ïi Aiders vindt groene Broekpolder 'plausibel' Schiedamse scouts steken Indiërs in nieuw uniform i Leger van zwerfkatten veroorzaakt vlooienplaag in kledingwinkel Run op appartementen in voormalig 'belastingparadijs' Rotterdams Dagblad Centrum Groenoord ■rail Woningbouw kan in het Buizengat Jeugd in actie tegen zwerfvuil Bromfietser van ketting beroofd Fransman rijdt door na botsing Vlaardingen mag zelf uitmaken of er wordt gebouwd; niet dus Auto weg na woninginbraak Radarcontrole: 46 bekeuringen Voor 'n wanne Dinsdag 19 juli 1994 Vlaardingen - Het is mogelijk om woningen te bouwen in het Buizengat, bij het centrum van Vlaardingen. Die conclusie trekt wethouder Van der Windt (stadsontwik keling) uit de resultaten van een eerste onderzoek door Grontmij Zuid-Holland naar de bodemkwaliteit in dat ge bied. Tijdens het bodemonder zoek in het Buizengat zijn hoofdzakelijk zware metalen en olie aangetroffen. Globaal gezien komt uit het onderzoek naar voren dat het gebied dat direct aan het water grenst het zwaarst is vervuild. De vervui lingsgraad neemt af naarmate de grond verder van het water is gelegen. De bodemkwaliteit van het Buizengat levert geen gevaar op voor de volksge zondheid. De uitslagen zijn Van der Windt niet. tegengevallen. Vol gens de wethouder moet het voormalige gasfabriekterrein worden gesaneerd, maar kan voor de rest worden volstaan met het ophogen met een laag schone grond voordat er wo ningen worden gebouwd, Een beslissing over hoe precies en wanneer dat gaat gebeuren is in handen van de provincie. Voordat het zover is, moet er nog een saneringsonderzoek worden gedaan en een sane ringsplan worden opgesteld. Van der Windt verwacht dat medio 1996 duidelijk is wat er precies moet gebeuren en hoe veel dat gaat kosten. Aan de hand van die prijs - tientallen miljoenen guldens, waarvan de gemeente tien procent voor haar rekening moet nemen- wordt ook bekeken wat voor woningen er in het Buizengat zullen worden gebouwd. Ook moet blijken hoeveel dat er worden en in welke prijsklasse ze moeten vallen. De wethou der streeft er naar nog deze collegeperiode, die in 1998 af loopt, het Buizengat vol te bouwen. Maassluis - In Maassluis zijn al twee dagen kinderen actief met het opruimen van zwerfvuil. Ze meldden hun schoonmaakactie zondagavond bij de politie en vroegen om vuilniszakken. Die vulden ze met vuil dat m het park naby de Schubertlaan werd aan getroffen. Gisteren gingen de va kantievierende kinderen weder om aan de slag. Als dank voor hun milieubewuste instelling werden ze door de gemeente getrakteerd op lekkernijen en kregen ze van de politie een baseball-cap. Hoek van Holland - De politie van Maassluis heeft gistermiddag vijf jongeren aangehouden wegens het plegen van een beroving met geweld. Rond 15 00 uur werd een 16-jange jongen uit 's-Gravenzan- de op zijn bromfiets klemgere den. mishandeld en beroofd van zijn gouden ketting. Het slachtof fer wilde zijn eigendom terugha len en reed het vijftal achterna. De groep antwoordde wederom met enkele klappen, bedreigde hem met een mes en gmg er van door. De daders werden met veel later opgepakt. Het bleek om vijf tieners uit Schiedam en Rotter dam te gaan. Vlaardingen - In Vlaardinger.zijn gisteren vier personen uit Frank rijk aangehouden, omdat de be stuurder van de auto waarin ze za ten na een aanrijding op de Bur gemeester Heusdenslaan was doorgereden. Een 26-jarige Frans man zat vermoedelijk achter het stuur. Van een 32-jange landge noot werd een stiletto in beslag genomen. Later op de dag werd een andere inzittende voor de tweede maal meegenomen naar het politiebu reau. De 25-jange man uit het Franse Hem had een buschauf feur bedreigd met een knipmes. De toedracht is nog niet bekend. De man is voor ander onderzoek ingesloten. LU Waterweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Vlaardingen - Minister Alders (Volkshuisvesting, Ruimtelijke ordening en Milieubeheer) heeft er geën moeite mee dat Vlaar dingen de Broekpolder groen wil houden. „Uit het oogpunt van milieuhygiënische urgentie, alsmede financiële redenen acht ik deze keuze plausibel," schrijft Alders in een brief aan de Tweede Kamer. Volgens de minister is het kiezen van een functie voor de Broekpol der 'een gemeentelijke verant woordelijkheid'. Als de gemeente zich maar netjes aan de geldende procedures houdt, zal het rijk niet ingrijpen. Wethouder Van der Windt (stads ontwikkeling/milieu) is 'blij' met de brief van Alders. „De minister had natuurlijk ook kunnen eisen dat er wel moet worden gebouwd. Maar hij heeft gelukkig duidelijk gezegd dat het een gemeentelijke verantwoordelijkheid is. En de gemeenteraad heeft zich uitge sproken voor een groene Broek polder." In de Vinex-verkenningen en in ventarisatie was de Broekpolder ingeschat op een capaciteit van bijna tweeëneenhaifduizend wo ningen. Maar in het latere Vinex- akkoord dat met de stadsregio Rotterdam is afgesloten staat de Broekpolder niet meer. Wel is in dat convenant een voorbehoud gemaakt voor het geval dat de an dere plannen de woningtekorten niet genoeg wegwerken. Havenslib Maar met deze brief van Alders lijkt ook die 'mits-optie' van de baan. Behalve de wensen van de gemeenteraad, spelen natuurlijk ook de kosten mee. De ernstige verontreiniging in de Broekpol der door het storten van ha venslib, laat woningbouw niet toe voordat de bodem (versneld) is gesaneerd. Dit zou vele tientallen miljoenen guldens kosten. Daar waar de wethouder blij is met de brief van Alders, is deze een streep door de rekening van Patrimoniums Woningstichting en de Stichting Samenwerking Vlaardingen. De beide woning bouwverenigingen hebben Den Haag tenslotte uitgedaagd. Begin dit jaar stuurden de corporaties - buiten de gemeente om- hun plannen voor de bebouwing van de Broekpolder naar de vaste ka mercommissie voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening. Toen men daar in het stadhuis lucht van kreeg, werd er per ex presse een brief naar de kamerle den gestuurd waarin zij er keurig op werden gewezen dat de ge meenteraad helemaal niet van plan is woningen in de Broekpol der te planten. Sterker: elk onder zoek, studie of plannen van der den die niet passen in de opzet van een groene Broekpolder zul len door de raad worden afgewe zen, aldus het raadsbesluit van december vorig jaar. „En dat besluit respecteren wij ui teraard," aldus een verklaring van de beide woningcorporaties, die vervolgens zeggen 'het te be treuren dat hun initiatief voor een verantwoorde inzet van de Broek polder ais woningbouwlocatie ter zijde is geschoven.' Bestemmingsplan Op het moment wordt er in het stadhuis hard gewerkt aan een bestemmingsplan voor de Broek polder. Van der Windt streeft er naar dit volgend jaar in de stei gers te zetten, zodat het kan wor den ingebracht als het nieuwe re giobestuur (per 1 januari 1996) van start gaat. Want daar schuilt nog het gevaar voor 'een stenen Broekpolder'. Door problemen met drie grote Vinex-bouwloca- ties in de regio Rotterdam neemt de druk vanuit Rotterdam om de Broekpolder alsnog te bebouwen toe. Achtkamp en Smitshoek, res pectievelijk ten noordoosten en zuiden van Rotterdam, blijken op het moment veel te duur om in ontwikkeling te brengen. En in de Noordrand kan zo lang er nog geen vliegveldbesluit is ook geen paal de grond in. Omdat de regio zit te springen om nieuwe woningen, wordt nu naar stig gezocht naar alternatieve bouwlocaties. ïn de wandelgan gen is de naam Broekpolder door niet-VIaardingse bestuurders al meerdere keren genoemd. Maar Van der Windt houdt vast aan een groene Broekpolder. En als de druk verder toeneemt, zal hij een kopie van de brief van Aiders naar zijn collega's in de regio stu ren. Het schrijven van de minis ter - 'Het kiezen van een functie voor de Broekpolder is een ge meentelijke verantwoordelijk heid'- wordt door Vlaardingen gekoesterd en blijft voorlopig even boven in de bureaulade van de wethouder liggen. Schiedam - Over pakweg een jaar is een negentiende-eeuws 'belas tingparadijsje' aan de Lange Nieuwstraat in Schiedam veran derd in een modern appartemen- tenblok. Op de plaats waar distil lateurs tientallen jaren hun dran ken belastingvrij opsloegen en shipchandiers partijtjes parfum en sigaretten in bewaring gaven, wordt dan eigentijds gewoond tussen stereo-torens, designmeu belen en pruttelende espresso-ap paraten. Het complex dat deze gedaante wisseling ondergaat is het alge meen handelsentrepot van de ge meente Schiedam. Het werd ge sticht in 1851 als bewaarplaats voor hoofdzakelijk sterke drank, omdat de plaatselijke distilla teurs accijnsvrije pakhuisruimte nodig hadden. Door de verschul digde belasting pas te betalen op het moment dat de drank werd verscheept, staken de fabrikan ten een aardig rentevoordeeltje in hun zak. Dit systeem bestaat in wezen nog steeds, alleen is er geen speciaal entrepot met een vaste douanebe ambte meer voor nodig. Tegen woordig slaan de distillateurs hun drank in eigen bedrijf op, en con troleert de douane regelmatig de voorraadadministratie. Het entrepot aan de Lange Nieuwstraat werd door die ont wikkeling de laatste jaren steeds meer een achterhaalde instelling. Er werd nog wel gebruik van ge maakt, maar de bedrijfscijfers wa ren bepaald niet indrukwekkend. Hetalgemeenhandelsentrepotondergaat binnenkort een grote gedaanteverwisseling. FotRoel Dijkstra Veel pakhuisruimte stond leeg. Jaarlijks werd een bescheiden winstje geboekt, dat in de kas van de gemeente vloeide. Vorig jaar eindigde de balans voor het eerst in het rood, als gevolg van de aan kondiging dat het entrepot zou worden gesloten. Op slot Op 1 juli gaat de deur definitief op slot, althans voor de gebruikers, want kort daarop zal de aannemer beginnen met de verbouwing. Het idee van projectontwikkelaar Geerlings uit Deventer om in het entrepot 28 appartementen onder te brengen is een groot succes ge bleken. Makelaar Ooms heeft na Schiedam - Heel wat scouts in Calcutta, de hoofdstad van India, lopen er binnenkort dankzij fi nanciële hulp uit het Waterweg gebied tip-top bij. Na de zomerva kantie reizen Peter Ars en Berna- dette van Beurden, scouts van de Schiedamse Fransciscus Lode- wijkgroep. met een zak geld af naar India. Het bedrag, naar ver wachting enkele duizenden gul dens, wordt daar besteed om de in het algemeen armoedig rondlo pende padvindertjes in een heus uniform te steken. Om misverstanden te voorkomen zegt Ars, in het dagelijks leven bijstand-maatschappelijk werker maar in zijn vrije tijd groepsleider bij de scouts, dat de reis zelf wordt betaald. De mensen zouden eens kunnen denken dat de trip zou worden bekostigd van de inzame lingsactie die momenteel bij alle scoutinggroepen m het Water weggebied wordt gehouden. Van iedere padvinder wordt een dona tie van één gulden gevraagd. Ge zien de enorme belangstelling moet dat al gauw zo'n driedui zend gulden op kunnen leveren. Het idee voor de actie kwam van Bernadette van Beurden (23). Toen zij en Peter Ars besloten voor een werkvakantie naar India te gaan, kwam ze er mee op de proppen. „Het gaat er daar heel anders aan toe dan wij hier gewend zijn," legt Ars (27) uit. „Ze noemen het scou ting. maar eigenlijk zijn het groepjes kinderen van arme ou ders die gratis door de kerk wor den beziggehouden. De mensen hebben geen geld voor unifor men. hoewel die dingen daar in vergelijking met hier ontzettend goedkoop zijn. Ook over speelat- tnbuten beschikken ze nauwe lijks Daarom gaan we met de op brengst van de actie naar Calcutta om er zelf kleding en allerlei ma teriaal voor de kinderen aan te schaffen. Voor zo'n zeven gulden kan je er al iemand in het nieuw steken Dus geen gedoe met giro rekeningen en cheques. Nee. we Bij alle scouts in het Waterweggebied is de actie van Peter Ars en Bernadette van Beurden bekend. De guldens stromen dan ook aardig binnen. Foto Roel Dijkstra gaan het geld er zelf besteden, ceerd. De inzamelingsactie is in- Dan weet je waar het blijft." Het plan werd tijdens een recent distnctsoverleg met alle scou tinggroepen in Schiedam. Vlaar dingen en Maassluis geintrodu- middels al zo'n maand bezig en heeft tot op heden alleen maar po sitieve reacties losgemaakt. De guldens stromen binnen. Maar Ars wil meer. „De scouts moeten ongeveer drie duizend gulden bijeen kunnen brengen. Een aardig bedrag na tuurlijk. We hopen echter van de middenstanders, cafés, het VSB- fonds Schiedam-Vlaardingen, be drijven en het landelijke scou- tingorgaan daar nog een aardige som geld aan toe te kunnen voe gen." Of er genoeg geld in het laatje komt om alle scouts in het verre Calcutta van een echt uniform te kunnen voorzien, valt te betwijfe len. Want navraag bij de ambassa de leerde Ars dat daar onder de elf miljoen inwoners ongeveer hon derdduizend scouts rondlopen. twee maanden adverteren en mai len geen enkele pakhuiswoning meer in de aanbieding. Op de laatste twee appartementen zijn inmiddels opties genomen. Voor een prijs tussen 189.000 en 220.000 gulden krijgt de toekom stige bewoner een voormalige pakhuisunit van circa 150 vier kante meter, waarin alleen een badkamer, een keuken en een cv- installatie zijn gemonteerd. Inbe grepen bij de prijs is ook een ei gen parkeerplek op de binnen plaats. Voor de verdere indeling van de woning moet de koper zelf zorgdragen, want tussenmuren zijn niet geplaatst. In het bestek staat dat de aanne mer zoveel mogelijk materialen zal gebruiken die de karakteris tieke sfeer in het complex geen geweid aan zullen doen. Authen tiek materiaal wordt alleen ver vangen door nieuw als dat nodig is. Een belangrijke concessie aan het wooncomfort van de twintig ste eeuw vormt wel de nieuwe gla zen overkapping, die voor meer licht op de binnenplaats moet zorgen. Honderdvijftig vierkante meter is voor een appartement een aardig oppervlak. Huurders van pak huisruimte halen er tegenwoor dig echter hun neus voor op, zegt Raymond Vredebregt van de ge meentelijke afdeling economi sche aangelegenheden. Dat ge ringe oppervlak was ook een re den om het entrepot op te doeken. Daarnaast was aan allerlei details merkbaar dat het om een typisch negentiende-eeuws gebouw ging. Vredebregt: „Je kon er niet eens met een vrachtwagen naar bin nen, alles moest vanaf de straat met een vorkheftruc worden ver plaatst." Ook de trappen vorm den vaak een onneembare barriè re. Daarom werd de laatste jaren vrijwel uitsluitend nog pakhuis ruimte op de begane grond ver huurd. Maassluis - Bewoners van de Prinsekade zijn gisteren dubbel gedupeerd door een inbreker, "s Ochtends vroeg werd de voordeur van de woning opengewrikt waar na kleding, een schoudertas en autosleutels werden gestolen. De sleutels werden gebruikt om ook de auto mee te nemen. Vlaardingen - Tijdens een snel heidscontrole op de Marathonweg heeft de Vlaarcüngse politie giste ren elf automobilisten naar de kant gehaald, omdat ze te hard hadden gereden. De radar regis treerde ook nog eens 35 hardrij ders. Ze krijgen binnenkort een bekeuring thuis gestuurd. Schiedam - „Het is niet meer te tellen hoeveel dode katten ik al uit mijn tuin heb weggehaald. Er is hier in de buurt kennelijk ie mand die ze met vergif probeert uit te roeien. Maar die beesten blijven komen. De ellende is dat ze elke ochtend worden gevoe derd door personeelsleden van de winkel hiernaast. In groten getale komen die beesten op het voer af. En elke keer komen er jonkies bij. Nee, het is echt geen doen meer, Er moet iets gebeuren." De eigenares van een kleding zaak aan de Hoogstraat in Schiedam, die de naam van de winkel niet wil noemen uit vrees haar klanten te verliezen, is ten einde raad. De vrouw en de bewo ners uit de achtergelegen straat worden al geruime tijd geplaagd door een leger zwerfkatten. De beesten worden dagelijks ge voerd en trekken steeds meer hongerige poezen aan. De situatie is volgens omwonenden niet meer te overzien. Maar als gevolg van de vondst die de middenstan der zaterdag in haar winkelpand deed, zou er binnenkort wel eens een einde kunnen komen aan de overlast, die door de dierenvrien den van een deur verder wordt veroorzaakt. „Vorige week roken we ineens een hele nare lucht," vertelt de ei genares. ,,Een rottingslucht. Sommige mensen dachten dat het met de warmte had te maken en misschien wel van het riool kwam. Maar die lucht bleef. Het was met te harden. De hele zaak hebben we op z'n kop gezet. Alles hebben we uitgesopt. Tot in de kleinste hoekjes en gaatjes. Maar die rotlucht bleef hangen. Zater dag is mijn vader in de kelder gaan kijken en trof daar twee ka davers aan. Helemaal leeg gevre ten door de maaien. Toen hij bo venkwam zat bij ook nog eens van top tot teen onder de vlooien." Omdat de ONS de kadavers niet kwam ophalen, werd de politie in geschakeld. Die zorgde er voor dat ze werden opgeruimd en be loofde de Dierenbescherming van de situatie op de hoogte te stellen. Gisteren bleef de winkel gesloten omdat het hele pand moest wor den ontsmet. Met gasmaskers werden alle ruimten met verdel gingsmiddelen bespoten. „De mensen die de beesten te eten geven, zijn niet voor rede vatbaar. Ze zeggen dat'het ons probleem is. Daar ben ik lekker mee. Door hen mis ik inkomsten en moet ik voor de ontsmettings- kosten opdraaien. Een bijzonder kwalijke zaak. Maar daarmee is het probleem nog niet opgelost. Zolang die zwerfkatten hiernaast te eten krijgen - en geloof me, het zijn er zeker een stuk of dertig die ze in hun kelder houden - blijven natuurlijk ook de vlooien terug komen. Ik heb door die hele situ atie al heel wat potjes lopen jan ken. Je wordt er stapelgek van." J. Oossane van dierentehuis Har- gahoeve heeft vandaag de buren van de ontredderde kledingsver- koopster bezocht om de toestand in ogenschouw te nemen en zich te beraden over eventuele maat regelen. Hij zegt op de hoogte te zijn van het zwerfkattenpro- bleem. „Het is daar momenteel heel erg. Nadat het Passagetheater was ge sloopt, zijn de zwerfkatten die daar zaten verder naar het cen trum getrokken. De grote fout is dat mensen die beesten voeren. Daardoor blijven ze in topconditie en planten ze zich alleen maar sneller voort. Het enige dat wij kunnen doen, is die beesten van gen en castreren of steriliseren Afmaken doen we ze niet." De omwonenden hebben het liefst dat de katten zo snel moge lijk worden weggegehaald. J'"; kan door die krengen niet sla pen," zegt een man op zijn bal kon. „Moetje ze 's nachts te keer horen gaan. Nee, dat is echt geen doen zo. Maar zo lang ze worden gevoerd, blijven ze natuurlijk ko men."

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1