11 Vijftien procent Vlaardingers wil verhuizen 'Rake klappen voor een overvaller? Moet kunnen' Met een luchtverfrisser in de hondenpoepzuiger Sauna Centrum Groenoord Voor Rotterdams Dagblad Luchtreisje voor bouwkeet Singelkerk Vlaardingse Groendag blijft op zondag Bouwvallige schoenmakerij binnenkort tegen de vlakte Granaat tussen berg schroot Auto met pech blijkt gestolen Nachtelijke zwempartij Maassluizer bekent inbraken Weer reeks kelderkraken Dronkaard uit auto gehaald Sluitingstijd café genegeerd Autowrak van weg gehaald Geluid, drukte en stank zijn de voornaamste redenen n warme Dinsdag 12 juli 1 UI Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Gaardingen tel.: 010-2340055/fax: 4349754 Vlaardingen - Op het terrein van eèn bedrijf aan de Schiedamse- dyk. is gisteren in een stapel schroot een granaat aangetroffen, get projectiel, een Russische an- ti-tank-oefengranaat, werd door de,Explosieven Opruimings dienst op het terrein onschadelijk gemaakt. Het is de politie een jaadsel hoe het ding op het be drijfsterrein terecht is gekomen. Maasland - Een 21-jarige auto dief uit Maassluis is gisteravond tegen de lamp gelopen, toen hij in Maasland met pech aan het gesto len voertuig langs de kant van de weg stond. De man was bezig de auto de A20 op te duwen, wat de aandacht trok van de politie. De wagen bleek gestolen te zijn in Eindhoven. Vlaardingen - De politie heeft gis teravond rond half twaalf vijf Vlaardingers uit het Kolpabad ge stuurd die daar stiekem aan het zwemmen waren. Twee agenten hoorden glasgerinkel bij het zwembad en gingen poolshoogte nemen. Inbrekers werden niet aangetroffen. Glasscherven even min. Wel ontdekten de agenten dat vijf mannen, variërend in leef tijd van 18 tot 27 jaar in het bui tenbad aan het zwemmen waren. Maassluis - Een 20-jarige Maas sluizer die op 18 juni door de Rot terdamse politie in een gestolen auto werd aangehouden, heeft be kend drie inbraken te hebben ge pleegd in zijn woonplaats. Daarbij maakte hij hoofdzakelijk etens waren buit. De verdachte ontkent de auto, die een dag eerder ver dween van de Merellaan in Maas sluis, te hebben gestolen. Schiedam - Bij de politie van Schiedam is gisteren door een aantal mensen aangifte gedaan van kelderinbraken die in het weekeinde waren gepleegd. Uit een kelder aan de Loeffstraat ver dween een bromfiets. Aan de Bur gemeester Van Haarenlaan werd een deur geforceerd waarna een damesfiets werd ontvreemd. Op de Josef Oreliosingel werden uit een kelderbox twee fietsen gesto len. Hoek van Holland - In de Rietdijk straat in Hoek van Holland is gis teravond door de politie voorko men dat een 44-jarige automobi list in dronken toestand met zijn auto de weg op zou gaan. Agenten zagen de de man, een Hagenaar, in zwaar beschonken toestand in zijn auto stappen. Kort nadat hij wegreed, hield de politie de auto aan. Nadat hij een blaastest had afgelegd, werd het rijbewijs van de man ingenomen. Vlaardingen - Tegen de eigenaar van een café aan de Hoogstraat in Vlaardingen is vanochtend vroeg proces-verbaal opgemaakt, omdat de man de sluitingstijd had over- schreden. Ondanks waarschu wingen en aangekondigde con trole-acties was de kroeg om half vier nog open. De politie som meerde de bezoekers de horeca zaak te verlaten. De cafébaas kan een boete tegemoet zien. Vlaardingen - Op de Vlaardingse Arij Koplaan is gisteravond door ue politie een autowrak van de openbare weg gehaald. Het voer tuig stond daar al enige tijd ge parkeerd, was niet verzekerd en niet gekeurd. Het wrak wordt af gevoerd naar de sloop. Vlaardingen - Hoewel negenvan de tien Vlaardingers tevreden tot zeer tevreden zijn over de plek waar ze wonen, wil vijftien procent toch eigenlijk wel verhuizen. Belangrijkste redenen: geluid, drukte en stank. Maar over het algemeen is de Vlaardin- ger honkvast. Ruim driekwart woont er al elf jaar of langer en is zeer te spreken over het vele groen en de recreatiemogelijkhe den die er in de buurt zijn. Ook het winkelaanbod scoort hoog. Dat blijkt uit een ambtelijke rap portage aan burgemeester en wet houders van Vlaardingen over vier enquêtes die de afgelopen twee jaar in (onder meer) Vlaar dingen zijn gehouden. Behalve de eigen Omnibusenquête waren dat onderzoeken van Konsumenten Kontakt ('De ontwikkeling van kwaliteitsindicatoren voor het ge meentelijke milieubeleid'), de provincie Zuid-Holland ('Milieu- belevingsonderzoek 1992') en de Consumentenbond ('Test uw plaats'). Uit deze enquêtes wordt de con-, clusie getrokken dat 'de gemid delde Vlaardinger' een reële kijk heeft op de imlieu-overlast. Hij ziet de grote industrie aan de an dere kant van de Waterweg als hoofdveroorzaker en is rich be wust van de risico's, maar laat zich in het dagelijks leven hier door weinig beïnvloeden. In Viaardmgen-Zuid en Noord (scheiding WesÜandseweg) on derkent respectievelijk tweeder de en de helft van de bewoners het risico van een ernstig indus trie- of transportongeval, Maar negentig procent zegt zelden of nooit bang daarvoor te zijn. Onvoldoende Uit rapportcijfers die de onder vraagden mochten uitdelen, blijkt dat Vlaardingen in verhou ding met omliggende gemeenten het laagst scoort: wegens lucht vervuiling en stankoverlast werd een ruime onvoldoende uitge deeld. Driekwart van de Vlaardin ger vindt dat de milieubelasting wel te verdragen is, maar bijna de helft vindt ook dat de overheid er onvoldoende aan doet om de over last te bestreden. Vijfenzeventig procent van de Vlaardingers wil daar best meer voor betalen. Daarbij moet worden opgemerkt dat gemeente en inwoners nau welijks invloed hebben op de (ge vaarlijke) industrie, omdat de ver gunningen worden verleend door de provincie. Of de als 'gematigd tot fel kritisch' omschreven op stelling van de gemeente Vlaar dingen door de jaren heen effect heeft gehad, is niet meetbaar, al dus het hoofd van de afdeling Mi lieu. Maar het verdient in ieder geval aanbeveling om die kriti sche opstelling vast te houden ten opzichte van de ontwikkelingen bij het bedrijfsleven. Vuil op straat Waar de gemeente wel invloed op heeft is de vervuiling op straat. Meer dan de helft van de Vlaar dingers (55 procent) zegt last te hebben van vuil op straat; vier op de tien klaagt over bekladding van muren en gebouwen. Velen vinden dat de gemeente daaraan te weinig doet, waarmee Vlaardin gen boven het landelijk gemid delde scoort. De helft van de on dervraagden wil dat er meer prul lenbakken komen. Dit is het afge lopen jaar overigens al gebeurd. Verder vindt ongeveer een kwart dat zowel de groenvoorzieningen, de openbare weg als de speel plaatsen 'zeer bevuild' zijn door hondenpoep. Tachtig procent geeft aan 'matig tot veel overlast' daarvan te on dervinden. Ook hiervoor heeft de gemeente inmiddels een plan ontwikkeling. Nog een paar cijfers. Het aantal mensen dat regelmatig/vaak last heeft van luchtverontreiniging (voornamelijk door industrie) va rieert van 23 (Vlaardingen-Noord) tot 43 procent in Vlaardingen- Zuid. Stankoverlast van het ver keer wordt minder ondervonden: respectievelijk vijftien en tien procent Stof- en roetneerslag wordt door zestig tot zeventig pro cent van de Vlaardingers als (erg) hinderlijk ervaren. Hoge kranen zijn op en rond het Emmaplein, waar de bouw voor nieuwe woningen en kan toren ïnvoHe gangïs.geeribe- zienswaardigheid meer. Toch was het karwei dat gisteroch tend werd uitgevoerd bijzon der. Op de Singel zagen bewo ners tot tweemaal toe een bouwkeet door de lucht voor bij komen. Die moesten met een hoogwerker over de da ken worden getild, want een andere mogelijkheid was er niet om ze achter de Singel kerk te krijgen. Het niet alledaagse tafereel was voor pastoor Vismans het eerste zichtbare teken dat de restauratie van de kerk er aan komt. De opknapbeurt van het monument, in 1990 verheven tot basiliek, neemt naar schatting vier jaar in beslag. Voor de eerste fase, het her stel van de fundering, is ruim anderhalfjaar uitgetrokken. Daarna worden de gewelven en daken hersteld. Voor de restauratie, die meteen na de vakantie begint, is een slordi ge dertien miljoen gulden no dig. Foto Roel Dijkstra Vlaardingen - De jaarlijkse Vlaardingse Groendag blijft voorlopig op zondag hebben bur gemeester en wethouders be kendgemaakt in een brief aan de SGP/RPF/GPV in Vlaardingen. Deze fractie had om principiële redenen bezwaar gemaakt tegen het plannen van de Groendag op zondag 5 juni. Het college zegt het te betreuren dat. hierdoor een groep mensen geen deel kan nemen aan deze activiteiten. Maar uit enquêtes - waaruit bleek dat de zondag drie keer zo populair is als de zater dag- en bezoekersaantallen is volgens het gemeentebestuur vast komen staan dat de zondag, toch 'de voorkeur geniet. De suggestie van de SGP/RPF/ GPV-fractie om er de Vlaar dingse Groendagen' (zaterdag én zondag) van te maken, wordt ter zijde gelegd. Het zou niet moge lijk zijn om de tachtig vrijwilli gers twee dagen in te schakelen en bovendien is dat financieel niet haalbaar. Veel spullen moe ten dan 's nachts worden opge ruimd ren/of bewaakt. Verder wijst het college erop dat het om een gezamenlijk initiatief gaat (met het Recreatieschap Mid den-Delfland en de VW), waar bij afstemming op andere activi teiten nodig is. Een zondag die niet in de vakantie valt is daar voor volgens het college de beste dag: „Ook in de toekomst zal dat waarschijnlijk het geval zijn." Inmiddels heeft fractievoorzitter Lensvelt enkele nieu.we sugges ties gedaan. Behalve 'de zater dag' komen wat hem betreft ook Tweede Paasdag, Tweede Pink sterdag en Hemelvaartsdag in aanmerking. Schiedam - Vandaag rijdt hij voor het eerst in functie door de straten van Schiedam: de hon denpoepzuiger van het Openbare Nutsbedrijf Schiedam (ONS), om gedoopt tot 'dogmobiel'. Aad van Dijk, de enige en vaste bestuur der van het voertuig, heeft de af gelopen twee weken proefritjes gemaakt om aan het ding te wen nen. „Na een dag ging het eigen lijk al goed, maar je moet ontzet tend goed opletten. Naast het be dienen van de hendels waarmee je de zuiger bestuurt, moetje na tuurlijk ook het verkeer heel scherp in de gaten houden." De dogmobiei gaat overal rijden: op straat, langs de stoeprand, op de stoep en zelfs op grasvelden. „Op het gras maak ik alleen de eerste meter schoon, zodat men sen er tenminste kunnen lopen. Hele parken begin ik niet aan, want dan kom ik niet aan de noodzakelijke plekken toe." Met een slurf zuigt de dogmobiel de hondenuitwerpselen op, die in een container worden opgevan gen. Het voertuig kan zo'n 120 li ter uitwerpselen opzuigen. Vol gens Jos Prein, milieucontroleur bij de ONS, betekent de inzet van het voertuig echter niet dat hon denpoep uitsluitend door d.e dog mobiel moet worden verwijderd. „Je leefomgeving daar moet je, net als je eigen huis, voor zorgen. Als de burger niet z'n best doet om de troep op te ruimen, dan blijft het voor het ONS, ondanks de dogmobiel, dweilen met de 1 kraan open." Respect Prein noemt nóg een punt, het ge brek aan respect voor iemand die een hondenpoepzuiger bedient. In Amsterdam werd het voertuig afgeschaft, omdat de bestuurder ermee stopte. Prein: „Burgers en collega's maakten minderwaardi ge opmerkingen over zijn werk zaamheden, maar ik ben niet bang dat dat hier zal gebeuren. Mensen zijn hier positiever inge steld." Ook de bestuurder van het dogmobiel zelf maakt zich geen zorgen. „M'n collega's maken nu wel geintjes, maar ik spreek ze nog wel als het straks regent en ik lekker droog zit." Het enige waar Van Dijk een beetje tegenop ziet, is het alleen werken. „Ik ben ge wend om in ploegen te werken of minstens met één collega. Dat zal dus wel even wennen worden." Hij heeft voor de gezelligheid een radiootje in zijn bestuurderscabi ne. „En een luchtverfrissertje, al heb ik van de poeplucht zo goed als geen last." De honderpoepzuiger in Schiedam, die vanmorgen officieel in gebruik is genomen, kan zo'n 120 liter uitwerpselen opzuigen. Foto Roei Dijkstra Schiedam - Aan de impasse die was ontstaan in de onderhande lingen tussen de Schiedamse schoenmaker W. Teltero en de ge meente is eindelijk een eind ge komen. De gemeente heeft het in zeer slechte staat verkerende winkelpand en de bovengelegen woning inclusief een stukje eigen grond aangekocht. Naar verwach ting zal het pand binnenkort wor den gesloopt om de Grofbuan te kunner. verbrede:!, zodat het vrachtverkeer er weer gebruik van kan maken. Door het sloop- en bouwverkeer. dat al enkele maanden in de bin nenstad via de Kreupel straat naar bet voormalige linelda-terrem reed, raakte Tetterro's eigendom aan cle Lange Kerkstraat in ver val. De bouwkundige staat van het pand takelde zichtbaar af en cr moesten maatregelen worden genomen om instortingsgevaar te voorkomen. Onlangs werden zelfs zogenoemde trek an kers ge plaatst om muren overeind te houden. Buren van de schoenher- steller zeggen dal ook hun pan den schade hebben opgelopen door de passerende vrachtwa gens. Dat leidde eerder dit jaar tot een kort geding, waarna de ge meente werd gedwongen de ver- Door Sander Sonnemans Schiedam - Preventie en oplet tendheid. Dat zijn volgens de po litie de twee belangrijkste wapens waarmee het stijgend aantal ge wapende overvallen op winkels en horecabedrijven kan worden bestreden. Nu duidelijk is gewor den dat in Schiedam de overval len op banken en postkantoren verschuiven 'naar slechter be waakte objecten, kan de politie daar niet vaak genoeg op hame ren bij de middenstanders. Omdat diefstallen en overvallen met geweld de laatste tijd hand over hand toenemen, is in ver schillende winkelcentra van de stad een preventie-actie in ont wikkeling gebracht, Winkeliers van het Hof van Spaland in de wijk Groenoord zijn inmiddels in het bezit van een handleiding, waarin tips staan hoe ze moeten handelen bij een overval. In het centrum hebben diverse winke liers eem particulier waarschu wingssysteem aangebracht en ook in het Hof van Spaland over weegt men daartoe over te gaan. Ook voor de Monseigneur Nolen- slaan, het enige winkelcentrum in Nieuwland, staat een en ander op stapel, maar daarover is nog niets concreets bekend. „Het is ontzettend belangrijk." zegt politiewoorvoerder Ad Wille men, „dat de slachtoffers aggres- sief gedrag van de overvallers voorkomen. Daarnaast moeten zij goed om zich heen kijken, zodat ze een duidelijk signalement van de dader kunnen geven. Is hij ze nuwachtig, heeft hij opvallende dingen aan zijn lichaam? In Am sterdam zijn veei winkels bij de uitgang voorzien van een meetlat. Kunnen de middenstanders dui delijk de lengte aangeven. Want als het op schatten aankomt, blijkt men er nogal eens naast te zitten." Honkbalknuppel Wiliemen vindt het begrijpelijk dat, nu de gewelddadige overval len stijgen, s+eeds meer mensen zich bewapenen. En helemaal af keuren doet hij het niet. Eerder dit jaar werd aan de Boerhavelaan een tabakswinkelier overvallen dooreen Rotterdammer. In plaats van de inhoud van de kassa af te geven, pakte de middenstander een honkbalknuppel en sloeg de dader zijn winkel uit. Willemen: „Men maakt zelf die af weging en neemt het risico. Die tabakswinkelier was kennelijk zeker van zijn zaak en heeft de overvaller een paar behoorlijke klappen gegeven. Dat moet kun nen. Als er maar niemand wordt doodgeslagen. En het mag duide lijk zijn dat vuurwapens uit den boze zijn. Dat gaat te ver." Uit de opgeloste zaken blijkt dat het overgrote deel van de daders verslaafd is aan verdovende mid delen. Dat verklaart waarschijn lijk ook waarom steeds gemakke lijker wordt overgegaan tot het overvallen van winkels en horeca bedrijven. Ze zijn nauwelijks voorzien van veiligheidsmaatre gelen en hebben geen alarmin- stallatiezoals de geldinstellingen. Daarom valt het te verwachten dat in de toekomst ook in winkels, snackbars en cafés camera's zui len snorren. „Het is niet te hopen dat het zo ver komt." reageert de poHliewoordvoerder, „maar het zou daar best eens op uit kunnen draaien. Ik zou er echter niet aan moeten denken dat ik word be spied als ik ergens in een café een pilsje zit te drinken." Nachtkluis Tips om te voorkomen dat over vallers er met een flinke buit van door kunnen gaan. heeft de poli tie genoeg. Die worden ook regel matig aangedragen tijdens de preventie-besprekingen met mid denstanders. Willemen somt er een paar op: ..Het grote geld in een zogenoemd verankerd af room kluisje doen en de dagop brengst niet op vaste tijden naar de bank brengen. Beter zou het zijn om met meerdere winkeliers over te schakelen op een geid- transportwagen en als men toch zelf het geld in een nachtkluis wil deponeren, dat nooit alleen doen." Een duidelijk signalement van de daderi.s; kan van vitaal belang zijn voor de oplossing van de zaak. Met een goede persoonsbe schrijving en gegevens over de handelwijze van de overvallens] kan het Roofoverval!en-Coördi natieteam in Rotterdam, waar alle overvallen in hel Rijnmondge bied worden gemeld, overvallen niet elkaar in verband brengen en zodoend e well ich t ge m a kkel ij kc r overgaan tot de aanhouding van de verdachte!n). Maar dat is niet niet zo eenvoudig als het lijkt. Willemen: „Door de schrik weten de slachtoffers vaak niet eens te vertellen of de dader blank of zwart was." keerssituatie te wijzigen. Het vrachtverkeer mocht niet langer door de Grof baan, maar moest ge bruik maken van het Broersveld. Daardoor diende de weekmarkt verhuizen. Maar met die maatre gel waren dc problemen niet op gelost. Diverse middenstanders aan het Broersveld kwamen in opstand. Ook zij klaagden over schade aan hun panden. Ondanks alles werd toch nog regelmatig gebruik gemaakt van de Grof- baan. De gemeente huurde twee uitzendkrachten die de vrachtwa gens tegen moesten houden. La ter werden twee hekken geplaatst om de doorgang te versmallen. Voor Tcttero is najaren van onze kerheid licht in de duisternis ge komen. ..Ik weet nu, na bijna tien jaar touwtrekken, eindelijk waar ik urm toe ben. De gemeente is met mijn zaakwaarnemer tot overeenstemming gekomen. Mijn pand wordt gekocht en ik moet er zo snel mogelijk uit. Waarom de onderhandelingen zo lang geduurd hebben? Wethou der Wiegman schrijft mij dat de fi nanciële situatie in het exploila- tiegebied zodanig zorgelijk is, dat de gemeente zeer behoedzaam moet opereren. Misschien is dat de reden wei." Nu de gemeente Tettero's pand aan het begin van de Grotbaan heeft verworven, zal het weldra tegen do vlakte gaan. Het is be kend dat de straat niet berekend is op het zware vrachtverkeer. Als de schoenmakerij is verdwenen kan de Grofbaan beter worden ge fundeerd en worden verbreed, zo dat een goede ontsluiting ontstaat voor de vrachtwagens. De ge meente heeft daar kennelijk haast met.-, want Tettero, die nu op zoek is naar een nieuwe wo ning en een ander winkelpand om zijn bedrijf voort te zetten, moet uiterlijk 1 september zijn sleutels op het stadskantoor inle veren. Volgens een woordvoerder van de gemeente staat echter niet vast dat het pand wordt gesloopt. ..Het is vurwoiven omdat de heer Tettero in oen moeilijke positie zit. Door het verkeer was zijn pand in slechte staat geraakt." Tettero reageert laconiek: „Niet slopen? Wat moeten ze er dan mee? Er valt niets meer aan te verspijkeren. Dut heeft geen en kele zin." Van Beethovenlaan 170 Schiedam-Noord. Te!. 010-4703470

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1