13 Meer kans voor schadeclaims gifwijk fÜ 'Raadsleden ongelooflijke stiekemerds' Bastion mag geen hotel bouwen aan Sweelincksingel Weer minder fietsers op Vierdaagse Klap met knuppel: noodweer Winkeliers Broersveld overwegen nieuwe stappen tegen gemeente Rotterdams Dagblad Sauna Centrum QroeiioorcB Voor rt warme opfrisser!schiedam-Noord. Tei. 010-4703470 Gemeentelijk advocaat Maassluis: ook flatbewoners tegemoetkomen 'lil» 11111 Zwemwater Vlaardingse Vaart is niet al te best Politie start motor-project Inbraak bij juwelier mislukt Fietser in been gestoken Inbreker gepakt Slok op: rijverbod AÏÏS «H «Si® Ïsdag31 mei 1994 "tel Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - De kwaliteit van het zwemwater in Öe Vlaardingse Vaart is van slechte kwaliteit. Het is ongeschikt om in te zwemmen. Dat blijkt uit de onlangs gepre senteerde zwemwaterfolder van dé provincie Zuid-Holland. De afgelopen tijd zijn op 69 plaat- sen in de provincie watermon sters genomen. Kleine wateren en rivieren, grote recreatiepiassen en de Noordzee zijn elke twee we ken gecontroleerd op helderheid en de aanwezigheid van bacteri ën. De folder geeft een beeld van de gemiddelde waterkwaliteit van de afgelopen twee jaar. Op tien onderzochte plaatsen krijgt het zwemwater een vol- doende. Dat geldt voor onder meer de Kager Plassen, de Rotte- meren en de waterspeelplaatsen /-Tubasingel, Tanthof en Korftlaan in Delft, De kwaliteit van de overi jl ge 57 onderzochte wateren is goed (V;"om in te zwemmen. Op twee •^plaatsen laat de kwaliteit te wen- ".f'sen oven de Vlaardingse Vaart en de Doeshaven bij Leiden. Schiedam - Ex-CD'er Cees Krommenhoek mag geen be stuurslid worden van de Streek- muziekschool Nieuwe Waterweg Noord. De Sehiedamse gemeen teraad stak gisteravond te elfder ure een stokje voor zijn kandida tuur. Vorige week had Krommen hoek nog te horen gekregen dat er geen bezwaren waren tegen zijn aanwezigheid in het bestuur. Het uit de CD gestapte raadslid, dat een naamloze eenmansfrac tie vormt, ontving de mededeling dat hij in het bestuur van de mu ziekschool toch niet welkom is gisteravond krap een uur voor de raadsvergadering. Hij ervoer de benoeming van VVD'er "Will van Wijk in zijn plaats als een klap in het gezicht. „Ongelooflijke stie kemerds," voegde hij de raad toe, toen hij van het spreekgestoelte wegliep waar hij zojuist had ver klaard tc hopen 'nooit zo hypo criet te worden' als de rest van de Sehiedamse volksvertegenwoor digers. CD-Fraetievoorzitter Cor Zonneveld heeft Krommenhoek opgeroepen zich weer bij zijn ou de partij aan te sluiten. „Je bent van harte welkom." Mocht zijn voormalige partijgenoot daar geen gehoor aan geven, dan eist Zonneveld dat Krommenhoek zijn zetel afstaat aan de Centrum democraten. Krommenhoek is dat evenwel niet van plan. Anders dan vier jaar geleden, ma ken de Centrumdemocraten in de nieuwe raadsperiode wel deel uit van de raadscommissies. Even leek het er gisteravond op dat de CD-kandidaten net niet voldoende stemmen zouden ha len om tot de commissies te wor den toegelaten, maar na een grondige analyse van de uitslag bleek dat ze met hun hakken - over de sloot waren gekomen. Maassluis - De gemeente Maassluis is aansprakelijk voor de schade die flatbewoners in de vervuilde Steendijkpolder de af gelopen tien jaar hebben geleden. Dit is de strekking van een advies dat advocaat mr. J. Mentink voor Maassluis heeft opge steld. Hij zal dat advies donderdag meedelen. In oktober 1992 stelde de Hoge Raad Maassluis al aansprakelijk voor de schade aan eensgezinswo ningen met tuintjes elders in de Steendijkpolder, in oppervlak de grootste gifwijk van Nederland. Mentink vindt nu, volgens een woordvoerder van de gemeente, dat Maassluis deze uitspraak ook moet laten gelden voor de flatbe woners. De advocaat zelf wil niet vroegtijdig zijn advies toelichten. Tot nu toe is Maassluis weinig toeschietelijk met het toekennen van schadevergoedingen aan be woners. De uitspraak van de Ho ge Raad was het gevolg van een proefproces dat vier bewoners van de Steendijkpolder tegen de gemeente aanspanden. De ge meente kreeg ongelijk, maar tot nu toe is er nog geen cent betaald aan de bewoners van eensgezins woningen. Ais dc gemeente hét juridisch ad vies van Mentink overneemt, zal het totaal aan schadeclaims met miljoenen guldens oplopen. Er liggen enige tientallen claims van flatbewoners op het stadhuis, af gezien van de eisen voor een schadevergoeding van 130 bewo ners van eensgezinswoningen. Ook de claim van de Woningstich ting Maassluis maakt meer kans op betaling als de gemeente het advies opvolgt. Dit woningbedrijf heeft bij honderden huizen, zowel flats als eengezinswoningen, sinds 1984 geen huurverhoging mogen opleggen van de huur- commissïe, wegens het vergalde woongenot. Advocaat Mentink gaat in zijn ad vies niet in op de hoogte van de bedragen die Maassluis zou moe ten betalen. Het staat echter vast dat de schade bij flatbewoners hoog boven de grond geringer is dan de schade bij bewoners van eengezinswoningen met tuinen. De waarde van deze woningen daalde vooral de eerste jaren na het bekend worden van de vervui ling in 1983. Daarna steeg de waarde weer. Taxateurs moeten nog vaststellen of die schomme ling in de waarde te wijten is aan de •vervuiling of aan de normale conjunctuur van de huizenmarkt. Schiedam - De bouw van een Bastion-hotel aan de Sweelinck singel gaat niet door. De ge meenteraad wees gisteravond een voorstel van burgemeester èh wethouders af om voor de be- t&gdé ^bouwlocatie in - Groen- GjorlZuid een ruimtelijke-orde- ningsproeedure te starten. Alle fracties minus de WD pleitten voor. een hotel op een andere plek in Schiedam. Volgens WD-wethouder Luub Hafkamp kan het raadsbesluit tot gevolg hebben dat de Bastion-keten een schadeclaim zal indienen. De gemeenteraad vindt een ho tel aan de Sweelincksingel om diverse redenen niet wenselijk. De raad onderschrijft de argu- - menten van de buurtbewoners, van wie driekwart tegen het ho tel is gekant omdat er een boom gaard voor plat moet in dit toch al niet zo groene deel van Groe- npord, en de verkeersoverlast zal toenemen. Ommezwaai De WD vond dit een opvallende ommezwaai van de overige raadsfracties, omdat alle partij en eind vorig jaar tijdens com missievergaderingen wél ak koord gingen met het bouwplan. „Het was een hamerstuk, er werd niet eens over gediscussi eerd," bracht Engelien van Col- lenburg de raad in herinnering. De WD liet duidelijk doorsche meren de plotselinge politieke koerswijziging schijnheilig te vinden. Het raadsbesluit heeft wethou der Hafkamp in een lastig par ket gebracht. De Bastion-keten voert al jaren' overleg met Schiedam over een hotel in deze gemeente. Alle voorgedragen lo caties - volgens Hafkamp vijf of zes - zijn gesneuveld omdat ze bij nader inzien niet geschikt bleken. Hafkamp vreest dat de hotelketen de gemeente niet langer serieus zal nemen na de boodschap dat ook de Swee lincksingel niet meer in aan merking komt. Niet uitgesloten moet worden geacht dat de di rectie van Bastion daar 'conse quenties' aan verbindt, waar schuwde Hafkamp. Pleidooi Het pleidooi van de wethouder om in elk geval een tot niets ver plichtende procedure in wer king te stellen om de bouw for meel toch mogelijk te maken, waartegen later dan weer bezwa ren zouden kunnen worden in gediend, werd afgewezen. Een dergelijke gang van zaken zou volgens de raad op de leiding van het hotelconcem wel eens een uiterst vreemde indruk kunnen maken. Om Hafkamp niet met lege han den naar de onderhandelingsta fel te sturen, werden diverse al- ternatieve locaties voor het ho tel aangedragen, zoals achter het NS-station Schiedam/Rot terdam-West, het bedrijventer rein Vijfsluizen en bij Zwembad Gröenoord. Een kleine 350 deelnemers klommen gisteren in het zadel voor de eerste ronde van de Avondfietsvierdaagse Schiedam. De organisatoren van Toerclub Rijnmond stelden gelaten vastdatervïjftigminder mensen meededen dan vorigjaar. Hoewel zich bij elke aflevermgtoch een hoop nieuwkomers melden, iooptde belangstelling voor deAvondfietsvierdaagse langzaam maarzekerterug. „Dietendens is helaasal jaren aan degang,"aldus een van de organisatoren bij de start op de wielerbaan in Harga. „Mensen hebben blijkbaar geen zin meer in dit soort groepsevenementen." Desondanks werd het een gezellige tocht. Jong en oud genoten vanaf de fiets van stads- en vergezichten langs de route, die door Maasland, de Broekpolder en de Zuldbuurt bij Vlaardingen voerde. Foto Roel Dijkstra Door Jelle Gunneweg Rotterdam/Schiedam - Heeft de Sehiedamse voormalige horeca- baas L. v.d. V. (50) wel of niet een honkbalknuppel gebruikt tijdens een gevecht in café Juan les Pins aan de Lange Haven in 1 Schiedam? Dat was de belang rijkste vraag waarover de Rotter damse politierechter zich giste ren boog tijdens de behandeling van v.d. V.'s zaak. Ruim een jaar geleden worstelde politierechter J. W. de Ruijter met dezelfde vraag maar kwam er toen niet uit. Op aandringen van advocaat A. van Hemert schorste hij destijds de zaak om zeven ge tuigen te laten horen bij de rech- ter-commissaris. Allen waren be trokken geweest bij de enorme knokpartij, krap twee jaar gele den in het café van de ex-vrouw van de verdachte. Op die bewuste dag vierde een groep van zo'n vijftien steiger bouwers de start van de bouwvak vakantie. Na grote hoeveelheden bier tot zich te hebben genomen raakte de groep slaags met een kleinere groep cafébezoekers. Het complete interieur van het café werd daarbij kort en klein ge slagen. Eén persoon uit de grote groep werd tijdens het gevecht met een bonkbaknuppel hard handig op zijn hoofd geslagen en moest per ambulance worden af gevoerd. Volgens de politie was L. v.d. V. verantwoordelijk voor deze slag met de honkbalknuppel, in een poging zijn zoon uit handen van de steigerbouwers te redden. Ook drie getuigen hielden vast aan deze versie. Vier andere ge tuigen pleitten in het voordeel van de voormalige kroegeigenaar, thans horeca-adviseur. Officier van justitie A. M. Zwane- veld achtte gisteren op grond van de drie getuigenissen voldoende bewijs geleverd om de Schiedam mer te verdenken van poging tot doodslag. Dat hij daarbij uit nood weer gehandeld zou hebben, leek haar ongegrond. „De verdachte dient te allen tijde zijn gezond verstand te gebruiken ook al gaat het om een verhitte situatie." Zij eiste vier maanden gevangenis straf waarvan twee maanden voorwaardelijk en een proeftijd van twee jaar. Volgens advocaat A. van Hemert kon juist niet op grond van de ge tuigenverklaringen bewezen wor den dat v.d. V. veranwoordelijk zou zijn voor de klap met het slag hout. Niet alleen spreken de ge tuigen elkaar tegen, ook moet de inhoud van hun verklaringen in twijfel worden getrokken gezien de hoeveelheid alcohol die op die dag was genuttigd. De raadsman pleitte daarom voor vrijspraak. De verdachte zelfheeft altijd ont kend een knuppel te hebben ge bruikt en bleef daar ook bij tij dens de behandeling van zijn zaak. Politierechter J. W. de Ruij ter besloot uiteindelijk de Schiedammer geen straf op te leggen, hoewel hij ervan over tuigd was dat hij de knupp-i heeft gebruikt. Poging tot doodslag achtte hij echter niet wettig bewe- zen. „Ik ga ervan uit dat u niet van plan was iemand dood te slaan maar handelde uit verdedi ging van uw zoon die op dat mo ment gemolesteerd dreigde te worden. Dat u daarbij de fatsoens grenzen heeft overschreden, staat voor mij vast. Het slaan met het slaghout zie ik echter als onmid dellijk gevolg van de hevige ge moedstoestand waarin u op dat moment verkeerde en ik hono reer dan ook het beroep op nood- weerexcess." V.d. V. gaai tegen de uitspraak in hoger beroep om een mogelijke schadeclaim van de verzekerings maatschappij te ontlopen. Door Sander Sonnemans Schiedam - Broersveld-winkelier M. van der Valk en café-uitbater P. Krijne beraden zich over nieu we stappen tegen de gemeente Schiedam. Ze zijn het beu dat on danks eerder gedane beloften het vrachtverkeer nog altijd door de winkelstraat dendert. De gevol gen zijn volgens de boze midden standers niette overzien. Ze kam pen met inkomstenderving en hun panden takelen zienderogen af. De problematiek rondom de sloop - en bouwwerkzaamheden op het voormalige Imelda-terrcin is in een vicieuze cirkel terecht geko men nadat door de rechtbank werd bepaald dat de Grofbaan niet meer voor vrachtverkeer ge bruikt mag worden. Daaraan lag ten grondslag dat de bouwkundi ge staat van twee nabij gelegen panden alsmaar slechter werd. De gemeente kon niets anders doen dan de route voor het bouwver- kcer omleggen via het Broers veld. Dat zette om dezelfde rede nen weer kwaad bloed bij de mid denstanders en bewoners van de winkelstraat. Krijne en Van der Valk spanden een kort geding aan tegen de ge meente om de vrachtwagens uit hel Broersveld te weren en zo doende de schade beperkt tc hou den. Tut een uitspraak kwam het niet. De rechter verklaarde het niet te kunnen maken de binnen stad af te sluiten voor het bouw- verkeer. „Omdat de rechter in het kort ge ding geen oplossing kon vinden, moesten beide partijen cr maar eentje zien te vinden." zegt M. van der Valk. „De gemeente heeft toen beloofd zo snel mogelijk maatregel en te zullen treffen, Ze dachten het pand van schoenma ker Teltero tc verwerven om na de sloop de Grofbaan te kunnen verbreden en wél geschikt ie ma ken voor zwaar verkeer. Omdat de situatie hier in het Broersveld ondanks de belofte nog altijd on gewijzigd is, gaan we stoppen on dernemen. Er is een advocaat in geschakeld." Ook schoenmaker W. Tettero is in opstand gekomen. Naar zijn zeg gen kunnen zijn raadsman en de gemeente het niet eens worden over de prijs van zijn pand en van de grond waar het op staat. Tet tero is des duivels dat het verbod voor vrachtverkeer door de Grof baan veelvuldig wordt genegeerd. Op werkdagen worden de vracht wagens tegengehouden door twee werkstudenten die tol juli zijn in gehuurd door de gemeente. Maar 's ochtends voor zevenen en 's middags na vijven, als de contro leurs weg zijn, rijden de vracht wagens af cn aan. „Dat hoor ik ook inderdaad regelmatig." zegt controleur S. Magni. Dieplader „Het is gewoon niet te geloven," briest Tettero woedend. „Afgelo pen zaterdagochtend werden we om kwart voor zeven bijna uit ons bed geslingerd doordat hier een dieplader voorbij kwam. Dat ding kwam later terug met een shovel erop en is daarna nog twee maal door de Grotbaan gedenderd. Ik ben het nu echt zat. De politie is gebeid, maar zei niemand be schikbaar te hebben, iedereen was bij bet opzoomeren. Ook waanzin natuurlijk. Bovendien kan ik mijn werk niet goed doen omdat mijn machines staan te trillen. Daarom werk ik tegen woordig ook maar op zondag." Sinds de uitspraak van de rech ter, die onder meer bepaalde dat per overtreding van het verbod voor vrachtverkeer een dwang som van 5000 gulden betaald moet worden, houden Tettero en enkele andere winkeliers de boel nauwlettend in de gaten. Ze heb ber. inmiddels een lijst van fir ma's die toch met hun vrachtwa gens gebruik maken van de om streden doorgang. Vorige week waren dat er ruim dertig. Voor Tettero is de maat vol. Hij over weegt wederom een kort geding aan te spannen tegen de gemeen te. „Als er stappen worden onder nomen, merken we het wel," rea geert gemeen tevoor lichter Jan Langstraat. „De gemeente heeft het idee dat het bouwproces op aanvaardbare wijze wordt voort gezet. Verder heeft het weinig zin om te reageren." Vlaardingen - De politie van het district Waterweg gaat komende maand extra controleren op ge luidsoverlast, die wordt veroor zaakt door motorfietsen. Geble ken is dat het aantal motoren voorzien van een uitlaat met een geluidproductie, die niet meer aan de vastgestelde eisen voldoet. aanzienlijk is toegenomen. Om de bezitters in de gelegenheid te stellen daar iets aan te doen. wor den preventieve controledagen georganiseerd. Die dagen kunnen motorrijders en berijders van snorfietsen hun tweewieïer gratis laten controle ren op het geluidsniveau. Ook wordt bekeken of de voertuigen geen technische mankementen vertonen. De eigenaren wordt gewezen op eventuele gebreken en zij krijgen advies die te verhelpen. Na de preventiedagen, die op 11 en 18 juni worden gehouden in respec tievelijk Maassluis en Vlaardin gen, zal streng worden gecontro leerd op de gemotoriseerde twee- wielers. Overtreders worden dan zonder pardon op de bon geslin gerd. De preventiedag in Maassluis vindt plaats bp het politiebureau. Voor een gratis controle in Vlaar dingen kan men de bewuste dag terecht op de parkeerplaats ach ter het Mobil-benzinestation aan de Marathonweg. Beide controles worden gehouden van 10.00 tot 15.00 uur. Maassluis - De politie van Maas sluis heeft vannacht rond twee uur een man en vrouw uit Utrecht aangehouden op verdenking van een inbraak bij een juwelier aan de Nieuwstraat. Nadat op het bu reau een inbraakmelding was binnengekomen, ging de politie direct een kijkje nemen en zag net een personenauto wegrijden, De auto kon niet veel later in 's- Gravenzande worden gestopt. De twee inzittenden, beiden 25 jaar oud, werden aangehouden en overgebracht naar het bureau. In de auto werden diverse inbre kerspullen aangetroffen. Schiedam - Een 16-jarige Schiedammer is gistermiddag rond vier uur, terwijl hij in het Beatrixpark fietste, door een één jaar oudere stadgenoot in zyn bo venbeen gestoken. De jongeman kwam ten val en en zag pas later dat hij een bloedende beenwond had. Daarop meldde hij zich in het politiebureau om het signale ment van de dader door te geven. Die werd op de Monseigneur No- lenslaan aangehouden in het be zit van het bebloede mes. Hij kon geen motief opgeven voor de steekpartij. Het slachtoffer moest zich door zijn huisarts aan dc steekwond laten behandelen. Hoek van Holland - In Hoek van Holland is vannacht omstreeks drie uur een 36-jarige Maassluizer opgepakt die had ingebroken in een woning aan de Prins Hen drikstraat. De bewoner betrapte de man en waarschuwde de politie. De ver dachte werd tijdens een onder zoek in de omgeving in de Licht torenstraat op aanwijzingen van de bewoner aangehouden. Hij wordt nog verhoord. Vlaardingen/Maassluis Vannacht om kwart voor een is op de Parallelweg een 30-jarige Vlaardinger door de politie van zijn woonplaats uit zijn auto ge haald. De man zal onder invloed van alcoholhoudende drank ach ter het stuur. Na op het bureau een blaastest te hebben afgelegd, werd tegen hem proces-verbaal opgemaakt en kreeg hij een rij verbod van vijf uur opgelegd. Ook een 33-jarige Maasluizer moest vannacht zijn auto laten staan. De man werd op de West- landseweg in Maassluis aange houden en bleek te diep in het glaasje te hebben gekeken. Hij mocht zes uur lang niet rijden en kreeg eveneens ccn proces-ver- baal.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2