13 Vervuild gft-afval gaat de oven in Verhoging reinigingsrechten dreigt Bouw Havenzate deze week van start Maasland onderzoekt bouw van bibliotheek Kinderen mee op rooftocht Oorlogsmonument komt er in gewijzigde vorm In Pelmolen is plaats voor veertig huur-appartementen Besluit bestemmingsplan Kethel opgeschort Bewoners Gordonstraat eisen verkeersdrempels Politie vindt gestolen spullen Voorwiel van brommer gepikt Bekeuring voor autowrak Geen voorrang: bestelbus omver Partij 'duistere' zeep in auto Knokpartij om meisje MET ARGUS ZIE JE NOG 'NS WAT VAN DE WERELD. OPTIEK ARGUS: SCHIEDAM, VLAARD1NGEN, MAASSLUIS. Woensdag 6 juli 1994 -• Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Waardingen tel.: Q10-2340055/: ax,: 4349754 Maassluis - Het gft-afval dat door Maassluise flatbewoners ge scheiden wordt ingezameld is van zeer slechte kwaliteit. Vaak zit er zoveel troep tussen, dat het niet kan worden gecompos- teerd en toch de verbrandingsoven in verdwijnt. Soms wordt in de verzamelcontainers bij de hoogbouwwoningen zelfs afval aangetroffen dat als grofvuil aangeboden had moeten worden. Met name in de bloemenbuurt, burgemeesterswjjk en de Siuis- polder-Oost lappen de bewoners de regels voor de gescheiden af valinzameling aan hun laars, in de containers voor gft-afval wor den grote hoeveelheden plastic, blik en allerlei ander restafval aangetroffen. De flats aan de Me- rellaan vormen een positieve uit zondering. Daar is het gft-afval in de meeste gevallen wel in orde. Door de slechte kwaliteit van het gft-afval komt het regelmatig voor dat partijen afval die bij de flats zijn verzameld worden afge keurd. Het afval komt niet in aan merking voor compostering en moet worden verbrand als ge woon huishoudelijk afval. In Maassluis wordt streng gecon troleerd op het verkeerd aanbie den van huisvuil. Door de anoni miteit van de gebruikers van de verzamelcontainers zijn de over treders echter nauwelijks door de milieucontroleur te achterhalen. Op de lange duur kan het niet te composteren afval financiële ge volgen met zich meebrengen. Het verbranden van afval is veel duurder dan het verwerken tot compost. Hoe meer afval de ver brandingsoven in moet. des te meer de gemeente moet betalen aan de Afvalverwerking Rijn mond. Dat kan op termijn weer consequenties hebben voor de Maassluis - Wethouder Jan Storm slaat vrijdag de eerste paal voor de bouw van 28 luxe apparte menten aan de Govert van Wijn kade te Maassluis. De apparte menten verrijzen onder de naam Havenzate op de hoek van de Govert van Wijnkade en de Maas- weg. De grond waarop zich de voormalige gemeentesecretarie De Rode Villa bevond, werd in 1979 door Ohlsen Holding en Van Mierlo Beheer aangekocht van de gemeente Maassluis. Ka zeer lange en moeizame proce dures en nadat tot driemaal toe plannen werden ingediend voor een appartementenbouw, heeft dit tot zeer grote interesse onder de bevolking geleid en werd be sloten tot uitvoering. Er is immid- dels een vereniging van eigena ren opgericht die in goed overleg met Van Mierlo bouwmaatschap pij, de kopersbelangen behartigt. Het project wordt door de Van Mierlo bouwmaatschappij uit Maasland gebouwd. Zij is ook ver antwoordelijk voor de totale ont wikkeling. Het project in Maas sluis is ontworpen door Reijenga Postma Hagg uit Voorburg. De stichtingskosten van het totale complex bedragen ruim. acht mil joen gulden. Alle appartementen, op één na, zijn inmiddels verkocht. Voor het merendeel aan inwoners van de gemeente Maassluis. Naar ver wachting zal Havenzate in het laatste kwartaal van 1995 worden opgeleverd. de aanleg van het parkeerterrein. Het stukgrond bij de Veldesteijn- school zou eveneens plaats kun nen bieden aan de vestiging van een nieuwe peuterspeelzaal. De oude speelzaal aan de Kerkweg wordt binnenkort gesloopt om plaats te maken voor het bouw plan De Berken. De trailer is ove rigens niet de enige bibliotheek voorziening in Maasland. Ook in dienstencentrum 't Maeslant kunnen, zij het op beperkte schaal, boeken worden geleend. Veel Maaslanders zijn echter lid van de bibliotheek in Maassluis. Het bouwplan van de nieuwe bieb en de peuterspeelzaal wordt don derdag tijdens een inspraak avond gepresenteerd in de raads zaal van het gemeentehuis. Maasland - Het gemeentebe stuur van Maasland onderzoekt de mogelijkheid om te komen tot de bouw van een eigen biblio theek. Omdat de kosten van de zogenoemde bibiio-trailer aan zienlijk zijn gestegen, lijkt de rea lisatie van een permanente vesti ging financieel gezien in elk geval haalbaar. De gemeente heeft het oog lalen vallen op het binnenterrein van de dependance van de land- en tuinbouwschool Veldesteijn aan de Slot de Houvelaan. Dat was aanvankelijk bestemd voor een parkeerplaats ter verlichting van de parkeerdruk in de dorpskern. Omdat diverse buurtbewoners daartegen in verweer waren geko men, werd tenslotte afgezien van hoogte van de reingingsrechten die alle Maassluizers betalen voor de inzameling en verwerking van nun afval. De partijen gft-afval die door de bewoners van laagbouwwoningen in mini-containers aan de reini ging worden meegegeven zijn be duidend schoner. Desondanks zijn er nog altijd veel mensen die plastic pedaalemmerzakjes tus sen de aardappelschillen, takken en fruittesten gooien. Schiedam - Bij een inbraak in een kapperszaak aan de Mon seigneur Nolenslaan in Schiedam is de politie vannacht rond half twee ge stuit op een inbreker die zijn hele gezin had meegenomen. De man, een 26-jarige Schiedammer, trachtte te ont komen en liet zijn vijf jaar jon gere vrouw met haar twee kin deren van 2 maanden en 3 jaar achter in de winkel. Niet veel later werd ook de man aange houden. Hij bleek een 'oude bekende' van de politie te zijn. Het echtpaar, dat verslaafd is aan drugs, zit vast op het bu reau. De kinderen, die met hun ouders door een raam de kapperszaak binnen waren ge komen. zijn elders onderge bracht. De maquette van het oorlogsmonument van bovenaf gezien. De parkeerplaatsen er omheen worden nog gewijzigd. Foto leen Droppert Maassfuis - Het heeft even ge duurd. maar eindelijk is de beslis sing dan toch gevallen. Na wat wijzigingen in het ontwerp, komt het Maassluise oorlogsmonument van de Vlaardingse kunstenaar Leen Droppert toch aan de voet van de Grote Kerk te staan. Daar voor moet de huidige parkeer plaats op het Schansciland wel enkele plekken inleveren. Het gedenkteken, een initiatief van de Rotary Maassluis, wordt geplaatst ter nagedachtenis van het bombardement op 18 maart 1943. Twee jaar geleden werd een speciale stichting in het leven ge roepen die een passende plek trachtte te vinden. Uiteindelijk is gekozen voor het voormalige kerkhof op het Schanseiiad omdat het een stiltegebied is. Bo vendien ligt het aan de aanvlieg route van de Engelse bommen werpers die vijftig jaar geleden in de fout gingen en een deel van Maassluis platgooiden. In Maas sluis zijn de meningen over die misser nog altijd verdeeld. Som migen zeggen dat de olieraffina derij op de plek waar nu de Ka pel - polder ligt, het doelwit was. Ande ren beweren dat het om de haven te doen was. Hoewel het ontwerp waarmee Droppert in 1992 voor de dag kwam door het stichtingsbestuur werd goedgekeurd, moest de kun stenaar zijn schets toch verande ren. De gemeente weigerde de nieuwe indeling van het kerk plein, nodig voorde plaatsing van het monument, te bekostigen. Zo doende liepen de kosten voor dc stichting onaanvaardbaar hoog op en moest een andere opzet worden gekozen. Na overleg met bewonerscommis sies. die een wat meer parkachti ge opzet bepleitten, en de ge meente werd tenslotte besloten het beschikbare terrein anders in te delen. Leen Droppert heeft als kind van uit zijn woonplaats het bombarde ment gezien. Bij het ontwerp van het monument heeft hij verschil lende uitgangspunten gehan teerd. Het cirkelvormige logo op de vleugels van de bommenwer pers ("Een figuratie die deed den ken aan een schietschijf), is terug te vinden op het trottoir. Naast het hart van de cirkel ('Dus aan het doel voorbij') zijn ronde mar keringen als inslagen her kenbaar. Een uiteen gereten muur aan de rand van de cirkel moet het door de luchtaanval ver oorzaakte gat in de geschiedenis van de stad weergeven. Met het totale project is ruim ne gentigduizend gulden gemoeid. Op zo'n tienduizend gulden na is dat bedrag inmiddels bijeenge bracht door diverse landelijke fondsen. Het monument wordt geadopteerd door de Marnix-ma- vo. die het het gaat onderhouden. Volgens de verwachtingen kan het gedenkteken op 18 maart van het volgend jaar, vijftig jaar na de Tweede Wereldoorlog, worden onthuld. Viaardingen - Woningcorporatie Samenwerking 77. architectenbu reau Geluk en Treurniet en aan nemer SSN hebben een nieuw plan ontwikkeld voor woningen in de Pelmolen. In de voormalige peulvruehtenfabriek aan de West- havenkade is volgens hun ont werp plaats voor circa veertig driekamerwoningen in de sociale huursector. De drie partners hebben alle ver trouwen in de uitvoerbaarheid van het plan. Er is maar één strui kelblok: volgens voorschriften van de provincie Zuid-Holland mogen, in verband met geluids overlast van de industrie aan de overzijde van de Nieuwe Water weg. in dit deel van Viaardingen geen woningen worden gebouwd. De gemeente Viaardingen pro beert daarom voor de Pelmolen een ontheffing te krijgen. Directeur Nieuws tra ten van Sa menwerking 77 heeft goede hoop dat milieu-gedeputeerde Van der Vlist zijn fiat zal geven aan het bouwplan. Van der Vlist zou met de gemeente van mening zijn dat Patrimoni ums Wo ningstichting knapte het Weeshuis op. Samenwer king 77 wil proberen de Pelmolen te renoveren. Maar dan moet eerst de provincie toe stemming ge ven. Foto «oei Dijkstra de Pelmolen een karakteristiek industrieel pand is dat behouden dient te blijven. Nieuws traten: „Ik heb begrepen dat hij loyaal Schiedam - De herziening van het bestemmingsplan Kethel- dorp is voorlopig van de baan. Wethouder Hafkamp (ruimtelijke ordening) zal de gemeenteraad pas dit najaar een voorstel voor leggen. Het voornemen was de zaak afgelopen maandag te be handelen tijdens de laatste raads vergadering voor het zomerreces. Maar onder de inwoners van Ke thel leven volgens Hafkamp nog zoveel bezwaren, dat de wethou der liever koos voor uitstel. Het uitstel geeft actievoerders in Kethel. die zich tegen wijziging van het bestemmingsplan verzet ten, de gelegenheid samen met de gemeente welstandregels op te stellen aan de hand waarvan nieu we bouwaanvragen beoordeeld zullen worden. Het betekent ech ter ook dat uitvoering van een bouwplan aan de Schiedamseweg 15 opnieuw vertraging oploopt. Op dit perceel wil R.M. van der Windt een woonhuis annex kan toor bouwen. De voorbereidingen gingen twee jaar geleden al van start, maar tot dusverre zitten al leen de palen in de grond. Van der Windts hoop dat de gemeente een artikel 19-procedure zou starten is gisteren door Hatkamp de bo dem ingeslagen. Met zo'n onthef fing op het bestaande bestem mingsplan zou de bouw alsnog van start kunnen. Omstreden Dit project is in Kethel zeer om streden, omdat het uitgaat van een nokhoogte van negen meter. De huidige norm is acht meter. Gevreesd wordt dat, als het be stemmingsplan wordt herzien en Van der Windt mag bouwen, ook elders in het dorp karakteristieke pandjes tot de nieuwe toegestane hoogte zullen worden opgetrok ken. Dat zou, zeggen de actievoer ders, het dorp verminken. Ondanks'herhaalde verklaringen dal de acties in Kethel niet tegen de opdrachtgever persoonlijk of speciaal zijn bouwplan zijn ge richt, is Van der Windt gaande weg gaan geloven dat er een hetze tegen hem wordt gevoerd. De ar gumenten die door de tegenstan ders naar voren worden gebracht, vindt hij soms gezocht. Zoals het verwijt dat de dertien- de-eeuwse woonheuvel aan de Schiedamseweg 15 is afgegraven zonder dat archeologen die kon den onderzoeken. Niet hij is daar voor verantwoordelijk, zegt Van der Windt, maar dc vorige eige naar. „En met bezwaren dat die heuvel werd afgegraven, hadden de omwonenden ook twee jaar ge leden al kunnen komen. Daar ko men ze nu pas mee op de prop pen." Om geruchten, dat de gemeente het bestemmingsplan alleen wil aanpassen om Van der Windts project mogelijk te maken, wat te maken zou hebben met een vriendschap tussen hem en bur gemeester Scheeres, moet Van der Windt hard lachen. ..Als ik Scheeres zo goed kende als wordt beweerd, had dat huis er allang gestaan." Het is juist aan de gemeente en vooral aan de welstandscommis sie te wij ten dat de bouw zo lang is vertraagd. Van der Windt: „Ons eerste ontwerp, dat uitging van acht meter, werd door welstand afgekeurd. We moesten de dak lijst aanpassen, en dat kon alleen door de hoogte in te gaan. Zo zijn we noodgedwongen op negen me ter uitgekomen." En die hoogte, zeggen zowel gemeente als Van der Windt, is trouwens al bij ver schillende omliggende panden - illegaal - doorgevoerd. Dus er is geen sprake van bevoordeling, eerder van het legaliseren van een al bestaande situatie. Van der Windt is al net zo min te spreken over dc gemeente, als veel andere Kethelaars. Om te kunnen bouwen moest hij over een schone-grond ver klaring be schikken. Die is. zegt hij. al ge ruime tijd geleden door de DCMR Milieudienst Rijnmond afgege ven. maar raakte tot tweemaal zoek op het stadskantoor. Al deze vertragingen zijn er de oorzaak van dat Van der Windt en zijn ge zin al een jaar in een tussenwo ning bivakkeren, en dat er aan de Schiedamseweg 15 nog geen steen is gemetseld. Uit medede lingen van wethouder Hafkamp heeft Van der Windt begrepen dat de aannemer op z'n vroegst in het najaar aan de slag kan. zou willen meewerken." Uit een mededeling van de provincie blijkt overigens dat daar nog geen officiële aanvraag voor een woon bestemming van de Pelmolen is binnengekomen. Samenwerking- directeur Nieuws tra ten hecht, be halve omwille van het historisch erfgoed, om nóg een reden grote waarde aan verbouwing van de Pelmolen. .Viaardingen moet wo ningen bouwen. De nood is groot en de ruimte beperkt. En lus daar van zijn er veel mensen die graag aan het water willen wonen. Daar om denk ik. als je alles op een rij tje zet. dat dit plan zeker kans van. slagen heeft." Het Pelmolen-project is aange zwengeld cloor SSN-direcleur Cees Bokx. die de leegstaande fa briek enkele maanden geleden kocht van suikermaat schappij CSM. Dc SSN wilde in Viaardin gen een soortgelijk project ont wikkelen ais Maashove in Schiedam. De woningen in deze Hut aan het Hoofdplein waren in een ommezien verkucht, zodat al snel besloten werd er een tweede woontoren, ditmaal met huur- flats. naast te bouwen, Ook Bokx' ervaring is dat wonen aan het wa ter voor veel mensen een droom wens is. Enkele jaren geleden werd al een plan ontwikkeld om van de Pelmolen een luxe appar- tenicntenhlok te maken. Koopwo ningen bleken toen een onhaalba re optie. Sociale huurwoningen zouden volgens Bokx en Nieuws:raten daarentegen gretig aftrek vinden. Geeft de provincie inderdaad toestemming voor het project, dan moet hel plan voor eind oktober dit jaar bij het minis terie van Volkshuisvesting. Ruimtelijke Ordening en Milieu zijn ingediend. Daarna is houwen mei subsidie van het Rijk niet meer mogelijk. Schiedam - Tijdens een huiszoe king in een woning aan de Schiedamse Roëlstraat heeft de poiitie gistermiddag een hoeveel heid gestolen goede: en aange troffen. Er werd een kijkje geno men omdat, er een vuurwapen in het huis zou liggen. Dat werd niet gevonden. We! kwam een voor raad verbanddozen, sloten, speel goed en gereedschap boven wa ter. In verband met cie vondsten zijn twee Schiedammers van 43 cn 47 jaar aangehouden. Schiedam - Een 30-jarige Schiedamse is gisteren het slachtoffer geworden van iemand die kennelijk om een voorwiel van een brommer veriegen zat. Haar tweewieler werd in de Per- nïssestraat gestolen en niet veel later elders in de Gorzen enigs zins gehavend teruggevonden. Er op rijden kon ze niet meer. want het voorwiel was er vanaf ge haald. Maassluis - De mi lieu-controleur van Maassluis heeft gisteren een 27-jarige inwoner op dc bon ge slingerd omdat hij een autowrak op de openbare weg had staan. De onverzekerde auto werd aange troffen op het Sparrendal. was niet gekeurd en had geen deel HL De politie en de nii lieu-ambte naar houden regelmatig controles in de gemeente op naleving van dc milieu-rcgcls. Schiedam - Doordal een 36-jarige Schiedammer gistermiddag op de kruising van de Vlaardingtrdijk en Damlaan geen voorrang ver leende. is een bestelbus met drie inzittenden over de kop geslagen. De man kwam vanuit dc Viaar- dingerstraat en wilde de Damlaan oversteken. Hij zag de bus echter niet aankomen en knalde er met hoge snelheid bovenop. De inzit tenden van liet busje bleven on gedeerd. De automobilist is ge wond naar het ziekenhuis ge bracht. Beiden auto's waren na de botsing rijp voor dc sloop. Schiedam - Tijdens ven ver keerscontrole op de Horvathweg is dc Schiedamse politic gister avond gestuit op een partij was middelen van twijfelachtige her komst. De bestuurder kon niet vertellen waar hij de naar schat ting driehonderd kilo zeeppoeder vandaan had en werd meegeno men naar het bureau. Hij was niet dc enige. Vijf automobilisten, die te diep in het glaasje hadden ge keken, moesten op het bureau o e n blaas test n fl eggen Op de Horvathweg werd ook eer der op de dag gecontroleerd. Toen werd een auto in beslag genomen wegens technische gelreken JOUi Schiedam - Twi en in jaar zijn e lemskade in Sol raakt. Ze kregi meisje en gin ge oudste van de t de ander een gel Schiedam - Bewoners van de Gordonstraat in Schiedam willen dat de gemeente maatregelen neemt tegen de onveilige ver keerssituatie bij hen voor de deur. Snelverkeer rijdt in hun straat veel te hard. De verontrus te bewoners willen dal er drem pels op hel wegdek worden aan gebracht om te voorkomen dat zich ongelukken voordoen. Toen het vorige week weer eens de spuigaten uitliep, was een aantal mensen het zat. Spontaan werd een deel van de straat open gegooid zodat de auto's wel lang zaam moesten rijden. Inmiddels heeft de politie de toestand in ogenschouw genomen. Beloofd is de noodzakelijkheid van de ge wenste verkeersdrempels aan de orde te stellen. Ongelukken „Er moet iets gebeuren voordat er ongelukken gebeuren." zegt een bewoonster die niet met haar naam in de krant wil. „Vorig jaar knalden op het Fabriplein aan het eirul van de Gordonstraat een auto en een brommer op elkaar. Prompt kwamen er ver keersdrempels. Het is hier in de straat levensgevaarlijk, maar er wordt niets aan gedaan. Vorige week werd bijna nog een jongen op een snorfiets hel slachtoffer doordat er voor de zoveelste keer veel te hard werd gereden." De vrouw probeer! sinds april de gemeente ervan te overtuigen dat er iets moet veranderen aan de situatie. Op haar brieven kreeg ze het antwoord dat er geen geld is voor verkeerstechni sche aanpassingen. „Bezopen." noemt ze het. „De gemeente ziet de ernst van de zaak niet in. Op het Frabiplein staal een speel tuin. Het is dus logisch dat hier in de buurt veel kinderen lonen. Daarom moet er echt iets gebeu ren voordat het straks te laat is." Ook een onlangs gehouden handtekeningenactie in de straat heeft nog niet het gewenste re sultaat opgevelerd. Maar nu de politie heeft beloofd enige druk uit to oefenen bij de gemeente om toch verkeersdrempels te la ten aanleggen, houden de actie voerders zich voorlopig rustig. „We wachten het even af. Als er binnen afzienbare tijd geen maatregelen worden genomen, gaal do hele straat open zodat er geen enkele auto meer door kan."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2