Waterweg 9 Nieuw offensief tegen kelderbox-krakers I Strand de grootste concurrent van Hoekse Havendagen I Psychiatrisch onderzoek dwarsboomt rechtszitting Emotioneel afscheid schooldirecteur Will van Wijk 'V&D-gebouw is schandelijk lelijk' Maassluizer bedreigt agenten met de dood Kleding weg na zwemmen in surfplas Politie registreerde dit jaar al weer een kleine vierhonderd inbraken in Schiedam genda Auto's niet afgesloten Autodief gearresteerd Inbrekers betrapt Portemonnee 'weggepraat' Rotterdams Dagblad Maandag 4 juli 1994 Monster/Maassluis - Een on der invloed verkerende 43-jari- ge man uit Maassluis is zater dagavond rond negen uur voor de woning van zijn moeder in Monster door de politie over meesterd nadat hij even tevo ren twee politiemensen met de dood had bedreigd. De politie werd naar de woning aan de Haagweg geroepen naar aan leiding van problemen binnen. De door privé-problemen ern stig overspannen Maassluize- naar. die te kennen gaf een einde aan zijn leven te willen maken, bedreigde de agenten met een slagersmes. De poli tiemensen, die het inmiddels was gelukt de moeder van de man uit de woning te loodsen, trokken zich terug en vroegen versterking. De officier van dienst nam te lefonisch contact op met de man en kon hem uiteindelijk overhalen de woning te verla ten. Nadat hij op straat minu tenlang met hem had gespro ken besloot de Maassluizenaar zijn mes neer te gooien. Daar na werd hij overmeesterd en aangehouden. Een en ander zorgde voor een oploop. Een paar honderd mensen, die moeilijk op een afstand waren te houden, volg den de actie van twintig poli tiemensen uit Monster, Den Haag en Naaldwijk. Vlaardingen - Een man die zater dag na het zwemmen in de surf plas in Vlaardingen weer op de kant kroop, kon zijn ogen bijna niet geloven. Onbekenden hadden in de tijd dat hij in het water had gelegen zijn kleding gestolen. Een zoek tocht leverde niets op. waardoor hij in zijn zwembroek naar huis toe moest. De kledingdieven zijn nog niet door de politie in de kraag gevat. Door Sander Sonnemang Schiedam - De politie van het district Waterweg probeert in Schiedam eind te maken aan het toenemend aantal kelderin braken. Eerder dit jaar is dit ook ai geprobeerd, maar de extra inspanningen leverden toen geen noemenswaardig resultaat op en werden na enige tijd stop gezet. De kelderkraken lopen nog altijd de spuigaten uit. Dit jaar werden tot 21 juni een kleine vierhonderd inbraken geregistreerd. Dat is volgens de politie beduidend meer dan vorig jaar m het zelfde tijdsbestek. Tweederde van het aantal kelderboxinbraken werd gepleegd in Schiedam-Noord. Met het nieuwe project, waarmee de nadruk op preventie wordt ge legd. hoopt de politie het de inbre kers zó lastig te maken, dat ze hun heil elders zullen zoeken. Daarmee loop je wel het risico dat ze zich toeleggen op auto-in braken." erkent politiewoord voerder M. Jongste. „Maar er moet toch iets gebeuren?'" Eén onderdeel van het preventie project waaraan viermensen full time werken, is een foldercam pagne. In de wijken Nieuwland en Schiedam-Noord, waar de meeste flatgebouwen slaan, wor den zo'n dertienduizend folders met tips over beveiliging van kel ders en het voorkomen van crimi naliteit verspreid. Daarnaast wor den de verhuurders van de flat woningen door de politie aange spoord voorzieningen te treffen zodat centrale kelderruimtes be ter afsluitbaar zijn. De kelder boxen moeten van veiliger sloten worden voorzien. Nu is het in veel gevallen een koud kunstje om met een plastic kaartje, bijvoorbeeld een betaal- pasje, de deur open te 'flipperen'. Verder zal de politie meer surveil leren. „Omdat je van buiten niet kan zien wat zich in de keldergangen afspeelt, zullen de agenten de au to uit moeten om controles te hou den," legt Jongste uit. „Dat hoeft niet alleen 's nachts, maar kan net zo gemakkelijk overdag of in de avonduren worden gedaan. Er valt namelijk niet op te maken op welk deel van het etmaal de kel derkrakers actief zijn. Het pro bleem is dat de mensen soms hele dagen niet in de kelder komen. Dat bemoeilijkt het zoeken naar de bekende naald in de hooi berg." Het staat voor Jongste in elk ge val vast dat de mensen ondanks de stijging van kelderboxkraken vaak niet alert genoeg zijn. Door middel van de folder probeert de politie de burgers het besef bij te brengen dat ze zelf voor een groot deel verantwoordelijk zijn voor de beveiliging van hun kelders. Zo valt bijvoorbeeld nog veel te vaak van buitenaf te zien wat er in de bergingen staat opgeslagen. „Maar," zegt de politieman, „het vermoeden bestaat dat ook mis bruik gemaakt wordt van kelde rinbraken. Het komt steeds vaker voor dat bij het doen van een aan gifte ook de diefstal van stereo apparatuur en computers wordt opgegeven. Kennelijk valt dat on der de inboedelverzekering en gaat de verzekering er gemakke lijk mee om." Het project duurt vier weken. Daarna wordt bekeken of het zin heeft het voort te zetten. Hoek van Holland - Schitterend weer. Daar lag het niet aan. Of toch? Want het was alsof de be langstelling minder groot was dan voorgaande jaren. De ther mometer gaf zaterdag zo'n dertig graden aan. Daardoor trokken wel massa's mensen naar Hoek van Holland, maar met voor de traditionele Hoekse Havendagen. Een dagje strand was héél aanlok kelijk. Ondanks de concurrentie van zee en strand kon zaterdagavond na het optreden van de Nederlandse meidengroep Mai Tai, waarmee de twee feestdagen werden afge sloten, tevreden worden gecon stateerd dat de elfde editie van de havendagen een succes was ge weest. De muziek-, vuurwerk- en lichtshow op vrijdagavond en de demonstraties van de Koninklij ke Nederlandse Redding Maat schappij zaterdagmiddag in de haven, waren dé trekpleisters. Naar schatting werden de festivi teiten toch nog door zo'n vijftig duizend belangstellenden be zocht. Het volksfeest was grootser van opzet. Om niet alle evenementen te concentreren in en rond de ha ven werd ook de Koningin Emma- weg erbij betrokken. Daar was voor het eerst in het bestaan van de Hoekse Havendagen kermis. Doordat Rijkswaterstaat het hon derdjarig bestaan van de Vereni ging van Waterstaatkundige Ambtenaren vierde kreeg het Hoekse feest een extra dimensie. Het zeewind je lokte vrij dag en zater- dag vele be langstellen den naar de elfde editie i van de Hoek- se Havenda gen. De am- mo was groot om aan boord van desche pen eventjes een frisse neuste halen. Wie rond de Berghaven de boot miste, kon altijd nog een kijkje ne men bij de ha venmarkt, de kermis, de demonstra tiesvan ber gers en dui kers of de vlootschouw van een bonte fes, .3' i verzameling vaartuigen in de avond uren. Foto Roel Dijkstra Op ludieke wijze demonstreerde Rijkswaterstaat hoe de verkeers- en vaarwegen worden beheerd en onderhouden. Er werd een nieuw stuk weg aangelegd en zelfs met het warme weer Rotterdam - De leden van de rechtbank konden vrijdagmiddag uitgebreid gaan lunchen. De be handeling van de zaak tegen de 33-jarige inbreker B. K, die voor al in het Waterweggebied actief is geweest, duurde zegge en schrij ven vijf minuten. De persoon in kwestie, een man van Amerikaan se afkomst zonder vaste woon- of verblijfplaats, schitterde door af wezigheid. Hij vertoeft in hetPie- ter Baancentrum in Utrecht. Daar ondergaat hij een psychi atrisch onderzoek. Pas als dat is afgerond komt de zaak opnieuw voor de rechter. De verdachte dient zich dan meteen wei voor een aantal nieuwe strafbare feiten te verantwoorden. Want aan het rijtje delicten is inmiddels een aantal nieuwe inbraken toege voegd. Heterdaad Een handige jongen kan de inbre ker niet worden genoemd. Hij werd meermalen op heterdaad betrapt terwijl hij in winkels en woningen bezig was. In februari van dit jaar liep hij tegen de lamp toen hij in de Frederick Hendrik straat in Maassluis over een tuin muur was geklommen en een on afgesloten woning was binnenge gaan. In december van het vorig jaar was hem hetzelfde overko men tijdens een woninginbraak aan de Vlaardingse Sweelinck- straat. En ook toen hij had inge broken bij dierenhandel Mak en een winkel op de Hoogstraat in Schiedam, werd hij betrapt. Het was hem hoofdzakelijk om geld te doen. Toch was de verdachte ook en kele malen succesvol. Uit een wo ning aan de Emmastraat in Vlaar dingen gapte hij vijfhonderd gul den en na een inbraak bij een Schiedamse lederhandel ging hij er met een aantal tassen vandoor. Maar bij een inbraak in een wo ning aan de Oranjestraat in Vlaar dingen ging het fout. Hij wilde er met een tas en een portemonnee vandoor gaan. maar werd betrapt door de bewoner. Die ging de confrontatie niet uit de weg, maar werd mishandeld. K. beet hem in zijn pols en kneep zijn keel dicht. De rechtbank hoefde niet lang te denken alvorens de zaak aan te houden. De verdachte had immers ver klaard niet verhoord te willen worden voordat de psychiatrische behandeling was beëindigd. Het Pieter Baancentrum, waar de man sinds 3 juni vertoeft, denkt nog drie weken nodig te hebben. Daarom werd besloten de zaak op 25 augustus opnieuw voor de rechtbank te brengen. er werd hoe een sneeuw- en strooiploeg getoond werkt. Verder viel er van alles te beleven. Partyschip Columbus voer enkele malen uit voor een rondvaart in de wateren rondom Hoek van Holland en had zater dagavond een romantische dans avond aan boord. Er waren sche pen te kust en te keur en die ga ven de Berghaven een gezellig aanzien. Daar nestelden zich vrij dag kunstenaars uit het hele land om op de kunstmarkt hun werk te Schiedam - Hij werkte er vijfen twintig jaar, plus één fusiejaar. Dat laatste jaar deed hem de das om. Will van Wijk, directeur van de Gravin Aleidaschool in Schiedam én fractievoorzitter van de WD, heeft vorige week af scheid genomen van zijn school. Van Wijk heeft een baan geaccep teerd als docent Nederlands aan het Gilde College in zijn woon plaats. De directeur toonde zich vrijdag zeer geemotioneerd. ..Ik kan 25 jaar Julianaschooi niet zomaar loslaten," zei hij zichtbaar aange slagen. Aanleiding voor zijn af scheid is de fusie waartoe "zijn' Julianaschooi en de Beatrix- school van de Buys Baüotsingel vorig jaar vanuit het ministerie van Onderwijs werden gedwon gen. „Die fusie heb ik als erg moeilijk ervaren voor alle partij en. Ik begon me er ook steeds drukker over te maken, Om ge zondheidsredenen heb ik beslo ten de school te verlaten. Ik gun de school een nieuwe kans met een enthousiaste leerkracht zon der verleden." Het besluit kwam voor alle partij en onverwacht. Begin vorige week werden de docenten en het bestuur op de hoogte gebracht van het afscheid. De ouders wer den wijdag via twee brieven inge licht, wat een schok teweeg bracht. Enkele ouders konden het niet verteren dat zij pas de laatste schooldag van het jaar officieel op de hoogte werden gesteld van het vertrek van Van Wijk en dreigden met het van school afnemen van hun kind(eren). Een andere^ gro tere groep legt zich neer bij het 'Ik ben aan de temposlag ten onderge gaan,' aldus Will van Wijk, directeur Gra vin Aleidaschool, bij zijn af scheid. Foto Oennes van der Wel/Roe! Dijkstra besluit van de populaire docent en belegde inderhaast een af scheidsfeestje met bloemen en een lied. Ouders, leerlingen en docenten konden daarbij hun tra nen niet verbergen. Mentaliteit Volgens de kleine groep proteste rende ouders is het verschil in mentaliteit van de twee voormali ge scholen de oorzaak van het vertrek van Van Wijk. De voorma lige Julianaschooi was gemoede lijker van karakter, de Beatrix- school meer gesloten, wat zakelij ker in de omgang met de kinde ren en ouders. De directeur reali seert zich dit verschil ook, maar meent dat dit geen probleem was geweest als de twee scholen meer tijd hadden gekregen om naar elkaar toe tc groeien. „De fusie moest in een jaar gere geld zijn, dat is te kort gebleken. Ikzelf ben aan die temposlag ten onder gegaan. Er zijn het afgelo pen jaar allerlei situaties geweest waar ik geen grip meer op had. Ik heb mijn school, die ik helemaal heb helpen opbouwen, volledig zien veranderen. Ik denk dat dat de kern van het probleem is, niet zo zeer de verschillen tussen bei de scholen. Ik heb dan ook abso luut geen behoefte om met een beschuldigende vinger te wij zen." Zorgen Collega-directeur J. Boerlage be treurt het plotselinge besluit van Van Wijk en de manier waarop één en ander is gelopen. „Maar we moeten en kunnen verder. De bereidheid en de capaciteit van het team is er om er komend schooljaar honderd procent te genaan te gaan." Wel maakt hij zich zorgen over de voorgenomen beslissing van sommige ouders - volgens berichten die de school leiding niet wil bevestigen gaat het om twintig kinderen - om hun kind van school te halen. „Maar hen eerder op de hoogte stellen kon echt niet, eerst moest het be stuur ingelicht worden en de brie ven opgesteld worden. Dat kost tijd." tonen en te verkopen. De braderie en Coca Cola-skishow trokken veel bekijks, evenals de helikop ter-demonstratie. Door de warmte viel de animo voor de havenloop, vorig jaar voor het eerst georganiseerd, tegen. Alleen de echte sportievelingen trotseerden de hoge temperatuur en streden om de eer. Die ging bij de senioren naar Marcel de "Witte en bij de junioren naar Michel Boks. Door Ben van Haren Vlaardingen - „Het is het lelijk ste gebouw van West-Europa. Die prachtige plek in de stad verdient vele malen beter dan dit ongelooflijk schandelijk le lijke, banale, domme gebouw." Directeur N. de Vreeze van het Stimuleringsfonds voor Archi tectuur verafschuwt het waren huis van V&D aan het Veer- plein. Als lid van het arehitec- tuureireuit stelde hij ook direct voor om een prijs uit te reiken aan de directeur van V&D of de wethouder van Vlaardingen die dit gebouw laat slopen. De Vreeze had, vertelde hij, zich met een tocht door Vlaardingen voorbereid op het stadsgesprek over het mooi en lelijk van de ar chitectuur in deze stad Twee rolletjes heeft hij, naar zijn zeg gen, volgeschoten. Maar niet één dia kon. hij tonen, vrijdag avond. Een fout in zijn fototoe stel zou hiervan de oorzaak zijn. Daarom toonde De Vreeze ande re plaatjes om aan te geven dat in ons land vreselijk veel werk afgeleverd wordt door slechte architecten. „Overal in ons land is een eindeloze brij van lelijk heid te zien," fulmineerde hij. Troosteloze herfstplaatjes van Lelystad, blinde muren op het zuiden, ramen verstopt achter transformatorhuisjes elders in Nederland plaatste hij tegen over het Utrechtse huis van de inmiddels legendarische Riet veld en een ontwerp van de mo derne Theo van den Bosch. Om aan te geven dat ons land ook enkele goede architecten heeft voortgebracht. De Vreeze lapte de beperking van de spreektijd aan zijn laars om met zeer provocerende op merkingen in het Hollandiage- bouw pogingen te ondernemen om de discussie over mooi en le lijk in de architectuur in Vlaar dingen op gang te brengen. Zeer populistisch ging hij te werk met het tonen van een pyramide van dertig dezelfde mannen; al le bemoeiallen, die de creatie van een architect beoordelen en beïnvloeden. En met het noe men van het prijzen van het 'prachtige plan aan de Vlaar dingse Vaart', waar op een aan tal plekken ook 'Hubo-mate- riaal' afbreuk zou doen aan de schoonheid van het ontwerp. Alle overheidsvoorschriften en gemeentelijke regelingen zou den moeten verdwenen, rede neerde Vreeze eerst. Maar even later pleitte hij weer voor rege lingen van 'ambitieuze gemeen tebesturen' om creaties van slechte architecten te vermij den, Hoe smaken kunnen verschil len, bleek uit het resultaat van de mini-enquête van de organi satoren van het stadsgesprek over het mooiste en lelijkste ge bouw van Vlaardingen. Het nieuwe complex Tamarinda aan de Billitonlaan was zowel een 'slap ontwerp', als een gebouw dat 'iets aan de omgeving toe- voegt', de flat aan de Biokma- kersplaats een 'wangedrocht' en een 'moderne inpassing' en het stadskantoor aan het West- nieuwland 'somber' zowel als 'een licht kantoor'. Van de vijftig deelnemers aan de mini-enquête kozen de mees te voor het oude stadhuis op de Markt en het Hollandiagebouw aan de Öosthavenkade als mooi ste gebouwen van Vlaardingen. Het lelijkst is volgens de mees ten de uitbreiding van het stads archief aan het Emaus, het 'mausoleum'. Hoek van Holland - Veel automo- biiisten maken het autodieven en -inbrekers gemakkelijk, bleek za terdag weer eens op de parkeer plaatsen bij het strand van Hoek van Holland. Niet minder dan ?4 auto's waren niet of onvoldoende afgesloten ontdekten de 'parking watchers', die voor het eerst in ac tie kwamen. Zij assisteren de po litie bij het toezicht en wijzen be zoekers de weg. Vlaardingen - In het centrum van Vlaardingen is zaterdagochtend een 21-jarige inwoner van die plaats gearresteerd. De man werd betrapt op het rijden zonder rijbe wijs. Omdat de man zijn geboorte datum niet wilde geven werd hij meegenomen naar het politiebu reau. Daar kwam vast te staan dat de auto waarin hij reed was gesto len op het Burgemeester De Bor desplein in Vlaardingen. Vlaardingen - Door een melding dat werd ingebroken in een win kel aan de Loper in Vlaardingen kon de politie dit weekeinde twee mannen op heterdaad betrappen. Zij hadden geld uit de kassa ge haald. In de omgeving van de winkel troffen de agenten nog een gestolen auto aan. Schiedam - Op het terras van ca fé De Molenwiek in Schiedam is een vrouw zondagmiddag besto len van haar portemonnee. Het slachtoffer was aan de praat ge raakt met een man. Tijdens het geanimeerde gesprek heeft de man kans gezien de portemonnee van de vrouw naar zich toe te ha len, Daar kwam de vrouw pas ach ter toen 'die aardige mijnheer' was vertrokken. Maandag 4 juli SCHIEDAM Stadskantoor. Gemeenteraad. 20.00U. ROTTERDAM De Twijfelaar. Brem Brem, 23.00u. BV Vendu Notarishuis. Inboedel- veiling, 15.00-19.00u. Dinsdag 5 juli SCHIEDAM Jeugdland. HofvanSpaland: creati viteit, lO.OOu. Dr. Wibautplemispel- circuit, 10.15u. Blauwe Brug: thea ter, 14.00u. Dr. Wibautplem: creati viteit, 14.00u. Wilhelminaplem: spelcircuit, 14.15u. VLAARDINGEN Eendenkooi. Rondleiding, 19.00u. ROTTERDAM De Doelen Zomerstrijkkwartetten. Het Borodin Kwartet, 20.15u. Dizzy. Arnoud Gerritsen Quartet, 22.00u. BV Vendu Notarishuis. Inboedel- veiling 10.30-14.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Hard Target' (16) dag. 11.45-2.15-4.45- 7.15-9.45. Alhambra 2: 'Ace Ven tura' (al) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Calypso 1: The Aristocats' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calyp- so-2: 'Romeo is bleeding' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-3: 'Angie' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'Mr.Jones' (al) dag- 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'Son in Law' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 3: 'The Pelican Brief' (12) dag. 1.15-5 8.30. Cine rama 4: The Concierge' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Cool Runnings' (al) dag. 1.15. 'Lo ve, Cheat Steal' (16) dag. 4-6.45- 9.30. Corso: 'Schindler's List' (12) dag. 2-8. fmax Theater: 'Blue Pla net' (al) za t/m wo. 2-4-8. 'Mounta") Gorilla' (al) za.t/mwo. 1-3-7. 'Juras sic Park' (12) zo.t/m wo. 9. Lanta ren/Venster 1: alle films 9.30 (16): 'Manhattan Murder Mystery' ma. 'Dances with Wolves' di. Lantareiv Venster 2: alle films 9.30 (16): 'Fanny en Alexander* vr.za.zo.ma. 'Na de repetitie' di.wo. Lantareiv Venster 3: 'Lifetimes' (16) da| 9.45. Lantaren/Venster 4: '1,2,3 Soleil' (16) dag. 10. Lumièrel: 'Po lice Academy 7' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: 'Blink' (121 dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumiere 3: 'intersection' (al) dag. 1.15-4; 6.45-9.30- Lumière 4: 'The Paper (al) dag. 6.45-9.30, ma.di. ook 1.15-4. Rex: 'Erotic Nights' (18/ dag.vanaf 12 doorl.voorstelling. Thalia: 'Naked gun 331/3 The final insult' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1