Thuiszorgwinkel is er niet alleen voor ouderen 'Plaatjes draaien is leuk, want daar maak je mensen blij mee' m genda genda Seniorenorkest al tien jaar een muzikaal én sociaal gebeuren Rondritje in brandweerwagen 'Heeft u nog even tijd?5 Popschool weer van start Hedendaagse kunst in expo Afslag 16 Kindervrienden gezocht Volop activiteiten in dienstencentra Steeds meer mensen lenen hulpmiddelen; van hometrainer tot luier en van piaswekker tot bestek Afgeschminkt Rotterdams Dagblad Dinsdag 6 september 1994 Kleine kinderen dromen allemaal van een baan bij de brandweer als ze groot zijn. Aanstaande zaterdag kannen zij alvast een beetje oefenen met de brand spuit en rondkijken in de kazerne, tijdens de open dag bij de gemeentebrandweer Schiedam, Het mate rieel en de uitrusting is van dichtbij te bekijken en enkele spectaculaire duik- en branddemonstraties «•orden verzorgd. De jongste bezoekers kunnen in de brandweerwagen een rondrit door Schiedam maken en eigenhandig een woningbrand blussen. De open dag vindt plaats tussen 13.00 en 16.00 uur. Onder de titel 'Heeft u nog even tijd?' is in de hoofbi- bliotheek aan de Lange Haven 131 een tentoonstel ling te zien over horloges. Naast een overzicht van de geschiedenis van het horloge zijn ook bijzondere exemplaren te bewonderen, De collectie is te bezich tigen tot en met 1 oktober tijdens de openingstijden yan de bibliotheek. De popschool begint dit seizoen aan zijn vierde cur susjaar, Ook dit jaar is er weer gelegenheid voor (bas) gitaristen, zangers (m/v), drummers en toetsenisten om zich aan te melden. Woensdag 14 september om 20.00 uur is er in het gebouw aan de Lange Nieuw- straat 183 in Schiedam een introductie-avond voor nieuwe leerlingen. Aan het begin van de avond spe lende docenten een aantal nummers. Hierna start de inschrijving. De lessen beginnen op woensdag 21 of donderdag 22 september. De popschool is een oplei ding voor beginnende popmuzikanten die een mu- zietónstrument willen leren bespelen en in eep hand verder willen. Er is ook een popschool voor gevorder de muzikanten. Voor meer informatie: 4269680 op werkdagen tussen 14.00 en 17.00 uur. Zestien kunstenaars zijn uitgenodigd voor een nieu we tentoonstelling in het Stedelijk Museum. De ex positie, met als titel Afslag 16, confronteert de per soonlijke en soms tegengestelde beeldtaai van ver schillende Nederlandse kunstenaars met elkaar en stimuleert waar mogelijk een dialoog. De kunstenaars kenmerken zich door een sterke per soonlijke inzet en betrokkenheid, waarbij ze zoekend naar nieuwe standpunten hun eigen grenzen en die van'de kunst overschrijden. Voortdurend onderzoek en een procesmatige manier van werken is voor hen hierbij een voorwaarde. Speciaal voorde tentoonstel ling vervaardigden zij nieuwe beelden en installa ties. De expo is een initiatief van de Stichting Kunst manifestaties Den Haag en is te zien van 10 septem ber tot en met 16 oktober. Het jeugdwerk van buurthuis Nieuwland is dringend op zoek naar enthousiaste medewerkers voor het sei zoen 1994/1995 om bij diverse activiteiten te assiste ren. Voor de 4- tot en met 8-jarigen worden onder meer smul-, doe- en spelmiddagen georganiseerd, evenals een instuif en na-schoolse opvang. Bij de 8- tot en met 11-jarigen gaat het om de sport-in, video middag, instuif, kookclub, technische meidenclub, computercursus, en houtclubs. Geïnteresseerden kunnen contact opnemen met jeugdwerker Guy De- mol, 4738671. In de dienstencentra De Vliet en De Vloot gaan eind augustus weer tal van activiteiten voor 55-plussers van start. Men kan er niet alleen terecht voor deelna me aan de diverse clubs maar ook zijn er regelmatig bingo-, dans-, muziek- en toneelavonden die tegen een schappelijke prijs kunnen worden bezocht. Voor de verschillende clubs kan men zich opgeven tijdens de spreekuren in De Vliet (dagelijks tussen 9.00 en 10.00 uur) en De Vloot (de hele week, behalve woens dag van 9.00 tot 10.00 uur). Het aanbod is enorm. Men kan deelnemen aan yogalesseri, een cursus Frans of Engels, stijl- en volksdansen, ritmische gymnastiek, biljarten, sjoelen, klaverjassen en bridgen. Tevens is er een schilder- en tekenclub en zijn in zangkoor Ons genoegen nog plaatsen vrij. Woensdag 1 september SCHIEDAM EHBO. Gebouw De Tamboerijn, woensdagavond van 20.00-22.00u. Opgeven via 4264130. 125,--). VLAARDINGEN Positief denken. St. Coerke, 19.30-20.45u. (vijf lessen, ƒ17,50). Maandag 12 september SCHIEDAM Taal en gezondheidszorg voor allochtone vrouwen. Centrale school voor opleidingen in de gezondheids zorg (4731477), gedurende veertig weken les op maandag, dinsdag en donderdag. Dinsdag 13 september SCHIEDAM Beelden in Schiedam. Artoteek, 19.30-21.30u. (Ook: 20 en 27 september, 37,50). EHBO-diploma. SG Buiten de Vest, v. Hogendorpstraat, 20.00-22.00u. 140,--. Start herhalingslessen gediplomeerde leerlin gen dinsdag 27 september). Woensdag 14 september VLAARDINGEN Vrouwengeschiedenis, St. Coerke, 19.30-22.00u. (zes lessen,/ 40,-). maassluis Aerobics/Callanatics. Maascollege, 19.30-20.3Ou. 3,50 per les). Donderdag 15 september SCHIEDAM Stijldansen voor 55+. PC de 4 Molens, 10.00-11.00 (beginners), ll.30-12.30u. (gevorderden), 6,- per maand). Redactie Waterweg: Jelie Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Mariëtte Olsthoom Vlaardingen Ze hebben de tijd, de twee oude dametjes. Ge- zusterlijk zitten ze naast elkaar in de Thuiszorgwinkel en hou den medewerkster Els Frenks al bijna een uur bezig. De wijk zuster heeft ze hierheen gestuurd, die wilde hen een badplank aansmeren, zegt de oudste zus. Nu ze er eenmaal zijn, willen ze alles weten ook. Ze kopen, huren of lenen niets, nee, daar moeten ze eerst over nadenken. Wel nemen ze stapels folders mee voor thuis. „Heerlijk," zegt Frenks als ze de deur uit zijn. „Dat zijn ook de leukste mensen om te verplegen. Lekker ei genwijs." Als vaste medewerkster in de Vlaardingse Thuiszorgwinkel komt ze uit de zorgverlening. Dat is een vereiste als je er wilt wer ken plus minimaal een diploma als wijkziekenverzorgster. In april is de nieuwe winkel in thuis zorg aan de Oosthavenkade van start gegaan om in een groeiende behoefte aan zorg en advies te voorzien. Tot nog toe zijn ze de enige in de regio, maar in Schiedam en Maassluis zijn er nog twee servicepunten in het verschiet, weet Albertien Korma, manager van de winkel in Vlaar dingen. „Mensen verdwalen in de jungle van wetgeving. Wij zijn geschrok ken van het feit hoe slecht men sen weten hoe alles in elkaar zit. Wij nemen hen die administratie ve papierwinkel uit handen en helpen ze weer op weg met des kundig advies." Assortiment Het assortiment in de winkel is ruim. Een kleine greep uit de arti kelen: home-trainers, drinkvoe- ding, piaswekkers, tijdschrift- en kaartenhouders, produkten voor uiterlijke verzorging, kinder- en veiligheidsartikelen, aangepast bestek en de baby-cotton service, een milieuvriendelijk luiersys- teem, dat ouders elke week van vieze luiers verlost en van een schone luiervoorraad voorziet. Kopen, huren of lenenhet kan al lemaal. „Er worden steeds minder verpleegartikelen en hulpmidde len vergoed door de zorgverzeke raar. Daarom lenen we ook steeds vaker spullen uit." Mensen iets aansmeren is het laatste wat ze willen. „We denken met ze mee." Zoals met die oude re meneer, die zo graag op de pier in Hoek van Holland de schepen binnen ziet komen. Hij ging, de koning te rijk, de deur uit met een 'Easy Shopper'waar hij zijn boter hammetje en thermoskan in kwijt kan en waaraan ook nog een uit klapbaar stoeltje zit. Van veel spullen in de winkel we ten mensen het bestaan niet af. De 'Easy Slid' is daar een voor beeld van. Het is een hulpmiddel bij het aantrekken van steunkou- sen, legt Korma uit. „Mensen zijn er vaak ontzettend blij mee, want het betekent dat 2e uit de zorg kunnen blijven. Het geeft ze een gevoel van zelfstandigheid. Dat is wat de Thuiszorg ook beoogt: dat mensen met een handicap of een ziekte zo lang mogelijk thuis kun nen blijven wonen." Helemaal in tegenwoordig is de 'rollator', een looprekje op wiel tjes. Het straatbeeld van de jaren negentig, zegt Korma. „We zijn begonnen met een blauwe, maar die hebben we al snel uitgebreid met twee andere kleuren. Er kwa men mensen binnen die per se De Thuiszorgwinkel in Vlaardingen: binnenkort servicepunten in Schiedam en Maassluis. Foto Oennes van der Wet/Roel Dijkstra een rode wilden hebben omdat de buurvrouw er ook zo één had." Of de sleutelhouder, voor mensen met gewrichtsklachten. Gewoon een plastic houdertje, zodat je met je hele hand kracht kan zetten om de sleutel in het slot om te draai en. „Vaak zijn het hele simpele dingen, maar je moet er maar mee zitten." Niet leuk Albertien Korma: „Je praat vaak met mensen over dingen die niet leuk zijn. Het komt welcens voor dat mensen dan in huilen uitbar sten. Dan vang je ze op, geeft ze een glaasje water. We hebben daarom ook geprobeerd de omge ving zo plezierig mogelijk te ma ken. Er is ook een spreekkamer waar we mensen even apart kun nen nemen." Vandaar dat ze zo blij is met de ba byspullen in de winkel. Dat brengt toch iets vrolijks met zich mee. „We zijn er niet alleen voor oude en gebrekkige mensen. Ook voor baby's, peuters en sporters hebben we artikelen, die gezonde mensen ook gewoon in huis kun nen hebben." Het gebeurt weieens dat er ie mand binnenkomt, waarvan ze" denken: daar is meer mee aan de hand. „Er zijn mensen die nooit naar de huisarts gaan en maar blijven tobben. Dat voel je aan. We proberen de situatie dan zo goed mogelijk in te schatten en sturen iemand van het wijkteam naar de cliënt toe. We kunnen niet ieder een helpen, maar we kunnen ze wel doorverwijzen naar de juiste instanties." 'Niet plotse ling een slow nummer op zetten als ie dereen net lekker in de stemming komt,' is het devies bij dri ve in show Jukebox. Foto Dennes van der We)/Roel Dijkstra Een feest zonder artiest is zoiets als een ijsje zonder slagroom. Op een feest heb je een gangmaker nodig. Een zanger, een orkestje, een buikdanseres. Wie zijn de mensen die het amuse ment verzorgen op bruilof ten en partijen? En welkge- zicht gaat er schuil achter de make-up? Bruiloften leveren een ideaal pu bliek: lekker gevarieerd. De dj op hun eigen trouwfeest had er dui delijk geen sjoege van. Die deed maar wat. Marcel: „Ik heb me vre selijk lopen ergeren. Ik dacht: dat kan ik zelf twee keer zo goed." Die gedachte was het begin van Juke box. Ellen: „Direct na de huwe lijksreis zijn we gaan timmeren aan onze eigen installatie." Dat timmeren duurde nogal lang, want ze wilden niet met een kaai stukje spaanplaat op de proppen komen. Marcel, eigenlijk timmer man van beroep maar tegenwoor dig part-time bewaker en free-lan- ce diskjockey in een Rotterdamse bar, vond dat zijn draaitafel er professioneel uit moest zien. Compleet met stroboscoop, su pernova, comet en zwaailichten. „En af is hij natuurlijk nooit, je wilt telkens iets nieuws," zegt El len. „Duur? Ja, nogal. Je ziet re gelmatig je vakantiegeld of je der tiende maand voorbijschuiven." Maar ondernemen is investeren, beseffen Marcel en Ellen. Dus worden er regelmatig en zonder mopperen nieuwe spulletjes aan geschaft. Nieuwe cd's ook. Sta pels. Op vakantie kunnen we al tijd nog wel, redeneert het echt paar. Jukebox gaat even voor. Voor Marcel is een goedlopende drive-in-show een droom, een le vensideaal. Het liefst met een ei gen feestzaalerbij. „Hij is niet ie mand om voor een baas te wer ken," weet zijn vrouw. „Ikzelf heb een kantoorbaan, maar Marcel wil zelfstandig zijn. Die houdt niet van mensen .die 'm op de vingers tikken." Daarnaast: hout is maar dood ma teriaal, mensen zyn veel spannen der. Je weet als entertainer nooit wat je te wachten staat. Marcel: „Dat is het leuke aan dit werk. De ene keer sta je voor een groep schoolkinderen die wil stoelen dansen op house, de volgende keer doe je een personeelsfeest en is het allemaal Hollands repertoi re wat de klok slaat." Ze hebben ook wel eens in een met plastic verduisterde bloemenkas in Hoek van Holland gestaan, tussen een groep ruige maar oergezellige Westlanders. Ellen: „Het is altijd weer een verrassing. Soms gaat het opeens de kant van een house party op." Plaatjes draaien is leuk, want daar maak je mensen blij mee. Sfeer kweken, daar ben je voor inge huurd. Dat is een vak apart. Je moet de keuze van je platen af stemmen op het publiek en op het moment. „Niet plotseling een slow nummer opzetten als ieder een net lekker in de stemming komt, dan sta je echt te klooien," weet Marcel uit ervaring. Oppassen is het ook met verzoek nummers. „Meestal heb ik daar geen moeite mee, maar als je voor een zaal met veertigers en vijfti gers staat en iemand wil 'Waar heen, waarvoor' van Mieke Tel- kamp horen, dan zeg ik resoiuut nee. Dankjewel, dat nummer staat één in de begrafenis-toptien. Met mensen van die leeftijd is me dat toch te riskant. Dan pak ik lie ver Corry Konings met 'Leven en laten leven'." Voor aanvang van de show loopt Marcel alles nog eens grondig na, want hij is een perfectionist. Ge luid en licht worden uitvoerig gestest. De opdrachtgever, vindt hij, behoort in ruil voor zijn 550 gulden eerlijke waar te krijgen. Ellen draagt ook een steentje bij. Zij maakt video-opnames van de show en stelt daaruit een onge veer één uur durend filmpje sa men. Die service is bij de prijs in begrepen. Het filmpje wordt met beleid gemaakt: „Ik doe zoveel mogelijk zonder licht, want als je de zon erop zet haal je alle sfeer weg." In de loop der tijd zijn Marcel en Ellen goed op elkaar ingespeeld geraakt. Het gebeurt na een Marcel (32) en Ellen van den Hurk (26), een Vlaardlngs echtpaar dat drive in show Juke box vormt. Van stoe lendans op house tot Hollands repertoire. Je moet, zegt Marcel, de keuze van je platen afstemmen op het pu bliek. Alleen 'Waar heen, waarvoor' van Mieke Telkamp krijgt hij niet uit zijn boxen: 'Dat nummer staat één in de begrafenis-top tien. Dan pak ik liever Corry Konings met 'Le ven en laten leven'.' avondje draaien maar hoogst zel den dat de een de ander verwijten maakt dat er iets fout is gegaan. ..Na afloop maken we nooit ruzie," zegt Eiien. „Wel vantevoren. Dan schiet Marcel altijd in de stress." Marcel: „Ja. dan ben ik een beetje nerveus. Maar als ik eenmaal los kom is 't over. En als 't een goede avond is geweest stap ik met een brede grij ns in bed. Toch weer een hoop mensen een beetje blij ge maakt, denk ik dan." Pi J dTA ff Dinsdag 6 september SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. ROTTERDAM Dizzy. Arthur EbeiingTrio, 22.00u. Rotterdamse Schouwburg Gr.z. Fantasten, 19.00u. Woensdag 7 september SCHIEDAM Stedelijk Museum. PianorecitatRe- néRékir, 12,30u. VLAARDINGEN Einde Holyweg. Rondvaart over de Vlietlanden, 14.00u. ROTTERDAM Café Floor. Heieen Live, 21.30u. Rotterdamse Schouwburg KI.z. De Presidentes, 20.30u. Wijkgebouw De Focus. De Vergeetboom, 15.00u. Plaswijckpark. Poppen theater, 15.00u. Door Anke van Bree Vlaardingen Het is een kakofo nie van geluiden als de 47 leden van het Gewestelijk Senioren Or kest in hun repetitielokaal start klaar zitten. Klarinetten, tuba's en trompetten worden ingeblazen en gestemd. Maar ook de laatste nieuwtjes worden uitgewisseld. Naast het musiceren zijn de socia le contacten de belangrijkste doelstellingen van het gezel schap. Dit wordt onder meer be reikt door gezellige middagen te verzorgen voor leeftijdgenoten. Het is vandaag tien jaar geleden dat het Vlaardingse seniorenor kest is opgericht door initiatiefne mers Hans Mulder, directeur van de Streckmuziekschool, en toen malig gemeenteraadslid A. de Jong-Sunderman. Ook dirigent Johan van de Berg, verbonden als docent trombone aan de Streck muziekschool, was direct enthou siast. Al voor de officiële oprichting stroomden de eerste aanmeldin gen binnen en werd duidelijk dat er een grote behoefte was. Op 6 september 1984 vond in de Streekmuziekschool de eerste re petitie plaats met negentien le den. Voorzitter Hennie Breedveld herinnert zich van die middag de gezellige sfeer met veel bekende gezichten en acht geleende mu ziekstukken. Nu heeft archivaris Chris Slagmolen er enkele hon derden in zijn beheer. Al na twee maanden gaf het orkest met veel succes het eerste concert in het Vlaardingse dienstencentrum West. De afgelopen tien jaar zijn er ruim 120 concerten gegeven en moes ten zelfs aanvragen worden afge wezen. De muzikale senioren oog sten veel succes bij uiteenlopende doelgroepen als dienstencentra, verzorgingshuizen en de Neder landse Vereniging van Huisvrou wen. Met hun omvangrijke reper toire weten zij een breed publiek te boeien. Hoogtepunten in de af gelopen tien jaar zijn voor diri gent Van de Berg het optreden in 1987 bij de eerste uitreiking van de geuzenpenning door Prins Bernhard en de deelname aan het landelijk Festival voor Senioren Orkesten in De Doelen. Welkom De vier dames en overige heren, variërend in leeftijd van 55 tot 87 jaar, reperteren elke donderdag middag in de Streekmuziek school. Alle secties zijn goed bezet met uitzondering van trompetten en houtblazers. Daarvoor zijn nog nieuwe leden welkom. De repeti ties zijn voor voorzitter Hennie Breedveld en de medemusici een wekelijks terugkerende feestmid dag. Ook dirigent Van de Berg is zeer content met de groep senio ren, van wie zestien leden al tien jaar lid zijn. Directeur Mulder roemt het or kest dat feilloos reageert op direc tie en zeer trouw aanzwezig is op zowel repetities als concerten. Vanavond wordt de tiende ver jaardag gevierd met een concert in verzorgingshuis De Schuvlen- burg in de Gelderse Achterhoek. Het jubileum wordt verder in be sloten kring gevierd. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Demoli tion Man' (16) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Be verly Hills Cop III' (12) dag. 4-6.45- 9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15. Calyp so 1: 'Wolf (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-2: 'Four weddings and a funeral' (a!) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-3: 'Schindler's List' (12) dag. 8. do.vr.ma.di. ook 2. Ci nerama 1: 'Beverly Hills Cop III" (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: "Four weddings and a funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Sirens' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 5: 'Naked Gun 331/3' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Corso: The Client' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. I max Theater: "Blue Planet' (al) tio.vr.di- .wo. 2, za.zo. 2-4. 'Mountain Gorilla' (al) do.vr.di.wo. 3, za.zo. 1-3. 'Free Willy' (al)dag. (beh.ma.) 7. 'Jurassic Park* (12) dag. (beh.ma.) 9.15. Ven ster 1: 'Uri anima divisa in due' (16) dag. 7.30-10. Venster 2: 'II Gat- topardo' (16) dag. 8.30. Venster 3: 'Just Friends' (16) dag. 8. 'La Ardilla Roja' (16) dag. (beh.ma.) 10. Sneak Preview ma. 10. Venster 4: 'Rebels Of the neon-God (16) dag. 8. 'Abge- schminkt' (16) dag. 10, Lumière 1: The Fllntstones' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 2: 'The Cowboy Way' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumière 3: The Getaway' (16) dag. 6.45-9.30, do. vr.ma.di.ook 1.15-4. Lumière 4: 'Striking Distance" (12) dag. 6.45-9.30, do.vr.ma.di. ook 1.15-4. Rex: 'Glitter' (18) dag.vanaf 12 doori.voorstelling. Thalia: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Nachtvoorstellingen:Lumière 1: 'I love trouble' (16) vr.za. 00.15. Lu mière 2: Thecowboy way' (16) vr.za. 00.15. Lumière 3: 'The Getaway' (16) vr.za. 00.15. Venster 1: 'Un' anima divisa in due" (16) vr.2a. 00.30. Venster 2: 'Die tödliche Ma ria' (16) vr.za. 00.30. Venster 3: 'La Ardilla Roja' (16) vr.za. 00.15. Ven ster 4: 'Abgeschminkt' (16) vr. za.00.15. Kindermatinees: Alhambra 2: "De Aristokatten' za.zo.wo. 1.15. Calyp so 3: 'TheAristocats'za.zo.wo. 1.15- 4. Lumière 3: 'De Aristokatten' za .zo.wo. 1.15-4. Lumière 4: 'Duime- lijntje' za.zo.wo. 1.15-4.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1