i IS 13 Twintig junks opgepakt bij inval aan Oostsingel 'De kraan moet dicht' Alja's Modeshow: De keus is aan u. Rotterdams Dagblad Buren melden; 'Er kwamen zestig klanten per dag over de vloer' Concentratie basisscholen Westwijk afgewezen itort opent do7Tcfëröa^8"séptember a.s. aan de Oranjestraat 64s Bcliiedani Dief takelt krat van balkon ^rereens 'erJDeDV® Wethouder zegt nieuwbouw toe aan De Krentenmik Inbrekersduo gepakt na tip Rotterdammers pikken kleding Waterweg Donderdag 1 september 1994 Door Sander Sonnemans Schiedam De Schiedamse politie heeft gisterochtend een drugpand aan de Oostsingel uitgekamd. Bij de inval werden twintig junks uit de woning gehaald en een hoeveelheid drugs aangetroffen. De 36-jarige F. Ie C., bewoner en tevens eigenaar van het pand, is één van de arrestanten. Hij wordt vrijdag voor geleid aan de officier van justitie. De politie hoopt hem tot die tijd van justitie vast te mogen houden. Aanleiding voor de actie was het grote aantal klachten over over last van buurtbewoners. Regel matig worden in de omgeving van het pand injectienaalden gevon den, autokraken en inbraken ge pleegd. Voor de politie is vast ko men te staan dat de handelaar werd bevoorraad door twee dea lers uit Rotterdam. Die werden gisterochtend rond tien uur opge pakt, juist op het mome' :t dat ze het pand binnen wilden gaan. In hun auto werden een voorraad co caïne en heroïne en vuurwapens aangetroffen. De politie vermoedt dat het tweetal vorige week don derdag betrokken is geweest bij een schietpartij aan de Dr. Za- menhofstraat, eveneens in Schiedam-Oost. Daar werden en kele schoten gelost op de deur van een woning, overigens zonder dat er gewonden vielen. Rond half elf stormden gisteroch tend tien politiemensen het drug- pand binnen. Ze stuitten op twin tig junks, van wie meerdere er de nacht hadden doorgebracht. In het pand werd tevens een 40-jari- ge Rotterdamse vrouw aangetrof fen, die het huis als verkoopadres gebruikte voor drugs. De eigenaar van het pand wordt door de politie een 'zwaar ver slaafde man' genoemd. Naar het zich laat aanzien zal hem ten laste worden gelegd dat hij in zijn wo ning mensen de gelegenheid geeft drugs te verkopen. Bekend is dat de klanten op de boveneta- ge kamertjes ter beschikking heb ben om de verdovende middelen direct na hun aankoop tot zich te nemen. De verdachte is eerder dit jaar al veroordeeld tot een half jaar cel, maar moet die straf nog uitzitten. De huisdealer verklaarde begin mei tijdens de behandeling van de zaak, zo'n vijf vaste klanten te hebben. De Schiedammer is de af gelopen twintig jaar veelvuldig in aanraking geweest met justitie. Als gevolg van een ongeval raakte de man het spoor volledig bijster en zocht zijn heil in harddrugs. Daarnaast is hij ook al jaren ver slaafd aan alcohol. „Volgens een overbuurman," zegt een politiewoordvoerder, „komen in het betreffende pand per dag zo'n zestig klanten over de vloer. „Het is de bedoeling dat de eige naar van het pand wordt vastge houden totdat hij wordt voorge leid. Zolang hij vastzit houden we zijn woning gesloten. En als hij toch vrij mocht komen, passen we een ontmoedigingsbeleid toe. Dan gaan we er regematig contro les uitoefenen en invallen doen." Door Jan Rozendaal Vlaardingen Dat de bloembollen niet meer kunnen in Vlaardingen, dat wisten we al. De franje moet eraf. Daar is geen geld meer voor. Maar nu blijkt dat de financiële tegenvallers veel groter uitpak ken dan verwacht, moet er dieper worden gesneden. Het college van burgemeester en wethouders wil dat voorlopig vooral binnenshuis doen. ,.We willen nog steeds proberen de lasten voor de inwoners dit en volgend jaar niet te.laten stijgen. Maar nu de financiële gaten gro ter zijn, wordt dat natuurlijk wel moeilijker," zegt wethouder Roij- ers (financiën). En even later, over de jaren na 1995: „Dan kunnen we het niet meer halen met techni sche maatregelen of interne be zuinigingen." Met andere woor den: in 1996 gaan de Vlaardingers het wel voelen in hun portemon nee of zal de gemeente taken af moeten stoten en loketten moeten sluiten. Volgend vooijaar gaat de politiek die keuzes maken, die 'in grijpende consequenties zullen hebben voor de burger's en de ambtelijke organisatie'. De verrassing was groot voor het college toen duidelijk werd hoe de gemeentekas er werkelijk voor stond. Allereerst moet een tekort van vier miljoen op de begroting van vorig jaar worden bijgepast. Dit gebeurt uit de "reserves. Hoe wel Vlaardingen nog wel over een aanzienlijke reserve beschikt, zou die na nog twee of drie van zulke jaren op zijn. Om volgend jaar niet voor dezelf de verrassing te komen staan, wil het college snel maatregelen tref fen. Zo wordt er nog strenger op getreden bij het vervullen van va catures. Het gaat daarbij vooral om kort lopende contracten met uitzendkrachten; enkele tiental len bij de gemeente. Verder zal de interne bedrijfsvoering verder worden versoberd. De gebruikelij ke borrel-met-hapjes na de begro tingsbehandeling wordt afge schaft. Ontvangsten in het stad huis moeten voortaan zo goed koop mogelijk. De gemeentedag die deze maand zou worden ge houden, gaat niet door. De aan schaf van een nieuwe telefoonin stallatie wordt voorlopig uitge steld. Bij de afvaltelefoon wordt 's middags een antwoordbandje aangesloten. Roijers: „De kraan moet dicht. Het is net als thuis: als je krap zit, dan moet je zuinig zijn. En alle luxe schrappen," Volgend jaar zijn de wolken zo Wethouder H.C.J. Roij ers: 'Probe ren de lasten voor inwoners volgend jaar niet te laten stijgen...' ArctiieffotoJaap Rozema/ Rotterdams mogelijk nog donkerder. Voor de vakantie werd uitgegaan van be zuinigingen tot vijf miljoen' gul den in 1995. Maar nu de directeu ren van de diensten hun begrotin gen hebben ingediend blijkt er een gat van maar liefst twaalf mil joen te zijn. Bovenop de al afge sproken bezuinigingen komt nog eens een korting uit de rijkskas van acht ton, een overschrijding van de voorlopige budgetten van vier miljoen en door beleidswijzi gingen komt daar nog eens twee miljoen op, wat het totale tekort op twaalf miljoen gulden brengt. Vóór de begrotingsbehandeling in de raad in de tweede week van no vember moet het college dat zien op te lossen. Over de te nemen maatregelen zegt Roijers nog wei nig duidelijkheid te kunnen ver schaffen. Eén van de problemen is dat het nog onduidelijk is waar de extra tegenvallers zo plotseling vandaan komen. Eén van de oor zaken is volgens Roijers de reor ganisatie binnen de gemeente, waarbij ruim veertig procent van de ambtenaren op een andere stoel terecht is gekomen. „Vorig jaar zat iedereen wel op z'n plek, maar dan begint het pas. Mensen moeten worden ingewerkt en een opleiding volgen. Je ziet ook bij andere gemeenten dat de nasleep van zo'n reorganisatie zich het daaropvolgende jaar wreekt." 'Niet optimistisch' Al met al bleek het heel moeilijk om op tijd een reëel totaalbeeld te krijgen. Roijers streeft ernaar om met ingang van volgend jaar elk kwartaal een overzicht van de lo pende inkomsten en uitgaven te krijgen, zodat er eerder kan wor den gereageerd op overschrijdin gen. Nu is pas op 1 oktober duidelijk hoe de werkelijke uitgaven en in komsten van het lopende jaar stroken met de begroting van 1994 en waar de tegenvallers van vorig jaar vandaan komen. Dat betekent dus dat het college slechts drie maanden rest om de gaten te dichten. Ook over die uit komsten is Roijers 'niet optimis tisch'. De wethouder noemt de financië le situatie van Vlaardingen 'zeer zorgelijk'. Maar volgens Roijers moeten college en raad kunnen voorkomen dat Vlaardingen afste vent op een artikel 12-status en het rijk de boekhouding over neemt. Roijers: „Zo'n positie is niet aantrekkelijk. Dan kom je onder toezicht van het rijk. Dat is ook geen suikeroom die met een grote zak geld." De winkelgalerij met parkeerplaats (middenonder) van de Wiardi Beckmansingel zou, na de bouw van een verbinding via het Eras- musplein met de Dirk de Derdelaan, het centrale winkelgebied van de nieuwe Westwijk moeten gaan vormen. De pas uitgebrei de supermarkt van Albert Heijn (rechtsonder) en andere grote winkels, zoals Bas van der Heijden en Aldi, moeten hiervoor van de Van Baerlestraat verhuizen naar die nieuwbouw. In de dan leegkomende ruimte onder de flats aan de Van Baerlestraat, waarvan die op de hoekvan de Wiardi Beckmansingel opvaltdoor zijn gevelversiering, zijn welzijnsvoorzieningen gepland. Momen teel zijn diegehuisvest in leeggekomen school panden in de Zuid- buurt (links). De PLN-flats (midden) van Woningbedrijf Vlaardin gen komen alseerste in aanmerkingvoor aanpassing.LuchtfotoRoet Dijkstra Door Ben van Haren Hoe de ruim dertig jaar oude Westwijk opgeknapt moet worden, is nog de vraag. Het gisteravond in het stadhuis be sproken Plan van Aanpak West wijk krijgt weinig waardering. Be woners, onderwijskrachten, sportverenigingen en leden van de raadscommissie voor stadsont wikkeling keurden in een volle raadszaal met afgeladen tribune het door burgemeester en wet houders ondersteunde voorstel van ARK-architecten af. Men vindt het onvolledig en verkeerd. Vooral de keuze voor een ontwik keling waarbij alle basisscholen geconcentreerd worden op de SchiedamEen onbekend ge bleven man heeft gisteroch tend aan de Van Oldenbar- neveltstraat in Schiedam ge probeerd een krat met lege bierflesjes van een balkon te stelen. De bewoonster betrapte de man op haar balkon toen ze de keuken inliep. Ze zag dat de man met een stuk waslijn de krat met inhoud naar beneden aan het takelen was. Ze som meerde de man zijn buit terug te zetten. Nadat hij dat had ge daan, sprong hij van het bal kon op de eerste verdieping en verdween. Vermoedelijk was de flessen- dief eerder wel succesvol ge weest. Een stukje verderop, aan dé Parkwe^werdween die ochtend een bierkrat van een balkon. plek van het over een aantal jaren te slopen bejaardencentrum Val kenhof wekte verbazing. Namens alle basisscholen in de Westwijk (openbaar én protestants-christe lijk) veroordeelde directeur P. Roelofs van De Wetering zo'n keuze. Hij wees op het bestaan van een in gezamenlijk overleg tussen scholen en de afdeling On derwijs van de gemeente opge stelde nota over het basisonder wijs, waarin uitgegaan wordt van meerdere basisscholen in de Westwijk. Een concentratie van alle 1200 leerlingen noemde hij onverantwoord. Alle commissieleden gaven hem groot gelijk. P. Roovers (PvdA) zag als resultaat van zo'n 'basis- schoolfabriek' een toename van het autoverkeer omdat ouders hun jonge kinderen moeten weg brengen by gebrek aan een school op veilige loopafstand. J. Rans- huijsen (PvdA) keurde ook de nieuwe 'mammoetschool' af, evenals J. van der Kolk (Groen- Links), R. Molenaar (D66), C. de Jonge (SGP/RPF/GPV) en L. de Beer (WD). Dit oud-kamerlid voorspelde bovendien dat tegen de tijd dat De Valkenhof gesloopt wordt de richtlijnen van het mi nisterie van Onderwijs, waarop de concentratiegedachte is geba seerd, weer heel anders zullen lui den. Wethouder K, van der Windt liet tenslotte zelf dit onderdeel van zijn voorstel ook maar varen. Daarmee vervallen tegelijk bouw locaties voor 135 van de in totaal 380 geplande nieuwe woningen. Op meer punten van het college voorstel kwam kritiek. Zoals op het terugdringen van autoverkeer over de Marrüxlaan en aanwijzen van Ary Koplaan en Floris de Vijf delaan tot enige wijkontsiuitings- wegen en op het tot welzijnscen- trum omvormen van de winkels aan de Van Baerlestraat. Ontwerper Van der Knoop verde digde zijn voorstellen met verwij zingen naar de grove structuur schets, die de gemeenteraad in december heeft aangenomen. De Marnndaan (met zijn park en heemtuin) is daarin aangeduid als groene hoofdstructuur tussen het stadscentrum en Midden-Delf land. „Tegen dat groen willen we de centrale functies als onderwijs, sport en winkelen laten leunen. Tevens hebben we de wijkontslui- ting voor auto's laten aansluiten op het gekozen tramtracé." W. den Boogert, voorzitter van zowel de vereniging van eigena ren van woningen aan de Van Baerlestraat als van de zijn velden verliezende handbalvereniging Wik, begreep de keuzes van het college niet. „De Westwijkers zijn tevreden met hun wijk. Er moet alleen iets gedaan worden aan achterstallig onderhoud. Waarom dan de hele boel overhoop halen? Projectambtenaar P. Joorman en directeur A. Theissen van Wo ningbedrijf Vlaardingen hadden met hun inleidingen over drei gende eenzijdigheid door een te kort aan gezinnen en overschot aan goedkope woningen op hem geen indruk gemaakt. Den Boo gert vroeg zich bovendien af hoe een armlastige gemeente met een tekort van twaalf miljoen gulden wel zo'n ambitieus plan kan ver wezenlijken. Het ontbreken van een financiële onderbouwing vond hij merkwaardig. Zo redeneerden ook vrijwel alle commisieleden, van wie de mees ten voorts een bij de nieuwe West wijk passend volkshuisvestings plan misten. Van de zijde van de winkeliers klonk in het geheet geen kritiek. Zij juichen de con centratie van winkels bij de Wiar di Beckmansingel en snelle nieuwbouw van woningen toe. Met de terugloop van het aantal wijkbewoners van 17.000 tot 12.500 is hun afzetgebied gekrom pen. In het collegevoorstel wordt uitgegaan van opheffing van de winkelfuncties van Van Baerle straat en Floris de Vijfdelaan en het leggen van een verbinding tussen de winkelgalerijen van Wi ardi Beckmansingel en Dirk de Derdelaan via een supermarkt op het Erasmusplein. Oud-wethou der Ranshuijsen vroeg zich, met mede-Westwijkbewoner J. Fial (Burger Belangen), af of zo'n voor stel reëel is gezien de investerin gen, die onder meer Albert Heijn, Bas van der Heijden en de Aldi op dit moment doen bij de Van Baer lestraat. Wij vertrekken van het Vlaardingse Hoofd te VLAARDINGEN Dag 28 augustus uondag) 31 augustus I woensdag i 4 september (ionöagi 6 september (dinsdag) 14 september (woensdag) Avifauna 18 september l zondag l Biesbcsch 13 september (dinsdag) Gorinchem -22 september (donderdag) Gouda Bestemming Volw. Kind Vertrek Biesbosch 20.- Kinderdijk 20- Schoonhovep. 20 - Willemstad 20.- 20.- 13.15 uur 09.30 uur 09.30 uur 20.- 10.- 20.- ia- Terug 18.00 uur 16.00 uur 16.00 uur 1600 uur 1600 uur 16.00 uur 16.00 uur 20.- 10- 09.30 uur Rederij "Diane" Inlichtingen en boekingen V.V.V. Vlaardingen. bel 010-4346666. Rederij De Diane, tel. 010-4356192. De modeshows van Alfa geven u een perfect overzicht vah onze verrassend t i\ veelzijdige collectie x,,,. De komende modeshow zal in hét teken slaan van de\ nieuwe na/aam- en winter modé. 'We heten uvan harte veikom cp:. i zaterdag 10 september, van 10. 00 tot 16.30 uur. MODEHUIS Broersvest 109 -VkS, SCHIEDAM - LTelefoon: 010 - 42ó 03 00 J Ook op maandagmiddag en donderdagavond geopend. Vlaardingen Het kinderdag verblijf De Krentenmik kan zich op gaan maken voor nieuwbouw aan de Hofsingel in Vlaardingen. Die toezegging heeft wethouder A. Kool (wel zijn) gisteren gedaan. Het col lege van burgemeester en wet houders moet er nog mee in stemmen, maar Kook zei na enig aandringen dat hij zich zal richten op nieuwbouw. Daarmee maakt hij een einde aan de lange onzekere periode van het enige kinderdagver blijf in het centrum van Vlaar dingen. Afgelopen dinsdag precies een jaar geleden, op 30 augustus 1993, werd De Kren tenmik vernield door. vanda len. Dat werd eergisteren her dacht met een bijeenkomst waar zwarte balonnen, zwarte slingers en SMARTies de bo ventoon voerden. Ook was hei de bedoeling dat wethouder Kool een 'tranenboek', vol ge schreven en getekend door kinderen die altijd in het dag verblijf kwamen, zou worden overhandigd. Maar de wethouder was ver hinderd en daarom was een aantal ouders gisteravond naar het stadhuis gekomen waar Kool een vergadering van de commissie welzijn voorzat. Be halve dat hij alsnog het tranen boek in handen kreeg gedrukt, wilden de ouders nu weieens we*oi hoe het zat met de toe- j komst van De Krentenmik. Want zij zijn die onzekerheid onderhand wel zat Het heen- en-weer fietsen - 'met een kind voorop en een kind ach terop'- naar de noodbehui zing in de Westwijk hangt ze ook de keel uit. In een eerste reactie bleef Kool nogal zweverig. Ja, de Stich- tmgXinderopvang had een be groting voor; 1994/1995 inge diend en die cijfertjes zagen er wel goed uit, maar er ontbra ken nog wat handtekeningen. En ja, vond ook Kool. er moest nu eindelijk wel wat gebeuren. Hij zei dat hij zich zou inzetten om eind van deze maand hel derheid te kunnen verschaf fen. Zo ging het nog even door, maar de ouders werden eigen lijk niks wijzer. Dat konden ook diverse com missieleden niet meer volgen. „De waag is toch simpel: als de cijfers bekend zijn dan kunt u toch gewoon zeggen wat uw plannen zijn," stelde Van der Velde (GroenLinks). „Renova tie of nieuwbouw, wat wordt het nu," vroeg ook Van Veelen (SGP/RPF/GPV). En ook de an dere commissieleden drongen aan op duidelijkheid. Na enig draaien kwam het ho ge woord er eindelijk uit: „Mijn persoonlijke opvatting is dat ons streven nieuwbouw aan de Hofsingel moet zijn." En dat is precies waar de ou ders op zaten te wachten. Daar mee krijgt het oudste kinder dagverblijf weer een plek in hei centrum en kan volgend jaar het twintigjarig bestaan worden gevierd in een nieuw gebouw. - Schiedam Dankzij een tip van een getuige heeft de Schiedamse politie vanochtend vroeg twee stadgenoten aan kunnen houden, die een inbraak hadden gepleegd aan het Rubensplein. Toen de po litie arriveerde verdwenen de twee in de bosjes. Ze hadden hun buit, ccn koffiezetapparaat en een geldkistje, nog bij zich. Hei twee tal zit vast op het bureau. Even eerder werden aan de Vlaardin- gerstraat twee brommerdieven in de kraag gevat. Ook hier werd de politie getipt door een getuige. De dieven probeerden zich te ver stoppen in hun auto. Bij hun aan houding werd een busje traangas gevonden. Vlaardingen In het centrum van Vlaardingen zijn drie Rotterdam mers aangehouden voor het ple gen van winkeldiefstallen. Ze sta len kleding op de Hoogstraat. Het trio zit vast voor verhoor.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1