15 Nieuwe impuls horeca aan Maasboulevard voor smulpapen met kleine portemonnee Wonen in Maashove is 'eigenlijk wei geweldig' jS^piiiBa Zeeverkenners gedupeerd door prijsverhoging Recreatieschap Oppie Kool Schiedamse cultuur en historie centraal Scholieren op de planken in Harmonie Collecte Rode Kruis Laatste spreekuur over verkeer jolt Spreeuwenest: "frpe hele week feest iÉNflPtiSI /Tigenda siËÉBSï^ «R [totterdams Dagblad Woensdag 25 mei 1994 w Er raast een witte tornado door Vlaardingen. Overal waar hij komt, blaast hij het straatvuil weg, verpulvert de hondepoep en geeft de strJattegels een nieuwe glans. Zijn naam is Oppie en hij is geboren in de Opzoomersiraat in Rotterdam. Van een klein on beduidend briesje is hij inmiddels uitgegroeid tot een windhoos met de kracht van Popeye op de Schaal van Spinazie. Op 28 mei is het zover. Dan knopen de Vlaardingse huisvrouwen een hoofddoekje om en spuwen de mannen eens flink in de han- .den. Onder leiding van onze kordate wethouder Aart Kool (duim omhoog, ook CDA) en vijf wijkregisseurs gaan ze er tegenaan. En a an het eind van de dag is onze goede stad (zoals oud-burgemces- ter Van Lier Vlaardingen altijd placht te noemen) onder andere r een speeltuin, portiekverlichting, bankjes en een buurtfietsen- stalling rijker. Ik heb zitten denken: wat zal ik die dag eens doen? Zal ik helpen bij het schoonvegen van mijn straat; zal ik een geveltuintje met begonia's aanleggen of de palen van de straatlantaarns een vro lijk kleurtje geven? Zal ik vlaggetjes ophangen, zodat het alle da gen feest is, of een dansje met de buurvrouw maken, want Op- zQomeren betekent ook, aldus de folder: op een positieve manier ;met elkaar in contact komen. Nee, ik denk dat ik mijn column eens een grondige opknapbeurt geef. Dat gevit op de burgemeester vanwege zijn afwezigheid bij de sinterldaasintocht en de PTT-directeur, die mijn post niet meer in mijn brievenbus wil gooien, moet maar eens zijn afgelo pen. Geen kwaad woord meer over D66. die het Broekpolder-refe rendum heeft verkwanseld voor een plaats in het college; en de Stadsgehoorzaal-directeur zal ik nooit meer 'een Amsterdamse praatjesmaker' noemen. Vlaardingen: stinkstad? Onzin. Het nieuwe Liesveld: een steen puist; je drukt erop en er komt pus uit? Onzin. De Broekpolder: de lelijkste polder van Nederland? Onzin. Het beeld op de Maas boulevard: een stuk oud roest? Onzin. Het voortdurend geknutsel aan de bereikbaarheid van de Afrolgarage: grove geldverspilling? Onzin. De wachttijden voor voetgangers bij de Oude-Havenbrug: belachelijk lang. Onzin. „Het nu gecreëerde Opzoomergevoel moeten we zien vast te hou den," zei de wethouder bij de presentatie van de plannen. Aan mij zal het niet liggen, meneer Oppie Kool! dickvanderlugt De Schiedamse cultuur en historie staan zaterdag 28 mei weer centraal tijdens het Havenmuziek- en Mo fenfestival. Van boer, bakker, brander en meel en molens worden alle facetten belicht. Ook zang. dans, theater en muziek staan op het programma. Vertrouwde programma-onderdelen zijn transport op nostalgische wijze door het zakkendragersgilde, de oude ambachtenmarkt, muziek van de Hasseltse Stoopkes, wij markt op de Westvest en open huis bij de molens, branderij en distilleerdij. Nieuw dit jaar zp de kinderactiviteiten tegenover de Nieuwe Palmboom, een muzikale rondvaart, marionetten spel, heksentheater, de openstelling van molen De Drie Koornbloemen en een speciale choreografie van dansgroep Barbara Fleisehmann met een specia le choreografie op muziek uit de SCHAT-produkties. Vlaardingen "Bent u die ander'? Dat is dc vraag die door jeugdige toneelspelers in de leeftijd van twaalf tot zeventien jaar aan het publiek wordt gesteld. Zo luidt ook de ti tel van het toneelstuk dat zaterdag 28 mei (20.00 uur) door toneelclub TOV van de Vlaardingse Openbare Scholengemeenschap wordt opgevoerd in zaal de Harmonie. In september 1993 begonnen de spelers regisseur Nellv den Breems met wat improvisa ties voor het nieuwe stuk. Al gauw werd besloten dat de opvoering over discriminatie moest gaan. Maar aradat de mensen voor hun plezier naar het theater gaan, is er geen al te serieus schouwspel maar een !aeh-stuk van gemaakt. Het stuk laat vooral op een :omische manier zien wat discriminatie, rascisme en pesten inhoudt. Kaarten (7,50 voor volwassen, kinderen tot twaalf jaar betalen 5 gulden) kunnen aan de kassa van de Stadsgehoorzaal worden gekocht of worden gereser veerd bij Nelly den Breems (4748006). De Vlaardingse afdeling van het Rode Kruis trekt za terdag 28 mei winkelcentrum De Loper in om te col lecteren voor de hulpactie ten behoeve van de Ruan- dese vluchtelingen. Er wordt die dag niet alleen ge rammeld met de collectebussen. Bij de stand van het Rode Kruis in het winkelcentrum wordt ook getoond waarde hulporganisatie zich mee bezighoudt. Dinsdag 7 juni wordt het laatste gemeentelijke ver- teersspreekuur van het seizoen gehouden. Belang stellenden dienen hun onderwerp of probleem voor lie datum telefonisch aan te melden op het stadhuis. Ambtenaren kunnen dan van tevoren het voorstel of Mbleem onder de loep nemen en naar een oplos sing zoeken. Het eerstvolgend^ spreekuur wordt ge- 'ouden op 6 september. Plaats van handeling is al* ijd het stadhuis. Daar kan men tussen 16.30 en 17.30 'ur terecht. Aanmeldingen moeten worden doorge lid aan de heer A. Beens (19111, toestel 211). In het nformatiecentrum van het stadhuis is een gratis toi ler over het verkeersspreekuur af te halen. Maasland g, 8. |let honderdjarig bestaan van basisschool 't Spreeu- irenlgenest heeft een vervolg gekregen. Na het meer of.fi- -10. fiële deel in het begin van het jaar is het nu de beurt da||an de leerlingen om een feest te vieren. Gisteren 2'. jft'erd het startsein gegeven voor een feestweek, die fcgon met een creatieve markt. Op veler verzoek rerd tevens de fototentoonstelling herhaald, die eer der een groot succes was. ^daag is de hele school op reis geweest naar de Ef- -ling en het Land van Ooit. Morgen is er een vossen- 'cht. Vrijdag verdiepen de leerlingen zich in het cir- usleven. De feestelijkheden worden woensdag 15 .5-4-ffini afgesloten met de musical 'Het vreemde song- stival' in zaal het Trefpunt. Door Jelle Gunneweg Schiedam - De Maasboulevard in Schiedam sprak op horecagebied altijd al een aardig woordje mee door de aanwezigheid van het ge renommeerde restaurant La Duchesse. Met de wisseling van de wacht bij Bistro 't Sterrebos en eetcafé Barney Beer - voorheen Zeebeer - wordt het havengebied ook voor smulpapen met een min der gevulde portemonnee een pa radijsje. „Eigenlijk vinden we pluche be ren veel leuker dan bloemen," stond er op de uitnodiging voor het openingsfeest van eetcafé Barney Beer. Dat hebben ze ge weten. Moos Ouwendijk en Jay Groman, de nieuwe eigenaren van het etablissement aan de Maasboulevard 3, ontvingen in to taal zo'n tweehonderd exempla ren. Aan het plafond, achter de bar, in de raamkozijnen, tot in de kleinste hoekjes zijn de teddybe ren te bewonderen. Het concept met de beer is weinig verrassend, voor wie de beide ei genaren kent. Negen jaar lang be paalde dit horecaduo voor een be langrijk deel het gezicht van de drie 'Beertjes': 'Bruintje' aan de Noordsingel. 'Betty' aan de Blaak en 'Brutus' aan de Boompjes in Rotterdam. Begin dit jaar durfde het tweetal eindelijk de stap aan naar een ei gen zaak, maar wel één die vol gens hetzelfde concept is opgezet. „De formule werkt goed." aldus Jay. „Waarom zou ik daarvan af wijken?" Hoewel het eetcafé in de voorma lige Stuurhut de laatste vier jaar al toepasselijk te boek stond als de Zeebeer, is toch een andere naam bedacht Alle 'Beertjes' be ginnen namelijk met een B en hebben een tweelettergrepige voornaam. Zeebeer voldeed dus niet, Barney Beer wel. Het nieuwe broertje is de eerste telg uit de Be- renstam die over de stadsgrenzen heeft durven kijken. Jay Groman en Moos Ouwendijk kozén voor een opvallende loca tie: aan de Maasboulevard, met De uitbaters ontvingen zo'n tweehonderd beren ter gelegenheid van de opening van Barney Beer. Foto Roe) Dijkstra het fantastische uitzicht op de Nieuwe Waterweg. De verwach ting is dat ondanks de perfecte lo catie, de nieuwe vestiging niet op voorhand een groot succes zal zijn. Niet alleen is het eetcafé voor veel Rotterdammers en Vlaardingers moeilijk te vinden; ook aan het imago van het etablis sement zal Hink gesleuteld moe ten worden. Om te beginnen heeft het interieur een grondige face-lift gekregen, met bruine wanden, een verhoogde bar en een nieuwe keuken en toilet groep. Over de moeilijke bereik baarheid van de plek maakt Jay zich geen zorgen: een intensieve reclamecampagne voorafgaand aan de opening en gedurende de komende weken, moet de bezoe kers de weg naar de Maasboule vard wijzen. Wat betreft het ima go gooit hij het roer honderdtach tig graden om. De vorige eigena ren richtten zich voornamelijk op dagjesmensen of liefhebbers van een degelijke Hollands/Franse hap. Jay cn Moos willen meer dan ooit de nadruk leggen op het cafége- beuren. Vandaar dat de openings tijden worden verruimd naar ze ven dagen per week vanaf 11.00 uur. Ook wordt er in de winter maanden een programma opge steld met live muziek en karaoke. De menukaart is bekend terrein voor de 'Berenkenners'. Het con cern staat bekend om de vleesge rechten van de houtskoolgrill en de Bere-specialiteiten. zoals de overbekende spare-ribs. Barney Beer serveert ze in maar liefst vier smaken, waarvan op maan dag en woensdag voor slechts 16,50 onbeperkt gesmikkeld mag worden. Kipfilet staat elke dins dag op het dagmenu, karbonade op donderdag en zaterdag en zon dag serveert men menu a la carte. Sterven na dood Bistro "t Sterrebos was de laatste jaren op sterven na dood. maar met de uitnodigende slogan 'Stuur uzelf en uw relaties eens wat vaker 't Ros in' willen de nieu we pachters Rob en Suze van Vliet de bistro tot een bloeiende horecagelegenheid omtoveren. De kersverse eigenaar toont zich een groot optimist. „Dit wordt de beste zaak van Schiedam. Aan mij ligt het niet: ik heb een erg lange adem. En de gemeente werkt flink mee door de binnenstad parkeervrij te ma ken." De Schiedammer kan bogen op jarenlange horeca-ervaring, Der tigjaar geleden begon hij zijn car rière achter de bar. werd vervol gens bedrijfsleider en iater direc teur bij bowlingcentrum Musis Sacrum en is sinds zes jaar eige naar van bar-bistro Pacha op de Hoogstraat in Schiedam. Over klandizie maakt hij zich dan ook geen zorgen, mede door zijn uit gebreide kennissenkring in de sportwereld. Van Vliet is al jaren lang trainer bij HBSS. Het 'Van VIiet-concern' is een echt familiebedrijf. Vrouw Suze is bedrijfsleidster van sportcafé Pacha. zoon Rob (23.) staat daar achter de bar en zoon Ed (21) zwaait de scepter in de keuken van 't Sterrebos. Rob pendelt tus sen de twee etablissementen heen en weer. maar concentreert zich gedurende de eerste maan den vooral op de bistro aan de Ad miraal de Ruvt er straat 6. De uitbater verkiest een rustige opbouw. Voorlopig is "t Sterrebos uitsluitend daarom op werkdagen geopend van 11.30 uur tot 24.00 uur. De meeste aandacht gaat in de be ginperiode uit naar de zakenlun- ches. hetgeen uit de menukaart blijkt met een prima uitsmijter of omelet dan wel een saté of kogel- biefstuk. De menukaart bevat verder wei nig verrassingen, hetgeen volle dig aansluit hij de 'doe maar ge- woon'-stijl van dc eigenaar. Naast enkele visgerechten staan de ge bruikelijke tournedos. schnitzel en biefstuk op de kaart. Absolute aanrader is de zeetong van ge middeld 800 gram. „Wat nodig is staat op de kaart." aldus de horeeaman. ..Zodra het aanbod gaat vervelen, vullen we hel menu aan." Aan het, interieur is vrijwel niets veranderd, hel is hoogstens iets lichter gemaakt. Het terras en de tuin hebben wel een opknapbeurt gekregen. Over zes weken, als de ergste kinderziektes zijn verdwe nen, is 't Sterrebos ook in het weekeinde open. Van Vliet wil dan bijzondere activiteiten orga niseren, zoals optredens van ar tiesten. diner-dansants en thema- feesten. Woensdag 25 mei SCHIEDAM Teerstoof. Lezing Vereniging Tegen Milieubederf over Radon. 20.00u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Eend. 21.00u. Luxor Theater. Jenny Arean, 20.15u. Rotterdamse Schouw burg Olivetti 32. 20.30u. The Act Jam sessie. 22.00u. Groove Gar den. Grooveband 1,22.30u. Popu lar. Vanaf 23.O0u. bustochtnaarhet strand. Sorbonne. Jugglers Clowns. 22.00u. De Twijfelaar. Desgar Gaga, 23.00u. Zaal De Unie. Modekafee, 20.00u. Donderdag 26 mei SCHIEDAM Huize Spaland. Concert Harpe Da vids. 19.30u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Little Buddha (film), 14.00 en 20.30u. Holy Zie kenhuis. Lezing over toegankelijk heid van de specialistische gezond heidszorg. 20.00u. ROTTERDAM Alhambra Rihsbioscoop: "Rising Sun' (12) dag. 11.45-2.45-5.45- 8.45. Alhambra 2: 'Mrs.Doubtfire' (ai) dag. 6.45-9.30. do.ook 1.15-4. Calypso 1: 'The Secret Garden' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso- 2: 'Shortcuts' (16) dag. 2-8. Calyp- so-3: 'Shadowlands' (al) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'The Fe ar Inside' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 2: 'Backbeat' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'The Pelican Brief (12) dag. 1.15- 5-8.30. Cinerama 4: Philadelphia' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 5: 'On Deadly Ground' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Corso: 'Schindler'sUst' (12) dag. 2-8, Imax Theater: 'Blue Planet' (al) do.wo. 2- 8. 'Mountain Gorilla' (al) do.wo. 3-7. 1-3-7. Lantaren/Venster 1: 'Temp tation of a Monk' (16) dag.8-10.15. lantaren/Venster 2: 'Rit over de grens' dag. 7.30. 'A dreamscape, gambling in America' wo. 9.30. 'Pa ris Texas' do. 9.30. lantaren/Ven ster 3: 'Bad Boy Bubby' (16) dag. 8. 'Fearless'(16) dag. 10. Lantaren/ Venster 4: 'For Fun' (16) dag. 8-10. Lumïère 1: 'Intersection' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Door Peter de Lange Schiedam - Het duurt even voor dat bewoners van Maashove de deur opendoen. De appartemen ten zijn nogal ruim, de voordeur is niet zomaar bereikt. En eerst wordt er nog een blik door het kijkgaatje geworpen, voordat de twee sloten van de grendel gaan. Geen enkel pand is honderd pro cent inbraakvrij, maar aan de luxe appartemententoren op de Maasboulevard in Schiedam zul len dieven toch een hele kluif hebben. Wie beneden in de hal aanbelt - de deur naar het trap penhuis is hermetisch gesloten - wordt door een camera in de ga ten gehouden. In iedere woning hangt naast de intercom een klein tv-sehermpje: de bewoner kan precies zien wie er op de stoep staat. „Dus inbrekers zullen een sterke smoes moeten verzinnen. Zeggen dat ze de meter komen opnemen gaat niet, want je kunt ze vragen hun identiteitskaart voor de camera te houden," zegt Cees Bokx grijnzend. Bokx is directeur van de SSN/ Bokx Groep, die Maashove heeft gebouwd. Veiligheidsvoorzienin gen namen in het bestek een be langrijke plaats in, vertelt de ont wikkelaar. In Maashove wonen niet de armste Schiedammers (een appartement kostte al gauw- drie ton), en zulke mensen stellen prijs op privacy. En eisen garan ties dat ze niet worden lastig ge vallen door ongure types die het op hun kostbaarheden hebben voorzien. Romeinse lusthof De bewoners die geen bezwaar hebben tegen bezichtiging van hun woning bevestigen niet het beeld van overdadige rijkdom. Wel dat van een ongestoord leven op niveau, dat laatste zowel fi- guurlijk ais letterlijk. Want de royale en zelfs bij grauw weer lichte fiats in de dertien verdie pingen tellende toren lenen zich uitstekend voor een smaakvolle inrichting. Zo moet de Romeinse Lusthof uit de stripverhalen van Asterix er in werkelijkheid onge veer hebben uitgezien. De brede vensterbanken zijn ruim genoeg voor een fraaie sculptuur en de wanden kunnen wel een paar schilderijtjes herber gen. Reeds vanaf de eerste verdie ping heb je een koninklijk uit zicht op de Waterweg. Hoogte- wees is zelfs in de penthous- - - -ft de dertiende geen bezwaar, vier is zo breed en zo dichte, je door het wijde perspectiei' moment het gevoel hebt dat veertig meter boven de straat zit. Het is alsof je met éér. stap het voormalige q ua ra r.tair.ost at ion aan de overkant van het water kunt betreden. „Het wonen is hier eigenlijk wel geweldig. Je woonkamer is een zaal, je slaapkamers zijn ruim en je hebt twee badkamers. Een ware rijkdom," vertelt een koper op de zesde etage. Hij heeft, zoals de meeste fiatbewoners, een verre kijker binnen handbereik, want als oud-zeeman ziet hij graag wat er op het water gebeurt. Bokx woont zelf niet in Maashove („Mijn vrouw wilde niet weg uit ons huis") maar blijkt wel een groot liefhebber van nautische bedrijvigheid. Passerende zand zuigers en kustvaarders worden door hem van deskundig com mentaar voorzien. "enthouse v/ege de standing en het uït- ,<.nt waren negenenveertig van de vijftig Maashove-appartemen- ten snei verkocht. Mee rend eels aan Schiedammers, maar een derde van de kopers kwam toch van buiten de stad. „Die mensen hadden veelal geen enkele bin ding met Schiedam: ze kwamen af op de unieke lokatie. Want ner gens in het Waterweggebied mag wegens de geluidsvoorschriften zo dicht op de rivier worden ge bouwd." aldus Cees Bokx. De ma re van Maashove bereikte zelfs tc- levisiefenomeen Paul de Leeuw, maar die kocht na enig beraad toch liever elders een huis. Van de twee penthouses op de top staat er één nog leeg. Het andere is zojuist verkocht. Op het eerste gezicht valt de luxe tegen. In een huis van zeven ton verwacht je méér dan kale muren en stan daard sanitair. Maar dat komt al lemaal nog, verzekert Bokx. „Je kunt er nu al wei een dure badka mer en een prachtige keuken in zetten, maar dc toekomstige be woner wil toch weer wat anders. Dan moet je al die tegels er weer uitbreken. Daarom regelen wc zulke zaken liever bij de ver koop." En, daar gaat niets van af, de ruimte is gigantisch, het uitzicht indrukwekkend. Vanaf het brede terras kijkje langs het water tot in hartje Rotterdam, en achter het raam van de slaapkamer aan de stadszijde ontrolt zich het Schiedamse panorama vol mo lens en torens. Ook hier weer twee badkamers, En zoals het hoort in een penthouse is er veel daglicht. Boven de woonkamer is een 'opkamer gebouwd, die aan twee zijden langs een open trap bereikbaar is. „Ideaal voor de za kenman met kantoor aan huis." vindt Bokx. Ontsierend is alleen de ventilatie koker op het dak. die het uitzicht vanuit de opkamer belemmert. Maashove was 'markttechnisch' zo'n succes, dat inmiddels wordt gebouwd aan een tweede woonto- Cees Bokx geniet van het uit zicht op de hoogste etage van Maashoove. Aan de ene zijde ligt een typisch Schiedams panorama, aan de andere zij de de Nieuwe Waterweg met afwisselende bedrijvigheid. Foto Roel Dijkstra ren. even verderop. Maaszicht, zo als het complex gaat heten, is ech ter niet bestemd voor kopers, maar voor huurders. De apparte menten worden iets kleiner dan in Maashove. De prijs komt tus sen de 1100 en 1300 per maand té liggen. Zorgen of' de investerin gen hun geld wel zulien opbrem gen. hoeft Bokx zich niet meer te maken. De fiat is in zijn geheel gekocht door het pensioenfonds van de suikermaatschappij CSM. Dc eigenaar zal vermoedelijk wei; nig moeite hoeven doen om huur ders te vinden. Schiedam - De zeeverkenners van de Burgemeester Van Haarengroep voelen zich ernstig gedupeerd. Als de plannen van het Recreatieschap Voome/Put- ten/Rozenburg doorgaan, hangt de groep met ingang van volgend jaar een huurverhoging van zes honderd procent boven het hoofd voor ligplaatsen in het Brielse Meer. De Burgemeester van Haaren groep krijgt per 1 januari 1995 de verhoogde rekening gepresen teerd omdat het recreatieschap af wil van een voor scouting subsidi ërend beleid. Het Schap is van mening dat het niet de instantie is die scouting moet subsidiëren, maar vindt dit een gemeentelijke aangelegenheid. Meer aanwezige scoutinggroepen zullen dus ge lijkgesteld worden aan het parti culiere tarief, dat beduidend ho ger is dan het bedrag dat de seou- tingroepen de afgelopen 24 jaar moesten betalen. „Een vervelende kwestie." aldus woordvoerster A.A. Barto-Beze- mer van de Burgemeester van Haarengroep. „Het Brielse Meer voldoet als geen andere locatie aan de wensen van de scouting groepen. Maar volgens onze bere keningen krijgen we straks een rekening van 3501) gulden in plaats van de huidige 800 gulden. Dat kunnen we met geen moge lijkheid behappen en hel staat niet in verhouding tot het aantal leden dat we hebben. Of we moe ten de contributie voor de jeugd leden buitensporig verhogen, maar dan dreigt het scouting-lid- maatschap een elitaire zaak te worden voor kinderen van welge stelde ouders. Terwijl scouting juist tracht een afspiegeling te zijn van de samenleving met al haar geledingen." De groep heeft zo'n vijfentwintig zeeverkenners in haar gelederen. Sinds jaar en dag zijn zij 's zomers met een klippcraak, een zeilboot en enkele vletten in het Brielse Meer actief. Dit jaar vond intern reeds een discussie plaats om de vaste ligplaatsen op te heffen omdat de rekening van 800 gul den per jaar reeds als te hoog werd ervaren. De op stapel staan de rekeningverhoging noodzaakt de groep nu tot het nemen van een besluit. „We denken eraan om voorlaan alleen nog maar heen en weer te varen, maar dat kost ook een fiinke slok brand stof. dus die discussie is intern nog gaande." Met enkele andere groepen uit de regio, verenigd in de stichting Zee ver kennerscen trum Brielse Meer. zijn inmiddels enkele noodkreten verstuurd naar de diverse betrokken ge meenten. Ook is oen klacht inge diend bij het Recreatieschap Voorne/Puttcn/Rozenburg. de ini tiatiefnemer van het plan. De brieven staan binnenkort op de agenda van de gemeenteraad van Schiedam, maar meer dan zijn ongenoegen uiten kan de raad niet. Schiedam valt niet onder het betreffende recreatieschap.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1