Waterweg 15 Kunst als troost in expositie 'Het Opperste Kleed' Meer voorlichting over kleine criminaliteit 'De Groene Luiken' staat open voor mensen die luisterend oor missen Sjef Henderickx herinnert aan toen met beelden van nu genda Graveeractie op Bach plein Luilakviering Maasland toch aangepakt i Beter zicht in de bocht Vlaardinger Vaart Vlaardingen óp de buis Rotterdams Dagblad Woensdag 22 juni 1994 Waardingen op de tv.' Uiteraard £oest d£ wd't (aehierboven) maar er stond een tegenprestatie tegenover: w de hoofdsponsors 'een plaats op de titelrol' en voor de sponsors»285 «fWBTW, fiscaal aftrekbaar) eenplaats opdeeSsS uS df "ï6™31 heel aanlokkelyk, maar ik zou er toch voor bedanken als ondernemen Martin Thornier, te gast bii Avro's Karei had enkele weken geleden tenminste nog iets'te melden: een grote U^toJ,0(* Shipmate. Thurmers typisch Vlaardingse pengheid kennende, vermoed ik dat hij er geen cent voor betaald heeft om acht minuten aan Kareis tafel de lof te mogen zingen over zijn bedrijf. - Maar wat moetje nou op de titelrol van Fiets...? Je naam Hitst binnen een seconde of wat voorbij en wat valt er over Waardingen als toeris tenstad te vertellen? De enige toerist'die je er ziet, is een buitenlan der die pel ongeluk een paar stations te vroeg is uitgestapt. Het is maai-goed dat je het televisiebeeld niet kunt ruiken: anders kwam zelfs de TROS niet meer naar VIaardingen. DICK VAN DER LUGT Autobezitters kunnen zaterdag 25 juni weer het ken teken van hun motorvoertuig in de autoruiten laten graveren. De politie houdt de graveeractie op het Bachplein, tussen 10.00 en 16.00 uur. Het graveren kost een tientje per auto. Ook fiets- en bromlletsbezitters kunnen op deze dag ■terecht om de postcode gTatis in hun tweewielers te laten graveren. Autoradio's kunnen worden voorzien van de postcode. ,De luilakwering in Maasland wordt volgend jaar ■aangepakt. Als het gemeentebestuur van Maasland .zijn zin krijgt, was de iuilakviering van dit jaar de >laatste van een jarenlange traditie. Nadat er in de lcommissie voor onderwijs en welzijn al vragen over de Iuilakviering waren gesteld, kwam dit onderwerp "gisteravond tijdens de raadsvergadering opnieuw ter sprake. De mening van de diverse raadsleden [komt er op neer, dat het tijd wordt om luilakviering in Maasland te verbieden. Tijdens de commissiever gadering had burgemeester M. Kokxhoorn als hoofd van de politie nog gezegd, dat het moeilijk is om de luilakvierders aan te pakken. Zij stelde dat de jonge lui met hun brommers bij een verbod toch naar i Maasland zullen komen. Het is in Maasland al een aantal jaren de gewoonte om Iuilakviering tussen vier en vijf uur 's morgens vroeg toe te staan. Waar- jaan overigens niet geheel de hand wordt gehouden, want al voor dit tijdstip wordt er door de jongelui met hun brommers zonder uitlaat rond gereden. Dit jaar leidde luilakviering tot een ernstig gewonde, Uoen twee bromfietsers met elkaar in botsing kwa- ;men. Burgemeester Kokxhoorn verzekerde de raad gisteravond dat er gewerkt wordt aan een nieuw ^voorstel „Hopelijk is luilakviering dan voor eens en 1 altijd over. Het zal verboden worden, maar daarbij - hebben we wel de medewerking van de politie van Haaglanden nodig. Dat lukt niet om met twee agen- t ten achter veertig brommers aan te gaan. Daarvoor Is f meer politie nodig". Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT VJaardingen Postbus 4008 3130 KA VJaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 j Ter bevordering van een beter zicht wordt de bocht i in de Doelstraat in Maasland, ter hoogte van de pas- 1 torietuin, verbeterd. Het zicht in de bocht is slecht, zeker als er ook nog auto's staan geparkeerd. Met de aankoop van een strook grond van de kerkvoogdij kan de weg worden verbreed. Ingezonden brief Peter de Lange heeft in uw krant van vrijdag 17 juni geprobeerd het woonproject aan de Vaart (door hem denigrerend 'het buurtje aan de Vaart' genoemd) te kwalificeren als een woonomgeving van een beden- kelijk soort Volgens zijn inzichten voltrekt zich daar momenteel een stedebouwkundig drama en moet de geestelijk vader van. het project, Ashok Bhaiotra, levenslang getraumatiseerd raken als hij een wande ling maakt door z'n creatie en er bloemen en planten aantreft die ook in 4 andere wijken van de stad voorkomen. Ik moet u eerlijk zeggen dat ik niet heb begrepen wat de dieper liggen de gedachte van het broddelwerk van genoemde schrijver is. Het stukje - stigmatiseert met alleen de bewoners van de wijk, het getuigt ook van minachting voor Ashok Bhaiotra, die enerzijds door De Lange op een voetstuk wordt geplaatst, en er anderzijds van wordt verdacht dat hij woningen heeft ontworpen die kennelijk door niet-bestaande mensen bewoond hadden moeten worden. Uit het commentaartje spreekt ook een onverholen minachting voor de bewoners van de huizen aan de Vlaardinger Vaart zelf -waarvan een aantal zo vriendelijk is uw krant te willen lezen - omdat zij in hun mens zijn bewoners van andere Vlaardingse wijken zouden moeten ontstij gen. Het is een misselijk makende gedachte dat mensen die het edele beroep van dagbladjournalist beoefenen, in staat zijn dit soort onzin te produceren. Het gaat De Lange geen zier aan hoe ik mijn woning inricht, welke gor dijnen ik voor mijn ramen hang, welke planten mijn huis sieren en in welke tuinstoelen ik geniet van mijn leefomgeving. In zijn commen taartje heeft De Lange het over een 'exclusief paradijs', waarmee het bouwplan Vlaardinger Vaart wordt bedoeld. Door die terminologie te gebruiken - hoe speels wellicht ook bedoeld - geef" de schrijver aan over weinig inzicht te beschikken in de realiteit van een woonwijk. Los daarvan kan ik u mededelen dat mijn nieuwe woonomgeving nog dagelijks wordt ervaren als een aangenaam milieu. In weerwil van de bedenkelijke opvattingen van uw verslaggever hoop ik dat dat ook geldt voor de mensen die een andere leefomgeving heb ben gevonden. Hans de Jongh, Vlaardingen to, maar blijkbaar I? soort prograrima'stema delfjk kunje doen waarvoor je bert aangenomen- iw ^n" die voornamelijk bekendheid kort OMO-Power, het wangedrocht van UnileverBesearchTioS Vlaardingen - Na de zomervakan tie gaat de politie van het district Waterweg meer aandocht beste den aan voorlichting over vanda lisme, winkeldiefstallen en he ling. Daarvoor wordt op basis scholen in Vlaardingen, Maas sluis en Hoek van Hblland een jeugdproject gestart Binnen het district Waterweg, dat is verdeeld m de basiseenheden Vlaardingen-Oost, Vlaardmgen- West en Maassluis/Hoek van Hol land, hebben scholieren in het eerstgenoemde stadsdeel al ken nis gemaakt met het project Op twee scholen hebben leerlingen van groep acht aan de hand van een speciaal daarvoor vervaar digd lesboek voorlichting gekre gen over kleine criminaliteit. Ook werd een les verzorgd door Bu reau Halt, dat jongeren tot acht tien jaar die in aanraking zijn ge komen met de politie, een alter natieve straf oplegt. Het project houdt tevens in dat met de scholen gesprekken wor den gevoerd over vernielingen en overlast voor omwonenden. Tot op heden zijn vijf scholen in Vlaardingen-Oost daarover bena derd. Dat heeft geleid tot een ver scherpte surveillance in de omge ving en het verspreiden van een brief aan de buurtbewoners. Daarin worden ze opgeroepen on regelmatigheden bij de scholen te melden bij de politie. De basiseenheden Vlaardingen- West en Maassluis/Hoek van Hol land hebben ook een plan ge maakt waarbij voorlichting aan jongeren een voorname rol speelt. Die moeten na de grote vakantie gestalte krijgen, In Vlaardingen- West is de wijkagent van het cen trum nu al bezig met het bezoe ken van diverse scholen om te praten over de jeugdproblemen. In het Waterweg-district van de regiopolitie Rijnmond zijn overi gens meer projecten gaande. Zo wordt districtsbreed gewerkt aan het terugdringen en oplossen van woninginbraken. In de eerste vier maanden van dit jaar zijn daar mee positieve resultaten geboekt. In die periode werden 225 inbra ken gepleegd waarvan er zeventig zijn opgelost. Ook de diefstal van en uit auto's heeft al geruime tijd de aandacht. In Vlaardingen is dit jaar namelijk in vergelijking met 1993 een lichte stijging van auto kraken geconstateerd. Van janua ri tot en met april werden 263 au to-inbraken gepleegd. Het oplos singspercentage ligt op twaalf procent Dat is twee proeent ho ger dan in het jaarplan voor 1994 als doelstelling werd gesteld. Voor wat betreft de autodiefstal len heeft in de eerste vier maan den eveneens een stijging plaats gevonden. In het totaal werden 111 voertuigen (1993:105) gesto len. Een ander project is dat op het ge bied van het milieu. Per basiseen heid is daarvoor speciaal een poli tiemedewerker opgeleid. Het doel is de woon- en leefomgeving te verbeteren door bestrijding van overlastgevende zaken. Speer punt daarbij is geluidsoverlast veroorzaakt door horeca en mo torvoertuigen. De horecabedrij ven worden gecontroleerd op te harde muziek en de sluitingstij den. Tot op heden is in Hoek van Holland tegen twee horecabazen proces-verbaal opgemaakt omdat ze, ondanks waarschuwingen, ge luidsoverlast veroorzaakten. Door Jelle Gunneweg Schiedam - Zieken, armlastigen, ouderen, pelgrims, passan ten en vreemdelingen werden eeuwenlang verzorgd in het St. Jacobs Gasthuis aan de Hoogstraat in Schiedam. Een groter contrast tussen de geschiedenis van het vroegere hospitaal en de moderne kunst die tegenwoordig inhei gebouw wordt geëx poseerd, lijkt haast niet mogelijk. Toch worden beide werelden treffend samengebracht in de gezamenlijke expositie van de beeldend kunstenaars Sjef Henderickx en Nicolas Dings. De tentoonstelling in het Stede lijk Museum Schiedam is de nieuwste aflevering in de reeks 'Op uitnodiging', waarbij steeds een Schiedamse kunstenaar - in dit geval Henderickx - een colle ga van buiten de stad uitnodigt. Nieuw aan deze editie is dat de kunstenaars ervoor hebben geko zen twee installaties te maken, waarvan het concept in samen spraak is ontstaan. 'Het Opperste Kleed' is de titel die de exposanten hun tentoon stelling meegaven. Daarmee ver wijzen zij naar het zogenoemde 'charter van het beste kleed', dat door het stadsbestuur in 1286 was uitgevaardigd als een soort suc cessiebelasting ten gunste van het gasthuis. Volgens deze bepa ling moest iedere Schiedamse burger die overleed diens beste kledingstuk of de geldwaarde daarvan aan het gasthuis schen ken. Daarmee kon het Delftse klooster Koningsveld, de beheer der van het gasthuis, de verzor ging van de 'schamele oude he den1 financieren. Het recht van het beste kleed is tot 1843 gehe ven. De beide kunstenaars hebben zich in hun installaties laten in spireren door de geschiedenis van het voormalige hospitaal, met weerspiegelingen over goed en kwaad, leven en dood, hemel en aarde en over de levens van de voormalige bewoners van het pand. Mannen-sJaapzaaï Henderickx roept in zijn installa tie de sfeer op van de mannen- slaapzaal zoals die tol 1934 was in gericht, met rijen bedden, door gordijnen van elkaar gescheiden. De twaalf kabinetten herinneren aan toen met beelden van nu. „Kunst als troost, in dit geval." zegthij. Een zeer huiselijke sfeer creëert hij in het object Athanor ('De oven van de filosoof), waarin een hondje is geplaatst naast het sil houet van een wastobbe. Op deze zwarte rubberen mat staat een soort potkachel met een beeld van een boom. Dit is een zoge noemde cypres, die veel voor komt op kerkhoven en bekend staat ais het zmnebeeld van de rouw. In een andere nis staat 'De sokkel van het paradijs'; twee herten die elkaar lijken te bespringen zijn geplaatst op een ondergrond van aarde Als sokkel dient een para- plubak met een tafereel van jonge mensen, dansend rond de mei boom. „Een soort paringsdans, net als waarmee de herten bezig zijn. De cyclus van het leven gaat ook weer door in de roestige herfstbladeren die rond de bak zijn verspreid." De Schiedamse kunstenaar Sjef Henderickx gezeten voor drie van de twaalf nissen waarin hij re flecteert aan de geschiedenis van het St. Jacobs Gasthuis. Foto oennes van derweimoei Dijkstra „Mijn objecten zitten barstensvol metaforen. Wie een beetje zijn fantasie gebruikt, kan er vele be tekenissen aan geven. Maar je kunt mijn werk evengoed als een soort abstractie zien; zonder de interpretaties heeft het nog vol doende zeggingskracht. Dit komt mede doordat ik intuïtief te werk ga. Ik ben een echte verzamelaar, haal overal voorwerpen vandaan die ooit van pas kunnen komen in mijn installaties. Al werkende vallen de verschillende stukken op hun plaats." Sjef Henderickx bedekt de ge bruiksvoorwerpen in de verschil lende compartimenten veelal met een dikke laag papier-maché, die hij grafietkleurig beschilderd. Hierdoor krijgen de voorwerpen een zware, aardse uitstraling. Soms refereren ze aan voorwer pen 2oais die wel bij opgravingen gevonden worden, bedekt met roest en aarde. „Papier-maché is mooi van materie en het verwijst naar onze cultuur die op schrift staat en weer tot aarde is gewor den. Door het papier te beschilde ren ziet het er uit als klei. Zo cre- eer ik een archeologische sfeer die mij wel aanspreekt. Vaak vind ik dergelijke brokken ook fasci nerender dan de werkelijkheid zelf." De kunstenaar bekent dat hij ja ren geleden archeoloog wilde worden, ook daadwerkelijk veel opgravingen heeft gedaan. „Ik vond het spannend om fragmen ten op te graven waarmee je een geheel eigen tijdsbeeld en leven in elkaar kunt zetten. Die filosofie komt ook terug in mijn huidige werk." Heiligdom De zeer aardse installatie van Henderickx staat in enorm con trast met het spirituele werk van zijn Amsterdamse collega Nicolas Dings. De bezoeker waant zich in de bovenzaal in een soort tempel, een heiligdom, mede door de in drie rijen geplaatste hoge sokkels met voorwerpen die in dezelfde lichte kleur zijn geschilderd. Te zien zijn alledaagse vormen als een kandelaar, schaal, kelk, walnoot 'en duif. Tegelijkertijd symboliseren deze voorwerpen de oerbeelden die mensen met zich meedragen als eten, baden, drin ken en wonen. Doordat de achter grond fel geel beschilderd is, lij ken de objecten haast boven de sokkels te zweven. De vervreem dende en verheven atmosfeer die hierdoor ontstaat, wordt net even uit balans gebracht door één ob ject dat zijn'oorspronkelijke ko pergroene kleur heeft behouden. Dings verwijst in 2ijn installatie naar de ideële achtergrond van het gasthuis, naar de vanzelfspre kende opvattingen van de mid deleeuwse maatschappij over het verrichten van de Werken van Barmhartigheid: de hongerigen voeden, de dorstigen laven, de vreemdelingen herbergen, de naakten kleden, de zieken bezoe ken en de gevangen bevrijden. De expositie 'Op uitnodiging' met Sjef Henderickx en Nicolas Dings is tot en met 17 juli te be zichtigen in het Stedelijk Mu seum te Schiedam. Woensdag 22 juni SCHIEDAM Kindertuincomplexen Park Kfi. thel en Vijfsluizen. Open avond met excursies, 18.00 VLAARDINGEN Arch. Hist. Museum, Lezmgoverre- cente opgravingen in Dorestad 20.00u. ROTTERDAM Theater Bonheur. Klein Bonheur Festival, n.n.b. Tent Hotel New York. Twee, 21.30u. De Doelen 25e Poetry Internationa! 1994, in ternationale leesavond, 20.0Qu. Ahoy'. Diana Ross, 20.00u. Biblio- theektheater. Philippe Elan. chan sons, 20.0Qu. Nighttown. Helmet, 21-OOu. Sorbonne, Millie's Move', 22.00u. De Twijfelaar. DesgarGa' ga, 23.00u. SKVR-IWuzïekschooj Centrum-West. Kmderpresentatie Liche Muziek belicht, 19.00u. Mu seumpark. Cirque Plume, 21,00u. Donderdag 23 juni SCHIEDAM Podium. Jamsessie olv Richard 21.00u. DC de Woudhoek. Panne koeken eten, 12.00u. VLAARDINGEN Packhuys. Voorronde DJ. en Mix Award, 23.0Cu. Grote Kerk. Lunch concert door Aad Zoutendiik 12.45u. ROTTERDAM Bibliotheektheater. 25e Poetiy In ternational 1994. Kinderprogram ma, lO.OOu. De Doelen 25e Poetiy International 1994. Evaluation, dis cussieprogramma, 10.00 en 14.00u. Poetry at Noon, 12.30u. St.Laurenskerk. concert, 12.45u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Acci dental Hero' (al) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Phi ladelphia' (al) dag. 6.45-9.30, do. ook 1.15-4. Calypso 1: 'Damage' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ca- lypso-2: The Hudsucker Proxy' (ai) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso- Si 'Shadowlands' (al) dag. 115-4- 6.45-9.30. Cinerama 1 'Love, cheat steal' (16) dag. 1.15-4- 6.45-9.30: Cinerama 2:.The"CorHj cierge' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: True Romance' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 4: The Pelican Bnef (12) dag. 5- 8.30, do. ook 1.15. Cinerama 5: 'Ace Ventura' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: 'The Paper' (12) dag 1.15-4-6.45-9.30. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) do.8, wo. 2-8. 'Mountain Gonlia' (al) wo. 3-7. Lan taren/Venster -l:---Lifetimes'-;(16): dag.8. Temptation of a Monk''(16) 10.15. Lantaren/Venster 1' alle films (16) '('Innocente' wo.8. 'Gruppo di famiglia in un intemo' wo. 10. Lantaren/Venster 3: 'Me- tisse' (16) dag. 8. '1,2,3 Soleil' (16) 10. Lantaren/Venster 4: 'Va- cas' (16) dag. 8. 'Fearless' (16) dag. 10. Lumière 1: 'Intersection' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 2: 'Schmdler's List' (12) dag. 2-8. J Lumière 3: 'Blink'(12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 4: 'Cool run nings' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Rex: 'Devil in Miss Jones lil' (18) 4 dag.vanaf 12 doori. voorstelling.^ Thalia: 'Naked gun 331/3 The final insult' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. DoorMenno Haddeman Vlaardingen - „Ik kwam hier uit een zaamheid. Ik zat dagen achtereen te huilen. Mij n vrouw heeft me verlaten en ik kon bij niemand terecht." Een ty pisch verhaal van één van de bezoekers van het aanloophuis 'De Groene Lui ken' in Vlaardingen. In maart is de Vlaardingse Raad van Kerken het project 'De Groene Luiken' gestart. De o*>zet van het project is men sen met problemen een luisterend oor te bieden. De deur wordt er nog niet plat gelopen, maar volgens coördinator Rob van Herwaarden zullen de aanlooppro blemen na wat meer bekendheid wel verdwijnen, „We proberen met het aanloophuis een soort mengvorm tussen ce commerciële instellingen (cafés) en niet-commereiële instellingen (zoals het Riagg) te zijn. De vrijwilligers die hier werken kunje ver gelijken met een goede kroegbaas - ie mand die goed kan luisteren naar ande re mensen," zegt Van Herwaarden. Jan (o?) is een van de vaste bezoekers Coördinator Rob van Her waarden (midden) en enkele vrijwil ligers voor het aanloop huis'De Groe ne Luiken' in Vlaardingen. FotD Roel Dijkstra van het aanloophuis in het centrum van Vlaardingen. „Ik had een alcoholpro bleem en kwam veel in het Boumanhuis (Consultatiebureau voor Alcohol en Drugs, red.). Zij hebben me van mijn probleem afgeholpen, maar er was voor de rest niemand die naar mij wilde luis teren. Toen zag ik een foldertje van 'De Groene Luiken' liggen en dacht: daar moet ik op af. Ik kom hier nu al een tijd je en het gaat steeds beter met mij. Het is een prettige 'aanlegplaats'." Vrij De bezoekers van het aanloophuis zijn vrij om te doen wat ze willen. Er bestaat geen vast programma waaraan men zich moet houden. Er gelden wel huisregels, zoals een verbod op het gebruik van drugs of alcohol. Maar voor de rest kan men doen en laten wat men wil: de krant lezen, een kopje koffie drinken, een spelletje doen of gewoon even tot rust komen. „Het is een zeer laagdrempelige instelling. Hoewel het een door de kerk en opgezette en gefinancierde instelling is, hoeft men niet bang te zijn te worden bekeerd," vertelt de coördinator. „Het doel van het huis is heel eenvoudig: het biedt de mensen even een vluchtplaats om van de dagelijkse beslommeringen te bekomen." Jan was ooit een begenadigd tekst schrijver. Toen hij begon te drinken en zijn vrouw hem verliet, ging het snel bergafwaarts. „Ik zag het leven niet meer zitten en haalde soms rare dingen in mijn hoofd, Gelukkig ben ik nu van mijn alcoholprobleem af," zegt hij met een glimlach op het gezicht. „Het aan- •loophuis biedt mij de mogelijkheid over het verlies van mijn vrouw te praten. En dat doet me goed. Ik ben zelfs al weer een beetje begonnen met het schrijven van teksten." Streng Bij het aanioophuis werken zo'n veertig, streng geselecteerde vrijwilligers. 2ij hebben, voordat ze aan het werk begon- nen, eerst een cursus gevolgd. In die j cursus kwam een aantal aspecten van de hulpverlening naar voren. De groep vrijwilligers is tijdens zes bijeenkom sten bijgespijkerd in onder meer het voeren van gesprekken. Hen is geleerd wanneer het beter is iemand door te ver wijzen naar een andere instelling. Het belangrijkste is volgens Van Henvaar den dat de vrijwilligers af moesten van het idee 'lekker mensen helpen'. Van Herwaarden meent dat er in Vlaar dingen wei behoefte is aan een instel ling als 'De Groene Luiken'. „Uit onder zoeken blijkt dat er een groep mensen is die in de hulpverlening tussen wal en schip belandt. Mensen die net niet ge holpen kunnen worden door famitiie of vrienden en die 'te licht' worden bevon den door professionele instellingen. Voor hen is er het aanloophuis." Dat het op het moment nog niet zo druk is, wijdt Van Herwaarden aan de onbe- kendh eid van het huis. „We zijn ook nog maar sinds maart bezig. Straks zuilen gegarandeerd meer mensen ons weten te vinden," meent de coördinator. Het aanloophuis 'De Groene Luiken' is gevestigd aan de Oosthavenkade 8 en is geopend op zaterdag, zondag, maandag en dinsdag van 14.00 tot 17.00 uur. En op woensdag, donderdag en vrijdag van 11.00 tot 17.U0 uur. (De naam van de bezoeker van ket aan loophuis 'De Groene Luiken' is om pi* uacy-redenen gefingeerd, red,)

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1