Waterweg 15 Kinderen wennen snel aan overblijven Si Gratis compost maakt veel los Fusies dwingen scholen vaak tot continu-roosters Meer kans, meer geld, blf Houdt de dief! Voor het eerst een Westlandse molendag Survival-run in Lickebaert-gebied Maquette reddingssteiger opgesteld in expo gebouw w»m -1-, - Schiedam in de Staatsloterij Kunstwerk, is te rot voor herplaatsing Rotterdams Dagblad Woensdag 15 ju.-li 1994 De misdaad in Vlaardingen ea Maassluis is vorig jaar fors toegeno men De politie registreerde 1)82 meer misdrijven dan in het voor gaande jaar. Maar het oplospercentage is daarentegen verbeterd al dus het jaarverslag van onze geregionaliseerde dienders Het need me goed dit laatste te lezen, want dat betekent dat ze daar aan het Haagseveer met de hele dag zitten te klaverjassen. Tenslotte be.aal ik (een met germg bedrag aan) belasting, en dat wordt bliik- ba-f tuttig besteen in het Lego-gebouw aan de Vlaardingse Vaart. Nu neem ik cijfer- altyd met een flinke korrel zout, want statistiek vertoont alle kenmerken van een horoscoop in een damesblad- je kunt er alle kanten mee uit. Zo zegt de een naar aanleiding van het gestegen aantal misdrijven: het is onveiliger geworden, de ander zegt: mensen doen vaker aangifte en nummer drie beweert- de defi nitie van 'misdrijf veroorzaakt de verschillen. De politie zal de cijfers ongetwijfeld gebruiken om een pleidooi te houden voor meer personeel. Ze heeft daarvoor nu trefzekere muni tie in handen: er zijn meer misdrijven én ze doet haar werk beter. Als ze er dan ook nog een vleugje werkgelegenheid bij doet. kan haar verhaal helemaal niet meer stuk. Wie zou met zo'n kracht aan argu- menten nog dwars durven liggen? Volgens mij is personeelsuitbreiding echter niet nodig. Wat is name lijk het geval? Wie by het station Vlaardingen-Centrum wordt be roofd cn de groene ANWB-iichtingaanwijzer raadpleegt, heeft de keiize uit: cultureel centrum Kollandia, WV, stadhuis, centrum, maar waar hij Oom Agent kan vinden, daarover zwijgen de bordjes in alle talen. Ook de Elokmakersplaats, tegenover de Visbank, is een Walhalla voor rovers. Weer: cultureel centrum Hollandia, VW, stadhuis, cen trum; ook de Stadsgehoorzaal, met voor de analfabeten onder ons een pictogram met twee gordijnen in zogeheten Wagner-stand, en nog enigszins prematuur richting Liesveld: weekmarkt, Maar Oom Agent blijft zich wederom verborgen houden. Pas op de hoek van de Hoogstraat en Korte Hoogstraat, vlak bij war me bakker Hazenberg, .wenst de ANWB mij te informeren in welke rich'-ng ik hulp kan zoeken. Er is dus een simpele oplossing om de misdaad een halt toe te roepen: verbeter de bewegwijzering, zodat je vanuit alle hoeken en gaten in Vlaardingen de weg wordt gewezen naar het politiebureau. Ik verzeker u: geen straatrover zal het meer in zijn hoofd halen om iemand te beroven. DICK VAN DER LUGT Maassluis De Westlandse molenaars houdqn zaterdag 25 juni voor het eerst een Westlandse Molendag. Op deze dag zijn zeven korenmolens en vijf watermolens te bezoeken tussen negen en vijf uur. Bij voldoende wind zijn ze in. volle werking te zien. De deelnemende korenmolens zijn Windlust in Wa teringen (de hoogste molen van het Westland), De Vier Winden in Monster, De Korenmolen van 's-Gra- venzande. De Hoop in Maassluis, De Korpershoek in Schipluiden (enige achtkantige grondzeiler in Zuid- Holland) en De Korenaar in Loosduinen. De Drie Le lies in Maasland is niet te bezichtigen omdat deze in slechte staat verkeert. Z"n Ö-e D^kt?ole.n, *n - tuig). De Nieuwlandse moler in Hoek van Holland (in 1988 verhodgö drie stellingmolens in Nederland)", De Scnaapweimolen in Rijswijk (in 1988 verplaatst wegens aanleg van rijksweg A 4) en de Wippersmoien in Maassluis (herbergt een auto matisch gemaal). Tijdens de Westlandse molendag is ook een romp van watermolen De Oude Lierpolder in De Lier te be zichtigen. Bij de Groeneveldse molen zijn ook mo delmolens te bewonderen. Voor ƒ3.50 zijn bij alle mo lens fietsroutes te verkrijgen. Alle molens zijn te vens startplaats. Voor de derde keer wordt zaterdag een survival-run georganiseerd in het Lickebaert-gebied tussen Maassluis, Maasland en Vlaardingen. Meer dan hon derd deelnemers worden aan de start verwacht voor deze 'loodzware overlevingstocht'. De stichting Ma- horokan Sport Support tekent opnieuw voor de orga nisatie. Vorig jaar was de survival-run een succes. Landelij ke iof werd geoogst voor de locatie, het parkoers en de organisatie. De deelnemerslijst voor deze derde uitvoering heeft daardoor een nationaal karakter ge kregen. Zaterdag 18 juni wordt om rtvaalf uur het startsein gegeven voor de 'kleine run over acht kilo meter. Voor dit onderdeel telt de lijst een kleine vijf tig deelnemers. Om één uur gaat het echte werk beginnen voor de survival over vijftien kilometer. Om de vijf minuten vertrekken vier deelnemers voor een zware tocht, met vooral veel klimmen, klauteren, zwemmen en zwoegen met boomstammen. De grote vraag is hoe veel deelnemers deze tocht zullen volbrengen. Voor de afvallers is onderweg opvang en verzorging aan wezig. De start is op de wielerbaan aan de Vlaardmgerdijk tussen Maassluis en Vlaardingen. Via het Licke- baertbos gaat de tocht vervolgens naar het piassen- gebied aan de Zuidbuurtseweg en daarna via de Kor- tebuurt en langs het zwembad weer terug naar de wielerbaan. Hoek van Holland In het Expo-gebouw van het Ontwikkehngs Bedrijf Rotterdam (OBR) aan de Koningin Emmaweg is tot het eind van dit jaar een maquette opgesteld van de vroegere reddingssteiger op de Noorderpier. Deze steiger werd geplaatst na de ramp met de 'Berlin' op 21 februari 1907 waarbij 124 mensen om het leven kwamen, mede doordat het schip vanaf de Water wegzijde niet "bereikbaar was voorde redders. Door Rijkswaterstaat werd daarom op 140 meter van af de kop van de Noorderpier een reddingssteiger ge bouwd Zelfs onder zeer ongunstige omstandighe den konden daar door d<' stoomreddingsboot of de reddingsvlet bemanningsleden worden afgezet. Vanaf de reddmgssteiger was een 120 meter lange staaldraadtros naar de ïichtopstand op de pier ge spannen. Door middel van een lier kon daarlangs een korf of bak woroen bewogen waarmee zes perso nen tegelijk konden worden vervoerd. Op die manier konden de redders de lichtopstand bereiken. Voor zover bekend is er in de praktijk nooit gebruik gemaakt van de reddingssteigers. Toen er moderne re reddingsmiddelen kwamen is de steiger gesloopt. In het Maritiem Museum in Rotterdam bevindt zich een grote maquette van de reddingssteiger. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaai Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131 BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Jelle Gunneweg Schiedam Enkele honder den kinderen in Maasluis we ten niet beter; op een normale schooldag gaan zij tussen de middag niet meer naar huis, maar eten met de meester of juf in deklas. Volgend school jaar maken ook de leerlingen van de Sehiedamse basis school De Singel kennis met het continu-rooster. De Sin gel is daarmee de vierde school in de regio die zich aan dit experiment waagt, in navolging van de Montesso rischool en basisschool De Dijck in Maassluis en de Je naplanschool in Vlaardingen. Nergens is vastgelegd hoe de op vang van kinderen tussen de mid dag moet worden geregeld. De overheid laat het aan de schoolbe sturen over welke overbhjfmoge- lijkheden zij treffen. Daardoor ziet de opvang op scholen tussen de middag er zeer divers uit: van helemaal geen mogelijkheden tot zowel tussen de middag als na af loop van de lessen tot zes uur. De overblijfgelegenheid op de openbare basisschool m Scbiedam-Centrum groeide het laatste jaar uit haar jasje, waar door het schoolbestuur noodge dwongen op zoek moest naar an dere opvangmogelijkheden. Ne gentig procent van de ouders, zo bleek uit een enquête, is voor in voering van een continu-rooster. Voldoende draagvlak voor de in troductie van het experiment ko mend schooljaar. Wethouder Wiegman (onderwijs) juicht het initiatief van harte toe. „Ik sta zeer positief tegenover op lossingen die de scholen zelf aan dragen om het overblijfprobleem op te lossen. Het team van De Sin gel heeft hierover goed nagedacht en de consequenties met alle be trokkenen doorgesproken. De ge meenteraad is in zo'n ge,r 1 zeer .CQÜlapt met het verlenen,van sub-f^ •sidiesr1 Vanuit de. gemeente-zak ■geen-druk op andere scholen wor- M De kinderen vermaken zich prima tijdens het 'overblijven'. Foto Roei Dijkstra den gelegd om het initiatief te volgen. „De scholen moeten zelf hun wensen kenbaar ..idkem Pas dan vmd,en wij het de moeite van het overwegen waard." Schaalvergroting Basisschool De Dijck in Maas sluis voerde vorig jaar al het con- tinu-rooster^ in. De Dijck komt voort uit de fusie wan drie van de vier basisscholen van de stichting Katholiek .Onderwijs Maassluis. De Paulusschool werd na de fusie aangewezen als hoofdlocatie en Hoek van Holland Prins Hendrikstraat 265 01747-82516 P, Vervenne Schiedam Groenelaan 103 tel. 010-2730720 De Blokshop Schiedam Tabaksshop De Bot winkelcentrum Hof van Spaland 6 tel. 010-4714083 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerbaaveloan 80 tel. 010-4265513 Schiedam Tabaksspeciaaizaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58 tel. 010-4703768 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B. P. H. Janse Broersvest 8a tel. 010-4268804 St. Liduinastraat 55 tel. 010-4267613 Tabaksshop Jacqueline Schiedam Primera Joop van Schijnde! P.K.O.Iaan 144 tel, 010-4155016 Schiedam Tabaksspeciaaizaak Nico Smitshoek P. J. Troelstralaan 31 tel. 010-4703037 Vlaardingen Liesveld 161 tel. 010-4349911 Sigarenhandel Berco Vlaardingen De Loper 82 tel. 010-4742997 Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek omgedoopt tot De Dijck; de Sint Antoniusschool verdween en per 1 augustus verdwijnt ook de John F. Kennedyschool. De afstand tussen huis en school is door de schaalvergroting voor sommige leerlingen dermate groot gewor den, dat de ouders het-stichting- bestuur hebben gevraagd daar iets aan te doen. Zodoende kwam het continu- rooster in beeld. In het hele land wrden scholen die al met een dergelijk roosterwerkten, gepolst naar hun bevindingen met de mïddagopvang. De reacties waren zo positief, dat de Maassluise stichting besloot het experiment ook op De Dijck te starten. „In eerste instantie liepen we er best tegenaan te hikken, maar de situ atie dwong ons de duik in het die pe te nemen," aldus directeur Paul Odijk. „Vooraf dachten we dat de taakver zwaring voor de leerkrach ten te groot zou zijn en dat de dag voor met name de allerkleinsten te lang zou du ren. In de praktijk blijkt dat de kinde ren heel snel aan de nieuwe dag indeling wennen als de opvang tussen de middag maar goed ge regeld is. En na de lunch spelen de kinderen buiten onder begelei ding van ouders, zodat de leer krachten toch nog gemiddeld een half uurtje voor zichzelf hebben." „Eind februari hebben we de eer ste bevindingen met de ouders en de medezeggenschapsraad ge- evalueerd. Uit een enquête Bleek toen dat 98 procent van de ouders zeer positief was over het continu- rooster. De resterende twee pro cent stelde zich neutraal op. Dat betekent niet één negatieve reac tie op dit initiatief. Dat zegt toch wel iets." Hoewel de overblijfmogelijkheid niet verplicht is, blijven vrijwel alle tweehonderd leerlingen tus sen de middag over. Alleen drie leerlingen die op een steenworp afstand van -de school*wonen" gaan voor de lunch naar huis.Vol- - gens_de_ directeur heeft geen van dé ouders hun zoon of dochter van school gehaald vanwege de maatregel. „Sterker nog, ik heb het vermoeden dat het continu- rooster juist een aanbeveling is voorde school. Ouders hebben nu toch tussen kwart voor negen en drie uur hun handen vrij." Dat het project volgend jaar een vervolg krijgt, staat voor Odijk als een paal boven water. Alleen over de financiering zijn de meningen nog verdeeld. „Dit jaar hebben we de vergoeding aan de begeleiders bekostigd uit de algemene mid delen van het bestuur. De ouders zijn door de situatie immers min of meer gedwongen hun kind tus sen de middag op school te laten. Wij vonden het ongepast om dan de ouderbijdrage te verhogen. Maar al met al is het toch een hoop geld, vandaar dat we ook an dere financieringsmogelijkheden onderzoeken." Discussie In Vlaardingen werkt momenteel alleen de Jenaplanschool met een continu-roG_.er; de andere basis scholen hebben tot nu toe onvol doende belangstelling getoond vooreen dergelijk initiatief. Toch heeft met name de emancipatie- commissie van de gemeente Vlaardingen de afgelopen drie jaar meerdere malen de discussie aangezwengeld omtrent het eon- "fmu-róoster. 1' Maar zowel de openbare als bij zondere scholen blijven volgens 'Betty Hoogeveen, van de dienst Educatie een afwachtende hou ding aannemen. „Sommige scho len zitten midden in een fusie of verwachten allerlei organisatori sche problemen door het rooster. Het merendeel denkt ook dat de voordelen niet opwegen tegen de nadelen. Daardoor is er onvol doende draagvlak voor een conti nu-rooster." Het college van b en w heeft vorig jaar besloten het rooster niet af te dwingen bij de basisscholen. „We respecteren het standpunt van de school besturen, maar hebben wel als voor waarde gesteld dat de huidige overblijfmoge- lijkheden pro fessioneler moeten wor den opgezet. Momenteel regelen ouders de opvang vaak zelf en zorgt de school voor een ruimte. Daar moet een stevigere basis voor komen," aldus Hoogeveen. De dienst Educatie gaat komend najaar onderzoeken welke be hoeften er onder de ouders leven, wat de verwachtingen zijn en wel ke rol de gemeente kan spelen bij de opvang tussen de middag. Hoogeveen denkt aan betere be geleiding en materiële ondersteu ning van de opvangouders dan- wel samenwerking met bestaan de instellingen voor kinderop vang. Door Jan Rozendaai Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen heeft een wachtlijst aangelegd van inwoners die aan spraak willen maken op gratis compost. En daarop staan inmid dels al ruim tweehonderd namen. Nog steeds wordt er gebeld. Gra tis compost maakt blijkbaar veel los in de harten van de Vlaardin- gers. Vrijdagavond stonden er op het terrein van de gemeentereiniging aan de Hoflaan veertien pallets met in totaal 1650 zakjes compost avijftien kilo. Dat was om half ze ven. Om tien minuten voor zeven was de voorraad schoon op. Wat er in die twintig minuten pre cies is gebeurd daar aan de Hoflaan, weet eigenlijk niemand meer. Honderden mensen dron gen zich naar voren voor vijf van die zakjes. Auto's stonden schots en scheef geparkeerd. Langs de kant van de weg, op de parkeer plaats zelfs, maar toch vooral mid den op de Hoflaan. Een tegen het overspannen aan zittende agent blies op een fluit de longen uit zijn lijf om het verkeer te regelen. Doorrijden! Maar er viel niks te rijden, alles stond vast. Voor wat compost laten Vlaardingers hun heilige koe midden op straat ach ter. „Een gekkenhuis was het," zegt Herman Berkhout van de ge meente, die samen met een colle ga voor de verdeling zorgde. „Ik heb met verbijstering toegekeken wat er allemaal gebeurde. Natuur lijk hadden we wel verwacht dat het druk zou worden, maar dit? En de schaamteloosheid van som mige mensen..." Grissen In twintig minuten tijd zijn drie honderddertig mensen met vijf zakjes compost aan de haal ge gaan. Reken maar uit: meer dan vijftien per minuut - een paar se conden grissen van de pallet en wegwezen. ,,Dat betekent toch op z'n minst dat er een aantal men sen nu met een hernia op bed moet liggen. Want die zakjes we gen bij elkaar 65 kilo. Wat dat in de winkel kost? Ik denk nog geen drie gulden per zakje," aldus Berkhout. Natuurlijk was het niet niks (maar vooral gratis-: het eerste Vlaardingse GFT-afval dat als compost terugkwam van de AVR. Dus dacht de gemeente een leuk aardigheidje te hebben verzon nen en die gratis beschikbaar te stellen aan de inwoners. Ook de volgende lading zal gratis worden uitgedeeld. „Maar dat zullen we niet meer groots aankondigen. Daarmee hebben we ons lesje nu wel ge leerd," zegt de gemeente-ambte naar. „De mensen die nu op de wachtlijst staan krijgen tezijner- tijd een briefje thuis, waarin we ze zullen uitnodigen om de compost op te komen halen. Nee, niet alle maal tegelijk. Alsjeblieft niet. Dat zal gedoseerd gebeuren Schiedam - Het Chileense kunst werk dat jarenlang de Broersvest in Schiedam sierde, is voorgoed uit het stadsbeeld verdwenen. Het schilderwerk, in 1978 ge maakt door de kunstenaarsgroep Ramona Parra, is zo rot dat het niet verantwoord is het na voltooi ing van de werkzaamheden op het Stadserf terug te plaatsen. De kunstenaarsgroep reisde eind jaren zeventig de wereld rond om de misstanden in Chili onder de aandacht te brengen. De Chileen se kunsterQars belandden ook in Schiedam en lieten er beschilder de houten panelen achter. Het houten kunstwerk was echter niet bestand tegen het Neder landse weer en begon te rotten. In 1984 was het rottingsproces zover gevorderd dat werd besloten het kunstwerk te vervangen door een replica. De Sehiedamse beeldend kunstenaar Adrianus van Otter- loo kreeg de opdracht het werk na te maken, Maar tien jaar later ver keert ook de replica in slechte staat. „De kosten van een eventu ele restauratie wegen niet meer op tegen de aanschafkosten, die twaalfduizend gulden waren," legt Chris van Hoeve uit. De be leidsmedewerker cultuur van de gemeente Schiedam: „We vonden het daarnaast niet verantwoord een replica van een replica te ma ken, Het werk zou toch niet meer op dezelfde plaats neergezet kun nen worden en daarbij is de situ atie in Chili ook veranderd." - Woensdag 15 juni VLAARDINGEN Vrije Academie. Lezing Bram van Waardenbergoverhumorm schilder kunst, 20.00-22.00u. Stadsge hoorzaal. Kindermusical Minoes, 19.30u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Dansacade- mies, 20.30u. Bibliotheekthea ter. Hedendaags muziek- en videop rogramma, 20.00u, De Doelen Rot terdams Philharmomsch Orkest, 20.15u. Harbour Jazzclub. All ge nerations of jazz with The sound of the Millers, 22.Q0u. Nighttown. Ur ban Dance 'Squad,' 21.00u, Ro- town. Dave Hole, 22.00u. SKVR- Muziekschool Centrum-West. Presentatie jongeren popbands. 19.00u. Sorbonne. De Helden, 22.00u. De Twijfelaar. DesgarGa- ga. 23-OOu. Groove Garden. Jazz'n Funky Grooves, 22.30u. Harbour Jazzclub. Big Bang en studenten Conservatonum, 20.30u. Donderdag 16 juni SCHIEDAM Podium. Jamsessie olv Richard, 2l.00u. VLAARDINGEN Vlaardingse Hoofd. Skytmetocht incl. havens, ll.OOu." Europoort- tocht, 13.15._Grote Kerk. Lunch concert, 12.45u. ROTTERDAM Tent Hotel New York. Twee, 21.30u. Lantaren/Venster. Dahs- academies, 20.30u. De Doelen Rotterdams Philharmomsch Orkest, 20.15u. St. Laurenskerk. Middag pauze-concert, 12.45u. The Little Cave. Jamavond, 20.00u. Plan C. The Gang, 22.00u. SKVR-Muztek- school Centrum-West. Presentatie Bands, 19.30u. De Twijfelaar. Skunk Funk, 23.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'The Last of the Mohicans' (12) dag. 11.45- 2.15-4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Look who's talking now' (ai) dag 1.15-4-6.45-9.30. Calypso 1: 'The Budsucker Proxy' (al) dag. 1.15-4- 6,45-9.30. Calypso-2: Lifetimes' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ca- lypso-3: 'Shadowlands' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: True Romance' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Ace Ven tura' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: The Pelican Brief (12) dag. 1.15-5-8.30. Cinerama 4: 'Philadelphia' (al) dag. 6.45-9.30, do. ook 1.15-4. Cinerama 5: 'On Deadly Ground' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Corso: 'Schmdler's List' (12) dag. 2-8. (max Theater: 'Blue Planet' (al) do.wo. 2-8. 'Mountain Gorilla' (al) do.wo. 3-7. Lantaren/ Venster 1: Temptation of a Monk' (16) dag.8-10.15. Lantaren/Ven ster 2: Tlnnocente' wo.8. 'Gruppo difamigliainunintemo'wo.10. Lan taren/Venster 3: 'Metisse' (16) dag. 8. 'Fearless' (16) dag. 10. Lan taren/Vensterk 'Friends' (16) dag, 8. 'Vacas' (16) dag. 10.15. Lumière 1: 'Intersection' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: 'Blink' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: 'The Lookout' (12) dag. 6.45- 9.30, do. ook 1.15-4. Lumière 4: 'Cool runnings' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Rex: 'Irresistible li' (18) dag.vanaf 12 doori.voorstellmg. Thalia: 'Naked gun 331/3 The final insult' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1