11 Overschie diep teleurgesteld, provincie kwaad Surfsport dood? Allemaal flauwekul! Experiment met correctief referendum Rotterdams Dagblad College stemt in met kabinetsbesluit om Rotterdam in tienen te delen t rouw (22) verongelukt 'Mooi weer restaurant' aan oever van de Maas Justitie stopt familievete het liefst in de doofpot Sociaal plan ziekenhuisfusie Wm sssisil Milieudienst als een 'slangemens' Y; Rotterdam ProrKor Kegel Burgemeester en wethouders van Rotterdam heb ben'met instemming'kennis genomen van het kabinetsbesluit om de stad in 1997 in tien gemeenten te splitsen. Het college zei gistermiddag in een reactie blij te zijn dat het kabinet heeft af gezien van een verdergaande samenvoeging van deelgemeen ten, want eerder zag het ernaar uit dat Rotterdam in slechts acht gemeenten zou worden opgedeeld - terwijl er nu elf deelge meenten bestaan, alsmede Rotterdam-Centrum. college ziet het kabinetsbe sluit als een blijk van waardering voor de binnengemeentelijke de centralisatie, die al twintig jaar aan de gang is. Maar b en w be treuren bet dat het Rotterdamse standpunt om de stad in twaalf stukken te verdelen, niet volledig is overgenomen. Het gevolg is dat Overschie nu toch bij Hillegers- w en Schiebroek wordt inge deeld. Reide deelgemeenten heb ben hier diep teleurgesteld op ge- d. Allebei wilden ze een zelfstandige gemeente worden, de gemeente Rotterdam in 17 ophoudt te bestaan omdat er een provincie Rotterdam Abbenbroek - Bij een ongeval op Katerwaalsedijk in Abben- is gisteravond een 22-jarige i vrouw uit die plaats om het leven 'gekomen. Door nog onbekende oonaak raakte haar auto van de dijk en kwam op zijn kop in een sloot terecht. Op weg naar het ongeval nam een busje van de Spijkenisser politie op de Groene Kruisweg een bocht te ruim en kwam tegen een licht mast terecht. Twee politieagen ten moesten zich in het Ruwaard van Putten2iekenhuis aan hun verwondingen laten behandelen. Vertegenwoordi- gers van het Academisch Zie- fènhuis Rotterdam (AZR), de JfriDaniel den Hoek Kliniek 'iidë werknemersorganisaties J$bben gistermiddag het so ciaal plan ondertekend voor de %ie van het AZR en Daniel den Hoed voor wat betreft de oncologische activiteiten. De afdeling reumatologie gaat over naarhet Zuiderzieken- huis. Ook hiervoor is gisteren een sociaal plan ondertekend. In beide sociale plannen is vastgelegd dat de fusie en de overdracht geengedwongen Ontslagen tót gevolg hebben. Verder staan er garanties in opgesomd om gevolgen voor de rechtspositie van de werk nemers op te vangem Ook zijn de procedures vastgelegd voor de reorganisaties die volgen op Ste fusie en de overdracht; .Oncocentnim ."Door de fusie tussen het acade misch ziekenhuis en de Daniel 'den. oed Kliniek, die naar - verwachting binnenkort zal plaatsvinden, ontstaat in Rot terdam een landelijk centrum waarin patiëntenzorg, onder zoek en onderwijs op het ge bied van de oncologie worden gebundeld. He fusie leidt tot een nieuwon- eocentrum dat komt naast het ziekenhuis Dijkzigt. Dat ge bouw moet rond het jaar 2000 klaar zijn. Tot die tijd.blijft de oncologie ir. de Daniel den Hoed Kliniek aan de Groene Hilledijk. De afdeling reuma tologie gaat begin 1996 over naar het Zuiderziekenhuis. komt. Dagelijks bestuurder A. Roden burg uit Overschie zei gisteren: „Het is droef. Ik heb geen enkel argument van Binnenlandse Za ken of van het kabinet gehoord dat het rechtvaardigt om ons on der te brengen bij Hillegersberg/ Schiebroek. Overschie telt 18.000 inwoners. Als aparte stad zou het tot de middenmoot onder de Rijn mondgemeenten hebben be hoord. We zijn druk bezig de orga nisatie daarnaar in te richten en aan die opbouw wordt nu schade berokkend. Heel triest." Rodenburg heeft zijn hoop geves tigd op de Tweede Kamer, die er komend najaar over zal spreken, nadat de Raad van State zich heeft gebogen over het kabinets besluit. „Ondertussen vertrouw ik maar op de standvastigheid van de gemeente Rotterdam, de provincie Zuid-Holland en de Stadsregio Rotterdam." De bewoners van het centrum voelen zich gepasseerd door de beslissing, zegt Julius von Bóné van de bewonersorganisatie Pom- penburg/Haagseveer. „Het be stuur van het wijkorgaan Stads driehoek is afgetreden. Daardoor hebben de bewoners geen enkel middel zich over de beslissing het centrum bij Delfshaven te voegen uit te spreken." De acht gemeenten, waaruit het huidige Rotterdam over tweeën- eenhalfjaar komt te bestaan, zijn: Centrum/Delfshaven Noord Kralingen/Crooswijk Prins Alexander Overschie/Hillegeisberg/ Schiebroek Hoek van Holland Charlois Feijenoord IJsselmonde Hoogvliet De namen van de nieuwe ge meenten worden in een later sta dium vastgesteld; voorlopig gaat het om werknamen. Het kabinet heeft gisteren ook besloten dat Goeree-Overflakkee geen deel zal uitmaken van de provincie Rot terdam. Het wil van de provincie Zuid-Holland een voorkeur horen of Goeree en Overflakkee in 1997 naar Zeeland gaan of op een ande re manier bij de gesplitste provin cie Zuid-Holland blijven horen. Verklaring In een verklaring zegt de provin cie Zuid-Holland het te betreuren dat het kabinet de personele para graaf in het herindelingsvoorstel niet heeft aangepast. Het resul taat is nu „niet acceptabel", vindt de provincie. Het dreigt nu name lijk dat er wel taken worden over gedragen van de Koningskade aan de Coolsingel, maar dat het bijbehorende personeel niètmeè' verhuist. Dan blijft Zuid-Holland zitten met overtollige ambtena ren-zonder-taak. Als voorbëëldlioemt de provincie de Milieudienst Rijnmond {DCMR). Strikt genomen zou de ze gemeenschappelijke regeling opgeheven moeten worden. Het is onduidelijk wat nu de toekomst - en de geloofwaardigheid - is van de DCMR. Een samengaan met de Milieudienst van Gemeente werken Rotterdam ligt voor de hand, vindt de provincie. 'frfs De surfsport dood? Kom nou, op de Zevenhuizerplas wordt nog volop les gegegen aan beginners. Fotosander van der Torren/Rotterdams Dagblad Door Martijn Verwaaijen lijk en te solistisch;" Het is, zo die geluiden, te horen, afgelopen met hét èens' zo popu laire. plankzeilen. Het is kom- mer en kwel geworden en de ge- specialiseerde surfzaken; zitten met de handen in het haar Hoe- een kijkje bij de Zevenhui- Rotterdam - Surfmoe noemde J. Romme het. De tijd dat op ie der autodak een surfplank lag is over en uit, en dat komt alle maal doordat de surfbranehe zichzelf heeft opgeblazen met al dat high tech:spuL;.Waardoor de Hzerplas logenstraft dit toch be- begxnnery'mm'iOÏIiiiKef; de lent \pfroorlijk. Niet dat'het overvol is, tótgëjaagdr^bi^lti^Êfi .Ro'mnië kan het weten,vhij is tenslotte wedstrijdsecretaris zeilsport van het Koninklijk Nederlands Watersport Verbond (KNWV). En daar deed B. Romani van de ANWB nog een schepje boven op. Hij vindt zelfs dat de hele surfsport ingestort is als een kaartenhuis. „Surfen is te ex treem om uit te groeien tot een echte volkssport," zei hij on langs. „Het is te weersalhanke- maar om nou té zëggéri'riat het personeel; van Eurosurfing aan de Plas zich süerljjk zit,te: verve? len is op z'n zachtst gezegd over dreven. Conclusie Aad van den Berg maakt zich ook behoorlijk boos. „Wie is die meneer. Romani dan wel? Die man heeft zich bij de ANWB op gewerkt als ski-soecialist. Ik be grijp er niets yan. Een organisa tie die zelf jaarlijks een landelij ke watersportdag organiseert moet toch béter weten. Qc vraag me ook af waar zij dte gegevens vandaan hebben'. Be- vindfhet V een gevaarlijke conclusie." „Natuurlijk," vervolgt hij,^is de rage over. Dat ziet iedereen. Maar. als/mën:-2ègt.^t;; de' surfs--.' pon dood is dan is dat flauws? kiil. Iedere rage ként een piek en die is wat surfenibetreft voor bij. Hetis dan zaak om te stabili seren en dat is momenteel het geval. Waar wé nu over praten is een volwassen geworden sport waarvoor nogmeer dan vol doende bedrijven interesse heb- ben om te' sponsoren. En dat doen ze niet als er totaal geen in teresse meer voor surfen 20u be staan." Volgens Van den Berg hebben ;ze nu veel meer te maken met wat hij 'hèrintreders' noemt. „Mensen die weer meer tijd heb ben en pok meer finahciële arm-, slag. En die er geen zin in heb- benom de hele dag: aan hét; strand te liggen. Diedzie -je nu weer terugkomen, maar ze ont dekken wél da hun materiaal '"sterk verouderd is. Eh.het.is na tuurlijk onzin orii te stellen dat er alleen nog maarhigh tëc- plariken te koop zijnd' Is de aanschaf voor de 'herintre ders' geen onoverkomelijk pro bleem, dat is het voor de jeugd wel. Dat beseft Aad van den Berg ook best: „Wij krijgen hier hele schoolgroepen, die een dag je willen surfen. Het probleem is dat die lui heel jong zijn. De aan schaf van een plank voor begin ners is al gauw duizend piek, dan komt er nog een imperiaal bij van driehonderd gulder. en ook nog een pak, dat is voor jon geren een behoorlijke investe ring. Daarom wordt ook steeds meer druk uitgeoefend op de fa brikanten om de drempel voor. de jeugd te verlagen. En daarom houden wij twee keer per jaar ook een occasion-markt waar gebruikte planken te koop wor- den aangeboden." Kortom. Van den Berg is het er mee eens dat de rage over is. „Maar dat betekent niet dat de populariteit is gedaald. Kijk maar eens hoeveel mensen er toch weer een plank op de auto hijsen om te gaan varen. Er zijn nog ontzettend veel mensen die er plezier aan beleven. Je hoeft alleen maar om je heen tc kijken om dat bevestigd te krijgen." Rotterdam - De gemeenteraad krijgt donderdag het voorstel op tafel om een correctief referen dum in Rotterdam bij wijze van experiment mogelijk te maken. Burgemeester en wethouders van Rotterdam hebben gisteren de beslissing genomen om het refe rendum opnieuw aan de raad voor te leggen; in oktober 1993 wees een nipte raadsmeerderheid het referendum nog af. Correctief wil zeggen dat de bur gerij het gemeentebestuur kan 'corrigeren'. Vorig jaar stuitte dat bij met name de WD op princi piële bezwaren, omdat de ge meenteraad een eigen verant woordelijkheid heeft. Het nieuwe college van b en w heeft daar een mouw aan weten te passen. Wanneer het ernaar uitziet dat de burgers zich over een belangrijke kwestie willen uitspreken, zal de gemeenteraad een 'voornemen tot besluit' uitspreken. Over dit Voornemen' zal het referendum gaan. Na het referendum kan de raad dan een definitief besluit ne men. B en w vinden dat de intentie moet bestaan de uitslag van een referendum over te nemen, mits de opkomst tenminste 170.000 stemmen bedraagt. Dat is twee derde van het aantal kiezers bij de raadsverkiezingen. Een referendum wordt pas ge houden als de Rotterdamse bevol king tienduizend handtekenin gen weet te verzamelen. Rotter dammers ouder dan 18 jaar, die langer dan driejaar in Nederland wonen, moeten volgens het colle ge in aanmerking komen eraan deel te nemen. Volgens het raads voorstel moeten zowel college- als raadsbesluiten via volksraadsple- ging kunnen worden gecorri geerd. Maar er zijn zaken die zich volgens het college niet voor een referendum lenen. Dat zijn de ge meentebegroting, lokale belastin gen, benoemingen, ontslagenen schorsingen, en besluiten die worden genomen om de positie van kwetsbare minderheden te verbeteren. Als de burgers het initiatief ne men tot een referendum toetst de gemeenteraad of het onderwerp aan de criteria voldoet; daarna moet het referendum binnen een halfjaar worden gehouden. Als het waterpeil iets hoger was geweest, zou je er met je voeten in het water kunnen eten. 'Illegaal visrestaurant 't Kraantje', aan stuurboord ge legen van Hotel New York, heeft zo ongeveer het beste uitzicht op de Maas. Onder de genen die het nieuwe stekje hebben ontdekt, bevindt zich ook Ruud Lubbers, die sinds kort weer zeeën van tijd heeft, bijvoorbeeld om te genieten van de skyline van Rotterdam. Hij liet zich de 'illegale' vis goed smaken, in gezelschap van Ria en (zijn nieuwe?) tekstschrijver Chiem van Hou- weninge. Het minimaal inge richte gelegenheidsrestau-. rant is 'alleen bij mooi weer' van donderdag tot en met zon dag geopend. 'Wij zijn even vissen', laat de directie de rest van de week weten. Foto Fred Ernst/Cor Vos WÈÊt Rotterdam - Twee zware mishan delingen en verboden wapenbe zit. Deze misdrijven vielen in het niet bij de schietpartijen en moordaanslagen die de Over- schiese familievete tot nu toe kenmerkten en waarbij aan beide zijden een dode viel. Toch vond de officier van justitie het giste ren volstrekt onjuist om de vete een rol te laten spelen bij de be oordeling van deze misdrijven. „Het gaat om de omstandigheden zelf. Daarom hebben we bewust gekozen voor rechtsvervolging." Mr. Le Cocq d'Armandville, de raadsman van de 37-jarige te rechtstaande H. v.d. B., begreep niets van dit besluit van justitie. „Deze zaken hadden hier niet mo gen liggen, want we schieten er met z'n allen niets mee op." De raadsman duidde hiermee op de mogelijkheid dat met een veroor deling aan het adres van H. de boel weer escaleert. Sinds een aantal V.d. B'tjes verhuisd zijn naarSpijkenisse, zijn er geen har de confrontaties meer geweest. De advocaat noemde vechtpartij en waarvoor H. gisteren terecht stond, knokpartijen als zóvelen. Op 20 oktober '92, dezelfde dag dat J. v.d. B.( de broer van H., werd neergeschoten en ternau wernood aan de dood ontsnapte, troffen de verdachte en vijf C'tjes elkaar in de Schipholstraat in Overschie, waarbij H. een van hen, A.C., een gebroken neus- en kroontand sloeg. De vechtpartij werd door de politie waargeno men, maar wie er begon met slaan werd gisteren niet duidelijk. De officier vond dat bovendien irre levant. „Ook ai heeft A eerst geslagen, is dat nog geen excuus om terug tc slaan. Uit foto's van A. blijkt dat er hard is geslagen." De raads man sprak daarentegen van een 'begrijpelijke, te excuseren mis handeling' en H. voegde daaraan toe: „Ze kwamen met z'n vijven op me af. Ik heb gewoon mezelf verdedigd." In de auto van de ver dachte werd dezelfde dag een ge wapend pistool door de politie aangetroffen. Daarover zei hij: „Ik heb er nog nooit mee gescho ten, maar heb 'm als zelfverdedi ging. Ik heb 'm gekocht na wat er met m'n broertje is gebeurd." De tweede knokpartij vond plaats op 21 juli '93. Bij een pompstation aangekomen troffen H. en zijn toen nog in leven zijnde broer J. de echtegoot van een van de C't jes aan, M. de V. H. zei door M. be dreigd te zijn met de woorden 'Als jij wat doet, maak ik je wijf en jong af voordat hij hem te lijf ging. De vechtpartij leverde M. een paar gebroken ribben en een gekneusd middenrif op. Voor zijn beide cliënten eiste de raadsman van A. en M„ mr. C. J. Noppen, een schadevergoeding van vijftienhonderd gulden. De officier stelde voor om de vergoe ding voor M. te verlagen tot 750 gulden, omdat hij vond dat die mishandeling ook voor H. niet zonder gevolgen bleek. De officier van justitie eiste een gevangenisstraf van een jaar. waarvan vier maanden voorwaar delijk. Le Cocq d'Armandville noemde die eis 'onbegrijpelijk' en 'buitengewoon onverteerbaar voor H.\ Hij pleitte voor een sym bolische straf in de vermogens sfeer in plaats van een gevange nisstraf. „De families moeten over en weer gaan begrijpen dat geweld weinig bijdraagt, maar u als rechter kunt daar niets aan doen." De rechtbank doet op 14 juli uit spraak in deze zaak. Rotterdam - De DCMR Milieu dienst Rijnmond moet als 'een. waar slangemens" opereren tus sen complexe milieuwetten en een weerbarstige praktijk. De op drachtgevers -dertien gemeen ten en de provincie Zuid-hol land - kijken volgens directeur ir. P. A. R. Post van der Burg te veel naar de kwantiteit van het door de dienst geleverde werk. Hij kiest voor kwaliteit, want dat zal vol gens hem uiteindelijk een beter (milieu)rendement opleveren van de vooral tijdens de huidige eco nomische situatie dure (milieu) gulden. De directeur van DCMR Milieu dienst Rijnmond doet zijn uit spraken in het gisteren versche nen jaarverslag over 1993. In zijn voorwoord bij cijfers over onder andere verstrekte vergunningen, en uitgevoerde controles be schrijft Post van der Burg het unieke van zijn bedrijf. DCRMR Milieudienst Rijnmond voert zowel provinciale als gemeentelij ke milieutaken uit en is daarom volgens hem bij uitstek geschikt om zowel richting wetgever als bedrijfsleven nieuwe ontwikke lingen vanuit een brede praktijk te beïnvloeden. De directeur noemt het voor hel milieu in het Rijnmond van essentieel belang dat deze 'meciwaarde' voor het gebied blijft behouden. De mi lieudienst verdient naar zijn me ning een rechtstreekse inbedding onder het regionaal bestuur. De meldkamer van de DMR heeft vorig jaar 12.532 klachten behan deld. Dat zijn er ruim 3500 minder dan in 1992. De daling van het aantal klachten schrijft de dienst toe aan maatregelen die bij de in dustrie zijn genomen om overlast tegen te gaan, maar ook aan een sterk gedaald aantal incidenten met veei klachten als gevolg van de sombere en natte zomer van 1993.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1