9 Simons wil snel Vakantieplezier strandt op Van Brienenoordbrug plan voor meer werkgelegenheid Speciale billboards voor file-automobilist Amerikaanse high-techmagiër toch naar Ahoy' 130 kerktorens in aanbieding m>.i^WËÊÊM Rotterdams Dagblad "--Mf FNV-beleidsmedewerker Van de Luijtgaarden: 'Hoofdlijnen zijn uitgezet' Opnieuw stank in Rijnmond !§|§jg#?t- Wy^Sj^ËSÊitM Wereldreiziger weer op zadel V; g< ^HPP|WÊmmmÊÊ •^.vea» £e/f gezellige break. Snookercentrum Thurston, 010-4363719 Snookercentrum de Lijnbaan, 0104047935; (V Zaterdag 23 juli 1994 Rotterdam Door Annemiek van Oosten Rotterdam - De voorbereidingen voor de ontwikkeling van een soort Deltaplan voor meer werk in Rijnmond zijn in volle gang. De eerste verkennende bespreking over een plan van de ge meente Rotterdam en werkgevers- en werknemersorganisaties samen is achter de rug. De betrokken partijen zijn uit elkaar ge gaan met 'huiswerk: het bedenken van alternatieve mogelijk heden om meer mensen - al dan niet met tijdelijk gebruik van CAO-potjes en/of uitkeringsgeld - aan een betaalde baan te hei pen. De vervolgafspraak is ook gemaakt. verre het ook leidt tot verbetering van de oude aanpak van de werk loosheid en de start van nieuwe initiatieven moet nog blijken. Working-paper De gemeente Rotterdam heeft voorafgaand aan de benoeming ,.De hoofdlijnen zijn uitgezet," zegt de optimisch gestemde be leidsmedewerker W. van de Luijt- gaarden van de FNV in Rotter dam. Het was op een discussieav ond van deze vakcentrale eind ju ni dat wethouder H. Simons «werkgelegenheid, economische en sociale za ken) werkge vers en werk nemers uitno digde om mee te doen aan de ontwikkeling van het Del taplan. Si mons sugge reerde toen ook dat de gemeeue Rotterdam met een goed plan ho ge ogen zou kunnen gooien bij een nieuwe kabinet, omdat de be strijding van de werkloosheid ook landelijk gezien om nieuwe im pulsen vraagt. Van de Luijtgaarden: „Het is de bedoeling om eind augustus met nog meer betrokkenen - het CNV doet »n elk geval ook mee - con cept-voorstellen te bespreken. Het klopt dat er druk op de ketel staat. Hans Simons wil nog in september met een aktiepien Werkgelegenheid komen." De reacties op de pogingen van wethouder H. Simons om zo veel mogelijk belanghebbenden en belangstellenden te mobiliseren bij de ontwikkeling van het Del taplan voor meer werk zijn tot nu toe zeer positief te noemen. Het enthousiasme van de nieuwe wet houder, die achter de schennen met zo veel mogelijk organisaties zo creatief mogelijk van gedach ten wisselt, slaat wel aan. In hoe- van een projectdirecteur Werkge legenheid per 15 september aan staande al een aantal gedachten voor een verbeterde en/of nieuwe aanpak van de werkloosheid aan het papier prijsgegeven. De idee- en variëren vooralsnog van groot tot klein en van vrij vanzelfspre kend tot orgineel. De zogenoem de working-paper wijst er nog maar eens op dat de gemeente Rotterdam bij het voeren vaneen voor de werkgelegenheid aan trekkelijk economisch beleid vooral afhankelijk is van de me dewerkingvan marktpartijen. De overheid kan echter wel het goe de voorbeeld geven, vandaar dat de discussie-notitie begint 'in ei gen huis'. Het discussiestuk dat inmiddels ook bij de ambtenarenbonden op tafel ligt, rept over de invoering van een 36-urige werkweek. Deze 36 uur zouden mensen desge wenst in vier in plaats van in vijf dagen moeten kunnen werken. De notitie beeft het verder over anders omgaan met overwerk, maar ook over relatieve details, zoals de vraag of alle deeltijdwer kers wel een eigen werkplek (lees: bureau) moeten hebben. De working-papier toont ook gro te belangstelling voor bij de dienst Gemeentewerken in ont wikkeling zijnik- plannen voor 'wederzijds pre.f De dienst Ge meentewerken ...kelt bijvoor beeldbij het beheer van liet groen in de stad al volop particuliere be drijven in. De gemeentelijke or ganisatie overweegt het werkpak ket voor deze bedrijven uit te breiden in ruil voor toezeggingen dat de extra werkgelegenheid gaat naar bij het arbeidsbureau in gesch reven werkzoekenden Woordvoerder T. Legerstee van Gemeentewerken wil nog geen details kwijt. Het plan is nog te pril en poli tiek gevoelig. Het bedrijfsle ven zou nog moeten wor den gepolst over eventuele bereidheid ook maar te dénken over een der gelijke werkwijze. De gemeente Rotterdam is verder geïnteresseerd in de vereenvou diging van regelgeving en het op nieuw ter discussie stellen van het al dan niet vermeende onder scheid tussen regulier en addito- neel werk, plus het verschil tus sen publiek en privaat werk. De ambtenaren in deze stad zouden maar wat graag een afspraak met het rijk maken om vooralsnog bij experiment een bepaald percen tage van de uitkoringsgelden zelf toe te delen om werklozen 'link som' of 'rechtsom' aan het werk te helpen. Ook werklozen-met-ho- gere-uitkering die vaak wél wil len werken, maar niet het risico willen lopen opnieuw werkloos te worden (en dan dus tegen een la gere uitkering op basis van het laatst genoten salaris). Een garan tie op de laatstgenoten uitkering kan een aanzienlijk deel van deze mensen er toe brengen wel werk te vinden/te accepteren. tfC. 9': Door Jan Rozendaal Schiedam - In de garage was hij deze week nog helemaal nageke ken. Nieuwe bougies, olie ver verst, dat soort dingen. Het rode deux-chevauxtje (198G) van Mi randa Pais en Daan de Graaff uit Schiedam was vakantieklaar. Te gen drieën, in de nacht van don derdag op vrijdag, vertrokken ze naar Frankrijk. Aanhanger erach ter, lichten gecontroleerd, alles in orde. Maar op de Van Brienen oordbrug ging het helemaal mis. Miranda reed. „Ik had een gange tje gemaakt en met zo'n zeventig kilometer per uur reden we naar boven. Opeens zegt Daan: 'Ruik jij ook wat*. Ik gooi het raampje open en op datzelfde moment zegt Daan: 'Shit, de motor staat in de fik'. Mijn eerste reactie was na tuurlek remmen! Maar die deden het niet. De handrem, deed ook niets. We rijden dus nog steeds zeventig, tja, wat moet je dan doen. Gelukkig bleven we allebei erg rustig. Ik duw vervolgens de versnelling in z'r. twee en zo rem de de auto wat af." De rook werd steeds heviger. In de auto werd het steeds donker der. „We hebben toen de deuren open gedaan en met onze voeten verder afgeremd." Een stukje voorbij de voet van de Van Brie nenoordbrug, daar waar het ver keer vanuit Groot-IJsselmonde de A16 op komt, stond het deux- chevauxtje tenslotte stil. In de berm. Gasfles Miranda en Daan springen uit de auto. De honden, die moeten eerst worden gered. Daan steekt zijn hoofd weer naar binnen, waar je inmiddels geen hand meer voor ogen kan zien, om de achterdeur te openen zodat Ashwin, de Vu- rense herder, en het vlinderhond je Jody eruit kunnen. Bijna auto matisch ontkoppelt hij dan de aanhanger. Want daarin zitten naast een heleboel bagage ook een gasfles en jerrycan met benzi ne. Zo snel als ze kunnen wordt zoveel mogelijk van de spullen uit de auto gered. De vlammen vliegen dan al uit de motorkap. „Zeker vier meter hoog," zegt Daan. „En een hitte. Op een flat langs de rijksweg staat tien hoog een thermometer. Toen we stop ten stond die op negentien gra den Celsius, even later op tweeën twintig." Als de brandweer komt, die is ge waarschuwd door een bestuurder met autotelefoon, is het oogappel tje van Miranda en Daan een wrak. Zelden was een deux-che vauxtje zo'n lelijk eendje, dan zo als die er gisteren bij stond op het parkeerterrein van de dealer in Schiedam: de rode lak is er hele maal afgebrand. Ramen, banden, bekleding, lampen, linnen dak, dashboard, alles wat kan branden Miranda Pais en Daan de Graaff uit Schiedam bij hun deux- chevauxtje, die het onder weg naar Frankrijk op de Van Brie nenoordbrug begaf en tot op het bot uit brandde. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra bestaat niet meer. Het stuur i$ nog slechts een dun metalen rin getje. „Drie uur ben ik er van-de-week mee bezig geweest om 'm te poet sen. Hij glom als nieuw. Ja, ik was er echt aan gehecht. We hebben het afgelopen seizoen alle uitwed strijden van Feyenoord met 'm bezocht," zegt Miranda. En Daan die er onlangs nog twee chromen bumpers op had gezet, treurt mee, maar zegt beslist dat hij van z'n leven geen deux-chevauxtje meer koopt. En gisterochtend heeft hij de daad bij het woord ge voegd door een Citroen BX aan te schaffen. Wel een Citroen. En dat komt goed uit, want dan kunnen de Schiedammers zonder al te veel gezichtsverlies met enkele dagen vertraging alsnog hun va kantieplannen door laten gaan. Want behalve kamperen in de bossen rond Verdun, wilden Mi randa en Daan ook de Citroen meeting in St. Mihiel bezoeken. En dat kan ook best met een BX Sch sew tie rest bez: >ch erd ;er; Tie )at •ijd' 'OOI not nee [en, Rotterdam - Voor de tweede keer deze week is het Rijn mondgebied getroffen door een stankgolf. Tussen 8 en 11 uur vrijdagochtend kwamen 34 klachten binnen bij de meidkamer van de DCMR Mi lieudienst Rijnmond. De klachten varieerden van een sterke brandlucht tot een che mische lucht en stank van olie of zwavel. De verscheidenheid van de klachten, vooral uit Spijkenis- se en Hoogvliet, maakte het volgens een woordvoerder van de milieudienst moeilijk de stankbroa te traceren. Uitein delijk is de DCMR bij Shell in Pemis terechtgekomen, waar vermoedelijk verschillende in stallaties de stank hebben ver oorzaakt. Eerder deze week werd mas saal geklaagd over een rotte- eicrenlucht. Die werd veroor zaakt doordat een veredelings- installatie voor benzine bij Shell was uitgevallen. Barendrecht - Het zijn fraaie billboards, dat zal menige ge bruiker van de Heinenoordtun- nel moeten toegeven. Maar de informatie over de renovatie er op is alleen te lezen als je in de file staat, wat ondanks de va kantie in beide richtingen bijna dagelijks voorkomt. Behalve de billboards maakt Rijkswater staat ook gebruik van radio spols. folders en een infolijn (06- 0778). Zo is vrijwel iedereen die we! eens door de tunnel komt op de hoogte van de werkzaamhe den. De billboards maken de wegge bruiker duidelijk dat de renova tie van dc westbuis van de Hei- nenoordtunnel voor enig onge mak kan zorgen in de vorm van extra filevorming. Het langzaam verkeer wordt tijdelijk door de oostbuis geleid waardoor in de richting van Rotterdam tot en met eind september maar twee rijstroken beschikbaar zijn. In de westbuis zelf is door dc werk zaamheden van half negen 's avonds tot een uur 's middags de volgende dag telkens maar één rijstrook berijdbaar. Een steekproef onder wachten- mÉmmu:'.:; Als je in defile staat, kun je de billboards met informatie over de renovatie van de Heinenoord- tunnef goed lezen. Zoals deze over de infolijn. Foto Niels van der Hoeven/Rotterdams Dagblad de automobilisten op Barend- deerd, maar dat dit tang niet al- omgeven," zegt een Rotterdam- rechts grondgebied leert dat de leen te danken is aan de bill- mer die voor werkzaamheden wijze van communicatie door boards. „Het valt me op dat de regelmatig in de Hoeksche Rijkswaterstaat wordt gewaar- renovatie met veel publiciteit is Waard moet zijn.Al ter hoogte van Rhoon heb je informatie borden, maar vóór de tunnel moetje echt stilstaan om de bill boards te kunnen lezen." Hele maal met de Rotterdammer eens is de Nieuwbeijerlander die enkele auto's achter hem in de hitte staat te wachten.Als je niet in de file zit en er voorbij scheurt, kan je niet lezen wat er op staat." Een automobilist uit Mijnsheerenland vindt de bill boards mooi, maar niet verhel derend. „Ze zijn prachtig maar niet duidelijk, te weinig contras terend in kleur. Maar als consu ment moet ik zeggen dat ze het in het algemeen prima geregeld hebben. Dankzij een informa tiefolder thuis weet ik voldoen de en de doorstroming verloopt goed, ais je let op wat ze in de tunnel aan het doen zijn." De billboards verschillen en ver wijzen naar diverse werkzaam heden als vervanging van venti latie en verlichting en het aan brengen van een nieuw hittewe- rend plafond. Na de renovatie zal in de tunnel de autoradio het blijven doen omdat er een an tenne in beide tunnelbuizen wordt geplaatst. Rotterdam - Vorig jaar ging hel plan niet door. rnaar deze maal durft "s werelds bekendste illusio nist. de Amerikaan David Copper- field. hel aan: in september brengt hij zijn theatershow, die in Duitsland cn Oostenrijk tot een ware Copperfleld-ragc heeft ge leid. ook in Nederland. Ahoy' Rot terdam zal van 3 tot en met 5 sep tember gedurende vier voorstel lingen bol staan van de meest fan tastische en spectaculaire illu sies. Heel Amerika kent de 37-ja- rige showman. Elk jaar opnieuw produceert CBS een nieuwe tele visieshow rond dc high-techma giër. De aflevering uit 1991. waar in David Copperfield het comple te restauratierijtuig van de Oriënt Express op onnavolgbare wijze laat verdwijnen, was kort geleden m Nederland op televisie te zien. Hoogtepunten uit vorige shows waren de verdwijning van een Ferrari die in de lucht opgelost lee k te zij n 1980 dc verbijsteren de verdwijning van een 70 ton zwaar vliegtuig (1981), een zweef vlucht boven de Grand Canyon (die hem in 1984 een Emmy Award opleverde), een wandeling dwars door de Chinese muur (1986), zijn ontsnapping uit Ame- nka's meest beruchte voormalige gevangenis op het eiland Alea- traz,( 1987), etc. In de Verenigde Stalen onder steunen de televisiespeciais zijn theatertournees, die elk jaar weer honderden voorstellingen omvat ten. In 1993 kwam hij met 'The Magic of David Copperfleid" voor het eerst naar Europa. De circa honderd shows in Duitsland en Oostenrijk werden een formida bel succes. Toen a! was er sprake van dat het spektakel ook naar Ahoy' zou ko men. De zekerheid van volle za len in Duitsland won het in 1993 echter van het avontuur in Neder land. Dit jaar zal dat anders zijn. David Copperfield begint zijn nieuwe Europese tournee dat eer ste weekeinde van september in Ahoy'. De voorstellingen zijn om 21.00 uur; op zondagnamiddag om 17.30 uur is er een extra voor stelling. Rotterdam - Het bisdom Rotter dam zou er voorstander van zijn wanneer de torens van rooms-ka- thoiieke kerken worden gebruikt bij het opzetten van een telecom municatienet. „Anders staat het er alleen maar. Als je het dus een nuttiger bestemming kunt geven moet je dat niet nalaten." aldus econoom Van Bronswijk van het bisdom. Het monopolie dat de PTT nu nog heeft op de telecommunicatie verdwijnt binnenkort. Drie con sortia die zich straks ook die markt willen storten hebben re cent al contact, gezocht met de kerkprovincie. Er worden circa tweehonderd hoge punten in het land gezocht. Behalve aan kerken wordt daarbij ook aan onder meer woontorens en kantoren gedacht. Van Bronswijk heeft onlangs een inventarisatie gemaakt van de kerken, die minimaal twintig me ter hoog zijn en daardoor eventu eel in aanmerking zouden ko men. In het gehele bisdom Rot terdam (globaal de provincie Zuid-Holland) zijn dat er om en nabij de 130. Hij verwacht overi gens niet dat er in de stad Rotter dam kerken met antennes zullen worden uitgerust. Hij wijst in dit verband naar het enorme aantal veel hogere gebouwen in de stad. Om die reden maakt bijvoorbeeld ook deLaurenskerk in de binnen stad weinig kans. De extra inkom sten die het oplevert (voor het complete netwerk wordt uitge gaan van een investering van drie miljard gulden) zou de kerk na melijk heel goed kunnen gebrui ken. Er is overigens door het be stuur van de Laurenskerk nog niet nagedacht over een eventu ele medewerking. Een zegsman: „Ik Jees ook net dat die plannen er zijn." Rotterdam - Verschillende spon sors, onder wie vertegenwoordi gers van de Marokkaanse ge meenschap in Rotterdam, hebben gisteravond enkele duizenden guldens opgehaald om de invali de wereldreiziger Kadiri Driss aan een nieuwe fiets te helpen. De oude moutainbike van Driss die met zi;n reis om de wereld de aan dacht wil vestigen op de positie van de invalide medemens, was na 3.000 kilometer trappen drin gend aan vervanging toe. De bijeenkomst van gisteravond was georganiseerd door de Ma rokkaanse vereniging Abu Ra krak die de 37-jarige Driss liefde rijk opnam nadat een arts hem had geadviseerd een tijdje rustte nemen. Via media had de wereld reiziger recentelijk om een nieu we fiets gevraagd waarop hij de resterende 45.500 kilometer zou kunnen afleggen. Veel mensen boden daarop geld; een Rotterdamse fietsenhande laar gaf de helft van dc prijs van een nieuwe moutainbike. Maan dagochtend vertrekt de wereld reiziger weer uit Rotterdam. Kil zet dan koers naar Hamburg om daarna de Scandinavische landen aan te doen. laa Ie i lacl N eui iaai ia un; ïsfc 5w »eé id; jks rug ïsu laa wij v

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1