9 Asielzoekers klagen over slaapruimte Buurt niet blij met nieuwbouw Huize Spaland ae***-- Buitenlanders door omwonenden in Maassluis hartelijk ontvangen Schoonheidswedstrijd voor blaffende kindervrienden Nieuwbouwplan Joris blijft gebasidhaafd Kinderen schenken koffie voor onderen Natioïiale-Nederlanden koopt het Stadshart Dorpsplein wordt Pynasplein Telefoonkraker gepakt na tip Pui geramd: colberts weg Maasland bespreekt twee bouwlocaties Zes jongens bekennen zeker twintig inbraken en vernielingen V Vergunning voor olie- inzameiaar blijft geldig Vernielingen in clubhuis Pollux Jongen beroofd en mishandeld Fietsenrek door ruit gegooid Rotterdams Dagblad Maandag 27 juni 1994 Maasland Op de hoek an ae /Slot de Houvelaan en de Die- penburchstxaat krijgt Maas land een dorpsplein. Dorps- pleintje zou misschien een bef tere benaming zijn, want het is maar klein. Niet iedereen is even 'gelukkig met de uitein delijke naam Pynasplein, - t)c voorkeur van betcollege hvan burgemeester en wethou- ders ging aanvankelijk uit tiaar"Plein Tavenu,vanwege ;dé directe aangrenzing van dit pöüw (Ter Aangename VEr- pozing en NUttige verpozing).. Op een verzoek om suggesties lüit de jbevoMng kwamen /maar weinig ideeën: Plein de lipase en Plein de Sleütelhan- ivj;r - I Zowel Pynasplein als Plein Ta-, venu'doen denken.aan een stukje Maaslandse historie.. Uit de gemeentelijke ar chieven is gebleken .dat het .'dorpsbestuur .-eeuwenlang 'heeft vergaderd in gebouw De Pynas: Sinds jaren kent Maas- iïand in de' directe nabijheid ;vah het dorpspleintje een'café jgenaamd De Pynas, dus zit ér laan, déze.naarri, zeker volgens fdrie CDA-raadsleden, óók een commercieel aspect. .Voor beide mogelijkheden was ïétsdè zeggen, maar, hét werd; •uiteindelijk toch. Pynasplein. •pe3adscÓmmissie voor alge méne bestuurlijke'' zaken was ii. i hiermee eens en in navol- ging daarvan ook de gemeen teraad'; behoudens het CDA- .ddetalVan der Kooij, Van Mar- ièwijk' en -Hoefman, die er lie- .ver PleinTavenu van hadden Maassluis De negentien asielzoekers die zijn ondergebracht aan de Veerstraat in Maassluis zijn niet helemaal tevreden over hun huisvesting. Ze zijn blij niet langer in een opvangcentrum te hoeven vertoeven, maar beklagen zich over hun slaapkamer. Waar iedereen dacht er een voorzichzelfte krijgen, moeten vijf tien van hen drie slaapkamers delen. „Toen ik naar Maassluis ging, wist ik dat ik een woning zou moeten delen met anderen," zegt een van de tien Iraakse Koerden die afgelopen week het zojuist verbouwde pand betrok. „Maar ik rekende op een eigen slaapka mer. Wat dat betreft is er eigenlijk geen verschil met het opvangcen trum in Wageningen waar ik van daan kom." H. de Vries, voorzitter van de Stichting Begeleiding Vluchtelin gen Maassluis, kan zich het com mentaar voorstellen. „We Hébben de gemeente ontraden een groot aantal asielzoekers onder te bren gen in één huis. Ik vermoed overi gens dat deze lijn niet wordt door getrokken. Het beste is deze men sen in groepjes van drie of vier een flat te laten bewonen, waar ie der een eigen slaapkamer heeft. Dat hadden ze ook verwacht en zo hoort net. Aan de andere kant heeft het gezamenlijk gebruik van verschillende vertrekken wellicht voordelen. Als alles goed gaat verhoogt het de sfeer. Het enige minpuntje hier is dat de be woners met elkaar een slaapka mer moeten delen." Vrijdag kregen de bewoners uit de omgeving van het monumen tale pand gelegenheid kennis te maken met hun nieuwe buren. De belangstelling viel tegen. Van de 250 genodigden kwamen zo'n twintig een kijkje nemen. Wet houder Timmermans van Maa sluis noemde de bijeenkomst toch een succes. „Ik ben blij dat mijn stadsgenoten zo gastvrij zijn. Vanuit onze eigen gemeente hebben we nauwelijks protesten gekregen. Dat er niet zo veel men sen zijn.gekomen, betekent vol gens mij dat er weinig mensen problemen mee hebben." Alleen WD-raadslid De Zeeuw verklaar de niet echt blij te zijn met de zaak. „Het is een monumentaal pand en daar moeten we zuinig op zijn. Bovendien zijn minimale veiligheidsvoorzieningen getrof fen, terwijl andere logementen in deze stad aan veel strengere eisen moeten voldoen." De asielzoekers die de voormalige dokterswoning hebben betrok ken namen het ene na het andere bloemstuk in ontvangst. Een en keling bracht een ontbijtkoek of een vlaai mee. De nieuwe bewo ners werden met open armen ont vangen. „Waarom niet?" reageerde een bewoonster van de Noordvliet. „Die mensen maken deel uit van de Maassluise bevolking en voe len zich door al die belangstelling misschien al meteen een stuk be ter op hun gemak. Dat heeft weer de nodige voordelen voor het in tegratieproces." Niet alle asielbezoekers waren die ochtend in de huiskamer waar de buren op de koffie kwamen. De Chinezen wonen er al enige tijd en voelden zich duidelijk beter op hun gemak dan de overige huis genoten. Ze zaten gebroederlijk in de serre en stonden de bezoe kers in gebroken Nederlands te woord. Enkele Irakezen vertoef den op hun kamer en kwamen at' en toe even naar beneden. Het schoonhouden van de woning en het bereiden van de maaltij den moeten de vluchtelingen zelf doen. Daarvoor is een werkroos- ter opgesteld. „Geeft niet." zei een van de Chinezen vriendelijk lachend. „Is juist leuk. Zat te doen hier. Eerst de tuin oprui men. Dan lekker buiten zitten met z'n allen. Is gezellig." Vlaardingen - Dankzij een getui ge heeft de Vlaardingse politie gisterochtend op de Hoogstraat een telefoonkraker in de kraag kunnen vatten. De 50-jarige Gaardinger had met een zakmes geprobeerd de telefoonautomaat open te breken. Schiedam - Op de Hoogstraat in Schiedam is zondagochtend rond acht uur een etalageruit van een herenmodezaak aan gruzelemen ten gereden door er achteruit met een auto tegenaan te rijden. De daders gingen er met een partij colberts vandoor. Schiedam - Omwonenden van Huize Spaland in Schiedam ma ken bezwaar tegen de nieuw- oouwplannen van dit verzor gingshuis aah.de Willem Andries- senlaan. Zij zijn bang dat het groen in hun buurt plaats moet maken vcor een 'harde steen woestijn'. Daarnaast zijn ze be ducht vpor parkeeroverlast en verlies van privacy. In een brief aan burgemeester Scheeres ver zoeken zij de Schiedamse ge meenteraad een bouwvergunning aan Spaland te weigeren. Huize Spaland heeft dit voorjaar van de provincie toestemming ge kregen voor bouwkundige ver nieuwingen, omdat het huidige gebouw niet meer aan de eisen des tijds voldoet. Spaland moet een aantal verzorgingsplaatsen inleveren, maar mag in ruil daar voor nieuwbouw plegen. Op het programma staan een fiat van elf verdiepingen, een reeks aanleun woningen van zes hoog en een verzorgingshuis van vier etages. Vooral de elf verdiepingen tellen de flat is een doorn in het oog van Maasland - De gemeenteraad ran Maasland komt morgen in 'en extra vergadering bijeen om wee woningbouwlocaties te be spreken: het terrein aan de Post- laan en het plan De Drie Hoeven. Het plan De Drie Hoeven bestaat ïfut o geveer dertig woningen, 'ver de gemeentelijke subsidie uitlokte de WD tijdens de vorige raadsvergadering al meer duide lijkheid. De fracties van CDA, 'pen Groepering en de WD heb- ien de gemeentelijke bijdrage op laximaal 750.000 gulden be- iald. Voor de PvdA is dat bedrag te hoog: die fractie vindt vijf ton jenoeg. Fractievoorzitter Gouma :iet in het bouwplan toch al niet 'eel: „Dit wordt de slechtste en iaaiste woonwijk van Maasland." Ïoqt WD en CDA is de gemeen telijke bijdrage van 750.000 gul len niet zo'n probleem; zij het dat •DA-fractievoorzitter P. Quak na- kkelijk heeft gesteld dat dit «n 'maximale bijdrage' is. De >pen Groepering hield het aan hankelijk op 500.000 gulden, maar rok dit bedrag later toch op. je pmvincie Zuid-Holland heeft 'en bijdrage van 1,6 miljoen gul len in het vooruitzicht gesteld. )ankzij beide subsidies lijkt het ggjvoningbouwplan financieel haal- I >aar.-.yoor de bouwlocatie Post- I aan zijn diverse varianten gete- Igj nnd. maar over de keuze zijn de nemngen nog verdeeld. de buurt. Het hoge gebouw zal het uitzicht van veel inwoners van dit deel van Groenoord bederven, waarschuwt een bewoner van de Toon Verheijstraat. „Hierdoor ontstaat niet alleen een vermin dering van het woongenot, maar valt tevens te venvachten dat de omliggende koopappartementen in waarde zullen dalen." De overi ge nieuwe gebouwen komen, zo wordt gezegd, te dicht bij de be staande bebouwing te staan. De bij Huize Spaland geplande garage zal naar verwachting van de buurt onvoldoende capaciteit hebben, waardoor ernstige par keerproblemen zullen ontstaan. Ook het idee om een secundaire weg in de Willem Andriessenlaan aan te leggen, speciaal voor Huize Spaland, wordt gekraakt. Deze weg zou veel te smal zijn voor de vrachtauto's die het verzorgings huis bevoorraden. De circa zestig buurtbewoners die in verzet zijn gekomen tegen de plannen van Huize Spaland hebben van de ge meente te horen gekregen dat hun bezwaren voorlopig weinig gewicht in de schaal leggen. De mogelijkheden om een bouwver gunning te weigeren zijn volgens de gemeente wettelijk beperkt. Volgens de planning zal in sep tember dit jaar een begin worden gemaakt met de sloop van het be staande verzorgingshuis. Of al een bouwvergunning is afgege ven, is niet duidelijk. Schiedam - Luid en vrolijk geblaf overstemde gisteren alle andere geluiden in sportpark Harga, waar 284 boxers uit Nederland, België, Portugal en Italië streden om een winnende titel in het kampioenschap van de Neder landse Boxer Club. Het ging er ontspannen aan toe. Honde-eigenaren die van over de landsgrenzen waren gekomen hadden hun tent opgezet of cara van gestald op het terrein van de voormalige wielerbaan en daar zaterdagavond een feestje ge bouwd. Voor de honden was het evenwel hard werken, want de ei sen waren streng. De dieren za gen er dan ook op hun paasbest uit. Met dit kampioenschap waren dubbel zoveel punten te verdie nen als met een gewone wed strijd. Na keuring door een die renarts volgde een schoonheids- wedstrijd en honden die daarin niet hun beste pootje voorzetten, konden de kwalificatie 'uitzon derlijk' wel vergeten. „En alleen 'u-honden' komen voor een titel in aanmerking," legde secretaris Ben van Gastel uit. Uit het grote aantal deelnemers mocht volgens hem worden afge- leid dat de boxer nog steeds een populaire hond is. Dit ras neemt een stabiele zevende plaats in op het rijtje van meest geliefde hon den in Nederland. Van Gastel, zelf ook eigenaar van een boxer met stamboom: „Het is een fijne hond om te hebben. Van alle hon densoorten is de boxer de groot ste kindervriend. Dat maakt hem heel aangenaam in de omgang." Vlaardingen - Zes jongeren van ongeveer 18 jaar blijken verant woordelijk voor een reeks kleine inbraken cn vernielingen. De daders, uit Vlaardingen. be kenden vorige week op het poli tiebureau twintig strafbare feiten. Tussen juni vorig jaar en januari dit jaar stalen zij een snor- en een bromfiets uit kelders aan de Aal scholverlaan en vernielden zij on der meer enkele schuttingen, tuinverlichting en een vogelhuis je. Tijdens het onderzoek kwam vast te staan dat verschillende slacht offers geen aangifte hadden ge daan. De politie vindt dat onver standig, omdat dan ook geen strafvervolging mogelijk is. Hoewel de concurrentie in sportpark Harga onder de 284 boxers fel was, konden deze twee deelnemers aan het kam pioenschap van de Neder landse Boxer Club het pri ma met elkaar vin den. Foto Roel Dijkstra Schiedam - De directie van psy chiatrisch centrum Joris heeft de omwonenden van het nieuw te bouwen complex meegedeeld dat niet kan worden afgeweken van de bouwplannen die eerder zijn gepresenteerd. Tijdens de bijeen komst voor de betrokkenen, die eind deze maand wordt gehou den, wordt een en ander toege licht. Tijdens het overleg met de omwo- Zo'n 180 kinderen in Schiedam hebben zaterdag meegedaan aan de Jantje Be ton Roefeldag. De opzet is dat bedrijven en instellingen groepjes kinderen een kijkje gunnen in de 'grote-mensen- wereld'. Ook het woon- en zorgcentrum Thurlede aan de Nieuwe Damiaan zette de deuren open. Veertig kinde ren hielpen bij het koffiede len, tafels dekken en het uit delen van de maaltijden. Vol gens manager E. Verbeek van Thurlede waren kinderen en bewoners heel enthousiast. „Er werd gezellig gepraat. On ze bewoners lieten trots hun kamer zien, terwijl de kinde ren kennis konden maken met het leven in een verzorgings tehuis." Foto Roel Dijkstra nenden werd gevraagd naar de mogelijkheid het woongebouw op de hoek van de Dr. Noletstraat en Penninglaan een kwartslag te draaien. In dat geval zou de in gang aan de Penninglaan komen te liggen en niet tegenover de wo ningen aan de Noletstraat. Het gebouw zou dan één verdieping moeten tellen in plaats van twee bouwlagen. De gevraagde wijziging is volgens Joris niet mogelijk. In het woon gebouw zijn drie open afdelingen en een gesloten afdeling. Het ge sloten gedeelte ligt nu aan de ach terzijde van het gebouw. Draaien van het gebouw zou betekenen dat deze afdeling aan de openbare weg (Dr. Noletstraat) komt te lig gen. Dat wordt voor zowel de be woners van de psychiatrische in richting als de omwonenden niet toepasselijk geacht. Bovendien is het veranderen van de bouwplan nen zonder ingrijpende aanpas singen van de plattegronden om technische redenen onmogelijk. Vorm en afmetingen van het ter rein lenen zich er niet voor. Voorts dient een doorgang tussen het woongedeelte en het behan delcentrum voor verkeer te wor den, vrijgehouden. Een dergelijke planwijziging is in het huidige stadium van de voorbereiding niet meer mogelijk. Ondertussen wordt nog gewerkt aan het ontwerp van de tuin rond om de gebouwen van Joris. Daar bij wordt rekening gehouden met de open cn gesloten gedeelten van het centrum. Tijdens do ko mende voorlichtingsavond wor den daarover voorstellen gedaan. Ook komt aan de orde hoe het sloopafval van het inmiddels ge sloten Nolet-gebouw wordt afge voerd en welke consequenties de sloop voor de omwonenden heeft. Den HaagfMaassluis De Raad van State ts niet ingegaan op een protest'tegen de vergun ning voor het Maassluise be drijf Laura en Vereeniging voor het inzamelen van afge werkte olie in het westen van het land; De vergunning was via een spoedprocedure bij de Raad van State aangevochten door een concurrerend bedrijf uit het Brabantse Roosendaal. Laura en Vereeniging is eéti van de zes bedrijven in Neder land die vergunning heeft ge- kregen voor dit werk. De over heid hoopt door het beperken van het aantal vergunningen meer grip te krijgen'op de af valverwerking. Het nieuwe systeem wordt aangevochten door Wubben in Roosendaal, dat voorheen lan delijk opereerde, maar nu al leen in het zuiden en een deel vart het westen van het land mag inzamelen. Wubben meent dat het nieuwe systeem kartelvorming en prijsopdrij ving in de hand werkt, omdat bedrijven niet meer vrij zijn om in het hele land afgewerkte olie in te zamelen. Daardoor is er geen sprake meer van ge zonde concurrentie. Het verzoek van Wubben alle vergunningen te schorsen, is door de Raad van State afge- wezen. Hét is een voorlopige uitspraak. De definitieve uit spraak kan nog wel een jaar op zich laten wachten. Vlaardingen - Inbrekers hebben in de nacht van zaterdag op zon dag huisgehouden in het club huis van de Vlaardingse hockey- vereniging Pollux aan de Kooi- kerweg. Ze ontvreemden niet alleen de ge luidsapparatuur. het koffiezetap paraat en een magnetron, maar vernielden ook een en ander. Er werden twee kasten, een deur en de vrieskist beschadigd. Schiedam - Een 18-jarige jonge man uit Bovenkarspel is vrijdag avond in Schiedam het slachtof fer geworden van straatroof. Hij werd op het NS-station Schicdam-Centrum/Rotterdam- West door drie ongeveer 20-jarige jongens in elkaar geschopt. Daar na maakten ze hem zijn tas. met daarin onder meer vierhonderd gulden, afhandig. De daders, van wie cén met een opvallend kaal geschoren hoofd, renden na de beroving hard weg. Maassluis - Uit een winkel aan de Boogerststraat in Maassluis 2ijn zaterdagnacht vijf thermo staatkranen gestolen. Bij de inbraak werd de voorgevel aanzienlijk beschadigd, doordat een fietsenrek met daaraan een blok beton door de voordeur werd gegooid. Diezelfde nacht werd ook inge broken in een woning aan de Schollevaarstraat. Aangezien de bewoners niet thuis waren, is nog niet bekend wat is weggenomen. Vlaardingen - Nationale-Neder- landen/VastGoed wordt eige naar van de nieuwe winkels en de twee appartementenlorent- jes, die momenteel in aanbouw zijn op het Liesveld in Gaardin gen. Volgende, week woensdag zal burgemeester Stam samen met de directeur van de beleg gingsmaatschappij van het ver zekeringsconcern, ir. H. C. van' den Berg, het startsein geven voor de nieuwbouw. Dit zal ge paard gaan met acties voor het winkelende publiek. Het is het tweede onderdeel van het winkel- en woonproject Stadshart Vlaardingen. dat tol ontwikkeling komt. Het totale project omvat 12.000 vierkante méter winkels, 140 woningen en een parkeergarage. Het straks met gelaagd glas overkapte.win- kelgedeelte, dat via zogenoem de Spaanse trappen (met zeer brede treden) zal aansluiten op de Hoogstraat, en de twee toren tjes mei 24 luxe huurapparte- menten worden eigendom van Nationale-Nederlanden, Bouwer is Slavenburg Bouwbe drijven bv uit Schiedam. De bouw van de parkeergarage komt voor rekening van de ge meente en voor de meeste wo ningen. waarvan aan de Markgraailaan een deel bijna gereed is en dé rest in de zoge noemde 'Lange Jan' van zestig meter hoogte komt. is opdracht gever, de Woningstichting Sa- menwerking Gaardingen. De modernisering van het Gaardingse centrum moet eind 1998 voltooid zijn. De eerste nieuwe winkels zullen naar ver- wachting begin volgend jaar de. deuren openen. -

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1