9 Hoek van Holland verwacht 'zwaar weer' Eendrachtig samen voor schone Oranjepolder liisiipf Deelgemeente voorziet forse bezuinigingen in 1995 op Dienst Recreatie gfl Onvindbare junk moet anderhalf jaar zitten genda Vechtpartijen ontsieren Schiedamse muzieknacht Groene optie voor Broekpolder haalbaar Ifwwi IH lilfj filipijn blijkt verdronken Schennispleger in Beatrixpark Onderdak in tuinhuisje Brand gesticht in woning Meubelzaak leeggehaald Stroomstoring in Viaardingen Dronkaard rijdt door na botsing Fietsendieven in Holy betrapt firouw in lek gestoken Educatief Centrum in hoger beroep ten behoud subisie Werkzaamheden aan de drinkwaterleiding Let op! Kans op roestklachten! Informatie Rotterdams Dagblad Maandag 26 september 1994 Viaardingen De Filipijnse zee man'die vrijdag 16 september tij dens de brand op het motorschip fljol overboord sprong en lange onvindbaar was, blijkt te zijn verdronken. Set lijk van de 30-jarige matroos werd in de nacht van vrijdag op zaterdag in het water van de tfaardingse de Vuicaanhaven SchiedamEen onbekend geble ven man heeft zaterdagochtend in het Schiedamse Beatrixpark een vrouw lastig gevallen. De vrouw zat met haar dochtertje op een veld bij het Hazepad toen de man uit de bosjes kwam en begon te masturberen. Vervolgens deed hij ie vrouw allerlei oneerbare voor stellen. Ook aan de Jacob Catslaan werd »en vrouw geconfronteerd met een exhibisionist, Daar liet een man zijn broek zakken. Maassluis Een bewoner van de feverskade in Maassluis kwam zaterdagmorgen tot de ontdek- hng dat er twee onbekende man nen lagen te slapen in zijn tuin huisje, Het duo nam onmiddellijk de benen. De toegangsdeur was opengebroken. Erwordt niets ver nist Schiedam Een bewoner van de Poortugaalsestraat in Schiedam heeft vannacht rond twee uur een branche moeten blussen. De man rook een brandlucht en ging op onderzoek uit. Hij kwam tot te ontdekking dat een in benzine gedrenkte lap in de fik was gestoken en in de brie venbus was gedeponeerd. ViaardingenAan de Vlaardingse Floris de Vijfdelaan is in de nacht van vrijdag op zaterdag ingebro ken in een meubelzaak. Er wer- rond de 25 bankstellen, stoe len en tafels gestolen. Ook ver dween een groot aantal schildery en en werden cheques buit ge maakt. Gezien de hoeveelheid en de om- vang van de gestolen goederen, moet gebruik gemaakt zijn van een vrachtwagen. Eventuele ge tuigen worden verzocht contact op te nemen met de politie. Viaardingen Het grootste deel van Viaardingen heeft gisteren tot aan de middag zonder stroom gezeten, 's Morgens werd de poli tie overspoeld met telefoontjes. De oorzaak van de storing is nog niet bekend. Schiedam De politie van Schiedam heeft zaterdag een dronken automobilist in zijn wo ning gearresteerd. De man was op de Güdeweg betrokken geweest bij een aanrijding, maar was door gereden, Het kenteken van zijn auto werd door de andere bestuurder geno teerd zodat de politie hem makke lk kon achterhalen. De man Week veel te veel te hebben ge zonken en verklaarde zich niets yan de botsing te kunnen herin neren. De politie heeft gis- ermiddag drie mannen gearres- eerd wegens fietsendiefstal. Een Tetuige zag het trio een fiets 'oortslepen op de Bonnweg en raarsehuwde de politie. De fiets deek gestolen op de Madridweg. •chiedam Een 31-jarige Duitse rouw is afgelopen weekeinde tij lens een ruzie op de Vlaardingse- bjk in haar nek gestoken. Er '»d een, 34-jarige Naaidwijker ingehouden. In zijn auto werden inkele messen en een hoeveel- >eid drugs gevonden. Hoek van HollandHet dagelijks bestuur van de deelgemeen te Hoek van Holland verwacht financieel gezien 'zwaar weer' in de laatste twee jaar, voordat de Hoek zelfstandig wordt bin nen de nieuwe provincie Rotterdam. „Zowel in het kader van het rijks- als het gemeentelijk beleid moet er de komende pe riode fors worden bezuinigd. Op grond van de thans bekende gegevens wordt uitgegaan van een bezuiniging van 650.000 gulden, schrijft het dagelijks bestuur bij de presentatie van de concept-begroting voor 1995. De samenstellers van het stuk wijzen er al bij voorbaat op dat re kening moet worden gehouden met wijzigingen, omdat de begro ting nog moet worden goedge keurd tijdens de najaarsretraite van burgemeester en wethouders van Rotterdam. Inmiddels is wel een aantal factoren bekend die in vloed hebben op de begroting voor volgend jaar. Meevallers zijn de extra uitkering uit het deelgemeentefonds en de extra bijdrage van de onroerende- zaakbelasting, samen goed voor ongeveer twee ton. Ook het nieuw innoverend beleid betekent een extraatje van 159.000 gulden. Door budgetuitbreiding vloeit er 35.000 gulden in de deelgemeen- tekas en er komt nog eens ruim twee ton voor de dekking van kos ten van loon- en prijsstijgingen. Daar staat echter tegenover een korting van het gemeentefonds van 144.000 gulden, de bevriezing van de OZB-tarieven (50 000 gul den) en een korting van een ton ten behoeve van het creeren van werkgelegenheid. Over het geheel wordt het deelgemeente- lyk budget voor 1995 echter toch uitgebreid met ruim drie ton. Met ingang van 1995 heeft de herijking op het deelgemeente fonds plaatsgevonden. Die maat regel werd door het deelraadsbe- stuur met grote vrees tegemoet gezien. Vooral het effect van de motie Aubert, waarin wordt ge steld dat er extra geld moet vloei en naar de sociaal zwakkere deel gemeenten, heeft voor Hoek van Holland een nadelig effect. In to taal moet voor volgend jaar 331.000 gulden worden ingele verd. Meerjarenbudget Na verrekening van de 'meeval lers' betekent het dat Hoek van Holland uit het deelgemeente fonds volgend jaar 30.000 gulden minder zal ontvangen. Maar omdat het meeijarenbudget, het fonds ter dekking van loon- en prijsstijgingen en het innovatie fonds aan de betreffende begro tingsposten doorberekend moe ten worden, bedraagt het te dek ken tekort voor 1995 ruim 152.000 gulden. In de begroting zijn de maatrege len aangegeven om toch tot een sluitende begroting te komen. Zo zal onder meer de aanschaf van meubilair en kantoormachines met 10.000 gulden worden ver laagd. De dienst voor sport en re creatie levert ruim 72.000 gulden in. In de sector sociale voorzienin gen en maatschappelijk werk wordt 43 000 gulden geschrapt in het buurtbusproject en bijna 20.000 gulden op de buitenschool se opvang. Het deelraadsbestuur is er zich van bewust dat opnieuw een groot deel van de bezuinigingen moet komen uit de unit Hoek van Hol land van de Dienst Recreatie. Daarom zal een deel van eventu eel niet bestede budgetten weer worden toegevoegd aan de reser ve van de unit. De behandeling in de vakcommissies vindt plaats op 11 oktober (welzijn), 12 oktober (ruimte), 17 oktober (sport) en 25 oktober (bestuurszaken). Op 24 november wordt de definitieve begroting door de deelgemeente- raad vastgesteld. Door Menno Haddeman Maassluis De vissers, de surfers, de paardrijders en de na tuurliefhebbers. Tot op een aantal jaren geleden konden 'de gebrui kers' van het natuurgebied De Oranjepolder in Maassluis elkaar niet luchten of zien. „Die stomme surfers met hun rot planken," of: Al die paardedrollen op het pad, dat is toch niet normaal," klonk het regelmatig rondom de plas. Toen een paar jaar geleden bleek dat al dat gekibbel weinig uithaal de, besloten de gebruikers de krachten te bundelen. Zaterdag werd deze samenwerking, onder toeziend oog van wethouder L. Wesenhagen-Kastelein, voor de toekomst vastgelegd. Strijd 'Fantastisch' vindt de Maassluise wethouder van onderwijs, sport en recreatie de samenwerking tussen de verschillende gebrui kers. „Er is veel strijd geweest. Maar nu blijkt datje met een beet je respect een heel eind kan ko men. De gemeente is erg blij met de overeenkomst dat de gebrui kers zelf het gebied willen onder houden." Voor de overeenkomst werd on dertekend, kwamen de gebrui kers zaterdagochtend in alle vroegte bij elkaar. De bedoeling van de bijeenkomst was voor het invallen van de herfst het recre atiegebied te ontdoen van zwerf vuil. De overwegend jonge ge bruikers gingen meteen aan de slag. Gewapend met prikstok en vuilniszak stormden zij het ge bied in. Bij het geringe aantal ou deren ging het wat minder vlot. Zij hadden het, met hun slaperige hoofden, veel te druk de laatste Maassluise roddels le bespreken. Voorzitter Peter Ravensbergen van de Natuurclub Oranjepolder legde uit waarom het zo belang- Gebruikers van de Oranjepolder zetten zich met overgave in voor een schone omgeving. Foto Roei Dijkstra rijk is dat het gebied goed wordt onderhouden. „De Oranjepolder is niet alleen een recreatiegebied. Ijsvogeltjes Er strijken elk jaar ook veel trek vogels neer: eenden, smienten, le pelaars en aalscholvers. Zelfs ijs- vogeltjes worden af en toe gesig naleerd. Deze dieren hebben be hoefte aan een schone pleister plaats. Maar ook de vissers, rui ters en surfers varen wel bij een opgeruimd gebied." Wethouder Wesenhagen-Kaste- lem liep, gehuld in een groen ja gers-outfit, langs de rietkragen van de plas. Na een uurtje oprui men was rondom de plas geen pa piertje. blikje of patatbakje meer te vinden. Er was echter één pro bleem. Niet alleen het zwerfvuil was verdwenen, ook de wethou der was nergens meer te vinden. Zenuwachtig Vanaf het verzamelpunt, het club huis van de surfvereniging Hoek van Holland werd met een verre kijker de horizon afgespeurd naar de wethouder. „Ze zal toch niet de rietkragen ingedoken zijn," grap te één van de aanwezigen. Niet ie dereen kon er om lachen. Sommi gen begonnen een beetje zenuw achtig te kijken „Er zal toch mets gebeurd zijn?" Net op het moment dat een red dingsploeg het gebied werd inge stuurd, kwam de wethouder aan lopen. „Ik heb een rondje om de plas gemaakt," zei ze onwetend over de opschudding die ze had veroorzaakt. Rotterdam/Schiedam De 28- jarige Schiedammer T.J. die twee weken geleden voor de rechtbank diende te verschij nen maar niet kwam opdagen, is veroordeeld tot een gevange nisstraf van achttien maanden. De rechtbank acht bewezen dat de man zich schuldig heeft gemaakt aan een hele serie wo ninginbraken, autodiefstallen, heling en autokraken. Tegen hem werd twintig maanden cel geëist. Groot was de verwar ring toen de verdachte, een junk, bij de behandeling van de zaak schitterde door afwe zigheid. In juni verscheen hij wel voor de rechtbank. Toen werd de zaak aangehouden om hem te onderwerpen aan een psychologisch onderzoek. Dat onderzoek kwam er nooit De man werd wegens cellentekort op vrije voeten gesteld en bleek sindsdien onvindbaar. Zowel de raadsman als de offi cier van justitie wilde dat de zaak opnieuw werd opgescho ven tot de hoofdrolspeler in de justitiële klucht zou worden opgepakt, maar de rechtbank wide daar niets van weten. De verdachte woonde geruime tijd in het drugspand aan de Oost singel in Schiedam. In totaal pleegde hij zo'n twintig mis drijven in zijn woonplaats, Rot terdam en Viaardingen. Drie van de ten laste gelegde delic ten mochten hem volgens zijn raadsman niet worden aange rekend. De verdachte zou het drietal woninginbraken heb ben bekend uit angst voor een pak rammel dat de mededader hem anders zou geven. Boven dien zou zijn cliënt alleen op de uitkijk hebben gestaan. Maandag 26 september SCHIEDAM De Ark. CDA-iedenvergadenng, 20.00u. ROTTERDAM RSG. Kees Bos. 22.00u. Ahoy' Joe Cocker, 20.00u. De Doelen. The Dubhners, 20.15u. Doelencafé. Workshop Orkest Rotterdam, 22.00u. Rotown. Fred Kienhuis, 22.00u. Lantaren/Venster. Cu baans Filmfestival, 19.30 en 21.30u. Zaal de Unie. Magte en Kunst, 20.30u. Dinsdag 27 september SCHIEDAM Podium. Jamsessie. 21.00u. VLAARDINGEN De Meerpaal. Lezing over de histori sche opbouw van Viaardingen, 20,00u. D'Oude Stoep. Shot from the saddle (blues), 22.00u. MAASSLUIS Le Carillon. Thema-avond Intercul tureel Vrouwen Netwerk: 'De Jeugd heeft de toekomst', 19.30u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Cutup-Upper- cut, 20.30u. Luxor Theater. The sound of Motown, 20.15u. Ahoy'. Joe Cocker, 20.00u. Dizzy. Houdi- nfs, 22.00u. De Doelen. Orlando Kwartet, KLz. 20.15u. Groove Gar den. Phat Vibes Factory, 21.00u. Lantaren/Venster. Cubaans Film festival, 19.30 en 21.30u. Popular. Popifilm Doublebill, 20.00u. ROTTERDAM Alhambra Rikshjoscoop: 'Farewell to my Concubine' (al) dag. 4-6.45- 9.30 Alhambra 2; 'The Cowboy Way" (12) dag. 4-6.45-9.30. Calypso 1: 'Forrest Gump' (12) dag. 2-5-8. Ca- lypso-2: 'Four Weddings and a Fune ral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Ca- lypso-3: The Last Seduction' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: '1 love trouble' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 2: The Flint- stones' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'Beverly Hills Cop lil' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cine rama 4: 'Schmdler's List' (12) dag. 2-7.30. Cinerama 5: 'Four Wed- dmgsanda Funeral' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Corso: 'Clear and Pre- sentDanger' (16) dag. 1-3.45-6.30- 9,30. Imax Theater: 'Blue Planet' (al) do.vr.di.wo. 2. 'Mountain Gorilla' (al) do.vr.di.wo. 3. 'Free Willy' (al) dag. (beh.ma.) 7. 'Jurassic Park' (12) dag. (beh.ma.) 9.15. Venster 1: Ned.Premiere 'Muestra de Cine Cu- bano' dag. 8-10. Venster 2: 'Mue stra de Cme Cubano' dag. 7,30. 'La Primera Carga al Machete' ma. 'La Ultima Cena' di.wo. dag. Cubaanse muziekfilms: 'Nosotros la Musica en Nostalgia de Cha cha cha. dag. 9.30. Venster 3: 'Theo van Gogh's 06' dag. 8.10. 'Un'Amma Divisa in Due' dag. (beh.ma.) 10. Lumière 1: 'Wolf (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lu mière 2: 'The Client' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Lumière 3: 'The Geta way' (16) dag. 6.45-9.30. Lumière 4: 'StrikmgDistance' (12) dag. 6.45- 9.30. Thalia: 'Speed' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Door Sander Sonnemans Schiedam Geen Marco Borsato, maar Piet Veerman. Voor het pu bliek gisteren op de zondags markt, de laatste dag van de twee weekendjes Brandersfeesten, maakte het geen verschil. Op het laatste moment had de organisa tie een vervanger ingeschakeld omdat Borsato op doktersadvies rust moest houden. De Volendam- se zanger trok honderden toe hoorders naar de Broersvest maar was lang niet zo swingend als Borsato met zijn nieuw single 'Dromen zijn bedrog'. Hier en daar werd wel een dansje ge maakt, maar echt plat kreeg Veer man de meute niet. Voorproefje Op muziekgebied kwamen de tienduizenden bezoekers het af gelopen weekeinde behoorlijk aan hun trekken. De cafés die als voorproeve op de jazz- en blues nacht van zaterdag ook op vrij dagavond muziek in huis hadden gehaald, kregen nauwelijks be langstellenden over de vloer. Op de Hoogstraat kon een kanon wor den afgeschoten. Dat was zater dag wel even anders. Bij tapperij Het Weeshuis, 't Stappertje en ca fé 't Paard was er geen doorko men aan. Ook café De Unie had over klandizie niet te klagen. Uit bater Frans Leermakers had zowel zaterdag als zondag ver schillende bands in huis en tel kens weer was zijn muziekplein voor de deur afgeladen. Overigens hielden niet alle kroeg bazen zich zaterdagnacht aan het thema. In verschillende cafés was de jazz ver te zoeken en hier en daar viel niet eens live-muziek te beluisteren. Toch zaten ook die kroegen stampvol, zelfs de zaken die niet op de populaire route door het centrum lagen. Café Scyedam aan de Oude Sluis was er zo een. Daar kreeg een ouderwetse juke box de bezoekers op de dansvloer. Even leek het er op dat de mu zieknacht in het water zou vallen omdat het rond zes uur begon te regenen. De horecabazen konden opgelucht ademhalen en hoefden niet bang te zijn dat ze met hun biervoorraad zouden blijven zit ten. Zo tegen tienen klaarde het weer op en stroomde het centrum vol. Aanvankelijk leek de politie een rustige nacht tegemoet te gaan, maar later op de avond moest meermalen warden opge treden. Op de Koemarkt werd een 22-jari- ge Schiedammer het slachtoffer van een agressieve automobilist. Het slachtoffer moest met een he vig bloedende keelwond naar het ziekenhuis worden afgevoerd. Volgens een getuige werd hij met een bierglas van oor tot oor 'open- geritst'. Ook raakten enkele jon geren slaags en werd er met traan gas gespoten. Rond drie uur moest de politie op de Hoogstraat een groep vechtende wouwen uit elkaar halen en werden enkele knokpartijen in de kiem gesmoord. Diverse mensen beko gelden elkaar met glaswerk, maar ongelukken deden zich niet voor. De volgende dag verliep aanmer kelijk rustiger. De zondagsmarkt ontpopte zich tot de absolute top per van de Brandersfeesten. Tien duizenden schuifelden door de binnenstad. Ook het vuurwerk vanaf het Stadskantoor, dat tradi tioneel het volksfeest uitluidt, trok veel bekijks. Den Haag/Vlaardingen Het Plaatse lijke Educatief Centrum (PEC) in Viaardingen is bij de Raad van State in beroep gegaan tegen het feit dat de provincie Zuid-Holland 20.000 gul den subsidie heeft teruggevorderd. GS namen dat besluit omdat het PEC destijdsin 1990 over een vermo gen van twee ton bleek te beschik ken. Penningsmeester M. Goedhart van het PEC liet tijdens een hoorzit ting bij de Raad van State weten dat dit geld was gereserveerd vcor het andere onderkomen dat inmiddels is gevonden aan de Comelis Houtman straat. „De subsidie van de provincie was bedoeld voor cursussen voor mensen zonder werk en daar hebben we het geld ook voor gebruikt. Het is onbehoorlijk om de subsidie terug te vorderen, want de provincie vraagt dan in feite geld terug dat niet van de provincie afkomstig is," aldus Goed- knegt. Een woordvoerder van de provincie stelde dat aan de subsidie duidelijk de voorwaarde was verbonden dat het PEC niet in staat zou zijn uit ei gen middelen de betreffende cursus sen te financieren. Achteraf bleek dat het PEC dus wel over eigen vermo gen beschikte. Het teruggevorderde bedrag moest aan de provincie wor den terugbetaald, maar via de Raad Vdn State hoopt het PEC toch weer de beschikking te krijgen over het geld. De Raad van State doet over twee maanden uitspraak. Op donderdag 29 september a.s. zal het ONS een begin maken met werkzaamheden aan een hoofdtransportleiding van het drinkwater. Gedurende deze periode zal de hoofdtransportleiding uit bedrijf worden genomen en Schiedam via andere leidingen worden voorzien van drinkwater. Als gevolg van de werkzaamheden kan er bruin water uit de kraan komen. De verwachting is dat deze overlast in de eerste week (29 september tot 7 oktober) van de werkzaamheden het grootst zal zijn. De werkzaamheden zijn noodzakelijk om de drinkwatervoorziening op een betrouwbaar peil te houden. Wat te doen bij roestklachten? Controleer voor het gebruik van de wasmachine of het drinkwater dat uit de kraan stroomt helder is. Het bruine water dat mogelijk uit de kraan komt, is overigens niet schadelijk voor de gezondheid. Mochten er roestvlekken in uw wasgoed komen dan adviseren wij u het goed nat te houden en opnieuw te wassen. Oppervlakkige roestvlekken kunt u door inwrijven met een schijfje citroen verwijderen. Mocht dit geen succes hebben, gebruik dan een viekkenstift voor roestvlekken en was opnieuw. Ook wasserijen beschikken over effectieve roestverwijderaars. Overlast tijdens de werkzaamheden is niet te vermijden. Het ONS zal echter trachten deze overlast tot een minimum te beperken. Voor meer informatie kunt u tijdens kantooruren contact opnemen met onze Klantenservice telefoonnummer (010) 26210 00. Viaardingen De Broekpol der biedt goede mogelijkhe den voor de verdere ontwik keling tot een interessant na tuur* en recreatiegebied. De gemeente Viaardingen zal dan wel een duidelijke keuze moeten maken uit verschil lende scenario's. Het tot nu toe gevoerde 'groenbeleid' in de Broekpolder hangt als los zand aan elkaar. Dat is de belangrijkste con clusie uit 'Viaardingen s Broekpolder, de groene op tie', eeri rapport dat het Insti tuut voor Bos- en Natuuron derzoek in Wageningen heeft verricht in opdracht van de gemeente Viaardin gen. Het rapport wordt mor genavond besproken in de raadscommissie voor Ver keer, Vervoer en Groen. Vori ge week kregen de wethou ders Van der Steen en Van der Windt de eerste exempla ren Het rapport is bedoeld om de gemeenteraad te hel pen bij het vormen van een mening over de defitieve be stemming van de Broekpol der In de Structuurschets voor Viaardingen zijn voor de Broekpolder drie mogelij ke bestemmingen aangege ven: natuur, woningbouw en een combinatie van beide. Omdat de raad met over één nacht ijs wil gaan, worden de voor- en nadelen van alle mo gelijkheden uitvoerig onder zocht. Het Wagemngse insti tuut concludeert dat de Broekpolder als natuurge bied een belangrijke functie kan hebben, juist omdat in een verstedelijKte omgeving grote behoefte bestaat aan groen van enige omvang. Be halve voor de mens, is een groene polder ook van be lang voor veel diersoorten. Er komen veel verschillende vogels en insecten voor. Valt de politieke keuze uit eindelijk op groen, dan moet er wel het een en ander ge beuren om de polder echt in teressant te maken. Doordat de politiek de optie woning bouw altijd heeft opengehou den, is er nooit een conse quent beplantingsbeleid ge voerd. De gemeente hield zich bovendien aan de huidi ge indeling in 'loswallen', zonder plannen te maken voor een ruimtelijke herin deling. Terwijl het 420 hecta re grote gebied op veel ver schillende manieren kan worden ingevuld. Bijvoor beeld door er waterpartijen in aan te leggen. Het INB-rapport pleit dan ook voor een doorbreking van de huidige, eenzijdige ontwikkeling van de plan- ten- en bomengroei. Dat de polder, in de jaren zestig op gespoten met giftig ha- venslib uit Rotterdam, is ver vuild met onder andere in secticiden en zware metalen, hoeft geen belemmering te zijn voor de plantengroei. Beplantingsproeven hebben uitgewezen dat veel boom soorten daar betrekkelijk weinig hinder van ondervin den. Sanering van de bodem moet op den duur wel wor den overwogen, meent het Wageningse instituut. En op korte termijn is een goede af watering, waarbij de giftige stoffen uit het grondwater worden gefilterd, noodzake lijk.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1