16 Steigerbouwers, professionele 'acrobaten' in de industrie Nigeriaanse mafia schudt buitenlandse zakenlui leeg v m &s §888 'Tijd dat we op afgetrapte gympies naar boven vlogen, ligt ver achter ons' Beurseffecten Bulls en bears op Wall Street Rotterdams Dagblad 1 Vrijdag 2 september 1994 I poor Nico de Vries ZwartewaalDe buitenwacht ver gelijkt ze. al snel met acrobaten, maar de steigerbouwers zelf erva ren die kwalificatie als een beledi ging. Juist omdat zij vaak op grote hoogte werken, laten ze niets aan het toeval over, zijn ze wars van gewaagde trucjes op een steiger in aanbouw. „Niet de steiger, maar het lijf van een steigerbou wer is zijn werkplek," verduide lijkt algemeen directeur drs. P. J. Spreeuwenberg van het gelijkna mige steigerbouwbedrijf in Zwartewaal de heersende opvat ting. De grootste steigerbouwer van ons land geeft toe dat die nauw ge formuleerde veiligheidsgedachte van de laatste jaren is. „Maar de tijd dat steigerbouwers in een vale spijkerbroek en op afgetrapte gympies naar boven vlogen, ligt ver achter ons. Dat zie je nog wel in Verre Oosten. In China bijvoor beeld, waar ze blootvoets in per fect van bamboe gebouwde stei gers klimmen. Het lijkt wel of een mensenleven daar minder telt. In ons land zie je de tegenovergestel de ontwikkeling, bij ons gaat de steigerbouwer verpakt in veilig- heidskleding aan de slag." Tot de uitrusting behoren onder meer veiligheidsschoenen en - handschoenen, een brandver tragende overall, de speciale spie tas, een hamer- en waterpashol ster en de onvermijdelijke har- nas-veiligheidsgordel. „De aan schaf van die spullen op zich is een kostbare aangelegenheid, maar juist als het om de veiligheid van de werknemers gaat, is ons niets te kostbaar. Elk ongeluk vin den wij er een te veel," onder streept Spreeuwenberg, die vijf honderd steigerbouwers op de loonlijst heeft staan. Ruim veertig jaar is de Zwarte- waalse steigerbouwer actief in vooral de industrie. De direct na de Tweede Wereldoorlog als aan nemersbedrijf gestartte onderne ming zette haar eerste steigers dan ook neer op het terrein van wat toen nog De Bataafse Petro leum Maatschappij heette, bij Shell in Pernis dus. De bouwwer ken om de chemische installaties waren in die eerste na-oorlogse ja ren nog van hout „Hout in de industrie als stel- lingsmateriaal mag nu onvoor stelbaar lijken, maar was destijds heel gebruikelijk. Het steigerbe- irijf vindt haar oorsprong in de bouw en daar is hout hét mate riaal waarmee wordt gewerkt. In de scheepsbouw kwam je in die ja ren op bescheiden schaal welis waar steigers van staal tegen." Buizen In de jaren vijftig werd rondhout, steigerplank en touw geleidelijk aan vervangen door buizen en koppelingen van metaal. Dit ge beurde op last van de industrie. „Bij BPM was men tot de conclu sie gekomen dat hout te gevaar lijk was. Dus volgde er een verbod op houten stellingen voor de bouw van chemische fabrieken." Spreeuwenberg probeerde eerst zelf een stalen montagesysteem te ontwikkelen, maar slaagde daarin niet echt. Tenslotte werd het materiaal in het buitenland ingekocht. Nu ligt er dertigduizend ton stei germateriaal in beheer. Om die stapel te vervoeren, zijn duizend vrachtwagens met aanhanger no dig. Of, zo becijfert directeur Spreeuwenberg razendsnel: „We kunnen er ook een steiger van een meter bij een meter van bou wen en dat over een lengte van ruim vijftienhonderd kilometer. Voldoende dus om de afstand Am sterdam-Madrid te overbruggen." In de loop der jaren heeft de stei gerbouwer de meest uiteenlopen de bouwwerken in de steigers ge zet. De imposante lijst vermeldt "uiteraard veel chemische fabrie ken in Rijnmond en ver daarbui ten. ,Wij zijn in een straal tot vijf honderd kilometer rond Zwarte waal actief. Tot in Dresden zelfs. Die afstand is nog net te behap pen voor onze organisatie." Maar op de lijst staan ook schepen als de walvisvaarder Willem Ba- rendsz, het vrachtschip Oldekerk en de Statendam. Kerktorens, waaronder die van de Grote Kerk in Dordrecht, of nieuwbouwproje cten als de Corso-bioscoop ontbre ken evenmin. Ook pakt het Zwartewaalse bedrijf bruinkool gravers en vliegtuigen in. Brokkenpiloot Bedrijfsleider ing.J.A. C. Hoog- esteger: „Bij Fokker en KLM zijn we de vaste huis-steigerbouwers. Wij hebben maatwerksteigers van aluminium ontwikkeld die als twee schalen rond ieder type vliegtuig kunnen worden gebou wd." De algemeen directeur laat er on middellijk op volgen: „Je ziet dat er voor steigerwerk nogal wat komt kijken. Zonder vakoplei ding zou een werknemer in deze branche een brokkenpiloot zijn. We hebben als bedrijfstak nu een aantal certificaten ontwikkeld 'Zonder vak opleiding zou een werkne mer in deze branche een brokkenpi loot zijn.' Foto's Niets van der Hoeven/ Rotterdams Dagblad waarvoor de mensen enkele da gen naar school moeten, maar het vak vervolgens m de praktijk le ren. Het certificaat wordt pas na een proeve van bekwaamheid uit gereikt. Steigerbouwer ben je niet zo maar." Spreeuwenberg is nauw bij die vakopleiding betrokken. Dat ligt ook in de aard van de on derneming. In 1955 al huurde het bedrijf externe deskundigheid in om de technische kennis intern te vergroten. „We wilden in de jaren al meepraten over de ontwikke lingen en dat is eigenlijk zo geble ven." De rol van dc steigerbouwer m de industrie is de laatste tijd aan zienlijk veranderd. Van onder aannemer zijn de steigerbedrij- ven nu 'meepratende', maar voor al meedenkende partners in de uitvoering van projecten gewor den. Bij de bedrijven heet die aan pak co-makership. Spreeuwen berg: „Met onze specifieke invals hoek zorgen we ervoor dat de stel lingen op tijd klaar staan. Vooral bij onderhoudswerkzaamheden in de petrochemie is het zaak dit goed te plannen. Zodra een stop van start gaat, wi' iedereen gelijk tijdig de steigers op. Met een goe de planning wordt irritatie voor komen en daarmee zeker ook on gelukken." Boor John van Schaik Lagos Een droomorder. De Nederland se handelsagent kan zijn ogen niet ge loven: of hij 180.000 handgemaakte Rus sische horloges kan leveren aan het Ni geriaanse leger. De opdracht is van het in koopbureau van het ministerie van De fensie. Uitgenodigd per fax vertrekt hij spoorslags naar Lagos, aan de Afrikaanse Westkust. Na het betalen van 'administratieve kosten' van enkele tien duizenden Amerikaanse dollars zou de opdracht voor hem zijn. Voor hij het geld kan overmaken komt hij in contact met een-Nederlandse diplo maat in Lagos, die varianten op dit ver haal al honderd keer heeft gehoord. Deze onderzoekt de 'order'. Er bestaat geen in koopbureau bij het ministerie; de han delsagent zou in dit geval geen 'admini stratieve kosten' hoeven betalen. En 180.000 horloges? Dan draagt iedere sol daat er een aan elke arm en een been, want het leger telt maar 60.000 man. De diplomaat kan zijn landgenoot nauwe lijks overtuigen, maar weet hem uiteinde lijk op het vliegtuig het land uit te krij gen, voordat de dollars van hand verwis selen. De handelsagent heeft geluk. Hon derden buitenlandse zakenlui is het slechter vergaan tijdens een bezoek aan Lagos. Geur van fraude Soms zijn de Nigeriaanse voorstellen amateuristisch, en walmt de geur van fraude van verre tegemoet. Vaker wordt gewiekst op de hebzucht van de ander in gespeeld en trappen mensen met open ogen in de val. Kleine vissen vragen om monsters van produkten en rommelen met valse cheques. De meer ontwikkelde bendes beschikken over netwerken van ondernemingen en vervalste documen ten. Jarenlange ervaring heeft van de gro te jongens van de Nigeriaanse mafia uiterst professionele instituten gemaakt. Hun voorstellen zijn nauwelijks van echt te onderscheiden. Ze lokken zakenlui met fabelachtige opdrachten, of stellen bedrijven voor met 'dubieuze financiële transacties snel rijk te worden. Er is er echter slechts één die eraan verdient: de Nigeriaanse misdadige organisatie, van wie de leden bekend staan als '419-ers', naar het artikel in de wet dat ze overtre den. „Het probleem is natuurlijk," zegt een Nederlandse diplomaat in Lagos die ver schillende van deze affaires kent, „datje geen enkele Nigeriaanse handelsaan- vraag meer kunt vertrouwen. Je raakt in de vervelende situatie van de omgekeer de bewijslast: de Nigeriaanse onderne mer moet kunnen bewijzen dat hij te goe der trouw is." In kringen van handelsat tachés gaat hier het gezegde: 'De helft van de tijd zijn we bezig met handelsont moediging.' Nederland Nederlandse zakenlieden in Lagos ken nen de verhalen van hun onfortuinlijke collega's. „Maar daar trap je toch niet in," zegt een scheepsagent. Een handelaar in landbouwprodukten: „Er valt hier als za kenman met normale handel best geld te verdienen. Je moet alleen door de wol ge verfd zijn en weten wat er in het dagelijks leven omgaat." Maar een buitenstaander weet dat niet. De Britse ambassade heeft een bestand opgebouwd van namen, adressen en tele foonnummers die in verband worden ge bracht met de praktijken van '419-ers'. Dit bestand is gekoppeld aan handels- en visumaanvragen, zodat de dubieuze ge vallen eruit worden gefilterd. De omvang vfen de fraude is onbekend. De Amerikaanse ambassade, die veel slachtoffers haar deur heeft zien passe ren, schat de waarde op een miljard dollar per jaar. Een zakenman: „Ik denk dat het na olie de grootste bron van inkomsten is voor Nigeria." Zwitsers zijn zó vaak getroffen dat in dit land speciaal onderzoek is gedaan naar de Nigeriaanse bendes en hun werkwijze. Volgens deze Zwitserse studie zijn de '419-ers' voortgekomen uit de Nigeriaan se drugshandel, die ook beschikt over een netwerk van bedrijven cn alle wegen kent om vervalste documenten te krijgen. Hoog opgeleide ambtenaren zijn óf slecht betaald óf al maanden r iet betaald, en be reid voor wat geld alles te doen of te laten, aldus het Zwitsers onderzoek. Echt of nep? Dankzij de bereidwillige medewerking van individuen by ministeries en bedrij ven is de mafia in staat een decor te bou wen dat niet van echt is te onderscheiden. Zoals in het geval van de Zwitserse za kenman, die tijdens een reis in het Verre Oosten een Nigeriaanse collega ontmoet. Ze raken aan de praat, en de Nigeriaan vraagt de Zwitser of hy belangstelling heeft voor olie. Nigeria wil graag extra olie kwijt, buiten zijn toegestane hoeveel heid van de Opec (de organisatie van olie producerende en exporterende landen), uiteraard tegen een aantrekkelijke prijs. De Zwitser heeft vervolgens uitvoerig contact met zijn Afrikaanse collega, belt en telext geregeld met het hoofdkantoor van de Nigerian National Petroleum Company (NNPC) in Lagos, de olie-staats- maatschappij, en reist na alle voorberei dingen af om het contract ter waarde van 30 miljoen dollar in Lagos te onderteke nen. Hij wordt langs de douane geloodst, met een luxe wagen naar het NNPC- hoofdkantoor gereden, ondertekent na een laatste bespreking het contract en overhandigt een cheque van 300.000 dol lar als aanbetaling, wat m dit soort geval len gebruikelijk is. Maar als de Zwitser het contract wil ver handelen, blijkt alles nep. Het contract- nummer is nergens geregistreerd. De ma fia heeft met smeergeld de entourage ge kocht: door omkoping is de telefooncen trale van de NNPC gebruikt, het briefpa pier, de telex en zelfs de vergaderruimte op de directieverdiepmg van het hoofd kantoor. Hebzucht Wie geld heeft kan alles voor elkaar krij gen m dit land. En blijft ook uit handen van justitie. Slimmeriken maken de in middels wereldwijd opgebouwde slechte naam van de Nigerlanen te gelde. Veel Nederlandse ondernemingen krijgen het verzoek via hun bankrekening geld uit de Nigeriaanse schatkist naar het buiten land te sluizen. Compleet met naam van de betrokken minister, de betrokken am btenaar en de percentages die de heren wensen te ontvangen, plus de 'kick back' voor de onderneming. Het gaat doorgaans om bedragen rond de 25 miljoen dollar, waarvan een kwart of"3U procent voor de betrokken onderneming is. Stuur uw bankrekeningnummer, een ondertekende brief met uw firmalogo en wat folders naar Nigeria, en alles komt voor elkaar, belooft de fax. En óf het voor elkaar komt! De Nigerianen sturen de on dertekende brief naar de bank van het Nederlands bedrijf met de opdracht per ommegaande een paar miljoen dollar over te maken naar een rekening in La gos. Dc hebzucht van de Nederlandse za kenman is genadeloos afgestraft Soms komt er een venmig op het verhaal De zakenman wil zijn geld terug, en reist af naar Nigeria, waar hem wordt verteld dat met het betalen van steekpenningen, zeg 250.000 dollar, alles te regelen i'alt De zakenman betaalt, maar er gebeurt niets. Tijdens een tweede bezoek blijkt 'recentelijk de wet gewijzigd' en kan hij zijn geld terugkrijgen als hij wederom 250.000 dollar betaalt. Maar ook dan ziet hij zijn geld niet terug. Deze zakenlieden belanden met zelden als gijzelaar op hun eigen hotelkamer, die ze pas kunnen ver laten als ze wederom dollars afschuiven. Britse en Amerikaanse zakenlui zijn na dergelijke omzwervingen vermoord Ne derlanders zijn er tot nu toe genadig van af gekomen. Het lijkt een kwestie van tijd. Steeds meer faxen gaan richting Ne derland. De politie vermoedt dat de Ni gerianen connecties hebben met landge noten in Nederland, die op adressenjacht gaan. Opgelichte zakenlui bevinden zich overi gens in goed gezelschap. Zuid-Afrika's voormalige minister van buitenlandse za ken Pik Botha verloor enkele jaren ge leden een half miljoen dollar in Nigeria, in een poging een blad van de grond te krijgen dat de politiek van apartheid zou steunen Het geld zou hem afhandig zijn gemaakt door een chief van de Ibo-stam, Francis Nzeribc. Dezelfde man die vong jaar tijdens de verkiezingen de kandidaat van de oppositie was voor het president schap van Nigeria Met ingang van deze week verschijnt in deze krant een nieuwe rubriek over economische ont wikkelingen en hun weerslag op de internatio nale effectenbeurzen. De rubriek wordt ver zorgd door Brigitte Slot, werkzaam bij het Insti tute for Research and Investment Services in Rotterdam. Dit is een samenwerkingsverband van de Robeco Groep en de Rabobank. Brigitte Slot (30) is macro-econoom. De afdeling waar zij werkt, doet voorspellingen over de ontwikkeling van de wereldeconomie ten behoeve van de be leggingsafdeling van de Robeco Groep en de Ra bobank. Door Brigitte Slot Sinds vonge week woensdag is de Amerikaanse beurs met bijna 160punten geste- 'J genVolgens velen zal de beurs af weldra het oude record van 4.000 punten doorbreken, maar de vraag is wat daarna zal gebeuren. Aan de ene kant staan de 'bulls', de optimisten die verwachten dat de snelle economische groei in Amerika nog wel even zal aanhouden, dat de bedrijven wederom een ronde van mooie winsten zullen laten zien en dat de huidige koersstijging zich daarom tot diep in 1995 zal kunnen uitstrekken. Over rente en inflatie maken de optimis ten zich geen zorgen. De Amerikaanse centrale bank heefthet afgelopen jaar haar belangrijkste tarief van 3 naar 4,75 procent opgehoogd, en daarmee is zij voorlo pig tevreden, zo is de gedachte. De 'bears' daarentegen, de pessimisten, zijn er hele maal met zo gerust op. Zij, hun naam zegt het al, zien overal berenop deweg. Sommige 'bears' vinden dat de Amerikaanse centrale bank de rente te weinig heeft verhoogd, en dat er daarom volgend jaar nog meer ren teverhogingen nodig zijn om de inflatie de kop in te drukken. De hoge rente zal de stemming op Wall Street bederven en de koersen weer doen zakken. Andere 'bears' vinden de rente in Amerika juist te hoog. Volgens hen staat de Amerikaanse economie aan de vooravond van een forse afkoeling. Dit zal lei den tot teleurstellende winsten in hetbedrij fsleven en langs die weg dalende koersen. De huidige situatie op Wall Street is een mooi voor beeld van het aloude probleem van de 'bulls' en de 'be ars' De truc van het beleggen is om een dalende trend (de bearmarket) te onderscheiden van een stijgende (de bullmarket, ofwel beurshausse). Dat lijkt makke lijk, maar is het niet. Grote complicerende factor is dat bullmarkten regel matig worden onderbroken door zogeheten 'buil mar ket correcties' en bear markten door de beruchte 'bear market rally'. In het eerste geval dalen de koersen maar is de onderliggende trend stijgend, In het twee de geval stijgen de koersen maar is de trend omlaag. Buli-en Bearmarktenzijn dus niet altijd makkelijk te onderscheiden. Dat is ook de grote vraag op dit mo ment op Wall Street. De 'bulls' zijn van mening dat we de afgelopen maan- d en een klassieke correctie in een bullmarket hebben gezien. Ze hebben het over De Bullmarket van de Ja ren Negentig, die begon vlak voor het uitbreken van de golfcrisis in oktober 1990, en die volgens hen nogja- ren zal duren Sinds februari van dit jaar zijn de koersen met onge veer 15 procent omlaag gegaan. Dat is precies de koersdaling die staat voor een normale 'gezonde' cor rectie in een bullmarket. Bovendien klopt de lengte. Normaal duurt een correctie zes tot negen maanden. Dc koersen kunnen nu dus verder omhoog. Of is het een rally m de bearmarket? Er zijn genoeg Amerikaanse beleggers die dat geloven. Zij kennen geen 'Bullmarket van de Jaren Negentig', alleen een tjedie van oktober 1990 tot februari 1994 duurde. Toen begon de bearmarket. Zij wijzen ook op de gestegen rente, de hoge waarde ringvan de Amerikaanse beurs en ze zijn van mening dat dc Amerikaanse economie duidelijk vermoeid heidsverschijnselen begint te vertonen. De koersstij ging van dit moment is volgens hen zo'n verradelijke rally m de bearmarkt die m het verleden al zoveel opti mistische beleggers in de val heeft gelokt (dc 'bulltrap in de bearmarket'). zo waarschuwen zij. Er is nog eenderde mogelijkheid en dat is dat de bulls te optimistisch zijn en de bears te pessimistisch. Vol gens deze visie hebben we inderdaad te maken met een correctie in de bullmarket, maar is deze correctie voorlopig nog niet voorbij. De koersstijging van nu zien zij als tijdelijk, daarna zal de correctie weer wor den hervat Ook dat is mogelijk. Veel economen voorzien voor de eerste helft van 1995 een duidelijke afkoeling van de Amerikaanse econo mie Dit kan voorde beurs gevolgen hebben. Schattin gen voor de winstgroei die nu nog m de buurt van 20 procent liggen, zouden in dat geval makkelijk onder de tien procent terecht kunnen komen. Toch moeten de gevolgen daarvan met worden over dreven. Zelfs de meeste sombere economen zullen toegeven dat een werkelijke recessie is nog lang niet in zicht, niet in Amerika en met elders in de wereld. Voor een nieuwe bearmarket is het daarom nog veel te vroeg, maar een tweede correctie op de bullmarket mag met worden uitgesloten Kortom, is de beursstyging van de laatste dagen een verlenging van de grote bullmarket die in oktober 1990 begon? Of is het een rally ineen bearmarket die m februari 1994 begon? In het laatste geval moet de be legger de huidige koersstijging gebruiken om zijn aandelen m de Verenigde Staten met winst te verko pen. In het eerste geval moet de belegger vooral blij ven zitten waar hij zit. Want wie nu verkoopt mist de koersstijging in 1995. Een lastig probleem.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1