1 9 Rotterdam voorkomt sluiting zwembaden 'Rotterdam Ech Welis er klaar voor Industriebond FNV somber over RDM Vliegensvlug over het water naar Rotterdam Rotterdams Dagblad Lourdes-gangers willen smartegeld van Rotterdam Airport Recreatiecentra Oostervant en Zevekampsering in financiële problemen Heen met de boot, terug per bus nu»viuaiii9 voguiau j j Steekpartij na ruzie Bezorger (14) neergestoken -Zaterdag30j«li 1894. Rotterdamf't^ Door Fons Simons Rotterdam - De recreatiecentra Oostervant en Zevenkampse- ring kunnen het niet zelfstandig bolwerken. Zonder een bijdra ge van de gemeente Rotterdam is een faillissement onafwend baar. Burgemeester en wethouders zijn bereid om de gemeen teraad een bedrag van 700.000 te vragen om sluiting te voorko men. De financiering van beide zwem baden met een aangebouwde sporthal is een ingewikkelde zaak. De gemeente Rotterdam be sloot destijds bij de bouw de ex ploitatie van de complexen in Middelland en Zevenkamp over te laten aan de NV Sportfondsen Nederland. Dat zou voor de ge meente voordeliger zijn. De gekozen financiële construc tie zorgde er echter wel voor dat de gemeente Rotterdam eigenlijk garant stond voor alle tekorten, zo interpreteerde Sportfondsen het contract. Gezien de precaire situ atie wil de gemeente daarover nu geen juridische strijd beginnen. Er wordt een nieuw contract op gesteld en Sportfondsen Neder land krijgt een tevoren vastge steld bedrag aan subsidie. Bij de sportfondsenbaden zijn in de loop van de tijd enorme tekor ten ontstaan. In 1989-1990 werden de baden geconfronteerd met een daling van het aantal zwemmers. Ook ging het rijk minder betalen voor het gebruik van de recreatie centra door het onderwijs. De tekorten zijn pas jaren later ontdekt, omdat de administratie van Sportfondsen Nederland enorme achterstand had opgelo pen. De gebruikelijke subsidie aanvragen waren vorig jaar de deur aï uit, zonder rekening te houden met de tekorten. Zo was er voor Oostervant eind vorig jaar vier ton nodig, voor Sportfondsen Zuid 440.000, voor Sportfondsen Noord een ton en voor Sportcom plex Kralingen en Zwembad Oost 300.000. Met een lening van 1,3 miljoen gulden, gegarandeerd door de gemeente Rotterdam, zou Sportfondsen min of meer uit de brand zijn. De commissie Sport en Recreatie boog zich vorig jaar oktober al over dit voorstel, maar de verlie zen zijn sinds die tijd aanzienlijk opgelopen. Het gaat inmiddels bij Oostervant om ƒ614.000 en bij Zevenkampsering om ƒ506.000. Ook is er bij Oostervant nog een bedrag nodig van 120.000 voor de horeca. Het plan van burgemeester en wethouders dat op tafel ligt, is een technische uitwerking voor de reddingsoperatie van Sportfond sen Nederland. Een grotere nieu we lening moet nu nog open staande leningen inclusief de ou de tekorten vervangen. De oude Rotterdam - Ongeveer dertig passagiers van het vliegtuig dat vorige week woensdag op weg van Lourdes naar vliegveld Twente tijdens een tussenlan ding in Rotterdam drie uur lang aar. de grond werd gehouden, ei sen smartegeld van Rotterdam Airport. Zij hebben daartoe het in Haaksbergen gevestigde Bu reau Letselschaden in de arm genomen. De directie van: de Rotterdamse luchthaven wijst de claim van de hand. Het passagiersvliegtuig, eigen dom tan Air Toulouse, werd vo rige week in Rotterdam aan de ketting gelegd, omdat de maat schappij nog een rekening van 77.000 gulden aan landingsrech ten bjj het vliegveld had open staan. De uit Twente, Saliand en de Achterhoek afkomstige pas sagiers -op terugweg van een bedevaart naar Lourdes- .ter den gedwongen drie uur lang in het vliegtuig te biijyen.In die tijd werden se niet voorden van eten en drinken, Later werden ze met een bus naar Twente ver voerd. - De getroffen passagiers stellen zeer veel ongemak te hebben gehad en stellen daarvoor de luchthavendirectie aansprake lijk. Mr. J. de Groot van bet Bu reau Letselschaden acht de gü- reling des te kwalijker, omdat zich onder de passagiers veel oude, zieke en zelfs invalide mensen bevonden. „Er waren mensen bij die een been of beide benen misten," licht hij toe. „Terwijl één passagier zodanig ziek was, dat hem zuurstof ...moest worden toegediend. De echtgenote van deze meneer raakte danig in paniek toen het .leek dat de zuurstof voor haar man dreigde op tel raken. De mensen waren bang dat hij op het vliegveld zou sterven." Volgens mr. De Groot kan de handelwijze van Rotterdam Air- port niet door de beugel. Hij noemt het onmenselijk dat de bedevaartgangers onrechtmatig werden: gevangen:: gehouden. Volgens hem heeft Rotterdam Airport het geschil met Air Tou- louse over de ruggen van de be- devaartgangers heen uitgevoch ten. „Men had het vliegtuig ook kun- Snen laten doorvliegen naar Twente. om vervolgens daar eer. deurwaarder in te schakele-," geeft mr. De Groot san. „En ra ieder gevaiaou het moge'-tjk zijn geweest de mensen op Rotter dam Airport op te vangen in een aparte ruimte, waar ze dan bo vendien van eten en drinken voorzien hadden kunnen wor den. Bureau Letselschaden doet het Rotterdamse vliegveld het voor stel om duizend gulden per pas sagier ais smartegeld te betalen. Is de directie niet bereid om daarover te onderhandelen, dan zal mogelijk bü Justitie aangifte worden gedaan van wederrech telijke vrijheidsberoving. Op dit moment vertegenwoor digt het Haaksbergse" bureau zo'n dertig passagiers van bet Lourdes-toestel. Mr. De Groot venvacht echter, dat mogelijk nog meer bedevaartgangers zich doorhem zullen laten ver- tegenwoordigen. !,W :yj y.V Volgens woordvoerder W, Weg- ter van Rotterdam Airport zijn de Lourdes-gangers met hun claim aan het verkeerde adres. „Ze moeten natuurlijk bij de maatschappij zijn die hun heeft vervoerd," zegt hij. Air Toulouse voert dit jaar ongeveer twintig Lourdes-vluchten uit waarbij in Rotterdam een (tussen)stop wordt gemaakt Wegter zegt dat tot een uur voor het vertrekt aan Air Toulouse meerdere keren duidelijk is ge maakt dat bij aankomst in Rob terdam zou moeten worden be taald, „En als bij aankomst in Rotterdam zou zijn betaald, dan had het probleem zo uit de we reld geweest," geeft Wegter aan, „En omdat de onzekerheid over de betaling bleef bestaan moes ten de passagiers aan boord blij ven. Dat was niet ons besluit, maar dat van de maatschappij. Ais het aan ons had gelegen hadden ze direct na aankomst naar onze aankomsthal kunnen komen Dat hoefde geen drie uur te duren." Hoewel het niet vaak voorkomt, is het aan de ketting leggen van vliegtuigen niet ongebruikelijk, Ook op Rotterdam Airport is dit in het "verleden al eens gebeurd. „We handelen in dit soort zaken 'strikt volgens de instructies van Schiphol onze moeder," verdui delijkt Wegter. lening met een hoge rente wordt in één keer bij de gemeente afge lost. De nieuw te sluiten lening is door de huidige iagere rentestand voordeliger. Het omzetten van de oude lening in de nieuwe kost al met al rond de zeven ton, welk be drag door de gemeente Rotter dam wordt opgehoest. Een faillis sement van Sportfondsen Neder land zou de gemeente nog meer geld kosten. De voorgestelde regeling biedt overigens alleen nog een oplos sing voor Oostervant en Zeven kamp. Noord krijgt na opening van het nieuw te bouwen zwem bad in Schiebroek geen geid meer. Voor de zeer nijpende pro blemen in Kralingen moet nog een oplossing worden gezocht. Sportfondsen Nederland heeft vijf jaar geleder, bedacht dat sa menvoeging van het Oostelijk Zwembad en Sporthal Kralingen de gemeente minder subsidie zou kosten. Rotterdam - Een 39-jarige inwo nervan Hellevoetsluis is gisteren neergestoken, toen hij bjj een 19- jarige jongeman verhaal ging ha len over het lastigvallen van zijn dochter. Het slachtoffer liep hem in de Eik tegen het lijf, waarna een woordenwisseling ontstond. De jongeman trok een mes, waar mee hij het slachtoffer in de borst stak. Hij moest zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis Dijkzigt. De dader werd later aan gehouden. Rotterdam - Een 14-jarige kran tenbezorger is gistermiddag in de Rösener Manzstraat in Tussendij ken door een even oude jongen neergestoken. Hij maakte deel uit van een groepje jongeren, dat de bezorger eerst lastig viel. Tijdens de ruzie die volgde, werd het slachtoffer in de borst gestoken. Hij werd opgenomen in het Aca demisch Ziekenhuis Dijkzigt. Zijn toestand is inmiddels stabiel. De dader heeft zichzelf aangege ven bij bureau Eendraehtsplein. Rotterdam 'Rotterdam Ech Wel...' is er helemaal klaar voor. De rode badkuip met doeltjes aan weerszijden, die het stadion Feyenoord voorstelt HetPot lood, de kubuswoningen,' de mensgrote beker... Alles is af, Zelfs de drie meter hoge 'Zwaan', nagemaakt van bouwtekeningen want de echte Erasmusbrug is nog in wording, heeft het gered in de strijd tegen de klok. Want het was hard aanpoten de afgelo pen weken voor de achttien deel nemers aan de groep. Vandaag lopen, rijden en -na tuurlijk- swingen zij in de para de die het hoogtepunt vormt van het jaarlijke Zomercarnaval, Het is deze zomer de tiende keer oat de tropische stoet door de. stad trekt. Hoogste tijd, vindt Mocco Rollings van 'Rotterdam Ech Wel..', dat de stad „zichzelf laat zien". Geïnspireerd door hun twee hoofdsponsors, het Project Inte gratie Nieuwkomers (PIN) en de Rotterdam Pas, probeert de car navalsgroep de toeschouwers als het ware wegwijs te maken in Rotterdam. Vrijwel alle bekende bouwwerken zijn nagemaakt. De Brienenoord, de Willemsbrug en de Euromast uiteraard. Maar ook diergaarde Blijdorp komt aan bod en Feyenoord. En dat alles trekt vanmiddag op wieltjes aan de toeschouwers voorbij. Franky and the Sunshineband zorgt in deze groep voor de muzikale -'.noot, v-,-'. v" v-V v 'Rotterdam Ech Wel...is één van de 35 groepen die zich de afgelo pen maanden hebben voorbereid op het carnaval. De laatste weken nadden zij de beschikking over een loods aan de Hofdijk, waar tot vlak voor de start de zaagma chines, nog loeiden en mensen menig spijkertje nog snel op hun Het carnavalsfeest kan, wat 'Rotterdam Ech Wel...' betreft, beginnen. Links Carlos Somersall, in de Kufp Rlchelda Emmanuel en rechts Mocco Rollings. Foto cees „We hadden zo graag ook nog de' Hef willen maken," zegt Ri chelda Emmanuel een beetje spijtig. „Maar de stangen die.we daarvoor nodig hadden, bleken te duur. Nu hebben we in plaats van de Hef een Oppie gemaakt." Kulpar/Rotterdama Dagblad. De carnavalsgroep had in totaal negenduizend gulden beschik baar om elle materialen en de consumpties voor de deelnemers te betalen. „Nee, dat is niet veel" reageert Richelda, ,,Dus wat doe je dan? Dan loop je alle markten af, op zoek naar de mooiste stof fen én de goedkoopste. Het hoeft allemaal niet sterk te zijn want het gaat maar één dag mee." 'Rotterdam Ech WeL,'wilde veel glinsterende slingers, die in Ne derland normail gesproken slechts in kerstbomen hangen. „Winkeliers hebben ons uitgela chen, toen we daar naar vroegen," vertelt Richelda. „Maar gelukkig is er nu een zaak die het hele jaar d ring heeft." e jaar door kerstversie- Rotterdam - Het overleg over het reddingsplan voor de Rotterdam- sche Droogdok Maatschappij (RDM) gaat maandag verder. De gesprekken van gisteren hebben het uitzicht op een oplossing voor de werkgelegenheidproblemen er niet beter opgemaakt, zegt be stuurder H. de Vries van de In dustriebond FNV. „We zijn zeker niet optimistisch dat we eruit kunnen komen." De RDM wil dat er bij het bedrijf 260 van 660 banen worden ge schrapt. De Vries kreeg gisteren de indruk dat topman Joep van den Nieuwenhuijzen van moeder bedrijf Begemann zich uit de RDM wil terugtrekken. Die ont kent dat overigens., De Vries con-,,, eludeert dat uit het feit dat moe-, der Begemann geen nieuwe fi nanciële zekerheidstelling wil ge ven voor een lopende kanonnen- order van het ministerie van De fensie. Daardoor dreigt Defensie de werken te stoppen. Ten tweede is Begemann met voor de vakbonden onaanvaard bare risen gekomen om op de ar beidskosten 10 tot 15 procent te besparen en om tot een stijging van de arbeidsproduktiviteit met 25 procent te komen. Van den Nieuwenhuyzen wil ook geen in zicht geven in de jaarcijfers van de holdingmaatschappij van de RDM.;, Datwekt bij De Vries, ach terdocht op over de door Bege mann steeds verkondigde 'nega tieve cijfers' van de RDM-groep als geheel. De Industriebond wil worts prog noses over de financiële resulta ten van een drietal bv's van de RDM dat nog wel waarschijnlijk lucratieve resultaten behaald, Be gemann wil die niet geven om de bonden niet de indruk te wekken dat er nog genoeg geld op komst is om uit de liquiditeitsproble men te geraken. Districtsbestuurder Den Besten van de Industrie- en Voedings bond CNV ziet het allemaal iets minder somber dan zijn collega De Vries. „Het is een langdurig proces en de onderhandelingen zijn nog steeds gaande." Voor de 260 personeelsleden die moeten afvloeien liggen volgens hem enkele opties op tafel. Zo heeft uitzendbureau Start het voorstel gedaan om de complete groep van 260 personen op te ne men en een arbeidscontract aan te bieden voor een jaar. Ook ligt er het voorstel om 100 van de 260 mensen onder te brengen is een stichting, die deze vaklieden ver volgens uitleent aan andere me taalbedrijven. De overige 160 mensen zouden dan dooreen spe ciaal bemiddelingsteam geholpen kunnen worden. Joep van den Nieuwenhuyzen meent dat De Vries een onjuiste voorstelling van zaken geeft. „Wij trekken ons niet financieel terug. De bankgaranties uit het overna- mecontract lopen af, Dat is een automatisme. Het uitgangspunt is dat RDM conform de markt moet gaan werken. Daarvoor moeten de kosten naar beneden. De gegevens zijn bekend en de vakbonden moeten maar eens keuzes maken en meewerken aan oplossingen," aldus Van den Nieuwenhuyzen. DoorAadStruijs Rotterdam - Als de twee motoren van de 'Flying Dutchman' brul lend tot leven komen verheft de draagvleugelboot zich ruim twee meter uit het water. Binnen één minuut accelereert Europa's rap ste vaartuig naar de kruissnel heid van zeventig kilometer per uur. Een witte tornado op weg van Arnhem naar Rotterdam. Een jeugdige passagier balt zijn verrukking en verbazing over de vliegende start samen in één lan ge kreet: „Kolllééérrruuuuh!" Als amper tien minuten na het ver trek uit Arnhem het stadje Millin- gen langs de panoramaruiten schuift, vraagt hij aan zijn vrien dinnetje: „Is dat Dordrecht?" Maar ook de topografische kennis van het meisje - schaars gekleed in de dagproduktie van slechts één zijderups - heeft weinig om het lijf. 2y houdt het op Nijme gen. De draagvleugelboot is de nieuwste attractie van de Arn hemse rederij Heymen Shipping Company. Elke dinsdag en don derdag scheert het schip van Am- hem. via Nijmegen, naar Duis burg; elke vrijdagochtend naar Rotterdam. In de Maasstad staan het hele weekeinde vliegensvlug ge haventoertjes op het program ma - van de Brienenoordbrug naar Botlek, en terug. Een tocht met de 'Flying Dutch man' lijkt op een vliegreis. Het schip heeft geen kapitein, maar een wing commander. De tickets vermelden een heus 'vluchtnum mer'. De honderdtwintig passa giers zitten in vliegtuigstoelen, en gehoorzamen keurig aan het be vel 'Fasten your seatbelts!' Zelfs Aan het einde van de unieke, ongeveer twee uur durende tocht doemt een heel eigentijds gedicht- in-steen op: Rotterdam. Foto NIelsvan de rHoeven/Rotterdams Dagblad een stewardess in KLM-blauw ontbreekt niet. Hemels glimla chend voert zij de bekende panto mime-act met de veiligheidsgor- del en het zwemvest op. Alleen het zuurstofkapje ontbreekt. Scheermes Is dit varen of vliegen? „Het is va ren op vleugels," luidt het Salo- monsoordeel van wing comman der Jurry Eerkens (28). „Net als een vliegtuig heeft dit schip vleu gels. En ze werken exact hetzelf de. Maar doordat de waterdicht heid groter is dan lucht, kunnen wy met kleinere vleugels af. De V- vormige wings zijn de enige delen van het schip die het water raken. De weerstand is dus minimaal." De vleugels lijken op reusachtige waterski's. Als het 34 meter lange schip na een korte aanloop op snelheid komt, reduceren de glij ders de diepgang van 2 meter 35 tot amper tien centimeter. Als een scheermes snijden ze door het wa ter. Deining en golfslag verande ren in een waterweg die zo strak is als een biljartlaken, „Zeeziek worden is er dus niet bij," garandeert de wing comman der. Ontspannen zit hij in de stuurhut die sterk op een cockpit van een vliegtuig lijkt. De kleine koepel is volgestouwd met appa ratuur, In het midden het stuur wiel dat nauwelijks groter is dan het racestuurtje van een sportwa gen; daaromheen de rivierradar, marifoon, talloze meters, lampjes, handles en het controlepaneel van de computer die er voor zorgt dat de twee motoren niet over hun toeren raken. De stoere diesels van het amper vijftig ton metende scheepje heb ben samen een kracht van 2280 pk. Ter vergelijking: in een Rij naak van 1Q0Ó ton kiopt een mo- torhart van hooguit 500 pk! Goed voor een slakkegangetje van zes kilometer per uur. De top van de 'Flying Dutchman' ligt rond de 85 kilometer per uur; de kruissnel heid op 70 kilometer per uur. Hoe rap dat is, blijkt als de Jurry Eerkens de draagvleugelboot tus sen een Duits jachtje en een 225 meter lange zesbaks duwcombi- natie manoeuvreert. Het is net alsof een Formule-I-bolide over een woonerf scheurt. .Door die grote snelheid moetje extra oplet ten," zegt de wing commander. „Maar het is wel een uitdaging om met een draagvleugelboot over smalle binnenwateren te va ren. Dat zie je bijna nergens. Over het algemeen kom je deze sche pen alleen tegen op open wateren, bij voorbeeld tussen de Griekse eilanden. Op de Nederlandse en Duitse wateren moesten de schip pers dan ook even aan de 'Flying Dutchman' wennen. In het begin reageerden ze schrikachtig. Maar nu ze gezien hebben dat ze geen last van ons hebben, dat we geen golven veroorzaken en dat we snel kunnen manoeuvreren, zijn de reacties héél positief." Baggerbedrijf De Groninger Jurry Eerkens is af komstig uit het baggerbedrijf. Zwierf met een sleephopperzui ger over de hele wereld. Werd na zijn diensttijd gegrepen door de 'charme van de binnenvaart'. „Het voordeel is dat je vaart en toch regelmatig thuis bent," zegt hij. „Bovendien is de binnenvaart druk en altijd weer anders. En dan dat landschap!" Wijst met een theatraal gebaar naar het poëtische decor dat zich als een natuurfilm ontrolt: brede rivieren die traag door oneindig laagland gaan; rijen ondenkbaar ijle pc pulieren die als hoge plui men aan de einder staan. En in de geweldige ruimte verzonken de boerderijen, verspreid door het land, boomgroepen, dorpen, ge knotte torens, kerken en olmen in een groots verband, Het Holland van de dichter Marsman! Aan het einde van de unieke, on geveer twee uur durende tocht doemt een heel eigentijds ge- dicht-in-steen op: Rotterdam. De Euromast, het Witte Huis, de Hef, de Willemsbrug, het WTC, het hoofdkantoor van Nationale Ne derlanden, en al die andere staal tjes van moderne architectuur, samengebald tot een van de mooi ste skylines van Europa. Er is geen plek in Nederland waar de futuristisch ogende 'Flying Dutchman' zo fotogeniek tot z'n recht komt. Als de draagvleugel boot er afmeert klatert applaus, zoals bij een vlucht met een char tervliegtuig. De 'Flying Dutchman' 'vliegt' elke. dinsdag en donderdag,.. naar Duisburg (Duitsland). Vertrek Arnhem 10 uur, Nij megen 1Ö.40 uur. 's Middags vrij om te winkelen. Terug met - de bus. Aankomst Arnhem.; 18.30 uur. Prijs: 37,50, kinde ren t/ra 11 jaar 27,50. Voor de trip Arnhem-Rotter-; dam op vrijdag gelden, dezelf de prijzen en vertrektijden, s Middags vrij om te winkelen Terug met de bus. Aankomst. Arnhem 18.45 uur. Het arran gement kan worden uitgebreid met een lunch in hotel 'New.. York', het voormalig hoofd-?, kantoor van de Holland-Ame- rika Lijn, een oversteek met? watertaxi en een bezoek aan? het Maritiem Museum. Prijs- 69,25, kinderen Kaartverkoop en reserverug' gen; Rederij Heymen, kan^ toorschip Rijnkade (onder NeB son Mandelabrug), telefoon- 085-515181. v Vanuit de Parkhaven (bij dry-, vend chinees restaurant) ver-; trekt de Tlying Dutchman' op> vrijdag tussen 13.30 en 16.30;; uur en op zaterdag en zondag? tussen 11.30 en 16.30 uur één| maal per uur voor een havé% rondvaart. Prijs: ƒ14,50, kin deren ƒ10. Kaartverkoop by. VW aan Coolsingel en op de

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1