Waterweg 15 Uniformiteit is troef in Stadshart m 1 A ZOMERMODE VAN TOPMERKEN Wooncaravan bij het strandstation moet weg iuzmiL JS hek wilSi! 'Winkelend publiek van Vlaardingen moet weer weten waar het aan toe is' Résidence Sterrebos voor alle leeftijden Jubilaris trots op telegram koningin Vrouwen in de leer Eremedaille voor voormalige metselaar genda DJ en Mix Award Regenmantels, jasjes, blazers, deux-piéces, japonnen, combi's, blouses, rokken, pantalons, bermuda's, jumpers en vesten van bekende en hoog kwalitatieve modemerken zoais ARA - BASLER - BRAX - FINK - FRANKENWALDER GERRY WEBER - HAMMER - HAMMERLE - HEPFER - LUCIA - MICHELLE - RAVENS - MARIO ROSELLO - YARELL MODEHUIS. mi Rotterdams Dagblad Dinsdag 21 juni 1'9"94 Schiedam In het najaar start de (ver)bouw van de voormalige Francois Haverschmidt-flat aan de Willem de Zwij gerlaan in Schiedam-Zuid. De flat wordt verbouwd tot een luxe appartementencomplex met 32 twee- en driekamer appartementen en twee penthouses op de negende verdieping. De oplevering wordt medio 1995 verwacht. De flat wordt ingrijpend veranderd, met een vergroting van de inpandige oppervlakte en een geheel vernieuwde voor- en achtergevel. Op het huidige dak wordt een nieuwe negende etage ge bouwd, waarin twee zeer ruime penthouses komen. Résidence Sterrebos gaat de flat heten. Het wordt nadrukkelijk geen serviceflat of verzorgingshuis, maar is bedoeld voor individuele bewoning door ko pers in alle leeftijdscategorieën. De toekomstige be woners kunnen wel zorg inkopen, zoals maaltijden, alarmering, huishoudelijke hulp, verpleging en ver zorging. Een presentatie van het project is donder dag tussen 16.00 en 20.00 uur in het Novotel- f -Schiedam. Voor meer informatie kan men terecht bij het adviesbureau Gericon, telefoon 01899-24466. Het was groot feest in Kethel, gisteren. De famillie Bijl vierde, in besloten kring, het 65-jarig huwelijks jubileum van vader Leendert (90) en moeder Aafje (87). „Eigenlijk was het zaterdag al groot feest," zegt het feestvarken, doelend op de jubileumviering toen in zaal De Noord in Kethel. „De hele straat was uitge lopen om ons te feliciteren." Leendert Bijl heeft altijd gewerkt als veehandelaar. „Maar dat kun je geen werk noemen," zegt hij la chend. „We trouwden in een hele armoedige tijd. We hadden nauwelijks genoeg geld om te trouwen." De 90-jarige Schiedamse veehandelaar is na 65 jaar hu welijk nog steeds gelukkig met zijn vrouw. Hij vindt het> wel vervelend om oud te worden. .Alles wordt anders als je oud bent.'Je lijf wil niet altijd meer het zelfde ais wat jé Hoofd wil." Zijn vrouw Aafje Rook is een verwoed borduurster. En ze kijkt ook graag naar de tv; Maar bij Leendert kan zelfs het voetbal niet boeien, y,Ik-vind dat zo'n raar spelletje. De hele tijd rennen die gasten achter de bal aan en als ze hem dan eindelijk hebben, schoppen ze 'm weer weg. Daar snap ik nou niets van." Het mooiste van de hele dag vindt hij toch wel de felicitatie van de koningin. „Vanmorgen vroeg lag er een telegram van de konin gin in de bus," vertelt de Schiedammer trots. Vlaardingen Na de vakantie start de Stichting Coerke weer cur sussen voor vrouwen: zelfverdediging, positief den ken, spreekvaardigheid en vrouwengeschiedenis. Ook start een Robin Norwoodgroep, bedoeld voor vrouwen die teveel in de liefde investeren. De groep is genoemd naar en gebaseerd op een boek van Ro bin Norwoord, getiteld !Als hij maar gelukkig is'. Twaalf bijeenkomsten met begeleiding kosten ƒ60. Ook start er bij voldoende belangstelling een cursus vrouw en auto, waarin de vrouwen geleerd wordt kleine mankementen aan de auto te verheipen. De cursus bestaat uit drie lessen en kost dertig gulden. Aanmelden voor alle cursussen is verplicht, via tele foon 4351280 tussen 9.30 en 12.00 uur. Door.Léen van Ooijen Hoek van Holland - „Wij hebben dit bedrijf in )983overgenomen. In het koopcontract stond dat we een pannekoekhuis met ho- recavergunning, alsmede een sta-caravan hadden gekocht. Een duplicaat van het koopcontract hebben we gedeponeerd bij de deelgemeente. Verder nooit iets van ge hooid In 1990 konden we een portacabin kopen die naadloos aansloot op de cara van. We hebben toen by de deelgemeente een bouwvergunning aangevraagd, met tekeningen en foto's. Toen we na een paar maanden nog niets gehoord hadden, is die portacabin geplaatst. Van de deelgemeen- te kregen we taal nog teken. Tot we in 1991 de aanzegging kregen dat het complete woongedeelte moest verdwijnen omdat het illegaal zou zijn gebouwd." Trees Rek en haar echtgenoot Henk Te- rink, eigenaars van restaurant End of the Line bij het strandstation in Hoek van Holland, zijn des duivels. „Ook een over heidsinstantie is gehouden aan termijnen. Wij hebben een duplicaat van het koop- - contractgedeponeerd, we; hebbeneen bouwaanvraag ingediend en de deelge- meente laat gewoon niets van zich horen. Totdat we vernemen dat we weg moeten. Zomaar, zonder meer. We hadden een huis in Hoek van Holland, maar dat is. opge- zegd, zodat er andere mensen in konden -wonen. Het werd ons niet alleen te duur, maar het is tégei .woordig noodzakelijk om bij je zaak te wonen. Anders kun je er op rekenen dat er iedere week wel een keer wordtingebroken." Overigens staat The End of the Line op grond van de Nederlandse Spoorwegen. Servex, het onroerend-goedbedrijf van de NS, heeft aan Trees Hek toestemming ver- leend voor de caravanplek. „Die caravan staat er al zo'n vijfentwintig jaar," zegt Henk. „Als dat niet was toegestaan, dan had de deelgemeente moeten reageren op het moment dat wij de zaak overnamen. Toen had men moeten constateren dat er iets niet in orde was." De exploitanten hebben na de brief van 1991: van de deelgemeente een bezwaar: 'schrift ingediend. In de betreffende com- - missie kregen ze nauwelijks steun. In sep tember vorig jaar werd Trees Hek, de juri dische eigenaar, gesommeerd binnen der tig dagen de opstallen achter Het restau rant te slopen. Zij heeft een advocaat in ac arm genomen. Het verbolgen echtpaar: „We gaan des- noods naar de Raad van State. Wij hebben al zesduizend gulden kosten gemaakt, maar we gaan ermee door. Wy worden trouwens gesteund door de NS, die grond- eigenaar is. Ik vrees dat hier gewoon een politiek spel gespeeld wordt. Het woordje "horeca' is bij veel politici kennelijk een vies woord Op dat gebied kan helemaal niets meer," aldus Henk Terink. Hij heeft geruime tijd geleden al een aan vraag ingediend om een parkeerterrein te' mogen inrichten voor vrachtwagens naast zijn bedrijf. Veel chauffeurs, op weg naar en van de Harwichboot, leggen regelmatig even bij hem aan. „Maar de deelgemeente had allerlei argumenten om dat te weige- ren, hoewel we-van' de- spoorwegen/'deh grond konden pachten. Er zou onder meer i een aanslag op het groen gepleegd wor- j den. Die verzameling dode bomen naast de 2aak kun je toch nauwelijks als gToen bestempelen? Maar onze woongelegen heid, dié helemaal in het groen' is ge- plaatsmoet wel verdwijnen." De Nederlandse Spoorwegen hebben Trees en Henk laten weten dat ze hun aan wezigheid op prijsstellen. Niet alleen omdat het restaurant in een behoefte voor ziet, maar ook omdat het-kan dienen als eerste opvang bij calamiteiten. Het strand station is een eindstation. De laatste ja cn zijn er al drie treinen tegen het atootblok gereden. Slachtoffers vielen daarbij overi gens niet, het bleef bij materiële schade. De deelgemeente Hoe> van Holland is van mening dat het woongedeelte bij het strandstation illegaal en zonder bouwver- gunning is neergezet Over de kwestie of de aanvragen van de exploitanten binnen de geldende termijnen zijn beantwoord, kon men geen uitsluitsel geven. Door Jelie Gunneweg —fin BBB Het echtpaar Bijl vermaakt zich tijdens het 65-jarig huwelijksju bileum met de foto's van vroeger. Foto Roel Dijkstra Jan Hoogendam, medewerker klachtenbureau op de afdeling Technische Zaken bij de Stichting Woning bedrijf Vlaardingen, heeft een eremedaille verbon den aan de orde van Oranje-Nassau in zilver gekre gen. Dit ter gelegenheid van het verlaten van de voormalige gemeentedienst op 1 juli 1994 na een veertig jarig dienstverband. Hoogendam kwam in dienst als metselaars-leerling en heeft jarenlang als onderhoudsmetselaar gewerkt voordat hij in 1990 bij het klachtenbureau te werk werd gesteld. Projectmana gers Edwin van Dreen en Rien Engelaar (met bril) op de Hoogs tfadhihVlaa dingen*'riü nog een rom straks ëerï oase van rust voor win kelend pu bliek. Föfó Roei uilkstra' meaonnoo* Vlaardingen - Neem nou Almelo. De stad wor stelt al jaren met het hardnekkige imago van slaapstad nr. 1, mede dankzij de melige confe rences van cabaretier Herman Finkers. Toch wil de Vlaardingse projectgroep Openbare ruimte Stadshart de binnenstad van de tuk kers als voorbeeld stellen voor de inrichting van het eigen centrum. Uniformiteit viert na melijk hoogtij in de Almelose binnenstad en dat is net waar de projectgroep naar toe wil met het eigen Stadshart. „Kijk, zo willen wij het dus niet meer," wijst projectmanager Ed win van Dieën op de diversiteit in straatmeubilair op de kruising - Westhayenplaats/Blokmaker-,-. .'straai^Grinttókken* ,-mët.-groen word'én afgewisseld door kleine" struiken. 'Amsterdammertjes' en 'Vlaardingertjes' staan ogen- schijnlijk willekeurigopgesteld Sari'beidé' zijdeh Vaii; 'dé' 'Wbstha- vénplaats. En dan zijn er ook nog de blauwe afvalbakken en grijze eiëktriciteitshuisjes, die in de straatbeeïd 'verstorenV j* 1 fust" mpéf'wëer' 'i'efifg 'dp straat," stelt van Dieën. „We moe ten eenduidig worden in onze keuzes. Niet meer afwisselend een hekje, een strookje zand of een gietijzeren rooster rond een boom, maar uniformiteit in de tails. Het winkelend publiek moet weer weten waar het aan toe is op straat." Smalle trottoirs, een onduidelijke parkeersituatie, onverwachte ob stakels en hinderlijke uitstallin gen van winkeliers met expansie drift bezorgden het winkelend publiek in "Vlaardingen de laatste jaren veel overlast. Een integrale aanpak is nu vereist om de kwali teit van de binnenstad weer op te krikken. Daartoe is de project groep Openbare ruimte Stadshart in het leven geroepen, die een be drag van 4,5 miljoen ier beschik king krijgt voor de metamorfose van het openbaar gebied. De belangrijkste knelpunten heeft de projectgroep reeds de af gelopen maanden geïnventari seerd. De komende maanden worden deze vertaald naar een plan van aanpak, met inrichtings plannen voor de verschillende deelgebieden. Bij de uitvoering wordt rekening gehouden met de herinrichtingsplannen van het projectteam Centrale As. Dit team is' Verantwbbrdèlijk is voor de to tale vernieuwing in de binnen stad, waaronder de bouw van de twee woontorentjes aan de Markgraafiaan, de nieuwe win kels en torenflats op Liesveld en Veerplein en de parkeergarage hier tussen in. Nostalgia/Utopia Tijdens een stadswandeling wij zen Edwin van Dieën en Rien En gelaar, respectievelijk projectma nager Openbare Ruimte en pro jectmanager Centrale As, op de noodzakelijke veranderingen in het openbaar gebied. „Bij de in ventarisatie hebben we eerst een onderscheid gemaakt tussen het oude eri na-oorlogse deel in het stadshart," vertelt Engelaar. „Dit contrast willen we extra be nadrukken met de introductie van de beelden Nostalgia en Uto pia. Nostalgia staat voor gebak ken klinkers, grillige vormen en versterking van de historische elementen. Utopia verwijst naar het gebruik van materialen als beton, staal en asfalt." Het Nostalgia-gebied behelst de straten Fransenstraat, Kuiper straat, Waalstraat, Markt, de Westhavenplaats, Hoogstraat en alle stegen in de binnenstad. De rest valt onder Utopia. Vervolgens heeft dë projectgroep geconstateerd dat de voetgangers en Setsers in de binnenstad de zelfde rechten moeten krijgén als het gemotoriseerd verkeer. Zo ko men op vele plaatsen de trottoirs op gelijk niveau te liggen met de rijweg, zoals nu al te vinden is op de hoek Fransenstraat/Veerplein. In dit kader wordt ook het voet gangersgebied uitgebreid aan de Kuiperstraat en het Veerplein. Nu wordt daar nog regelmatig de doorgang voor voetgangers en rolstoelers belemmerd door smal le trottoirs, parkeerplekken aan beide zijden van de straat en ob stakels van de winkeliers. Helemaal autovrij gemaakt wor den enkele straten tijdens de koopavond en op marktdagen, zo als het noordelijk déél van de Hoogstraat, de Korte Hoogstraat, de Fransenstraat, de Kuiper straat-Zuid en de Waalstraat. Ook het aantal parkeerplaatsen wordt teruggebracht. Het worden er tweehonderd, exclusief die voor vergunninghouders. Van Dieën: „We willen er met on ze plannen naartoe dat. de auto mobilist straks te gast is in het centrum in plaats van dominant aanwezig. Als straks de bouw van de parkeergarage klaar is, willen we bijvoorbeeld ook het Veer plein overdag autovrij maken', zo dat het plein echt als centrum kan fungeren voor het winkelend pu bliek. Ook kunnen daar dan bij zondere activiteiten georgani seerd worden door de winke liers." Anonimiteit Beeldende kunst speelt een be langrijke rol in de plannen van de projectmanagers. De Maassluise kunstenaar Henri van Es is al in een vroeg stadium bij de ontwik keling betrokken om te letten op vormgevende aspecten en om lo caties en richtlijnen aan te geven voor later te plaatsen kunstwer ken. Zo heeft hij als eventuele lo catie aangewezen het gebied tus sen het Chinees restaurant en de te bouwen hoge woontoren aan de overzijde van het Liesveldvia duct, die in de volksmond 'Lange Jan' genoemd wordt. De anonimi teit van het Kuipershof wil hij te gengaan door een opvallende brug te plaatsen of kleurrijke ele menten toe te voegen. In het inrichtingsplan krijgen ook de vele terrassen extra aan dacht. Op de Westhavenplaats is nu al de expansiedrang van de ho- reca-exploitanten een halt toe ge roepen, met een oranje streep op het trottoir die aangeeft hoever de tërassën "mo'géiï worden ge plaatst. Naar een betere oplossing wordt nog gezocht, mogelijk ver schillende kleuren tegels. Ook willen de beleidsmakers de ex ploitanten vragen rieten terras stoelen aan te schaffen in plaats van plastic modellen, in verband met de aantrekkelijkheid voor oog en zitvlak. Ook de Fransenstraat wordt straks mogelijk aangewend voor terrasexploitatie. Rien Engelaar: „Nu is de Fransenstraat min of meer een verloren plein. Ais we de rij bomen in het midden weg halen en nog slechts aan één kant parkeren toestaan, kunnen we de overzijde van de straat reserveren voor daghoreca. De begane grond van het zalencomplex Triangel - nu een lelijke gevel - zou bij voorbeeld verhuurd kunnen wor den aan horeca-exploitanten of winkeliers." Vanavond bespreekt de commis sie verkeer, vervoer en groen het startdocument Openbare ruimte Stadshart, waarin de eerste plan nen zijn vastgelegd. In december wordt de discussie rond de inrich ting van het Vlaardingse centrum afgerond. De uitvoering krijgt in de periode 1995 tot 1997 haar be slag. Sd&Tü" Dinsdag 21 juni SCHIEDAM- Podium. Jamsessie olv Donala 21.00Ü. VLAARDINGEN OBS De Zuidwester. Rommel markt, IS.OOti. ROTTERDAM Theater Bonheur. Klein Bonheur Festival, n.n.b. Tent Hotel New York. Twee; 21.30U. Bibliotheek theater. 25e "Poetry International 1994. De kortste nacht. 23.00u. De Doelen 25e "Poetry International 1994. Internationale ieesavend, 20.00u. Dizzy. Meeting Point,' 22-OOu. Plan c. The Steamers, 22.30u. Museumpark. Cirque Plu' me, 21.0ÖU. Popular. Summerti me, 21.0Du. Woensdag 22 juni SCHIEDAM Thurlede. Haringdag, 14.00u. Kin- dertuincomplexen ParkKethelen Vijfsluizen. Open avond met excur sies, 18.00. VLAARDINGEN Arch. Hist. Museum. Lezingoverre- cente opgravingen in Dorestad 20.Q0U. ROTTERDAM Bibliotheektheater. 25e Poetry In ternationa! 1994. Kinderprogram ma, lO.OOu. De Doelen 25e Poetry International 1994. Lezingencyclus, 10.00 en 14.00u. Plaswij'ckpark. Roodkapje. 15.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Acci dental Hero' (al) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Phi ladelphia' (al) dag. 6.45-9.30. Ca lypso 1: 'Damage' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Calypso-2: 'The Hudsucker Proxy' (a!) dag, 1.15-4- 6.45-9.30. Calypso-3: 'Shadow- lands' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'Love, cheat steal' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 2: 'The Concierge' (al) dag. 1,15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: True Romance' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: The Peli can Brief, (12) dag.- 5-8.30.. Cine rama 5: 'Ace Ventura' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30".'Corso: ThePa- peri (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) di- .wo. 2-8. 'Mountain Gorilla' (al) di- .wo. 3-7. Lantaren/Venster 1: 'Li fetimes' (16) dag.8. 'Temptationofa Monk' (16) dag. 10.15. Lantaren/ Venster 2: alle films (16) 'Bellissi- ma' di; 8-10. 'Gruppo di famigiia in tin intemo' wo.lO. Lantaren/Ven ster 3: 'Metisse' (16) dag. 8. '1,23 Soleil' (16) dag. 10. Lantaren/Ven ster 4: 'Vacas' (16) dag. 8. 'Peer less' (16) dag. 10. Lumière 1: 'In tersection' (al) dag/ 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: 'Schindier's List' (12) dag. 2-8. Lumière 3: 'Biink' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lu mière 4: 'Cool runnings' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Rex: 'Devil in Miss Jones III' (18) dag.vanaf 12 a'oorl.voorsteliing. Thalia: 'Naked gun 331/3 The final insult' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Vlaardingen - De Vlaardingse dis cotheek 't Packhuys houdt don derdagavond de eerste voorronde voor de DJ en Mix Award, waarin aanstormende en ervaren discjockeys hun beste beentje voorzetten. Deelnemers hoeven niet te kun nen mixen, maar mogen ook pre senteren. Andere muziekstijlen dan gabber of techno verdienen de voorkeur. Kandidaten kunnen zich aanmelden by 't Packhuys via telefoon (010) 2340992. De win naars van de voorronden op 23 en 30 juni strijden donderdag 7 juli in de grote finale. I Broersvest 109-113 3111 EE SCHIEDAM Tel: 010 - 426 03 99 Ook op maandagmiddagen donderdagavond geopend.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1