13 Babberspolder vreest schaduw torenflat Rotterdams Dagblad Middeleeuws huwelijk bezegelt scholenfusie !;i///lljvanLeest m Celstraf voor straatrover in plaats van hulp Riagg Zwemmen tussen rotte algdeeïtjes in de Krabbeplas kan geen kwaad Ook parkeren bij Baken 1 zorgt voor problemen Rovende jongeren waren al bekend bij politie Minder museum bezoekers door toegangsgeld Dievegge vlucht op blote voeten Visser op vingers getikt Jongetje loopt tegen tram Brommers op de bon bij Surfplas Autoradio's uit woning gestolen Veertien maal door rood licht to BnESaBEEBaZEEBEB Mt ARGUS zie; JE DK WERELD."^ OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARDINGEN, MAASSLUIS. Woensdag 29juni J994 Schiedam - Sinds de. invoe lt ring van entreegeld begin dit lijaar beeft het Stedelijk Mu- seum Schiedam vier- tot zes- duizend minder bezoekers I - ontvangen dan in dc eerste zes maanden van de voorgaande twee jaren. Maar directeur Pie- ter Tjabbes vindt het nog te vroeg voor de harde conclusie dat het heffen van entreegeld een negatieve invloed heeft op de bezoekerscijfers. „Het kan (jok zijn dat er minder mensen .komen omdat de tentoonstel lingen van de afgelopen tijd het publiek minder aanspra ken." In zijn periodieke rapportage aan het gemeentebestuur schrijftTjabbes dat vooral minder Schiedammers het museum binnenlopen. Dat is échter niet meer dan een in druk, zegt de museumdirec teur in een toelichting. „Het ligt een beetje voor de hand, omdat bezoekers van buiten de stad zich niet door die paar gulden zullen laten weerhou den. Voor Schiedammers die gewend waren hier bij wijze van spreken met hun bood schappentas even binnen te Wippen ligt dat anders." Tjabbes is ondanks het terug lopende bezoek niet van plan burgemeester en wethouders voor te stellen de entreegelden maar weer af te schaffen, ,,'t Is tenslotte geen Coea-Colaver- haal. Eerst je limonade minder zoet maken en na een paar maanden het oude recept weer terugdraaien omdat de klant protesteert. Laten we eerst maar eens kijken hoe zich dit verder ontwikkelt. Pas over één, twee jaar kun je de situ atie echt beoordelen. En zo gek is het toch niet dat je voor een museum moet betalen? Dat doe je voor de bioscoop of het zwembad ook." De prijzen zijn bovendien schappelijk, vindt Tjabbes. De maximale toegangsprijs be draagt drie gulden, maar met CJP- en 65-pluskaarten kost een bezoekje maar één vijftig en met de museumjaarkaart is het gratis. Bovendien kost mu- seumbezoek op woensdag he lemaal niets. Tjabbes: „Moge lijkheden genoeg dus om geld uit te sparen." Een gratis toegankelijk mu seum, zegt de directeur, is ze ker een sympathiek idee. Maar zon situatie heeft ook nade len: „De negatieve kant is dat mensen al gauw denken: iets dat gratis is, kan nooit veel bij zonders wezen." Waterweg Regio Waterweg 1 Westhavenplaats 22 3131 BTVlaardingen tel.: 010-2340055/fax.4349754 Door Ben van Haren Vlaardingen - Oude en nieuwe bewoners van de Babberspolder zijn het met elkaar eens. De bouw van een torenflat van 65 meter hoogte, aan het begin van de Rotterdamseweg, bij Plein 1940, moet uit het bestemmingsplan voor hun wijk worden ge schrapt. „Baken 1 is een ongewenst pro ject in onze buurt, een heilloze to ren van Babel," zei Corrie van Velzen namens de nog jonge be wonersvereniging 't Land van Suyker gisteren op een inspraak avond in het stadhuis. Na een da-, verend applaus van de ongeveer honderd aanwezigen concludeer de wethouder Kees van der Windt terecht, dat ze de mening van zeer velen weergaf. De belangrijkste bezwaren tegen de flat van twintig verdiepingen met elk twee appartementen zijn de schaduw, die hij werpt op de achterliggende huizen, en de te verwachten parkeerdruk. Het verwijt naar de gemeente toe is, dat onvoldoende rekening is ge houden met het woongenot van de kopers van de eengezinswo ningen tussen Ammanstraat en Van der Duy nstraat en van de ei genaren van het (oudere) flat Parkzicht bij Plein 1940. Aanvankelijk was ook veel vrees geuit over hirder van trekwin- den, die zo'n 'wolkenkrabber' zou veroorzaken. Die angst werd ech ter weggenomen dooreen door de gemeente ingeschakelde onder zoeker van TNO. Winddeskundi- ge Van der Harst maakte de uit slag bekend van zijn proeven in een windtunnel met behulp van een eenvoudige maquette. Daar uit bleek alleen in de naaste om geving van de flat zelf en rond Plein 1940 extra wind te kunnen ontstaan door het hoge gebouw, met name bij een stevige zuid westen wind. De aanwezigheid van bomen of bossages op de juis te plekken zou volgens de des kundige echter al voor een accep tabel windniveau kunnen zorgen. Onoplosbaar lijken dé problemen met de schaduwwerking en de parkeerdruk. Architect Van Kalk- hoven van Atelier Pro uit Den Haag, dat de flat heeft ontworpen, toonde foto's van een maquette met de Baken 1 genoemde toren fiat en de naaste omgeving, die hij op een zonnige dag begin mei had gemaakt tussen negen uur en vijf uur. Ook liet hij een tekening zien met de schaduwlengte van het ge bouw in midzomer. Hij stelde hiermee geen der aanwezigen ge rust. Integendeel. Reactie „Ik geloof dat ik mijn Hartman netje maar ga verkopen," was de meest aansprekende reactie. Een deel van het gebied ten zuiden van de Rotterdamseweg waar mo menteel nog woningen in aan bouw zijn, ligt in de zomer vanaf 16.00 uur in de schaduw van de to ren. „Foto's van na 17.00 uur ont breken," benadrukte een van de vele aanwezige jonge tweeverdie ners. „Toch kunnen wij juist pas na die tijd in onze tuin zitten, omdat we dan pas thuiskomen." Het 'schaduwonderzoek' dient, zo stelden de insprekers, door een ander dan de architect uitgevoerd te worden. „TNO heeft hiervoor een uitgekiend programma," kreeg wethouder Van der Windt als hint. Opvallend was, dat stede- bouwkundige Ashok Balohtra liet blijken ook geschrokken te zijn van het verhaal van de architect over de schaduwval. Verkeersdeskundige Eliasberg van de Dienst Stadswerk moest erkennen, dat voor de voorlopig geplande 39, maar mogelijk zelfs 41, appartementen slechts moei zaam voldoende parkeerruimte was gevonden. De hierbij gehan teerde norm van 1,2 auto's per ap partement is volgens inspreker Dronkers niet voldoende. „Deze norm geldt voor de sociale wo ningbouw. We hebben het hier echter over appartementen van drie-/drieënhalve ton, die door mensen gekocht, worden met waarschijnlijk behoefte aan 1.5 tot 2 parkeerplaatsen per apparte ment." Het optrekken van de norm is volgens Eliasberg niet mogelijk omdat er geen ruimte is voor nog meer parkeerplaatsen. Volgens de al gevestigde bewo ners en de kopers van de wonin gen in aanbouw is er alle reden om het oorspronkelijk ter visie gelegde bestemmingsplan te handhaven. Daarin werd uitge gaan van een Baken 1 van negen verdiepingen. Dus met minder schaduw en minder parkeerbe- hoefte. Wensen Wethouder Kees van der Windt en de ambtenaren beloofden met al le gemaakte opmerkingen en ge uite wensen rekening te zullen houden bij de definitieve uitwer king van het bestemmingsplan. Projectleider Theo van Olst meld de, dat volgens zijn informatie de verkoopactie van de appartemen ten van het later geplande aan zienlijk hogere Baken 1 niet het beoogde succes heeft gehad. Wel zei hij, dat de gemeente streeft naar een start van de bouw in het najaar. Een jaar later zou de ont wikkeling van de rest van de Bab berspolder ter hand moeten wor den genomen. ÉSH Met een mid deleeuwse bruilort en bij behorende feestmaaltijd werd gisteren in Kethel de fusie tussen de Dokter van derKuij- school en de Koningin Juli- anaschoot gevierd. De kledij was nogal warm, maar oogde toch leuker dan een spij kerbroek. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland/Vlaardingen - De elf jongens die de afgelopen maanden in hun woonplaats Hoek van Holland zeventien in braken en evenzoveel autokraken pleegden, zijn al eerder voor der- gelijke delicten in aanraking ge weest met de politie. Dankzij het feit dat vier van de jeugdige in brekers veertig dagen in een jon- gereninrichting in voorarrest werden gehouden, konden ze uit voerig worden verhoord. Zodoen de konden verschillende verkla ringen in elkaar worden gescho ven. Dat resulteerde in de aan houding van nog eens 2even klei ne criminelen en twee helers, al len Hoekenaars. Volgens de politie is er geen spra ke van een georganiseerde jeugd bende. Wel is gebleken dat som migen regelmatig met elkaar, in groepjes van verschillende sa menstellingen, het inbrekerspad bewandelden. „Uit verveling, om de gokversla ving te kunnen bekostigen en lekker van uit te guan," is volgens een politiewoorvoerder van het district Waterweg het motief. „Ze stalen autoradio's, audio- en vi- déo-apparatuur, geld en sigaret ten en verkochten het aan twee helers, van wie er één ontkent." Het merendeel van de jongens was al bekend bij de politie. Sinds vorig jaar, toen door een aantal groeperingen in Hoek van Hol land overlast werd veroorzaakt, Werd één bepaalde jongerengroep inde gaten gehouden. Eind april wérden de eerste twee jongens op heterdaad betrapt tijdens een in braak in wijkgebouw De Hoek stee. Aan de hand van hun verkla ringen kwam de zaak aan het rol len en door de andere aanhoudin gen paste de puzzel tenslotte in elkaar. Vooral de stationsrestauratie in de badplaats moest het ontgel den. Daar werd vijf maal op iden tieke wijze ingebroken. De nach telijke bezoekers verschaften zich toegang via een slecht afge sloten kruipruimte. „Dat," zegt de politie, „is enigszins aan de laksheid van de uitbater te wijten. Er werd kennelijk te weinig ge daan om herhalingen te voorko men." „Tijdens het onderzoek hadden we het voordeel dat de aangehou den jongens langere tijd vastge houden konden worden. Je mag arrestanten maar een paar dagen op het bureau in bewaring heb ben. Gelukkig werd besloten ze eerst een periode van tien dagen en daarna nog eens dertig dagen in een jeugdgevangenis in voorar rest te houden. Zodoende konden we verschillende verklaringen vergelijken en bovendien kwa men ook nog wat zaken aan het licht die de jongens waren 'verge ten'. Als ze lange tijd vastzitten, gaan ze op den duur vanzelf mak kelijker praten." Alle verdachten hebben inmid dels een dagvaarding uitgereikt gekregen en zijn weer op vrije voeten. Begin juli dienen zevoor de rechtbank te verschijnen. Schiedam - Dominee Mos van de Dorpskerk in Kethel sloot giste ren voor het eersi in zijn loopbaan een symbolisch huwelijk. Door Diane van Rijswijk en Jasper van der Drift voor de vorm in de echt te verbinden, bezegelde de predi kant de fusie tussen twee protes tante basisscholen in Schiedam- Noord: de Koningin Juliana- school en dc Dokter var. der Kuij- school. Voor de plechtigheid had den dominee, bruid en bruide gom, getuigen en bruiloftgangers zich in middeleeuwse kledij ge stoken. „Mooi, maar wel warm, dit pak," verzuchtte Rens Brink man, de directeur van de Dokter van der Kuijschool vanonder zijn fluwelen muts. Ook andere trouwgasten maakten steels wat knoopjes los van hun dikke kos tuums. Eén moeder, die een rijk gedecoreerde jurk van damast droeg, vond het echter zonde dat zij haar kleding 's avonds weer naar het verhuurbedrijf moest brengen: „Dit staat toch wel even leuker dan een spijkerbroek." Na de trouwerij ging het complete gezelschap op school aan de mid deleeuwse maaltijd. Bruid en bruidegom, de een afkomstig van de Koningin Julianaschool, de an der van de Dokter van der Kuij school, vormden net als op het be roemde schilderij van Brueghels boerenbruiloft het gelukkige middelpunt. Vrijdag wordt het al een maandje lopende 'middeleeu wenproject' afgesloten en gaan leerlingen en team op vakantie. De fusie gaat in met het nieuwe seizoen. Voorlopig blijven beide gebouwen in gebruik. Het is de bedoeling dat er in de toekomst een nieuwe vleugel aan de Konin gin Julianaschool wordt ge bouwd. Daarna wordt het gebouw aan het Bachplein afgestoten. Rotterdam/Vlaardingen - Hoewel de reclasseringsambtenaar de rechtbank twee weken geleden dringend verzocht de 20-jarige J. de S. een langdurige behandeling door het Riagg te laten onder gaan, is de Vlaardinger toch ver oordeeld tot een gevangenisstraf. De rechtbank achtte bewezen dat hij in februari van dit jaar op één avond in zijn woonplaats drie mensen beroofde. De man kreeg een celstraf van dertig maanden, waarvan tien maanden voorwaar delijk, opgelegd. Uit het rapport dat over de Vlaar dinger was uitgebracht bleek tij dens de behandeling van de zaak dat de jongeman ernstige psychi sche problemen heeft. Daarom werd langdurige behan deling door het Riagg beter op z'n plaats geacht dan een gevange nisstraf. Maar de officier van jus titie vond dat de verdachte voor zijn laffe daad flink gestraft moest worden. Fietser De jongeman had bekend met twee vrienden naar het Ltcke- baertbos te zijn gereden om ho mofielen te beroven. Omdat die er niet waren, werd een toevallig passerende fietser het mes op de keel gezet. Toen bleek dat de man geen en kele cent op zak had, ging het drietal er vandoor. Om toch aan geld voor cocaïne te komen be roofde de Vlaardinger bij de bus halte op de Biltitonlaan twee be jaarde vrouwen. De schamele buit, zo'n dertig gulden, ging op aan patat en bier. De verdachte verklaarde lot het gebruik van cocaïne te zijn over gegaan om zijn falende zelfver trouwen te kunnen verbergen en steviger in 2ijn schoenen te staan. Hij zou een mindenvaardigheids- complex hebben overgehouden aan het feit dat zijn moeder hem op jeugdige leeftijd had afgestaan aan aeïoptie-ouders. Zijn raadsman bepleitte een lich tere straf dan door de officier was geëist omdat hij door de andere twee verdachten zou zijn gebruikt om het vuile werk op te knappen. De 29-jarige medeplichtige stad genoot die bij de berovingen als chauffeur fungeerde, werd eerder deze maand veroordeeld tot twee jaar cel. Schiedam - Een 31-jarige Rotter damse vrouw is gisteren op blote voeten ontsnapt nadat ze een win keldiefstal had gepleegd. De vrouw had omstreeks vier uur bij C&A een paar schoenen en een trui gepikt. Ze wandelde op de ge stolen schoenen de winkel uit, maar zette het op een rennen toen het alarm afging. Een stuk ver derop werd ze door een groente boer tegengehouden en overge dragen aan het personeel. Terwijl werd gewacht op de politie moest de vrouw de schoenen afgeven en wist op haar blote voeten te ont snappen. Ze vergat echter haar tas met daarin een identiteitsbe wijs. De politie venvacht de die- vegge vandaag te kunnen aan houden. Vlaardingen - In de Viaardingse Westwijk is gistermiddag gecon troleerd op de naleving van de visserij wet. Nagenoeg alle vissers bleken over de juiste papieren te beschikken. Eén van de henge laars kon zijn vergunning niet to nen en werd gesommeerd zijn pa pieren op het bureau te komen la ten zien. Schiedam - Een 8-jarige jongen uit Schiedam is gistermiddag om streeks twaalf uur op de Scheep vaartweg aangereden door een tram. De knul wilde oversteken, maar zag de tram over het hoofd. Hij werd overgebracht naar het Schielandziekenhuis waar enkele schaafwonden en blauwe plekken werden geconstateerd. De jongen1 moest ter observatie in het zie kenhuis blijven. Vlaardingen Omdat ondanks herhaaldelijke waarschuwingen toch regelmatig wordt gebromd op het toeristische fietspad bij de Surfpias, is de Viaardingse politie overgegaan tot het schrijven van bekeuringen. Gisteren werden vijf bromfietsers op de bon geslin gerd en werd één snorfiets in be slag genomen omdat die niet in orde was. De 17-jarige eigenaar kreeg een boete opgelegd. Schiedam - Bij een woningin braak aan de Dr. Sauerstraat in Kethel zijn gisterochtend vroeg twee autoradio's gestolen. Ook verdwenen er een kentekenbe wijs, agenda en een hoeveelheid geld. De inbreker kwam vermoe delijk binnen door de voordeur open te 'flipperen'. Vlaardingen - Tijdens een ver keerscontrole die gisteren werd gehouden op de Holysingel, zijn veertien automobilisten bekeurd omdat ze door rood reden. Een be stuurder kreeg een prent omdat hij niet juist voorsorteerde. Vlaardingen - De verrotte algen die in de slootjes naast de Krab beplas in Vlaardingen drijven kunnen, volgens Roel Blom van de Dienst Milieu in Vlaardingen, vooralsnog geen kwaad. „Zolang de algen niet naar het midden van de plas drijven, kunnen be zoekers rustig gaan zwemmen. Ik adviseer de mensen alleen niet de slootjes in te duiken! Ze zullen er niet aan dood gaan, maar bij sommigen zou het huid- irritatie kunnen opleveren." Volgens Blom is de verrotting van de algdeeïtjes in de Krabbe plas niets bijzonders. „Het is een natuurlijk proces en het gebeurt meerdere keren per jaar. Vooral als het warm weer is." „De algengroei," vervolgt Blom, „heeft niets te maken met ver vuiling. Als het water gezond is en voorzien is van genoeg voe dingstoften steken de algen de kop op. Deze miniscuul kleine deeltjes kleuren het water groen. Wanneer er zoveel algdeeïtjes in het water drijven dat er niet ge noeg zuurstof en voedingstoffen voor de algen meer aanwezig zijn, sterven ze af. Daarbij speelt de temperatuur van het water ook een belangrijke rol. Het rot tingsproces dat dan onstaat gaat gepaard met een hevige stank." Op het water drijven ook een soort blauw-grocne koeken. „Dat is een soort wier," zegt Blom. „Het verrottingsproces van de algen zorgt ervoor dat ook sommige waterplanten begin nen te rotten. Deze planten drij ven dan naar de oppervlakte en vormen die koeken. Zolang de mensen ook daar vanaf blijven is er niets aan de hand en kan men gerust zwemmen." rreM Reserveer nu Voodoo Lounge, de gloednieuwe Rolling Stones. Alleen don ben je zeker van de OBATIS exclusieve, genummerde hoesafdruk op posterformaot. Zeer gelimiteerde oplage; een waar collector's item. let op: aktie geldt alleen bij Van leest! WV/ü COMPACT DISCS Rotterdam, WC Zuidplein 516

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2