13 Barrière voor Spaland-Oost weggenomen Weinig weerstand tegen nieuw systeem woonruimteverdeling Rotterdams Dagblad Bouw van woonwijk met 1250 huizen kan wellicht nog dit jaar beginnen Winkelier stak eigen zaak in brand voor verzekeringsgeld Supergrote waterplas neemt z'n wormen aan Wandelaars blijft regen bespaard Laagbouwwijken Maassluis bekritiseren woonomgeving Andere heipalen voor woningen in centrum Geluidsoverlast: stereo in beslag Biefstukkendief ingerekend Jonge vandalen vernielen deur Auto terug na achtervolging Automobilist zonder rijbewijs Zwartrijders uit tram gepikt MET. ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS. Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 f Maasland - De supergrote kuil laan. het einde van de ISoheeweg in Maasland begint lal aardig vorm te krijgen. iRond 1998 moet hier een surf- 'peer zijn ontstaan, De eerste honderdduizend kubieke me- iter grond is al verwijderd. Al ■bijna een jaar brengen vracht- Wagens de grond naar een ter rein ten noorden van Schiedam. De Maaslandse aar de dekt daar een grote, stort plaats van giftig havensiib af. De kuil wordt de komende ja ren nog veel dieper Nog drie jaar wordt er grond afgegra ven; totaal ruim 400.000 kuub, De grote kuil zal over vier jaar"' onder water lopen, zodat een zwem-, surf- en zeilplas ont staat. Het graven gebeurt ove- rigens pal naast een unieke ar cheologische vindplaats.Op enkele meters afstand van het toekomstige recreatiegebied is een gave nederzetting van bij na tweeduizend jaar oud ge vonden. - De aanleg van de Lierse super- kuil is onderdeel van het toe komstige, 45 hectare grote re creatiegebied 't Kraaiennest,; tussen De Lier en Maasland. Al vorig jaar zijn de eerste boom pjes geplant Ze zien er nog schriel uit, maar bieden over enkele jaren waar- schijnlijk een natuurlijker' aanblik. Het toekomstige re creatiegebied Kraaienriest moet één van de toeristische attracties; van Midden-Delf land worden. Het in aanleg zijnde surfmeer is niet de eerste waterpartij: voor de recreatie in de. omgé ving van Maasland. Twee jaar geleden werd de Foppenpias gecreëerd door de voormüige Foppenpolder onder water,te zetten. Deze inundatie trok landelijk belangstelling van wege de omvang van het kar wei. Ter hoogte van Honselersöijk had de reconstructiecommis- sie Midden-Delfland ook, nog een'grote vijver gedacht De uitvoering van dit plan stuit echter op praktische proble men. De grootste moeilijkheid is dat er voor de bijna 200.000 kuub grond uit deze vijver nog geen bestemming is gevon den. Niemand kan zoveel grondgebruiken. Schiedam - Gedeputeerde Staten hebben een einde gemaakt aan de jarenlange en ingewikkelde discussie over de bebou wingvan Spaland-Oost. Gisteren ging een brief aan de gemeen te Schiedam op de bus met de mededeling dat het bestem mingsplan voor dit deel van Schiedam-Noord is goedgekeurd. Dat betekent dat nagenoeg volgens schema de woningbouw- stroom van Spaland-West verlegd kan worden naar Oost. Met een beetje geluk kan zelfs nog dit jaar de eerstepaal degrond in. Schiedam begon rond 1990 met de bouw van de eerste huizen in Spaland-West. Toen was bij de provincie al bekend dat er ook bouwplannen bestonden voor het oostelijk deel van dit agrarische gebied in het noorden van de stad. Maar anders dan voor Spa land-West (1900 woningen), kon voor dit tweede bouwplan (1250 woningen) geen snelle goedkeu ring worden verkegen. Struikel blok vormden de zogenoemde 'Kosten-eenheden'. ofwel de ge luidscontouren voor het nabijge legen vliegveld Zestienhoven. Volgens het Structuurschema Burgerluchtvaartterreinen valt Spaland-Oost binnen de 3d KE- norrri, wat betekent dat de toe komstige bewoners te veel hinder van vliegtuiglawaai zouden on dervinden. Daarom zag de Pro vinciale Planologische Commis sie geen brood in woningbouw in Spaland-Oost. Om dezelfde reden diende Rijkswaterstaat een be zwaarschrift tegen het bestem mingsplan in. Het provinciaal college heeft deze bezwaren na lang beraad echter naast zich neergelegd. Het Struc tuurschema. zeggén GS, is verou derd en na 1978 voor wat betreft Zestienhoven nooit geactuali seerd. Waarschijnlijk is dit een gevolg van de politieke aarzeling om dc knoop over het voortbe staan van de Rotterdamse lucht haven door te hakken. Los daarvan zijn de berekeningen voor wat betreft het aantal vlieg bewegingen en de geluidsoverlast door nieuwe ontwikkelingen ach terhaald. menen GS. Volgens cij fers uit 1991 en 1992 liggen de ge luidscontouren van Zestienhoven ruim ten oosten van Spaland- Oost, blijven ze zelfs buiten dc spoorlijn Schiedam-Deift. Daar om vindt het provinciebestuur bouwen in Spaland-Oost verant woord. Bovendien wordt voor rang gegeven aan het volkshuis vestingsprobleem. Het besluit van Gedeputeerde Staten is mede gebaseerd op een recent vonnis van de rechtbank in Rotterdam, die onlangs bepaalde dat een bouwvergunning voor zes huizen aan de Koekoek si aan. in Schiedam-Noord niet geschorst hoefde te worden. Dit bouwter rein ligt formeel eveneens binnen dc 35 KE-norm. ..Maar." bepaalde de Rotterdamse rechter. ..de sta tus van het Structuurschema is een in het verleden vastgesteld beleid dat niet in regelgeving is omgezet en ook niet nader is ge actualiseerd." Een eventuele verplaatsing van Zes tien hoven in. noordelijke rich ting zal volgens hot provinciebe stuur geen negatieve gevolgen hebben voor Spaland-Oost. Het plangebied blijft dan ruim buiten dc 35 KE-norm. Volgens adjunct-directeur Frans Griffioen van dc Dienst Gemeen tewerken krijgt Spaiand-Oost een iets andere opzet dan de bijna vol tooide westelijke woonwijk. Grif fioen: „Er komen, met het oog op tic woningdifferentiatie, minder eengezinswoningen en verder be halve veel koopwoningen ook be hoorlijk wat huurwoningen, ook in de particuliere sector. Een tweede kenmerk is dat Oost door zijn langgerekte vorm wal groe ner aan dc buitenranden zal zijn." Gemeentewerken is uiteraard blij met de beslissing van GS. Grili- oen: „We slaakten een zucht van verlichting dat de kogel eindelijk door de kerk is. We kunnen vrij wel meteen doorbouwen, en dat is voor de mensen die huisvesting zoeken toch van groot belang." Schiedam - Kilometers lang sleepten de wandelaars gister avond hun paraplu mee tijdens de eerste officiële dag van de Sehiedamse avondvierdaagse. Uitgeklapt hoefde het scherm ge lukkig niet te worden: regendrup pels bleven de 1380 deelnemers bespaard. Ook maandag tijdens de inhaaldag waren de weergoden gunstig gestemd. Daarmee lijkt de 29-ste editie van het evene ment opnieuw een succes te wor den. Hoewel dit jaar een kleine twintig minder deelnemers werd inschre ven, heeft de familie Van Dongen - de initiatiefnemers van de Sehiedamse vierdaagse over animo geen klagen. Nog altijd lo pen tientallen groepen van basis scholen en plaatselijke verenigin gen en ruim vierhonderd particu lieren de vierdaagse met veel ple zier én zonder dat er ook maar één wanklank valt. Gisteren leidde het vijf en tien ki lometer lange parcours vanaf de start bij korfbalclub Harga via Hazepad en 's-Gravelandseweg naar Kethel-dorp en terug via het BeatrLxpark. Vanavond is Schiedam-West aan de beurt, donderdag wordt de wijk Noord aangedaan en tijdens de slot- avond wordt de optocht rond acht uur ingezet bij de Westfranke- landsecüjk richting Troelstralaan langs Spieringshoek naar de Sportlaan om tenslotte te eindi gen bij Harga, Gisteravond reden de treinen nog wel: het leverde de wandelaars bij de spoorwegovergang bij de Kerklaan een onverwacht rustmomentje op. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra. Door Sander Sonnemans Schiedam - De start van de cam pagne waarmee Sehiedamse bur gers worden voorbereid op het nieuwe huisvestingsbeleid, is vrijwel vlekkeloos verlopen. Van uit de bewonersorganisaties die gisteren voor de informatie- en in spraakavond op het stadhuis wa ren uitgenodigd, klonk nauwe lijks commentaar op het systeem. Wel werden veel vragen gesteld over het rapport 'Visie op woon ruimteverdeling in Schiedam', waarin het gewijzigde woonruim testelsel werd gepresenteerd. Dat bevatte voor een aantal mensen hier en daar onduidelijkheden. Toch kreeg verantwoordelijk wet houder Adri Reijnhout (volks huisvesting) enige kritiek over zich heen. Voordat het rapport door verschillende deskundigen werd toegelicht, spraken W. Brinkhorst van Bewonersver eniging Nieuwland en P. Bothof (Bewonersvereniging Schiedam- Centrum) hun onvrede uit over de late ontvangst van het rapport. „We hebben de stukken pas voor het weekeinde gekregen. Dat is veel te laat. We hebben amper de tijd gehad die met het bestuur door te nemen." „Dat," voegde Lvan Wagten- donk er op persoonlijke titel aan toe, „is de strategie van de ge meente. In zo'n korte tijd kan je je niet in het rapport verdiepen. Zo laat mogelijk de stukken aan de betrokkenen doen toekomen. Echt weer de gemeentelijke tac tiek." Reijnhout begreep die wan trouwende houding niet en ver weerde zich met de opmerking dat alle aspecten van het rapport aan de orde zouden komen en tot eind van de week schriftelijke re acties ingediend kunnen worden. Als gevolg van de Kuisvestingwet die per 1 juli in werking treedt, gaan de sociale verhuurders in Schiedam, het Gemeentelijk Wo- rüngbeheer en de Woning Bouw vereniging Schiedam (WBS), de huurwoningen verdelen. Bureau Huisvesting houdt daarmee op te bestaan, woningzoekenden hoe ven niet meer ingeschreven te staan en voor een huurhuis is niet langer een woonvergunning no dig. Voor de huidige zeer urgent woningzoekenden wordt een overgangsregeling toegepast. T uor de nieuwe systematiek be treffende de woonruimteverde ling wordt het samenwerkings verband tussen de WBS, Gemeen telijk Woningbeheer en de ge meente een convenant afgeslo ten. Het aanbod en de toewijzing van woningen komt in handen te liggen van het speciaal te forme ren Team Woonruimteverdeling. Bij de nieuwe regeling gelden an dere criteria. Alle ingeschreven woningzoekenden worden voor 1 juli per brief op de hoogte gesteld van de veranderingen. Wat niet verandert is het woonbonnensys- teem en de wijze waarop met vrij komende woningen in een huis- aan-huisblad wordt geadverteerd. Per woning wordt naast informa tie over het huis aangegeven aan welke voorwaarden moet worden voldaan. Veel oudere woningzoe kenden kwamen in het oude sys teem via hun opgespaarde urgen- tiepunten in aanmerking voor een traploze woning. Om dit ook in het nieuwe systeem te waarbor gen, worden traploze woningen zo veel mogelijk gereserveerd voor mensen boven de 55 jaar. Hoewel de urgentiepunten ko men te vervallen, blijft de moge lijkheid bestaan dat bepaalde mensen voorrang krijgen. Er wordt een noodregeling toegepast voor woningzoekenden die ge noodzaakt zijn binnen zeer korte tijd te verhuizen. Hun aanvragen worden door een beoordelings commissie in behandeling geno men. Het vervallen van het puntensys teem, zo bleek gisteravond, is geen gevolg van de nieuwe Huis- vestingswet. Het zou gewoon ge handhaafd kunnen blijven, maar Reijnhout is daar geen voorstan der van omdat het ondoorzichtig en door woningzoekenden oncon troleerbaar is. Maassluis - Bewoners van de Maassluise laagbouwwijken zijn ontevreden over hun leef- en woonomgeving. Ze zien het ont breken van speelgelegenheden voor oudere kinderen als een ge mis, hebben commentaar op het groenonderhoud, vinden dat de bestrating en het straatmeubilair niet deugen cn hebben last van hondepoep. Dat is gebleken uit een enquête die door de gemeen te is gehouden. Door middel van het onderzoek willen de gemeente en de Wc ning Stichting Maassluis (WSM) inzicht krijgen in de meningen over het woon- en leefklimaat in Maassluis. De resultaten zijn sa men met gegevens van de be heerders en gemeentelijke secto ren te vinden in het analyserap port dat van de stedelijke meting is gemaakt. Het rapport is een vervolg op de onderzoeken met het buurtsignalermgssysteem die een aantal jaren geleden in een aantal buurten zijn gehou den. Toen werd in de bloemen- buurt burgemcesterswtjk en componistenbuurt een klein schalige enquête gehouden. Daarmee werd zelfs een prijs ter grootte van 100.000 gulden, be schikbaar gesteld door de pro vincie Zuid-Holland, in de wacht gesleept. Uit het verslag kan worden ge concludeerd dat in het algemeen het wonen in buurten met eenge zinswoningen hoger wordt ge waardeerd dan het wonen in flat buurten. De problemen in de wij ken met flats zijn dan ook van andere aard dan in de laagbouw wijken. In tegenstelling tot de laagbouwrijken wordt de woon omgeving door flatbewoners goed gewaardeerd. Dc kritieken over dc flats zelf en het onderhoud ervan zijn achter stukken minder positief. Buren gerucht wordt vaak als grootste bron van ergenis ervaren. In sommige wijken met flats is sprake van een concentratie van slechte woningen, veel mensen willen verhuizen, kleine crimina liteit veroorzaakt overlast en er is een aanzienlijke werkloosheid. In het onderzoek is ook gevraagd naar de ervaringen met de ge meente en andere instellingen. Over het algemeen blijkt men re delijk tevreden, al zijn ook op dat vlak veel verschillen in de me ningen van flatbewoners en be woners van eengezinswoningen te constateren. De bewoners van flats zyn vrij negatief over de politie en de WSM, terwijl in de laagbouwwij ken het beheer van de groen voorzieningen en bestrating nau welijks goedkeuring kunnen wegdragen. Het rapport is nu in handen van de WSM, de politie en allerlei belangengroepen. Hen wordt om reacties gevraagd. Door Menno Haddeman Rotterdam/Schiedam - Het plan hadden ze samen bedacht, de ei genaar van een supermarkt aan de Sehiedamse Lange Singel straat en zijn aan drugs verslaaf de vriend. De twee besloten dat de vriend, die volgens de verdach te ervaring had met dit soort klus jes, de inboedel van de winkel zou besprenkelen met benzine en de brand er in zou zetten. De winkelier, die diep in de schul den zat en probeerde op deze ma nier honderdduizend gulden van de verzekering op te strijken om zijn leveranciers af te betalen, had er zelfs aan gedacht om op de bewuste avond van 17 februari dit jaar de achterdeur open te laten. Dat was makkelijk. En dat was het inderdaad voor dc verslaafde vriend. Alleen zag deze op het laatste moment af van het plan de boel in de brand te steken en verliet met een zak gestolen si garetten en snoepgoed de zaak. Dit tot ergernis van de super markteigenaar. die toen zelf maar zijn winkel in de hens stak. Tijdens de zitting gisteren voor de Rotterdamse rechtbank, die moeizaam verliep omdat de 34-ja- rige Schiedammer van Turkse af komst gebruik moest maken van een tolk, verklaarde hij spijt te hebben van zijn daad. „Ik heb spijt, ik heb een fout gemaakt." vertaalde zijn tolk. „maar ik wist niets anders te bedenken. Ik kon niet bij mijn familie aankloppen, want ik wilde ze niet lastigvallen met mijn problemen." Spijtbekentenis Officier van justitie mr. M. Tim- mors hechtte weinig waarde aar. de spijtbekentenis van de man. Zij was van menig dat de man al eerder had geprobeerd zijn win kel in de brand te steken. Dat zou zijn gebeurd op 3 februari. Zij wees daarbij op een verklaring die de man na zijn arrestatie bij de politie had afgelegd. Hij zei toen met opzet een loop!amp op een aantal kranten te hebben ge legd. Uit het technisch rapport van de brandweer bleek dat de kranten wel vlam hadden geval, maar dat het vuur wegens zuur stofgebrek vanzelf weer wauit gegaan. De Schiedammer verklaarde tij dens de zitting niet met voorbe dachten rade te hebben gehan deld. Do man zei dat hij vergeten, was de looplamp uit te zetten en hield het op een 'ongelukje'. Advocaat mr. C.J. Noppen pro beerde begrip te tonen door op te merken: ..Hoe vaal; gebeurt bet niet dat mensen de deur uitgaan en zich na een tijdje afvragen ol' ze het gas wel hebben uitgezet." Tevens wees hij recht 1:^uk-presi dent mr. R.C.W.M Dekkers erop dat tijdens de verhoren op het po litiebureau geen tolk aanwezig was. De man. die overigens al veertien jaar in Nederland woont, praat volgens zijn advocaat slecht Nederlands. „Iedereen wed hoe het er dan op zo'n politiebureau aan toe gaat." zei mr. Noppen na afloop van de zitting. De Schiedammer was ook heling ten laste gelegd. Hij zou in een pe riode van vier maanden, vier ge stolen fietsen hebben verkocht. Deze fietsen had hij gekregen van de bevriende junk. De verdachte verklaarde niet geweten te heb ben da je.stulen waren wat schulden af te m had verkocht. de verdachte weinig spijt n tot twee maal toe gehan- etst deid heelt zonder zich 5ot gevaar voor de onuvone: tv bekommeren. ..Al zegt de ver dachte nog zoveel spijt te hebben, hij blijft de brandstichting mijlen ver van zich afduwen." Zij eiste drieëneenhalf jaar gevangenis straf. ..Dit is van de gekke. Deze el» gaat terug naar de eerste jaren van deze eeuw," zei de he vu: ver ontwaardigde mr. Noppen na af loop van de zitting, De adv. cuit is het onder met niet een.- nul de eis omdat hij de eerste brand stichting niet bewezen acht. Ver der vraagt hij zich af waarom de heling zo zwaar meeweegt. Mr Noppen pleitte voor een straf van negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk >-:i hel onvoor waardelijke doe! zou dan moeten U i t s raak over dertien da ge n Vlaardingen - Na een onder breking van een aantal weken wordt er sinds vorige week weer geheid op de hoek van de Peperstraat/Hoogstraat in het centrum van Vlaardingen. Op 25 februari werd de eerste paal geslagen voor vijf wonin gen en (op de begane grond) winkelruimte op de plek van de voormalige fonotheek. Maar de werkzaamheden wer den gestaakt omdat'de aan vankelijk geplande construc tie van de heipalen onvoldoen de zekerheid bood. Men vond het. onverantwoord om de bouw voort te zetten. Na inten sief overleg tussen gemeente en aannemer Breur en Zonen bv is voor een ander paaltype gekozen en zijn de werkzaam heden weer aangevangen. Schiedam - Bewoners van de Sehiedamse Lekstraat hebben gisterochtend opgelucht adem gehaald toen m eind werd ge maakt aan de geluidsoverlast die regelmatig door een 29-jarige buurman werd veroorzaakt. Om zeven uur was het weer raak. De bewoner had zijn muziek zó hard staan dat omwonenden de politie belden. De man bleek riet voor rede vatbaar waarop de stereo- in- tab-itie in beslag werd genomen. O de herriemaker zich daar tec „n verzette, werd hij meegeno men naar het bureau. Vlaardingen - Een 33-jarige Hage naar heeft gistermiddag tever geefs geprobeerd in een winkel aan het Liesveld een hoeveelheid vlees te stelen. De man werd door het personeel betrapt en bleek bij zijn aanhouding door de politie een aantal pakjes met biefstuk ken en twee zakjes nootjes bij zich te hebben. De buit had een waarde van rond de honderd gul den. Maassluis - Twee Maassluise jon gens van 14 jaar zijn gisteren door dc politie overgedragen aan Luro Halt wegens dc vernieling van een kelder aan de G.A. Bre dere laan. De knapen trachtten de houten kelderen tree in te trap pen. Bureau Halt zal de twee een alternatieve straf opleggen. Schiedam - Een gisteravond op het Sehiedamse Stationsplein ge stolen aulo is vanochtend vroeg teruggevonden. De auto werd in Rotterdam-West gesignaleerd waarop de politie dc achtervol ging inzette. De bestuurder wist echter te ontkomen. Niet veel la ter werd de auto aangetroffen. De politie vermoedt dat de wagen ge bruikt is bij een inbraak. Vlaardingen - Op de Kraarvogei- iaan in Vlaardingen is v;/.:i nacht een 26-jarige man opgepakt omdat hij zonder rijbewijs m een auto reed. Omdat zijn voertuig di verse technische mankementen vertoonde, v.vr i de auto voor een onderzool: mee naar het bureau genomen. Schiedam -- ln samenwerking mei de RET heeft de politie gis teravond tussen negen uur en half eit'een controle uitgevoerd in tramlijn 1. Op het stuk tussen de Koemarkt en de grens flat in Schiedam werden achttien zwart rijders bekeurd. Eén van hen ble^k nog *"«n. hoete te hehhon opengaan en moest mee naar het bureau.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2