11 Schiedam- Zuid ziet geel, Vlaardingen beetje bleekjes Er zit muziek in Haven- en Molenfestival Schiedamse visvrouw moet wijken voor vrachtverkeer Ondernemersprijs TOV kruipt in de huid van pispaaltjes genda Politie botst op vluchtauto Dieven gepakt na achtervolging Door drank over de kop Gestolen cheques Inbraak op boot Auto gestolen na inbraak Ouderwets saamhorig vegen, timmeren en snoeien tijdens de Opzoomerdag Proef met asfalt op hieuw kruispunt Opstap- project blijkt vruchten af te werpen Rotterdams Dagblad Maandag 30 mei 1994 Schiedam - Een politie-auto heeft zaterdagnacht bij een ach tervolging deuken opgelopen. In de Hoofdstraat werd een auto tot stoppen gemaand, maar de be stuurder ging er met hoge snel heid vandoor. Hij sloeg tijdens dc ontsnappingspoging een doodlo pende straat ii m kwam tot stil stand tegen een geparkeerde au to. Vervolgens botste de politie auto tegen de achterzijde van de vluchtende auto. De bestuurder rende weg en kon niet meer ach terhaald worden. Zijn passagier, een 25-jarige man uit Hoogvliet, werd aangehouden. Tijdens het verhoor bleek dat de auto was ge stolen in Bergen op Zoom. Vlaardingen/Maassluis - Een 31- jarigc Hagenaar en een 43-jarige Maassluizer zijn vannacht rond twee uur. na een inbraak in Maar- dingen. ingerekend door de poli tie na een achtervolging. De twee werden betrapt terwijl ze aan het inbreken waren bij een café en sloegen op de vlucht op een motor. De achtervolging leid de naar Maassluis waar het twee tal zich uiteindelijk klem reed te gen een lïetsrek. De inbrekers zetten het vervol gens op een lopen, maar konden aan de Burgemeester Sehwartz- laan en de Lijsterlaan worden aangehouden. AI gauw bleek dat de motorfiets van diefstal afkom stig was. De twee zitten vast voor nader verhoor. Maasdijk - Een beschonken Vlaardinger is vrijdagnacht rond half twee met zijn auto enkele malen over de kop geslagen nadat hij op de Maasdijk de macht over het stuur kwijtraakte. De bestuur der is door de brandweer uit zijn ondersteboven liggende auto ge haald. Na behandeling in het Delftse ziekenhuis kon hij door naar het politiebureau in Naald wijk. Daar gaf een blaastest een flinke hoeveelheid alcohol aan. Tegen de man werd proces-ver baal opgemaakt. Schiedam - De politie van Schiedam heeft zaterdagmiddag op de Hoogstraat een man en een vrouw uit Rotterdam aangehou den omdat ze gestolen cheques gebruikten om boodschappen mee te doen. Het stel had in een slijterij voor 265 gulden aan drank met een Eurocheque ge kocht. De eigenaresse vertrouwde het niet ondanks dat een pasje werd getoond. Ze schakelde twee surveillerende agenten in. Die troffen de 21-jarige man en 33-ja- rige vrouw aan in een lederwaren- winkel en voelden ze aan de tand. Ze bleken in het bezit te zijn van nog meer gestolen cheques en een betaalpas. Het tweetal zit nog vast op het bureau. Schiedam - Gisteravond is aan de Schiedamse Noordvestgracht ingebroken op een schip. Er ver dween o.a, gereedschap. Maassluis - Een bewoner van de Noordvliet in Maassluis heeft het zondag even zonder zijn auto moeten stellen. Bij een inbraak in zijn woning, die werd gepleegd met een valse sleutel, werd een tas met daarin onder andere auto sleutels weggenomen. De dader ging vervolgens met de bijbeho rende auto aan de haal. Lang maakte hij er geen gebruik van. want later op de dag werd het voertuig bij een benzinepomp in Maasland teruggevonden. Vlaardingen/Schiedam - Meedoen aan opzoomeren is in Vlaar dingen nog geen vanzelfsprekendheid. In sommige wijken sta ken grote groepen bewoners zaterdag enthousiast en eendrach tig de handen uit de mouwen, in andere delen van de stad greep slechts een enkeling bezem en schop. Ook Schiedam liet mas saal verstekgaan. Behalve in de Gorzen. Daarsloeg de gele gek te in volle hevigheid toe. Een paar Vlaardingse buurten maakten gretig gebruik van het nieuwe tovermiddel om hun om geving een schoner en leefbaar der aanblik te bezorgen. In de Vettenoortisepolder werd hier cn daar druk geklust aan geveltuin tjes en puiverlichting, in de Bab- berspolder veranderde een braak liggend gazon achter de Van de Spiegelstraat razendsnel in een speeltuin, in de Westwijk werd een voetbalveld voltooid. En zo waren er nog wat straten waar ou derwets saamhorig werd geveegd, getimmerd en gesnoeid. Een gelegenheidsband toerde door de stad om met het Op- zoomerlied de geestdrift erin te houden, maar moest soms zoeken naar de gele plekken. ..Kijk eens, de berm is weer keurig bij gezo merd," meldde een vrouw in de Frieslandlaan opgetogen. Door dat het merendeel van de bewo ners de zaterdag liever voor ande re doeleinden gebruikte, waren slechts enkele tientallen meters van de straat onderhanden geno men. ..Volgend jaar doen er vast meer mensen mee," zei de vrouw hoopvol. „Wij in elk geval hebben gezien dat het werkt." In aüe .opzoomerstraten was in géle.T-slurts gestoken personeel van s de.gemeente Vlaardingen aanwezig om een oogje In het zeil te houden en een stevig handje te helpen. ..Natuurlijk, niemand werkt graag op zaterdag. Maar dit is een speciale dag. dan moet het kunnen." vond een opgeruimde werknemer van plantsoendienst. Ook de politie keek niet werke loos toe. In de Van de Spiegel straat stak een agent een rolmaat in een putje om te bepalen of het diep genoeg was voor een speel- werktuig. In Schiedam-Zuid was de over heid wat minder prominent aan wezig. Daar werden 's morgens, na een toespraakje van wethou der Reijnhout, door gemeente- personeel bezems en plantjes uit gedeeld waarna iedereen zelf standig aan de slag kon. Sommi gen waren 's nachts al in de weer geweest en naarmate de dag vor derde, kreeg de wijk een steeds vrolijker aanzien. „Alsof de gele koorts heeft toegeslagen," zei een verbijsterde Gorzenees. Zijn wijkgenoten maakten dan ook een ongeëvenaarde happe ning van het opzoomeren. Er wa ren maar bijster weinig plekken vrij van geel. Gele affiches, gele ballonnen, gele oorbellen, gele jurken, gele hemden, honden met gele strikken om, gele gordijn tjes, fietsen verpakt in geel pa- piermaché en bakken vol gele vi ooltjes gaven De Gorzen een com pleet nieuw aanzien. Maar het bleef niet bij versierin gen alleen. Er werd verschrikke lijk hard geveegd, geboend, ge verfd. getimmerd en geboord en in een mum van tijd was de wijk een paar muurschilderingen, tientallen hekjes, een hele reeks gevellantaarns, ontelbare gevel tuintjes en natuurlijk heel veel schone straten rijker. In de eufo rie ontstonden nieuwe vriend- Vlaardingen en Schiedam waren zaterdag in een mum van tijd een paar muurschilderingen, tien tallen hekjes, een hele reeks gevellantaarns, ontelbare geveltuintjes en natuurlijkheel veel scho- ne straten rijker. OokeenmuurtjeindeBrederostraatteVlaardingenkreegeenanderaanzien. Foto Roel Dijkstra.' schappen en werden oude ruzies bijgelegd. De Rotterdamse jury die per heli kopter op zoek was naar het geel ste plein, zette het Wilhelmi- naplein in Schiedam-Zuid boven aan de lijst. Opbouwwerkster Marja Soesbergen, die De Gorzen had warm gemaakt voor het op zoomeren, kon haar vreugde niet op. Eerder al was zij door de ge meente Rotterdam in de bloemen gezet voor haar bijdrage aan het opzoomer-programma, nu werd zij zaterdag nog eens in haar ei gen wijk overladen met compli menten en gelukwensen. „Maar het is toch allereerst een verdien ste van de bewoners," vond zij. „Zij hebben vandaag allemaal een prijs verdiend." Door Nathalie Lans Schiedam - De zaterdag begin nen met een overheerlijke brunch aan de voet van molenmu seum De Nieuwe Palmboom en daarna aan boord stappen van een schip datje door de nostalgi sche havens van de Schiedamse binnenstad vervoert. Dat deden veel Schiedammers dit weekend tijdens het Havcnmuziek- en Mo lenfestival. Het enige dat tegen zat was het weer. Maar ook daar was wel een oplossing voor: een distilleerderij bezoeken of een molen beklimmen. Of een biertje met een nieuwe haring nemen op een terrasje als de zon even scheen en luisteren naar jenever liederen van de Belgische Stoop- kes. Het negende cultureel-histori- sche festival in en rond de bin nenstad bood voor jong en oud de hele dag vertier. Rommelmark ten. oude ambachten, een concert van honderd dwars fluit is ten. exo tische hapjes en muziek, een Slo veense dansgroep, meelzaklopen en spekkicschieten... het kon niet op. Het feest eindigde niet zo als gebruikelijk rond de klok van vjjf uur. maar kreeg dit jaar voor het eerst een vervolg in de vorm van een muzikale molennacht. Vooral dc Rotterdamse muzikant Piet le Blanc zette de boel op stel ten. Aan het eind van de middag kwam hij met z'n viool en saxo foon naar café Royal op de Dam. Het optreden van het gelegenheidsorkest met ruim honderd dwarsfluitisten vormde ongetwijfeld het hoogtepunt van de muzikale programmeringoverdagtijdens het Havenmuzïek-en Molenfesti val. Foto Roel Dijkstra De hoogbejaarde Piet speelde de sterren van de hemel en de café gangers zongen luidkeels mee. De optredens die daarna volgden bleken ook succesvol. Vooral café Podium werd druk bezocht. Daar trad de Hot Bluezz Band op van de Schiedamse zanger/gitarist Pe ter de Vries. De zanger van we reldformaat heeft inmiddels zo veel fans dat er buiten een lange rij stond. De Molennacht had het niveau van de jazznacht in de eer ste jaren, met veel jazz- en blues bandjes. Enkele bezoekers zeiden te ho pen dat deze muzieknacht niet zoveel bekendheid krijgt als de jazznacht in september want dan kunnen de echte muziekliefheb bers weer naar huis omdat de bra- deriegangers 's avonds voetje voor voetje over de Hoogstraat schuifelen om te luisteren naar tweederangs artiesten die bege leid worden door een cassette bandje. Schiedam - De visvrouw op de hoek van de Kreupolstraat en dc Lange Kerkstraat in Schiedam heeft een stuk van haar kraam op de weekmarkt moeten inleveren om vrachtwagens van en naar het voormalige Imelda-terrein vrije doorgang te kunnen geven. Zonder dat visverkoopster J. Gantvoort hiervan op de hoogte was gesteld, werden onlangs op de hoek van de Kreupelstraat en de Lange Kerkstraat betonnen obstakels geplaatst. Zodoende kon ze haar kraam niet kwijt en moest dejgarktmeester op stel en sprong een noodvoorziening tref fen. De betonnen objecten zijn vol gens een gemeentewoordvoerder op het trottoir aangebracht om te voorkomen dat de visverkoopwa- gen nog langer ook een deel van de rijweg in beslag zou nemen. Er moest immers ruimte worden ge creëerd voor de vrachtwagens die niet langer gebruik mochten ma ken van de Grofbaan maar wer den omgeleid via een stukje Lan ge Kerkstraat en het Broersveld. Gantvoort, sinds 1950 stand plaatshouder op de vrijdagse markt, pikte het niet. Ze schakel de de Centrale Vereniging voorde Ambulante Handel in en die be paalde dat de visvrouw door dc belemmeringen 'zeer ernstige fi nanciële schade' leed. Bij het voortduren van de situatie zou zelfs gevreesd moeten worden voor de continuïteit van het be drijf. De manier waarop de beton nen obstakels waren geplaatst, werd door de CVAH in strijd ge noemd met de bepalingen in de Algemene Wet bestuursrecht en de door de gemeenteraad vastge-_ stelde marktverordening. Tot een" kort geding tegen gemeente kwam het net niet. Kort geleden werd het geschil na melijk opgelost. Zo lang het vrachtverkeer nog via de Kreu pelstraat, Lange Kerkstraat en Broersveld om moet rijden naar het in aanbouw zijnde winkelcen trum. heeft de vishandel van J. Gantvoort er zelfs een extra plek je bij gekregen. Aangeslagen De kraam blijft staan op het He- maplein. De verkoop- en bevoor radingswagen, waar geen plaats meer voor was, heeft een stek op de tijdelijke marktlokatie achter de Hema gekregen. De verhui zing vanhet Broersveidgedeelte van de weekmarkt naar de par keerplaats is volgens marktmees ter Jan van Meel bij iedereen aan geslagen. „De marktkooplui zijn er goed over te spreken en gelukkig ook de bezoekers. Als de bouwwerk zaamheden achter de rug zijn, gaat de markt weer gewoon terug naar het Broersveld. Tot die tijd beschikken we over een uitste kende noodlocatie." Schiedam - Een stuk van de Vïaardlngerdijk in Schiedam is voor het weekeinde bij wijze van experiment voorzien van geluidarm asfalt, Het is de be doeling dat voortaan bij elke reconstructie van verkeerswe gen onderzoek wordt gedaan naar de mogelijkheid het weg dek te voorzien van dit specia le asfalt. De vraag is hoe het proefstuk van zo'n tweehonderd meter zich houdt Want de bodemge- steldheid is niet van een ai te beste kwaliteit en er maakt veel zwaar vrachtverkeer ge bruik van de Vlaardingerdijk. Met de toepassing van het bij zondere asfalt hoopt de ge meente de geluidssterkte van het autoverkeer te beperken. De asfaltconstructie heeft een open structuur tussen de kor rels waardoor het verkeersge luid als het ware wordt geab sorbeerd. Een dergelijk weg dek is bovendien veiliger omdat regenwater sneller wordt afgevoerd en slipgevaar wordt verminderd. Het 'fluister-asfalt' wordt al enige tijd voor snelwegen ge bruikt, maar omdat de poreuze bovenlaag gevoelig is voor straatvuil is het nog nergens binnen de bebouwde kom toe gepast. Wel is in Breda ai een soortgelijke proef genomen. Daar is bij geluidmetingen ge bleken dat bij snelheden tus sen de dertig en zeventig kilo meter per uur een verminde-' ring van drie a vier dedbel op treedt. Mp+ de realisatie van het proef stuk op de Vlaardingerdijk zijn de werkzaamheden aan de verbindingsweg tussen Schiedam en Vlaardingen ten einde gekomen. Deze week zijn de verkeerslichten neer gezet. De reconstructie is uit gevoerd omdat het in ontwik keling zijnde bedrijvenpark Vijfsluizen dringend behoefte heeft aan een betere ontslui- tingsweg. Schiedam - Het Opstap-project, een twee jaar durend leer- en spelprogramma voor Turkse moeders en kleuters dat in 1991 in Schiedam als experiment werd ingevoerd, is een succes. Onder zoek heeft uitgewezen dat de kin deren die aan het project hebben deelgenomen, makkelijker leren. Het programma is inmiddels voortgezet. Nadat het experiment mei vorig jaar werd afgesloten, is besloten jaarlijks met twee nieuwe groe pen te starten. Dat is dit school jaar dan ook gebeurd. In beide groepen zitten zestien moeders uit de wijken Nieuw- land. Oost en West én een bege leidster, de zogenoemde buurt- moeder. Doel van het project is allochtone kinderen die niet naar een crèche of peuterspeelzaal zijn geweest, voor te bereiden op de grote stap naar groep drie van het basison derwijs. De kinderen maken met hun moeders spelenderwijs kennis met woorden, begrippen, tekenen en het onderscheiden van kleu ren en vormen. Dat gebeurt in de vorm van spelletjes en oefenin gen die de moeders vijf maal per week samen met hun kinderen doen. Bij de actitiviteiten worden de Turkse vrouwen ondersteund door buurtmoeders die tekst en uitleg geven over de wekelijks te behandelen thema's. Omdat het Opstap-project zich in Schiedam richt op Turkse gezin nen wordt het programma in het - Turks aangeboden. Voorwaarden De werving vindt voornamelijk plaats via scholen en diverse in stellingen. Geïnteresseerde ou ders worden uitgenodigd voor een voorlichtingsbijeenkomst Deelnemers aan het project moe ten voldoen aan enkele voorwaar den. De gezinnen moeten enthousiast zijn, de kinderen dienen aan het eind van het project naar groep drie van de basisschool te gaan en van de moeders wordt verwacht dat ze deelnemen aan de verschil lende groepsbijeenkomsten. Maandag 30 met SCHIEDAM Wielerbaan Sportpark Harga. Start fietsvierdaagse, 18.30u. ROTTERDAM Rotown. Eerste Rotterdamse Sin ger/Songwriter Festival. 22.00u. St, Laurenskerk. Concert, 20.15u. Zaal De Unie. De vorm van d Rotterdam, 20.30u. Dinsdag 31 mei ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg Savitri, 20.30u. lantaren/Venster. lanta ren/Venster Werkplaatsproduktie, 21,00u. Dizzy .Jazz from the conser vatory, 22.00u. De Doelen Berliner Symphoniker, 20.15u. Zaal De Unie. DossierOrpheus: opzoek naar het kunstenaarschap, 20.30u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: The House of the Spirits' (12) dag. 11.45-2.45-5.45-8.45. Alhambra 2: 'Mrs.Doubtfire' (al) dag. 6.45- 9.30, di.ook 1.15-4. Calypso 1: 'Li fe Times' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-2: 'The Secret Gar den' (al) dag. 1.15-4. 'Short Cuts' (16) dag. 8. Calypso-3: 'Shadow- lands' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: The Lookout' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'The Fear Inside' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 3: The Pe lican Brief (12) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 4: 'Philadelphia' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'On Deadly Ground' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Corso: 'Schindler's List' (12) dag. 2-8. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) di.wo. 2-8. 'Moun tain Gorilla' (al) di.wo. 3-7. Lanta ren/Venster 1:'Friends'(16) dag.8- 10.15. Lantaren/Venster 2:'Belo- vy' dag. 7.30. 'Metaal en Melancho lie'dag. 9.30. Lantaren/Venster 3: 'Temptation of a Monk' (16) dag. 8- 10.15. Lantaren/Venster 4: 'For Fun' (16) dag. 8. 'Fearless' (16) dag. 10 (beh.ma.) Sneak Preview ma. 10. Lumïère 1: 'Intersection' (12) dag. 1,15-4-6.45-9.30. Lumïère 2: "Look who's talking now' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière3: 'Si ster Act 2' (ai) dag. 6.45-9.30, do- .vr.ma.di. ook 1.15-4. Lumière 4: 'Cool runnings' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Rex: 'Beyond Desiree' (18) dag.vanaf 12 doorl.voorstel- ling. Thalia: 'Naked gun 331/3 The final insult' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Vlaardingen - Het schildersbe drijf Rook/Sicor heeft de Vlaar dingse Ondernemersprijs 1994 gewonnen. De prijs, 5000 gulden en een oorkonde, wordt op 22 juni uitgereikt door burgemeester Stam van Vlaardingen. Stam was ook voorzitter van de jury, die oordeelde dat directeur K. van der Zwan van Rook/Sicor grote verdiensten heeft voor Vlaardingen. Het bedrijf zou ver der een goed sociaal beleid voe ren. De Vlaardingse Ondememers- prij s werd ingesteld in 1987 op ini tiatief van Klaasse en Klaasse Ac countants. Daarna werd een stich ting opgericht om de prijs jaar lijks te kunnen uitreiken. Het ini tiatief wordt gesponsord door banken. De winnaar dient de prijs te schenken aan een goed doel. Wie Van der Zwan daarvoor heeft uitverkoren, wordt bekend ge maakt bij de uitreiking. Door Mariëtte Olsthoorn Vlaardingen - Iedere groep heeft wel een pispaaltje: iemand die al tijd en eeuwig het mikpunt is van pesterijen en voortdurend de grond in wordt getrapt. Heb je flaporen, pukkels of een bril met jampotglazen, ben je dik of is je haar- of huidskleur anders, dan heb je het vaak zwaar te verduren. En waarom? Omdat het je onder scheidt van anderen, je bent een vreemde eend in de bijt. In een afgeladen Harmonie speel de jeugdtoneeïgroep TOV (Toneel Op "Vrijdag) zaterdag een actuele en herkenbare voorstelling over discriminatie. 'Ben jij die ander?' gaat over anders zijn in het alge meen en niet zozeer over racisme waar je al snel aan denkt bij dis criminatie. Dat discrimineren dichter bij jezelf ligt dan je 2ou vermoeden ontdekten de jonge toneelspelers van TOV. Naar aan leiding van improvisaties schreef Nel den Breems het script voor de voorstelling. De scènes zijn niet erg uitgediept, maar stippen tel kens een vorm van discriminatie aan zoals het discrimineren van mensen uit een ander land, van vrouwen en van mensen die er an ders uitzien. De voorstelling be gint met een bewegingsspel waar in Lieke als in een boze droom wordt aangevallen door bedrei gende, zwarte gedaanten met wit te gezichten totdat ze als een klein zielig hoopje achterblijft op het podium. Alleen met haar ted dybeer, Lieke wordt gepest. Op school en zelfs op de toneelclub zien ze haar niet staan, Totdat ie dereen een verhaal moet schrij ven over pesten, discrimheren en anders zijn; dan wordt het hare uitgekozen als het beste. Hoe kan het ook anders ais je zelf elke dag wordt getreiterd door je klasgeno ten. Na de pauze krijgen we het resultaat te zien: allerlei ver kleedpartijen in het stuk met de tijdmachine, waarmee we onder andere in de oertijd belanden en op de thee gaan bij Willem van Oranje die zich druk maakt over de 80-jarige oorlog („we zijn pas 75 jaar bezig, we moeten nog 5 jaar"). Bastiaan van der Eijk, één van de spelers van TOV, schreef dit gedeelte van de voorstelling, dat ongetwijfeld het meest komi sche was. De winkelscène waarin de oude poppen in de uitverkoop worden gegooid en het af moeten leggen tegen moderne barbiepop pen kwam iets minder goed over. Na een stuk over weglopen van huis en een over jongeren in een kraakpand is dit de derde voor stelling van TOV. Nel den Breems regisseerde de produktie en dat deed zij heel vlot, wat tot een af wisselende, frisse voorstelling heeft geleid. Haar dertien spelers in de leeftijd van 12 tot en met 16 jaar zijn gegroeid in hun acteer spel, maar echte uitblinkers zijn Maaike Smid, Robbie Voorbaeh en Amanda Kruit. Het stuk ein digt weer zoals het begon met een indringende scene waarin wordt gepest, gekleineerd en uitge scholden. Waarom doe je het ei genlijk, is dan de vraag. Het ant woord: omdat iedereen het doet. Niet de stilste maar de grootste pestkop krijgt het dan zwaar te verduren. Aan het einde brengt hij met een verstikkende stem uit: 'Ik wist niet dat het zo ver schrikkelijk was'.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1