111 GGD: meer overleg met politiek ■mm m* I Botresten werden door gemeente op werf gedumpt Soezen in de zon 'Nog één gevangenisstraf, dan is het over' Rotterdams Dagblad H K yrmms 'Wethouders en raadsleden doen hun werk niet goed' Bewonersvereniging Nieuwland steunt actie in Dr. Boslaan Minder abonnementen bij Stadsgehoorzaal Gemeentelijk onderzoek zelfstandige Stadsgehoorzaal Chaos door vechtpartij Onwettig terras Betrapt met zakken zink Mislukte overval Man buiten kennis Bromfietster ten val Oplettende buurman 3 :"''v terweg Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131 BT Vlaardingen tel: 010-2340055/fax.r 4349754 Door Peter de Lange -Schiedam - De menselijke bot resten die woensdag door spe llende kinderen werden aange- troffen op het terrein van Wilton Fijenoord, zijn daar door een 'slordigheid van de gemeente A Schiedam terechtgekomen. De politie veronderstelde aan- vankelijk dat een particulier de 'botten had gestolen bij werk zaamheden op het Emmaplein en ze later had gedumpt bij Wil ton.: Die theorie is volgens de DienstGemeentewerken zeer onwaarschijnlijk. De botten zijn vrijwel zeker meegekomen met grond die vanaf het Emmplein naar industrieterrein Vijfslui zen bij Wilton is getranspor teerd. De grond is bestemd voor ophogingswerk. Een pijnlijke zaak, erkent Ge- meentewerken. „We zitten er le lijk mee ih de maag," zegt een woordvoerder. „Er waren goede afspraken gemaakt met de aan- 'jjnemer dat botresten die óp het -. Emmaplein gevonden werden apart gehouden zouden worden voor transport naar begraaf- plèats De Beukenhof. Dat,is vooreen groot deel ook gebeurd. •Maar het is gewoon ondoenlijk het hele zandpakket te zeven op botresten. Er zijn dus botten in het zand blijven steken." Om een herhaling van een lugu bere vondst als woensdag door spelende kinderen werd gedaan te voorkomen, werd de op Vijf sluizen gestorte grond gisteren door gemeentepersoneel geïn specteerd op de aanwezigheid van menselijke resten, Om het terrein wordt een hek gezet. Ook de grond van het Em maplein die gestort werd in het depot aan de Parallelweg zou opnieuw worden onderzocht De woordvoerder van Gemeente werken: „Anders kan het gebeu ren dat bij wind en regen op nieuw botten aan de oppervlak te komen." Bij eerdere inspec-" ties zijn al verschillende malen botresten op deze plaats gevon- den/ i Ook hebben kinderen hier. al eens 'stukken van lijkkisten' zien liggen. Een garantie dat al le grond na de. inspectie van gis teren vrij zou zijn van menselij ke resten, kon Gemeentewer ken evenwel niet geven. Daar voor is de hoeveelheid zand te groot Fundament Op het Emmaplein, waar sinds enkele maanden gewerkt wordt aan het fundamentvoor een groot aantal winkels en wonin gen, was tot 1948 de algemene begraafplaats van Schiedam ge situeerd. Het kerkhof was in ge bruik tot 1930 en werd na de oor log geruimd. Kennelijk is dat niet al te grondig gebeurd, moet Gemeentewerken toegeven. De afgelopen weken zijn al heel wat resten van menselijke lichamen opgegraven. Daar werd niet al tijd even kies mee omgespron gen. Voorbijgangers zagen, tot hun schrik en verontwaardiging op hopen zand aan het. Em maplein soms een schedel of an dere delen van een skelet lig gen. Gemeentewerken heeft, vertelt de woordvoerder, de laatste tijd verschillende telefoontjes ge had van nabestaanden en ande ren die zich beklaagden over de slordige manier waarop met de ze botten werd omgesprongen. De woensdag gevonden botten zijn alsnog overgebracht naar begraafplaats en crematorium De Beukenhof. Ze zullen wor den bijgezet in een verzamel- Vlaardingen - De gemeente Vlaardingen gaat onderzoeken in hoeverre het mogelijk is de Stads gehoorzaal te verzelfstandigen. Het onderzoek vindt plaats op in stigatie van het gemeentebe stuur. De directie van de Stadsge hoorzaal zou er niet afwijzend te genover staan. Projectleider J. T. G. P. Franx ver klaart nadrukkelijk dat de pro jectgroep die het onderzoek uit voert geen vastomlijnde plannen heeft met de Stadsgehoorzaal. „Er ligt geen blauwdruk klaar," aldus Franx. Het onderzoek moet eerst uitwijzen of verzelfstandi ging haalbaar is en zo ja, welke voordelen dat heeft. Pas daarna zal worden gekeken in welke vorm de Vlaaixlingse schouwburg kan voortbestaan los van de ge meente. Belangrijkste vraag voor het stadsbestuur is of het beheren van een theater wel tot de kernta ken van een gemeente behoort. Daarnaast spelen efficiency-over- wegingen een rol: kan de Stads gehoorzaal op een andere manier, bijvoorbeeld onder de vlag een stichting, goedkoper worden ge ëxploiteerd. Consequenties In het onderzoek zal ook worden gekeken naar de eventuele conse quenties voor het personeel. Dat is nu in gemeentedienst, maar zou door een beheerswijziging in een andere rechtspositie terecht komen. Het onderzoek moet ook uitwij zen of de Stadsgehoorzaal met hetzelfde aantal personeelsleden verder moet, of dat afslanking no dig is. Een ander belangrijk punt is de vraag of de programmering zou veranderen als de gemeente haar invloed op het beheer van de schouwburg zou kwijtraken. Vlaardingen - Het bestuur van de GGD Nieuwe Waterweg Noord, voornamelijk bestaande uit wethouders en gemeente raadsleden, doetzijnwerknietgoed. Hetpraatte veeloverprak- tische zaken als huisvesting en financiën, en te weinig over de inhoud van het werk. Het wordt hoog tijd dat de politici uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis - de gemeenten die de GGD subsidiëren - meer blijk geven van betrokkenheid bij de volksgezondheid. Tot deze conclusie is de staf van de Geneeskundige- en Gezond heidsdienst onlangs gekomen tij dens een interne conferentie. Daarbij werd overigens geconsta teerd dat niet alleen het bestuur, maar ook de GGD zelf steken Iaat vallen. „Politiek en gemeenten le ven een beetje langs elkaar heen, en dat is ook onze schuld," erkent adjunct-directeur J. M. Mul. De GGD streeft naar een sterke verbetering van de relatie met de gemeentebesturen. Dat is drin gend nodig, volgens Mul; niet al leen omdat de politiek verant woordelijk is voor wat de GGD (in feite een gemeentedienst) doet, maar ook omdat er de komende tijd belangrijke beleidskeuzes moeten worden gemaakt. Aandacht Een van de categorieën waaraan de GGD meer aandacht wil gaan besteden, wordt gevormd door de ouderen, een groeiende klanten groep binnen de gezondheids zorg. Ook uitgebreider hulp aan jongeren en migranten staat op het prioriteitenlijstje van de GGD. Verslavingszorg is een an der punt dat om toenemende zorg waagt. Over zulke keuzes, die ook aanpassingen van de budget ten met zich meebrengen, zou echter eerst met de politiek gedis cussieerd moeten worden. Zulke inhoudelijke discussies vinden nog veel te weinig plaats, zegt Mul. De projecten die de GGD opzet zijn hoofdzakelijk ge baseerd op eigen ideeën van de Gezondheidsdienst zelf. Omge keerd zijn in de werkprogram ma's van de colleges van burge meester en wethouders maar wei nig passages te vinden die betrek king hebben op de volksgezond heid. Dat is een omissie van de politiek, maar ook van de GGD, die blijkbaar te weinig zijn in vloed doet gelden. Op 13 septem ber praat de GGD met de raads commissies voor volksgezond heid uit de drie steden over verbe tering van de onderlinge relatie. De GGD is ook op zoek naar ma nieren om het bestuur zodanig om te vormen, dat niet alleen de drie gemeenten, maar ook de an dere klanten zeggenschap krij gen over het beleid. Want Schiedam, Vlaardingen en Maas sluis betalen samen niet meer dan 35 procent van de totale be groting van circa tien miljoen gul den. De rest wordt opgebracht door andere klanten van de GGD: bedrijven, particulieren en instel lingen. Die hebben echter geen invloed op het beleid van de Ge zondheidsdienst. Terwijl de meeste men sen inmiddels wel genoeg hebben van de brandende zon. en blij zijn met iede re vorm van verkoeling, zijn er toch nog wezens die gisteren van de (voor lopig laatste? zonnestra len wilden ge nieten. Zoals deze poes, die hier lek ker ligtte soe zen op de mo torkap van een auto in Maassluis. De auto was net aan ko men rijden, zodat de mo tor nog lekker veel warmte gaf. Ook dat nog,... Foto Roel Dijkstra Schiedam - De bewonersvereni ging Wonen en Leven in Nieuw land steunt de actie van huurders uit de Dr. Boslaan en omgeving die zich verzetten tegen sloop van hun huizen. C. Putters, woord voerder van de bewonersvereni ging, laat doorschemeren dat hij de actie niet erg doordacht vindt, maar zegt aan de andere kant het 'prima' te vinden dat de huurders voor hun woning vechten. „We zullen ze gewoon moeten steu nen, met alle middelen die we hebben." De gemeente Schiedam wil het buurtje van honderd portiekflats slopen om er onder meer eenge zinswoningen en sociale koophui zen te kunnen bouwen. Doelstel ling is een gevarieerder opbouw van het woningbestand in de wijk Nieuwland. De bewonersvereni ging onderschrijft dit doel, maar wel op voorwaarde- dat de huur ders er ook mee akkoord gaan. Putters: „Wij hebben altijd aange drongen op een goede sociale be geleiding van de bewoners. Zij hebben het laatste woord. Als zij zeggen: wij willen niet, prima. Dan zullen wij hen steunen als ze vechten voor behoud van hun huis." De bewonersvereniging heeft zich ook verwonderd over een brief van de huisbaas, Ge meentelijk Woningbeheer, waar in staat dat de huurders per 1 maart 1995 vertrokken moeten zijn, maar waarin nergens wordt gerept over garanties voor ver vangende woonruimte. Putters maakt wel de kantteke ning dat de bewoners niet moeten denken dat alles bij het oude blijft als hun huizen blijven staan. De honderd flats zijn verwaarloosd en hebben een grondige opknap beurt nodig. Voert het Gemeente lijk Woningbeheer die renovatie inderdaad uit, dan kost dat de huurders ook geld. Putters: „Sub sidie wordt er op dit soort projec ten niet meer gegeven. Alle kos ten zullen worden verhaald op de huurders. Dat betekent een huur verhoging van rond de tweehon derd gulden als je alleen de bui- ger bedrag als je ook binnen gaat renoveren. Dan zit je al bijna te gen de huur van een nieuwbouw woning aan, terwijl veel mensen in de buurt juist zeggen dat ze dat geld niet hebben." Ondanks de twijfels van de bewo- nersvereniging kondigt Putters steun aan voor de huurders in de vorm van een spreekuur. „Ieder een die vragen heeft over het sloopplan kan daar terecht." Maandag trekken ook medewer kers van het Gemeentelijk Wo ningbeheer de buurt rond de Dr. Boslaan in om met de bewoners te Door Jan Rozendaal Rotterdam/Schiedam - „Er was niks meer. Geen geld. Maar ook geen eten. Niet voor de baby, niet voor onze kleine en ook niet voor mijn vriendin en mij. Helemaal niks meer. Ik moest toch wat." I En als je dan in elkaar zit zoals de 26-jarige Schiedammer R.H., en je moet 'wat', dan lijkt er weinig anders op te zitten dan op het die venpad te gaan. „Ik moest lucht hebben. Naar buiten. Om ergens geld te lenen of te stelen. Eén van 5 de twee "zei hij gisteren tegen de - rechtbank. Maar de rechtbank vond half een 's nachts een vreemd tijdstip om,ergens geld te lenen. „En u had de hele dag al niets." Met andere woorden: als je rond middernacht de straat op gaat om san geld te komen, dan ben je an dere dingen van plan, Duistere zaakjes. Maar, om de zaak niet er ger te maken dan 'ie is, de Schiedammer was niets boosaar digs van plan toen hij de huisdeur achter zich dichttrok. Zijn verhaal. Er was dus geen geld. De Schiedammer mocht niet alleen weg, omdat zijn vrouw bang is om alleen thuis te blijven. Dat betekende dat ook de baby (twee maanden) en hun dochter tje (drie jaar) mee moesten. Want die laat je ook niet alleen thuis achter, zo middenin de nacht. Ze liepen met z'n vieren die zesde juni door de verlaten Mgr. Nolenslaan in Schiedam. In een soort van machteloze balorigheid gooide H. de laatste (ongedekte) cheque van zijn echtgenote de lucht in. Op de wind fladderde de ze het platte dak van de kappers zaak op. De verdachte hielp zijn vrouw het dak op om de cheque terug te halen. En toen, hoe be staat het, bleek er een klapraam- pje open te staan. De vrouw gleed met haar ranke lichaam naar bin nen. Zij zou, gaf de verdachte gis teren toe, de deur van de kappers zaak open maken en dan zouden ze met z'n tweeën kijken of hun geldgebrek kon worden opgelost. Maar zo ver kwam het niet. De po litie arresteerde het tweetal en nam ook de twee kinderen mee, die na tussenkomst van de Raad voor de Kinderbescherming snel werden ondergebracht in een pleeggezin. Het lot was H. weder om niet goed gezind. „Want," zei hij, „als die cheque niet op het dak was gewaaid, dat raam niet open had gestaan en we niet zou den zijn opgepakt, dan was er niets aan de hand geweest." Lot Het lot was de Schiedammer zel den goed gezind. Dat bleek wel uit de dagvaarding, waarop nog zes zaken stonden. Een inbraak in een bejaardenwoning aan de Delflandweg, waar hij een vide orecorder meenam, eindigde in een tlat van een vage kennis, waar op dat moment drie kinde ren aanwezig waren. Maar ook hier was de politie hem snel op het spoor. Op de dagvaarding werd hem ook nog ten laste ge legd dat hij die kinderen van de vrijheid had beroofd, maar daar voor vroeg de officier van justitie vrijspraak omdat hiervoor onvol doende bewijs was. Verder was er nog een poging tot inbraak bij warenhuis Zeeman, ook in Schiedam. Er stonden drie vuilniszakken met dekbedden klaar toen de politie arriveerde. H. vluchtte, verborg zich in een kast bij zijn moeder, maar ook daar wist de politie hem te vin den. En tenslotte was er nog een schietpartij, waarbij de Schiedammer geschoten zou heb ben op de ex-vriend van zijn wouw. Maar ook hier sloeg het noodlot toe: het enige wat hij raakte was zijn eigen been, nadat de ex-vriend de hand met het pi stool naar beneden had gedrukt. „Alles bij elkaar," telde officier van justitie mr. G. Munnichs op, „heb ik een woninginbraak, een inbraak in een bedrijfspand, een poging tot inbraak, een bedrei ging en verboden wapenbezit. Vo rig jaar december moest justitie de verdachte op vrije voeten stel len omdat hij plaats moest maken voor een nog zwaarder geval. Je snapt het niet, maar dat komt he laas voor. En het leek de goede kant uit te gaan, maar op 6 juni ging het opeens weer helemaal verkeerd. Maar misschien is het wel vaker voorgekomen, want het is toch wel toevallig dat de eerste keer dat hij weer geldgebrek heeft, hij door de politie in de kraag wordt gegrepen." Een suggestie waar raadsman mr. D. Olie bezwaar tegen maakte. Net als tegen de strafeis, die de of ficier bepaalde op vijftien maan den cel. Te hoog, vond de advo caat. Volgens hem zou het voor het gezin van de verdachte, waar de kinderen sinds eergisteren weer terug zijn, niet goed zijn als de Schiedammer voorlangere tijd achter de tralies verdwijnt. Hij haaide daarbij een onderzoek van de Raad voor de Kinderbescher ming aan en bepleitte een alter natieve straf. Maar de officier bleef bij zijn eis en eerder leek de verdachte, die zich nogal halsstarrig opstelde, zich al daarbij te hebben neerge legd. Hij beloofde, nu hij al weer enige tijd van de harddrugs af was, beterschap. „Nog één gevan genisstraf, dan is het over. Mij zul je hier niet meer zien." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. tenkant aanpakt, en een nog ho- praten over de problemen. Vlaardingen - De abonnemen tenverkoop van de Stadsgehoor zaal blijft tot nu toe zeven pro cent achter in vergelijking met dezelfde periode vorig jaar. In 1993 kreeg de Viaardingse schouwburg 1355 formulieren binnen, tegen 1139 tot vorige week. De directie maakt zich voorlopig geen zorgen omdat de inschrijvingstermijn vier weken langer doorloopt. Naar de mogelijke oorzaak van de tegenvallende verkoopcijfers kan Sandor Góra van de Stads gehoorzaal slechts gissen. De af gelasting van de musical 'My Fair Lady' heeft volgens hem in. ieder geval geen invloed op de abonnementenverkoop. Bij de laatste montage bleek dat het Viaardingse theater te klein zou zijn voor de produktie. Wel moesten maar liefst 330 adressen worden aangeschre ven om deze tegenvaller te mel den. Ongeveer de helft heeft hierop zijn geld teruggeëist, de andere helft kiest voor een ver vangende produktie. Dit geldt ook voor de twee klei nere produkties 'Céline' van Hans Dagelet en de illusionis tenshow 'Marco Tempest'. De eerste kreeg de financiering niet rond, bij de tweede pakte de show te groot uit om mee op reis te gaan. Opvallend in de voorlopige cij fers is verder dat het aantal theaterbezoekers uit Schiedam even hoog is als vorig jaar, ter wijl dit toch het eerste seizoen is dat het Schiedamse publiek het zonder het Passage Theater moet stellen. Volgens Góra heeft dit niets te maken met de weigering van het gemeentebe stuur om reclameborden te plaatsen in de stad. Schiedam - Een vechtpartij in een woning op de Professor Treublaan in Schiedam-West heeft voor flink wat commotie ge zorgd. Op weg naar de vechtpar tij, kwam een politieteam op de Mgr. Nolenslaan een 41-jarige Schiedammer tegen met een ern stig bebloed hoofd en armen. Ter wijl deze man naar het ziekenhuis werd afgevoerd, ging een ander koppel naar de woning, Binnen bleek het een complete bloederi ge chaos. Toen de agenten wilden weten wat er precies gebeurd was, keerde het vijftal aanwezige men sen zich tegen hen. Zij sommeer den de agenten de woning te ver laten. De bewoners begonnen ver volgens een vesting van hun wo ning te maken. Kort hierna ging de politie opnieuw de woning bin nen, nu met een schriftelijke last. Ook een hondegeleider was in middels aanwezig. Aangehouden werden een 58-jarige hoofdbewo ner en zijn vier gasten in de leef tijd van 24,27, 29 en 30 jaar. Ook het slachtoffer werd na behande ling in het ziekenhuis aangehou den. Vlaardingen - Na de eerste waar schuwing te hebben genegeerd, heeft gisteren de eigenaar van een Vlaardings horecabedrijf aan de Westhavenkade alsnog een proces-verbaal gekregen. Hij had zonder vergunning een terras ge maakt. De politie controleert de laatste tijd in het kader van het horecaproject strenger op onder andere geluidsoverlast, sluitings tijden en het naleven van vergun ningen. Vlaardingen - Een 25-jarige Vlaar- dinger is vanochtend vroeg gear resteerd op de Goudsesingel in zijn woonplaats, omdat hij geen aannemelijke verklaring kon ge ven over de herkomst van vier vuilniszakken gevuld met zink. Deze vervoerde hij achterop zijn bromfiets. 2e zouden uit een con tainer zijn gehaald. De politie heeft het zink in beslag genomen en houdt de verdachte vast tot het onderzoek is afgerond.- Vlaardingen - Een onbekende man heeft donderdagavond ge probeerd een overval te plegen in een horeca-onderneming op het Liesveld in Vlaardingen. De ge maskerde man liep de zaak bin nen en zwaaide met een op een vuurwapen lijkend voorwerp, maar draaide zich plotseling om en liep onverrichter zake weg. Schiedam - Een 62-jarige Schiedammer is gistermiddag plotseling van zijn fiets gevallen op de Burgemeester van Haaren- laan. Hij was heel even buiten kennis geraakt. De man is in een ambulance naar het Schieland Ziekenhuis gebracht, waar hij ter observatie is opgenomen. Schiedam - Een 16-jarige be stuurster van een bromfiets is gis termiddag aangereden door een 23-jarige automobilist. De be stuurder van de auto verleende geen voorrang op de kruising Zwaluwlaan-Kaag in Schiedam, waardoor de bromfietster ten val kwam en licht letsel opliep aan haar linkerbeen. Schiedam - In een woning aan de Koekoekslaan heeft iemand gis teravond geprobeerd in te bre ken. De bewoners waren op dat moment niet thuis. Wel hoorde de buurman een harde klap, waarna hij ging kijken en zag dat de deursponning geheel vernield was. Een in de omgeving lopende onbekende man vroeg vervolgens aan de oplettende buurman de weg naar een andere straat. De man trapte in deze truc en de dief

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2