Wate 9 'Sloop enkele PLN- flats onvermijdelijk' Gekrabt als dank Zomermuseum 1994 staat in het teken van water 'Prettig geregeld hoor. Wat een zooitje' Standwerkers op het Liesveld met voer voor vlaardingen keukenprinsessen, huisvrouwen en doe-het-zelvers wfi eikjaar een Een koekje van eigen deeg voor Leen Droppert Fikse prent voor dronken fietser Man dreigt met zelfdoding Aanrander opgepakt Ruiten aan diggelen Fiets weg na proefrit Katten zorgen voor overlast Met slok op door ruit Inbreker moet boeten Eind dit jaar hakt gemeenteraad de knoop door Opzoomerdag m Rotterdams Dagblad Maandag 18 juli 1994 Maassluis - Een 19-jarige Maas- sluizer heeft een dronkemansrit op zijn fiets vannacht moeten be kopen met een flinke bekeunng. De man werd aangehouden omdat hij slingerend en zonder licht op zijn fiets over de Merel laan reed. Op het politiebureau werd hij aan een blaastest onder worpen. De man bleek te veel te hebben gedronken om een fiets te mogen besturen en kreeg een boete van 160 gulden. Schiedam - Een 29-jarige man heeft vrijdagmiddag in het ge bouw van de sociale dienst aan de 's-Gravenlandseweg in Schiedam voor opschudding gezorgd door te dreigen zich in brand te steken als hij geen geld zou krijgen. De Schiedammer had een flesje met benzine bij zich. De gealarmeerde politie heeft de man, die niet voor rede vatbaar was, meegenomen naar het bureau ter afkoeling. Scfiiedamm - De Schiedamse po litie heeft gisteravond een 33-jari- ge Rotterdammer aangehouden die op de Tjalklaan een 32-jarige vrouw had aangerand. Het slacht offer rende naar een bezinesta- tion in de buurt waar ze vertelde dat een man had geprobeerd haar te verkrachten. De politie werd gealarmeerd en kon dankzij een getuige niet veel later de aanran der oppakken. Maasstuis/Vlaardingen - Gedu rende de nacht van vrijdag op za terdag zijn in Maassluis meerdere ruiten ingegooid. Aan de Noord- vliet vloog een straatsteen door de ruit van de showroom van een automobielbedrijf. Door de rond vliegende glasscherven werd een auto beschadigd. Ook bij het scheepvaartmuseum ging een steen door de ruit. In Vlaardingen werd zaterdag nacht een 24-jarige inwoner aan gehouden omdat hy enkele ruiten van een school aan de Prins Hendrikstraat had vernield. Schiedam - Een fietsenhandelaar aan de Hoogstraat in Schiedam is een fiets kwijtgeraakt. Hij had een klant een fonkelnieuwe twee- wieler meegegeven voor een proefrit. Omdat je tegenwoordig niet zo maar iedereen kan ver trouwen wilde de winkelier een zekerheid dat de man terug zou komen. De koper in spe liet daar op een rijbewijs achter, maar dat - zo bleek later - was niet zijn rijbe wijs. Schiedam - Aan de Hoogstraat in Schiedam zorgen zwerfkatten die door een bewoonster worden ver zorgd, de laatste tijd voor flink wat overlast. Ze hebben bij één van de bedrijven zelfs een vlooi enplaag veroorzaakt. In de kelder van het pand is afgelopen week einde een kadaver aangetroffen. Schiedam - Op het Bachplein in Schiedam is zaterdagnacht een jongen met zijn fiets door een ruit van een school gevallen. De knaap had te veel gedronken en verloor bijna zijn evenwicht. Om een val te voorkomen, probeerde hij tegen de ruit te steunen. Die biak echter. De jongen moest naar het ziekenhuis voor diverse hechtingen. Rotterdam/Vlaardingen - De 28- jarige Vlaardinger G. S. heeft door de officier van justitie ander half jaar gevangenisstraf tegen zich horen eisen. De man wordt ervan verdacht zowel in zijn woonplaats als in Rotterdam en Maassluis meerdere inbraken te hebben gepleegd. Volgens de dagvaarding begon hij daarmee op 8 februari van dit jaar in Maassluis en Vlaardingen, Daarna zocht hij zijn heil in Rot terdam. De rechtbank komt over twee we ken tot er .1 uitspraak. Door Ben van Haren Vlaardingen - „Er zijn zeker nog geen plannen voor sloop van flats meidteen recent persbericht van de gemeente Vlaardin gen over de moderniseringsplannen voor de Westwijk. Deelne mers aan het regelmatige overleg tussen gemeente, woning bouwcorporaties, scholen, winkeliers en bewonersorganisaties uit de Westwijk houden echter vol, dat in alle plannen uitgegaan wordt van de sloop van enkele van de zeventien PLN-flats. „De bewonersvertegenwoordi gers hebben zich verzet tegen de sloop van al die flats in het gebied tussen Ary Koplaan, Dr. Wiardi Beckmansingel, Prof. Mekel- straat, Prof. Teldersstraat en het voormalige Cionveld. Dat vinden zij en andere gespreksdeelne mers onzin, maar ook zij delen de mening dat niet valt te ontkomen aan de sloop van een paar van die flats," zegt een van hen. Het zogenoemde zuidoostelijke kwadrant van de Westwijk is hard aan een onknapbeurt toe. Er zjjn tekenen aanwezig van verpaupe ring en het verloop is groot in de galerijflats van de Stichting Wo ningbedrijf Vlaardingen. Het Kolprononderzoek, in opdracht van de womngbouwstichtingen door heel Vlaardingen uitge voerd, geeft aan dat het bewuste wijkdeel zeer populair is bij zyn bewoners. Eigenlijk wil niemand verhuizen uit de buurt, maar men ergert zich aan de aftakeling van enkele bouwblokken met goedko pe flats zonder lift en de desolate toestand van het centrumgebied met in onbruik geraakte scholen. Opkikker Het gebied zou een duurzame op kikker kunnen krijgen door de bouw van eengezinswoningen en de ombouw van een aantal van de bewuste flats. Gedacht wordt aan het luxer maken van de woningen door onder meer het aanbrengen van liften en vergroten van ka mers. Ook zou een deel van de ga lerijflats verbouwd moeten wor den tot maisonettes. Voor een evenwichtige buurtopbouw met meer eengezinswoningen zou sloop van enkele van de flats on vermijdelijk zijn. Projectleider Paul Joorman van de Dienst Stadswerk, samenstel ler van het persbericht waarin de sloopplannen worden ontkend, geeft als verklaring voor de ge meentelijke reactie op eerdere sioopberichten in het Rotterdams Dagblad: „Berichten over plan nen voor de sloop van woningen in de Westwijk verstoren de ge sprekken. die ik momenteel voer met bewonersorganisaties en an dere belanghebbenden Boven dien zijn er nog geen aantallen of blokken aangewezen. Sloop is in derdaad een van de opties en de kans dat ertoe wordt overgegaan is vrij groot, maar het gemeente bestuur heeft zich er nog niet over uitgesproken. Als de gemeente raad straks neen zegt tegen het plan dat nu wordt uitgewerkt, dan gebeurt het dus niet." Groen Het 'Plan van aanpak' voor de Westwijk heeft als uitgangspun ten, dat nieuwe woningen meer waarde geven aan de gehele wijk, dat het groen, het openbaar ver voer en de ruime opzet in de be bouwing versterkt worden, dat het geld dat binnenkomt door gronduitgifte voor nieuwbouw in de wijk wordt geinvesteerd en dat het Kolpronrapport richtlijn is voor de modernisering. „Gezien het overschot aan goedkope eta gewoningen is ingrijpende sloop- nieuwbouw hier de aangewezen weg," schrijven de Kolpronrap- porteurs over het gebied met de Panagro-Larsen-Nielsenflats. Direct na de vakantie moet de raadscommissie voor stadsont wikkeling zich uitspreken over de in het brede overleg gekozen op lossingen, waarna burgemeester en wethouders een principe-be sluit zullen nemen. Tussendoor vinden informatie- en inspraak bijeenkomsten plaats. De plan ning is, dat eind dit jaar de ge meenteraad de knoop doorhakt. ÏVES m In de Vlaardingse Wagnerstraat heeft de brandweer vrijdagavond een poes uit de dakgoot moeten halen. Het beestje had kennelijk lastvan hoogtevrees, want eenmaalop vijftien meter hoogte durfde hetgeen kantmeer op en begon luidkeels tekermen. De vrijwilli ge brandweerman Carlo Fijten bevrijdde de paniekerige viervoeter uit haar benarde positie. De eigenares kon niet veel later haar huisdier opgelucht in de armen sluiten. De brandweerman was minder gelukkig. Hij kreeg tijdens de reddingsactie enkele krabben als dank en werd op de ladder ook nog eens door de poes ondergeplast. Foto Roel Dijkstra Door Mariette Olsthoorn Vlaardingen - Eric van Straaten stuurde een paar duikers naar de bodem van het Buizengat en foto grafeerde hun vondsten, Martin Me Namara ging met bootjes in de weer en Wüma Kuil laat twaalf vlaggen wapperen ter nagedach tenis aan de laatst verkochte log ger in Vlaardingen. Het stokje van de provinciale Kunstestafette is weer overgedragen aan Vlaar dingen, het Zomermuseum 1994 kan beginnen. Water, daar gaat het allemaal om: 'Tussen over vloeden onderstroom'. Water als inspiratiebron - als the ma, als locatie en als beeldend materiaal. Zowel binnen in Cultu reel Centrum Hollandia als op di verse plaatsen buiten. Ijsbloe men op de ramen, stromend wa ter, druppels, kikkers m een oude vijver, de gedachte aan water leid de bij de achttien deelnemers tot uiteenlopende ideeen. Peter Dumas kreeg zijn inval m Venetie, de stad in het water. Hij reisde zijn helden achterna, Tur ner, Monet. Langs de kade van de l'lsola di San Giorgio Maggiore gebeurde het, schrijft hij in de ca talogus, daar kreeg hij bezoek van de geest van Turner die hem aan spoorde tot een nieuwe serie aquarellen waarvan hij er m het Zomermuseum negentien laat zien. Vissen Vissen zijn het onderwerp van Wilma Kuil en Marcel Warmerho- ven. De Vlaardingse kunstenares schilderde ze in diverse soorten en maten op kraplappen uit Spakenburg, Warmerhoven draaide van afvalhout een visser in elkaar. Warmerhoven: „De vis staat in de christelyke iconografie voor het leven. Tegelijkertijd staan vissers met hun overvloedige vangst symbool voor de verbreiding van de boodschap en de strijd voor de goede zaak. De tegenspraak die in deze symboliek verborgen ligt, is het thema geworden van mijn werk." In galerie de Dayer, die m september pas officieel geopend zal worden, is meer van hem te zien. Vaissier en Ruud van der Ham maakten video-installaties, de eerste met nerveus verspringen de beelden („Water is de neutrale drager van een eindeloze circula tie van structuren van leven."), Van der Ham creeerde zijn eigen vijvertje compleet met bamboe en geluid. Iemand die niet mocht ontbreken dit jaar is Leen Droppert. Hij kreeg zaterdag tijdens de opening van het Zomermuseum de Vlaar dingse cultuurprijs d'Akerboom uitgereikt, waarvoor hij zelf het ontwerp maakte Hij heeft zijn ei gen hoekje op de tentoonstelling waar hij werken laat zien die zijn geïnspireerd op de scheepvaart. Naast de werken en installaties op locatie en de tentoonstelling in het Cultureel Centrum (tot cn met 27 augustus), staan er in het Zo mermuseum nog een paar per formances op het programma die tijdens het 'Hof van Pomona' (18. 19, 20 en 21 augustus) opgevoerd zullen worden. Vlaardingen - De Opzoomer dag moet in Vlaardingen een jaarlijks terugkerend feno meen worden. Dat hebben bur gemeester en wethouders be sloten. In ieder geval tot en met 1998, als de huidige collegeperiode wordt afgesloten. De Opzoomerdag is een uit Rotterdam overgewaaid initia tief, genoemd naar de gelijk namige straat waar bewoners zelf de handen uit de mouwen staken en hun straat zijn gaan opknappen. Aangeduwd door de sociale vernieuwing is het opzoome- ren een fenomeen geworden, dat op 28 mei, Opzoomerdag. tot ontlading kwam Straten, pleinen en hele buurten in Rotterdam, Schiedam en Vlaardingen waren gehuld in het geel, de opzoomer-kleur. Hoewel het geel in Vlaardin gen wat bleekjes afstak by Rotterdam en Schiedam-Zuid, werd er bijvoorbeeld m de Vet- tenoordsepolder druk geklust aan geveltuinen en puiverhch- ting. In deBabberspolder verander de een braakliggend gazon achter de Van de Spiegelstraat in een speeltuin en in de West wijk werd een voetbalveld vol tooid. En zo werd er - met wat geld of bezems van de gemeente - door de mensen zelf veel aan de woonomgeving verbeterd. Een initiatief dat herhaling verdient, zegt het college nu. De Opzoomerdag moet wel worden betrokken bij het wijk beheer, een initiatief van de gemeente dat (ook) als doel heeft de verpaupering in de wijken aan te pakken. In te genstelling tot het opzoome- ren, bestaan dc zogenoemde wykbeheerteams vooral uit ambtenaren en politiemensen. Vlaardingse keukenprin sessen hin gen aan de lippen van Joost van Schaik, die zijn multi functionele mes aan de man probeer de te bren gen. Foto Den nes van der Wel/Roel Dijkstra Door Mariette Olsthoorn Vlaardingen - „Eet u ook weieens stamppot? Sta je in de keuken aan het aanrecht boven een krop andijvie. Je snijdt het kontje eraf, gaat de telefoon. Je kunt weljan- ken, sta je even later met zestig van die losse bladen in je hand. Kentu dat?" Aan al die ellende en nog veel meer is nu een einde gekomen. Gooi alle oude keukenhulpjes, poetsdoeken en dweilen de deur uit. Sinds zaterdag kent ook Vlaardingen het Diamant mes, de multi-mop, aqua-star en de won- derzeem. Allemaal dankzij zo'n vijftien standwerkers die op het Liesveld deelnamen aan een voorronde van het Nederlands Kampioenschap standwerken dat op 3 september in Emmen wordt gehouden. Nooit meer branderige, dikke, vermoeide, koude en klovige win tervoeten met de originele Goud sbloem balsem. Katteharen op het tapijt zyn van nu af aan verle den tijd, vettige vingers maken geen kans meer op glazen deuren en ramen, uw schoenen heeft u m een mum van tijd weer als nieuw. Vlekken op de lichte vloerbedek king? Geen nood, die zyn zo weg met deze nieuwe tapijtreiniger. „Één voor vijf gulden. Wie durft? Twee voor een tientje. Heeft u een portemonnee met een cijferslot of zo? De reservedweil doe ik er gra tis by. Heeft u een ronde of een vierkante tafel? Krijgt u ook nog een tafelkleed. Ja, ik ben er voor uanders was ik wel in de zon blij ven liggen." Alle keukenprinsessen van Vlaar dingen hingen aan de lippen van Joost van Schaik, kampioen der standwerkers van Midden Neder land. Op het Liesveld probeerde hij zyn multi-functionele mes aan de man te brengen. „Uiringen, je hoeft ze geeneens te draaien, ze krullen van plezier m de pan Smalle reepjes andijvie, snippers rode kool of flinterdunne plakjes radys, zowel voor links- als rechtshandigen. de droom van ie dere huisvrouw. ..En het kontje, datje vroeger weg moest gooien... nou, dat is nog steeds zo." Maar het Vlaardingse publiek was zuinig, al vermaakte het zich kos telijk by de stands. Bij Hans Rig- ter bijvoorbeeld, de dichtende koopman uit Zwolle die zo zijn Belgische spekken trachtte te verkopen Of Ina Bor. die het meer van haar dweilstok moest hebben Er was ook speelgoed, er waren strikjes en speldjes voor het haar en sieraden Iedere deel nemer had zo z'n eigen manier om zyn of haar produkten onder de aandacht te brengen op rijm, droog en stilletjes of juist met een flinke dosis humor. Over een ding waren de standwerkers het eens. nooit uitlenen aan de buurvrouw, want je ziet het nooit meer terug. Schiedam - De Nederlandse Spoorwegen heeft zich afgelopen weekeinde m Schiedam met be paald populair gemaakt bij haar reizigers. Omdat de bovenleiding moest worden vervangen, was za terdag- en zondagavond tussen Rotterdam CS en Sehiedam- Nieuwland geen treinverkeer mo gelijk. Op dat traject werden de reizigers per bus vervoerd Het karwei werd in het weekein de uitgevoerd omdat dan de min ste tremen rijden. „Dan kan men tenminste doorwerken." legt re- gioconductnce A L Hen sen uit. „Zondagochtend gaat in Rotter dam dc eerste trein om tien over acht pas rijden Op een normale werkdag is dat al om vijf uur. Zo heelt ook slechts een gering aan tal reizigers last van de werk zaamheden." Maar weinig passagiers konden zaterdagavond begrip opbrengen voor de wijzigingen Tussen Hoek van Holland en Schiedam was de dienstregeling normaal, maar de bus vanaf station Nieuwland had elf minuten meer nodig dan de trein om m Rotterdam te komen ..Ik kan me voorstellen dat af en toe aan de leidingen gewerkt moet worden," reageerde een Vlaardinger zaterdagavond. „Maar waarom plaatst de NS dan geen advertentie in de kranten zodat de reizigers er van op de hoogte kunnen zyn Volgens mijn planning moet ik op een bepaalde tyd op Rotterdam-Centraal over stappen. De vraag is of de aanslui ting wel haal. Lukt dat niet, dan baal ik welja Een vijftiger uit Hoogeveen, die vanuit Rotterdam per bus naar Schiedam is gebracht is minder begripvol voor de situatie en be gint luid te vloeken als blijkt dat op station Nieuwland geen trein staat te wachten „Dat is ons m Rotterdam wel beloofd," briest hy. „Nu mis ik straks ook mijn trein in Vlaardingen Trouwens, we werden knap laat geïnfor meerd over deze hele toestand Wat een organisatie.' Prettig gere geld hoor Wat een zooitje! De man was met de enige die er de smoor in had Sommigen gin gen uit protest vet der met de tram. hoewel ze dan wel extra geld kwijt wat en voor hun reis „Kan me mks schelen.' baalde een Rotterdammer „De tram rijdt gelukkig wel op schema Vlaardingen - D' Akerboom 1994. een waarderingsteken op het ter- rem van de cultuur in Vlaardin gen. is zaterdag in het Cultureel Centrum Hollandia uitgereikt aan de vervaardiger van het ob ject zelf de Vlaardingse beeld houwer Leen Di oppert (.64) De gebeurtenis stond in het teken van de opening van de tentoon stelling 'Tussen overvloed en on derstroom' Van der Windt wet houder van culturele zaken, over handigde het waarderingsteken aan Di oppert, die zei zeer verrast te zijn ,Een koekje \an eigen deeg." was zyn eerste reactie Di opperts werk maakt ook deel uit van het van Vlaardingse kun stenaars tentoongestelde werk in Hollandia „Het zaaltje hier is ver vuld van nostalgie Ik ben in Ylaarcingen gebleten om mijn vak uit te oei enen en heb hier goed. moeilijk en fijn weten te werken Dit zaaltje is daar de uit drukking van Droppert oefent al vyfendertig jaar als beeldend kunstenaar een zelfstandige beroeps pi aktyk uit Hij maakt aquarellen, penteke ningen, zeefdrukken, bi onzen sculpturen, stalen objecten en is uaoinaast uiligemgavuimge\ei Zyn meest bekende werk is 'Hommage aan de zeilvaart* aan de Maasboulevard Zyn meest re cente werk is 'Het Geuzenmonu ment' De raad noemt Droppert in zyn juryrapport "een peri^ctiomst in de beste betekenis van het woord' en 'een beeldend kunstenaar met een voorbeeldfunctie voor al zijn jongere collega s' De Culturele Raad Vlaardingen kende het waarderingsteken toe vanwege het mdi ukwekkende en fascine rende oeuvre van Droppert Het juryrapport vc-rmeldt daarover het volgende .Kenmerken \an zyn weik zyn de veelzijdigheid en het immei vernieuwende kd- rakter ervan, alsmede de contras terende stijlen en uiteenlopende technieken waarin het is uitge weid en botena1 het bijzondei hoog artistiek niveau Droppelt ontving het waarde ringsteken ook vanwege zyn ne ven actui tei ten als voormalig lid van tic Welstandscommissie en nu als lid van de Commissie Stad en Monument van de Historische Veieniging, de Werkgroep Wan de [concerten Grote Kerk en de Stichting Internationale Orgel- week D'Akerboom is dit jaar oor de vierde keer uitgereikt De Cul turele Raad wil door middel an het waarderingsteken aandacht besteden aan opmerkelijke oro taties van verenigingen, instellin gen of personen op het terrein tan de ailtuui Dooi de vingeis van Droppert is D'Akerboom eind 1989 vervaardigd Eerdei ontvin gen de Vrije Academie Vlaardin gen (1991), de Archeologische Werkgtoep 'HeUnium' (1992), Jo Mulder en Matthys Struys (1993) het waarderingsteken

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1