Woningenrij is beter en goedkoper geluidsscherm' Lesbiennes niet welkom bij dansscholen ajjay Aj jtfpii GO 'Van een kwam het ander' College weer de wijk in Conceptnota's ter inzage Sport en Spe! reikt cheques uit Roddelcircuit moet bijdragen aan veiligheid MODEHUIS Igenda Minder hinder van wasserij Rotterdams Dagblad i ''-^0/ |fj ff fgf Dinsdag 27 september 1994 Door Ben van Haren Vlaardingen Het economisch draagvlak van de Westwijk in Vlaardingen zou zeer gediend zijn met de bouw van koopwo ningen. Het leefklimaat verbetert en de bouwmogelijkheden in de wijk groeien met de terugdringing van de herrie van het autoverkeer, dat over de rijksweg A 20 rijdt. De rijksoverheid heeft echter voorlopig geen geld beschikbaar voor de aanleg van een geluidsscherm langs die weg, bleek na klachten van bewoners. Met die wetenschap stelde PvdA- raadslid Roovers ruim een jaar ge leden de gemeenteraad voor on derzoek te doen naar de bouw van geluidswahvonmgen in de groen strook vanaf het handbalveld van WÏK aan de Hugo de Vnesstraat tot aan het voetbalveld van For- tüna aan de Marathomveg. De meerderheid van de gemeente raad steunde dit voorstel. Het onderzoek is nu afgerond en een ambtenarengroep zal mor genavond de raadscommissie stadsontwikkeling van de resulta ten op de hoogte stellen. In de hoop, dat wethouder Kees van der Windt toestemming krijgt om sa men met de provincie bij de mi nisteries van VROM en Verkeer en Waterstaat aan te dringen op dispensatie voor twee formele re geltjes. Op het Haagse provincie huis is al instemmend geknikt naar het revolutionaire Vlaar- dingseplan. De enthousiaste projectleider Pe ter Hofman van de Dienst Stads werk in Vlaardingen zegt: „Het is een ideale oplossing. Het gaat om 145 woningen van twee- a drie honderdduizend gulden op een stuk grond, dat anders geen geid- opbrengst zou hebben voor de ge meente. Bovendien wordt door de bouw van deze huizen enkele mil joenen uitgespaard aan milieu- voorzieningen, die anders verder op in de wijk nodig zouden zijn." Hij verwacht, dat op de ministe ries ook gunstig wordt gereageerd op het VEaardingse plan. Het zou overigens betekenen, dat deze ge meente de landelijke primeur krijgt voor geluidswalwoningen. „De kosten van de bouw van een geluidsscherm vervallen, terwijl de minister ook nog geld bespaart omdat dan voor veel minder wo ningen in de Westwijk kosten van geluidsisolatie gemaakt hoeven worden. De woningenrij wordt na melijk acht in plaats van drie me ter hoog, zoals voor schermen ge bruikelijk is. En die hoogte is be palend voor de hinder in de ach terliggende woningen." Uit akoestisch onderzoek is geble ken dat de afschermende werking van een rij woningen aanzienlijk groter is dan van zo'n geluids scherm. In het eerste geval is een geluidreductie van 2 tot 14 decibel te verwachten. Bij een scherm van drie meter komt het neer op slechts 0 tot 8 dbA. Hofman: „Indien de geluidswal woningen worden gebouwd, wordt - op enkele woningen na - de saneringssituatie in de West wijk opgeheven." Het geluidsniveau aan de voorzij de van de nieuwe woningen zelf zal ver onder de voorkeursgrens waarde uitkomen. Ook de kwali teit van de lucht is gemeten langs de rijksweg. Op de plek waar de woningen zijn gepland blijven de hoeveelheden koolmonoxyde, stikstofdioxide en benzeen ver onder de wettelijk omschreven grenswaarden voor woningbouw locaties. Hofman ziet nog een ander voor deel van het plan: „Het gezicht op Vlaardingen zal met zo'n groene- geluïdswal ook veel vriendelijker worden dan als er een kilometer lang scherm wordt opgetrokken." Geluidwand De inpassing van de door archi tect Andries van Wijngaarden ontworpen brede woningen van drie verdiepingen bleek minder moeilijk dan aanvankelijk ver wacht. Wel moest rekening wor den gehouden met de bestaande groenstrook, waarin een singel en fietspad zijn opgenomen, en en kele belangrijke leidingen liggen. De singel zal gedeeltelijk vergra ven worden in de richting van de bestaande bebouwing waardoor ruimte beschikbaar komt voor parkeerplaatsen en een nieuw fietspad. De aanwezigheid van de perslei ding, waar het rioolwater van Schiedam doorheen gaat naar de zuiveringsinstallatie De Groote Lucht, verhindert echter het stor ten van een brede geluidwal tegen sommige huizen. Op die plekken zal de, dun begroeide achtermuur van de nieuwe woningen als ge- luidwerende wand dienst doen. In verband met dit verschil spreekt men op het stadhuis in middels niet meer van geluids walwoningen, maar van geluid- wandwoningen. Vlaardingen Berthus van Saus en zijn vrouw Marie hebben lange tijd lief en leed gedeeld. Gisteren was het 60 jaar ge leden, dat het paar trouwde in Vlaardingen. Reden genoeg voor een groot feest. In hun woning in verzor gingstehuis Drieen-Huvsen was het een drukte van belang. „Wij hebben een heel grote familie. Er ko men vandaag zo'n honderd mensen langs," zegt de stralende-echtgenote. Zij gaat zeer regelmatig'naar de bejaardensoos van het tehuis. „Om te klaverjas sen. Dat doe ik heel erg graag," aldus de 78-jarige. Berthus (83) ging vroeger altijd mee, maar om ge zondheidsredenen kan dat helaas niet meer. Dat was vroeger wel anders: toen zat hij altijd op de vaart. Berthus ging al op 14-jarige mee als matroos op een vissersboot. Later stapte hij over op de koopvaar- dij. Het paar heeft elkaar volgens de vrouw des huizes op een 'doodgewone manier' ontmoet. Maria Schenk, zoals zij toen heette, was (en is) een goede vriendin van Berthus' twee zussen: „En zoals wel vaker ge beurt; van het een kwam het ander." Maassluis Burgemeester, wethouders en raadsleden maken donderdag 29 september een wijkwandeling door de Steendijkpolder-Noord. De wandeling begint om 15.30 uur bij het verpleeghuis Driemaashave aan de Stadsmolen. Om zo veel mogelijk vragen van de wijkbewoners te kunnen beantwoorden, laat het ge meentebestuur zich vergezellen van ambtenaren en vertegenwoordigers van de Woning Stichting Maas sluis, politie en het nustbednj f Zoals gebruikelijk is er na afloop van de wijkwande ling een ïnloopbijeenkomst voor de wijkbewoners in het restaurant van Driemaashave. Het echtpaar van Saus legt Kaartje Foto Roel Dijkstra In de hal van het stadhuis liggen tot 10 oktober de conceptnota's minimabeleid en fraudebeleidsplan voor belangstellenden ter inzage. Mensen die daarop willen reageren, kunnen dat schriftelijk doen door een brief te sturen naar het college Ook mondeling kunnen meningen en opmerkingen worden geventi leerd Voor de nota minimumbeleid kan men terecht bij Th. Jonkman van de afdeling ondersteuning wel zijn Over het fraudebeleidsplan kunnenmondelinge reacties worden doorgegeven aan B. Godthelp van de afdeling sociale zaken en werkgelegenheid. Beide nota's en het verslag van de inspraakreacties komen 1 november in de vergadering van de raads commissie sociale zaken aan de orde. Maasland Twee instellingen voor ontwikkelingswerk m Maas land hebben een cheque van elk 30.750 gulden ont vangen voor ziekenhuisprojecten m Ghana en Zaïre. Het geld is de (record)opbrengst van de in juni ge houden Sport en Speldagen ir. Maasland. Voorzitter Albert van Leeuwen heeft de cheques uitgereikt aan Koos van Woerden van de Ghana-eommissie, en aan Adnaan Verduyn van stichting De Zaaier. Van Leeuwen noemde de opbrengst van 61.500 gul den netto 'een formidabel bedrag'. „Dat kanalleen in een hecht dorp ais Maasland en dankzij de inzet van veel vrijwilligers.'' Dinsdag 27 september VLAARDINGEN Vrouw en auto. Buurthuis de Pijpe- laar ism st Coerke. (drie lessen, ƒ30). Relatie moe der-dochter. St. Coerke. 19.30-21 30u (tien bijeen komsten, ƒ35). Assertiviteit. St. Coerke, 19.30-21.30u (tien bijeenkomsten, ƒ35). Woensdag 28 september SCHIEDAM Ontspannen bewegen 55+, DC de 4Mo- lens. 14.00-15 30u (twaalflessen, ƒ75). VLAARDINGEN Opfriscursus zelfverdediging, St. Coerke, 13.3O-15.30u, (ook 5 oktober, ƒ6 per keer). Donderdag 29 september VLAARDINGEN" Iedere tijd is leeftijd. St. Coerke, 9. '5-11 A5ui of 19.39-21.30u. Tien bijeenkomsten, ƒ35. Redactie Waterweg: Jelle Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT Vlaardingen Postbus 4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 Door Sander Sonnemans Vlaardingen 'Dansen is plezier voor twee', luidt de slogan van de Nederlandse dansscholen. Voor Janny Mooy en Adrie Rooden- burg uit Vlaardingen gaat die vlie ger niet op. Zij willen samen dans en, maar mogen dat niet. De dans scholen in hun woonplaats weige ren het tweetal op de vloer. Janny en Adrie voelen zich gedis crimineerd door de dansschool houders Hans van Rijswijk en Alex Gast van Sitton. Beide vrou wen zijn lesbisch en worden op grond van hun seksuele geaard heid niet toegelaten. Ze mogen er wel op les. mits ze met een man nelijke partner dansen. Dat willen de vriendinnen niet. Ze zijn eikaars partner en willen samen de foxtrot, cha-cha-cha, rumba en wals onder de knie zien te krijgen. De Vlaardingse vrouwen waren voorheen wel in de Haagse vesti ging van de ABC-dansscholen welkom. Omdat Janny (38) en Adrie (43) de hofstad op den duur te ver weg vonden voor anderhalf uur dansles in de week, besloten ze zich in hun woonplaats in te schrijven voor dansles. Daar stootten ze echter hun neus. Nie mand wil de lesbiennes over de vloer hebben. „Beide dansscholen melden in hun advertenties dat ze zich rich ten op de jeugd, ouderen en pa ren. Ook zeggen ze dat de lessen zijn aangepast aan de moderne tijd. Het is alleen triest dat de dansschoolhouders in hun denk wijze niet zijn meegegaan met de tijd," meent Adrie Roodenburg. „We worden kortweg geweigerd met de mededeling dat ze er riet aan beginnen. Dansen is volgens hen iets tussen man en vrouw.' „Vooral Van Rijswijk reageerde heel lomp," vertelt Janny Mooy geïrriteerd. .,'Ik wil niet dat vrou wen met elkaar dansen,' zei hij. 'Ik heb zelf een zus die zo is.' Op mijn vraag wat dat er mee te ma ken had, kreeg hij een rood hoofd en zei niets terug. We werden zeer onfatsoenlijk te woord gestaan. Er Ai-o? Janny Mooy en Adrie Roodenburg hebben van armoe maar onderdak gezocht bij een dansschool in buurgemeente Schiedam. Foto Roel Dijkstra was geen discussie mogelijk. Ook Sitton wil ons niet hebben omdat we lesbisch zijn. Pure discrimina tie." „Het klopt dat wij de wouwen hebben geweigerd." reageert Hans van Rijswijk van de dans school aan de Westhavenkade. „Wij willen met dat mannen met mannen en vrouwen met vrou wen dansen. Als de dames dat dis criminatie noemen, moeten zij dat weten. Er wordt tegenwoordig al gauw gezegd dat je discrimi neert. Bij ons wordt alleen met een partner gedanst. En partners zijn voor mij een man en vrouw die samen dansen. Overigens heeft mijn vrouw de dames keurig te woord gestaan, maar zij wilden haar standpunt gewoon niet be grijpen." Van I. Gast, danslerares van Sit ton in Vlaardingen, mogen de les bische vriendinnen gerust bij haar op dansles. „Mits ze met een man dansen. Iets anders is vol gens onze regels niet mogelijk. Op een vrije dansavond vind ik het geen probleem als twee vrou wen met elkaar dansen, op disco- muziek gebeurt dat vaak genoeg. Maar homo's of lesbische vrou wen die met elkaar dansen, nee. Daar zijn we nog niet aan toe. Er komen hier wel homofielen, maar die dansen met een wouw." De zoektocht naar een dansschool in de omgeving die Janny en Adrie wél accepteert, voerde het lesbische tweetal naar Schiedam. Ze lessen elke zondagavond bij Sitton. Eigenaar Kees Sitton legt uit waarom de vrouwen bij hem wél welkom zijn. „Heel simpel. Ik heb er geen pro blemen mee. maar heb de dames wel gezegd dat het niet kan als de klanten er wél een probleem van zouden maken. Vorige week heb ben ze hun eerste les gehad. Het ging prima. Ik heb geen onverto gen woord gehoord. Op feestjes danst tante Mien toch ook met tante Sjaan een walsje?" Over de bedrijfsvoering in de Vlaardingse vestiging van Sitton heeft de Schiedammer niets te vertellen. „Die zaak heb ik ver huurd aan het echtpaar Gast dat mijn naam aan hun dansschool verbonden houdt." Janny Mooy tenslotte: „Bij de eer ste dansles werd wel even vreemd naar ons gekeken. Maar een wan klank hebben we niet gehoord. Gelukkig is de denkwijze van de heer Sitton niet uit het jaar nul." Schiedam De gemeente Schiedam wal actie ondernemen tegen onveiligheid in de stad. Uit peilingen is gebleken dat veel Schiedammers zich met meer veilig voelen op straat en dat het aantal delicten toeneemt. Half oktober wordt een plan samengesteld voor een nieuw veiligheidsbeleid, dat m het verlengde ligt van het landelijke project Integraal Veilig heidsbeleid. Volgens dit project werken burgers en overheid samen om criminaliteit en een onveilig gevoel de kop in te drukken. Vroegere projecten strandden vaak, omdat de ambtenaren teveel op hun eigen vakgebied werkten en met in de gaten hielden wat anderen deden. „Wij moeten van die hokjes-gedachte af," zegt Mare Lemmink. beleidsmedewer ker veiligheid. „Wil er meer worden bereikt, dan is samen werking onontbeerlijk. Samenwerken is samen scoren! Geert-Jan Fetter, secretaris van het project bij het ministe rie van Binnenlandse Zaken, bevestigt dat: „Veiligheid is iets wat ons allemaal aangaat. Niemand alleen kan die onvei ligheid bestrijden! Eigenlijk is een integrale aanpak in Schiedam niet nieuw. De stad kent het zogenaamde wijkbe heer, waarin burgers en overheid samenwerken. Lemmink: „In feite borduren wij voort op bestaande beveiligingsprojec ten. Maar aangezien mensen zich nog steeds onveilig voelen, is er reden genoeg iets nieuws te proberen! Allereerst worden per wijk de problemen geïnventariseerd. Schiedammers kunnen aangeven waarom zij zich onveilig voelen en waar volgens hen de problemen liggen Samen met gegevens van de politie (aangifte- en inbraakcijfers) kan dan worden afgeleid welke problemen er zijn in een wijk. Hierin schuilt een gevaar. Alles uitgebreid onderzoe ken levert wel betrouwbare gegevens op, maar duurt te lang. Geert-Jan Fetter: „Die cijfertjes zijn dan al weer verouderd en dus onbruikbaar. Daarom promoten wij bij de gemeenten Doe meer met ongeveer. Durf iets te doen met watje al weet. Ook al is het niet helemaal duidelijk! De inwoners zelf zijn de onmisbare schakel m die probleem inventarisatie, is gebleken in Rotterdam. Ton Peters, pro jectleider van geïntegreerd veiligheidsbeleid in Rotterdam, stelt het als volgt: „In de wijken, op straat dus, zitten de ex perts. Die mensen weten wat er leeft, wat hun onveiligheid veroorzaakt. Hun kennis raadplegen is noodzakelijk! Naast de deelnemers aan het wijkbeheer maken de Schiedamse ambtenaren ook gebruik van het 'roddelcircuit'. Ton Peters: „Efke stad heeft een groep mensen, die elkaar regelmatig tegenkomt en praat over de misdaad in hun buurt. Meestal gebeurt dat in winkels, waar de verkopers meestal nog eens olie op het vuur gooien. Gevoelens van on veiligheid, die zulke mensen hebben, kunnen zij in het alge meen makkelijk verklaren." Als u op zoek bent naar een mantel of coat van topkwaliteit dan mag u modehuis Alja niet voorbij lopen. Wij staan bekend om onze ongeëvenaarde col lectie met wereldbe roemde merken als Hensei Mortensen, Classic, Jobis, Marcona en May, U zult een bezoek aan ons modehuis zeker de moeite waard vinden. bnUid f Broers vest 109 - 113, SCHIEDAM Tel.; 010 - 426 03 96 Ook op maandagmiddag en donderdagavond geopend. 5 Dinsdag 27 september SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN De Meerpaal. Lezingoverdehiston- sche opbouw van Vlaardingen, 20.00u. D'Oude Stoep. Shot from the saddle (blues), 22.00u. MAASSLUIS Le Carillon. Thema-avond Intercul tureel Vrouwen Netwerk: 'De Jeugd heeft de toekomst', 19.30u. ROTTERDAM Lantaren/Venster. Cutup-Upper- cut, 20.30u. Luxor Theater. The sound of Motown, 20.15u. Ahoy'. Joe Cocker, 20.00u. Dizzy. Houd- m's, 22.00u. De Doelen. Orlando Kwartet, Kl.z. 20.15u. Groove Gar den. Phat Vibes Factory, 21.00u. Lantaren/Venster. Cubaans Film festival, 19.30 en 21.30u. Popular. Popifilm Doublebill, 20.00u. Woensdag 28 september VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. Dot Lot, 14.Q0u. Madeline Bell &The Swing- mates, 20.15u. Holyweg. Rond vaart, 14.00 en 15.00u. Grote Kerk. Orgelconcert, 12.45u. ROTTERDAM The Act. Jam Sessie, 22.00u. Ahoy'. Patnck Bruel, 20.00u. De Doelen. Mozart Requim, Grz. 20.15U. Bibliotheektheater. Me- tamorphosen, 20.30u. Lantaren/ Venster. Cutup- Uppercut. 20.30u. Luxor Theater. The sound of Mo- town. 20.15u. Rotterdamse Schouwburg. Heartbreak House, Gr.z. 20.15u. Rotterdamse Dans groep, Kl.z. 20.30u. Lantaren/Ven ster. Cubaans Filmfestival, 19.30en 21.30u.St.Droomtheater.Sprook- jes, heksenverhalen endoeprogram- ma'sl5.00-16.30u. De Focus. Km- derfilmmiddag.i4.00u. Plaswijck- park. PoppentheaterAnnekeStrack, 15.00u. Doelencafé. Bebop Jam session, 22.00u. Café Floor. He- leen Live, 21.30u. Groove Garden. What'sCookm, 21.30u. H olland Ca sino. Ron Griffioen, 18.00u. Popu lar. Larry Garner, 21.0Ou. RSG. Wild Romance. 22.00uSorbon ne. Ernst Low, 22.00u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Farewell to my Concubine' (al) dag. 4-6.45- 9.30. Alhambra 2: The Cowboy Way' (12) dag. 4-6.45-9.30. Calyp so 1: 'Forrest Gump' (12) dag. 2-5- 8. Cafypso-2: 'Four Weddings and a Funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. CaIypso-3: The Last Seduc tion* (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 1: 'I lovetrouble' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30, Cinerama 2: 'The Flmtstones' (al) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 3: 'Beverly Hills Cop III' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 4: 'Schindler's List' (12}dag. 2-7.30. Cinerama 5: 'Four Weddings and a Funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Clear and Present Danger' (16) dag. 1- 3.45-6.30-9.30. (max Theater: 'Blue Planet' (al) wo. 2. 'Mountain Gorilla' (aljwo^. 'Free Willy'(al) dag. 7. 'Jurassic Park' (12) dag. 9.15. Venster 1: Ned.Premiere 'Muestra de Cine Cubano'dag. 8-10. Venster 2: 'Muestra de Cine Cubano' dag. 7.30. 'La Ultima Cena' wo. dag. Cu baanse muziekfilms: 'Nosotros la Musica en Nostalgia de Cha cha cha. dag. 9.30. Venster 3: Theo van Gogh's 06' dag. 8.10. 'Un'Amma Di- visa in Due' dag 10, Venster 4: '9 Pajarodela Felicidad' dag. 8. Lumïè- re 1: 'Wolf (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Lumière 2: The Client' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lumïère3: The Getaway' (16) dag. 6.45-9.30. Lumière 4: 'Stnkmg Distance' (12) dag. 6.45-9.30. Rex: 'Stray Cats' (18) dag.vanaf 12 d oort .voorstelling Thalia: 'Speed' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Vlaardingen Omwonenenden van wasserij Lips De Hoop BV aan de Landstraat in Vlaardingen zul len moeten leren leven met de overlast die het bedrijf soms ver oorzaakt. De gemeente Vlaardin gen is het eens met de buurtbewo ners dat de wasserij eigenlijk niet in een woonwijk thuishoort, maar zegt niet over de juridische en fi nanciële middelen te beschikken' om het bedrijf te verplaatsen. Ongeveer dertig buurtbewoners, klaagden in mei bij de gemeente schriftelijk over de hinder. De stoomuitstoot van Lips lijkt vol gens omwonenden op een fijne motregen. Sommige buurtbewoj ners zeggen dat deze stoom jeuk veroorzaakt. Staat de wind de kant van hun woningen op, dan is het niet mogelijk gebruik te ma ken van tuin of balkon, luidt een andere klacht. Na overleg met de Dienst Milieu heeft de wasserij- directie aangekondigd een warm tewisselaar en condensator :n de stoominstallatie te zullen plaat sen, De nieuwe installatie wordt in oktober in gebruik genomen. De gemeente verwacht dat de hin der daardoor sterk zal afnemen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1