'Vlaardingen zal Remi Poppe missen' SR AKTIE ogentest Het iijkt of iedereen van me houdt genda Meer kans, meer geld, bij Het vet is eraf Stadgenoten helpen Kampeernacht voor de jeugd in de Staatsloterij Rotterdams Dagblad Woensdag 7 september 1994 'Het vet is eraf, we moeten nu in het bot snijden.' Sinds ik als journa list in VIaardingen werk (1979) is dit de vaste tekst van wethouders van financiën bij de presentatie van. de begroting. Elk jaar schetsten de gemeentelijke rekenmeesters een somber toekomstperspectief om vervolgens bezuinigingen aan te kondigen, of verhoging van de OGB (th ans OZB) en gemeentelijke tarieven. Maar elk jaar vertoonde de rekening van het voorgaande jaar een overschot. Als ik daaruit de conclusie trok dat de begroting toch nog tamelijk ruim in haar jasje stak, luidde het antwoord steevast: „Op een totaal van tweehonderd miljoen gulden zitje er wel eens naast." Als ik dan zei: „Maar u houdt elk jaar geld over. u kond achteraf nooit geld tekort," reageerde de wethouder: „Maar dat hoeft niet zo te blij- ven." En jawel hoor, vorige week stuitte ik weer op die gevleugelde woor den. „Het vet is eraf," aldus de kersverse wethouder van financiën Roijers. Ik dacht: hij gebruikt de tekst van zijn voorgangers, daar gaan we weer, het ouwe bekende liedje. Maar ik begm te twijfelen toen ik de bedragen zag: een tekort van vier miljoen gulden dit jaar en twaalf miljoen gulden volgend jaar. Nooit eerder in mijn Vlaar- dingse journalistieke loopbaan ben ik zulke astronomische tekorten tegengekomen. Maar wat me nog het meest verbaasde, was het ontbreken van een goede verklaring. Roijers weet het niet, Roijers' voorganger Rans- huijsen weet het niet, de raadsleden weten het niet. Ik dacht: zijn de dames en heren politici dan zo kort van memorie, dat ze niet meer weten dat de gemeente de afgelopen jaren zeven miljoen gulden (maar misschien is het wel meer) hebben uitgegeven aan de gemeen telijke reorganisatie (het zogeheten O&O-proees). Alsof het geld niet op kon, hebben ettelijke meneren In driedelige pakken het stadhuis plat gelopen tegen een honorarium van twee duizend gulden per dagdeel, talloze luxe ringbandjes belandden op bureaus van wethouders, afdelingen zijn uit elkaar getrokken en sa mengevoegd, met als resultaat dat zo'n beetje de helft van alle Vlaar- dingse ambtenaren thans achtereen ander bureau zit. En dit alles onder het motto: het gemeentelijk apparaat wordt pu blieksvriendelijker, efficiënter, sneller en goedkoper. Welnu, voorlo pig is van dit laatste nog niets gebleken en van dat eerste zal ik u bin nenkort een schrijnend voorbeeld geven. DICK VAN DER LUGT Op briefpapier van de Tweede Kamerfractie van de Socialistische Partij heeft Remi Poppe aan burgemeester Stam gevraagd in de raadsvergadering van vanavond een interpellatie te mogen houden over de situatie rond de 720 PLN-woningen in de Zuidbuurt. Het wordt tevens zijn afscheid als gemeenteraadslid van Vlaardingcn, omdat hij zich volledig wil wijden aan het kamerlidmaatschap. Remi Poppe, 56 jaar geleden in Haarlem geboren, is ruim dertig jaar in Vlaardingen actief geweest. Hij arriveerde hier als kunstenaar, nam deel aan acties tegen de Vlaardingen verstikkende luchtveront reiniging, richtte eerst het Centraal Actiecomité Rijnmond en later het Milieu Actiecentrum Nederland op. Schakelde over van buiten parlementaire acties op de politiek, maakte (zeker in Vlaardingen) de SP groot en is nu het parlement binnengestapt. Hij neemt met een interpellatie in stijl afscheid van de gemeente raad. Wij maken gebruik van die stijl om verschillende Vlaardingers, die veel met h§m te maken hebben gehad, zonder tegenspraak te la ten oordelen over Remi Poppe. Duor Ben van Haren Vlaardingen „Een zelfportret avant la lettre." Zo beschrijft Jos Noordhuizen het enige schilderij van kunstenaar Remi Poppe, dat hij al bijna dertig jaar in eigendom heeft. Hij kijkt er dagelijks naar. Vlaardingen Het Rode Kruis zoekt nieuwe vrijwilligers die bij voorbeeld wekelijks een praatje willen maken met oudere, eenzame, gehandicapte of langdurig zieke stadgenoten. Creatievelingen kunnen terecht bij de Welfare om te helpen bij het knutselen. Donderdag 8 september is er een informatie-avond* om 18.45 uur voor de jeugd (11 tot 16 jaar) en om 20.00 uur voor be langstellenden vanaf16 jaar Hoek van Holland In de nacht van vrijdag 9 op zaterdag 10 september wordt op het terrein van het recreatiebad Hoek van Holland de jaarlijkse kampeernacht gehouden voor de basisschooljeugd. Er zijn 's avonds verschillende spelletjes en een barbecue. Een zwemdiploma is ver plicht. Opgeven kan bij de kassa van het zwembad. Redactie Waterweg: Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Noordhuizen (52) kent Poppe uit de tijd, dat de kunstenaar politiek geëngageerd raakte. Samen zaten ze in de Linkse Fractie van de jeugdgemeenteraad. Ze stonden, eindjaren zestig, zij aan zij op het Liesveld in de kraam van de kun stenaarsactiegroep 'Stront aan de knikker' en deelden wegens 'Johnson moordenaar' een politie cel. Het 'zelfportret', dat beeldend kunstenaar Poppe een kwart eeuw geleden nog op kosten van de verzekering heeft gerepareerd na een ongelukje bij de verhui zing van Noordhuizen naar een koophuis m Holy, is inmiddels krom getrokken. Noordhuizen heeft nu een op muziek, kunst en commercie gericht organisatiebu reau en is lid van de Rotary. Hij had galeries in Vlaardingen en Rotterdam, handelt nog steeds in kunst en introduceerde deze maand een kunsteard. Hij vertelt over zijn Poppe: „Ik zie het elke dag. Als ik mijn auto de vroeger was dat anders. Maar sinds m'n nieuwe bril zie ik er veel leuker uit. Je merkt het overal. Het lijkt of iedereen van me houdt. Ik geniet. Een nieuwe bril? Had ik veel eerder moeten doen. metoogoruk-kohtrolÊTI In onze moderns afdeling oogmeting wordt uw gezichtsvermogen met de grootste nauwkeurigheid gemeten. Wij kon troleren ook uw oogdruk. Adviseurs voor bril mode ROTTERDAM-OOST - Oudedijk 141 -143 Telefoon 010 - 412 23.27 SCHIEDAM -Rotterdamsedijk 441 - Tel. 010 - 426.64 54 j Optometrist - Contactlensspecialist ANVO garage inrij, want daar staat het. Op het doek is een enorme groene tafel te zien met aan het hoofd een in zwart gestoken magistraat ach ter microfoons. Op de voorgrond zie je over die tafel losse einden van de microfoondraden hangen. Het is bedoeld als weergave van een regent, zoals toen zo'n be stuurder werd genoemd, die maar wat weg lult en geen contact heeft met de bevolking. Daarom noem ik het een zelfportret, want ik vind dit ook van toepassing op Re mi. Hij mist duidelijk het contact met de meerderheid van de bevol king." Jos Noordhuizen zat in de ge meenteraad voor de PSP, waar van hij ook hoofdbestuurslid was, maar is een politiek dakloze ge worden. Hij heeft geen waarde ring voor Remi Poppe als politi cus. „Het is een baasje met stalinisti sche trekken. Hij heeft uitgespro ken standpunten, die nuancering onmogelijk maakt. Vrijwel princi peloos richt hij zich -alleen om zelf stemmen te win nen- op loosers, die wat te verwachten heb ben." Wel bewondert Noord huizen de inzet en actie bereidheid van Poppe. „Remi is een doener, waar je op kan rekenen als er gewerkt moet wor den. In 'Stront aan de knikker' had je destijds ook praters, die te bela zerd waren om een doos je folders te sjouwen. Zo is Remi niet. Hij maakte bijvoorbeeld de poppen kast en prachtige speel poppen van papierma- ché. In dat opzicht kan je prima met hem sa menwerken. In 1968 had ik, zoals zo velen in Ne derland een spandoek met 'Johnson moorde naar' aan mijn huis in de Wagnerstraat han gen. De bedoeling was dat de politic overladen zou worden met arres tanten uit protest tegen de aanhouding van anti- Vietnamdemonstranten die deze tekst droegen. Toen de politie maar niet verscheen bij mijn huis heb ik Remi om hulp gevraagd. Hij ging met zo'n protestbord op het kruispunt bij de Wagnerstraat staan en korte tijd later kwam de politie." Sociëteit Musicus Ton Stolk, nu onder anderen eigenaar van het Muziekdocu- mentatiecentrum en lid van de Culturele Raad, richtte in 1965 samen met Cor van Dorp de kunstenaarssociëteit VL65 op. Hij herinnert zich hoe Remi Poppe van kunstenaar politi cus werd „Ik geloof dat hij in 1963 naar Vlaardingen is ge komen. Pas na de op richting van VL65 heb ik hem 'leren kennen. Zoals ik binnenkort zal beschrijven in een pu blicatie voor de Histori sche Vereniging Vlaar dingen, hebben wij de soos opgericht in de bar boven het café van Stadhouders. Remi Pop pe is toen ook benaderd, waarschijnlijk omdat anderen hem kenden van de Academie voor Beeldende Kunst in Rotterdam. Ik vond het een reuze aardige gozer, 'Remi Poppe: kunstenaar, luis, doener baasje, aardi ge man, de magoog,' had de tekst kun nen zijn van de muurkrant op de hoek van de Van Riebeeck straat en straat. Remi Poppe be- schi derde de muuriaren geleden voor in het kader van de uitke ringsregeling voor kunste naars (BKR). Het lijkt erop, dat dit kunst werk kort na het vertrek LLTi) van de SP-er uit de ge meenteraad ookvoor vlaardingen verloren gaat, doorsloop. Archieffoto Roel Dijkstra die prachtige schilderijen maak te. Later kwam hij onder invloed van de Marxistisch-Lenmistische beweging en schakelde hij over op zogenaamde socialistische werken met doodskoppen en al lerlei andere afschuwelijke verte keningen." „Bmnen onze soos ontstond de contra-organisatie 'Stront aan de knikker', die onder meer aan dacht trok met opruiende stuk ken in kranten. De meeste leden vonden dat niet leuk, hoewei veel kunstenaars socialistisch dach ten. In de vijfjaren van VL 65 had ik geregeld contact met Remi, daarna niet meer. Ik vmd het wel jammer dat hij weggaat als raads lid omdat hij vaak de vinger op de zere plek legde. Uit protest heb ik in het verleden weieens op hem gestemd." Demagoog Leo Zeef (50), na dne fusies nog steeds docent aan een Pabo- school en bestuurslid van het op te heffen Jongeren Adviescen trum JAC in Rotterdam, deelde in de periode 1978-1982 de eerste (P)SP-raadszetel met Remi Pop pe. „Wijde PSP, en Poppe, de SP, zagen aankomen, dat we elk op ei gen kracht wemig kans hadden en besloten samen op een lijst te gaan. Ieder had zijn eigen pro gramma. want tot inhoudelijke samenwerking konden we niet komen. Met 1300 stemmen, gelij kelijk verdeeld, bleek bij de uit slag van de toen ook gehouden verkiezingen voor de Provinciale Staten, haalden we één raadsze- tel. Poppe van 1978 tot septem ber 1980 m du gemeenteraad en ik de volgende twee jaar. Het enige positieve dat ik van hem kan zeg gen, is dat hij zich aan de afspraak in ons contractje heeft gehouden. Verder vond ik het een uiterst on prettige man. Een, wat ze noe men, 'Jehova-socialist', een dema goog, een kanselredenaar." „Hij had het steeds over: 'Wij zijn de voorhoede van de massa' en het gaat om 'de dicatatuur van het - proletariaat'. Toen ik probeerde de SP te betrekken bij de Anti- Kalkarbewegmg (van onder meer PSP en PvdA) zei hij helemaal niet tegen kernenergie te zijn. La ter had de SP zijn standpunt aan gepast, maar eiste Poppe dat ik dan lid zou worden van zijn Mi lieu Ac ecentrura Nederland (MAN). Vaak klopte zijn redene ringen met. Het buitenland inte resseerde hem met, zei hij, maar hij noemde Allende een liberaal- socialist, wilde Solidariteit 'van die katholiek Walesa' met steu- n n en prees Albanië en Noord- K, 'ea. Hij zette z. _h ook af tegen vrouwen, die horen volgens hem m de keuken. Mannen zijn ster ker en moeten dus de klassen strijd voeren, redeneerde Poppe We zaten wel op dezelfde raadsze- tel, maar hebben nooit kunnen sa menwerken Ik negeer hem dis creet sinds hij over nuj een valse leugen heeft verspreid toen ik een raadsvergadering miste in de va kantieperiode. Poppe noemde zich 'democratisch-socialist' maar er zat niks democratisch aan." Aardige man Maarten Keizerwaard, die als ambtenaar bestuursondersteu- ning zes jaar te maken had met de gemeenteraad en dus ook met Poppe, heeft alleen maar goede ervaringen. „Hij is zeer mee gaand voor ambtenaren, ook voor jongens van de reinigingsdienst Ik vindt het een fijn raadslid, een aardige man. Hij kwam bij ons bij voorbeeld bij het zoeken naar ou de notulen, het vragen van advie zen of voor het agenderen van een interpellatie. Ik heb nooit een conflict met hem gehad. Op het gebied van milieu vond ik hem een kei. Vlaardingen zal hem mis sen, want hij gaf iets extra's aan de raad." Joke Fial-van Wingerden is een van de vrouwen die vier jaar lang naast Remi Poppe in de SP-raads- fractie zat. Ze stapte er begin 1991 uit, ging zelfstandig verder en werd bij de laatste verkiezingen met haar lijst Burger Belangen herkozen „Het vertrek van Poppe is geen verlies voor Vlaardingen Integendeel. Een van de redenen waarom ik ben weggegaan bij de SP is dat Poppe anderen belem mert in hun ontplooiing Hij is te ongedurig en luistert niet naar an deren. Zijn wil is wet. Sinds ik uit de SP ben, spreek ik hem niet meer. Voorheen konden we wel goed samenwerken. Met name op punten die van hogerhand kwa men m de SP Dan had hij me no dig om dingen te organiseren, want dat kan hij zelf met Luis Fred van Lier, oud-burgemeester, was tot aan zijn pensionering, twee jaar geleden, voorzitter van de gemeenteraad waarin Poppe zich in 1982 definitief nestelde en zijn partij dit jaar de grootste frac tie van Vlaardingen bezorgde Hij heeft veel waardering voor de SP- er, maar met voor zijn standpun ten „Het is een gemis dat de Vlaar- dingse gemeenteraad Remi Pop pe kwijtraakt Zijn sterkste kant is de rol van luis in de pels Hij dwingt de traditionele politici tot nadenken en reageren Hij speel de hienn een belangrijke rol Vooral omdat hij een goed gevoel heeft voor wat cr onder de men sen leeft, wat hij bovendien goed onder woorden kan brengen Zijn handicap is, dat hij voorbij gaat aan het verschil tussen theorie en praktijk van het leven De kort sluiting tussen wat je wilt en wat je maximaal kan halen Het ma ak- bare „Als opposant kan je dat makke lijker dan als bestuurder Daarom schuwt hij de deelname aan het bestuur Hij wil geen vuile han den maken In het begin had hy helemaal lak aan omgangsvor men, maar hij heeft zich redelijk aangepast In alle jaren, dat ik hem heb meegemaakt, heb ik nooit onaangenaamheden erva ren Van Lier, bekend met het Haagse circuit, over Poppe's promotie naar de Tweede Kamer:Als hij m de Kamer dezelfde rol vervult als hij in onze gemeenteraad deed, kan hij waarde hebben. Eerlijk ge zegd verwacht ik het niet omdat hij daar politiek sterkere tegen standers zal ontmoeten en de SP te weinig 'real-politic' bednjft." nrïnrszrai Woensdag 7 september ROTTERDAM Café Floor. Heieen Live, 21.30u. Rotterdamse Schouwburg Kl.z. De Presidentes, 20.30u. Donderdag 8 september SCHIEDAM Bachplein.RetstochtNivon(45km), 9.00u. Podium. Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. The Piano (film), 14.00 en 20.30u. Grote Kerk. Or gelconcert, 12.45u. Emmastraat 38. Info-avond Rode Kruis, 18.45u (jeugd) en 20.00u (16+). ROTTERDAM St.Laurenskerk. Middagpauze concert, 12.45u. De Doelen Gr.z. Rotterdams Phiiharmomsch Orkest, 20.15u. Tuinzaal Boymans-van Beuningen. Stnjkkwartetten 1 t/m 5 van Willem Pijper, 21.00u. Plan C. Carlo de Wijs Tno, 22.00u. luxor Theater. Karin Bloemen, 20.15u. Rotterdamse Schouwburg Kl.z. De Presidentes, 20.30u. Popular. Co medy Explosion, 21.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Demoli tion Man' (16) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Be verly Hills Cop III' (1?) dag. 4-6.45- 9.30, do. ook 1.15. Calypso 1: Wolf (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-2: "Fourweddmgs and a fu neral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Calypso-3: 'Schindler's List' (12) dag. 8, do. ook 2. Cinerama 1: 'Be verly Hills Cop III' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: 'Fourwed dmgs and a funeral' (al)dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 3: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Sirens' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 5: 'Naked Gun 33 173' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Corso: The Client' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30.1max Theater 'Blue Planet' (at) do. 2. 'Mountain Gonlla' (a!) do. 3. 'Free Willy' (al) dag. 7. 'Jurassic Park' (12) dag. 9.15. Venster 1: 'Un' anima divisa in due* (16) dag. 7.30-10. Venster 2: 'II Gattopardo' (16) dag. 8.30. Venster 3: 'JustFnends' (16) dag. 8. 'LaArdil- la Roja(16) dag. 10. Venster 4: 'Re bels of the neon-God (16) dag. 8. 'Abgeschminkt' (16) dag. 10. Lu- mière 1: The Rintstones' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Hoek van Holland Prins Hendrikstraat 265 01 747-8251 P. Vervenne Schiedam Groenelaan 103 tel. 010-2730720 De Blokshop Schiedam Tabaksshop De Bot winkelcentrum Hof van Spaland 6 tel. 010-4714083 Schiedam Sigarenmagazijn Het Hoekje Boerhaavelaan 80 tel. 010-4265513 Schiedam Tabaksspeciaalzaak Ton Jaarsma Borodinlaan 58 tel. 010-4703768 Schiedam Tabaksspeciaalzaak B. P. H, Janse Broersvest 8a teh 010-4268804 Schiedam St. Liduinastraat 55 tel. 010-4267613 Tabaksshop Jacqueline Schiedam P.K.O.Iaan 144 tel. 010-4155016 Primera Joop van Schijndel Schiedam Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek F. J. Troelstralaan 31 tel. 010-4703037 Vlaardingen Liesveld 161 lel. 010-4349911 Sigarenhandei Berca Vlaardingen De Loper 82 tel. 010-4742997 Tabaksspeciaalzaak Nico Smitshoek

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1