'Slopen voor nieuwbouw om koopkrachtigen vast te houden' 4 Rotterdams GRATIS "CHAKRA Eenarmige bandiet plet blikjes Crimineel weigert hulp en verdwijnt in de cel RULLEN, ff Ev IOVENASRS" ETC.), 3R0ERSVELD 6A, SCHIEDAM. TEL 010-4271626 CHAKRA Ouders Krentenmik zijn 'kamperen' beu Zuid wijst ook nieuw plan huisbaas af Schiedam-West verzet zich tegen bouw zwavelfabriek iMUpwiimiwiM Weedplanten in beslag genomen Winkeldieven na sprint gepakt Woning uitgebrand Te dronken om te blazen Zeehond aangespoeld Korte reis op gestolen fiets keuken- appataruur interset Keukens Viaardingen moet bestand snel moderniseren om voorsprong te behouden It Verkoop villa gaat niet door Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Viaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Donderdag 7 juli 1994 Schiedam - De Schiedamse poli tie heeft gisteren bij een inval op een woonboot in de Spaanse Pol der een hoeveelheid weedplanten in'hjé'slag genomen. De eigenaar van-de boot, een 35-jarige Rotter dammer, bad de planten al te dro gen gehangen. Volgens de schat ting van de politie zouden de planten voor zo'n vijfduizend gul den aan Nederwiet opgeleverd hebben. Viaardingen - Twee winkeldieven hebben gisteren de conditie van twee agenten behoorlijk op de proef gesteld. De mannen, afkom stig uit Hoogvliet en Helle- voetsluis. werden in een winkel aan de Kuipershof betrapt op het stelen van potjes crème. Eenmaal buiten wilden de agenten hen aanhouden, maar de twee zetten het op een lopen. De politieman nen zetten de achtervolging in en wisten de dieven te arresteren. Dat verliep niet vlekkeloos, want het duo verzette zich hevig tegen de aanhouding. Schiedam - Vannacht is vermoe delijk als gevolg van kortsluiting een woning aan de Aleid straat uitgebrand. De 19-jarige bewoner belde zelf de brandweer. Hij moest later met adcmhalings- moelijkheden worden opgeno men in het ziekenhuis. Schiedam - Op de 's-Gravelands- weg in Schiedam is vannacht een dronken vrouw achter het stuur vandaan gehaald. De vrouw, een 53-jarige Schiedamse. viel op doordat ze slingerend over de weg reed. Zij bleek te dronken om een blaaslest af te leggen. Daarom werd op het politiebureau een bloedproef genomen. Die wees uit dat ze veel te veel alcohol in haar lichaam had. Haar rijbewijs werd in beslag genomen. Hoek van Holland - Op het strand van Hoek van Holland is vannacht een aangespoelde zee hond aangetroffen. Het dier wer den met natte handdoeken en wa ter op temperatuur gehouden tot dat de dierenambulance ter plek ke Was. Het dier is overgebracht naar de zeehondencrèche in Pie- terburen. Viaardingen - Dankzij een tip heeft de politie gisteren twee fiet sendieven op kunnen pakken. De mannen. Maassluizers van 21 en 30 jaar, hadden bij hei NS-station in Vlaardingen-West een fiets ge stolen en wilden daarmee naar hun woonplaats rijden. Op de Maassluisedijk werden ze aange houden. Interset Keukens opent deze week in Rotterdam Ommoord haar eerste officiële filiaal. En dat zult U merken! Dit vieren wij graag met een spetterende ope ningactie. Bij aankoop van een complete keuken krijgt U van interset keukens een oven, kook plaat. koelkast, vaatwasser en afzuigkap van een bekend merk gratis! Of de helft van de geld waarde als extra korting. De actie geldt alleen tijdens onze openhuisdagen van woensdag 6 juli t/m zaterdag 9 juli. Graag ont vangen wij U persoonlijk in onze nieuwe showroom in Ommoord. (Ook 's avonds geopend!) Interset voor een betere en goedkopere keuken. Rotterdam/Ommoord Satljnbloem 55 - 010-4550511 Door Ben van Haren Viaardingen - Niet de Westwijk, waarvoor een rigoureuze op knapbeurt wordt voorbereid door de gemeente en de woning bouwcorporaties, maar de Babberspolder ten oosten van de Van Hogendorplaan is het hardst aan modernisering toe. Tot die conclusie komt het bureau Kolpron Consultants uit Rotterdam. Haar onderzoek was gericht op de economische spankracht, de huizenkwaliteit en de ruimtelijke mogelijkheden van het Viaardingen, waar de Broekpolder groen blijft. Kan Viaardingen aantrekkelijk blijven voor koopkrachtige inwo ners? Op die vraag wilden de drie woningbouwcorporaties van Kolpron een antwoord. Dit blijkt uit het rapport 'Viaardingen naar een marktgericht beheer', dat Pa trimoniums Woningstichting, Woningstichting Samenwerking en Stichting Woningbedrijf Viaar dingen in september zullen pre senteren na overleg met de ge meente en andere belanghebben den. Het antwoord van de onderzoe kers luidt, dat Viaardingen de concurrentie met toekomstige nieuwbouwloeaties in de omge ving alleen aan zal kunnen als in bijna alle delen van de stad stimu leringsmaatregelen genomen worden. Voorsprong Om de voorsprong die er nu is (het inkomen van de Vlaardinger ligt boven het landelijk gemiddel de, red.) vast te houden is wel snel handelen gewenst. De komende tijd, als elders in de regio nog pas gesproken wordt over de bouw van nieuwe wijken, moet benut worden om Viaardingen te mo derniseren met woningen, waar naar vraag is. Anders bestaat de kans, dat jongere gezinnen de stad verlaten en naast vergrijzing ook verarming optreedt. De maatregelen in het voorstel van de onderzoekers variëren van sloop van flats zonder lift ten be hoeve van nieuwe eengezinswo ningen in de Westwijk en de Bab berspolder tot huuraanpassingen in de Oostwij k en verkoop van huurwoningen in Holy. Behalve in het zuidoostelijk deel van de Westwijk bevelen de on derzoekers ook in het deel van de Babberspolder, dat is gelegen tus sen Van Hogendorplaan en Park 't Nieuwelant, de sloop aan van goedkope huurwoningen. Zo zou ruimte vrij komen voor de bouw van nieuwe, duurdere huur- of koophuizen. Nu vormen meer dan tweeduizend portiekwonin gen hier het gros van de sociale huurwoningen. De vraag naar de ze dicht op elkaar staande huizen neemt af. Ais in dit gebied inves teringen uitblijven zal het ver pauperen, aldus de rapporteurs. Huurwoningen Behalve bouwkundige maatrege len stellen de onderzoekers ook huuraanpassingen voor en de ver koop van huurwoningen. De kwa liteit en de huurprijzen van het bezit van de sociale verhuurders in het zuidelijk deel van de Oost- wijk zijn volgens Kolpron niet met elkaar in overeenstemming, „De huizen, zijn in verhouding tot de rest van Viaardingen hoog ge prijsd en van een minder gewild type." Een aanzienlijk deel van de eengezinswoningen in de Hoe- venbuuit van Holy-Noord wordt bewoond door 'empty nesters' (echtparen waarvan de kinderen de deur uit zijn, red.). Dat past niet in het volkshuisvestingsbe leid van de woningbouwcorpora ties. Zij doen er volgens de onder zoekers goed aan deze huizen te verkopen. „De huidige koop- markt is goed en de woonomge ving is ook een sterk punt." Buurt voor buurt heeft Kolpron Consultants onderzocht op toe komstwaarde en gewogen op ster ke en zwakke punten. De conclu sie is dat de corporaties in de Indi sche Buurt, het pas opgeknapte zuidwestelijk deel van de Bab berspolder, de omgeving van De Loper en de Aalscholverlaan in Holy-Zuid en in de hoofdsteden- buurt van Holy-Noord hun rijkste bezit hebben. Morgen in het Rotterdams Dag blad meer over het Kolpron-rap- port over de toekomst van de Vlaardingse woningmarkt. Boze ouders en kinderen van De Kren- tenmik waren gisteren bij de Vlaar dingse wet houder Kool om hun be klag te doen over het gesol met het dag verblijf. Foto Roel Dijkstra Viaardingen - Ouders van kinde ren op De Krentenmik zijn bereid desnoods het dagverblijf aan de Hofsingel te kraken en zelf op te knappen. Zij voelen zich aan het lijntje gehouden door de gemeen te Viaardingen, die een beslissing over permanente huisvesting voor zich uit blijft schuiven. In oktober moet De Krentenmik het tijdelijke onderkomen aan de Van Maerlantlaan ontruimen. Voor het dagverblijf dreigt dan wederom een verhuizing naar een tijdelijk adres. De ouders zijn het beu: zij willen voorgoed terug naar de Hofsingel. Gistermiddag togen zij naar het stadhuis om dit duidelijk te maken aan wethou- Schiedam - De bewonersver eniging Schiedam-Zuid heeft gisteravond besloten geen steun te verlenen aan het bij gestelde beheerplan voor 179 huurhuizen in de wijk. De be wonersvereniging verwijt de huisbaas, Woningbouwvereni ging Schiedam, gebrek aan maatschappelijke verantwoor delijkheid. De verhuurder en de bevvo- nersorganisatie ruziën al bijna anderhalfjaar overeen aantal woningcomplexen in De Gor zen. De woningbouwvereni ging veroorzaakte zestien maanden geleden grote onrust en verontwaardiging met het voornemen de huizen te slo pen. Het plan werd ingetrok ken en verschillende keren ge wijzigd, maar ook de jongste variant kan volgens de bewo ners niet door de beugel. In die versie worden nog slechts 32 woningen afgebro ken in de Nieuwe Maasstraat, de Oude Maasstraat en de Poortugaalsestraat. Daarvoor zouden 54 huizen voor oude ren teruggebouw'd moeten worden. De bewonersorganisa tie pleit voor behoud van de huizen. Aan ouderenwoningen zou de wijk geen behoefte heb ben. „Die zijn er al genoeg in De Gorzen." aldus woordvoer der André Marbus. Sloop is en blijft het struikel blok, want met de rest van de plannen kan de bewonersorga nisatie zich welverenigen. Het voornemen van de huisbaas om van bepaalde complexen de exploitatie gewoon voort te zetten, andere op te knappen en een klein deel te verkopen kan wel rekenen op de steun van de bewoners. Een voorstel van de bewonersorganisatie om die onderdelen van het plan vast uit te voeren en over de sloop nog nader te overleg gen, is door dc huisbaas afge wezen. De woningbouwvereni ging wil het plan in zijn totaal uitvoeren, of helemaal niet. Marbus: „Dat betekent dat er vanuit de wijk een verdeeld advies naar burgemeester en wethouders gaat. In het pro jectteam zijn de woningbouw vereniging en de ambtenaren voor het plan, en wij tegen. On ze opvatting is dat de woning bouwvereniging eens wat meer naar de belangen van zijn huurders moet kijken. Fi- nancieel-technisch is het een goed verhaal, maar sociaal maatschappelijk klopt er niets van. De woningbouwvereni ging doet gewoon waar zij zin in heeft. Daar blijven wij ons tegen veizetten." Schiedam kent sinds gisteren twee vriendelijke eenarmige ban dieten. Ze vreten dan ook geen munten, maar lege blikjes en staan aan de Maasboulevard en Lange Singelstraat/Singel. De apparaten happen de blikjes open 'vouwen'ze - na het overha len van de arm - keurig op en houden ze bij zich. De twee blik- jespfetters zijn geplaatst op initiatief van de Schiedamse kin- dergemeenteraad. De gele 'iglo' met de ogen van pacman kan ongeveer achtduizend plat gestampte limonade- of bierblikjes bevatten; dit komt overeen met ongeveer driehonderd kilo afval. Het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam (ONS) zorgt ervoor dat het blik bij een bedrijf terechtkomt dat hetspul weer verwerkt. Ove rigens kunnen er ook- aan de achterkant -groenteblikken inde container worden gegooid. Verfblikken horen niet in de blik jespletter thuis, maar moeten als klein chemisch afval worden aangeboden. Foto Roei Dijkstra Rotterdam/Vlaardingen Het van de hand wijzen van alle geboden reclassoringshulp is voor de 29-ja- rige Vlaardinger E.F. uitgemond in een gevangenisstraf van ander half jaar. Daartoe werd hij giste ren door de Rotterdamse recht bank veroordeeld. Tegen de man was twee jaar geëist. De verdachte moest twee weken geleden terecht staan wegens de beroving van een vrouw die in een Rotterdamse telefooncel stond te bellen, zijn aandeel in een gewapende overval op een Schiedamse tabakswinkelier en een woninginbraak. De overval, waarbij de Vlaardinger de vlucht auto bestuurde, mislukte. De middenstander sloeg de handlan ger van de verdachte met een honkbalknuppel zijn zaak uit in piaats van zijn dagomzet af te ge ven. Naar aanleiding van een eerdere aanvaring met justitie was over de Vlaardinger al een reclasse- ringsrapport uitgebracht. Daaruit bleek dat hij destijds alle hulp had geweigerd. Ook tijdens de re cente zitting verklaarde de man zijn medewerking te zullen wei geren. Zodoende zat er voor de of ficier van justitie niets anders op dan het eisen van een lange detentie. Hoewel de verdachte tegenover de politie en de reehter-commis- saris de feiten had bekend, zei hij tijdens de zitting dat hij er niets mee te maken had. Na een in braak in een Rotterdams clubhuis meldde hij zich vrijwillig bij de politie. Hij hoopte enige tijd te worden opgeborgen zodat hij uit handen kon blijven van twee cri minelen die wraak wilden nemen omdat hij geld en drugs zou heb ben verduisterd. Vervolgens zou hij de voor hem belastende verklaringen hebben afgelegd in een poging definitief af te rekenen met zijn criminele verleden. Op zijn negentiende handelde hij al in harddrugs en wapens. Later raakte hij verslaafd aan cocaïne. In ruil voor zijn be kentenissen zou de politie hem helpen uit het criminele circuit te komen. Zijn raadsman mr. P. Hoogenraad bepleitte tijdens de behandeling van de zaak vrijspraak. Hij vond dat de afgelegde verklaringen niet als wettig bewijsmateriaal beschouwd mochten worden omdat ze onder bijzondere om standigheden waren afgelegd. der Kool. De Krentenmik raakte vorig jaar augustus in grote problemen, toen jeugdige vandalen het interi eur aan de Hofsingel zo grondig vernielden, dat het opruimen van de rommel geen kwestie van da gen, maar van maanden werd. Om de ouders tegemoet te ko men, bood de gemeente vervan gende huisvesting aan in een schoollokaal aan de Van Maer lantlaan. Maar de hoop van leid sters en ouders dat zij na enkele maanden terug zouden keren naar de Hofsingel bleek ijdel. De gemeente kon niet beslissen wat beter was: De Krentenmik ver bouwen, of aan de Hofsingel een heel nieuw dagverblijf bouwen. Renovatie stond al op het pro gramma, nieuwbouw was een nieuwe optie. Over dat vraagstuk zijn nog steeds geen knopen doorgehakt. Toenmalig wethouder Rans- huijsen zegt met grote stelligheid dat nieuwbouw aan de Hofsingel een haalbare optie was. De ge meente had vorig jaar uitgere kend dat er direct kon worden ge bouwd, als de stichting Kinderop vang Viaardingen een exploitatie last van 30.000 gulden voor zijn rekening wilde nemen. Dat De Krentenmik nog steeds door Viaardingen zwerft, is vol gens Ranshuijsen te wijten aan de besluiteloosheid van de stich ting. Betty Poldervaart, werkneemster van de stichting en leidster van De Krentenmik, vindt dat een vreemde opmer king. „Ik heb geen verhaal meer. Het punt huisvesting is keer op keer door de gemeente van de agenda geschrapt. Voor ons is de situatie volslagen onduidelijk. Wij vragen ons maar één ding af: hoe lang moeten wij nog op ver schillende adressen kamperen?" Kinderen en ouders maakten wet houder Kool gisteren op luide toon duidelijk dat zij snel ophel dering willen. Verhuizen naar al weer een tijdelijk onderkomen, dit keer aan de Groen van Prin- stererstraat, zien zij niet zo zitten. „Dat aanbod zullen we heel kri tisch bekijken," aldus Loes van Kasteren namens de Krenten- mik-ouders. Ondanks aandrin gen van de actievoerende ouders, weigerde Kool een heldere uit spraak te doen over de toekomst van het dagverblijf. Hij ging niet verder dan de mededeling dat de gemeente en de stichting Kinder dagverblijven 'contact hebben' over de kwestie. Gedacht wordt aan nieuwbouw, maar of dat aan de Hofsingel zal zijn liet de wet houder in het midden. Hij er kende overigens wel dat de ou ders 'in een belabberde situatie' verkeren. Mogelijk wordt de aarzeling van gemeentezijde veroorzaakt door de vraag.welke alternatieve be stemmingen er denkbaar zijn voor het pand 'van De Krenten mik én de aangrenzende gebouw tjes aan de Hofsingel. Twee van die pandjes komen binnenkort leeg door een reorganisatie bij de Plantsoenendienst. Viaardingen - De verkoop van de villa aan de Maasboulevard is gisteren op het laatste moment niet doorgegaan. Twee weken geleden was op de door notaris Deurloo georganiseerde veiling 426.000 gulden voorde voorma lige burgemeesterswoning ge boden. Doordat de huidige eige naar van de villa en de schuldei ser die de veiling had gelast als nog overeenstemming bereik-', ten over een financieel geschil, werd de afslag gisteren in zaal Triangel afgeblazen. De prijs die voor de villa werd geboden wordt door een kenner van de onroerend goed markt 'een schijntje' genoemd. Het pand zou volgens zijn schatting in de normale verkoop zeker acht ton hebben opgebracht Het bod was gedaan door een handelaar in onroerend goed. De villa, in I960 gebouwd voor, toenmalig burgmeester Heus- dens. is tot 1982 eigendom ge weest van de gemeente Vlaar-r. dingen. Na Heusdens heeft al leen diens opvolger Kïeboom er' gewoond. Burgemeester Van Lier, die na Kieboom aantrad^ vond de ambtswoning aan de Maasboulevard te afgelegen; Eén jaar voor de verkoop liet dè, gemeente het dak, dat door de: luchtvervuiling sterk was aan gevreten, voor 24.000 gulden re pareren. Schiedam/Vlaardïngen - De bewo nersvereniging in Schiedam- West maakt bezwaar tegen de ves tiging van een zwavelverwer- kende fabriek op het terrein van Frans Swarttouw in de Vlaar dingse Vuicaanhaven. In de be trekkelijk dicht bij deze haven ge legen Schiedamse woonwijk wordt gevreesd dat de fabriek stank zal veroorzaken. In een brief aan burgemeester en wethouders van Viaardingen wijst de bewonersvereniging erop dat de DCMR Milieudienst Rijn mond nog onlangs heeft vastge steld dat het aantal klachten over stankoverlast in de regio vorig jaar is toegenomen. „Wij vinden het daarom absoluut onwenselijk dat er aan de vele al aanwezige stankbronnen weer een wordt toegevoegd," aldus de Schiedam se bewonersvereniging. De vestiging zou ook in strijd zijn met de normen die de Vereniging van Nederlandse Gemeenten heeft opgesteld voor vervuilende bedrijven. Een bedrijf als de ge plande Procor-installatie bij Swarttouw zou volgens deze nor men alleen op ruime afstand van een woonwijk mogen worden ge bouwd, schrijft de bewonersver- emging. Het Vlaardingse college wordt er op gewezen dat de bewoners van Schiedam-West enkele jaren gele den met succes actie hebben ge voerd tegen de vestiging van een mineraalverwerkend bedrijf op industrieterrein Vijfsluizen. Sindsdien Iaat de gemeente Schiedam op dit terrein allee® milieuvriendelijke bedrijven toe. In de brief zegt de bewonersver eniging er van uit te gaan dat Viaardingen net zo min Schiedam normen hanteert die: de vestiging van overlast- en ver vuiling veroorzakende bedrijven toelaten. Mocht dat toch het geval; zijn, dan zal de bevolking van; Schiedam-West 'niets ongemoeidj laten' om de bouw van de fabnw tegen te gaan. Ook in Viaardingen is al geprotes teerd tegen de zwavelfabriek. Ik fractie van Groenlinks in de ge meenteraad heeft zich tegen de vestiging uitgesproken, eveneens uit vrees voor de voor zwavel ken merkende 'rotte eierenluent. Burgemeester en wethouders van; Viaardingen zeggen op grond van rapporten van de DCMR dat de kans dat de fabriek stank zal.ver-j oorzaken, minimaal is. t

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1