mm Meer slachtoffers in Vlaardings verkeer Bewoners in opstand tegen nieuwbouw flat en winkel Ooievaar op visite Woningbouwvereniging doet goede zaken met huurincasso wmmsm? Toch geen subsidie omwegen veiliger te maken Afhandeling schadeclaims vuilstortlocatie in zicht Dief doet dutje na autokraak Bromfietsers op de bon Inbrekers actief op Vijfsluizen Met drugs en drank achter stuur Opgesloten in de douche Voor 20.000 gulden vernield Ouderen opgelicht y -Mil Lastige drempels deze week nog weg Maascollege wil nieuwbouw WOMB Regio Waterweg Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardmgen tel.- 010-2340055/fax4349754 m Schiedam - Een 24-jarige auto kraker uit Rotterdam heeft zich gisteren wel heel erg makkelijk in laten rekenen door de Sehiedam- se politie De man had m de nacht van zondag op maandag aan de Warande drie auto's opengebro ken, maar was in de laatste in slaap gevallen Toen de eigenaar gisterochtend naar zijn werk wil de gaan, trof hij de dief slapend in zijn auto aan De man werd ge wekt door de politie en mocht op het bureau verder slapen Vlaardmgen - Tijdens een contro le op de Watersportweg in Vlaar dmgen heeft de politie vyf brom fietsers op de bon geslingerd Dat gebeurde omdat de tweewielers te veel vermogen hadden en/of te veel herrie maakten Een brom fiets is voor nader technisch on derzoek mee naar het politiebu reau genomen In totaal werden twintig bromfietsers langs de kant gezet voor controle Schiedam - Het volkstuinencom- plex Vïjfsluizen in Schiedam wordt de laatste tijd weer ge plaagd door inbrekers Bij de poli tie werd de afgelopen dagen ze ven maal aangifte gedaan van in braak Het was de daders hoofd zakelijk te doen om drank Ook werden gereedschap, handdoe ken en kledingstukken gestolen Vlaardmgen - Een23-jangeVlaar- danger is vanmorgen rond half vier aangehouden omdat hy lang zaam, onzeker en slingerend over de Billitonlaan in zijn woonplaats reed Op vragen van de agenten reageerde de man verward en suf Hij werd overgebracht naar het politiebureau, waar hy verklaarde dat hij bier, cocaine en weed had gebruikt Na ondervraging en een bloedproef mocht de Vlaardinger om half zeven weer naar huis Schiedam - De politie is er giste ren aan te pas gekomen om een 33-jarige inwoner van Schiedam- Oost uit de douche te bevrijden De man had de deur van de bad kamer op slot gedaan Toen hij zich had gewassen en eruit wilde, ging het slot stuk Zijn vrouw kon hem niet helpen waarna agenten met behulp van een koevoet de deur hebben open gebroken Schiedam - Met de aanhouding van elf jongelui aan het begin van deze maand heeft politie van Schiedam m totaal voor twintig duizend gulden (exclusief ar beidsloon) aan vernielingen opge lost De jongens en vier meisjes in de leeftijd van 13 tot 21 jaar waren na het vieren van een verjaardagsfeestje met veel bier op strooptocht gegaan Ze gingen zwemmen m het Shelleomplex (Vlaardmgen) waar en passant voor 4500 gulden schade aan werd gericht Op de terugweg werd een groot aantal verkeerslichten, ver keersborden en lantaarnpalen ge sloopt Schade hier 12 000 gul den Het ONS had met eens ge noeg glaasjes m voorraad om met een de verkeerslichten te repare ren Verder werden een abri en een reclamezuil kapot gemaakt Schiedam - Twee schoorsteenve gers hebben gisterochtend bij ou de mensen in het westelijk stads deel van Schiedam de schoor steen geveegd Dat kostte vijfen twintig gulden Maar bij een 89-ja- nge klant aan de Rembrandtlaan werd gezegd dat ook de kachel ge repareerd moest worden De reke ning, die werd betaald nadat een van de schoorsteenvegers met de vrouw naar de bank was gelopen, bedroeg vijftienhonderd gulden Sinds enkele weken krijgt de familie Lansbergen aan de Harreweg elke avond bezoek vaneen ooievaar.Tussen acht uur en half negen komt de vo gel aanvliegen en zoekt een plekje op het dak. Daar brengt hetdïer de nacht door om rond zes uur weer weg te vliegen. De weilanden in. Behalve poep op het dak zeggen de Schiedammers geen last te hebben van de vogel. Binnen kort houdt de nachtelijke visi te op en zal de ooievaar rich ting Afrika vertrekken om daar te overwinteren. Om, zo luidt de verwachting, volgend jaar weer op te duiken. Want, heeft de familie Lansbergen inmid dels te horen gekregen, meestal komen ooievaars weer op dezelfde plaats terug. De vraag die de Schiedam mers bezighoudt is of de vogel dan een partner weet te vin den en een nest zal bouwen. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra "-Eer? Viaa rd ingen - Ondanks een toename van zeventien procent van het aantal verkeersslachtoffers, is de verkeersveiligheid in Vlaardmgen nog altij d groter dan gemiddeld in Nederland. Dat blijkt uit cijfers van het Provinciaal Orgaan Verkeersveiligheid Zuid-Holland. Gemiddeld is er in Nederland sprake van 3,2 slachtoffer per dui zend inwoners en voor de provin cie Zuid-Holland ligt dat op 3,1 Vlaardmgen steekt daar met een ongevalsratio van 2,3 per duizend inwoners positief by af Het be treft hier de definitieve cyfers over 1993 Burgemeester en wet houders spreken van 'een gunstig totaalbeeld Dit betekent echter wel dat Vlaar dmgen met m aanmerking komt voor een premie van de provincie om maatregelen te treffen om het verkeer nog veiliger te maken Ondanks de styging vong jaar, liggen cyfers met alleen onder het landelyk gemiddelde, maar zyn ze ook lager dan m 1984/1986, de peilpenode voor de 'Aktie- 25%' Gewond In totaal werden vong jaar in Vlaardingen 1188 ongevallen ge registreerd By het gros daarvan (1037) was alleen sprake van ma teriele schade Twee keer viel er een dode te betreuren en 26 men sen moesten naar het ziekenhuis In totaal raakten 168 mensen ge wond m het Vlaardingse verkeer Dat is byna honderd minder dan tien jaar geleden, ondanks dat er nu weer sprake lijkt te zyn van een stygende trend In Schiedam noteerde de politie vorig jaar 1414 ongevallen, waar bij 167 slachtoffers vielen Dat is een dalrng van vy f procent ten op zichte van 1992 (en mm 27 pro cent in vergelijking met de peil penode 1984-1986) en daarom krygt Schiedam byna 72 000 gul den van de provincie om veilig heidsmaatregelen te nemen Door Sander Sonnemans Schiedam - De bewoners van de flat op de hoek van de Monseig neur Nolenslaan en de Pierson- straat komen in verzet tegen het plan van de gemeente Schiedam om by hen voor de deur een toren flat en supermarkt te bouwen Ze vrezen inbreuk op het woongenot en zyn van mening dat de ge meente hen niet optimaal voor licht over de beoogde nieuwbouw Een onlangs geformeerde actie groep heeft aangekondigd alles m het werk te stellen om de realisa tie van de plannen tegen te hou den De Nolenslaan is in het kader van het wijkbeheerplan voor Nieuw- land aangewezen als het centrale winkelgebied en moet volgend jaar een gedaanteverwisseling ondergaan Op de plek waar vroeger het benzinestation stond, zijn 28 appartementen m de socia le koopsector en een grote super markt geprojecteerd De nieuwe woningen zyn gepland op de su permarkt, het complex telt negen verdiepingen De verontruste be woners, die sowieso de flat met voor hun neus willen hebben, me nen dat de nieuwbouw desastreu ze gevolgen voor hen zal hebben „In deze flat ligt de gemiddelde leeftijd van de bewoners op ze ventig jaar," zegt bewoner T Braak, woordvoerder van de ac tiegroep „Velen van hen zitten hier met een urgentieverklanng omdat ze geen trappen mogen lo pen Met hen wordt kennelyk geen rekening gehouden Braak (63) legt uit waarom De su permarkt Koornneef, aan de an dere kant van de flat gevestigd, verhuist naar de meuwbouwloca- tie Als magazyn wordt een win kelpand onder de bestaande flat gebruikt Voor de bevoorrading van de nieuwe winkel is dwars door de centrale hal van de flat een tunneltje gepland Dat bete kent dat de hal m tweeen wordt gesplitst En daarmee begint vol gens Braak het 'gedonder' Buitenom Mensen die gebruik maken van de lift moeten daardoor buiten om om in hun kelders te kunnen Zoals gezegd wonen hier veel ou deren en die durven 's avonds met alleen door het donker bui tenom te gaan En dat staat nog los van de omweg die ze moeten maken In de winter zeker geen pretje Bovendien wil men een van de keldergangen doorbreken en aan laten sluiten op de kelder ruimte van de nieuwe flat omdat de huidige nooduitgang in ver band met de nieuwbouw komt te vervallen Als hier dan iedereen De verontruste bewoners aan weerszijden van de denkbeeldige bevoorradingstunnel in de centrale hal van hun flat. Liftgebruikers zijn straks genoodzaakt buitenom te gaan om in de kelder te komen. Foto Oennes van der wei/Roei Dijkstra in en uit kan lopen, is er natuur lijk geen controle meer Boven dien wordt het de kelderkrakers van wie we hier behoorlijk last hebben, dan nog makkelijker ge maakt Ze kunnen aan de ene kant de keldergang in en er aan de andere kant weer uit Dat is nu onmogelyk Bewoners van de eerste verdie ping vrezen tevens geluidsover last van de bevoorradingstunnel te krijgen „Het is nu al tot op de vijfde etage te horen als de deur van het magazyn dicht wordt ge gooid Hoe moet dat straks als ze met die karretjes door de tunnel gaan' Het personeel van Koorn neef mag straks met met de goe deren buitenom Met de bewo ners wordt geen rekening gehou den Door middel van een informatie avond zijn de betrokkenen begin vorige maand op de hoogte ge bracht van de plannen De bewo ners zeggen daar weinig wyzer van geworden te zyn en voelen zich afgescheept ,We hebben gevraagd of er geen maquette was van het nieuw bouwproject" zegt een bewoon ster „Die was er niet Maar we hebben hier een CDA-afvaardi- gmg over de vloer gehad die ver klaarde wel een maquette te heb ben gezien Bovendien wordt de flat met acht maar negen hoog Volgens de heer Vreugdenhil, de projectleider van de gemeente in Nieuwland, maakt dat wemig uit Het uitzicht zijn de mensen toch Schiedam - De verkeersdrempels die zo'n anderhalve maand gele den op de Burgemeester Honner- iage Gretelaan m Schiedam wer den aangebracht, worden deze week venvyderd Aanleiding daarvoor is het enorme aantal val partijen van fietsers en bromfiet sers, veroorzaakt door de straat- brede verhogmgen Aanvankeiyk werd de kleur van de drempels als oorzaak van de buitelingen gezien De verhogin gen hadden de zelfde tint als de straattegels en werden daardoor te laat opgemerkt Maar zelfs na dat de hobbels waren gemarkeerd met witte verf, bleven tweewie lers onderuit gaan Ook automo bilisten ondervonden, hoe lang zaam ze ook reden, hinder van de dorpels Door de hoogte verloor menig auto de uitlaat of werd het chassis beschadigd De drempels worden vervangen door vlakkere exemplaren Ze worden ook breder, zodat fietsers er makkelijker overheen kunnen al kwijt Echt waar, dat waren zyn woorden Op vragen welke conse quenties de nieuwe flat heeft voor de lichtinval by ons, is trouwens ook geen helder antwoord gege ven Projectleider F Vreugdenhil is wegens vakantie met bereikbaar voor commentaar en ook by Sper wer Internationaal bv, de winkel keten waartoe Koornneef be hoort, was niemand aanwezig voor een reactie Supermarkt-ei genaar W Koornneef zegt dat het plan van de gemeente afkomt en verwyst naar de afdeling econo mische zaken ra het stadskan toor „Er is geen maquette, wel een tekening," verklaart een woordvoerder „En voor wat be treft die tunnel door de hal wordt er nog naar een oplossing ge zocht Hoe hoog die flat wordt' Dat zou ik echt met weten De man die het wel weet, is er van daag mot Maassluis - De gemeente Maas sluis gaat binnenkort over tot de beoordeling van de schadeclaims die door de voormalige en huidige huiseigenaren en bewoners op de vuilstortplaats m de Steendyk- polder zyn ingediend Voor de af wikkeling van de claims is een plan van aanpak opgesteld In dat plan wordt uiteengezet hoe de aansprakelykheidsstelhngen systematisch kunnen worden af gehandeld Daarby geldt, net als by een soortgelijk plan van aan pak betreffende de plaats van de baggerspeciestort dat reeds m uitvoering is, dat slechts de grote lynen van de afwikkeling van de schadeclaims worden aangege ven - De gemeentelijke vuilstortplaats werd in 1972 gesloten en afgedekt met zand. De gi ond werd vy f jaar later uitgegeven voor de bouw van twee appartementenflats op de Dr Albert Sehweitzerdreef Pas later kwam aan het licht dat het grondwater was verontrei nigd Uit metingen op de voorma lige vuilstortplaats is gebleken dat van beide betrokken flats er slechts eén voor een deel op de voormalige stortplaats staat Na toestemming van het ministe rie van VROM werd door de ge meente vorige zomer begonnen met de sanering van de vervuilde grond Die is inmiddels voltooid Door het plaatsen van een schermwand is het verontreinig de grondwater geïsoleerd Om te voorkomen dat het vervuilde wa ter zich verspreidt naar dieper ge legen grondwater, zyn pompput ten en zuiveringsinstallaties aan gebracht Nog altyd vinden regel matig controlemetingen plaats Voor wat betreft de baggerspecie- stort, eveneens in de Steendyk- p older, heeft de Hoge Raad m ok tober 1932 in zyn uitspraak de ge meente Maassluis aansprakelyk gesteld voor de schade Omdat met betrekking tot de vuilstort plaats met vaststaat dat de ge meente verantwoordelijk is voor de vervuiling, hebben bewoners en huiseigenaren aan de Dr Al- bert Sehweitzerdreef op grond van die uitspraak geen recht op een schadevergoeding Er kwa men bij de gemeente wel legio schadeclaims binnen, maar tot op heden is door (ex-)bewoners van de voormalige vuilstortplaats nog met geprocedeerd Desondanks sluit de gemeente niet uit dat ze alsnog aansprakelyk kan worden gesteld en is overgegaan tot het maken an het plan Bij de gemeente zyn 143 individu ele schadeclaims ingediend Daarnaast heeft Derksen Beheer, administrateur van de Vereni ging van Eigenaren, namens vele tientallen bewoners de gemeente aansprakelyk gesteld voor scha de (waardedaling van de womn*. gen) als gevolg van bodemveront reiniging Voor het afwikkelen van de claims worden twee advo caten op kosten van de gemeente ingeschakeld De een handelt na mens de gemeente, de ander voor verschillende bewonersgroepen Individuele eisers kunnen even tueel worden benaderd voor een door de gemeente te beleggen in formatie-avond Met daadwerkelijke uitvoenng van het plan van aanpak voor de vuilstortplaats wordt in elk geval met eerder begonnen voordat met de (ex-)bewoners en eigenaren van de baggerspeciestort over eenstemming is bereikt over de hoofdlijnen van de afwikkeling van hun schadeclaims Maassluis - Het Maascollege in Maassluis wil alle leerlingen onder één dak onderbrengen Daarvoor moeten de dépen dances aan Mesdaglaan en Jan Luykenstraat worden afgesto ten en wil men het hoofdge bouw aan hetKastanjedal ver bouwen en uitbreiden Het bestuur van het Maascol lege, een samenwerkings school voor vbo, mavo, havo en vwo, heeft de commissie on- derwys inmiddels al verzocht medewerking te verlenen aan het voorfinancieren van de nieuwbouw Met de plannen van het Maas college neemt het aantal leeg staande schoolgebouwen m Maassluis toe Door de fusie tussen de basisschool John F Kennedy en de Paulusschool (nu De Dyck) en de samen smelting van 't Hoekertje en De Buis in De Regenboog, zyn de gebouwen aan de Plevier- straat en Merellaan gesloten Omdat de schoolgebouwen met voor een andere onder- wystak nodig zyn, wordt de raad voorgesteld de panden voor het onderwijs af te stoten Dat besluit moet door de mi nister van Onderwys en We tenschappen worden goedge keurd Voor de leegstaande schoolgebouwen en de plek waarop ze staan, zyn nog geen plannen. Schiedam - Het halverwege 1992 ingezette huurmcassobeleid van de Woningbouwvereniging Schiedam werpt zyn vruchten af Door consequent by éen maand huurachterstand de huurders te manen tot betaling van hun reke ning, is de totale huurachter stand in 1993 gedaald van 568 000 naar 303 000 gulden Byna de helft (154 000 gulden) wordt ver oorzaakt door huurders die zon der kennisgeving naar elders zyn vertrokken Ook de afwikkeling van een huurgeschü m complex 23 (An- thonie Muijsstraat en omgeving) draagt by aan verlaging van de huurachterstand De bewoners weigerden al zeven jaar hun huurverhoging te betalen uit on vrede met de kwaliteit van de re novaties In 1993 heeft de wo ningbouwvereniging besloten een. streep onder deze zaak te zet ten Er is een regeling getroffen met de betreffende huurders. Bij de nieuwe hmirmcassorege- ling wordt met meer gekeken naar de hoogte van de huur schuld ook mensen met een lage huur worden gemaand tot beta ling Huurders die voortdurend te laat betalen, krygen regelma tig schriftelijk het verzoek de huur eerder te betalen (uiterlijk voor de tiende van de maand). Na twee tot drie maanden wanbeta ling wordt gedreigd met een deurwaarder, dit gebeurt zo'n driehonderd keer per jaar (op een totaal van 4500 huurders). Wie met ingaat op deze laatste waar schuwing, krygt daadwerkelijk de schuldopeiser aan de deur. Hier gaat het om zo'n vyf zes gevallen per jaar. Volgens de woningbouwvereni ging heeft de actie voor beide partijen voordelen „De maatre gelen ly ken streng, maar hebben tot gevolg dat een knelpunt eer der kan worden gesignaleerd, waardoor de oplossingen niet on- overkomelyk hoeven te zyn," al dus directeur Fanny de Graaf. „Reken maar na: als je vijfhon derd gulden huur hoort te beta len in de maand, loopt dat na dne maanden wanbetaling op tot 500 gulden. Dat is voor de meeste mensen al met meer op te bren gen." In zo'n 75 tot 100 gevallen per jaar biedt de verhuurder mensen met een huurachterstand een af betalingsregeling aan. Dit gaat echter naar inkomen, zodat vaak maar kleine bedragen per maand kunnen1 worden afbetaald,1 De schuld blijft daardoor lange tijd staan. Bij extreme gevallen wordt doorverwezen naar het* Project Schuldhulpverlening Van de So ciale Dienst of wordt in overleg met de uitkeringsinstantie ge vraagd de huur van de uitkering af te trekken (in 1993 111 huur- dersk 1s V Het aantal "huurders, dat "door middel ;van de automatische* overechrijving hun'huur betaalt,; groeide in 1994 gering (van 51, naar 52 procent), zo bïykfc uit het J jaarverslag. Dit jaar zal daarom', een actie worden gestart met als£ doel hef aantal automatische overschrijvingen te vergroten En daarmee de huurachterstand verminderen. Een en ander, zo blykt uit het-, jaarverslag 1993, heeft er voof ge- zorgd dat de Womngbouwverem- ging Schiedam de financien be-< ter op orde heeft gekregen Zih steeg de algemene bedryfsreser-f ve met bijna acht miljoen gulden- tot 12,5 miljoen V,

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1