Netwerk voor gehandicapte leerlingen totterdams Dagnlad Stroom valt uit In Maassluis Brommercontrole enthousiast ontvangen Hoekse tandarts voelt zich zwaar benadeeld door collega Zeldzame varens gered van ondergang Negen scholen in Zuid-Hólland willen integratie verbeteren Drie jaar geëist tegen Maassluise drugsmokkelaar Zijdeveld nog in wachtkamer Bis hel advies v.»n Chris.Coppens slaapcomfort Kunt u zie Agent aangezien voor inbreker Rijverbod voor twee vrienden Schutter bekent Potloodventerin bosjes Tuinlaan Man pleegt serie inbraken 'Vriend' plundert woning Donderdag 22 september 1994 Vlaardingen Twee zeldzame va rens zijn door de Dienst Milieu van de gemeente Vlaardingen op het nippertje van de ondergang gered. Voorlopig, want het is maar de vraag of de plantjes ook op hun nieuwe stek zullen gaan bloeien. Miheumedewerker Theo van der Werf hoopt vurig van wel: „Het gaat om soorten waarvan maar heel weinig exemplaren zijn m Nederland.1' De eerste plant is gedetermineerd als een tongvaren Over de tweede zijn de deskundigen het nog niet eens Het kan zowel een lansva ren zijn als een smalle stekelva ren. Beide soorten zijn voor Ne derland vrijwel uniek. De lansva ren is maar één plek in ons land waargenomen, van de smalle ste kelvaren zijn met meer dan twee groeiplaatsen bekend. Dat uitgerekend in het verstede lijkte Vlaardingen zulke zeldzame planten toekomstmogelijkheden zien, berust volgens Van der Werf op toeval. De varens werden ont dekt in de Havenstraat, aan de ge vel van het voormalige onderko men van watersportvereniging De Kulk, De plantjes kwamen er tot bloei dankzij de kalkmortel tussen honderd jaar oude ijssel- steentjes. Een lekkende dakgoot zorgde precies voor de juiste hoe veelheid vocht. Niemand had het onooglijke groen ooit een blik waardig ge keurd. Tot personeel van de Dienst Stadswerk het pand aan de Havenstraat inspecteerde met het oog op de komende sloop. Na de ontdekking is getracht het stuk van de muur waarop de varens groeiden, in zijn geheel weg te breken, om de planten in hun na tuurlijke omgeving te laten. Deze poging is mislukt. De muur bleek te broos, hij viel in vele stukken uiteen De twee varens zijn voorlopig on dergebracht in de heemtum aan de Marnixlaan. Ondertussen wordt geprobeerd de brokstuk ken van de muur weer in elkaar te zetten. Met kalkmortel, want dat is voor de varens essentieel. Daar na gaat Theo van der Werf op zoek naar een plek waar het zeldzame groen ongestoord verder kan groeien. Door Jelle Gunneweg basisschool 't Ambacht is het net- bii en geeft waar nodig tips aan de ties voor de school. Door Jelle Gunneweg Vlaardingen De integratie van kinderen met een verstande lijke handicap in het reguliere onderwijs moet worden bevor derd. Dat stellen negen scholen in de provincie Zuid-Holland, die hiertoe de krachten hebben gebundeld in een zogenoemd 'netwerk voor contactscholen' Het initiatief voor dit provinciale netwerk komt van de Vereniging voor een geïntegreerde opvoeding van Monogoloide kinderen (VIM). De afgelopen tien jaar heeft deze vereniging getracht zoveel moge lijk kinderen met het syndroom van Down (in de volksmond be kend als 'mongooltjes') te plaat sen in het reguliere onderwijs. Met succes: zo'n tweehonderd verstandelijk gehandicapten na men plaats in gewone school banken. Het landelijk opgezette netwerk van zogenoemde 'steunpuntscho- len' bleek echter te weinig finan ciële mogelijkheden te hebben om voldoende faciliteiten te bie den aan scholen die voor het eerst een verstandelijk gehandicapte wilden opnemen. Daarom is nu het provinciale netwerk 'contact- scholen' gestart. Hieraan nemen negen scholen deel uit Vlaardin gen, Mookhoek, Leiden, Den Haag, 's-Gravenzande, Spijkenis- se, Alblasserdam en mogelijk bin nenkort Gouda. Volgens directeur Gerard van Doodewaard van de Vlaardmgse basisschool 't Ambacht is het net werk niet bedoeld om alle ver standelijk gehandicapten te we ren van scholen voor Zeer Moei lijk Lerende kinderen. „Maar het voordeel van een gewone school boven een ZML-school is dat de kinderen dichter bij huis onder wijs volgen en deel uitmaken van de maatschappij. Ook hebben kin deren met het syndroom van Down veelal de neiging andere kinderen te imiteren, waardoor het beter is hen met gewone leer lingen te confronteren." Wel wordt het onderwijspakket aangepast aan de mogelijkheden van de verstandelijk gehandicap te. „De ontwikkeling van deze kinderen varieert sterk: de een kan meer aan dan de ander. Daar om krijgen ze stuk voor stuk een aangepast programma en extra begeleiding. Deze begeleider houdt ook de leerlijn van het kind bij en geeft waar nodig tips aan de docent." Soepel De negen contactscholen in het netwerk willen andere basisscho len in de regio ondersteuning bie den bij bijvoorbeeld een verzoek tot plaatsing van een leerling met een verstandelijke handicap. Ook verstrekken ze informatie over hun ervaringen met intergratief onderwijs, mogelijkheden voor extra formatie en suggesties om de overgang van groep 2 naar groep 3 soepel te laten verlopen. Alle contactscholen zijn hiervoor ingericht met een documentatie- hoek, met materialen voor infor matie en advies. De Vlaardingse basisschool 't Ambacht coördi neert de activiteiten van het net werk. Op deze school is ook infor matie verkrijgbaar over regelge ving, faciliteiten en consequen ties voor de school. Alle contactscholen hebben erva ring met onderwijs aan verstan delijk gehandicapten. Zij voeren hun werkzaamheden uit op vrij willige basis, juist omdat ze weten hoe belangrijk het is-dat leerlin gen, ongeacht hun verstandelijke mogelijkheden, samen opgroeien. Wel krijgt het netwerk voor een aantal activiteiten financiële steun van de provincie Zuid-Hol land. Met deze steun kon het handboek Welkom op school' worden ge maakt. Dit boek is bestemd voor ouders en leerkrachten en bevat informatie over studiematerialen, regelgeving en tips voor toela tingsbeleid. De presentatie van het boek, morgen, vormt tevens de officiële start van het netwerk voor integratie van leerlingen met een verstandelijke handicap in het onderwijs. Door Sander Sonnemans Rotterdam/Maassluis Tegen de 39-jarige Maassluizer H. O' B., die er van wordt verdacht deze zomer ruim vier kilo heroine vanuit Tur kije naar Nederland te hebben gesmokkeld, is gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist. De man verklaarde in opdracht van een Rotterdammer te hebben gehan deld. De Maassluizer was niet de enige die terecht moest staan. De zaak tegen twee andere bij de drughan del betrokken verdachten, werd echter aangehouden. De reden is dat één van hen, die tegen de der de man moest getuigen, als ge volg van een hartaanval in het zie kenhuis ligt. De Maassluizer wond er geen doekjes om. Hij gaf toe naar Istan bul te zijn gevlogen om daar een tas met herome op te halen en per bus naar Frankfurt te vervoeren. Daar werd het spul in de koffer bak van een auto gezet om het vervolgens naar Rotterdam te brengen. De heroïne kwam er wel, maar werd nooit gedistribueerd. De politie was na afgeluisterde te lefoongesprekken op de hoogte van de smokkel en hield de Maas sluizer vanaf zijn aankomst in Duitsland in de gaten. Bij het adres van de opdrachtgever wer den de drie verdachten gearres teerd en de drugs m beslag geno men. Hoewel de verdachte bekende, had rechter mr. J.W. Heyman zijn twijfels over de rol die de Maas sluizer had gespeeld. O'B. had verklaard op zijn werk door een collega gevraagd te zijn als koeri er op te treden. Omdat hij in één klap een eind wilde maken aan de schulden die hij had opgebouwd, stemde hij toe. Er werd hem 30.000 gulden in het vooruitzicht gesteld. Mr. Heyman vroeg zich echter af, of de Maassluizer niet zelf het transport op poten had ge zet. Verklaringen van de andere twee verdachten, onder wie de collega, hadden hem op die ge dachte gebracht. Maar de 39-jari- ge man hield vol geen voorname positie te hebben gehad m de he roïnesmokkel. De officier van justitie was mild met haar strafeis en stemde die min of meer af op een handrei king van de werkgever van de verdachte. Die had verklaard hem uiterlijk binnen twee jaar terug te willen zien. Mede daardoor eiste ze drie jaar cel, waarvan één jaar voorwaardelijk. Uitspraak over twee weken. Schiedam De rijksoverheid zal over de brug moeten ko men om de Internationale Ver eniging voor Zonne-energie naar Nederland te krijgen. Die indruk heeft de voor ons land beoogde voorzitter, de voorma lige Schiedamse PvdA-wet- houder C. Zijdeveld. Hij zal echter alleen voorman van de organisatie worden wanneer voor Nederland als permanen te vestigingsplaats wordt geko zen. Eind oktober valt daar over een besluit. „Het is de bedoeling dat het gastland financieel steunt en voorlopig is het nog maar even afwachten of Nederland daar inderdaad geld voor wil vrij maken," aldus Zijdeveld. Er is serieuze concurrentie uit Duitsland. „Aanvankelijk leek het erop dat daar veel geld be schikbaar zou komen, maar dat schjjnt nu ook weer onze ker te zijn." Een Nederlandse delegatie heeft zich onlangs aan de inter nationale 'board', die straks een keuze moet maken, gepre senteerd. Zijdeveld: „We heb ben een enorme indruk ge maakt. Vooral het feit dat ik onderdeel van het Nederland se aanbod ben is ongelooflijk goed gevallen. Er werd zelfs gekscherend geopperd dat ik maar naar Duitsland moest gaan als de keuze daarop zou vallen. Maar dat kan niet." Ook bij deze kapper in de Ko ningshoek viel de elektriciteit uit. Bijgelicht door kaarsen, legde de kapper de tondeuse terzijde en knipte verder met de schaar. Foto Roel Dijkstra Door Arjen van den Oever Schiedam De leerlingen van de Schiedamse scholengemeen schap Schravenlant vertrouwen het nog met helemaal, agenten met rolbanken en decibelmeters op het schoolplein. „Wij geven vandaag geen bekeuringen," ver zekert agent Constantin Ozbilgic hen. „Dit is zo maar een controle. Dan kom je te weten wat je brom mer mankeert en kan je er nog wat aan doen Om de hoek staan geen andere agenten Maar bin nen enkele weken zijn die er wel Nieuwe controles zullen volgen, en dan wel met bekeuringen. „Dit is service," zegt Ozbilgic. „Die jongeren weten niet allemaal wat toegestaan is met brommers en snorfietsen en vooral wat voor bekeuringen zij kunnen krijgen. Dat kan fhnk oplopen Natuurlijk hopen wij dat zij een beetje gaan nadenken over verkeersveilig heid, want velen komen zichzelf tegen bij een ernstig ongeval. En voor ons is het ook niet leuk om ze na een botsing bij elkaar te ve gen." De controle is een eigen initiatief van de Schiedamse politie. Ver schillende scholen zijn verzocht mee te werken met de actie. „Het is heel enthousiast ontvangen," aldus Ozbilgic. „Alle scholen doen mee,'ondanks dat de leerlingen toch wat van hun lessen missen." Alle brommereigenaren werken een uitgebreide controle af. Eerst de rolbank op om vermogen en geluid te meten. Daarna even een rondje rijden om de verlichting en remmen te testen. Dan bekijken de agenten alle voertuigen nauw keurig, want sommige brommers missen belangrijke onderdelen. Een ontbrekende bel, goed voor veertig gulden boete, komt vaak voor. Uiteindelijk kunnen de ei genaren hun postcode in brom meren snorfiets laten graveren. En werkt het? De leerlingen luis teren m ieder geval naar de agen ten, stellen vragen en gaan soms met hen in discussie. Ozbilgic: „Dat is mooi Als zij er maar even over nadenken, dan is in mijn ogen deze operatie geslaagd." Sommige mankementen zorgen voor heel wat hilariteit. Zo heeft de brommer van een jongen, naast andere gebreken, geen wit achterspatbord: „Bij een echte controle zou het mij alles bij elkaar honderd gulden gekost hebben. Wat dat betreft ben ik wel wijzer geworden. Maar ik vind het vergezocht dat ze over het spat bord beginnen. Mountainbikes hebben die ook niet." Op een enkele snorfiets na treffen de agenten weinig extreme geval len aan. „Met snorfietsen is het al tijd hetzelfde liedje," zegt Ozbil gic. „Of ze zijn prima, of er man keert echt alles aan." De agenten vermoeden, dat veel brommerei genaren hun voertuig deze keer thuis hebben laten staan. Met na me de extreme gevallen, die be kend staan als 'gekko's'. Scholengemeenschap Spierings- hoekis Schravenlant voorgegaan. Na deze middelbare school staan nog er nog vijf andere op het pro gramma. Ozbilgic: „Wat ik tot nu toe onder ogen heb gehad valt ontzettend mee. Zeker m vergelij king met voorgaande jaren. Maar ik ben heel benieuwd wat ik op de MTS tegenkom, want daar zitten de handige knutselaars." Maassluis Een stroomstoring heeft gisterochtend Maassluis twee uur platgelegd. De storing, die duurde van ongeveer half elf tot circa half een, veroorzaakte veel ongemakken, maar leidde niet tot ernstige problemen of on gelukken. Oorzaak van de storing, die ook grote delen van het Westland trof, was een kortsluiting in het hoofd- voedingsstation in Westerlee. Dit station van de Elektriciteitscen trale Zuid Holland levert onder andere stroom aan Maassluis. Bij de distributeur, het Nutsbedrijf Vlaardingen/Maassluis, kwamen enkele honderden telefoontjes binnen. Om iedereen te woord te staan zat een groep van circa twin tig medewerkers permanent aan de telefoon. Verreweg de meeste klachten kwamen van particulieren en hadden betrekking op het uit vallen van huishoudelijke appara tuur. Daarnaast klaagden bedrij ven over het niet meer functione ren van computers en machines, en meldden winkels dat hun kas sa's dienst weigerden. Omdat ook de verlichting uitviel, sloten som mige winkels tijdelijk hun deu ren. Andere middenstanders na men hun toevlucht tot kaarslicht. Een ander gevolg van de storing was dat op veel plekkeri spontaan alarminstallaties begonnen te loeien. Ook het leven op straat werd lich telijk ontregeld door de storing. Op kruisingen moest het verkeer op z'n hoede zijn omdat de ver keerslichten het niet meer deden. Automobilisten werden voor het probleem gesteld dat zij geen ben zine konden tanken, omdat de pompen en kassa's het lieten af weten. Een snorfiets draait met plankgas op de rolbank. Dit exemplaar is in orde, stelt de politie vast. Foto Roei Dijkstra Hoek van Holland Tijdens een kort geding voor de rechtbank in Den Haag heeft tandarts Klein uit Hoek van Holland een schadever goeding geeist van zijn collega Brouwer uit 's Gravenzande. Brouwer zou beweerd hebben dat Klein slecht bereikbaar is voor zijn patiënten. Daardoor zou het ziekenfonds DSW niet meer met Hein willen samenwerken. Tandarts Brouwer zou de praktijk van Hein eigenlijk overnemen. Beide partijen hadden al een prin cipe-overeenkomst gesloten, maar de verkoop ging op het laat ste moment niet door. Brouwer zou daarna de marktwaarde van de praktijk van tandarts Hein hebben verpest door een brief naar diens patiënten te sturen met de mededeling dat Klein er mee ophoudt en dat zij zich kun nen inschrijven bij Brouwer, Driehonderd patiënten zouden toen voortijdig de praktijk van Hein hebben verlaten. Daardoor kon Hein aan de volgende koper van zijn praktijk nog maar een prijs van twintigduizend gulden vragen. Vóór de brievenactie van Brouwer zou de praktijk van Hein nog veertigduizend gulden waard zijn geweest. Daarom eiste de advocaat van Hein, mr. A. Fabisch, bij de Haag se rechtbankpresident dat Brou wer het verschil van twintigdui zend gulden bijpast. Bovendien zou Brouwer in de lokale pers een rectificatie van zijn brief moeten plaatsen. Uit deze rectificatie zou duidelijk moeten blijken dat niet Brouwer, maar een andere tand arts de praktijk in Hoek van Hol land overneemt. De beschuldigingen over de slechte praktijkvoering door tandarts Klem wees mr. Fabisch verontwaardigd van de hand. Vol gens hem kon de tegenpartij die beschuldigingen niet hard ma ken. De zakenwaarnemer van Brouwer bestreed dat er massaal brieven gestuurd zijn naar patiënten van Hein. Brouwer had hooguit vijf bneven verstuurd en die waren gericht aan mensen die al geen patient meer waren van Hem. De Haagse rechtbankpresident doet over twee weken uitspraak. Ui iMigcNi' liiillissi'iuilitspiirlij U^urONGLLCKII LI IKK IK VOO 11 I.I KKl k\HM' (•plan 2.VRmu-r<l; Schiedam Agenten van 4 Schiedamse politie hebben gister middag een collega in burger aan gehouden omdat ze dachten dal hij een voortvluchtige inbrekg was. Hij voldeed kennelijk aai het signalement van de dader ei werd door zijn collega's gepat toen hij tijdens de achtervolgi®. in de Blauwe Steeg over een hei klom. Nadat de vergissing was m gezien, kon de echte dader alsnoj worden aangehouden. De inbreker, een 17-jarige Rotter, dammer, had zijn slag geslagen 11 een woning aan de Van der Duyi van Maasdamlaan en was met 'd', tram naar de Koemarkt gereden Daar werd op aanwijzingen var getuigen de achtervolging mge zét. De jongeman rende de Hoogs traat op en trachtte later via di Buitenhavenweg te ontkomen Dankzij aanwijzingen van getui gen kon de inbreker tenslotte in een flat aan de Rotterdamsedijk worden gearresteerd, in de trani werd een gestolen video-recorder aangetroffen. Schiedam Een dronken 23-jan- ge Rotterdammer heeft vannacht: tevergeèfs geprobeerd thuis te worden gebracht door een vnend De man werd op de Singel Schiedam aangehouden omdat hij met een slok op achter stuur zat. Omdat hij een rijverbod kreeg opgelegd, belde hij een vriend om hem bij het bureau af te halen. Bij aankomst op het Bij dorpplein bleek ook hij met drank in zijn lijf in zijn auto te zijn ge stapt. Na een blaastest moest hij eveneens zijn auto laten staan Niet bekend is hoe het tweetal 15 thuisgekomen. Vlaardingen De'twee Maassim zers die zondagavond naar aanlei ding* vaneen schietpartij werden aangehouden, zijn voorgeleid aan de officier van justitie. Eén van de twee heeft bekend in en nabij een eetcafé aan de Westhavenkade in Vlaardingen schoten te hebben gelost. Hij had het vuurwapen ge trokken nadat in de zaak onenig heid was ontstaan. In totaal werd vijf maal geschoten. Er rieten geen gewonden. De tweede Maas sluizer weigerde over de schiet partij een verklaring af te leggen Schiedam Twee meisjes van 12 en 14 jaar zijn gistermiddag lasög gevallen door een schennispleger De meisjes waren aan het spelen aan de Tuinlaan in Schiedam toen de man plotseling uit de bi kwam. Hij liet zijn broek zakken en begon te masturberen. Toende politie arriveerde was de dader gevlogen. VlaardingenEen 21-jarige VAaar- dinger die zondag werd gearres teerd, heeft bekend drie inbraken te hebben gepleegd in zijn woon plaats. De man werd naar aante- ding van een opgegeven signale ment aangehouden. Hij gaf toe in augustus uit een woning aan de Markt een tas met cheques en een giropas te hebben gestolen. Uit een bedrijfspand aan de Indus trieweg ontvreemdde hij eerder deze maand twee autoradio's Ook aan de Markgraaflaan bezocht hij een bedrijf. Daar werd onder an dere geld weggenomen. De man veroorzaakte tijdens zijn Werk zaamheden' in totaal voor 15.ÜIW, gulden schade. Schiedam Een bewoner uit Schiedam-Oost is slachtoffer ge worden van een vriend die hij uj huis had genomen. Toen bleek dat de man geld had gestolen van de bewoner, werd hij op straat ge zet Kennelijk had de logé een huissleutel bij laten maken, want enige tijd later kwam hij terug en nam een groot deel van de inboe del weg.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2