Gullit weg bij Oranje ANDUVIE EN GEHAKT Economie herstelt langzaam Ja! Opzoomerdag geeft Rotterdam hoop Test valt verkeerd: autoblad opgekocht Schiedammer Zonneveld Wil Janmaat vervangen Dominee geschorst na dubbel declareren CBS krijgt steeds meer positieve signalen Hasj verstopt tussen de kipsnacks 'Huurlingen overvielen VN-konvooi' Drinkwater vervuild door massa lijken Krant niet bezorgd? Buitenland Niemarscl kan Honecker nog achterhalen Rotterdam Advocaat leg* Scheldende Bar: er is haat gegeven voor liefde kritiek van Gullit kribbig naast zich neer f Andijvie, QQ 500 gram W Gehakt half-om-half. kilo m? 6.99 O QQ 500 gram 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Ontwikkeling hiv-vaccin stap vooruit Panasonic C-325 Compactcamera Deze krant twee weken gratis...? Vul de bon in... I Jaargang 4 Nummer 971 I Maandag 30 mei 1994 Westblaak 180 j I 3012 KN Rotterdam, 010-4004400 j ams Dagblad Noordwijk - Ruud Gullit is van morgen opgestapt bij Oranje. Hij weigert zijn beslissing nader toe te lichten en zegt pas na het WK tekst en uitleg te zullen geven aan bondscoach Advocaat. Gullit: „Ik heb gisteren de hele dag nagedacht. Ik was gekomen om een week aan te 2ien hoe het zou gaan en ik heb me in het weekend nogal verbaasd over de storm van kritiek die over me heen kwam, na de analyse die ik vrijdagavond op televisie heb ge geven. Ik besef wat dit teweeg brengt. Het is geen vlucht. Ik vind ook niet dat ik het elftal nu in de steek laat." En verder: „Ik ben er kapot van, maar ik heb deze beslissing ge woon móeten nemen. Ik had graag naar het WK in Amerika ge gaan." Rotterdam - Bij een bedrijf aan de Boezembocht in Rotterdam is vijfduizend kiiogram hasj en ma rihuana in beslag genomen. De partij, die inmiddels bij de AVR is vernietigd, vertegenwoordigde een straatwaarde van vijftien mil joen gulden. De Rotterdamse douanerecher che trof de verdovende middelen aan in dozen diepgevroren kip- nuggets. In verband met de vondst zijn drie personen aange houden. twee uit Hoek van Hol land (37 en 49 jaar) en een 50-jari- ge man uit Hattemerbroek. Na proces-verbaal is het trio heenge zonden. Zij zullen later voor de rechter moeten verschijnen. Uit onderzoek is gebleken dat de drugs via Hoek van Holland naar Rotterdam waren gebracht door een Hoeks transportbedrijf om la ter te worden uitgevoerd naar Schotland. Sarajevo - Twee Britse huurlin gen die voor de Serviërs hebben gewerkt, zijn vermoedelijk ver antwoordelijk geweest voor een overval zaterdagmiddag op een -.sderlands VN-konvooi in het oosten van Bosnië. Bij de Oostbosnische plaats Vas- lenica dwongen zaterdag twee ge wapende mannen het konvooi tot stoppen. Ze gingen er vandoor met het commandovoertuig. Het konvooi met voornamelijk brand stof was onderweg naar de mos lim-enclave Srebrenica, waar Ne derlandse VN-militairen zijn ge legerd. De stoet bestond uit elf voertuigen met 21 militairen. Bij de actie zijn geen gewonden ge vallen. De Nederlandse militairen hebben zich niet verzet tegen de overval. Zie ook pagina 7. Cairo - Egypte gaat maatregelen treffen om het water van de Nijl te zuiveren. De rivier is vervuild door de duizenden lijken van Ru- andese slachtoffers die in het wa ter van het Victoria-meer drijven. De Witte Nijl wordt 'gevoed' door water uit dit meer. Het chloorge- halte in het Egyptische drinkwa ter wordt verdubbeld. Egypte is bijna geheel afhanke lijk van het water uit de Nijl. De Wereld Gezondheid Organisatie WHO heeft bevestigd dat onge veer 50.000 lijken in het Victoria- meer dryven. Bel OIO - 4004.444 en t komt in de bus! U kunt bellen: maandag t/m vrijdag van 18.00 -19.00 uur en zaterdag van 14.00 -16.00 uur. Onafhankelijk k in de Opzoomerstraat, waar het allemaal begon, verscheen burgemeester Peper In z'n Op-' •-gele pak om met de kinderen gele ballonnen op te laten (foto boven). Daarna gingen de: dén uit de mouwen en op veel plaatsen, zoals op het Gerard Sterkmanplein In het Nieuwe Wés ten (foto rechts) kon er ook op Straat worden gegeten. Foto's Nïsis van der Hoeven/Rotterdams Dagblad Rotterdam - Opzoomerdag is eert fantastische dag geworden. Wethouders, actieve wijkbewo ners, welzijnswerkers, iedereen is het ér over eens dat: de actie- en feestdag zaterdag 'boven ver wachting' is verlopen. Er zijn ook wanklanken, maar die-ko men voornamelijk van mensen die aan de kant zijn blijven staan en niet meededen om hun straat te verfraaien. Maar het commen taar van Herman Meijer, Rotter dams nieuwe wethouder voor Sociale Vernieuwing, was opge-. togen en werd door veel mensen nagezegd: „Deze dag geeft hoop. De samenwerking van zo veel i mensen, bedrijven en instellin gen maakt je echt optimistisch over wat er in een grote stad toch nog mogelijk is." v Tienduizenden mensen kwa men op de been om hun straat te verfraaien. Het totaalbeeld in al- Ie Rotterdamse wyken en ook in- Schiedam-Zuid is dat er- nog meer bewoners in de weerzijn gekomen dan de organisatie ver- wachtte. „Het heeft aanstekelijk- gewerkt," zegt Johan Janssens, één van de stedelijke projectlei ders. „Er waren ook 'illegale' straten: de bewoners hadden zich niet opgegeven en kregen dus geen gratis materiaal om hun woonomgeving op te fleu ren, maar ze zijn toch aan de slag gegaan. Ik weet van straten, waar de bewoners van hun eigen gevelplanten en bloembakken een hoeveelheid hebben afge staan aan de spontane straten bij hun om de hoek." Uit. een onderzoek van de Eras mus Universiteit in samenwer king met het Verwey-Jonkerlii- stituut./.•■•ens Marijke Linthorst blijkt dat 97 procent van de op- zoomeraars vindt dat. het proces moet doorgaan. Bij de niet-op- zoomeraars vindt 76 procent dat de gezamenlijke inspanningen van gemeentediensten en bewo ners navolging verdienen. Het Erasmus-onderzoek werd ge houden op zes Rotterdamse plei nen en in Schiedam-Zuid. Uit het onderzoek blijkt: ook dat de mensen die mee .opzoomerden een sterkere betrokkenheid bij hun buurt voelen dan de men sen die niet meededen. Ook in Viaardingen, Helle- voetsluis en Spjjkenisse werd geopzoomerd, maar op een veel kleinere schaal dan in Rotter dam en Schiedam-Zuid. Zie verder pagina 3. Utrecht - De Utrechtse Renault- dealer Evert Kroon heeft vorige week zijn personeel gevraagd bij benzinestations en tijdschrift- kiosken alle nummers van het blad 'Autoweek' op te kopen. De reden voor Kroons actie is een ga ragetest die in het blad staat afge drukt, waaruit Kroon als '2eer slecht' tevoorschijn komt. Kroon is bijzonder boos over de manier van testen door Autoweek. Het personeel van het garagebedrijf heeft zich zo goed van zijn taak gekweten dat er in Houten, Maarssen en Utrecht bij tanksta tions nauwelijks meer een Au toweek té krijgen was. Kroon: „We hebben het met het personeel stap voor stap uitge zocht en het is gewoon onzin wat er staat." Autoweek meldt dat bij autobedrijf Kroon het personeel niet klantvriendelijk is, dat bij een grote beurt van de testauto acht van de twaalf punten over het hoofd zijn gezien, dat de reke ning niet klopt, dat reparaties slecht zijn uitgevoerd en dat de auto slechter uit de garage kwam dan hij er in ging. Kroon: „De monteur zag dat de kleppen moesten worden bijgesteld. Wij belden de klant, maar hij gaf daarvoor geen toestemming. Wat Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 4 Juni as. Den Haag - Het zou niet zo gek zijn als een ander dan Janmaat de Centrumdemocraten gaat leiden. Dat zei het kersverse CD-kamer- lid C. Zonneveld zaterdag in NRC-Handelsblad. De splitsing binnen de CD is daarmee tot in de driekoppige Tweede-Kamerfrac tie doorgedrongen. Volgens Schiedammer Zonneveld is het de vraag of Janmaat de politieke boodschap van de CD nog wel kan overbrengen aan mensen die niet zo goed geschoold zijn. „Ik weet niet of hij daartoe nog wel geeste lijk in staat is. Misschien zou hij eens een stapje terug moeten doen," aldus het kamerlid. Zonneveld zegt niet uit te zijn op de positie van Janmaat, maar Goes - De kerkeraad van de Ge reformeerde Gemeente in Goes heeft zijn dominee N. W. Schreu- der (61) geschorst. De schorsing geldt voorlopig voor zes weken voor 'alle ambtelijke arbeid' van de predikant die is betrokken bij de Zeeuwse rusthuizenaffaire. Aangetoond is dat Schreuder dubbel heeft gedeclareerd. De dominee trad onlangs, vooral op aandrang van het provincie bestuur, af als voorzitter van de Stichting-Rusthuizen der Gere- formeerde Gemeenten in Zeeland. Ook andere bestuursle den ruimden het veld nadat was gebleken dat binnen de reforma torische rusthuizen met veel geld is gerommeld. De affaire neemt steeds grotere vormen aan. De bewijzen tegen de (oud-) bestuursleden stapelen zich op. Gedeputeerde A. J. Dijkwel maakte zaterdag bekend dat de -provincie -justitie zal vragen te bekijken of er strafbare feiten zijn gepleegd. Recent versehe- nen rapporten geven daartoe alle aanleiding. Gisteren, werden de leden van de Gereformeerde Ge meente in Goes vanaf de kansel van de schorsing van ds. Schreu der op de hoogte gesteld, „De conclusie van de kerkeraad moet helaas zijn dat onze predikant met zijn handelingen de gebo denvan de Wet des Heeren heeft overtreden. Tijdens de kerke- raadsvergadering van vrijdag avond heeft onze dominee schuld beleden en de volle ver antwoordelijkheid voor zijn wij ze van handelen op zich geno men, sprak ouderling L. Moer land. Zie ook pagina 7. Mensen Centraal ..„.12 Actueel.3 Binnenland5,7 Buitenland7,9 Plaatselijk....... 10,11 Barometer12 Cultuur13 I RTV15 I Sport19e.v. |i Zie ook weerbericht op pagina 12 toont zich desgevraagd bereid het leiderschap van de CD over te ne men. Hij is voorstander van een gematigde koers en van genuan ceerdere standpunten. „Ik merk binnen de partij dat mijn benade ring aanslaat," aldus Zonneveld. Het kamerlid erkent dat er onvre de binnen de CD heerst en wil dat de partijtop uitvoerig over Jan maat gaat praten. De problemen in de CD schrijft Zonneveld toe aan het feit dat men in de aanloop naar de ge meenteraadsverkiezingen ieder een maar heeft toegelaten vanuit de filosofie dat de partij in zo veel mogelijk gemeenten aan die ver kiezingen moest meedoen. Daar bij werd niet gelet op kwaliteit. Rotterdam - Er zijn steeds meer aanwijzingen dat het de goede kant opgaat met de Nederlandse economie. Hoewel ons land in tegenstelling tot bijvoorbeeld Duitsland geen echte recessie heeft doorgemaakt, gaat het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) er van uit dat de malaise voorbij is. Lange tijd hebben de statistieken van het CBS een somber beeld te zién gegeven over de Nederland se economie. Bedrijven draaiden slecht en loosden meer personeel dan zij mensen aannamen, consu menten hadden maar weinig ver trouwen in hun economisch wel zijn en besteedden weinig. Het CBS houdt nog wat slagen om de arm. maar meldt nu toch in het conjunctuurbericht over mei dat aan die sombere situatie een ein de lijkt te zijn gekomen, Langzamerhand tonen'" steeds meer indicatoren een omslag ten goede. Dat is onder meërhet ge val met het vertrouwen dat consu menten zeggen te hebben in de ontwikkeling van de economie. Het consumentenvertrouwen stijgt al vanaf begin dit jaar, het geen overigens nog niet heeft ge leid tot een veel grotere bereid heid om geld uit te geven aan goe deren. Een andere indicator is de ont wikkeling van het aantal door uit zendkrachten gewerkte uren. De afgelopen drie jaar is dat steeds fors gedaald. Over 1993 bedroeg de daling zelfs meer dan tien pro cent. Het meest recente kwartaal cijfer vijst er echter op dat het aantal uitzenduren zich, zij het op een relatief laag niveau, heeft gestabiliseerd. Het CBS ziet ver der een positief signaal in de ver betering van de orderpositie van de industrie. Sinds november vo rig jaar is de beoordeling daarvan door ondernemers steeds verbe terd, Uit dat oordeel leidt het CBS de te verwachten industriële pro- duktie af. Het percentage onder nemers dat zegt minder te produ ceren door een afnemende vraag loopt sterk terug. De maand april kende een lichte daling van het aantal faillisse menten. Hoewel het CBS daaraan geen spijkerharde conclusies ver bindt, kan die constatering even eens een aanwijzing zijn voor een komend economisch herstel. In de eerste vier maanden van dit jaar gingen nog negen procent méér ondernemingen failliet dan in dezelfde periode van 1993. In april lijkt de omslag echter te zijn gemaakt. Tot slot concludeert het CBS uit de cijfers over februari tot en met april 1994 heel voorzichtig dat de werkloosheid minder snel groeit dan in de periode daarvoor. In de voorgaande periode kwamen er maandelijks 18.000 werklozen by. Die groei lijkt zich nu te hebben beperkt tot minder dan 10.000 per maand. Rotterdam - Onderzoekers van de Erasmus Universiteit in Rot terdam, het Academisch Medisch Centrum in Amsterdam en het Rijksinstituut voor Volksgezond heid en Milieuhygiëne zijn hoop vol gestemd over de ontwikkeling van een vaccin tegen hiv, het vi rus dat Aids veroorzaakt. De we tenschappers zijn er in geslaagd een nieuwe stof te maken die bin nen een jaar wordt getest op vrij willigers in het AMC. Volgens de hoogleraar virologie A. Osterhaus is het vaccin in eer ste instantie bedoeld ter preven tie van besmetting met hiv. „Het probleem met het Aids-virus is dat de eiwitten in het membraam steeds van samenstelling veran deren," zegt hij. ..Het preparaat dat wij hebben gemaakt, bevat ei witten die niet afkomstig zijn van het virus. Die hebben wij samen gebracht met eiwitcomponenten uit het inwendige van het Aids-vi rus." Het is de bedoeling dat het vaccin het immuunsysteem sti muleert en het lichaam ertoe aan zet specifieke T-cellen tegen het virus te maken. Het vaccin is in de eerste plaats bedoeld om infec tie te voorkomen, maar zal ook worden getest op mensen die se ropositief zijn. Osterhaus tempert te hoog ge spannen verwachtingen. „Waar het ons om gaat. is te kijken of het principe werkt. Als dat het geval blijkt te zijn, is dit vaccin zeker geen universeel middel tegen alle stammen van hiv. In de eerste plaats mikken wij op de stammen die in Europa voorkomen." ...lk i op hot Rotterdam* DajbUd. De eerste twee weken ajn gratia; daarna betaal ik: 27,?5permaandviaautom3t;sc9e betaling; 84,95 per kwartaal via een accept girokaart. (Aankruisen wat gewenst wordt) SOOl Atiuuu: Bank/glrottr.. Stuur deze bon Iri een ewèlop zonder postzegel rtpar Rotterdam* Dagblad Antwoordnummer 1579 3000 VB Rotterdam 710981 1586391

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2