9 Verzet tegen Spaland verrast Schiedam Wethouder Reijnhout: 'Weieggen ons er ook niet bij neer' Dierenliefde op het eerste gezicht SGP/RPF/GPV Vlaardingen: 'Rotterdam dicteert' Rotterdams Dagblad Transparante rolluiken te duur voor winkeliers Korte Kerkstraat pikt verkeersomleiding niet Sauna Centrum Groenoord Voor 'n warme op frisser!! Fraude met uitkeringen Vernielingen aan auto's Door alarm op de vlucht Met slok op achter stuur Doorgereden na aanrijding Gewond na val met snorfiets Gemeente is niet verantwoordelijk voor bouwschade in Peperstraat '/Sinsdag 30 augustus i» Waterweg Regio Waterweg j Westhavenplaats 22 3131BT Vlaardingen tel.: 010-2340055/fax.: 4349754 Schiedam - Uit onderzoeken van de recherche van de Sociale Dienst is gebleken dat twee Schiedammers onrechtmatig een uitkering hebben opgestreken. Aan het. Tiqht kwam dat een 27-ja- rige man in 1991 inkomsten had genoten terwijl hij een uitkering had. Hij benadeelde de Sociale Dienst voor ruim 10.000 gulden. Een 25-jarige stadgenoot haalde tussen 1990 en 1993 de zelfde truc uit. Ook hij had een uitkering en streek daarnaast inkomsten uit arbeid'op. Het totaalbedrag, even eens zo'n 10.000 gulden, werd niet opgegeven. Tegen beide frau deurs is proces-verbaal opge maakt. Het geld wordt terugge vorderd. Schiedam - In Schiedam, zo is gisteren gebleken uit de aangif ten die op het politiebureau wer den gedaan, is het afgelopen weekeinde een aantal auto's moedwillig beschadigd. Aan de Oostsingel werd een deuk in een auto getrapt en op de Singel werd een achterklep bekrast. Van een auto die geparkeerd was aan het Faassenplein, werd de antenne afgebroken. Een stukje verderop werden een spiegel en een ruiten wisser vernield. Aan de Anna van Burenstraat werd een,auto over de hele lengte bekrast. Hoek van Holland - Een inbreker is gistermiddag aan de Dirk van den Burgweg in Hoek van Hol land zó geschrokken van het alarm, dat hy zonder buit het lia- zepad koos. De man verbrak een raam van een woning, maar on middellijk ging het alarm af. De inbreker is voortvluchtig. Eerder op de dag werd bij de poli tie aangifte gedaan van twee in braken. Bij twee woningen aan het Paulus van Asperenpad wer den de schuifpuien opengebro ken om binnen te komen. Uit de woningen verdwenen onder an dere cheques, een bankpas en een fotocamera. Tevens werd bij de politie gemeld dat in de nacht van zondag op maandag uit een loods aan de Kerkhofweg een aggregaat was gestolen. Maassluis - Een 34-jarige inwo ner van Maassluis is vannacht in zijn woonplaats dronken in zijn auto aangetroffen. De man trok omstreeks twee uur de aandacht van de politie doordat hij met een veel te hoge snelheid over de Mo- zartlaan reed. Omdat de bestuur der een alcohollucht bij zich droeg, werd hij meegenomen naar het bureau voor een adem test. Die wees uit dat hij te diep in het glaasje had gekeken. De man werd met twee bekeuringen en een rijverbod naar huis gestuurd. Schiedam - Op de Nieuwe Dam- laan is gisteravond rond half ne gen een automobilist doorgere den na een aanrijding met een an dere auto. De auto werd korte tijd later in de omgeving teruggevon den en in beslag genomen. De kentekenhouder verklaarde het voertuig te hebben verkocht, maai* kon geen vrijwaringsbewijs ^onen. Daarom zal de veroorzaak te schade naar alle waarschijnlijk heid toch op hem worden ver haald. Schiedam - Een 16-jarig meisje uit Capelle aan den IJsssel is gis termiddag gewond geraakt nadat ze met haar snorfiets ten val was gekomen. Ze reed op het Giessen- plein in tegenovergestelde rich ting op het fietspad en verzuimde voorrang te verlenen. Zodoende merkte een 29-jarige automobilist uit Alblasserdam haar te laat op en kon hij een aanrijding niet voorkomen. Bij haar val liep het meisje een hersenschudding en letsel aan het gezicht op. Ze werd ter observatie in het ziekenhuis opgenomen. Schiedam - Het resultaat van het rolluikenbeleid dat de afgelopen drie jaar in de binnenstad van Schiedam is gevoerd heeft amper effect opgeleverd. Met een spe- ciale roüüikenverordenmg wilde de gemeente het gebruik van dé gesloten, stalen beveiligingswan- den terugdringen om met name de Hoogstraat van haar grimmi ge karakter te bevrijden. Duide lijk is geworden dat de onderne mers er weinig voor voelen hun rolluiken te vervangen door doorzichtige exemplaren. Open luiken bieden het voordeel dat de verlichting in de etalages gewoon kan blijven branden. Dat zou het gevoel van veiligheid op straat vergroten. Tijdens bevol kingsonderzoeken die in 1989 en 199,0 zijn gehouden, verklaarde een groot deel van de geënquê- teerden de Hoogstraat 's avonds als onveilig te ervaren. Dat ge voel werd hoofdzakelijk veroor zaakt door de slechte openbare verlichting en de bedreigende sfeer die de vele gesloten rolluik- ken voor de winkels uitademde. Het gevolg was dat de straat in de avonduren wel aantrekkings kracht uitoefende op vandalen en inbrekers, maar niet op wan delaars. Zodoende kreeg het win kelgebied het stempel van 'on aantrekkelijk verblijfsklimaat'. In een poging daar verandering in te brengen riep de gemeente voor de Hoogstraat, Broersvest, Broersveid, Grote Markt en de Dam de rolluikenverordening in het leven. Daarmee moest wor den voorkomen dat er nieuwe ge sloten rolluiken werden aange bracht. Het vervangen van die luiken door een transparante be veiliging diende te worden gesti muleerd, Middenstanders kre gen de kans voor juli 1994 een subsidie op te strijken als zij tot vervanging zouden overgaan. Voor het aanbrengen van een rol- luik geldt sinds oktober 1992 een meldingsplicht. De welstands commissie beoordeelt of het te plaatsen rolluik aan de eisen van welstand voldoet. Geconstateerd is echter dat het aantal winke liers dat gebruik heeft gemaakt' van de regeling zeer gering is ge bleven. De doorzichtige luiken worden blijkbaar niét als aan vaardbaar alternatiefgeaccep teerd. Op de Hoogstraat en in de omgeving zijn sinds de subsidie regeling nauwelijks transparante luiken aangeschaft.'Eén rolluik werd op grond van de verorde ning verwijderd en slechts één ondernemer heeft gebruik ge maakt van de financiële bijdrage. Uit een enquête, onder de winke liers is gebleken dat het overgro te deel heeft afgezien van ge meentelijke subsidie omdat hun luiken niet aan vervanging toe waren. Bovendien moeten, ze zelf voor de kosten van het laten ver wijderen en vervangen van de luiken opdraaien. Overigens is het aantal gesloten rolluiken niet toegenomen. Daar ligt het actie- vè optreden van Bouw- en-;Wo-/ ningtoezicht aan ten grondslag. Het resultaat van hét rolluiken beleid wordt door. de gemeente: onbevredigend genoemd. Ih een uiterste poging' de middenstan ders alsnog over de streep te- trekken, wordt gedacht de: ter mijn voor de subsidieregeling met twee jaar te verlengen en de geldelijke steun te verhogen. De hoogte van de bijdrage in het hui dige systeem is afhankelijk van hét aantal vierkante meters en kent een maximum van zesdui zend gulden per winkelpand. In de enquête hebben de winkeliers echter al aangegeven niet geprik keld te worden door een lichte verhoging van een subsidiebe drag. „Het is een nobel streven." reageert de heer Wiekeraad 'van Maltha's sportwinkel aan het Broersveid. „Bt-ben ookhest be- reid mee te dóen, want ik vind al die stalen luiken oók een rotge- zicht. Maar als mij op een rolluik van 20.000 gulden slechts een subsidie van 1500 gulden in het vooruitzicht wordt gesteld, dan moet ik passen." Ook de woordvoerder van kle dingmagazijn Janse aan de Hoogstraat zegt dat het prijskaar tje te zwaar weegt. „Die transpa rante rolluiken zijn drip keer zo duur als de normale luiken. Bo vendien moet de gevel dan aan zienlijk worden aangepast en zijn de kosten voor onderhoud vrij hoog. Die dingen, worden zo on dergespoten met graffiti." Door Ben van Haren Schiedam - Wethouder Reijnhout van Schiedam is verrast door het verzet van het ministerie van Verkeer en Waterstaat tegen de ontwikkeling van Spaland-Oost. „We hadden dit niet ver wacht en leggen ons er ook niet bij neer," reageert hij. Schiedam wil zo snel mogelijk aan de gang met het bouwrijp ma ken van het landelijk gebied aan de grens met. Rotterdam en Mid den-Delfland. Er zijn 1250 wonin gen gepland, waarvoor Reijnhout voor het einde van deze college periode (1998) de eerste paal de grond in wil slaan. Op dit moment studeren juristen in het Stadskantoor op de te ne men maatregelen en op de argu menten van Rijkswaterstaat en de Rijksluchtvaartdienst. Hun uitgangspunt, dat niet aan het be staan van vliegveld Zestienhoven en de bijbehorende geluidshinder mag worden voorbijgegaan, vindt Reijnhout onjuist. „Ik verwijs in dit verband ook naar de opmerking, die staat in het regeerakkoord van het paarse kabinet over het vliegveld bij Rot terdam. Het kan niet, wat zij doen, de uitspraak van de rechter over de woningbouw aan de Koe- koekslaan/Zwaluvvlaan bagatelli seren. Het afwijzen van de bezwa ren tegen die woningbouw is een precedent, waarbij het niet uit maakt of het zes of 1250 woningen betreft. Het verschil in wo ningaantal maakt de bezwaren niet lichter of zwaarder. Het aan tal woningen maakt de belangen zelfs veel groter." Haast De wethouder stadsontwikkeling is voorzitter van een beleids groep, die de bouwplannen voor het laatste grote uitbreidingsge bied van Schiedam voorbereidt. Daarin zitten verder van gemeen tewege zijn collega's Wiegman en Hafkamp, de directeur Gemeen tewerken en de Openbare Nuts bedrijven Schiedam. Voorts krij gen de twee woningbouwcorpora ties er een vertegenwoordiger in, evenals de projectontwikkelaar, die tezjjnertijd zal worden aange trokken voor de bouw van de koopsector. Het besluit hiertoe hebben burge meester en wethouders juist afge lopen week genomen. Reijnhout zegt dat de gemeente haast heeft. „We willen binnen twc-e a driejaar beginnen met de bouwen moeten dus snel beginnen met het bouw rijp maken. Immers de grond heeft ook nog tijd nodig om in te klinken." Binnenkort gaat Reijnhout al met een delegatie naar Zweden, waar hij het ontwerp voor de nieuwe wijk wil laten vormgeven. „We gaan daar enige ontwerpen bekij ken van het architectenbureau van Ralph Erskine dat, zo het zich nu laat aanzien, het stedebouw- kundige plan zal maken, zelfont werpen levert én de gehele archi tectengroep gaat leiden. Overi gens verwacht ik, dat er wel een of meer Nederlandse architecten bij betrokken zullen worden." Wethouder A. Reijnhout. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagbtad Vlaardingen -De gemeente is niet verantwoordelijk voor de schade die is ontstaan na het weg. zakken van de zijmuur van een oud pand aan de Peperstraat. Dat zegt topambtenaar W, den Har- togh van de gemeente Vlaardin gen. „Het is een zaak tussen de aannemer en de eigenaar van het pand. De gemeente is geen par tij," reageert Den Hartogh op de beschuldiging van aannemer Breur gisteren in deze krant, dat hy door de gemeente verkeerd is voorgelicht Het hoofd ruimtelijke ordening van de dienst Stadswerk stelt na drukkelijk, dat de onder hem val-' lende bouwinspcctie niet aan sprakelijk gesteld kan worden. „Wij houden toezicht op de bouw en hebben deze nu dus stilgelegd. Wij moeten er op toezien, dat er geen gevaarlijke situaties ont staan zoals nu het geval is. Voor de aannemer is natuurlijk de hamvraag wie hier verantwoorde lijk voor is bij het ontbreken van een fundering onder de oude muur. We hebben gisteren met de aannemer een gesprek gehad en hem geadviseerd een onpartijdig deskundige te laten oordelen over de stutting, die inmiddels is aangebracht.Den Hartogh leeft wel mee met de aannemer, die het plan voor vijf appartementen en 230 vierkante meter winkelruim te voor eigen risico ontwikkelt „Het plan heeft een lange voorbe reidingstijd gehad en enkele te genslagen. maar het was ook bij de aannemer bekend dat zo'n pro- jectje in de uinnenstad een kost bare en risicovolle bouwerij is. Zo'n nieuwe vertraging kost na tuurlijk ook geld en daarom be grijp ik best dat hij worstelt met de schuldvraag." Circus Belli had het zich allemaal zo mooi voorgesteld: met een olifanten- pa rade wil de het reizende artiestenge zelschap zich gisteren aan de Scbiedamse bevolking presenteren. Maar in het hele centrum viel gisteren geen dikhuid te bekennen. De feeste lijke optocht moest worden afgebla zen omdat de tourneemanager had vergeten bij de gemeente een vergun ning aan te vragen. Toch werd door verschillende mensen gisteren kennis gemaakt met de die ren die vanavond en morgenmiddag in de circustent aan de Maasboulevard optreden. Want op het grote veld aan de Nieuwe Maas mocht de beestenboel wél naar buiten. De dieren trokken veel bekijks. De olifanten stonden veilig achter schrikdraad, maar de kamelen kregen wél de kans om kennis te maken met nieuwsgierige bezoekers. Foto Dennes van der Wel/Roel Dijkstra Vlaardingen - Het is de fractie van SGP/RPF/GPV in de Vlaardingse gemeenteraad in het verkeerde keelgat ge schoten dat de gemeente Rotterdam probeert om de plan nen voor een meubelboulevard op het nieuwe bedrijven terrein Hoogstad te blokkeren. „Het kan toch niet zo zijn dat Rotterdam dicteert of in Vlaardingen of in andere ge meenten in het Rijnmondgebied een meubelzaak mag ko men? Vlaardingen bemoeit zich toch ook niet met winkel vestigingen in Rotterdam of Capelle aan den IJssei?" Vorige week bleek dat de Provinciale Planologische Com missie alleen toestemming wil geven voor grootschalige vestiging voor woninginrichting in Vlaardingen als dat past in de regionale structuurvisie van het Regionaal Eco nomisch Overleg Rijnmond. Omdat Rotterdam bezwaren heeft aangetekend -het zou de ontwikkelingen van de meubelboulevard in Rotterdam-Oost, bij Capelle aan den IJssei dwarsbomen - lijkt de kans op de noodzakelijke goedkeuring uit Den Haag klein. Volgens de SGP/RPF/GPV-fractie past de bemoeienis van Rotterdam niet in de bestuurlijke ontwikkelingen in de Rijnmond. Bovendien is het volgens de partij zo dat de ge plande meubelzaken bij het Ibishotel 'niets extra's, maar gewoon normaal'' is. Hoogstad moet de leemte vullen die is ontstaan na het afbranden van het pand van De Winter en De Lange. „De ontwikkeling is ook in het belang van de Vlaardingse consument en de middenstand in het alge meen: de koopkracht binnen Vlaardingen behouden," al dus de SGP/RPF/GPV. De fractie vraagt het college in overleg te treden met de provincie en de gemeente Rotterdam, zodat de plannen voor de meubelboulevard op Hoogstad {tussen de rijks weg. Westlandseweg en Burgemeester Heusdenslaan) op korte termijn kunnen worden uitgevoerd. Door Sander Sonnemans Schiedam - Het besluit van de ge meente Schiedam om het verkeer door de Lange Kerkstraat voorlo pig om te leiden via het Oude Kerkhof, heeft kwaad bloed gezet bij omwonenden. Het merendeel van de bewoners vindt het onver teerbaar dat zy niet bij het ont wikkelen van de nieuwe ver keersroute betrokken zijn ge weest. Verder plaatsen ze vraagte kens bij het feit dat ze bezwaar schriften tegen het gewijzigde parkeerregime kunnen indienen en desondanks de omleidingsrou te al van kracht is. „Zodoende wordt bij ons de ver onderstelling gewekt dat we met eventuele bezwaarschriften geen invloed meer kunnen uitoefe nen," zegt Aletta van Hoeven, be woonster van de Korte Kerk straat. „De situatie is reeds van kracht. De verkeersborden zijn ai geplaatst. Steeds meer auto's zul len het centrum verlaten via onze straat. Een tamelijk smalle straat met bij de Nieuwstraat een scher pe bocht waardoor al vele keren de achterlichten van geparkeerde auto's zijn afgereden. Daarbij komt dat de Korte Kerkstraat ook steeds vaker door centrumbezoe kers voor parkeren gebruikt zal gaan worden. En waar moeten de bewoners dan met hun auto naar toe?" Aletta van Hoeven is niet de enige die haar bedenkingen over de nieuwe verkeerssituatie heeft. Zo'n dertig bewoners uit haar straat hebben zich tegen de uit voering van het plan gericht en zijn momenteel bezig met het op stellen van een bezwaarschrift. Eén van hen, die niet met zijn naam in de krant genoemd wil worden omdat hij nog met de ge meente wil gaan onderhandelen, vindt het een betere zaak als eerst een verzoekschrift wordt inge diend. Oplossing „Ik wil een poging wagen om de gemeente zo ver te krijgen dat ze met ons rond de tafel wil gaan zit ten teneinde een goede oplossing te vinden," legt de bewoner uit. „Het gaat mij om de veiligheid in de Korte Kerkstraat. Die moet ge waarborgd worden. Er kan nu al amper een brandweerwagen door. Een reconstructie van onze straat zie ik als de enige oplossing, hoe wel mij in het stadskantoor al is verteld dat daar geen geld voor is." Van Hoeven heeft begrip voor het standpunt van haar buurman, maar doet deze week toch het be zwaarschrift de deur uit. „Als we dat niet doen, hebben we straks geen poot meer om op te staan als het plan van mijn buurman niet wordt gerealiseerd. Voor het ABC-complex wordt alles gedaan, *ar dat de bewoners er de dupe worden, interesseert de ge- ente kennelijk niet" Hinder Ook aan het Oude Kerkhof zitten de bewoners niet op de nieuwe omleidingsroute te wachten. Ze ondervinden er nu al hinder van omdat ze er hun auto's niet meer mogen parkeren. „Ik," zegt A. van Wassenaar, be woner van het Oude Kerkhof „heb gelukkig nog net in de buurt een parkeerplaats met zo'n beu gel kunnen huren. Er waren er nog twee vrij. Dat kost me wel ruim vierhonderd gulden per jaar. Ik noem dat verkapte huur verhoging. De bewoners worden gewoon voor het blok gezet. En dan maar niet te praten van het al het verkeer dat hier straks voorbij komt. Mijn ramen of deur hoefik 's zomers dan echt niet meer open te zetten." Verkeerde been Een buurman 'vult aan: „Als een chirurg bij iemand het verkeerde been afzet, wordt hij op het matje geroepen. In het stadskantoor stapelen ze fout op fout. De Lange Kerkstraat wordt voetgangersge bied zonder na te denken waarde auto's heen moeten. Dan weer wordt de Lange Kerkstraat slechts gedeeltelijk afgesloten en het verkeer omgeleid, zonder de bewoners naar hun visie te vra gen. Wat zitten ze bij de gemeente eigenlijk te doen? Ze maken plan nen zonder de gevolgen ervan te kunnen overzien." Gemeente-ambtenaar A.J- Braam van de afdeling verkeer en vervoer zegt dat het om een voor lopige omleiding gaat. „Volgens de wet mag de gemeente het plan al ten uitvoer brengen voordat de termijn waarin bezwaarschriften kunnen worden ingediend, is ver streken. In principe kan het be sluit altijd nog worden terugge draaid, al denk ik niet dat de ge meente daartoe over zal ga& Dan kan men altijd nog naar,de rechter stappen. De term 'voorlo pig' moet overigens wei rekbaar worden geacht. De route word' definitief als de gehele Lange Kerkstraat is gereconstrueerd.' Var Bee!!ioveï>U»&n 1 to SchiedarnNoord, Tel. OlO - 4703470

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1