13 Kort geding om huurschade Problemen straatrover maken geen indruk Anthony Duyckstraat wordt buurtstadionnetje SS Rotterdams Dagblad J. Wm Steendijkpolder verdeelt woningstichting en gemeente Maassluis 'Fiets 'm d'r in' als promotie Vlaardingen NS sussen onrust over gesloten overwegen 'Veel nieuwbouwwijken zijn nog te traditioneel' Dronken fietser vlucht in bosjes Höndehaur over balkon mag niet Fietser in sloot na aanrijding Halt-straf voor 'lenen' brommer Inbreker in bus opgepakt Klaverjassers zien hun recordpoging mislukken tags OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS. Rotterdam/Maassluis - Het door de Woningstichting Maassluis (WSM) aangespannen kort gedingtegen de gemeente heeft bei de partijen verder uit elkaar gedreven. De WSM wil een hogere vergoeding afdwingen voor de huurschade die wordt geleden op de op gifgrond gebouwde woningen in de Steendijkpolder. De gemeente is bereid 1,3 miljoen gulden te betalen, de WSM wil een aanzienlijk groter bedrag zien. De corporatie zegt al meer dan 2,25 miljoen schade te hebben geleden en verwacht dat dit kan oplopen tot 16 miljoen. „De huurkwestie reageerde de raadsman van de gemeente Maas sluis, mr. J. Mentink, na de zit ting, „is er niet een die op een zonnige dinsdagochtend tussen elf en een uur opgelost kan wor den. Dat kan niet. We willen de zaak niet traineren, maar het lijkt ons de beste oplossing een aantal onafhankelijke deskundigen zich over de problemen te laten bui gen." „Onafhankelijke arbitrage? Weer zo'n truc om de boel op te hou den," klonk de felle reactie van WSM-verdedtger mr. B. Tomlow. „De gemeente Maassluis is al tien jaar bezig met nieuwe konijnen uit de hoge hoed te toveren." De WSM vindt het voorstel van de ge meente om slechts 1,3 miljoen gulden huurschade te vergoeden onacceptabel. Het houdt in dat de huurders van alle WSM-wonin- gen het verlies moeten bijpassen door een huurverhoging. Volgens advocaat Tomlow heeft de woningstichting al sinds 1986 huurschade als gevolg van de ver ontreinigde grond in de Steen- djjkpolder. Veel huurders weige ren de huurverhoging te betalen sinds bekend is dat ze op veront reinigde grond wonen. De ge meente heeft weliswaar toegege ven in principe aansprakelijk te zijn voor de schade, maar kan bij monde van raadsman mr. Men tink niet begrijpen waarom de WSM zo'n haast maakt in een po ging het schadebedrag toegewe zen te krijgen. Bedrijfs reserve Mr. Mentink: .,De WSM verkeert met in een financiële noodsitu atie. Zij had, blijkens haar laatst gepubliceerde jaarrekening, een algemene bedrijfsreserve van on geveer tien miljoen gulden. Vol gens een door de Nationale Wo ningraad opgestelde meerjaren- prognose van november 1992 zal de bedrijfsreserve in de periode 1991-2001 toenemen tot circa 55 mihoen gulden. Waarom is de vor dering zo spoedeisend? Beide partijen corresponderen al enkele jaren met elkaar over deze zaak. Op 1 september werd al een kort geding tegen de gemeente aange kondigd. Als het zo'n haast had, waarom is het kort geding dan nu pas aangespannen?" „Over de wijze waarop de veront reinigde grond moet worden ge saneerd, wordt al ongeveer tien jaar gebakkeleid. Maar juridisch lijkt mij de zaak beklonken," be toogde mr. Tomlow. „De Hoge Raad heeft het handelen van Maassluis zowel een wanprestatie als een onrechtmatige daad ge noemd. De aansprakelijkheid en schadevergoedingsplicht is voor honderd procent bij de gemeente neergelegd. Daarbij komt dat in middels het huurpnjzenregime weer is gewijzigd. Huurdersver- emgingen maken bezwaar bij de WSM tegen het feit dat zij hogere huurverhogingen krijgen als ge volg van de nalatigheid van Maas sluis. Ook op die grond heeft de stichting belang bij snelle beta ling." Mr. Mentink hield vast aan het feit dat de vordering van de eiser zich niet leent voor een beoorde ling in een kort geding. „Er is niet voldaan aan het criterium van spoedeisendheid. Bovendien heeft de eiser zelf ook schuld. De gemeente mag het verwijt wor den gemaakt vervuilde grond als bouwgrond te hebben uitgege ven. Maar de WSM heeft exact ge weten welke risico's werden ge nomen toen werd begonnen met het bouwen van woningen in de Steendijkpolder." WK, WK, en nog eens WK. De Oranje-koorts heerst in heel Nederland. In winkels, cafés, sportkanti nes, bij benzinestations. Overal kom je Oranje-ar tikelen tegen. En ze vinden gretig aftrek. Vooral auto's schijnen zich uitstekend te lenen om de Oranje-gekte tot uiting te brengen. Maar in de Vlaardingse Anthonie Duyckstraat gaan ze nog een stapje verder. Daar is gisteren begonnen met het aankleden van de hele straat. De eerste slin gers, raamposters, ballonnen en andere attribu ten, vanzelfsprekend alles in oranje, zijn al opge hangen. Bijéén van de bewoners bungelt een grote beer in Nederlands elftal-shirt uit het raam. Maar het kan nog gekker, daar in de Babberspolder. Voor de eerste wedstrijd van de nationale trots, die maandagnacht om half twee wordt uitgezonden, wordt zelfs een breedbeeldtelevisie naar buiten gesleept. „Zeiltje er boven spannen, stoelen in de straat en we hebben een buurtstadionnetje," zegt Ronald Wilson (23), een van de Oranje-gekken. „AJJe buren zijn uitgenodigd. We rekenen op zo'n veertig, vijftig mensen en gaan hier met z'n alleen een zalig voetbalsfeertje kweken. Er komt zelfs Bengaalsvuuraantepas. Nee, dat wordt echtkick- en hierin de straat." Niets staat een zalige voetbalnacht in de weg. Daarvan is Wilson overtuigd. En dat het Neder lands elftal wereldkampioen wordt, staat even eens alseenpaal bovenwater. „Wespelendefina- le tegen Duitsland en winnen met 4-0. Bergkamp 1-0, Taument 2-0 en 3-0 en Rijkaard bepaalt de eindstand. Dan gaan we pas echt feesten." Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - In een brief aan de gemeente Vlaardingen sussen de Nederlandse Spoorwegen de on rust die het gemeentebestuur heeft geuit over extra vertragin gen voor het wegverkeer na de in voering van do shuttletrein. Sinds 29 mei rydt er in de spits elke 7,5 minuten een trein tussen Vlaar dingen Centrum en Rotterdam CS (in de drukke richting). Dat is een verdubbeling van de frequen tie: ,;„VlaU voor station Vlaardingen Centrum zijn twee overwegen ge legen; de West- en de Oosthaven- kade. In de nieuwe situatie zullen daar in de spits in plaats van de huidige acht, zestien treinen gaan rijden. U zal begrijpen dat dit voor de doorstroming van het kruisende verkeer de nodige con sequenties heeft," schreven bur gemeester en wethouders vorige maand aan de spoorwegen. En ook de RET was bang dat hun bussen (lijn 52) in de knel zouden komen. Maar volgens de NS loopt het alle maal niet zo'n vaart. Want een verdubbeling van het aantal trei nen betekent niet dat de bomen ook twee keer zo vaak dicht gaan. Dat komt omdat de NS de dienst regeling van de reguliere treinen tussen Rotterdam en Vlaardingen zo heeft aangepast dat het soms voorkomt dat twee tremen elkaar ter hoogte van de spoorwegover gang tegenkomen. Dat betekent dus dat de bomen, één keer dicht gaan, voor twee treinen. „Rekening houdend met dit ef fect lijkt het reëler om te stellen dat gedurende de spitsuren de twee overwegen vijf a zeven mi nuten per uur langer gesloten zul len zijn." aldus de NS. Overigens voert de gemeente momenteel metingen uit om te kijken of dit ook zo is. De resultaten daarvan worden over enkele weken ver wacht. Verder melden de NS dat de con sequenties van de invoering van de 'statrein' voor de overweg Wag- nerstraat te verwaarlozen zijn. Sterker: doordat de dagelijkse goederentrein uit Rotterdam voortaan na de ochtendspits (9.00 uur) in Vlaardingen arriveert en ruim voor de avondspits (15.30 uur) weer is vertrokken -en er dan dus geen rangeeractiviteiten met goederenwagons meer plaatsvinden- zou er zelfs min der oponthoud voor het wegver keer moeten zijn. (Hardingen - Eer 21-jarige Vlaar- jinger heeft vanochtend vroeg jtn proces-verbaal gekregen «dat hij met een flinke slok op (Joor de Havenstraat fietste. Hij vestigde de aandacht op zich tordat hij de bosjes inschoot toen hij de politie zag rijden. Die ging poolshoogte nemen en trof dejongeman in het groen aan. Uit dj blaastest bleek dat de jongen te diep in het glaasje had geke- Iten. Tegen hem werd proces-ver- Maassluis - Een Maassluiser heeft gisteren van de milieu-con troleur een reprimande gekregen omdat hij hondeharen over het balkon gooide. Tijdens de contro le in verschillende delen van de stad werden nog meer waarschu wingen uitgedeeld aan burgers die onverantwoord met hun afval omsprongen. Zo werden oud ijzer en een motorblok gedumpt en was op een balkon stankoverlast ontstaan omdat daar vijftien vuil niszakken waren opgeslagen. Verder werd een Maassluiser ver manend toegesproken omdat hij vuil naast een container had ge deponeerd. Een ander werd be rispt wegens het niet opruimen van overtollig zand na bestra- tip-gswerkzaamheden. Schiedam - Een 50-jarige fletse*1 uit De Lier heeft gistermiddag op de Groeneweg een nat pak en lichte verwondingen opgelopen. De man werd aangereden door een automobilist die achteruit reed om een tegenligger door gang te verlenen. Daarbij werd de Lierenaar omver gereden en viel hfj in de sloot. Weer op het droge klaagde het slachtoffer over pijn in de borst Hij werd ter "observa tie opgenomen in het Schieland- ziekenhuis. Vlaardingen - De politie van Vlaamhngen heeft twee jongens van 16 jaar overgedragen aan Bu reau Halt om ze een alternatieve straf te laten ondergaan. Ze reden op een bromfiets waarvan ze zei den dat ze 'm een tijdje hadden geleend. Volgens de eigenaar, die de jongens op zijn tweewieler had zien ryden, was de brommer ech ter gestolen. Schiedam - Dankzij de tip van een getuige heeft de Schiedamse politie vanochtend om zes uur een 38-jarige Rotterdammer kun nen aanhouden. De man had even daarvoor ingebroken in een huis aan de Villastraat, waarvan de be woners op vakantie zijn. Hij kwam binnen door een ruitje van de voordeur in te slaan. In de bus werden bij de man een schuurma- chirte en een tondeuze aangetrof fen. Vlaardingen - De poging van vier Vlaardingers om het duur- record klaverjassen te verbete ren, is vanmorgen gestaakt. Tot verdriet van Ria van 't Oor, I Martin Krijt en Hans van "Leeuwen gaf Erik van de Kroon er om kwart voor zeven de brui aan. De jongste (26) kaartspeler van het kwartet moest opgeven wegens ver moeidheidsverschijnselen. Het viertal deelde zondagoch tend om klokslag tien uur in wijkcentrum De Telder voor het eerst de kaarten. Hun doei was minimaal 92 uur door te spelen. Dat zou hen een ver melding opleveren in het Guinness Book of Records. De i Vlaardingers hebben het 'slechts' 69 uur volgehouden. Het huidige wereldrecord kla- veijassen staat op 9/ uur. DoorSander Sonnemans Rotterdam/Vlaardingen - Cocaïne als geneesmiddel. De 20-jarige "Vlaardinger J. de S. gebruikte het om zijn falende zelfvertrouwen te kunnen verbergen en steviger in zijn schoenen te staan. Dat hij daarmee zijn problemen alleen maar vergrootte, zag hij pas giste ren voor de rechtbank in. Want om aan geld te komen voor de aanschaf van drugs beroofde hij op één avond drie mensen. Na op de bewuste dag in februari met twee companen aan het bier te zijn geweest, reed de verdachte met hen naar Rotterdam om coca- ine te halen. Om aan geld te ko men voor een nieuw voorraadje besloot het trio homofielen in het Liekebaertbos te beroven. Die wa ren die avond echter onvindbaar waarop dan "maar een argeloze fietser te grazen werd genomen. Onder bedreiging van een mes moest de man, die toevallig even was gestopt om een sigaar op te steken, zijn geld afgeven. Toen bleek dat hij geen cent op zak had, nam de Vlaardinger op de Biliitonlaan twee bejaarde vrou wen als doelwit. Ze stonden daar op de bus te wachten en werden op brute wijze beroofd van hun tas. Een van de slachtoffers viel en moest met een gebroken heup in het ziekenhuis worden opgeno men. Vriend De Vlaardinger was niet de eerste die voor de berovingen en één po ging daartoe voor moest komen. Zijn negen jaar oudere vriend, die als chauffeur fungeerde, werd vo rige week tot twee jaar cel veroor deeld. Omdat de verdachte door officier van justitie mr. G. Th. Sta werd beschouwd als de man die het voortouw had genomen, werd tegen hem een zwaardere straf geeist: 30 maanden. Daarbij ging hij voorbij aan het verzoek van de reclassering. Uit het rapport dat over de Vlaardinger is uitge bracht, blijkt dat de jongeman ernstige psychische problemen had. Daarom werd langdurige be handeling door het Riagg beter op z'n plaats geacht. 'Laf en laag' „Daar kan ik niet op mgaan," rea geerde de officier. „Ik vind dat hij gestraft moet worden. En niet zo'n beetje ook. Wat hij heeft ge daan, is laf en laag. Ik houd er re kening mee dat deze man enigs zins verminderd toerekenings vatbaar is. Maar aan de andere kant heeft detentie de nodige op voedkundige waarde. Ik eis der tig maanden gevangenisstraf, waarvan zes maanden voorwaar delijk. Als bijzondere voorwaarde dient hij zich te houden aan de richtlijnen van de reclassering." Tydens de behandeling van de zaak werd langer stilgestaan bij de achtergronden van de ver dachte dan bij de delicten die hij had gepleegd. Aan het licht kwam dat de man altijd psychische hin der heeft ondervonden van het feit dat hij op jonge leeftijd door zijn moeder werd afgestaan aan adoptie-ouders. Volgens het re- elasseringsrapport heeft hij daar een minderwaardigheidscomplex aan over gehouden. Zonder dat zijn stiefouders daarvan op de hoogte waren, zocht de Vlaardin ger contact met het Riagg. Hij kreeg medicijnen om zich meer op zijn gemak te voelen en zijn rol m de maatschappij aan te kun nen. Daarnaast gebruikte hij hei melijk cocaïne omdat de medicij nen volgens hem niet de juiste uitwerking hadden. „Ik ben aan de cocaïne gegaan om mezelf veiliger te voelen en geen angst te hebben. Ik wilde steviger in mijn schoenen staan zodat ik makkelijker met mensen om kon gaan. Als ik cocaïne gebruikte, vergat ik mijn angsten." Omdat hij zijn cocaïnegebruik voor het Riagg had verzwegen, was het voor de rechter duidelijk dat het probleem in de drugs ge zocht moest worden. ..Als u daar met van af kunt blijven, is de kans groot dat het weer fout gaat." Daarom benadrukte de reclasse- ringsambtenaar dat de hulp van het Riagg onontbeerlijk was. „Als de officier zich daarin kan vinden en ook de rechtbank gaat er in mee, zal u zelf bereid moeten zijn er iets aan te doen. Een pilletje helpt niet. Het zit m uw hoofd," klonk de rechter weer. Maar hoewel raadsman J. Baum- gardt aanvoerde dat zijn client niet de initiatiefnemer was ge weest en door de andere twee was gebruikt om het vuile werk op te knappen, was de officier onver biddelijk en eiste hij een lange celstraf. Uitspraak over twee weken. Vlaardingen - Voor de promotie van Vlaardingen in het TROS- tv-spektakel 'Fiets 'm d'r in' moet 60.000 gulden worden be taald. Het produktiebureau van René Stokvis, dat het program ma in opdracht van de TROS maakt, vraagt 40.000 gulden voor het organiseren van het po pulaire televisieprogramma, waarvoor zaterdag in het cen trum opnamen worden ge maakt. Dit bedrag moet worden opgebracht door sponsors. De gemeente Vlaardingen heeft, toegezegd de 20.000 gulden voor haar rekening te nemen, die on der meer het plaatsen van pon tons in de haven en het inzetten van extra politie kost. Karin Hollegien-Jorna, de direc trice van de VW in Vlaardingen die belast is met het vinden van sponsors, denkt dat het een goe de zaak is dat Vlaardingen op deze manier in de publiciteit treedt. „De promotie van Vlaar dingen is erg belangrijk. De stad is niet alleen een uur lang te zien op tv, maar er komen ook nog eens zo'n 10.000 bezoekers op het evenement af." Volgens Hollegien-Jorna is de Vlaardingen - Veel nieuwbouw wijken worden nog gebouwd zo als dat dertig jaar geleden ook ge beurde. Afgestemd op vader, die elke ochtend met zijn auto naar het werk moet. Dus, een wijk met goede ontsluitingswegen en een mooie parkeerplaats vlak voor de deur. En moeder, die het huishou den doet, de boodschappen aan sleept en de kinderen verzorgt. Alles pais en vree. Vroeger ten minste. „Want," stelde stede- bouwkundige Henriette van Eys gisteravond op een discussiebij eenkomst in Vlaardingen, „van dat beeld vadertje, moedertje en twee kindertjes is niet veel meer over. Nog maar eenderde van de huishoudens bestaat uit traditio nele gezinnen." Toch worden ze nog gebouwd, stelt Van Eys regelmatig vast. De verkeerd ontworpen huizen in ho peloos geplande wijken. Die wij ken die nog steeds van die vader met zijn auto en fulltime baan uit gaan: snelle uitvalswegen en par keerplaatsen te over. Maar met de ouderen en jongeren die van het openbaar vervoer gebruik moe ten maken, of de moeders die soms kilometers moeten fietsen om hun kind op school te brengen (en weer af te halen) en de bood schappen moeten doen, wordt nauwelijks rekening gehouden Terwijl juist zij in de meerderheid zijn (tweederde) en daar naar ver houding meer tijd doorbrengen. En dat terwijl, als er over wordt nagedacht, de voorzieningen veel makkelijker bereikbaar kunnen zijn. Op goed verlichte fiets- en wandelpaden. Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 promotie niet specifiek op één onderdeel gericht. „Niet alleen het toerisme speelt een rol. We hopen ook dat bedrijven na het zien van de uitzending hun weg naar Vlaardingen weten te vin den." Wethouder Henk Roijers (finan cien) denkt net als de VW-di- recteur dat het binnenhalen van het spektakel 'Fiets 'm d'r in' goed is voor de naamsbekend heid van Vlaardingen. „Het pro gramma wordt door jong en oud bekeken en heeft een behoorlij ke kijkdichtheid." Maar Roijers blijft de zaken nuchter bekij ken. „Je moet niet denken dat er na de uitzending gelijk hordes bedrijven staan te wachten om zich in Vlaardingen te vesti gen." Bedrijven die geintres- seerd waren in de sponsering van het evenement, konden zich melden bij de WV. „We hebben drie hoofdsponsors bereid gevonden om voor een flink bedrag mee te betalen," zegt directeur Hollegien. „Daar naast zyn er aardig wat kleine ondernemers die helpen de fi nanciering rond te krijgen." Een ander aspect dat Van Eys ter sprake bracht, was de indeling van de woningen Volgens haar worden nog steeds veel woningen gebouwd die niet, zoals ze dat noemde, 'toekomstgericht' zijn. Zij bedoelde daarmee de wonin gen meteen kamer, open keuken, een grote en één of twee kleine slaapkamers. „Die woningen wor den gebouwd voor gezinnen. Maar het aantal gezinnen neemt dus af. Dat betekent dat er in blokken van zes woningen, waar m eerste instantie vierentwintig volwassenen en kinderen woon den, naar verloop van tijd nog maar twaalf of zelfs zes mensen wonen. Want de kinderen gaan het huis uit cn later blijft er vaak door scheiding of overlijden nog maar één ouder over. Die dan ook niet graag uit de wijk wil vertrek ken waarhij of zij al jaren woont." Daarom bepleite Van Eys dat bij het ontwerp van nieuwe wonin gen rekening moet worden ge houden met dergelijke situaties. Zij voorspelt dat - met de toene mende woonlasten - mensen be reid zijn om een woning te delen, maar dan met alle privacy op wil len geven. „Ze willen hun eigen kamer heb ben. Dat kan niet als er bijvoor beeld één grote en één kleine slaapkamer in de woning zit. Het is daarom belangrijk in woningen twee grotere slaapkamers te ma ken. Dan biedt zo'n huis tal van andere mogelijkheden. Dat is ook voor de gemeente gunstig, omdat er elders woningen leeg komen en de bezettingsgraad van de wo ningen hoger is."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2