ïi Terreurbende van jongeren opgerold Rotterdams Dagblad Vlaggetjesdag start actie voor verkeersveiligheid Zevenhonderd Kwatta-soldaatjes voor 'n vergiet Buro voor Rechtshulp Schiedam sluit deuren Overvaller door 60-jarige man gepakt Dronken op rijksweg Boetes voor te hard rijden Fietser gewond bij aanrijding Winkeldief komt niet ver AVE Kleine kinderen in de Woudhoek werden gedwongen gras te eten Lange Kerkstraat toch geen voetgangersgebied Winkelinbraken MET ARGUS ZIE IE NOG 'NS WAT VAN DE SCHIEDAM MNGEN, MAAS5UI Woensdag 2augustus 1994 Schiedam - Een 60-jarige man uit Moerkapelle is er gisten- middag na een achtervolging in geslaagd, met behulp van omstanders een gewapende overvaller in de kraag te grij pen. Bij de overmeestering viel .wel een schot, maar nie mand raakte gewond. De overvaller, een 25-jarige Schiedammer, sloeg rond vijf uur in een supermarkt zijn slag. Terwijl hij de kassière on der schot hield, leegde hij de kassa en ging er op een fiets met een nog onbekend bedrag vandoor. De 60-jarige, getuige van de overval, sprong in zijn auto en zette de achtervolging in. Nadat hij de dader in de Vondellaan klem had gereden, probeerde deze rennend te ontsnappen. In de Tollens straat drong de automobilist de overvaller wederom in het nauw. Daar kon hij door om standers worden overmees terd. Het wapen werd hem af- handigd gemaakt, waarna de man werd vastgehouden tot de politie arriveerde. Schiedam/Vlaardingen - Op de Rijksweg A20 zijn gisteravond twee automobilisten met een be hoorlijke slok op aangehouden door de politie. Ter hoogte van Vlaardingen zagen agenten om omstreeks half negen een 40-jari- ge Engelsman zijn auto op de vluchtstrook parkeren. Omdat de man naar alocohol rook moest hij een blaastest afleggen. Die mis lukte, waarop de bestuurder mee naar het bureau moest voor een bloedproef. Tegen de man werd proces-verbaal opgemaakt en hij kreeg een rijverbod van een et maal opgelegd. De Schiedamse politie haalde rond elf uur een 51-jarige man uit Rijswijk van de rijksweg. Ook hij bleek te diep in het glaasje te heb ben gekeken. Bovendien kwam aan het licht dat hij tot eind 1995 een rijontzegging had. Zijn rijbe wijs, dat nog niet was ingeleverd, was verlopen en werd alsnog in genomen. Omdat de auto niet ver zekerd was, werd die in beslagge nomen. Vlaardingen - Tijdens een snel heidscontrole die gistermiddag op de Holysingel in Vlaardingen is uitgevoerd, zijn 22 overtredin gen geconstateerd. In totaal pas seerden 534 voertuigen de contro le. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 84 kilometer. De overtre ders krijgen binnenkort een ac ceptgiro thuis gestuurd. Schiedam - Een 27-jarige Vlaar- dingse fietser is gisteravond bij een aanrijding op de kruising van de Burgemeester Knappertlaan en de Nieuwe Haven in Schiedam in het ziekenhuis beland. Hij werd omver gereden door een 33- jarige automobilist uit Schiedam, die verzuimde voorrang te verle nen. Op de kruising Monseigneur No- lenslaan/Nieuwe Damlaan, even eens in Schiedam, kwam gister avond een 19-jarige bromfietser ten val bij een botsing. De man had geen voorrang verleend en werd aangereden door een auto. De GGD kwam ter plaatse, maar hoefde nauwelijks in actie te ko men. Vlaardingen - Een 29-jarige Rot terdamse winkeldief heeft gister middag maar korte tijd plezier ge had van zijn buit. De man had in een winkel aan de Hoogstraat twee trainingspakken gepikt en zette het op een lopen toen hij werd betrapt. Enkele personeels leden gingen hem achterna en kregen hem te" pakken. De inmid dels gewaarschuwde politie nam hem daarna over van de moedige achtervolgers. In afwachting van zijn proces is de dief naar huis ge stuurd. ui Waterweg I Regio Waterweg Westhavenplaats 22 I 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Door Sander Sonnemans Schiedam - Met de aanhouding van elf jongeren tussen 11 en 15 jaar heeft de politie van Schiedam een flinke reeks misdrijven opgelost en een einde gemaakt aan het bedreigen van kleine kinderen. Behalve de elfjongelui is een 34-jarige vrouw aange houden. Zij wordt verdacht van heling. De groep was sinds mei dit jaar actief in de nieuwbouwwijk Woudhoek. Na de aanhoudingen werd duidelijk dat in Schiedam- Noord ongeveer 75 misdrijven zijn gepleegd, met name inbra ken, vernielingen en diefstallen. In slechts 22 gevallen is aangifte gedaan, aldus de politie. Het tota le schadebedrag wordt geschat op 12.000 gulden. Maar een klein deel van de buit is teruggevon den. Het ernstigste delict was het be schieten van een 63-jarige man met een luchtdrukpistool. Hij kreeg op de Zoomweg een kogel tje in het hoofd, dat in het zieken huis operatief verwijderd moest worden. De jongeren hadden hem beschoten om te kijken hoe de man zou reageren. Met het zelfde wapen werden twee kleine kinde ren in een hand en een been ge schoten. In de Schiedamse nieuwbouw wijk Woudhoek terroriseerde de groep onder andere kleine kinde ren door ze te dwingen gras te eten. Dit leidde tot grote onrust bij ouders en kinderen in de wijk. Verder werden twee kinderen be dreigd met het luchtdrukpistool. Leider Meldingen over oproerkraaiers die leerlingen van basisschool De Klinker lastig vielen en intimi deerden, zetten de politie op het spoor van de jeugdbende, die steeds in wisselende samenstel lingen opereerde. Ruim tweeën- eenhalve maand hielden twee po litiemensen zich continu bezig met de zaak. De oudste verdach te, een inmiddels 16-jarige knaap, wordt als de hoofddader gezien. Hij had zich opgeworpen als de leider van de groep en oefende veel invloed uit op de anderen. „De meeste verdachten lieten zich meeslepen uit stoerigheid," 2egt een woordvoerder van de po litie. „We moeten er echter niet te geringschattend over denken. Die gasten zaten bij elkaar thuis te oefenen in het openbreken van sloten. Een meisje dat is bedreigd met het luchtdrukpistool, heeft er behoorlijke psychische schade van ondervonden. Ze is nog steeds niet de oude" Met de aanhouding van de ver schillende verdachten kwamen de de afgelopen weken elke keer weer nieuwe zaken boven water. De jongelui bezorgden de politie zonder dat ze het van elkaar wis ten, telkens nieuwe en aanvullen de informatie. Zo konden talrijke zaken die door bepaalde knapen zelf niet waren opgebiecht, toch worden opgelost. Bij drie van hen had de politie een hele dag nodig om alle bekentenissen op te ne men. Beerput De politiewoordvoerder weer: „De beerput ging echt open toen die jongens eenmaal gingen pra ten. Ze hebben ontzettend veel vernielingen gepleegd. De schade wordt weliswaar geschat op 12.000 gulden, maar ik denk dat we eerder aan het dubbele zitten. Tientallen auto's en fietsen zijn beschadigd. Ook bouwplaatsen moesten het ontgelden: twintig inbraken in bouwketen en contai ners. En passant werden ook re gelmatig de ruiten van graafma chines inggegooid. Ze maakten er tevens een sport van om op hun fiets langs auto's te rijden en met het stuur de spiegels kapot te slaan. Eigenlijk is het allemaal te bizar voor woorden. Het frappan te daarbij is, dat slechts weinigen aangifte hebben gedaan van de vernielingen en diefstallen." De bendeleden hadden nog meer op hun kerfstok. Ze pleegden vijf tien fietsendiefstallen, plunder den tuinen en sloegen hun slag in winkels. Slechts een beperkt deel van de buit kwam boven water. Bij één van de daders bleek thuis op het bureau van zijn vader een gestolen faxapparaat in gebruik te zijn. De moeder liep op gepikte schoenen. „Die mensen hebben boter op hun hoofd als ze geloven dat het spul gevonden is." De leerlingen van Panta rhei, De Dijck en De Groene Hoek waren de eerster die met de door de ge meente be schikbaar ge stelde vlag getjes over straat moch ten. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen/Maassluis - Leerlin gen van het basisonderwijs krij gen deze maand volop belangstel ling van de politie. Niet dat in de buurt van de scholen strenge agenten staan die de kleintjes aanspreken over hun verkeersge drag of gebreken aan hun fiets. Nee, ze worden geholpen met de actie die de automobilisten erop moet attenderen dat het verkeers beeld is veranderd nu de scholen weer zijn begonnen. Gebleken is dat tijdens de eerste weken na de start van het nieuwe schooljaar het aantal ongevallen met schoolgaande kinderen hoger ligt dan in andere perioden.. De actie 'Wij gaan weer naar school' wordt jaarlijks aangekondigd met grote gele spandoeken die her en der over de weg worden gespannen. In Vlaardingen vond maandag de startmanifestatie plaats bij basis school De Zuidwester in de West- wijk. Daar opende wethouder Van der Steen op de speelplaats een verkeersplein voor de leerlingen uit de laagste groepen. Ook in Maassluis werd de actie op ludieke wijze gestart. Bij de basis scholen Panta rhei, De Groene Hoek en De Dijck aan het Den nendal werd een ware vlaggetjes dag ontketend. Daar kregen de kinderen uit de groepen 1,2 en 3 gratis oranje fietsvlaggetjes die ook nog eens voor niets door een fietsenmaker op de tweewielers werden gemonteerd. Deze week worden ook de andere basisscho len bezocht. Het college heeft na melijk besloten op alle scholen de eerste drie groepen van opvallen de vlaggetjes te voorzien. Schiedam - De gemeente heeft het besluit om de Lange Kerk straat te veranderen in een voet gangersgebied teruggedraaid. Omdat het merendeel van de be trokken bewoners en midden standers uit de Schiedamse bin nenstand zich tegen het plan keerde, is alsnog besloten gemo toriseerd verkeer in de winkel straat toe te staan. Automobilisten kunnen in het vervolg echter niet meer via de Lange Kerkstraat in de Kreupel- straat op het Broersveld komen. Ter hoogte van het volgende maand te openen ABC-complex wordt de straat afgesloten voor verkeer. De weggebruikers moe ten voortaan om het oude kerk hof van de Grote Kerk heen rij den. Via de Nieuwstraat, Korte Kerkstraat en Korte Hoogstraat kunnen ze het centrum weer ver laten. Daarvoor moet in verschil lende straten wel de rijrichting worden veranderd. Voor de be woners en bedrijven aan de Lan ge Kerkstraat is het terugdraai en van de beslissing een welko me verrassing. Ze beklaagden zich tijdens de laatste informa tie-avond van de gemeente over het feit dat ze hun eigen winkel niet meer konden bereiken en dat er een parkeerprobleem zou optreden. De Lange Kerkstraat, onderdeel van de winkelroute De Grote Omloop, zou alleen toe gang bieden aan voetgangers en tweewielers en een fikse op knapbeurt ondergaan. Hoewel de straat open blijft voor auto's, wordt die op korte termijn toch opnieuw ingericht. „De voorbereiding van het plan Iaat te wensen over," uitte Kees Jansen, eigenaar van een feest zaal aan de Lange Kerkstraat eerder zijn kritiek. „Eerst wordt de winkelroute uitgestippeld en pas daarna vraagt de gemeente zich af waar ze met de auto's naartoe moeten." Door Jan Rozendaal Vlaardingen - Televisiereclame was er nog niet in 1950 en van 'ac celerator' hadden de onderzoe kers van Omo zelfs nog niet ge hoord, maar toch moest de was middelenfabrikant ook in die tijd al reclame maken. Het gebeurde op een groot potlood, dat de huis vrouwen bij een pak Omo-nog- zonder-power kregen. De bood schap was in ieder geval helder: 'Omo wast alles beter', stond er op. Dat potlood is één van de hon derden reclame-uitingen uit het televisieloze tijdperk, die tot het einde van het jaar worden ten toongesteld in het Streekmu seum Jan Anderson in Vlaardin gen en de naam "t Is maar recla me' heeft meegekregen. Veel hebbedingetjes die herinne ringen oproepen. De Kwatta-sol daatjes van het gelijknamige merk chocoladerepen waarmee je van alles kon sparen. Van een alu minium vergiet tot een eiken bij zettafeltje ('Opklapbaar en zeer praktisch bij de kaarttafel'). Daar voor moest je dan wel eerst res pectievelijk zevenhonderd en vijftienhonderd Kwattarepen op eten. Struinend over de zolder van het museum van Jan Anderson blijkt dat veel bedrijven in die tijd der gelijke tactieken hadden om klanten aan zich te binden. Loda- line, een afwasmiddel, was zo'n handige jongen: bij elke fles zat een onderdeel van een pietepeu terige speelgoed-helikopter. Een vleugel, een staartstuk, een on derstel. acht onderdelen in totaal. Anderson„Moeder werd door de kinderen min of meer opgedra gen om Lodaline te kopen. En in de winkel moesten ze dan goed opletten dat ze een fles namen met een onderdeel van de heli kopter dat ze nog niet hadden. Dat werd vaak een heel gezoek." Fluitje Het resultaat: Lodaline was in veel gezinnen niet meer weg :e denken. Net als bij dit afwasmid del stonden bij veel andere pro- dukten de kinderen centraal: sprookjesboek van de Vivo, de al bumplaatjes van (Vlaardinger) Verkade, de Shell Juniorclub, de M. Brigade (melk), het 'snoepje van de week' van De Gruyter, het fluitje van Klok (in het pak waspoeder gestopt, zodat het liefst zo snel mogelijk op ging) en ga zo maar door. Ook de verpakking werd veelvul dig gebruikt als reclame-uiting. In die zin, dat het mooi was om een bepaalde koek- of beschuit trommel op tafel te hebben staan. Alle Vlaardingse bakkers deden daar aan mee om hun ijzerkoek- jes of harinkjes aan te prijzen. Blikken, die jaren later nog in de kast stonden met heel andere koekjes of snoepjes. Een andere vaak beproefde vorm van reclame die lang mee ging was het bedrukken van vloeibla- den - die werden gebruikt om de inkt te deppen- en boekenleg gers. Van Philips tot zelfs de NS, die ooit een speciale kortings kaart op een boekenlegger Veelhebbe dingetjes die herinnerin gen oproepen uit nette evi sieloze tijd perk van de reclame zijn te zien in het bnnfa Streekmu seum Jan An derson in Vlaardingen. Foto Dennes van der Wel/Roe! Dijkstra aanprees. Spaarpotten, heel veel bordspelen, speelgoed, kook boekjes, speciale jeneverkruiken, fiesopeners, serviezen - het wa ren de belangrijkste communica tiemedia uit die tijd. Heel aardig om nog eens allemaal te zien. Stil verlangend dat het bedrijfsleven weer meer geld aan zulk soort dingen uit gaat geven, in plaats van aan al die hinderlijke televi siereclames. Maar twee dingen zullen in ieder geval nooit meer terugkeren in de reclame-uitingen. Ten eerste dc talrijke asbakken die elk zichzelf respecterend bedrijf onderhand wel heeft laten bedrukken om aan relaties te schenken. Dat past niet meer in deze tijd. waarin roken door velen als iets vies wordt ge zien. Er zijn nog maar weinig be drijven die zichzelf daarmee wil len verkopen. Net zo min als de actie van Colga te uit 1938 ooit nog een vervolg zal krijgen. Mensen die zich wasten met Palmolive zeep konden mee doen aan een prijsvraag. Ze moes ten de slagzin 'Ik geef de voor keur aan Palmolive omdat...' af maken. De eerste prijs: een heuse zilvervos, die over de winterjas moest worden gedragen. Maar liefst vijfenzestig waren er voor radig. Welke fabrikant zal het nu nog in zijn hoofd halen om vossen te slachten voor het bont om een paar stukken zeep extra te verko pen? Het Streekmuseum Jan Ander son, Kethehveg 50 in Vlaardin gen, is op zaterdag geopend en elke eerste zondag van de maand van 14.00 tot 16.00 uur. Door Jelle Gunneweg Schiedam - De Schiedamse vesti ging van het Buro voor Rechts hulp aan de Hoogstraat 198 sluit met ingang van 1 september de deuren. Ook het bureau in Spijke- nisse wordt binnenkort opgehe ven. ondanks protesten -onder meer van de betrokken gemeen ten - bij het ministerie van Justi tie. Volgens directeur Elise Braven- boer van de stichting Buro voor Rechtshulp Rotterdam is de maatregel het gevolg van een wei gering van het ministerie van Justitie om extra subsidie te ge ven voor de rechtsbijstand in de Rotterdamse regio. Dat geld is noodzakelijk om op een kwalita tief verantwoorde wijze tegemoet te komen aan de snel groeiende vraag naar rechtsbijstand. „Wij betreuren het besluit tot sluiting, maar de situatie kan zo niet lan ger doorgaan." In 1993 kregen de vier vestigin gen veertigduizend hulpvragen te verwerken, waarvan vierduizend in Schiedam. Met name het per soneel in de regiovestigingen kon deze werkdruk niet meer aan. Bravenboer: „In Schiedam waren slechts twee juristen en één admi nistratieve kracht actief. Als er dan een persoon uitviel, hadden we een probleem. Soms moesten we zelfs het antwoordapparaat aanzetten en waren we dus onbe reikbaar. Die situatie willen we nooit meer terug." Om het personeel te ontlasten heeft de stichting besloten de ac tiviteiten te concentreren op twee vestigingen tn Rotterdam: aan de Statenweg voor cliënten van de noordelijke Maasoever en aan de Pleinweg voor mensen van de zui delijke Maasoever. Met deze maatregel is gewacht tot duidelijk was welke vervangende voorzie ningen konden worden getroffen voor de regiocliënten op de kanto ren in Rotterdam en voor de spreekuren in de regio. Met de. sluiting van het bureau in Spijke- nisse wordt gewacht tot 1 novem ber, omdat eerst het kantoor op de Pleinweg moet verhuizen naar een meer centrale plek op de Stre- velsweg, vlakbij Zuidplein. Verlies Schiedam heeft reeds begin dit jaar geprotesteerd tegen de voor genomen sluiting van de Schiedamse vestiging. In een brief aan de Tweede Kamer, de Raad voor Rechtshulp en de Raad van Toezicht van de Orde van Ad vocaten schreef het gemeentebe stuur de sluiting 'een groot ver lies voor de stad te vinden'. Wethouder De Leede (welzijn! houdt ook nu vast aan deze me ning. „Ik betreur het besluit in die zin dat de dienstverlening aan het publiek straks verminderd. De drempel wordt nu verhoogd, in het bijzonder voor mensen die nooit eerder met het bureau te maken hebben gehad." De Leede overweegt een gesprek aan te gaan met de stichting Buro voor Rechtshulp Rotterdam, om mogelijk tot een heroverweging van het besluit te komen. „Helaas is het daarvoor misschien te kort dag. Ook zal ik er rekening mee moeten houden dat het bureau een zelfstandige instelling is waar de gemeente verder geen zeggen schap over heeft." Cliënten uit Schiedam. Vlaardin gen en Maassluis kunnen vanaf 1 september terecht bij de vesti ging van het bureau voor rechts hulp aan de Statenweg 200 te Rot terdam, vlakbij het NS-station Rotterdam CS. Een afspraak voor één van de spreekuren kan dage lijks worden gemaakt tussen 9.00 en 13.00 uur via telefoonnummer 010-4432119. Wie niet in staat is om naar Rot terdam te reizen, kan elke maan dagochtend terecht bij een spreekuur in dienstencentrum De 4 Molens aan de Nieuwe Dam laan 766 te Schiedam. Ook voor dit spreekuur moet vooraf een af spraak gemaakt worden via het bovenstaande nummer of door by het dienstencentrum langs te gaan. Schiedam - Aan de Schiedamse Parkweg is vannacht een winkel opengebroken. Er werd een aan tal nog niet bekende goederen weggenomen. Gisterochtend werd ook ingebroken in een win kel aan de Monseigneur Nolens- laan. Er werd een ruit verbroken om het wisselgeld uit de kassa en een geldkistje weg te nemen. Bij de politie werd ook nog aangifte gedaan van een inbraak die dins dagmorgen werd ontdekt. Het be trof een winkelpand aan de Broersvest. De eigenaar mist al leen wat kleingeld. - - -- H s - 3 J

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2