Milieuregels hinderen bouwplannen Westwijk Ziekenhuis vormt decor van bloederig spektakel Slachtoffers vinden strafeis voor jonge dief veel te laag §agt»i»l Ongewenst groen grondig aangepakt feW-:L Rijksweg 20 blijft voorlopig onverlicht |§§liigN DE WErÊu>: g OPTIEK ARGUS: SCWEPAf», VLAAHDINSE^j Winkeldieven er in auto vandoor Jeugd breekt kelders open Autodieven klemgereden Stroomstoring in Maassluis Paard in sloot blijkt ongedeerd Autokraker vast na tip getuige Deur op kier: koffertje weg VROM weigert goedkeuring voor woningen op Cionterrein «SP Onderzoek naar haalbaarheid retourshop Steendijkpolder 32 huizen rijker Maaslandse seniorenflat nog steeds aan zijden draadje I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 I 3131 BT Vla a rd in gen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 US#, a Vtiardlngtn Vijf vrouwen in de leeftijd tussen de20 en 27 jaar zijn gisteren op verdenking v«n het plegen van winkeldiefstallen in vlaardingen, na een achtervol ging in Rotterdam aangehouden. Na een melding van het winkel personeel kwam de poltitie bijna te laat. Agenten zagen juist dat de verdachten, allen afkomstig uit Dordrecht, in een auto stapten en aan Ken trachtten de ontkomen. Bi] hun aanhouding in Rotterdam werd in de auto een hoeveelheid badlakens, babykleding en ser viesgoed aangetroffen. De spullen bleken in meerdere winkels te 2ijn ontvreemd. Maa&aluit Vier jongens en een meisje van rond de zeventien jaar hebben gisteren in een flat aan de Bildeidijklaan twee kelders open- tebroken. Eerder waren ze daar al oor de politie weggestuurd omdat ze zich er verdacht ophiel- j den. Het vijftal kwam later terug en pleegde inbraken in de kel- i ders.Toen de politie voor de twee de maal arriveerde, probeerden de jongeren tevergeefs te ontko men. Tegen hen werd proces-ver baal opgemaakt. SchiedamTweemannen uit Til. burg en Spijkenisse hebben gis teravond in Schiedam en Rotter dam heel wat politiemensen be ziggehouden. Ze reden op de Rijksweg A20 in een gestolen au to richting Rotterdam, toen Schiedamse surveillanten de mannen zag rijden, i De achtervolging werd ingezet en ook Rotterdamse politiewagens zaten achter het tweetal aan. De 1 wilde rit voerde via de Nieuwe Binnenweg in Rotterdam naar de Horvathweg in Schiedam Ter hoogte van de 's-Gxavelandseweg werd de auto klemgereden. Daar- j bij raakte één van de pohtiewa- j gen6 beschadigd j Maassluis Verschillende delen van Maassluis hebben gister avond vanaf elf uur enkele uren in het donker gezeten als gevolg I van een stroomstoring. Rond een uur 's nachts was het euvel weer verholpen. De oorzaak van de sto ring is nog niet bekend. De politie voerde extra surveillances uit op plekken waar het wegens deduis- ternis onveilig was geworden 1 Schiedam Aan de Kandelaar- j weg in Schiedam is gisteravond 1 een paard de sloot ingelopen. Het beest kon er op eigen kracht niet meer uitkomen waarop de brand weer werd ingeschakeld Die hielp de viervoeter weer op het droge. Een dierenarts constateer de ter plekke dat het paard niets mankeerde Vlaardingen Dankzij een oplet tende bewoner van de Haven- straatheeft de Vlaardmgse politie i gisteravond rond tien uur een au- 1 tokraker kunnen arresteren Hij j wordt er van verdacht één auto te hebben opengebroken en een an- der voertuig te hebben bescha digd. Vermoed wordt dat de ver dachte, een 28-jange man met een nog onbekende woonplaats, rond reed in een gestolen auto. Daann werd een voorraad gestolen par fums en zonnebrillen aangetrof fen De man zit vast voor nader verhoor. Schiedam Een bewoner van de Rotterdamsedijk is gisteren tij dens het wassen van zijn auto zijn diploma tenkoffer kwijtgeraakt. Tijdens de wasbeurt had de Schiedammer de voordeur open laten staan. Een dief maakte daar gebruik van en gapte de koffer met daann pasjes en papieren uit de gang. Door Ben van Haren Vlaarcfing®nDe aanpak van de Westwijk staat hoog in het vaandel van het brede coalitie-college in Vlaardingen, maar het maken van conrrete plannenkost veel moeite. De driewoningbouwcor- poraties werken aan een plan voor de woningbouw, maar stuiten daarbij opeen aantal onzekerhe den. Het zijn vooral milieuregels die de mogelijkheden beperken. De bouw van woningen op het Cionterrein, een van de belang rijkste pijlers van het door de be wonersvereniging 720/PLN-Zuid- buurt ondersteunde PvdA-pian voor het zuidoostelijk deel van de wijk, is bijvoorbeeld uitgesloten Het vroegere voetbalveld Egt bin nen de geluidscontour van de in dustrie langs de Waterweg en daarom weigert het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelij ke Ordening en Milieubeheer goedkeuring te geven aan plan nen voor de bouw van woningen. Van hetzelfde ministerie is drin gend goedkeuring gewenst voor de bouw van geluidswalwoningen langs Rijksweg 20, omdat anders de invulling van open plekken met woningbouw door de gehele Westwijk onmogelijk wordt. Zon der demping van de herrie van het autoverkeer op de rijksweg is de geluidsbelasting van vele de len van de Westwijk zo hoog, dat met aan. de normen van VROM voor nieuwbouwwoningen kan worden voldaan Voorkeur Nog dit jaar wil wethouder drs. K. van der Windt zijn plan voor de Westwijk gereed hebben. Onder deel hiervan is de aanpak van de 720 PLN-flats in de Zuidbuurt. De bewoners hebben hun voor keur uitgesproken voor een vorig jaar door de Partij van de Arbeid gepresenteerd plan, waarin uitge gaan wordt van het opwaarderen en uitbreiden van de bestaande flats en toevoegen van eengezins huizen op groenstroken in de na bijheid daarvan. ThanB is duidehjk geworden, dat de financiële onderbouwing van dit plan niet deugt, onder meer ornaat de woningbouw op het Cionterrein onmogeHjk is Zie ook pagina 15. Maasalui» la over vierweksn een'onkruidvrijegemeen te'. Deze week zijn medewerkers v&n de Ge- meenterelnlglng begonnen aan een grootscheepse onkruldaclio, die near verwachting een maand zal duren. Al het ongewenste groen op de meeat vervuilde wegen, fietspaden, voetpaden en kruispunten In do stadwordt door een borstelmachine verwijderd. De actie gebeurtmet mecha nische middelen, omdatde stad geen gif wV gebruiken bij de onkruldbestrijdlng. Bewoners wordt gevraagd een handje mee te helpen, door bijvoorbeeld het eigen stoepje te schoffelen, zodat met elkaar gewerkt wondt aan een schone stad. ras Daim» ran <s* w<*r«i ost»» De meeste middelbare scholieren lubben er nu een week of zeven vakantie opzitten. Voor de 15-jarige Mike Wiegman uit Schiedam was het zomerreces echtereen periode van hard werken. Hij nam na melijk de afgelopen weken de horrorfilm 'Ritual of the Damned' op. Een dag meelopen op de set leerde dat de Schiedammer van wanten weet. Vlak voor dat deze week een deel van het voormalige Nolet- ziekenhuis werd afgebroken, maakte hij in het ge bouw bloedstollende opnamen. Door Nathalie Lans Schiedam In het inmiddels ge sloopte deel van het ziekenhuis is het stil Er wordt nu gefilmd. Er hangt een naargeestige sfeer. Een lege tochtige gang, bebloede ac teurs en er liggen her en der zwe rende handjes en ingedeukte hoofden. Mike Wiegman (15) heeft alles onder controle. Hij stoort zich niet aan de 21 mensen die meewerken aan de film en geeft als een echte regisseur aan wijzingen aan de cameraman. Wanneer er echter vanuit de pop m het ziekenhuisbed een goor straaltje op de schoenen van een van ae medewerkers terecht komt kan hij zijn lachen niet meer inhouden „Zo, dat was echt maf," zegt hip Mike heeft het prima naar zijn zin. Griezelen in een echt zieken huis. Hij is erg blij dat hij na veel vragen toestemming heeft gekre gen om juist op deze locatie te filmen. „Ik had echt een zieken huis nodig ombepaalde scènes op te nemen Het verhaal gaat name lijk als volgt: een stel amateurar cheologen gaan naar een plek waar grond is gestort uit verscnei- dene culturen. Een van de archeo logen vindt een voorwerpje met punten eraan. Wanneer luj zich prikt aan een van die puntjes moet hij met spoed naar het zie kenhuis. Daar raakt de archeo loog in een coma en bevindt zich mentaal in een wereld van Afri kaanse oudheden. Zijn lichaam is achtergebleven in het ziekenhuis en als net betast wordt door orga nisch materiaal, lost het bot op de plaats van de betasting op Kort gezegd gaat de film over de strijd om ae werkelijkheid m een we reld van fictie Denkbeelden Over het script is nagedacht. De film is geen aaneenschakeling van gruwelijke beelden Mike Mike Wieg man heeft In het voormali ge Nolefzie- konhul» in Schiedam op namen ge maakt voor zijn tweede horrorfilm: 'Ik hooper mijn beroep van te maken'. Foto .refswi RoelDIjnlm Wiegman schreef het verhaalzelf. „Twee jaar geleden heb ik het script geschreven. Aan het ver- haai is wel veel veranderd. Je wordt natuurlijk ook ouder, dan komen er andere denkbeelden, bepaalde ideeën, aan te pas en die worden er automatisch in ver werkt. I k hoop dat deze film beter wordt dan mijn eerste film, 'The Doomed Telephone'. In ieder ge val is de beeldkwaliteit beter. Naar aanleiding van de eerste him heb ik veel post gekregen. Zo ook van Marco Piek uit Vlaardin gen. Hij heeft in Vlaardingen het bedrijfje No Limits Pictures en is bij deze film cameraman. Een an dere jongen die ik door het ma ken van horrorfilms heb leren kennen is Diter Lugtenburg uit Oegsteeest. Hij verzorgt groten deels ae special effects." Special effects vindt Mike zelf het leukst om te doen. „Daarom heb ik ook gekozen voor een horror- fó 'r 5 *3 film. Dat is het meest uitdagende en het interessantste genre film voor wat betreft de effecten. Met special effects kan ik me heel erg Mike zegt al zolang hij kan praten geïnteresseerd te zijn in horror. „Zeven horrorfilms per week be kijk ik toch weL M'n hobby is steeds verder uitgegroeid. Ik hoop dat ik er m'n beroep van kan maken, want ik zou heel graag special-effects man willen wor- Mavo De scholier begint volgende week aan het examenjaar Mavo. Via tussenstappen hoopt hij daarna op de Kunstacademie terecht te komen om uiteindelijk zijn spe cial effectsopleiding in het bui tenland te gaan volgen. „In de Verenigde Staten en Engeland heb je de meeste kans. In Neder land is het zo schaars, er is eigen lijk niets op gebied van horror. Los Angeles en Hollywood vormen toch de basis van de film industrie." dwenen. Volgens Rijkswater- Vlaftrdlngen De lantaarnpalen, die enkele weken de Rijksweg 20 tussen Vlaardingen en Maas sluis hebben verlicht, komen voorlopig niet terug. De verlich ting was uitsluitend voor de duur van de asfalteringswerk- zaamheden aangebracht. Vol gens veiligheidsvoorschriften moet de aannemer tijdens de werkzaamheden in de nachtelij ke uren, tussen 19.00 en 06.00 uur, de weg verlichten. Over het drie kilometer lange traject waren zodoende om ae veertig meter enkele tientallen lantaarnpalen tijdelijk aange bracht, Nu het werk voorbij is, zijn ook de verkeerslichten ver staat worden tweebaanswegen vrijwel nooit verlicht, maar zijn er momenteel wel plannen in ae maak om alsnog tot verlichting over te gaan. Het hangt van de nieuwe regering af of ze ak koord gaat met ae extra investe ring die een dergelijke maatre gel met zich meebrengt. Mike heeft er een gewoonte van gemaakt om in zijn vrije tijd met net schrijven, produceren en re gisseren van films bezig te zijn. „Vorig jaar heb ik de hele zomer aan het filmen van 'The Doomed Telephone' besteed, nu ben ik weer al die weken bezig geweest. Ik werk in de vakantie. Dat is mijn manier van invullen van va kantie." Het is de jonge filmer niet gelukt om de film in deze vakantie af te krijgen. „De film is waarschijnlijk in het najaar klaar. Dat hangt ook af van sciiool, dat moet ik tussen door nahiurHjk ook nog doen." De, zoals Mike zelf beschrijft, 'very low budget cult spletterach- tige film' is vanaf het najaar bij verschillende videotheken in het land te huur. In oktober is 'The ma king of Ritual of the Damned' te zien bij jongerenprogramma Yoy van de Humanitaire Om- roepstichting. Door Sander Sonnemans RotterdöfriVlaanJfngfln „Komen die allemaal voor mij?" vroeg de 19-jarige zwakbegaafde verdach te aan zip advocaat toen hij zes personen de rechtszaal binnen zag komen. De jonge Vlaardinger M.P had ze al eeraer in de gan£ zien zitten, niet wetende dat zij zip eigen slachtoffers waren. Het was maar goed dat niet alle gedu peerden op de rechtszitting wa ren afgekomen, want dan was de zaal waarschijnlijk te klein ge weest. „Een hele serie delicten," vatte rechter mr. F.J.WM. Van Dooren de strafbare feiten op de dagvaar ding samen. In anderhalf jaar tijd plunderde de magere en strak voor zich uit kijkende jongeman vijftien kelders, stal hij vier brom mers en een mountainbike en pleegde hij drie winkelinbraken, wat met de gestolen spullen ge beurde, werd niet duidelijk. Waarom hij tot die daden was ge komen, evenmin. Of was hij, zoals zijn advocaat mr. J.Ph. van den Bom meende, uit verveEng op het slechte pad geraakt? Een diploma had de knaap nooit gehaald en zichzelf tot ontplooi ing 'brengen in een baan was hem ook al niet gelukt. Wat wel duide lijk werd, was dat de verdachte een weinig plezierige jeugd ach ter de rug nad. Toen hij negen jaar was gingen zip ouders uit elkaar; hij bleef bij zijn vader wo nen. Al gauw maakte de kleine M. zijn eigen regels. Hij viel tenslotte thuis niet meer te handhaven en verbleef van zijn twaalfde tot achttiende in kindertehuizen. Na dien trok hij weer in bij zip va der, maar echt een positieve wen ding kreeg zip leven niet. Rond hangen met wat vrienden was ei genlijk het enige dat hij deed. Totdat hij aan het inbrexen en stelen sloeg. Hij werd een ware plaag voor zip buren; de meeste kelder inbraken werden immers in zijn eigen straat in de Vogel- buurt gepleegd. Eind 1992 sloeg hij samen met S.S., een jongen uit de wijk die nog voor de rechtbank moet ver- schipen, zijn eerste slag. Het be trof een kelderbox waarvan het gaas werd weggeknipt. Met een hoeveelheid gereedschap ging het tweetal er vandoor. Het jaar daarop hield de verdachte zien ta melijk rustig: slechts één kelder werd opengebroken om een brommer te pikken. Maar de eer ste vier maanden van dit par was de jongeman niet meer te hou den. Regelmatig brak hij kelders open en pikte hij bromfietsen. Er werden er weliswaar drie terugge vonden, maar die bleken na de diefstal niet meer bruikbaar. „De brommer van onze zoon was door een kennis helemaal opge knapt," legde één van slachtof fers voor de zitting uit. „Van de politie hebben we alleen een paar onderdelen teruggekregen." Een ander verklaarde later tegenover de rechter: „Wat ik van de poEtie terugkreeg, was als brommer niet meer te gebruiken." Pogingen van de reclassering om de knaap weer in het gareel te krijgen draaiden op niets uit. Het vooranest van ae Vlaardinger was opgeschort om hem deel te la ten nemen aan een werkproject. Aanvankelijk, zo legde de reclas- seringsambtenaar uit, ging dat goed. Totdat de jongeman steeds vaker te laat kwam en soms zelf6 helemaal niet op kwam dagen. Een gevangenisstraf zou volgens het reclasseringsrapport weinig nut hebben. Na zip detentie zou de jongeman makkelijk weer op de oude voet verdei kunnen gaan. Officier van justitie mr. B. Peters zei gezien de grote hoeveelheid strafoare feiten in principe een celstraf van anderhalf jaar te moeten eisen. Maar rekening houdend met zip jonge leeftijd en zip blanco strafblad, eiste ze één jaar cel, waarvan 2es maan den voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Het on voorwaardelijke deel mocht des noods worden omgezet in dienst verlening. Als bijzondere voor waarden stelde ze dat hij zich aan de richtlipen van de reclassering dient te houden. Bovendien moet hij de door de slachtoffers geëiste schadebedragen, variërend van twaalfhonderd tot vijftienhon derd gulden, betalen. „Een veel te lage strafeis/' was de eensluidende reactie van de civie le partijen na afloop. „Gebleken is dat hij zich niet houdt aan zijn af spraken met de reclassering en aan krijgt hij toch weer een kans. Het is toch niet niks wat hij alle maal heeft uitgespookt." De rechtbank doet over dertien dagen uitspraak. Schiedam —Er komt mogelijk een inzamelpunt voor huis houdelijk afval in Schiedam- Zuid. Een onafhankelijk bu reau start binnenkort een on- derzoek naar de haalbaarheid van een. zogenaamde retour- shop voor glas, papier, klein chemisch afval en klein huis raad. Het bureau werkt in opdracht van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam en het gemeentebe stuur, die met het initatief een einde willen maken aan de rommelige situatie op het pleintje voor Albert Heijn in de Groene Laan. Daar ontnemen momenteel vele bakken voor huishoudelijk afval het zicht op derest van de straat. Bij het onderzoek wordt de su permarkt dan ook nauw be trokken. Gedacht wordt aan bijvoorbeeld gezamenlijke in zameling van wegwerpglas én statiegeldglas. Volgens de plannen, die zich nog in een zeer prematuur stadium be vinden, gaat één persoon zorg dragen voor de inzameling Over de verdere invulEng van de organisatie en een mogelij ke locatie, moet het rapport straks uitsluitsel geven. Maassluis Tweeendertig (koop) woningen is Maassluis straks rij ker in de Steendijkpolder Don derdag 1 september slaat wethou der L. Timmermans de eerste paal voor de eengezinswoningen op het terrein, dat grenst aan het Westeinde, de Jan Schoutenlaan en de Stadsmolen. Naar verwach ting kunnen de eigenaren medio 1995 hun woningen betrekken Het project bestaat uit achttien sociale Koopwoningen en veer tien vrije sectorwoningen, naar een ontwerp van het Rotterdamse architectenbureau Kokon. Op drachtgever is de Woning Stich ting Maasluis. De belangstelling voor het project was overweldi gend. Bijna 350 geïnteresseerden meldden zich eerder dit jaar als gegadigde voor een woning bij Waterweg Makelaars te Maas sluis. De definitieve kopers wer den aangewezen door loting Maasland De bouw van een flat met twaalf seniorenwonmgen aan de Meester Postlaan in Maasland is een stuk waarschijnlijker ge worden, maar hangt nog steeds aan een zijden draadje. Gemeen tebestuur en woningbouwvereni ging AWM hebben ae laatste da gen flink gerekend om aUes fi nancieel mogelijk te maken Ze besloten de planologische proce dures te starten met een voorlo pig plan. Het voorstel Egt veer tien dagen ter inzage Tegenstan ders kunnen bezwaren indienen De seniorenflat kan inderdaad op bezwaren rekenen. De afgelopen tijd liepen omwonenden al te hoop tegen het plan, omdat hel pand te hoog zou worden. Ook de plaats vinden zij ongelukkig „Af hankelijk van de bezwaren zullen we opnieuw berekenen of de se niorenwoningen wel financieel haalbaar zijn," aldus secretarisT Broekman van de AWM. „We wil len best in een behoefte voorzien in de soda le sector, maar het mag bepaalde kosten niet te boven gaan." De bouw van seniorenwo ningen in Maasland valt onder de gesubsidieerde woningbouw. Om voor rijkssubsidie in aanmerking te komen, mogen de stichtings* kosten voor de huizen niet boven de 150.000 gulden uitkomen, ook mag de woningbouwvereniging niet meer dan ongeveer 780 gul den huur per maand vragen „Het is vrij zeker dat we in de beginpe riode van pakweg tien jaar geld toe moeten leggen. Maar dat hoort nu eenmaaibij het karakter van een sociale woningbouwver eniging," aldus Broekman. De gemeente Maasland heeft de bouwgrond ver onder de prijs ver kocht, wat overigens tot een hef tig debat in de gemeentere ad leid de. De fracties van de VVD en Open Groepering vonden de ver koopprijs veel te laag, hoewel ze wel voorstander waren van de se niorenflat.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2