11 ONS overweegt schadevergoeding Rotterdams Dagblad Wasdag in Schiedam-Noord draait door bruin water uit op drama Anderhalf miljoen voor uitbreiding basisschool Kethel üisKSa sfeSSgü' Deelraadsbestuur wil 'speerpunten' houden Soap-persiflage naar filmfestival Tilburg Forse lastenverzwaring voor Maaslandse burgers «tpitfel*/5v Benzinepomp op sleeptouw Even videotheek in: fiets weg Politie-actie tijdens Furiade Woningbouw Spalandlaan Winkeldief ontsnapt Zoektocht naar vermiste ingenieur gestaakt Woningen langs rijksweg ideaal als geluidswal wÊÊm >Sf84fe'tf wi- 'ft:!' 'i P'>M*VK MWR»!' VV-2.--V;.. Dinsdag 27 september 1994 Vlaardingen Een automobilist die gisteravond benzine tankte bij Sintmaartensdijk aan de Delta weg, veroorzaakte bij het wegrij den een flinke schade. De 19-jari- ge bestuörder bleef met de trek haak achter zijn auto in de slang steken. Toen de man inschakelde en gas gaf, trok bij de pomp omver. De brandweer moest er aan te pas ko men om de rommel op te ruimen. Schiedam Een klant van de vi deotheek aan de Gerrit Verboon- straat in Schiedam is gistermid dag het slachtoffer geworden van een rappe fietsendief. De man zette zijn mountainebike niet op slot omdat hij alleen even een videoband terug moest bren gen, Toen hij weer buiten kwam, bleek zijn fiets te zijn gestolen. Erwerd met behulp van een agent in burger nog wel een zoektocht gehouden in de omgeving, maar die leverde niets op. MaassluisDe Maassluise politie start komend weekeinde tijdens de Furiade in het centrum met een verhchtingsactie. Tijdens de festiviteiten mogen bezitters van brommers, scooters en fietsen gratis de verlichting op hun tvvee- wielers laten controleren. Eventu ele gebreken kunnen ter plekke worden verholpen. Er staat een speciale fietseontrolebus waar nieuwe onderdelen verkrijgbaar zijn en reparaties worden uitge voerd. Ook automobilisten krijgen de kans kosteloos de verlichting van hun voertuig na te laten kijken. Tot 1 november kunnen ze daar voor terecht bij automobielbedrij ven die hun medewerking aan het project hebben toegezegd. Het verlichtingsproject wordt ook in Hoek van Holland uitgevoerd. Doel is de verkeersveiligheid te bevorderen. Uit onderzoek is ge bleken dat van ongeveer 20 pro cent van de auto's en 75 procent van de (brom)fietsen de verlich ting niet in orde is. Na de preventie acties gaat de po litie controles uitoefenen in Maas sluis en Hoek van Holland. Dan wordt zonder pardon bekeurd als de verlichting gebreken vertoont. De actie loopt tot maart volgend jaar, Los van de op hande zijnde actie werd gisterochtend in verband met de dichte mist in verschillen de delen van Maassluis gecontro leerd op de verlichting. Drieën dertig weggebruikers werden be keurd. Zesentwintig van hen re den zonder licht. Ook werden andere verkeersover tredingen geconstateerd. Drie be stuurders reden door rood; een reed over een fietspad en weer een ander had zijn auto verkeerd geparkeerd. Vlaardingen Aan de Spaland laan in Vlaardingen beginnen in oktober de bouwwerkzaamheden voor 24 koopwoningen. De huizen worden opgeleverd in drie typen, die allen vanaf 200.000 gulden gaan kosten. Me typen bestaan uit twee verdiepingen en hebben een grote tuin. Verschillende woningen krijgen een dakterras met bovenbouw. Bij andere woningen wordt naast het dakterras en bovenbouw een garage gebouwd. Geïnteresseerden kunnen zich nu inschrijven. Schiedam Inwoners van Schiedam-Noord krijgen mogelijk een vergoeding' voor de schade die zij gisteren hebben gele den door een blunder van het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam. Door werkzaamheden aan de drinkwaterleiding kwam in het noordelijk stadsdeel enkele uren achtereen bruin water uit de kraan. Dat leidde tot honderden klachten over vuil en soms onbruikbaar geworden wasgoed. Schiedam Een 30-jarige Rotter dammer die aan de 's-Graveïand- seweg in Schiedam was betrapt op het plegen van een winkeldief stal, is aan de politie ontkomen. De man werd door het winkelper soneel in de kraag gegrepen en werd vastgehouden in het kan toortje. Voordat de gewaarschuwde poli tie arriveerde, zag de dief kans te ontsnappen. Een klant probeerde de dader nog tegen te houden, maar staakte die poging omdat hij werd bedreigd. Het ONS stelt vandaag een adver tentie op waarin gedupeerden worden opgeroepen een brief te schrijven met een specificatie van de geleden schade. Aan de hand daarvan zal het nutsbedrijf bekij ken of een vergoeding reeel is. Over de mate van schadeloosstel ling zou vanochtend worden over legd door de ONS-direetie. „Het is duidelijk dat de klanten met de dupe mogen worden van onze fou ten," aldus een woordvoerder. Het ONS zit lelijk met de zaak in zijn maag, omdat juist gisteren brieven werden bezorgd met de aankondiging dat er pas vanaf donderdag 29 september bruin water uit de kranen zou kunnen komen als gevolg van werkzaam heden aan de hoofdwaterleiding. Dat dit al enkele dagen eerder ge beurde dan gepland, bracht niet alleen inwoners van Noord, maar ook het ONS-personeel tot ver bijstering., „We staan voor een raadsel," al dus de ONS-voorlichter. „Giste ren is begonnen met voorberei dend werk, maar uit niets bleek vooraf dat dit kon leiden tot klach ten over bruin water. We moeten nog uitzoeken hoe dat mogeiijk is geweest." Roestdeeltjes Het voor donderdag aangekon digde karwei, dat zo'n zes weken zal duren, houdt verband met on derhoud aan de hoofdwaterlei ding. Het drinkwater wordt dan tijdelijk via twee andere leidingen naar de afnemers in heel Schiedam geleid. Vooral in het be gin kunnen dan roestdeeltjes meekomen. In de brief aan de af nemers legt het nutsbedrijf uit dat vuil wasgoed behandeld kan worden met een schijfje citroen of een middeltje van de drogist. Veel huisvrouwen in Schiedam- Noord die gisteren traditiege trouw de maandagse was deden, trekken dat advies in twijfel. Om het aanbevolen schijfje citroen wordt honend gelachen. Een van de gedupeerden: „Welk middeltje ik ook gebruik, deze vlekken krijg ik er nooit meer uit. Ik zit met ze ker tweehonderd gulden schade." Schiedam De protestants-chris telijke basisschool Kethel in Schiedam krijgt ruim anderhalf miljoen gulden voor uitbreiding, onderhoud en aanpassing van het schoolgebouw aan de Vlaarding- seweg. Met de gemeentelijke sub sidie kunnen de lessen voortaan worden gegeven m één gebouw. Momenteel is de school gehuis vest in drie panden. Basisschool Kethel komt voort uit een fusie per 1 augustus van de Dokter van der Kuijschool en de Koningin Julianaschool. Ket plan voor aanpassing en uitbreiding van het gebouw aan de Vlaarding- seweg 23, met vijf lokalen en en kele andere ruimten, is een uit drukkelijke wens van het nieuwe schoolbestuur. Die wil zo snel mo gelijk alle elf groepen in één ge bouw huisvesten. Na de aanpas sing worden de voormalige Dok ter van der Kuijschool aan het Bachplein en het in slechte staat verkerende bijgebouw aan de Vlaardingseweg23a gesloopt. De kosten van de uitbreiding ko men deels voor rekening van de gemeente Schiedam. Zolang de Na aanpas singvan ba sisschool Ke thel wordt dit inslechtstaat verkerende bijgebouw aan de Vlaar- dingseweg 23a gesloopt, evenals de voormalige Dokter van der Kuij school. Foto Dennesvander Wel/Roel Dijkstra procedures rond het bestem mingsplan Spaland-Oost nog niet zijn afgerond, weigert het minis terie van onderwijs namelijk het volledige bedrag te betalen. Het rijk wil voorlopig tot een bedrag van bijna 100.000 gulden bijdra gen. Hoek van Holland In 1995 staat de voorbereiding op de zelfstan digheid van Hoek van Holland centraal in het beleid van het deelraadsbestuur. Verder moet de ontwikkeling van het Waterweg centrum van de grond komen, staat er in de begroting voor vol gendjaar. Dit is nodig voor de ver sterking van de recreatiefunctie van de badplaats Hoek van Hol land. Met de beperkte middelen die, als gevolg van allerlei bezui nigingen, voor het totale beleid beschikbaar zijn. wil het deel raadsbestuur de kwaliteit van het voorzieningenniveau handhaven. Vandalisme De voorlichting krijgt meer aan dacht om bestuur en bevolking dichterbij elkaar te brengen en op het gebied van openbare orde en veiligheid krijgen het beperken van inbraken en vandalisme prio riteit. De plannen van Humanitas voor de bouw van een woon-zorg- complex op de Hoekse Brink tus sen de twee bestaande tehuizen en de bebouwing van het grasveld aan de Harwichweg staan op het programma. Met het Caland-ter- rein is de dorpskern volgebouwd, constateert het bestuur, dat de aandacht verder zal richten op de omgeving van de 'Oude Hoek'. Samen met de woningbouwver eniging Rotterdam aan Zee wordt gewerkt aan een volkshuisves tingsplan. Milieuprojecten en de bouw van ouderenwoningen krij gen grote aandacht. In de sector sport wordt flink be zuinigd. Om kwaliteit en continu ïteit te bewaken, wordt gewerkt aan een toekomstvisie met moge iijk een concentratie van sportvel den, Ondanks alles wordt de mo gelijkheid onderzocht om het zwembad te overkappen. Voor wijkgebouw De Hoekstee komt er een efficiency-onderzoek. Daar naast zal de deelgemeenteraad geld op tafel moeten brengen voor reparatie van de door betonrot aangetaste fundering. Het deel raadsbestuur vindt het onverant woord om te beknibbelen in de sector gezondheidszorg. Vlaardingen De vermiste TU-in- genieur Kees Brakman is met ge vonden. Acht Nederlandse alpi nisten hebben afgelopen week in Noord-Sparye het gebied rondom de Picos d'Europe doorzocht. In middels staat vast dat de 51-jarige Vlaardmger vorige maand wei de bergen is ingetrokken. Volgens Mary-Ann Brakman, de schoonzus van de ingenieur, is hij begin augustus gesignaleerd in Revugio de Vega Redonda. Daar heeft Brakman een berghut aan gedaan. „De waard heeft hem van een foto herkend," zegt ze. „Mijn zwager valt ook op, want hij is by- na twee meter, heeft een markant gezicht en een luide stem. Je ziet hem dus niet snel over het hoofd." Een ander aanknopingspunt voor de alpinisten is de melding die op 15 augustus is binnengekomen op het politiebureau in Cangas de Oms. Een vrouw had in het ge bergte gehoord dat iemand met een Duits accent m het Spaans om hulp nep. „Het is goed moge lijk dat dit Kees is geweest. De Guardia Civil heeft wel met heli kopters het gebied doorzocht, maar de politie constateerde dat het loos alarm was geweest. He laas is de melding niet doorge speeld aan andere korpsen Kees Brakman: nog steeds zoek. Foto Politie Vlaardingen Overigens wordt de zoektocht be moeilijkt door het slechte weer m de Picos d'Europe. Inmiddels ligt er een halve meter sneeuw, waar door het gebied, ook voor geoefen de klimmers, moeilijk begaan baar wordt. Vanwege het extreme noodweer hebben de reddings werkers besloten de zoekactie stop te zetten. Zes van de acht al pinisten zijn inmiddels uit Spanje vertrokken. Maarten Brakman, het eyige familielid van de ingeni eur, heeft gisteren voor de Spaan se televisie een oproep gedaan. De Spaanse politie heeft de fami-1 lie van Kees Brakman beloofd de komende weken verder te zoe ken. Voorwaarde is wel dat het weer omslaat. Op dit moment mag in het gebied met worden gevlo gen. Mary-Ann Brakman: „Ik kan wei een boek vol schrijven over wat er kan zijn gebeurd. Het meest waar schijnlijke is dat hy is uitgegle den en in een ravijn is gevallen. Een andere mogelijkheid is dat hij een hartaanval heeft gekre gen. Het verhaal begint een beetje te lijken op dat van de pastor Jan Hopman Die maakte in juli een voettocht door Umbrié in Italië en verdween spoorloos. Vlak voordat parochianen en familieleden de pastor wilden gaan zoeken, -werd hij dood gevonden. Kees Brakman vertrok op 8 au gustus per vliegtuig naar Oviedo, waar hij drie weken zou gaan wan delen. „Het heeft heel wat voeten in de aarde gehad voordat hy met vakantie gmg. Kees had zeer ge detailleerde kaarten van het ge bied besteld. Pas toen die binnen waren, is hij vertrokken. Nie mand wist wanneer dat was. Zelfs zijn beste vriend niet." Maassluis—Met 'Soop', een per siflage op tv-series als GTST, The Bold and the Beautiful en Onderweg naaT morgen, hoopt amateurfilmer Henk Boosê in oktober hoge ogen te gooien op het filmfestival in Tilburg. De Maassluizer, die al eerder op filmfestivals prijzen in de wacht sleepte, ziet met spanning uit naar de reacties in Brabant. Want 'Soop' is zijn eerste pro- duktie met mensen in de hoofd rol. Op de documentaires die hij voorheen maakte is Boose een beetje uitgekeken. Te zakelijk, vindt hij zelf. Maar mensen filmen is een vak apart. Boose heeft de stap dan ook aarzelend gezet. De cast van 'Soop' werd veiligheidshalve gereeruteerd uit zijn directe omgeving. Zijn vrouw speelt erin mee, plus een vriend en een vriendin. En Boo se zelf. Net als in een echte soap, is de plot van 'Soop' volstrekt onbenullig. Twee vrienden ste ken zoveel tijd in hun hobby (filmen, in dit geval), dat hun echtgenotes er doodziek van worden. Op zekere dag barst de bom. Uit reealcitrantie pakken de vrouwen voor een weekendje de boot naar Engeland. Ze laten telefonisch een boodschap ach ter voor de twee filmgekken: zoek het maar lekker uit, wy zijn stappen. Maar toevallig lopen hun mannen ook aan boord van de veerboot rond. Met hun vide- ocamera's.Verwikkelingen! Knip- en plakwerk Veertien minuten duurt het filmpje, maar in het maken er van is heel wat meer tijd gaan zitten. Boose mag dan amateur zijn* hij neemt zijn bezigheden wel serieus. Met geïmproviseerd knip- en plakwerk neemt hij geen genoegen. Dus moesten sommige scènes tien, vijftien keer over. Tot zijn vrouw er ge stoord van werdWat in het film pje gebeurt, gebeurde ook in het echt: man en vrouw kregen bon je over die stomme hobby. Na de première in Tilburg op 16 oktober, dingt 'Soop' in novem ber mee naar een prijs op de on derlinge wedstrijd van de Film club Maassluis. „Eigenlijk zou iedereen met een videocamera lid moeten worden van zo'n dub," meent Boose. „Van de kennis van anderen steekje een boel op. Ik heb er veel geleerd. Doe je alles in je eentje, dan blijft het toch vaak pielen." Maasland Om de begroting van Maasland voor 3995 sluitend te krijgen, valt aan een verhoging van de onroerende-zaakbelasting (ozb) met tien procent niet te ont komen. De lastenverzwaring voor de Maaslandse burger is nog gro ter, want het Teinigingstarief gaat met bijna twaalf procent omhoog. Het binnenstromen van de mil joenen uit het realiseren van het transportcentrum en de extra op brengst aan onroerende-zaakbe lasting van de bedrijven op Col- denhove en datzelfde* transport centrum, bieden de bevolking geen direct merkbaar financieel voordeel. Ondanks die meevallers moet de Maaslandse bevolking volgend jaar toch weer fiks dieper in de buidel tasten. In de schets bij het begrotings beeld rept het Maaslandse college niet over deze stijgingen aan de inkomstenkant. Juist in deze tijd kan er op de Maaslandse gemeen terekening een bijschrijving van meer dan twee miljoen gulden worden verwacht als 'extraatje' voor de verleende medewerking aan de uitbreiding van de bedrij venterreinen. Nadelig saldo Ondanks die extra bron van in komsten is er van lastenverlich ting of gelijk blijven van de ge meentelijke tarieven geen sprake. Omdat de Maaslandse begroting voor 1995 in een nadelig saldo van 268.585 gulden voorziet, vait er volgens het college niet aan de verhoging van de onroerende- zaakbelasting en het reinigings recht te ontkomen. De voor 1997 aangekondigde her verdeling van de binnen het ge meentefonds beschikbare midde len, die voor Maasland een kor ting van ongeveer 1,1 miljoen in houdt, noopt het college nu reeds tot meer dan een uitsluitend trendmatige verhoging. Voorts brengt de voor 1995 geraamde in gebruikneming van een vaste bi bliotheekvoorziening 'aanzienlij ke kosten' met zich, meldt het col lege. Deze voorziening, die wordt gerealiseerd achter de dependan ce van de land- en tuinbouw school aan de Huis te Veldelaan, drukt volgend jaar voor 95.660 gulden op de begroting. Vastgelegd De begroting voorziet m een stij ging van het reinigingstarief van 270 tot 300 gulden. Het dekkings percentage van het reinigings recht stijgt hiermee van 68 tot 75,5 procent. In het collegeprogramma van CDA en Open Groepering is vastgelegd dat die inkomsten via geleidelijke tanefstijgingen uit eindelijk alle reinigingskosten moeten dekken. De ingezetenen van Maasland kunnen dus de ko mendejaren op verdere verhogin gen rekenen van het reinigingsta rief en ook van de onroerende- zaakbelasting. Volgens het college kan ook m de jaren na 1995 de begroting slechts sluitend worden gemaakt door een flinke verhoging van de ozb.* 'Voor 1996 en naar verwachting ook de daaropvolgende jaren', voorziet het college, 'kan de stij ging van de ozb helaas evenmin beperkt blijven tot een trendmati ge aanpassing'. Door Ben van Haren Vlaardingen Slechts twee for mele regeltjes staan de bouw nog w de weg van woningen als geluidwerende voorziening langs rijksweg A2Ö ter hoogte van de Vlaardingse Westwyk. De totstandkoming hangt af van dispensatie van de ministers De Boer (Volkshuisvesting, Ruim telijke Ordening en Milieube heer) en Jorritsma (Verkeer en Waterstaat). Gemeente en pro vincie zijn het erover eens dat in alle opzichten de bouw van 145 woningen een ideale oplossing is voor de problemen van die wijk. Studies, op voorstel van het PvdA-raadslid Peter Roovers uitgevoerd, hebben uitgewezen, dat woningbouw in de strook langs de rijksweg technisch en financieel haalbaar is en dat zo'n aaneengesloten rij huizen een betere afscherming vormt tegen de verkeersherrie dan een ge luidsscherm. De enige knelpunten zijn twee richtlijnen van het rijk. Rijkswa terstaat hanteert een afstand van 50 meter uit de kant van een rijksweg, die niet mag worden bebouwd- Het plan valt enkele meters binnen die strook. Ver der is de geluidsbelasting op de als geluidswal dienstdoende achterzijde van de woningen, ui teraard, aanzienlijk hoger dan wettelijk de muur van een huis mag hebben. Morgen besbst de raadscommis sie voor stadsontwikkeling of wethouder Van der Windt bij de ministers kan aankloppen voor dispensatie van deze twee re gels. Zie ook pagina 13

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2