13 Asielzoekers krijgen 30 wisselhuizen 1 1 Schaken op de Ex-wethouder Ranshuijsen trekt zich Vlaardingse tekorten aan Pedofiel maakt slachtoffertjes in Vlaardingse zwembaden Vlaardingen moet dit jaar 214 plaatsen creëren Werklozen tillen sociale dienst Prent voor oliespoor Fietsendief bij toeval betrapt Illegale zender uit de lucht Woonhuizen geplunderd Vrouw dronken achter stuur 5 Krant! niet a ïzorgd? I Krant niet bezorgd? Milieu-organisaties klimmen in de pen legen Flmiade Akkoord over bouwplannen langs Maassluissedijk Jmm -■% Waterweg Vrijdag 2 september 1994 Schiedam De Gemeentelijke Sociale Dienst van Schiedam is tussen 1990 en 1992 door zeven uitkeringstrekkers opgelicht voor in totaal 136.000 gulden. Dat is vast komen te staan na onderzoe ken van de sociale recherche. ïn zes van de zeven gevallen geno ten de verdachten een RWW-uit- kering. De fraudeurs, variërend in de leeftijd van 28 tot 50 jaar, hebben bewust verzuimd te mel den dat ze naast hun uitkering an dere inkomsten hadden. De oud ste verdachte, een 50-jarige Schiedammer, tilde de GSD voor ruim 32.000 gulden. De anderen verdienden met hun zwarte werk bedragen tussen de 6000 en 24.000 gulden. De zeven Schiedammers zullen voorde rechter moeten ver schijnen. De onterecht opgestre ken geldbedragen worden door de Sociale Dienst teruggevorderd. Vlaardingen Een 28-jarige Vlaar- dingse automobilist heeft giste ren een bekeuring gekregen omdat hij in zijnVoonplaats een oliespoor had veroorzaakt. Het spoor liep over de hele lengte van de Caspar Fageistraat en een deel van de Van der Duyn van Maas damlaan. Hoe de olie heeft kun nen ontsnappen is niet bekend. Schiedam Een 33-jarige Rotter damse Fietsendief is gisteren door zijn eigen onoplettendheid tegen de lamp gelopen. De man was met een gestolen damesfiets aan de 's- Gravelandseweg in Schiedam de bosjes ingelopen om daar het slot open te breken. Het was hem ech ter ontgaan dat een stuk verderop door politie-agenten in opleiding een snelheidscontrole werd uitge voerd. Twee van hen merkten de Fietsendief op en grepen hem in de kraag. Overigens werden tijdens de con trole, die van 11.GO tot 15.00 uur werd gehouden op de Burgemees ter van Haarenlaan en 's-Grave- landseweg, 26 bekeuringen uitge schreven. De hoogst gemeten snelheid bedroeg 86 kilometer per Vlaardingen Naar aanleiding van een onderzoek naar illegale zenders is gisteravond in de Vlaardingse Chopinstraat door de politie zendapparatuur in beslag genomen. De zender werd aange troffen in het pand van twee be woners, 56 en 61 jaar oud. Ze zijn voor verhoor meegenomen naar het politiebureau. Schiedam Inbrekers hebben af gelopen maand aan de Stations straat in Schiedam een woning geplunderd. Nagenoeg de hele in boedel werd ontvreemd. De 26-ja- rige bewoonster was in verband met een sterfgeval hals over kop vertrokken en enkele weken niet meer thuis geweest. Bij terug komst ontdekte ze dat onder an dere beeld- en geluidsapparatuur, keukenapparaten en sieraden wa ren verdwenen. Het ongewenste bezoek kwam binnen met een val se sleutel. Aan de Storkstraat, eveneens in Schiedam, werd tijdens de vakan tie van de bewoners ingebroken. Dat bleek gistermiddag toen de mensen thuiskwamen. Om bin nen te komen werd de voordeur ingetrapt. Niet bekend is wat er allemaal is ontvreemd. Vlaardingen Op de Burgemees ter Heusdenslaan in Vlaardingen is vanochtend om half twee een 33-jarige automobiliste van de weg gehaald. Agenten zagen haar slingerend over de weg rijden en namen haar mee naar het bureau. Uit de blaas- test bleek dat ze te diep in het glaasje had gekeken. Even later, rond drie uur, werd in de zelfde straat een 23-jarige Vlaardinger aangehouden. Ook hij zat achter het stuur met een slok op. Vlaardingen De gemeente Vlaardingen is van plan om op drie plekken in de stad wisselwoningen voor asielzoekers neer te zetten. Het gaat om de Frieslandlaan, Walnotendreef (beide Holy-Noord) en Prinses Beatrixlaan (Holy-Zuid). Op alledrie de plaatsen komen ongeveer tien tijdelijke wonin gen. Dat staat in een nog geheime notitie, die deze week door het college van burgemeester en wethouders is vastgesteld. Aan het einde van de maand praat de Vlaardingse politiek er voor het eerst over. Volgens verantwoordelijk wet houder A. Kool is dit de enige ma nier om nog voor 1 januari 1995 214 asielzoekers te huisvesten. Dat is de opdracht die Vlaardin gen heeft gekregen van de minis ter. Behalve dat er onvoldoende bestaande woningen beschikbaar zijn, wil de gemeente door het bouwen van tijdelijke woningen voorkomen dat ingeschreven wo ningzoekenden helemaal niet meer kunnen worden geholpen. Een ander voordeel van wisselwo- ningen is dat ze in korte tijd kun nen worden neergezet. Op het moment huisvest Vlaar dingen 147 asielzoekers, verdeeld over vijftig woningen. Dat is de taakstelling die het .rijk in 1993 aan de gemeente had gegeven en die dus is gehaald. Flats delen Het college wil ook de nieuwe op dracht proberen uit te voeren. Be halve door het bouwen van wissel woningen, moet ook het delen van bestaande flats een flink aantal extra plaatsen opleveren. De wo ningcorporaties gaan duurdere flatwoningen splitsen in niet-zelf- standige woonruimten. Daarvoor is gekozen omdat zestig tot zeven tig procent van de vluchtelingen die hier komen -ongeveer de helft is statushouder en kan zich blijvend vestigen - alleenstaand is. Daarbij komt dat het in dit ge val vooral om duurdere woningén gaat met huren vanaf zeshonderd gulden, een bedrag dat deze men sen in hun eentje meestal niet op kunnen brengen. De wijkvereniging Hoevenbuurt heeft gisteravond inderhaast een bijeenkomst belegd om de onrust in de wijk weg te nemen en de ge ruchtenstroom te doen stoppen. De opkomst was hoog: ruim twee honderd omwonenden van de Frieslandlaan lieten zich voorlich ten over de plannen met de wis selwoningen. De avond verliep tot grote opluchting van voorzitter J. Sloot erg rustig. „Ik heb er wel voor moeten vechten om de dis cussie niet te laten escaleren, want sommige mensen halen de hele wereldproblematiek erbij wannneer het om vreemdelingen gaat. Maar we hebben er bewust voor gekozen de discussie te be perken tot de feiten en daarin zijn we gelukkig geslaagd." Vijftien mensen hebben zich gisteravond aangemeld voor een nieuw te vormen bewonerscomité. Zij gaan alle ontwikkelingen op een rijtje zetten en op zoek naar mogelijke alternatieven. Sloot: „Dat de statushouders er moeten komen, staat voor ons vast. Maar dat ze in wooncontai- ners worden gehuisvest, wijzen wij van de hand. Waarom niet ge lijk werken aan een woning, waar ze uiteindelijk toch in terecht zul len komen? Als ik de woonkrant van afgelopen week erop nasla, Bal OIO - 4004.444 en 't komt in de busl U kunt bellen: maandag t/m vrijdag van 18.00 -19.00 uur en zaterdag van 14.00 -16.00 uur. Dagblad zie ik zo al twee buizen bij ons in de buurt waar al meerdere malen niet op is gereageerd. Huisvest ze dan daar, want die blokkendozen vallen toch veel te veel op temid den van luxe woningen." Wethouder Kool zegt toe dat de gemeente de omwonenden vol gende maand zal informeren over de huisvesting van de asielzoe kers in de wisselwoningen. Het is de bedoeling dat de politiek zich woensdag 28 september over de voorstellen van het college buigt. „Spoedig daarna zullen wij met andere betrokkenen om de tafel gaan zitten. Dan kunnen ook de omwonenden alle informatie krij gen die ze willen hebben. Daarbij zal bijvoorbeeld ook Vluchtelin genwerk worden betrokken," al dus Kool. Na een verloren spelletje willen ze maar één ding: revanche. Die strijd vechten de klanten van het Schiedamse sportcafé Baumann dan de week erop weer uit. Buiten, op het plein voor het café aan de Rotterdamsedijk, waar eigenaar John Baumann ruim een maand geleden een le vensgroot schaakbord liet aanleggen. Waarom maken we er geen competitie van, moet hij bij zichzelf hebben gedacht. Belangstelling genoeg. Met het lekkere weer van de afgelopen we ken fokte het bord behoorlijk wat liefhebbers van deze denksport naar het café. Mensen die toevallig langsliepen, kinderen die zich ermee amuseerden of lieden die ïn hun lunchpauze even een spelletje kwamen spelen. Maar Baumann wil meer. Hij wil schaakverenigingen uit de omgeving kennis laten maken met het mammoet-schaakbord en ze uitnodigen om deel te ne men aan de competitie. Foto Dennes van der Wel/Roe) Dijkstra Door Jan Rozendaal Vlaardingen De ex-wethouder van Financiën J. Ranshuijsen weet, net als zijn opvolger H.C J. Roijers, ook niet waar al die mil joenen-tekorten van Vlaardingen zo opeens vandaan komen. De be groting van vorig jaar is met vier miljoen overschreden en een voorlopig tekort voor volgend j aar is drie keer zo hoog. „Ik heb me de afgelopen dagen suf gepiekerd. Hoe kan dat nou? Dat die cijfers zo erg afwijken van wat we met z'n allen verwachtten." Aldus Ranshuijsen, die gister avond in de commissie financiën nog verder ging nadat hij had ge zegd dat hij, de ex-wethouder die tot 12 april van dit jaar verant woordelijk was voor de gemeente kas, het zichzelf ook aantrok. Ranshuijsen stelde dat als mocht blijken dat het vorige college niet goed op het geld heeft gepast, dat zou moeten betekenen dat wet houders die de afgelopen vier jaar de dienst hebben uitgemaakt als nog hun conclusies moeten trek ken. Met anderewoorden: K, Van der Windt. T.W. Van der Steen en A. Kool (PvdA. D66 en CDA), die inmiddels samen met nieuwko mer Roijers (WD) het nieuwe col- J. Ranshuijsen: 'Hoe kan dat nou, die miljoenentekorten?' Archieffoto Jaap Rozema lege vormen, dienen dan op te stappen. Roijers, die dan als enige geen blaam zou treffen maar natuurlijk wel mee zou vallen, reageerde dat 'opstappen volstrekt nog niet aan de orde is'. Zeker niet zo lang nog onduidelijk is hoe die enorme misrekeningen zijn ontstaan. „Zwartepieten aanwijzen leidt niet tot een oplossing. In ieder ge val doe ik daar niet aan mee," al dus Roijers. Ook gisteravond kon de wethou der dus nog geen duidelijkheid verschaffen. Door alle fracties werd er op aangedrongen dat die helderheid er wel snel komt. Ook het college wil dat. maar Roijers benadrukte dat er niet langer kon worden gewacht met het naar bui ten brengen van de 'schrikbaren de cijfers': „Dat konden we ons niet permitteren. We moeten iede re dag gebruiken om het gat te dichten." De Krentenmik Overigens werd er gisteravond - vooral in de wandelgangen - enigszins verbaasd gereageerd door diverse vertegenwoordigers van de coalitiepartijen op de toe zegging die wethouder Kool de avond daarvoor had gedaan in de commissie sociale zaken. Daar heeft de wethouder toegezegd dat hij er naar streeft dat het kinder dagverblijf De Krentenmik een nieuw gebouw krijgt op de huidi ge plek aan de Hofsingel. Maar Kool heeft, zoals hij dat woens dagavond ook zei, nog geen geld los gepeuterd bij zijn collega's in het college. Ranshuijsen stelde dit langs de neus weg even aan de orde door aan Roijers te vragen hoe het col lege omgaat met gedane toezeg gingen, nu burgemeester en wet houders elk voorstel dat geld moet kosten nog eens 'extra tegen het licht zullen houden'. Behalve de verwachtingen die Kool woens dagavond wekte, heeft ook het vo rige college al vergaande toezeg gingen aan de Stichting Kinder dagverblijven gedaan. Volgens in gewijden zou de stichting bij een eventueel terugdraaien van de nieuwbouwplannen (of eventueel renovatie) zelfs bereid zijn om dit robbertje voor de rechter uit te vechten. Krap bij kas of niet. de gemeente moet gemaakte afspra ken nakomen. Roijers hield het gisteravond nog even spannend. Hij wilde voorlo pig niet meer ruimte geven dan dat 'de gemeente natuurlijk wel moet blijven functioneren': „De kraan gaat dicht, tenzij..." Schiedam Vier Schiedamse milieu-organisaties hebben 'in een brief de Nederlandse Tuin- '•Ixmwraad officiéél op de hoogte, "gestéld van hun bezwaren tegen iRbtterdamals kandidaat voorde 'Flóriade in 20Q2.Milieudefensie, dé' Vereniging Tegen Milièube-; ■'derf (\TM),1ié;Werkgroèp: Stop' RW19 en de Fietsersbond ENFB ,rird^ lac het gebied Oost-' 'Abtspolder ai de Polder Kethel-, Noord op de grens me Schiedam niet geschikt isyöor een dergelijk groot'evenement. De 'miliéügroepen zien de Fló riade als. Ven groot bedrijf dat haar produkteirprobeert' te ver kopen'. Er. dat is volgens hen onverenigbaar met het recon structieplan Midden-Delfland, dat .'gedurende een-lange ter mijn als een sterke, groene buf fi weerstand kan bieden aan de oprukkende industrie en stad'. Verder'vinden de briefschrijvers- dat de benodigde uitbreiding van het wegennet en aanleg van parkeerplaatsen in strijd is met - eerder gemaakte afspraken over de invulling van Abtswoude, Ook over economische belangen .'Nebbende rmilieugroepen zo huii bedenkingen „Wij vragen óns af of een dergelijk agrarisch onderwerp in een stedelijk ge bied als de Randstad voldoende garantie biedt voor werk voor de r^mehsèhibiRnén^e regio Rotter dam.". v V.--j: De brief wordt beëindigd - met een verzoek aan de Nederlandse Tuinbouwraad om uitte zier. naar een 'andere locatie. Op 27 septembervalt die beslissing. De: overigé drie kandidaten' zijn -Haarlemmermeer, Houten.;en Tilburg. Eerder heeft de. Neder landse Tuinbouwraad al.te ken nen gegeven dat bezwaren te- l génde Rotterdamse Flori'ade- V plannen wprdèn'meegewogen in de besluitvorming. Vlaardingen Nun Quam Perfec tum en alle nog aanwezige dijkbe- bouwing langs de Maassluisse dijk maken deel uit van het bouw plan, dat Slokker Vastgoed bv mo menteel laat ontwerpen voor het gebied tussen Dijksteeg en Sclaavenburg. Vijftig eengezins woningen, ongeveer dertig appar tementen en 242 parkeerplaatsen omvat het ontwerp van Alynia en Vermeer Architecten. Dit plan is het resultaat van over leg tussen de projectontwikke laar, architect Ger Vermeer en de Historische Vereniging Vlaardin- Door Jelle Gunneweg RotterdamJos noemde hij zich zelf. En deed zich voor als een sportieve en charmante 19-jarige. Jos voelde zich seksueel aange trokken tot jonge jongetjes. Van die kleine kereltjes tussen acht en tien jaar. die vrolijk en vrij in zwembaden rondlopen. Jos zei dat hij een sportclub had, waarvan de knulletjes lid konden worden. Maar eerst moesten ze dan een proef afleggen: zich in het bijzijn van de leider volledig uitkleden. Jos. beter bekend als de 26-jarige Rotterdammer J.K, stond giste ren terecht voor ontuchtige han delingen met mindeijarige jonge tjes. In de zomer van 1993 zou hij meerdere malen in Vlaardingse zwembaden contact hebben ge zocht met kinderen onder het mom van een partijtje voetbal spelen of een vriendschappelijk robbertje vechten. Na verloop van tijd nam hij hen mee naai- de kleedruimte en vroeg hen hun kleren uit te trekken of greep in hun broekjes. Als beloning gaf hij na afloop een snoepje. Of dreigde met een mes of een oudere broer die aan bodybuilden deed. als ze het voorval aan anderen zouden vertellen. Afwijkend gedrag Vijf kinderen klapten uiteindelijk toch uit de school, al dan niet na flink aandringen van de ouders. Een van de jongetjes vertoonde namelijk wel erg afwijkend ge drag: gedroeg zich plotseling agressief en angstig, werd weer onzindelijk en functioneerde slecht op school. De verdachte was een oude be kende bij de politie. In 1987 was hij ook al eens veroordeeld voor pedofiele neigingen. Het ver plichte reclasseringscontact leek destijds succesvol, maar na ver- loop van tijd gleed de man toch weer langzaam naar zijn oude ge woontes. Na hernieuwd contact met de reclassering te hebben ge zocht werd de Rotterdammer doorverwezen naar het Rutgers- huis. De therapeut daar boezemde hem echter weinig vertrouwen in, dus bleef hü weg. En verviel op nieuw in zijn oude gedrag. De man 2ei de laatste maanden verminderde belangstelling voor jongetjes te hebben, omdat hij had geleerd zijn andere persoon lijkheid te onderdrukken die in het verleden zoveel sterker was gebleken. Ook zou hij momenteel naarstig op zoek zijn naar een meisje, want ooit had hij verke ring gehad en in die periode had hij weinig aan de jongetjes ge dacht. Te simpel Voor rechtbankpresidente mr. A.C.M.P. van Breukelen- van Aarnhem leek een dergelijke re denering iets te simpel. Zij herin nerde de man aan de psychologi sche rapporten die over hem zijn opgemaakt. Hieruit blijkt dat de kans op herhaling aanwezig is, met name door zijn geringe inle vingsvermogen in de gevolgen voor de jongetjes. Officier van justitie mr. M. Tim- mers pleitte op grond van de drei gementen, de planmatige aanpak en de kans op herhaling voor TBS met dwangverpleging danwel achttien maanden onvoorwaarde lijke vrijheidsstraf. „Hij heeft be wust geanticipeerd op de bele vingswereld van jonge kinderen, maakte met voorbedachten rade gebruik van hun weerloosheid. Dat maakt de zaak drie dubbel zo ernstig. Ik zie geen andere weg dan een lange vrijheidsberoving." Volgens raadsman mr. S.R. Bor- dewijk verdient zijn cliënt nog een laatste kans in de vorm van een flinke voorwaardelijke straf en verplicht reclasseringscontact. „Hoe kan de officier zo zeker van haar zaak zijn, als de reclasse- ringsambtenaar en de psycholoog nog hun twijfels hebben? Boven dien, de rapporten zijn gebaseerd op gesprekken die al maanden ge leden met mijn cliënt gevoerd zijn. Een goeie waarschuwing lijkt me dus meer op zijn plaats." Uitspraak over twee weken. gen (HW).. Wethouder Van der Windt deelde deze week in raadscommissie voor stadsont wikkeling mee. dat de HW al met het plan heeft ingestemd. Een eerder plan van Slokker/Ver meer sneuvelde na felle kritiek van de historische vereniging. Zij vond gehoor bij de politiek voor haar pleidooi om af te zien van de voorgestelde sloop van de overge bleven dijkbebouwing. De vereni ging kwam zelf met een bouwplan (Nieuwe Tuinen) en een aanne mer (Werner), die zich overigen- later onder druk terugtrok. Het plan bestaat uit eengezinswo ningen langs Dijksteeg, West- nieuwland en Struyckstraat en een appartemententoren van twaalf verdiepingen aan de Maas sluissedijk ter hoogte van de afrit naar de Zomerstraat, tussen het complexje Nun Quam Perfectum en het te handhaven vooroorlogse flatblok. Langs die toren komen ook de toegang en uitrit van de ge meentelijke parkeergarage, die tussen de woningen op de begane grond komt. Het gaat om huur- en koopwoningen met tuinen op hel. garagedak. De bedoeling is dat eind dit jaa: de "definitieve ontwerpen gereed 2ijn en volgend jaar augustus de bouw start. Verderop aan de Maassluissedijk. bij het zogenoemde Gat in de Markt, is de bouw gepland van acht luxe stadsvilla's met werk ruimte. Deze zijn ontworpen doo de Vlaardingse architect Willen Jan Droog en hebben zowel am de Maassluissedijk als aan de Ze nierstraat een voorgevel.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 3