15 Reizigers-polikliniek bestrijkt hele aardbol AKTiE ogentest Afzenders racistische dreigbrieven moeilijk te achterhalen Ik zag het wel, dat leuke lachje 010-4260^55 w w s^y?« wit f' 1 Dat kan alleen in Vlaardingen Beatrixpark tijdelijk afgesloten voor fietsers Yer weg van de bewoonde wereld Kinderkoor viert lustrum Kandidaten gezocht voor commissie emancipatie Werk Kwakelweg duurt langer PRAKTIJK DIPLOMA INFORMATICA 1 (PRAKTIJK DIPLOMA COMPUTERGEBRUIK) duur ZO avonden AMP OpleidiTfgi Rotterdams Dagblad Woensdag 1 juni 1994 •r ■éri Zondag 5 juni wordt in Vlaardingen. de jaarlijkse Groendag gehou- programma omvat excursies, een informatiemarkt, een wedstrijd radiomodelvliegen, een puzzeltocht, ponyrijden en er rijdt een treintje. Kortom, de gebruikelijke ongein voor mensen die zich zondags vervelen. In de krant las ik dat het 'de opzet is om te laten zien hoe mooi de Broekpolder is.' Iemand zei: „De natuurlijke rijkdom die de polder kentis echt ongelofelijk." Nu kom ik wel eens in de Broekpolder. En wat zie ik? In saaie rechte lijnen geplante populieren; huisvuil dat in het zogeheten popuietum door de flinterdunne afdeklaag heen dringt en bran dnetels... vee! brandnetels. Sinds mijn column van vorige week ben ik in een vrolijke Opzoomer- bui, maar ik zie met de beste wil van de wereld geen 'natuurlijke rijk dom' in de populier, de hoer onder de bomen, zo eentje die desnoods in gewapend beton wortelt, en de brandnetel, ook al zo'n schoffie in het plantenrijk, die zich niets aantrekt van wat er ondergronds ge beurt. Want laten we welwezen: de Broekpolder staat pontificaal op de om slag van de Chemie-atlas. Weinig plekken in Nederland bevatten een dermate grote variëteit aan chemische verbindingen. Ik noem: cad mium, gechloreerde koolwaterstoffen, pesticiden, extraheerbaar or ganisch gebonden chloor, hexachloorbenzeen, isodrin en telodrin. De Broekpolder verdient zeker één speciale dag per jaar, maar dan toch een Gif- en Gruweldag. Als ik die mocht organiseren, zou ik aan het begin van de Watersportweg een bord neerzetten met het op schrift 'Meest vervuilde polder van Nederland', Ik zou een tentoon stelling inrichten met foto's, die de verstilde polder laten zien van voordat ze werd bedekt met de agressieve, Rotterdamse havenbag- ger. En ik zou een metro laten rijden. Aan boord zou een gids meerijden, die met een aanwijsstokje onderweg de passagiers attent maakt op t alle gruwelen. 'Als u nu naar links kijkt, ziet u een fraaie constellatie benzenen. En oh. kijk hier rechts eens, wat prachtig, een wortelkluit aangetast door cadmium; echt heel zeldzaam, heel mooi. En dan l gaan we nu op zoek naar de isodrin. Met een beetje geluk vertoont die zich wel vandaag-' J Voor dat treinritje zou ik als eerste in de rij staan, want laat ik het maar bekennen: ook ik verveel me wel eens op zondag. DICK VAN DER LUGT fe 8» - De wandel- en fietspaden en bruggen in het Beatrix- park kragen een flinke opknapbeurt. De aansluitin gen tussen bruggen en paden worden verbeterd door de paden op te hogen lot dezelfde hoogte als de brug gen. Verschillende bruggen krijgen een nieuw pro fiel zodat ze minder steil worden. Grote delen van de doorgaande fietsverbinding wor den opnieuw geasfalteerd en verder wordt op een groot aantal plekken groen gesnoeid om de ver keerssituaties overzichtelijker te maken Het gevolg van de asfaltenngswerkzaamheden is dat de fiets route tussen Kethel-oost en de Parkweg tijdelijk is afgesloten. Tijdens het karwei kunnen fietsers twee alternatieve routes kiezen: via de Schiedamseweg en het Hazepad of via het fietspad ten noorden van Spa- land die aansluit op de Parkweg. De Parkweg wordt deze week echter geasfalteerd zodat laatstgenoemde route zolang niet te gebruiken is In de week vooraf gaande aan het Spectrumfestivai op zondag 19 juni Vlaardingen Jos Grims uit Maassluis fotografeert al vanaf jonge leeftijd zeer uiteenlopende onderwerpen. De laatste jaren is hij tijdens zijn reizen naar verschillende uit hoeken van de wereld geïnspireerd geraakt door contacten met bevolkingsgroepen m diverse derde wereldlanden die hun traditionele cultuur trouw zijn gebleven. De foto's van zijn tentoonstelling in filiaal de Loper van de Gemeente Bibliotheek zijn gemaakt tijdens een trektocht per jeep door de bergen m het hoge noorden van Vietnam. Getoond worden enkele kleurrijke bergstammen die nog zeer eenvoudig le ven in hun eigen cultuur en ver weg van de bewoon de wereld wonen. De expositie duurt van 31 juni tot 28 juli en is te bezichtigen tijdens de openingsuren van de bibliotheek. Het kinder- en tienerkoor Jong Vlaardingen viert vrijdag 3 juni haar eerste lustrum. Het koor. dat met zo'n dertig zangertjes van start ging, telt inmiddels vijftig leden Ter gelegenheid van het lustrum wordt vrijdag vanaf 19.30 uur in zaal de Triangel een muzi kale show opgevoerd. Op het programma staan lie deren uit de begintijd van het koor. na de pauze wor den liedjes uit de laatste Walt Disncy-films gezon gen. De gemeente Maassluis zoekt vrouwen die zich wil len inzetten voor de belangenbehartiging van dc on derwerpen van gemeentebeleid waarbij emancipa tie-aangelegenheden zijn betrokken. Het gaat om deskundigen die zitting willen nemen in dc commis sie emancipatie. Zij kunnen het college van b cn w ongevraagd advies geven op het gebied van onder onderwijs en vorming, volksgezondheid politie en justitie. Minimaal twee en maximaal viei leden zul len worden voorgedragen aan dc gemeenteraad De Maassluise Vrouwenraad en het Intercultureel Viou- wennetwerk worden ook verzocht kandidaten voor te dragen. Belangstellenden kunnen een bnef stu ren naar het college van b en w. Postbus 55.3140 AB Maassluis Maasland De verbetering van de Kwakelweg m Maasland valt tegen. Het smalle oeverweggetje zou eigenlijk al voor de zomervakantie zijn opgehoogd, verbreed en geasfalteerd. Deze inschatting van opdrachtgever re- constructiecommfssie Midden-Delfland blijkt te op timistisch te zijn geweest. De verwachting is dat de klus pas rond het najaar is geklaard Probleem is namelijk dat de weg niet geheel kan worden afgesloten. De doodlopende weg is de enige uitweg voor de bewoners van de Duifpolder. Het werk is onderdeel van de reconstructie van Midden- Delfland. Eerder werden al de wegen langs de Gaag opgeknapt^. i g Door Han van der Leur Rotterdam - Je hebt al een aardi ge reis via de toetsen van je toon- telefoon achter de rug voor je via de Travel Clinic Havenzieken huis Informatielijn bent aangeko men bij het land van bestem ming. Neem Vietnam. Na de waarschu wing dat bellen met het 06-num- mer van de Travel Clinic in Rot terdam ongeveer een gulden per zestig seconden kost duurt het toch al gauw een minuut of vier voor je weet watje ongeveer moet doen als je het Zuidoostaziaüsche land wil bezoeken Eerst wordt de beller duidelijk gemaakt dat de informatie alleen bestemd is voor gezonde mensen die niet langer dan drie maanden op reis gaan. De stem aan de andere kant biedt vervolgens de mogelijkheid gege vens op te wagen per land. al dan niet buiten Europa. De aspirant- Vietnambezoekerheeft daarbij de poch dat 'zijn' land nogal ver ach ter in het alfabet staat en dat een 7 moet worden ingedrukt om infor matie te krijgen over bestemmin gen die beginnen met een V of eenZ. Na die vier minuten weten reizi gers dan onder meer dat ze moe ten worden ingeent tegen gele koorts, dat DTP wordt aangera den, dat het oppassen is voor buiktyphus en hepatitis-A, dat bij een verblijf in primitieve omstan digheden hersenvliesontsteking cn hondsdolheid op de loer liggen cn dat in dc regentijd onder meer Japanse encefalitis kan worden opgelopen. En dan moet er na tuurlijk tijdens de vakantie en tot vier weken erna geslikt worden tegen malaria. Een telefoontje met een echt te- rugpratende medewerkster van de Travel Clinic levert op dat een bezoek van vijf weken aan Viet nam toch gauw een paar honderd gulden gaat kosten, zeker als daar de op zich met verplichte inen ting van 150 gulden tegen honds dolheid bij komt. Maar om het al lemaal precies uitgerekend ie krijgen, moet toch een afspraak worden gemaakt. Onbetaalbaar De Travel Clinic van het Haven ziekenhuis krijgt per dag vele tientallen van die telefoontjes. In derdaad via zoiets onpersoonlijks als een 06-lijn, maar dat kan he laas niet meer anders, zegt direc teur-geneesheer <ir. D.W. Stol van het Havenziekenhuis. De jongste gegevens erbij halend somt hij op: „In januari 3500 tele foontjes, in februari 2200, in maart 3000. Persoonlijke commu nicatie wordt met dit soort aantal len onbetaalbaar." Zeker toen andere instellingen klanten via een 06-lijn informatie begonnen te verstrekken, viel er ook voor het Havenziekenhuis met meer aan te ontkomen. „We hadden toen dagen dat er 400 tele foontjes binnenkwamen van mensen met vragen. Dat viel met meer tc behappen. Ik geef toe: zo'n informatielijn is onpersoon lijk maar het kon niet anders meer." Het grote aantal telefoontjes dat binnenkomt is maar één van de De Travel Cli nic: het kost even tijd voor je verbinding krijgt, maar je wordt wel adequaat ge holpen. Foto Jasper Juinen indicaties dat de nieuwe formule van de Travel Clinic, de reizigers- polikliniek van het Havenzieken huis. een succes is. Waren het in 1991 nog 8000 reizigers naar de tropen die het Havenziekenhuis bezochten voor vaccinaties en hun malariatabletten, dit jaar zul len dat er naar verwachting 18.000 zijn. Deze groei is bereikt via 12.000 mensen in 1992 en 16.000 in het vongjaar. Uit die groeicijfers mag overigens met worden afgeleid dat de Tra vel Clinic een 'melkkoe' voor het Havenziekenhuis is geworden, maakt directeur-geneesheer Stol duidelijk. „Primair is hier de ge zondheidszorg en dat we ons op dat gebied profileren als tro pische instelling. De suggestie dat we reizigers zoveel mogelijk vaccinaties proberen te geven en zelfs voor mensen die een week einde naar Brussel willen drie spuiten tevoorschijn halen, is ab soluut onjuist." Uitgangspunt voor de Travel Cli nic is de 'WVC-norm'. Stol: „De informatie en de adviezen die wij hier aan reizigers verschaffen hebben het ministerie van WVC gepasseerd. Dat af en toe uiteen lopende adviezen worden gege ven door instellingen, zoals nu wordt gemeld, kan zitten in de verschillende dingen die mensen op hun bestemming gaan doen. Iemand die in Kenya alleen Nai robi bezoekt heeft een heel ande re bescherming nodig dan ie mand die daar ook de 'bush' in gaat. Strijdige informatie hoeft dus nog geen onjuiste informatie te zijn." Verschillen kunnen ook ontstaan doordat de geneeskundige in spectie alleen onderscheid maakt tussen verplichte en niet-ver- plichte vaccinaties. Andere instel lingen geven ook aan welke vacci naties raadzaam zijn, ook al is zo'n menting dan niet verplicht. „Je laten vaccineren tegen rabiës is bijvoorbeeld eigen verantwoor delijkheid. Als wij die vaccinatie adviseren is dat omdat wij met onze kennis menen dat dat ver standig is. Zo'n advies heeft dan te maken met gezondheidsrisi co's en niet met 150 gulden meer omzet. Dat is onze eer te na na tuurlijk." Terwijl de prijs voor malariata bletten wordt bepaald door de! Wet tarieven gezondheidszorg, zijn de tarieven van vaccinaties'! vrij. Onderzoek door het blad!! Reisrevue heeft uitgewezen datii dat verschil soms meer dan hon-1? derd gulden per injectie kan zijn. j De combinatie-inenting voor DTP kost bij de GGD in Delft bijvoor- [f beeld 87 gulden en bij dezelfde in- stelling in Enschede 193,50. li. Stol noemt als mogelijke verkla-'* ring voor de prijsverschillen dat;! sommige instellingen bij de vac-1) cinatie ook een consult rekenen-j- de reiziger komt immers om een |1 medisch advies- terwijl andere'» dit verrekenen in de prijs van de"-' vaccinatie. De Travel Clinic, die de laatste methode hanteert, on-j" derzoekt momenteel hoe de prij-^ zen bij andere instellingen lig-.s gen. Dit om de eigen tarieven eventueel aan te passen, maan ook om te bezien of daar in over-" leg afspraken over te maken zijn. Intussen breidt de Travel Clinic-" met de GGD in Rotterdam de be- langrijkste instelling waar rem-* gers terecht kunnen - zijn ope-> ningsty den uit, zodat mensen ookü 'buiten de baas zijn tijd' langs kunnen komen. De Travel Clinic is al één avond per week open. maar in mei komt daar de zater dagochtend bij. De 'tropenaan- voer' uit de haven mag dan zijn afgenomen, het zakelijk en recre atief tropenverkeer is de afgelo pen jaren sterk gegroeid. En voor die mensen begint de verre reis vaak met een telefoontje thuis. Door Peter de Lange Schiedam - Soms is het makke lijk. Een buurtbewoner die een TTirkse jongen een bloedneus slaat omdat hij zich ergert aan de voetballende jeugd in zijn straat is snel opgespoord. Zo'n man geef je een uitbrander. En met de café bezoeker die een allochtone agent uitscheldt voor 'kankerturk' en ook nog even 'Sieg heil!' roept maak je meteen korte metten. Dat wordt een. zaak voor justitie. Maar hoe achterhaal je de afzen ders van anonieme racistische dreigbrieven? Dat lukt dus niet, want degenen die zulke brieven versturen gaan geraffineerd te werk. De recher che heeft er dagwerk aan, zonder een bruikbaar spoor te vinden. Aan vingerafdrukken heb je niets, daarvoor gaat zo'n brief door te veel handen. Zelfs de stad waar de brief is gepost blijft onbe kend. Er zit namelijk geen postze gel op. De ontvanger van beledi gende teksten als 'oprotten, vuile stinkende lelijke teringallocb- toon' moet zelfde portokosten be talen. Papier en envelop geven ook geen aanwijzingen. Allemaal massa spul. overal te koop. En de tek sten en adressen zijn standaard vroeger was dat anders. Maar sinds m'n nieuwe bril zie ik er veel leuker uit. Je merkt het overal. Soms bloos ik van zo'n verliefde glimlach. Ik geniet. Een nieuwe bril? Had ik veel eerder moeten doen. METOQGORUK-KONTROLE j In onze moderne afdeling oog melmg wordt uw gezichtsvermogen met de grootste nauwkeurigheid gemeten. Wij kontroleren ook uw oogdruk Adviseurs voor brilmode ROTTERDAM-OOST - Oudedijk 141-143 Telefoon 010 -412 23 27 SCHIEOAM -Rotterdamsediik 441 - Tel. 010 - 426.64.54 Optometrist - Contactlensspecialist ANVO geschreven op een computer met het overal gebruikte WordPerfect en vervolgens geprint. Printers met het betreffende lettertype staan bij praktisch iedere eige naar van een pc'tje. De adresse ring dan. Valt daar een bepaald systeem in te herkennen? Nee, de adressen worden lukraak uit het telefoonboek overgenomen. Ie dereen met een buitenlands klin kende naam kan zo'n bnef ont vangen. Ook Nederlanders die toevallig een wat afwijkende naam hebben. Baldadig Vorig jaar november doken er op eens tientallen aan buitenlanders gerichte dreigbrieven op in Schiedam. In dezelfde periode werden identieke brieven be zorgd in tal van plaatsen in Ne derland. Afzender. White Power, een benaming die werd aange vuld met de stad waar de geadres seerde woonde. Dus: White Power Tilburg, White Power Schiedam, enzovoorts. Pogingen van de politie om die or ganisatie en de mensen erachter een gezicht te geven mislukten. De zaak werd landelijk gecoördi neerd door de CRI (Centrale Re cherche Informatiedienst) in Den Haag, maar die kon er geen enkel patroon in ontdekken. Alleen in Middelburg werden twee knaap jes van 13 en 16 jaar opgepakt, maar die hadden mets met White Power te maken. Ze hadden uit baldadigheid wel eens per brief dreigementen geuit. Niet uit ra cistische overtuiging. In Schiedam werden twee recher cheurs vrijgemaakt om de zaak uit te zoeken. Ze boekten geen enkel succes. Het stapeltje van zestien, door verontruste Schiedammers aan het bureau gebrachte brieven werd onver- nchterzake in een la geschoven. „We bewaren ze zorgvuldig, want wie weet komen ze bij een vol gend onderzoek weer van pas," al dus een van de rechercheurs. Co- pieen zijn verstuurd naar officier van justitie mevrouw Van Beu- ningen, maar die kan er niet veel mee zo lang er geen mogelijke da ders bekend zijn. Folders De Schiedamse politie beschikt over weinig of geen inlichtingen inzake lokale extreem-rechtse groepermgen of particulieren. Al leen van bovengronds opereren de partijen met een rechtse signa tuur zoals CD en CP'86 bestaat een adressenbestand. Maar de po litie kan 'met geen mogelijkheid' zeggen of zij iets met de brieven- zaak te maken hebben. De vertegenwoordigers van on dergrondse politieke bewegingen die acties voeren tegen migranten zijn bijzonder moeilijk 'in kaart' te brengen, zegt een rechercheur, simpelweg omdat ze in het ge heim te werk gaan. De vraag is ook maar of de afzenders van de dreigbrieven in Schiedam moe ten worden gezocht. Vermoede lijk gaan de brieven elders in het land op de post, zegt de politie. „Hetzelfde geldt voor de folders met racistische teksten die hier soms worden verspreid. We ver moeden dat de daders 's avonds laat naar Schiedam komen, bij voorbeeld uit Den Haag of Rotter dam en weer even onopgemerkt vertrekken als ze zijn gekomen." Goodwill Volgens het plaatselijk Anti-Dis criminatiebureau zijn er echter wel degelijk aanwijzingen dat er ook Schiedammers bij de zaak be trokken zijn. Behalve de stan daardbrieven in november, wer den in dezelfde periode - en ook later - brieven met een veel per soonlijker karakter verspreid. Uit de inhoud bleek dat de afzender goed op de hoogte was van de le vensomstandigheden van zijn slachtoffer. Zo kreeg de voorzitter van de Turkse goodwill-^ampagne, die eind vorig jaar in Schiedam een krant uitgaf met als doel meer be grip te kweken voor de Turkse cultuur, een brief met zeer drei gende taal. Citaten uit de uithoud: „Als u een rustig leven wilt lei den, moet u stoppen met het uit delen van de krant." En: „Mos lims moeten worden uitgeroeid." Een Schiedammer die erom be kend staat veel met migranten op te trekken door zijn werk bij een buurtvereniging, kreeg post van soortgelijke strekking. Degenen die een dergelijke brief ontvangen, krijgen vaak het ge voel dat hun buurman of iemand uit hun naaste omgeving erachter zit, heeft ADB-coördinator Gé Grubben opgemaakt uit gesprek ken met slachtoffers. „Maar zelfs als je een sterke verdenking te gen iemand in het bijzonder hebt, hoe bewijs je het dan? Dat is het probleem met dit soort gevallen. Alles gebeurt stiekem, met de be doeling de ander bang te maken. Je hebt mensen die zich er niets van aantrekken. Anderen, die er wel gevoelig voor zijn, kijken voortaan toch wat vaker over hun schouder als ze de deur uitgaan. Heel triest is dat." Woensdag 1 juni VLAARDINGEN Stadhuis. Gemeenteraad, 19.30u. Stadsgehoorzaal. West Side Story door Rijnmond Theater Produkties, 2Q.15U. ROTTERDAM De Doelen Hans.Liberg, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Savitn, 20.30u. Lantaren/Venster, lanta ren/Venster werkplaatsproductie. 21.00u. Popular. Joop van der Zoons grandioze doordraaishow, 20.30u. Zaal De Unie. Kunst en te levisie, 20.30u. Nighttown/Base- ment. Bandpresentatie, 20.30u. Oe Twijfelaar. Oesgar Gaga, 23.00u. Sorbonne. Watt's enough, 22.00u. The Act. Jamsessie, 22.00u. Park op de Wilhelm inaka- de. Twee, 21.30u. Donderdag 2 juni VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. West Side Story door Rijnmond Theater Produkties, 20.15u. Grote Kerk. Lunchconcert door Aad Zoutendijk, 12.45u. Wijk centrum Holy. Kledmgruilbeurs, 13.45u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: The House of the Spirits' (12) dag. 11.45-2.45-5.45-8.45. Alhambra 2: 'Mrs.Doubtfire' (al) dag. 6.45- 9.30, do.vr.ook 1.15-4. Calypso 1: 'Life Times' (16) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-2: 'The Secret Gar den' (al) dag. 1.15-4. 'Short Cuts"' (16) dag. 8. Calypso-3: 'Shadow- lands' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: The Lookout' (16)- dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: The Fear Inside' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Cinerama 3: The Pe lican Brief (12) dag. 1.15-5-8.30. PITTIG.. PRETTIG.. PRAKTIJKGERICHT... - officieel rijkserkend diploma - theorie over computers en programma's - praktijk computerprogrammatuur MS-DOS WORDPERFECT dBASE LOTUS - opleidingen verzorg over heel Nederland

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1