11 Haastige badgasten ontwijken file: 'Het is hier levensgevaarlijk' m Gemeente wil van wrak af m 'Als je nu nog durft te klagen, doe je het niet goed' Rotterdams Dagblad Miljoenenorder voor Schiedamse bedrijf 10.- 10, O- -♦ Sauna Centrum Groenoord Voor 'n warme opfrisserü ook blo s Onzekerheid blijft voor stichting voor Kroatië Waterskister Jongepier achtste op jeugd-WK Koffieprijsverhoging? ^Factor 22 msm ^\E Man bekent vijftig fietsdiefstallen Kaakslag na aanrijding Auto brandt: afzetting Inbrekers gestoord 'h f ■i '.Dinsdag 9 augustus 1994 Q Waterweg Door Kees Bos 's-Gravenzande - Bewoners beneden aan de Maasdijk in's-Gra- venzande zijnhet sluipverkeer voor hun deurbehoorlijk zat. De laatste weken, met de vele tropische dagen, gebeurt het al te vaak: terwijl er boven op de Maasdijk een file staat met strand- gangers die naar Maassluis, Vlaardingen of Schiedam terugwil len, nemen automobilisten de parallelweg onderaan de dijk. De file-ontwijkers weten dat het eigenlijk niet mag, dus ze trappen het gaspedaal maar wat dieper in. De fietsers moeten soms bij kans de berm in om niet door de auto's, volbeladen met strand- spullen, te worden geraakt. In de huizen onderaan de dijk houden de bewoners hun kinde ren aan het einde van de middag maar binnen of in de tuin. „Wat hier gebeurt, is echt niet leuk meer. Het is hier levensgevaar lijk," vindt Connie van den Berg van de Maasdijk 82. „Je ziet de auto's achteruit de af rit afrijden en dan flink scheuren. Afgelopen week reed hier een Porsche meer dan honderd kilo meter per uur. Als er dan een klein kind de weg oploopt, is de Vlaardingen - Burgemeester Stam van Vlaardingen heeft gis teren in een gesprek met de stich ting 'Samen sterk voor Kroatië' geen duidelijkheid kunnen geven over de toekomstige huisvesting. Volgens mevrouw N. van Eijk-Cu- rac, voorzitter van de stichting, is zb niets wijzer geworden in het veertig minuten.,.durende ge sprek. - Aanleiding voor het gesprek was het feit dat de gemeente het voor malige schoolgebouw aan de Rei gerlaan waar de stichting nu zit, heeft verkocht. Op 31 augustus moet de stichting, die het afgelo pen jaar vele tonnen hulpgoede ren van Vlaardingen naar Kroatië heeft gebracht, het gebouw schoon opleveren. De toekomst is volgens mevrouw Van Eijk nu onzeker. „De burge meester heeft gezegd dat hij geen beslissing kon nemen, maar het vandaag in het college ter sprake zou brengen. Het is dus nog niet over, maar de onzekerheid blijft." Inmiddels heeft de stichting be sloten na 15 augustus geen hulp goederen meer aan te nemen. „Ja, daarmee stokt de hulp aan Kro atië. Hoe triest het ook is, het kan niet anders," aldus mevrouw Van Eijk, die inmiddels ook zelf hard op zoek is naar een onderkomen. Ze heeft al een aantal bedrijven benaderd, maar tot nu toe zonder succes. ellende niet te overzien." Ze heeft al heel wat jodium en pleisters verstrekt aan gewonde voorbijgangers. Het zijn vaak fiet sers, die voor een auto uitwijken en in de wegrand ten val komen. .Afgelopen week lag hier een jon gen voor de deur, die drie keer over de kop was gegaan met zijn mountainbike. Wielrenners re den lachend langs hem heen. De jongen bleef maar liggen en toen we gingen kijken had-ie een ge broken schouder." De spanningen tussen de bewo ners en de strandgangers lopen op. Als de bewoners laten blijken dat het sluipverkeer niet welkom is, krijgen ze soms een grote bek of klappen. .Asociaal gewoon," zegt Van den Berg. Als het zo warm is, lijkt het wel of het bloed van de bestuurders gaat koken." Dat de Maasdijk-bewoners zelf moeilijk de weg kunnen overste ken tussen de bumper-aan-bum- per staande auto's, vinden ze niet zo heel erg. Het is vooral de hoge snelheid van het sluipverkeer, die hen irriteert. Want als dat zo door gaat, vreest de buurt dat er nog eens ernstiger ongelukken ge beuren. Sluipverkeer Soms treedt de politie op tegen het sluipverkeer. Donderdag deelden agenten beneden aan de weg tien a twintig bekeuringen uit aan file-ontwijkers. De meeste aangehouden automobilisten vin den de boete van ongeveer 75 gul den echter geen probleem. De slimste automobilisten zeggen doodleuk dat ze 'bestemmings verkeer' zyn en op weg waren naar een kennis langs de Maas dijk. Met zo'n reden kan de politie weinig uitrichten en meestal mag de autobestuurder doorrijden. De buurt weet zelf geen alterna tieve oplossing. Een systeem waarbij men de weg alleen mag gebruiken met een schriftelijke ontheffing is te omslachtig. Wellicht is het een idee om pre cies zulke hoge drempels neer te leggen als verderop bij het dorp Maasdijk. Dan moet het verkeer wel afremmen. Probleem is alleen 'Moet 't zo hard,' vraagt Connie van den Berg zich af, als een auto voor haar huis langs scheurt, FotoWestiandsFotoburo dat tuinders, met hun volbeladen karren tomatenkistjes, voortaan moeten omrijden. Vrachtauto's Bij het dorp Maasdijk wil men on dertussen meer dan drempels om het sluipverkeer te weren. Buurt bewoner L.W. Vellekoop heeft een handtekeningenactie gehou den om op de benedenweg een richtingsverkeer in te stellen, be halve voor bestemmingsverkeer. „Omdat vrachtverkeer van twee kanten komt en de weg te smal is, wordt er veel schade gereden aan bermen en geparkeerde auto's van bewoners. Tevens worden fietsers regelmatig door het zware verkeer van de weg gereden," heeft Vellekoop aan de gemeente geschreven. De gemeente Naald wijk, de provincie en de politie vinden het echter ondoenlijk om niet-bestemmingsverkeer niet in beide richtingen te laten rijden. De maatregel is immers amper te handhaven. Voorlopig hopen de bewoners op de meest effectieve oplossing: een einde aan de hittegolf en veel, heel veel regen. Op het Vlaar- dingse stadhuis vond vandaag overleg plaats over de vraag wat er moet ge beuren met een oud en roestig vissersschip dat aan de Westha- venkade ligt af gemeerd en de brandweer en Havendienst voor problemen stelt. Vorige week en ook gis teren weer moest de half gezonken kot ter, waarvan de eigenaar onbbe- kend is, worden leeggepompt. Gisteren kwam daarbij boven dien olie vrij, zo dat ook milieu ambtenaren as sistentie moes ten verlenen. Nagegaan wordt nu of het schip weggesleept kan worden. Foto Roel Dijkstra Schiedam - Het Schiedamse be drijf Ships Radio Services bv heeft een. miljoenenorder bin-, hengesleept. In opdracht van Rfjkswaterstaat 'gaan de Schiedammers elf bemande eh onbemande, radarposten langs het Amsterdam-Rijnkanaal bouwen. Samen met een inge wikkelde marifooninstallatie en een stuk of tien camera's moet deze apparatuur het scheep vaartverkeer in het kanaal beter sturen. En de steeds drukker be varen waterweg van Tiel, langs Utrecht naar Amsterdam veili ger maken. Met de opdracht is in totaal elf miljoen gulden gemoeid. Onge veer twee miljoen (de radarap- paratuur) daarvan is voor Ships Radio Services. Volgens direc teur J. van der Tak is dit een he le grote order voor het bedrijf. De technische afdeling van het aan de Admiraal de Ruyter- straat in Schiedam gevestigde bedrijf wordt in verband daar mee bijna verdubbeld van vijf tot negen mensen. Ships Radio Services heeft de radarapparatuur niet zelf ont wikkeld; maar levert die voor de Italiaanse producent Alenea, De Schiedammers zorgen voor in stallatie en onderhoud. Volgens (iy^der. Tak gaat het'om een "•systeem dat zo' modern is, dat het in Nederland nog nergens in gebruik is. Met de elf radarpos ten kunnen schepen van Tiel tot aan de Oranjesluizen bij Am sterdam in de gaten worden gé- houden. „Als de speciaal opge leide binnenvaartloodsen op de apparatuur zien dat het fout gaat lopen en er een aanvaring dreigt, dan kunnen ze de schip per met de marifoon waarschu wen," aldus Van der Tak. Maar door de camera's kunnen ook il legale (olie)lozingen wordt waar genomen. „De beelden worden dan vergroot en zo verschijnt de naam van het schip dat het heeft gedaan haarscherp op het beeld scherm." Door de combinatie van radar en camera kunnen be paalde schepen -met gevaarlij ke lading of verdacht van illega le lozingen- van Tiel tot Am sterdam worden gevolgd. Over een jaar moet het hele sys teem in werking zijn. j Regio Waterweg j Westhavenplaats 22 I 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Een in het vorige weekeinde door bewoners in de Schiedamse wijk Nieuw- land op heterdaad betrapte kelderinbreker heeft bekend de afgelopen weken vijftig fiet sen te hebben gestolen. De meeste drukte hij achterover bij het winkelcentrum Hof van Spaland. De tweewielers wer den meteen doorverkocht. Van de opbrengst kocht hij drugs. Samen met zijn eveneens ver slaafde 22-jarige vriend heeft hij verder toegegeven in Schiedam vijf kelderinbraken te hebben gepleegd. De jong ste van het stel is door de offi cier van justitie al weer op vrije voeten gesteld, de ander zit nog steeds vast. Schiedam - Op de Grofbaan deel de een automobilist gisteren na een aanrijding een kaakslag uit aan een andere weggebruiker. De agressieve bestuurder beweerde dat de ander te hard had gereden. Volgens hem was dat de oorzaak van de botsing geweest De gesla gen bestuurder deed bij de politie aangifte van mishandeling. Hij hield aan het incident een ge kneusde kaak over. Schiedam - De drukke kruising van de Mozartlaan, Churchillweg, Zwaluwlaan en Bachplein is gis termiddag ruim drie kwartier af gezet geweest omdat er een auto dreigde te ontploffen. Het voer tuig was op eigen kracht de kruising opgereden nadat de be stuurder er in paniek uit was ge sprongen. De man verliet zijn wagen omdat die spontaan in brand was gevlo gen. Omstanders werdén gewaar schuwd dat er een LPG-tank in de auto aanwezig was. De politie zet te de kruising af. De brandweer bluste het brandende voertuig. De tank kwam niet tot ontplof fing. Schiedam - Twee inbrekers die bezig waren een restaurant aan de Korte Dam te onderzoeken en daarbij door de eigenaar werden gestoord, namen gisternacht ter stond de benen. Op de vlucht za gen zij nog wel kans wat sigaret ten en geld mee te nemen. Twee mannen die gistermiddag trachtten in te breken in een wo ning aan de Jan van Zutphen- straat, konden hun karwei niet voltooien doordat een oplettende buurvrouw het hun knap lastig maakte. De inbrekers wisten te ontsnappen. '=U Guadelajara/Schledam - Water skister Marjolein Jongepier is tij dens het WK voor junioren in het Mexicaanse Guadalajara op de achtste plaats geëindigd op het onderdeel figuren. In een andere finale, op het onderdeel slalom, werd de 14-jarige Schiedamse tiende. Jongepier keert nu terug naar Ne derland. Samen met Sharon van Oye uit Zevenhuizen en Naald- wijkse Esther Middelburg reisde de Nederlands kampioene bij de junioren twee weken geleden al af naar Mexico om er te wennen aan de hoogte. Het jeugd-WK werd immers gehouden op het meer van Guadalajara, dat ligt op 1500 meter. CAFESTA ROODMERK Pak 250 gram 2.99 4 pakken XG96 CAFESTA CAFEINE-VRU Pak 250 gram 3.49 4 pakken 13*96' i OVERIGE SOORTEN CAFESTA KOFFIE - ."/DEZE WEEK OUDE PRUS. Jaarlijks trekken 1,5 mil joen badgasten richting Hoek van Holland-strand. Voor een lange, lome dag aan het zonnige strand. Lekker lang uitgestrekt In het rulle zand, op het ter ras met een glas koud bier of wandelend door de dui nen. Over het leven op en rond het Hoekse strand, gaat de zomerserie Factor 22. Vandaag: na een lange reeks superwarme dagen, de tussenstand. Door Jelle Gunneweg Dit voorjaar klaagden ze nog, de Hoekse horeca-exploitanten: dat de zomers in Nederland zo vrese lijk slecht zijn. Twee verloren zo mers hadden ze achter de rug. Nóg zo'n verregend seizoen, en ze konden hun zaak wel sluiten. De druilerige maanden april en mei voorspelden niet veel goeds, maar hoe anders zouden de weerom standigheden uitpakken. De aan houdende warmte drijft de bad gasten met tienduizenden tege lijk naar het strand. Drie weken geleden was er zelfs sprake van een recordzondag met 100.000 be zoekers. Directeur Eefje Drost-Klaassen van de WV Hoek van Holland spreekt dan ook van een 'extreme drukte'. „Het strand kent nor maal gesproken iedere zomer wel enkele topdagen, goed voor z'n 60.000 bezoekers. Dat aantal is verschillende malen ruimschoots bereikt. Er is zelfs sprake van en kele supertopdagen, een onge kende situatie." De enorme drukte is duidelijk merkbaar aan de VW-balie. De telefoon rinkelt voortdurend, het kantoortje staat soms erg vol. „De meeste vragen betreffen slaap- mogelijkheden en welke andere attracties er in de omgeving zijn. Na een paar dagen zonnebakken willen mensen vaak toch even wat anders." Hoek van Holland is genieten. (Jos Moonen, beheerder van camping Hoek van Holland) Voor hen heeft de WV een zo- merprogramma opgesteld, met rondleidingen door het Fort en het Kustverlichtingsmuseum, boottochten naar het Westland en toeristische rondritten met een treintje door Hoek van Holland en aansluitend een bezoek aan de Stormvloedkering. Volgens de hoteleigenaren is de grootste drukte alweer voorbij. De meeste Duitse gasten komen na melijk uit de streek Nordrhein/ Westfalen, waar de scholen weer zijn begonnen. Toch zijn de on dernemers zeer tevreden over de ze zomer. „Over het algemeen wa ren we zeer goed bezet. Het begon al in mei met de verhuur van ka mers aan werknemers van de wa terkering, en het eindigt straks in september met de komst van de wat oudere Duitsers," aldus de ei genaar van Hotel Inge Mar. Ook projectleider Jos Moonen van camping Hoek van Holland is een tevreden mens. „Het is lek ker gezellig vol," vertelt hij. „Tij dens de bouwvakvakantie waren we voor 98 procent bezet. Nu is het wat rustiger omdat de Duitse gasten vertrokken zijn. Maar eind augustus krijgen we weer een toe vloed van Fransen, Italianen en Spanjaarden." Op adem komen Hoe is de situatie op het strand zelf? Volgens projectleider Wim Würtz van Recreatie Rotterdam loopt alles 'als een trein.' „De strandwachten hebben hun han den vol aan de opvang van de bad gasten. De afgelopen weken kon den ze vrijwel geen enkele dag op adem komen. Gelukkig zijn er geen echt vervelende gebeurte nissen voorgevallen." Grootste problemen vormen de loslopende honden, speedboten die op de verkeerde plekken het strand 'opglijden' en auto's die het strand oprijden. Verder moe ten de strandwachten hun aan dacht verdelen over het terugdrij ven van zwemmers en de opvang van zoekgeraakte kindertjes. „Op een drukke dag raken er tussen de zestig en honderd kinderen zoek. De afgelopen week was er zelfs één vijf uur zoek." Ook de strandreinigingsploeg heeft het dit jaar extra druk. Da gelijks ruimt de ploeg in de och tenduren vele tonnen afval op. Daarnaast draait ook de EHBO op volle toeren. De vrijwilligers zijn zeer actief met het weghalen van (glas)splinters uit voeten, het be handelen wespesteken of zelfs het te hulp schieten bij gebroken benen en hartaanvallen. De politie zegt deze zomer heel veel steun te hebben aan de jonge ploeg Parking Watchers. „Vanaf 1 juli hebben zij al meer dan 1300 maal gewaarschuwd tegen het achterlaten van waardevolle spul len in niet-gesloten auto's," aldus een woordvoerster. „Hun aanwe zigheid resulteert in aanzienlijk minder auto-inbraken. Tot nu toe is er pas één aangifte gedaan. Er zijn wel al heel veel boetes uitge schreven voor parkeeroverlast." Strandslapers Wildkamperen in Hoek van Hol land komt weinig voor, slechts een enkele keer worden illegale kampeerders gesignaleerd op de Koningin Emmaweg en in het duingebied. Strandslapers zijn er ook bijna niet. Mede door de hoge temperaturen vonden er wel meer ongelukken plaats tijdens de kilo meterslange files en moesten veel automobilisten noodgedwongen de bermrand opzoeken vanwege een kokende motor. De brandweer is tot nu toe opval lend vaker actief dan vorig jaar. In 1993 moest er veertig tot vijftig keer worden uitgerukt. Nu, hal verwege het jaar is dat al 36 keer. Over het algemeen gaat het om kleine brandjes, waardoor van een verhoogde paraatheid nog geen sprake is. En de horeca-exploitanten, hoe staat het daarmee? Bij Jan Patat zijn ze 'niet ontevreden.' „Maar je merkt wel dat mensen het na drie weken zat zijn, het is de laatste dagen alweer wat stiller," aldus een medewerkster. Ook Dennis van Strandpaviljoen Golfslag zegt dat het deze week iets stiller is geworden, volgens hem omdat de bouwvakkers weer aan het werk zijn. „Maar als je nu nog klaagt, doe je het niet goed. Vorig jaar hadden we maar vier goede dagen, nu houdt het mooie weer weken achter elkaar aan. En daar moeten we het toch van hebben." Van Beethovenlaan 170 Schiedam-Noord. Tel. 010-4703470

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2