Negen keer brand bij surfplas Rotterdams Dagblad Verbroken relatie wordt minnaar bijna fataal Gasontploffing tijdens lassen §f§ Wlst "ffS Brandweer denkt dat vuur in hooibalen is aangestoken Verzet Hoevenbuurt tegen huurverhoging Spaland-Oost niet alleen voor rijken Nieuw alarmsysteem vertraagt uitrukken Vlaardingse brandweer mmmm.1 R Aaiende man steelt hond Dief bekent serie inbraken Fietsendieven ingerekend Delen Schiedam zonder stroom Proces-verbaal autosloperijen Op vakantie: stereotoren weg Concours van standwerkers Twee nieuwe conservatoren Gemeentemuseum Rotary schenkt Romny medicijnen W'St Style ere Vie ypaarjM l Vrijdag 15juli 1394 I Vrijdag Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel,: 010-2340055/fax: 4349754 Schiedam - Een 44-jarige Schiedamse moest gistermiddag - lijdzaam toezien hoe een van haar honden werd gestolen. De vrouw liet op de Monseigneur Nolen- slaan haar drie honden uit, waar- van er eentje losliep. Ze zag dat even'verderop een man dat beest je, een bruine Staffordshire bull- —terriër, wilde aaien. Plotseling -"-'pakte hij de hond op en ging er 'm'pt de viervoeter vandoor. Vlaardingen - Een 24-jarige Vlaar- "dinger, die eerder deze week was aangehouden wegens het pikken van een fiets, heeft bekend zo'n 25 inbraken te hebben gepleegd. Hij'bezocht hoofdzakelijk bedrij- ven en maakte voor enige duizen den guldens aan audio-visueie middelen buit. De verdachte is vanochtend voorgeleid aan de of ficier van justitie. Schiedam - Met de aanhouding -van een 21-jarige Schiedammer "'.denkt de politie een flink aantal fietsendiefstallen te hebben op- gelost. De afgelopen weken wer den in het centrum en de Oost- wijk: opvallend vee! tweewielers ontvreemd, Dat was voor de poli- tiè aanleiding om een 'oude be kende' in de gaten te houden. De man, een junk die zyn buit aan een heler verkocht, werd gister avond door twee agenten in zijn kraag gegrepen toen hij op de Broersvest een fietsslot had open gebroken en weg wilde rijden. Eerder op de dag werd bij het NS- station Nieuwland ook een fiet sendief betrapt. De verdachte, een 27-jarige Rotterdammer, pro beerde in de .fietsenstalling een mountainbike te pikken. Schiedam - Zo'n 2500 huishou dens, winkels en bedrijven in ver schillende delen van Schiedam hebben vanochtend ruim een uur zonder stroom gezeten. Als ge volg van een storing in een hoog- spanningsstation viel om half acht in De Gorzen, op de Rotter- damsedijk en de Buitenhaven weg de spanning weg. De oorzaak van .de storing wordt gezocht in kortsluiting. Om kwart voor ne gen was het euvel verholpen. Vlaardingen - Tegen twee auto- sloopbedrijven in Vlaardingen is in" samenwerking met de DCMR Milieudienst Rijnmond door de politie proces-verbaal opgemaakt omdat de vergunning op verschil lende punten werd overtreden. Ondermeer werden autowrakken te hoog opgestapeld en op de openbare weg neergezet. De over tredingen kwamen aan het licht tijdens een routinecontrole. Bin nenkort krijgen de bedrijven de milieudienst voor een nieuw on derzoek op bezoek. Schiedam - Uit een woning aan deRotterdamsedijk, waarvan de bewoners op vakantie zijn, is gis teravond door een inbreker een 'stèfeotoren gestolen. Ook de kel derbox van de vakantievïerders werd opengebroken. Hoewel een buurvrouw de inbreker op een fiets van de buren met de geluids apparatuur achterop zag wegrij den. kon ze geen duidelijk signa- lèment geven. Viaardingen - Het Gilde van Standwerkers houdt morgen tus sen 10.00 en 16.00 uur een stand werkersconcours aan het Lies veld en op het Veerplein. Het con- c'ours is een voorronde voor het Nederlands kampioenschap standwerken op 3 september in Emmen. In Vlaardingen zullen zo'n vijftien standwerkers probe ren hun koopwaar op eigen wijze aan de man te brengen. Vlaardingen - DeVlaardingse brandweer is deze week al ne gen keer uitgerukt om in het natuurgebied rond de Krab- beplas hooibranden te blus sen. Uitgesloten wordt dat het gaat om hooibroei. Hoewel daarvoor nog geen aanwijzin gen zijn gevonden, vermoedt de brandweer dat er sprake is van brandstichting. In de omgeving van het recreatie gebied aan de westkant van Vlaardingen liggen zo'n vijfhon derd balen van elk driehonderd kilo. Dit gras mag als gevolg van de dioxine-uitstoot van de indus trie niet als veevoer worden ge bruikt. De balen moeten worden verbrand - maar dan wei in de ovens van de Afvalverwerking Rijnmond (AVR). In afwachting daarvan liggen ze enige tijd in het De eerste baal hooi vloog zondag nacht in de fik. De drie dagen daarop was het elke ochtend rond een uur of vijf raak. „Dat is," zegt D. Krabbendam van de Vlaar- dingse brandweer, „natuurlijk wel typisch. Het zou kunnen dat de jeugd daar bezig is geweest, maar er valt niet vast te stellen dat de branden zijn aangestoken. En vijf uur is ook wel erg vroeg om voor fikkies op pad te gaan. Er zijn in de buurt wel kranten ge vonden, maar ach, die kom je overal tegen." Volgens de brandweer kan er in ieder geval geen sprake zijn van hooibroei Dat ontstaat alleen als het natuurlijke vocht nog niet uit het gras is verdwenen nadat er ba len van zijn gemaakt. Hooibroei onstaat pas als binnen in de baal een temperatuur wordt bereikt van 35 a 40 graden Celsius. De brandweer heeft met peilstokken diverse hooistapels gecontroleerd - De brandweer had de afgelopen week de handen vol aan de brandende hooibalen. Woensdag was de topdag. Toen moest vijfmaal worden uitgerukt. Foto Roel Dijkstra en nergens temperaturen van die hoogte waargenomen. Bovendien ontstaan in dergelijke gevallen geen vlammen: het broei-effect heeft slechts rookontwikkeling tot gevolg. Bewijzen „Hooibroei begint van binnen uit," legt Krabbendam uit. „En dat is bij de recente fikken niet het geval geweest Alles duidt op-.- brandstichting; maar nogmaals, we hebben geen bewijzen. De temperaturen die we in het hooi hebben gemeten, zijn in elk geval niet hoog genoeg zodat zelfont branding zou kunnen onstaan." Na de brand van woensdagoch tend moest de brandweer die dag nog eens vier maal naar de surf plas uitrukken. Op diverse plek ken stonden daar 's middags om half twee en half vijf verschillen de balen in de hens. En 's nachts moest .dé. brandweer er wederom twee keer naar toe om brandend hooi te blussen. Gisterochtend werd ook nog een fikkie worden gedoofd. De branden zijn bij de wijnboer derij aan de nabijgelegen Zuid- buurt niet onopgemerkt geble ven. Een medewerkster zegt niet alleen gezien te hebben dat een aantal hooibalen waren verbrand, maar ook dat een paar stapels in de sloot waren gegooid. „Het is bekend dat het geweld toeneemt, dus van dergelijke dingen sta js tegenwoordig niet meer te kij ken." Uit voorzorg is inmiddels begon nen met-het' verwijderejvyanj der balen. Het Hoogheemraadschap Iaat de stapels ophalen en vervoe ren naar de AVR. Volgens de poli tie worden ze daar verbrand. In verband met de grote hoeveel- heid kan het enkele dagen duren voordat al het hooi'is verwijderd. Vlaardingen - Wijkvereniging De Hoevenbuurt heeft onlangs een tot één bezwaarschrift gebundeld aantal protesten tegen de huur verhoging aan Patrimoniums Wo ningstichting (PW) overhandigd. De boze huurders', 74 in getal, vin den de aangekondigde verhoging van zes procent te hoog. Onder andere omdat er volgens hen sprake is van achterstallig onder houd. Het bezwaarschrift bevat geza menlijke klachten van bewoners van de Ruurlo-, Lochem-, Zeist- Lunteren- en Bunnikhoeve over het onderhoud van zowel de wo ningen als de woonomgeving. Ook het beleid ten opzichte van het puntensysteem dat wordt ge hanteerd voor de huurverhogin gen, wordt in Complex 17 van PW massaal bekritiseerd. „Tussen de door de verhuurder berekende waarderingspunten voor het onderhoud van de woon omgeving en die van de huureom- missie bestaat een voor ons niet verklaarbaar verschil," schrijft de commissie groen, verkeer en wo ningen van de wijkvereniging. „Bovendien zijn in de aanzegging \an de huurverhoging voor 1993 geen waarderingspunten opgeno men voor de aanwezigheid van basisscholen en een bushalte. In 1994 ineens wel, zonder dat iets aan die situatie is veranderd." Ook het vervangen van de cv-ke- tels door combiketels wordt vol gens De Hoevenbuurt onterecht doorberekend in de voorgestelde huurverhoging. Daarvoor heeft PW twee waarderingspunten ge rekend terwijl men van mening is dat slechts één punt is toege staan. De combiketels zijn eerder ook al onderwerp van gesprek ge weest omdat voor de aansluiting ervan 17,25 gulden extra aan huur wordt berekend. Door bewoners werd daartegen geageerd omdat in soortgelijke woningen van Wo ningstichting Samenwerking Vlaardingen voor dergelijke ke tels slechts slechts tien gulden wordt gewaagd. Verder klaagt het merendeel van de huurders uit Complex 17 over ernstige verzakkingen van de grond onder de kruipruimtes. Re gelmatig verdwijnt het zand on der de bestrating voor de wonin gen waardoor de straattegels in zakken en gevaarlijke situaties ontstaan. Het grondpeil is zoda nig gezakt dat via de kruipruim tes diverse andere woningen be reikbaar zijn geworden. PW is daar volgens het bezwaarschrift van op de hoogte maar weigert maatregelen te nemen. Ook zou den meerdere kozijnen in slechte staat verkeren, Iaat het schilder werk te wensen over, regenen de luchtkokers van de keuken en doucheruimten in en veroorzaakt de beplating van de zolders stank overlast. Te laat „Opvallend dat in één complex zoveel mensen klachten hebben," zegt C. Bolland, voorzitter van de bewonerscommissie verkeer, groen en woningen. „PW kan nu twee dingen doen: óf een schik king treffen en de huur niet ver hogen, óf de huurcommissie zich er over laten buigen. Overigens heeft de verhuurder de voorgeno men huurverhoging veel te laat bekend gemaakt. Dat had uiter lijk 31 mei gebeurd moeten zijn, maar is pas later gedaan." PW-directeur H.M. Visser zegt dat het bezwaarschrift in behande ling zal worden genomen en ge keken zal worden in hoeverre be paalde problemen opgelost kun nen worden. „Klachten over het onderhoud zijn de enige bezwa ren op grond waarvan de huurver hoging kan worden geweigerd. Als blijkt dat er inderdaad sprake is van achterstallig onderhoud zuilen we dat netjes melden bij de huurderscommissie. En voor wat betreft de combiketels: men is niet verplicht tot de plaatsing daarvan over te gaan. Samenle ving rekent een tientje extra huur per maand. Men vergeet echter dat de huur van de vergelijkbare woningen al zestig guldén hoger ligt dan bij ons." Door Sander Sonnemans Rotterdam/Schiedam - „Ik heb nooit de gedachte gehad hem te vermoorden. Wei had ik me voor genomen hem een flink pak ram mel te geven. Ik was van plan hem in zijn buik te steken. Niet om hem dood te maken. Achteraf hoorde ik dat ik 'm zeventien maal te pakken heb gehad. Herin neren doe ik me dat niet. Ik was helemaal gek." Overmand door emoties toog de 33-jarige Schiedammer J.H. in november van het vorig jaar naar de woning van de nieuwe vriend van zijn voormalige vriendin in Maassluis. Hij wilde hem zodanig toetakelen dat de man Kerstmis, de periode waarin de verdachte in een eerder stadium was verloofd met de vrouw, niet zou kunnen vieren. Toen de man opendeed stak de verdachte hem direct met een beitel in zijn buik. Dat was ook het plan. Maar omdat bij de Schiedammer plotsklaps de stop pen doorsloegen rende hij het slachtoffer in zijn huis achterna en stak in de hal meermalen op hem in. In zijn rug, buik. nek en armen. Pas toen een buurman door het hulpgeroep was gealar meerd. kwam een einde aan de bloederige steekpartij die de Maassluizer wonder boven won der overleefde. „Het is merkwaardig afgelopen," concludeerde rechtbankpresi dent mr. J. W. Heijman. „De man leeft nog. U had zich voorgeno men de man een pak rammel te geven. Waarom nam u dan een beitel mee? Was u bang dat hij te sterk zou zijn voor u? Of dacht u hem anders niet voldoende te kunnen verwonden?" De Schiedammer wist het niet meer. „Ik had die beitel in de auto liggen. Als er wat anders had gele gen, had ik dat meegenomen." Te veel Het was de verdachte allemaal te veel geworden. Ruim tien jaar lang had hij samengewoond, tot dat zijn vriendin vertelde het met een collega te houden. De relatie werd verbroken, de spullen ver deeld en het huis verkocht. Ze trokken in bij hun ouders. En daarmee begon het gedonder; beide ouderparen woonden in hetzelfde flatgebouw. En elke keer als de Schiedammer de auto van de nieuwe '.Tiend van zijn ex- vriendin voor de deur zag staan, begon het in hem te borrelen. Hij sliep slecht en kreeg zelfs zelf moordneigingen. „Het werd een obsessie voor me. Elke ochtend als ik de deur uit ging moest ik aan die twee den ken. Dat was onverteerbaaar." Heijman: „Maar u richtte zich te gen de man en niet tegen uw voor malige partner. Zij had de man uitgezocht." De Schiedammer: „Toch was ik kwaad op hem en niet op haar." De verdachte kon het op een be paald moment niet meer aan en begon de Maassluizer telefonisch te bedreigen. „Jij komt nog wel," kreeg hij te horen. „Ik pak je fa milie." Het latere slachtoffer rea geerde nauwelijks, maar zei wel een keer dat het aan de Schiedammer zelf te wijten was, dat zijn vriendin bij hem weg was weggegaan. Dat maakte de ver dachte alleen maar kwader. Angstig Emotioneel onevenwichtig en angstig van aard. Hij maakt zich afhankelijk van een ander. Dat waren de voornaamste conclusies in het psychologisch rapport. De verdachte kon zich daar in vin den. Hij had zich immers altijd sterk afhankelijk gevoeld van zijn vriendin. Toen zij besloot de relatie te verbreken, was het alsof hij een stuk van zijn leven had verloren. Omdat zijn baan in gevaar zou ko men, werd de verdachte eerder dit jaar uit zijn voorlopige hechte nis ontslagen. Hij zocht zelf con tact met een psycholoog. In het reclasseringsrapport werd gepleit voor dienstverlening in plaats van een gevangenisstraf. Zijn werk is het enige dat de Schiedammer nog heeft. Zou zijn baas achter de wrange gebeurte nis komen, dan zou hij zijn baan wel eens kunnen verliezen. Officier van justitie mr. Timmers wilde daar weinig van weten. Ze vond een celstraf de enige juiste straf en verklaarde de eis lichter uit te laten vallen dan ze had voor genomen. „Ik dacht aan vijftien maanden cel maar eis gezien de omstandigheden en de gemoeds toestand waarin de verdachte ver keerde, twaalf maanden waarvan zes maanden voorwaardelijk." Uitspraak over dertien dagen. Schiedam - Een villawijk mag Spaland-Oost niet worden, maar het is wel de bedoeling dat er verhoudingsgewijs veel mensen met een hoger inkomen komen te wonen. Daarom zal de wijk stedebouwkimdig nogal afwij ken van het naastgelegen Spa- Iand-West. Wethouder Reijnhout (stadsuitleg) streeft in Oost een lagere bebouwingsdicbtheid na dan in West, waar veel huizen ta melijk dicht op elkaar staan. Oorspronkelijk werd uitgegaan van 1250 tot 1300 woningen in Spaland-Oost; Voor Reijnhout is circa duizend huizen het maxi mum. In de filosofie van de wethouder vergroot meer ruimte de leef baarheid in de toekomstige woonwijk. Reijnhout is zich er van' bewust dat dit de kosten van de grondexploitatie verhoogt, en dat de prijs van veel huizen daar door zal stijgen; Dat wil echter niet zeggen dat Spaland-Oost voor de lagere inkomens onbe reikbaar wordt. In de wijk zullen ook 'enkele honderden' woning wetwoningen worden gebouwd, Reijnhout: „Je kunt het niet ma ken om ér uitsluitend koopwo ningen neer te zetten. Ook huur ders hebben recht op een mooi stekkie." Zie verder pagina 15 Vlaardingen - Door de overschakeling naar een re gionaal alarmeringssysteem is de Vlaardingse brandweer soms later ter. plaatse dan voorheen. Gisteravond bereikte een melding dat er brand was aan de Dr.. Wiardi Beekmansingel in eerste instan: tie de kazerne zelfs helemaal niet: Een groep vrij willigers die toevallig aan het oefenen was in. de Westwijk" pikte het bericht op via de ontvanger in de wagen. Pas later kwam de melding ook in de ka- zeme binnen en werd alsnog een ploeg beroeps- brandweerlieden op pad gestuurd. Het keuken- brandje, waarbij een vrouw onwel wérd, was toen al geblust De Vlaaraingsë brandweer zoekt vandaag uit hoe het kon gebeuren dat een alarmmelding niet langs de gebruikelijke kanalen werd ontvangen. Dit is nooit eerder voorgekomen/ Het incident is koren op de molen van sommige Vlaardingse brandweer lieden, die ontevreden zijn over de regionale alar mering..Tot 15 juni kon de brandweer direct wor den gebeld, of werden meldingen via 06-11 recht streeks doorgegeven aan de centrale in de kazerne aan de Hoflaan. Sinds die datum geeft 06-11 geeft de melding door aan de regionale centrale aan de Schiedamsedijk in Rotterdam, waar ook dé verzoe- ken om assistentie van ambulances binnenkomen. In Rotterdam wordt de melding in een computer getikt, waarna de apparatuur een 'uitriikvoorsteF formuleert Op het scherm verschijnt dan eeri op- gave van het:.voor het gemelde geval, benodigde materieel. Pa? als deze procedure is doorlopen, wordt de plaatselijke brandweer gealarmeerd. Hoe veel tijd daarmee heengaat weet woordvoerder" Krabbendam van de Vlaardingse brandweer niet exact. „Maar er zit nu een schijfje tussen, en dat veroorzaakt inderdaad vertraging," erkent hij.-v Krabbendam geeft toe dat er 'wat aariloopproble-, men' zijn, Maar dat betekent volgens hem niet dat. de brandweer tegenwoordig te laat op de plaats des ouheils arriveert. „We zijn nog steeds binnen de voorgeschreven zes minuten ter jplaatse. Boven dien: de man die vroeger op onze centrale zat kan nu mee met de uitruk. En we hebben niet zoveel dure apparatuur meer nodig." hi' j|j Tijdens faswerkzaamheden aan een PTT-kabel heeft zich gistermiddag in de Julianalaan in Vlaar dingen een gasontploffing voorgedaan. Die werd veroorzaakt doordat bij het verwijderen van een boom een lek was ontstaan in de hoofdgasleïding. Bij de explosie raakte niemand gewond. Mede werkers van het Nutsbedrijf stelden ter plekke een onderzoek in. Foto Roel Dijkstra Maassluis - Met ingang van deze maand zwaaien twee nieuwe con servatoren de scepter in het Maassluise Gemeentemuseum. Ze nemen de plaats in van Marjan Groen, die een nieuwe functie heeft aanvaard bij het Mariniers museum in Rotterdam. De opvolgers zijn kunsthistorica Esther Banki en Ellen van Schie. Van Schie heeft in Leiden een kunsthistorische opleiding ge volgd en heeft in de voorgaande periode als gasteonservatrice van de Delftse gemeentemusea ge werkt. Ze zal zich in het Maasslui se museum richten op de tentoon stellingen en communicatie'. Banki is afgestudeerd aan de uni versiteit van Nijmegen en is voor heen werkzaam geweest in mu seum Kempenland te Eindhoven. Zij gaat zich bezighouden met het behoud en beheer van de collec tie. De wouwen zijn aangetrokken om het museum een nieuwe im puls te geven. Het is de bedoeling tentoonstellingen te programme ren die aansluiten bij de kunst- en historische collectie en de ge schiedenis van Maassluis. Er zal meer plaats worden ingeruimd voor exposities van hedendaagse kunst en tentoonstellingen met een cultuurhistorisch karakter. Vlaardingen - De Rotary Club Vlaardingen heeft de2e week voor twaalfduizend gulden aan medi cijnen aan het ziekenhuis in Romny in Oekraïne geschonken. De geneesmiddelen zullen door Beja Kluiters naar Romny wor den gebracht. De Vlaardingse ver zorgt regelmatig transporten met hulpgoederen naar Oekraïne. Het geld voor de medicijnen is in zeer korte tijd door de Rotary Club bijeengebracht. De genees middelen werden geselecteerd aan de hand van een lijstje dat het ziekenhuis zelf had opgesteld. Mevrouw Kluiters heeft voor haar hulpacties inmiddels een ander depot in gebruik genomen. Het is gevestigd in de Magnoliastraat. Daar kunnen elke vrijdag tussen 11.00 en 16.00 spullen worden aangeboden.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2