Brandbrief naar de drie informateurs: Betuwelijn in gevaar Rotterdams Dagblad Oude legendes vaak basis van tropisch carnaval 'Stil' protest van schrijver Moonen Prijs voor interieur van hotel New York Stadsregio deponeert eisen bij informateurs II Peper en NS vrezen afblazen project Kiesraad adviseert over openingstijd stembureaus Waterleiding onder Hollandsche IJssel geperst m 'Aannemers wisten niet dat ze op een bom werkten' ^»Msssee8iB»w»t Werkgelegenheid bij Rotterdam Airport stijgt Nieuwe folder brandpreventie Zwaerdecroon- straat op schop ZaterH: 11 juni 1994 ««sswifé Rotterdam Rotterdam - De gemeente Rotterdam en de Nederlandse Spoorwegen vrezen dat de aanleg van de Betuwespoorlijn op de tocht komt te staan, als in de kabinetsformatie wordt besloten tot heroverweging van het project. „Wij willen u ervoor waar schuwen dat dan het gevaar van algeheel afstel levensgroot aanwezig is," schrijven burgemeester Peper en topman R. den Besten van de Nederlandse Spoorwegen in een brandbrief aan de drie informateurs. Beiden hebben 'met grote be zorgdheid' vernomen dat de par tijen in de onderhandelingen over een nieuw regeerakkoord opnieuw spreken over de Betuwe lijn. terwij! de procedures daar voor met instemming van het par lement in gang zijn gezet. „U begrijpt dat wij er met klem op aandringen om geen vertragin gen in te bouwen die achteraf on nodig blijken te zijn," meldt de brandbrief. Het aanbrengen van verbeterin gen is best mogelijk onder hand having van de uitgezette procedu re die voor de daadwerkelijke aanleg nog moeten worden door lopen, stellen Peper en Den Bes ten. Speerpunten ..Een verdere versterking van de mainport-positie van Rotterdam, die nu al goed is voor ruim tien procent van het Bruto Nationaal Produkt, levert structureel ten minste zestigduizend extra banen op," schrijft het tweetal, dat daar mee wijst op het werkgelegen heidsaspect: toch een van de speerpunten in het nieuwe kabi netsbeleid. Ook de voorzitters van de Kamers van Koophandel in de vier grote steden zijn opgeschrikt door de hernieuwde fundamentele dis cussie over de Betuwelijn. Zij wij zen er op dat er een grote eensge zindheid in ons land tussen over heid en bedrijfsleven bestaat over de ontwikkelingsstrategie van Nederland in Europa. Daarbij horen omvangrijke infra structurele investeringen, zoals de Betuwelijn en hoge-snelheids- lijn, houden de kamers de infor mateurs voor in een brief. Rotterdam - Dat het tropisch car naval bewéégt en de pan uit swingt, kunnen Rotterdammers elk jaar weer zien als een lang lint van praalwagens en hossende, fleurig verklede feestvierders door de stad trekt. „Het tropisch carnaval beweegt, want je moet erop kunnen dansen," weet Wim Hagendijk, samensteller van de expositie 'Carnaval; niet zomaar een feest. Tien jaar zomercarna- valin Rotterdam'.. Vandaag, morgen e" overmorgen staat het Museum voor Volken kunde in het teken van het open luchtfestival aan de Maas: Enkwentro (ontmoeting). Hier aan gekoppeld vond gisteravond de opening plaats van de drie maanden durende tentoonstel ling over carnaval, naar aanlei ding van de viering van het twee de I" strum van het Rotterdams Zomercarnaval. De tentoonstelling toont elemen ten van het carnaval uit het verle den: prachtige kostuums, foto's en kunstvoorwerpen, vaak geba seerd op legendes. Zo is een wand in de tentoonstellingsruimte ge vuld met een lange rij bagedlsse- staarten. Ze slaan op een legende, opgetekend door Paul Brenniker, een antropoloog van de Antillen. Hagendijk: „De indianen die van af het vaste land van Latijns- Amerika naar de Antillen wilden, namen de gedaante van een hage dis aan. Ze waren sneL moeilijk te pakken en ze konden het water oversteken. Eenmaal aangeko men op de Antillen, namen ze de gedaante aan van een schildpad. Dat was een teken dat ze zich daar thuis voelden." Een andere wand toont een heel ingenieus systeem van uitklapba re vleugels,* óók met een legende als oorsprong. „De vleugels date ren uit de slaventijd," vertelt Ha gendijk, „toen de wens van de slaaf om terug te keren naar Afri ka zich vertaalde in het verhaal dat sommige slaven terug konden vliegen." Karakter Naast legendes worden tijdens dé tentoonstelling, vooral met foto's, zoveel mogelijk achtergronden van het carnaval in Binche (Bel gië). Rotterdam en op de Antillen belicht. Hagendijk: „Het carnaval is in feite een heel Europees feest. Toen de koloniale tijd aanbrak, exporteerden wij het traditionele carnavalsfeest als het ware naar de Antillen. Daar is het geadop teerd en heeft het door de plaatse lijke bevolking een heel eigen ka rakter gekregen." Het carnaval in Binche heeft nog een heel oorspronkelijke vorm. Op een van de tentoongestelde fo to's zijn mensen te zien met kos tuums aan, gevuld met stro. „De symboliek tussen geen eten en wel eter. komt hier naar voren. Het carnaval in Binche wordt ge houden in februari. Juist dan gaat de wintertijd, die geassocieerd wordt met mager en dood, over in de bloeitijd, die rijk is aan voed sel. Dat gegeven komt hier naar voren." Het tropische carnaval verschilt over het algemeen niet zoveel van het Europese. Beide zijn extrava gant en creatief, met als motto Free Yourself, express yourself. Hagendijk: „Wij kennen ook car navalschlagers, maar met de ca lypso en de tumba onderscheidt het Caribisch carnaval zich heel nadrukkelijk." Tijdens het festival wordt door middel van film, muziek en dans, aandacht besteed aan de Antilli aanse cultuur, evenals een combi natie van traditionele Antilliaan se muziek en moderne muziek. Het Museum voor Volkenkunde is gedurende het festival gratis geopend, ook 's avonds tussen 19.30 en 22.30 uur. Rotterdam - Burgemeester Peper is verheugd dat minister De Graaff-Nauta (Binnenlandse Za ken) zijn voorstel voor langere openingstijden van de stembu reaus aan de Kiesraad heeft voor gelegd. Weliswaar twijfelt de mi nister zelf aan de noodzaak van Rotterdam - Even was hij bang dat de ludieke actie de hem door Luxor toegezegde schadeloos stelling zou kosten. Schrijver A. •Moonen bevestigde gisteravond met plakband een zelf gefabri- ;ceerde poster aan de vitrine van Mhet gesloten Luxortheater. "Voorstelling uitverkocht' stond Sfei merkstift boven de grote, roze affiche geschreven. Moonen protesteerde hiermee tegen het afblazen van zijn to neelstuk 'Gastheer Moonen', een absurdistisch werk waarin hij zelf de hoofdrol speelt. De ac tie op zich was absurd genoeg, zonder publiek voor de neerge laten stalen rolluiken. Archief Het -privé-protest van gister avond was meer bedoeld voor zijn persoonlijk archief dan voor de krant, vertelde hij. „Theater directeur Wiegman vond het toch niet zo geschikt voor dit theater. Dil is ook meer voor ge- peupel-evenementen." Een groepje voorbijgangers gaapte Moonen aan. „De voor stelling is uitverkocht dames en heren!!! Dat is het contrast. Er is niemand, maar het is wei uitver kocht". Hij moest er zelf om la chen. Een bevriende taxi-chauffeur maakte foto's van hem en zijn collega Ervvin S. Karreman, ge poseerd voor de demonstratieve poster. Zijn jas moest uit en hij wilde een sigaret: „Ik ben een man met een sigaret in zijn mond en zijn lui uit zijn broek," scan deerde Moonen. Het fototoestel klikte terwijl hij poseerde. „Je moet naar de mensen roepen, dit staat te tuttig," nep de foto grafe. Moonen draaide zich nog eens om: „Wat zal ik blij zijn als ik begraven ben." ruimere openingstijden, maar zij wil met haar adviesaanvraag aan de Kiesraad een opening bieden tot verdere discussie. Peper kwam met zijn pleidooi voor het langer openhouden van de stem hokjes direct na de gemeente raadsverkiezingen /an 2 maart, nadat het Rotterdams Dagblad de kwestie nieuw leven had ingebla zen. Al langer is Peper voorstander van het eerder openen van de stembureaus (om zeven uur 's ochtends) en het later sluiten (om acht uur 's avonds). Dat betekent een verlenging met totaal twee uur. Volgens Peper sluit dat aan bij ontwikkelingen elders in Eu ropa. Ook het winkelbedrijf is tot versoepeling van de openingstij den overgegaan. Omdat de werk- afstanden zijn toegenomen als mede de verkeersproblemen, ziet Peper voor veel kiesgerechtigden een belemmering om tussen acht en zeven uur te stemmen. Juist omdat de opkomst moet worden bevorderd, wil Peper zulke obsta kels uit de weg geruimd zien. De Graaff-Nauta twijfelt, want er zijn ook mogelijkheden om bij volmacht te stemmen, er is de kiezerspas en er is de wettelijke verplichting voor werkgevers om hun werknemers in de gelegen heid te stellen ook in werktijd te gaan stemmen. Maar Peper vindt dat onvoldoende. Hij ziet ook principiële bezwaren: niet ieder een wil een ander een voir geven om z'n stem uit te brengi i Er is geen controlemogelijkheid, maar ook staat het overdragen van je stem aan een ander op ge spannen voet met het geheime karakter van de stemming. Als nietige poppetjes diep in de bouwput werken deze twee technici aan de drinkwatertransportleiding die op dit moment ^/ordt aangelegd onder de Hollandsche Ussel bij Gouderak. Daar wordt volgens een nieuwe methode van een buis van 870 meter (waarvan 270 meter onder de Hollandsche Ussel) in degrond geperst. Het is de langste zogeheten schildboringdie ooit in ons land is verricht. Door toepassing van deze methode worden milieu en omwonenden ontzien. Het ondergrondse werk veroorzaakt ook geen hinder voor water-, weg- en treinverkeer. De leiding maakt deel uit van de 57 kilometer hnge drinkwa terverbinding tussen Bergambacht en de duinen van Wassenaar. De verbinding moet midden volgend jaar klaar zijn. Foto epa Amsterdam - Het interieur en hel designbeleid van hotel New York in Rotterdam is gisteren eervol vermeld bij de Designprijs van de Europese Gemeenschap. Het vo rig jaar geopende hotel krijgt de onderscheiding samen met vijf andere Europese bedrijven. De prijzen zijn gisteren in Amster dam uitgereikt door minister d'Ancona. De Designprijs wordt elke twee jaar uitgereikt aan Europese be drijven die zich onderscheiden door vormgeving op alle gebie den: produkten, bedrijfshuisves ting en -inrichting en hun grafi sche ontwerpen. 42 Europese be drijven hebben meegedongen. Twee jaar geleden viel de PTT in de prijzen. Rotterdam - De werkgelegenheid op Rotterdam Airport is vorig jaar toegenomen met 4,9 procent. Het aantal werkzame personen op de luchthaven bedroeg in dat jaar circa 1560. heeft de Stichting Co mité Werknemers Zestienhoven bekend gemaakt. De cijfers komen voort uit een werkgelegenheidsonderzoek zo als dat sinds begin 1993 elk kwar taal plaatsvindt. Het cijfer van 1560 is inclusief de 60 semi-per- manente werknemers op de luchthaven, die werkzaam zijn op bouwplaatsen. In het cijfer is niet de indirecte werkgelegenheid meegenomen, zoals werknemers van toeleveringsbedrijven en taxichauffeurs. Indien die wel wordt meegerekend, zou net aan tal werknemers op circa 1860 uit komen. Het werknemerscomité verwacht dat de werkgelegenheid dit jaar verder toeneemt, onder meer door de komst van de Vlaamse Luchttransport Maatschappij (VLM) en Hamburg Airlines. Volgens het comité kan sluiting van de luchthaven door de gunsti ge werkgelegenheidsontwikke ling geen serieuze optie zijn. „Wanneer dit wel zo zal zijn, zul len de werknemers zich met hand en tand tegen de sluiting verzet ten," aldus het comité. Rotterdam - Het bestuur van de Stadsregio Rotterdam heeft een pakket met eisen, verlangens en knelpunten bij de onderhande lende kabinetsinformateurs ge deponeerd. In het deze week ver zonden memorandum wordt met klem verzocht de speciale wet. die de nieuwe provincie Rotterdam mogelijk maakt, exclusief voor de regio Rijnmond te bestemmen. Gebeurt dat niet, dan is de kans aanwezig dat de totstandkoming van de stadsprovincie Rotterdam, die op 1 januari 1997 een feit moet zijn, vertraging oploopt. In het memorandum wordt met nadruk gesteld dat de wet Bijzon dere Bepalingen Provincie Rot terdam, ook bekend als de lex specialis, niet kan dienen als blauwdruk voor nieuwe bestuurs inrichtingen elders in h'.t land. De speciale wet. die thans voor advies bij de Raad van State ligt. is specifiek op de gemeenten in de Rotterdamse regio toegespitst maatwerk, stelt het bestuur. „Wanneer die wet als model van bovenaf aan andere gebieden wordt opgelegd, is niet alleen de kans groot dat dit daar problemen geeft, maar bestaat ook het risico dat de bestuurlijke reorganisatie in de regio Rotterdam vertraging oploopt," schrijft het bestuur. Het regiobestuur vraagt in de brief aandacht voor een aantal knelpunten, dat op heel korte ter- mij n moet worden opgelost. Dat moet zijn gebeurd, voordat het nieuwe kabinet in het najaar het wetsontwerp aan de Tweede Ka mer aanbiedt. Het gaat hierbij om de volgende zaken: - het kiesrecht voor allochtonen; - de mogelijkheden voor gemeen ten én stadsprovincie om belas ting te heffen; - de decentralisatie van rijkstaken naar gemeenten en stadsprovin cie; - de zogeheten conflictregeling tussen de nieuwe gemeenten op voormalig Rotterdams grondge bied; - de mogelijkheden voor de stads provincie om de grootstedelijke sociale problematiek aan te pak ken. Rotterdam - De gemeentelijke brandweer van Rotterdam heeft een nieuwe folder uitgebracht over brandveiligheid aan boord van vaartuigen. In deze folder staan adviezen over blusmidde len, het gebruik van onder meer gas aan boord en tips over onder houd. Met name de gestaag groeiende recreatievaart is aanleiding voor de brandweer om extra aandacht te vragen voor de veiligheid op het water. Brand aan boord van een schip is veel gevaarlijker dan brand in een woning; wanneer het schip vaart, is hulp door de brand weer niet of pas zeer laat moge lijk. Ligt het schip in de haven, dan is het vaak slecht te bereiken voor brandweervoertuigen. Rotterdam - Binnenkort begint gemeentewerken met bestra tingswerkzaamheden in de Zwaerdecroonstraat in Het Nieu we Westen en het rooien van twaalf bomen. Tot het werk be hoort ook het vernieuwen van de waterleiding en in het najaar het planten van negen nieuwe bomen, Rond 2 juli verwacht men het werk af te ronden. Rotterdam - De ontploffing en de daaropvolgende brand in een opslagtank net acryionitril bij het Rotterdamse tankopslagbe- drijf Paktank op 17 oktober 1989 heeft grote gevoelens van onvei ligheid teweeggebracht bij de Rijnmondbevolking. „De Rijn mond zit vol bedrijven die per definitie onveilig zijn. De bevol king moet erop kunnen vertrou wen dat die de veiligheidsvoor schriften naleven," verwoordde officier van justitie mr. L. de Jon ge gisteren voor de Rotterdamse rechtbank de ernst van het fatale ongeluk by Paktank. Het is volgens haar aan de grove nalatigheid en onachtzaamheid van het bedrijf te wijten dat de tank explodeerde. Drie werkne mers van een onderaannemer, die sloopwerkzaamheden aan de tank verrichtten, vonden de dood. Een vierde raakte zwaar gewond. Wat de aanklager betreft moet Paktank vierhonderdduizend gulden boete betalen, waarvan drie ton wegens schuld aan de dood en het zwaar lichamelijk letsel van de werklieden. Voor elk van de door haar bewezen geachte overtredingen van de Arbeidsomstandighedenwet en het niet naleven va" hinder wetvergunning vroeg zij nog eens boetes van 25.000 gulden. Het ongeluk werd volgens haar veroorzaakt door een opeensta peling van factoren. Eind 1989 ontbraken bij Paktank, waar enorme hoeveelheden uiterst brandbare en giftige stoffen lig gen opgeslagen, de noodzakelij ke veiligheidsvoorschriften. De man die was belast met de veilig heid had daarvoor geen oplei ding genoten, maar het vak in de praktijk geleerd. Hij werkte vol gens eigen inzicht en niet vol gens 'de hele papierwinkel'. De brandwachten die met het toe zicht waren belast, kregen geen instructies en wisten niets van de eigenschappen van de opge slagen produkten. Vergunnin gen voor werk aan de tanks wer den slecht ingevuld en niemand voelde zich verantwoordelijk. Uit het onderzoek is volgens het Openbaar Ministerie gebleken dat de onderaannemers nergens van op de hoogte waren. „Men vertrouwde blindelings op Pak tank en wist niet dat er op een bom werd gewerkt." Door het ge bruik van een slijpschijf kon één enkele vonk de boven de vloei stof in de tank hangende dam pen tot ontploffing brengen. De tank was 'schoon en leeg' ver klaard, maar dat betekende bij Paktank niet automatisch dat hij ook 'gasvrij' was. Daarvoor moet een speciaal certificaat worden Bovendien had Paktank moeten onderzoeken of het nodig was het acryionitril met een laag stik; stof ,if te dekken, zoals ook bij producent DSM gebeurt. De ge- tuige-deskundigen waren het op dit punt niet met elkaar eens. Wel dat het bedrijf continu gas- metingen had moeten doen op de werkplek. De meetapparatuur stond op het dak van een andere tank opgesteld. Advocaat inr. A van Stigt van Paktank meende dat het bedrijf alleen kan worden verweten dat de dienstdoende brandwacht op die dag niet goed functioneerde. Hij kwam.drie kwartier te laat op het tankdak en deelde de verontruste werk lieden mee dat er alleen schoon maakmiddelen in de tank zaten. De rechtbank doet op 24 juni uit- spraak. 1 -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1