Daar was hij gewoon bena derbaar geweest. Dat ze hem met zoveel machtsvertoon wilden aan houden, schoot hem in hel ver keerde keelgat. De politie ziet hem kennelijk zo'n beetje als de grootste crimineel aller tijden." De advocaat ziet de terugkeer van zijn cliënt als 'een mogelijkheid'. „Maar zolang justitie deze hou ding blijft aannemen, is het niet mogelijk. Er moet toch eerst ken nis worden genomen van de in houd van het dossier. Laat justitie eerst maar over de brug komen," stelt hij. Mr. Van der Spoel zegt Rotterdam - Een nieuwe initia tiefgroep van „mensen die lid zijn van of zich thuisvoelen in de PvdA. D66 en GroenLinks" wil een 'progressief debat' over de problemen van de 21c eeuw. Daarbij staat volgens de Bewe ging 21 centraal „de bereidheid het eigen belang ondergeschikt te maken aan het algemeen be lang". De initiatiefgroep komt volgende week zaterdag in Rot terdam voor het cersc bijeen. Dan voeren het GroenLinks-kamerlid Mohammed Rabbae, het oud- D66-kamerIid Chel Mertens en Bas van Stokkom, medewerker van het wetenschappelijk bureau van de PvdA, onder leiding van oud-PvdA-voorzitter André van niet op de hoogte te zijn van de verblijfplaats van L. Belagers De verdachte meldde zich 'wezen loos' te zijn geschrokken van de handelswijze van de poiitie. Hij werd door rechercheurs van het bureau Opsporing en Aanhou ding gevolgd, met de bedoeling hem in Rotterdam-Noord klem te rijden. Dat mislukte. L. wist met zijn snelle Mercedes 600 SEC aan zijn belagers te ontkomen. De au to werd later in Bleiswijk achter gelaten. Het steekt L. dat zijn vrouw, twee van zijn kinderen en enkele werk nemers van zijn bedrijf nog vast zitten. Het gegeven dat zijn echt genoot het tijdens dc verhoren behoorlijk te verduren heeft, zit ook de bij deze zaak betrokken advocaten niet lekker. „Er wordt op een oneigenlijke manier met mensen omgegaan," zegt mr. Van der Spoel. „Het is niet goed dat er als dwangmiddel op het gevoels leven van mensen wordt inge speeld. Dat is trouwens toch al een tendens, tegenwoordig." De 18-jarige zoon van L„ even eens verdachte in deze zaak, werd donderdag op vrije voeten ge steld. Een administratieve blun der van justitie was daarvan de oorzaak. Mr. Van der Spoel: „Ze dikken deze zaak op belachelijke wijze aan. Vergelijk het maar met de Mata Hari-zaak, van jaren te rug. Meestal blijft er dan bijzon der weinig van over." der Louw het woord. Belangrijk ste doel van de groep is „de vers tarring tussen de progressieve po litieke partijen" te doorbreken. Volgens Beweging 21 zijn de be staande progressieve partijen geen eenvormige politieke groe peringen meer. „Iedere partij." al dus de groep, „kent verschillen en stromingen met eigen opvat tingen en prioriteiten waarbij de verwantschap met gelijksoortige stromingen in andere progressie ve partijen vaak sterk is." Rotterdam - In het water van de Rotterdam - De Erasmus Univer siteit in Rotterdam coördineert een groot Europees onderzoek naar de verschillen in het optre den van beroerten in Europa. Dit onderzoek, Eurostroke genaamd, is opgezet door de medische fa- culteit en wordt gefinancierd door j de Europese Commissie. [Het optreden van een beroerte j vormt de derde doodsoorzaak in Nederland. Jaarlijks overlijden j ongeveer 10.000 personen door 'hersenbloedingen en hersenin- jfarcten. Een nog groter aantal mensen wordt ernstig invalide. Binnen Europa bestaan aanzien lijke verschillen in het voorko men van beroerten, met de hoog ste sterfte in Portugal en de lan den in Oost-Europa. In Eurostroke wordt onderzocht in hoeverre de verschillen ver-, klaard kunnen worden door ver schillen in risicofactoren voor hart- en vaatziekten. Daarbij be steden de onderzoekers vooral aandacht aan voeding en alcohol gebruik. Ook de bloedstolling en aan een aantal ziekten zoals hoge bloeddruk en rheumatische hart ziekte die de kans op beroerten vergroten, worden aan uitgebreid wetenschappelijk onderzoek on derworpen. Aan de studie onder leiding van de medische faculteit van de Erasmus Univesiteit in Rotterdam nemen acht interna tionaal erkende onderzoeksgroe pen deel uit Duitsland, Engeland, Finland, Griekenland, Italië, Noorwegen, Portugal en Neder land. Onderzoekers uit die landen vormen de stuurgroep voor de studie die gisteren in Rotterdam bijeenkwam. Het ligt in de bedoeling dat ook centra uit Oost-Europa en het GOS aan het onderzoek, dat ten minste vier jaar in beslag neemt, deelnemen. Delfshavense Schie bij de Span- gensekade is gistermiddag het stoffelijk overschot gevonden van een man. Het is nog onduidelijk of de man door een misdrijf of een ongeluk om het leven is geko men. Ook de identiteit moet nog worden vastgesteld. Rotterdam - Gerrit den Braber heeft gisteren de Erasmusspeld van de gemeente Rotterdam ge kregen vanwege het bereiken van zijn pensioen. De medewerker van de AVRO werd in Rotterdam geboren en heeft de speld ver diend, omdat hij volgens burge meester Peper zijn passie voor Rotterdam altijd heeft uitgedra- gen. De onderscheiding is voor mensen die zich in algemene zin hebben ingezet voor Rotterdam. Rotterdam - Vakantieverkeer en veel aanrijdingen veroorzaakt door zware regenbuien, hebben gisteren gezorgd voor grote druk te op dc wegen. Om half zes be reikte de drukte een piek: er wa ren toen 43 files met een lengte van circa 235 kilometer. Op de A16, richting Breda, ontstoni tus sen het knooppunt Ridderkerk en de Moerdijkbrug een twintig kilo meter lange stoet langzaam rij dend verkeer. De brug bij Go- rinchem op de A27 richting Bre da. was goed voor een file met een lengte van vijftien kilometer. Rond en in Rotterdam onstonden files met een afmeting van in to taal twintig tot 25 kilometer. Rotterdam - Kinderen zijn weinig bevattelijk voor beelden uit de ideaalwereld van de reclame. Dat blijkt uit de tweeduizend inzendingen op de teken wedstrijd 'Een andere kijk op reclame' die de Consu mentenbond organiseerde. Leerlingen uit de vier hoogste klassen van de basisschool stonden voor de taak 'op creatieve wijze uit te beelden wat de reclame niet laat zien'. Aan de hand van een zelfgekozen ge drukte commerciële boodschap maakten de scholie ren een tekening die de keerzijde van de boodschap toont. Een selectie van 150 tekeningen is vanaf van daag te zien in het Nationaal Schoolmuseum in Rot terdam. „Kinderen kunnen wel degelijk door de glitter en glamour heenprikken," concludeert E. Wervers van de Consumentenbond. „Daarmee is het doel, de in formatie in reclame op werkelijke waarde leren schatten en verder kijken dan je neus lang is, be reikt." Belangrijke thema's die de leerlingetjes, in de leef tijd van acht tot twaalf jaar, bezighouden zijn de te loorgang van het milieu, dierenleed, de gevaren van roken en alcohol en de loze beloftes van de cosmeti ca. „Bij een autoreclame." vertelt Wervers, „maakte iemand een tekening van doodgaande bossen. De andere kant van een snoepreclame werd geïllu streerd met hele dikke mensen. En bij aanprijzende boodschappen voor cosmetica beeldde iemand een dier uit dat er vreselijk aan toe is door dierproeven." In totaal dingen leerlingen van 90 scholen uit het he le land mee naar de verschillende prijzen. Er zijn in dividuele onderscheidingen in twee leeftijdgroepen en er is een groepsprijs voor de klas met de mooiste inzendingen. De jury bestaat uit werknemers van de Consumentenbond en leerkrachten. Op 15 juni wor den de winnaars bekend gemaakt. De tentoonstelling is tot en met 17 juli te bezoeken in het Nationaal Schoolmuseum, Kinderen tot 16 jaar kunnen gratis naar binnen. Met vleugels of zonder vleugels, kinderen vinden reclame blijkbaar niet 'always' Veilig. Foto Sander van der Torren/Rotterdams Dagbfad De vier betrokken basisscholen uit Vreewijk hebben elk twee kinderen afgevaardigd om het speelgoed te overhandigen. Foto Fred Emsvcorvos Door Serga van Hoon Rotterdam - Dankzij een blik semactie van 'meneer Henk', de I conciërge van de openbare ba sisschool Tuindorp, kunnen de bemanningsleden van het: Oekraïense fabrieksschip Ana- toli Khalin tientallen dozen speelgoed meenemen naar hun vrouwen en kinderen in de Oekraïne.' De bemanning van het visver- werkingschip zag er gisteroch- tend uit of ze water zag branden toen uit de.verhuiswagen tien tallen dozen speelgoed, fietsen en beren werden geladen. Een Nintendo computerspel of. een Ninja Turtel moet er ook wel vreemd uitzien als je eigen kin deren nog steeds spelen met vooroorlogs blikken en houten speelgoed, i Het Russische schip ligt nu ai tien maanden aan de ketting in de Waalhaver., omdat de rederij een schuld van ruim drie mil joen gulden niet kan betalen. De hondervijftig-koppige beman ning heeft al die tijd aan boord gezeten, vrijwel zonder geld. Er is weer een beetje.hoop ontstaan na de mededeling van de kapi tein dat er vóór 10 juni drie bus sen vertrekken om de-beman-'- - ning op te halen. Maar of de bus sen de. grens overkomen is zeer de vraag. De vehikels schijnen geen licentie te" hebben. omdat de bussen, volgens Westerse be- grippen, te vuile uitlaatgassen produceren. De conciërge, Henk Mandos, heeft de Russen al die tijd een warm hart toegedragen. Via zijn koor, dat gespecialiseerd is in liederen uit de Oekraïne, kwam hij in contact met de zeeiui.'Me neer Henk', zoals de kleintjes op school hem mogen noemen, be dacht afgelopen maandag dat het aardig zou zijn als de be-, manning bij thuiskomst wat speelgoed aan de kinderen kon geven. Samen met drie andere scholen in Vreewijk - De Mare, Vreewijk, en Odilia - is een blik semactieopgezet. Kinderen kre gen het verzoek hun overtollige speelgoed te geven. Dat resul teerde in een halve verhuiswa- gerfvol spullen. De 7-jarige Cynthia heeft haar iieveiingsbeer afgestaan. Ook andere kinderen bleken gulle gevers, getuige de vele fietsjes, - treinen en Meccano-dozen. Een verhuisfirma stelde de dozen beschikbaar, en vervoerde alles gratis. Eenmaal aangekomen bij het schip is het chaos troef. Henk Mandos: „Zo gaat het altijd bij hen. Iedereen wil zich er nu mee bemoeien. Het lijkt mij het mak kelijkst als de dozen via het net aan boord worden gehesen. Maar hun instelling lijkt wel: waarom makkelijk doen als het moeilijk kan." Na rijp beraad worden de spul len inderdaad via het grote 'vangnet' aan boord gehesen. Het wankele trappetje naar boord ziet er. geroest als het is, inderdaad niet betrouwbaar uit De twee bemanningsleden die de vrachtwagen uit laden kijken met grote ogen naar de plastic 'Dino's' en andere vreemdsoor tige monsters. Een grote na- maakirofee wordt direct gechar terd door een van de stuur mannen. De bestuurder van de verhuiswagen kan nog net op tijd voorkomen dat de speciale verhuisdekens ingeladen wor den. De kapitein verklaart plechtig: „Dit speelgoed zullen wij niet aan onze eigen kinderen schen ken, maar aan een kinderte- huis." Beja Kluiters schiet in de lach als zc dit hoort. Als geen an der kent zij de mentaliteit van de Oekraïners: zij verzorgt via allerlei transporten humanitaire hulp aan de allerarmsten daar. „Hier moet je doorheen prik ken, waarschijnlijk houden 2e liet zelf. Reken maar dat de2e dozen zo meteen worden onder worpen aan een grondig onder zoek." De vier betrokken basisscholen hebben ieder twee kinderen af gevaardigd om het speelgoed te overhandigen. Cynthia gaat meteen op verkenning uit op helgrote schip, cn vindt al gauw hèt. "keukenluik. „Bah, het stinkt," zegt ze, maar even later heeft ze de dag van haar leven als ze met de andere kinderen uitgenodigd wordt cm in de ka piteinshut te genieten van pu ree met stukjes vlees. De bemanningsleden tonen 2ich dankbaar. Geen wonder als je - bedenkt dat in de Oekraïne een klein pluchebeertje het maand salaris van een arbeider kost. In de .tien maanden dat het schip aan de ketting ligt, heb-' ben de Russen al menige hoep 'grof vuil'onderzocht. De. oogst; i tientallen koelkasten, wasma- chines - en.televisietoestellen. Beja: „Een koelkast kost ttvëe jaar werken, dan begrijp je het. misschien:" Probiéem is 'nu; éls de beman-, ning opgehaald wordt, dat alle I verzamelde spullen niet iri de bussen kunnen. Er moeten spe- -dale';„ vrachtwagenskomen.'.;. Henk Mandos is druk doende om-ook dat te regelen, zo goed koop mogelijk. Er'moet een in zamelingsactie komen, want het vervoer gaat waarschijnlijk 15.000,- kosten. Maar één ding is zeker: die Nintendo's komen in de Oekraïne! Door Joyce de Bruijn Rotterdam - Terwijl terrasmin- nend Rotterdam tijdens de laat ste uurtjes van de werkweek ver langend naai- buiten -keek;. dreef - aan het eind van de middag het schip met zure appelen de Maas stad binnen. Waarover exploi- tanten al dagen te voren nacht- merries moeten hebben gehad, dreigde "werkelijkheid te' wor- den: hetDommelsch Boogie Blues zou in- het water gaan - vallen. Aan het begin van de avond barst de bom en stroomt hét water water over de terrasjes aan de Oude Haven, Waar stoel-; tjes. gevuld hadden móeten zijn,: lekken, druipende parasols, hun. nattigheid over de hoofden, van het handje vol dapperen dat zich niet laat.kistèn door een. beetje vocht. Wie de vier optredens op de buitenpodia wilde volgen, moest uitkijkerivoor de scherpe punten van paraplu's. Zij vorm den een bont gekleurde haag. die zich voor de podia uitstrek- -ten,.■■■'-;/ Het weer mag bh Little Willie Littlefieid (VS) - hij is Inderdaad klein - de pret niet drukken. De ingevette zwarte haren strak achterovergekamd, kijkt hij rijn toehoorders met meewarige, bruine ogen aan; Ondeugend la- chënd, want hij zit hoog en droog op zijn podium 2, voor café Par doen. De mensen die gekomen rijn, drommen samen om van zijn opzwepende boogie-woogie té genieten. Bij hem telt kehne- lijk niet óf het aHémaal melodi eus-klinkt,' als het maar klinkt.. Af en toe beukt hij er dan ook stevig oplos. Zijn piano slaat val- se kreten uit, maar het doet er niet toe. Littlefieid geniet. Op podium 4, tegenover 't Bol werk, gaat de Nederlandse rhythm blues-band Jumping the Blues aanzienlijk minder uit zijn dak. Ze hebben pech, want die plek biedt bitter weinig schuilplaatsen voor de voortdu rende regen. Jammer, want hun muziek swingt de pan uit. De te- leurstelling druipt dan ook van hun gezichten af. Al Coply (VS) heeft meer géluk: voor zijn po dium is het naar omstandighe den druk. Coply geeft dan ook een spetterende boogie-woogie show weg. Zijn vingers schieten razendsnel over de toetsen van zijn piano; Eén enkeling waagt een; dansje: in een klein plasje water.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1