9 Einde vacaturebank nabij r Organisatie voor bemiddeling vrijwilligers zit zonder geld Kunstbeleid in teken 'culturele vernieuwing' Weer topdrukte bij activiteiten Furieade Vlaardingen houdt vast aan bouw nieuw zwembad Open dag dierentehuis druk bezocht genda Venten in de Hoek aan banden Inbreker in lift gepakt ïepikte motor iiitgebrand 'uinhuisjes opengebroken Squashcentrum naakt herrie Ironkaards maken brokken Meisje door man ontvoerd 'romotieprijs 'oor organist Kroonprins en Walesa even in Vlaardingen Allochtone moeders en kinderen ontdekken hoe leuk leren kan zijn Dertig maanden voor inbreker Rotterdams Dagblad Maandag 3 oktober 1994 fcdiedam De politie van Schiedam heeft vanochtend om ,iier uur een inbreker gearres- teerd. De man had aan de Delf- jgndseweg ingebroken in een wo ning op de zesde etage en trachtte pet de lift aan de gealarmeerde genten te ontkomen, Die druk- lenop de vijfde verdieping 9p het ^opje van de lift zodat ze de san, een 35-jarige Rotterdam mer, konden aanhouden. Hij had jen "aantal staatsloten en een ca deaubon ontvreemd. laardingen/Schiedam In de pacht van vrijdag op zaterdag is jan de Vlaardingse Heemraad- rjaat een motor gestolen. De •seewieler werd later op de dag teüeel uitgebrand in de Jacob van Wijkstraat teruggevonden, ji Schiedam moest zaterdagoch- endin de Steenstraat een perso nenauto worden geblust door de brandweer. De oorzaak van de srand is onbekend. Schiedam Op het volkstuinen- tóinpiex Thurlede in Schiedam lijn vrijdagnacht negen tumhuis- p opengebroken. In sommige svallen werden ruiten van de huisjes ingegooid om binnen te Lomen. Er werden onder andere gereedschappen, een verrekijker, arbecue, boeken en een radio buit gemaakt. tesluis Tegen de eigenaar an het squashcentrum aan de irgemeester de Jonghkade in tesluis is afgelopen weekeine iroces-verbaal opgemaakt we- !ens geluidsoverlast. )eman was eerder al enkele ma- en gewaarschuwd voor het spe en van te harde muziek. Uit me ngen bleek dat de wettelijke ge- .jidsnormen wederom werden mschreüen. De politie ging tot ictie over naar aanleiding van dachten uit de buurt. ichiedam Een 35-jarige Vlaar- iinger is zaterdagochtend vroeg de Scheepvaartweg met zijn mto tegen een aantal bloembak- een op de middenberm aangere den. De man had te veel gedron- renen raakte zijn rijbewijs kwijt, "den 69-jarige Schiedammer werd de Havendijk aangehouden regens het rijden onder invloed, lij had in een Rotterdamse par keergarage schade aangericht. ioek van HollandDe politie is op :oek naar een man die vorige reek maandag een 8-jang meisje leeft meegenomen en in de om geving van de Rijpstraat, Adnaan ren der Kloosterstraat en Hui srecht Meyboomstraat met haar s gesignaleerd. Het meisje ging »nd 13.00 uur van huis om naar School te gaan. Onderweg werd ze Meegenomen door de man. Later rond een familielid het meisje to- jaal ontdaan op het Stuvvesant- pad. Het meisje is nog niet in staat ie zeggen wat precies is gebeurd, tel gaf ze een signalement van de 'erdachte. lij is ongeveer 50 jaar oud, heeft Jen breed postuur, dik gezicht sender baard of snor. lichtgoivend laar met een grijze tint en is on geveer 1,85 meter lang. De man iroeg een zwartrood jack en een onnebril. Iet meisje heeft donkerblond, iaif lang haar, dat zij die dag in i staart droeg. Zij was gekleed een zwarte spijkerbroek, een [lauwe sweater en een wit met lila ■aimngsjack. Getuigen worden Tzocht te bellen met de dis- 'ïctsafdeling Jeugdzaken van de ilitie mVlaardingen. ■laassluis De organist Koos jons heeft tijdens de Funeade de laassluise promotieprijs gekre un. Elk jaar wordt deze prijs uit reikt aan een persoon, instel- -ig en bedrijf die de naam van ïaassluis positief naar buiten «eft uitgedragen. Ie twee overige promotieprijzen *ngen naar zeilmakerij Wakker de Stichting Hollands Glorie, eigenaar van het schip de Pu- Vlaardingen De Vrijwilligers Vacature Bank Vlaardingen wordt door geldgebrek met opheffing bedreigd. Alle pogingen om bij wethouder Kool (sociale zaken) extra subsidie los te peuteren, hebben volgens WB-voorzitter J. Blankers gefaald. Doet de raadscommissie van sociale zaken vanmiddag geen toezegging in de richting van aanvullende middelen, dan ziet het er somber uit voor de organisatie van en voor vrijwilligers. Blankers wijt de problemen voor al aan gebrek aan daadkracht van wethouder Kool. De wethouder werd door Blankers al in mei geïn formeerd over de moeilijkheden. De vacaturebank, die bemiddelt tussen vraag en aanbod op de vrij- willigersmarkt, kreeg dit voorjaar te horen dat het goedkope onder komen in sociëteit De Vleet aan de Schiedamseweg voor eind dit jaar moet worden ontruimd. Ver vangende huisvesting is te duur: de vacaturebank moet rondko men van 5000 gulden per jaar. De gemeente Vlaardingen bleek wel bereid te helpen bij het zoeken naar vervangende huisvesting. Op de vraag om meer geld kwam echter geen duidelijk antwoord. „Ik heb er Kool tot drie keer toe om gevraagd en alle keren bleef hij in het vage." aldus Blankers. Met de door de gemeente aange boden accommodatie schoot de vrijwilligersorganisatie trouwens ook mets op. Een ruimte in het buurthuis in de Oosterstraat kan tot eind dit jaar gratis worden be trokken. Maar na 1 januari moet daar 14.000 gulden per jaar voor worden betaald. Daarom wijkt de vacaturebank liever uit naar een zaaltje in gebouw Triangel. Dat is goedkoper. Ofschoon er nog steeds een gat blijft van enkele duizenden guldens. Blankers: „Al vanaf de oprichting in 1985, toen we tijdelijk m het Weeshuis werden ongebracht, hebben we tegen de gemeente ge zegd dat al dat beneden-normale gedoe op den duur tot niets zou leiden. Het eindresultaat spreekt voor zich. Als we niet vóór 1 janua ri zicht hebben op een hogere sub sidie, wordt het heel moeilyk- ."Biankers vindt het gedraal van Kool des te merkwaardiger, omdat in het collewerkprogram- ma staat dat het stadsbestuur het vrijwilligerswerk wil stimuleren. De Vlaardingse vacaturebank le vert daar een belangrijke bijdrage aan „De tent loopt heel goed," al dus Blankers. „De gemeente krijgt op een pre senteerblaadje de mensen en de bijbehorende organisatie aange boden. Maar er wordt niets onder nomen om die organisatie tc be houden." Vlaardingen Prins Willem Alexander en de Poolse presi dent Leeh Walesa vertoeven donderdag voor een korte wijle op Vlaardings grondgebied. De prins en de president meren volgens schema 's morgens om tien minuten over half elf af met een Spido-boot aan de stei ger langs de Maasboulevard. Daar stappen zy in gereed staande limousines die hen naar Den Haag zullen brengen. President Walesa brengt deze week een bezoek aan ons land. Donderdag maakt hij m aan wezigheid van de Nederlandse troonopvolger een vaartochtje door de Rotterdamse havens. Schiedam De gemeente Schiedam wil meer en grotere kunstopdrachten verlenen aan beeldend kunstenaars. Hiertoe worden vanaf volgend jaar alle su- bisidiepotjes gebundeld in een zo genaamd Fonds voor Beeldende Kunsten. Ook kunstenaars zelf kunnen voortaan plannen indie nen. De provinciale Adviescom missie Beeldende Kunst bepaalt uiteindelijk wie voor de subsidie in aanmerking komt. Dit blijkt uit de notitie 'hoofdlij nen beeldend kunstbeleid voor de periode 1994-1996'. De wijziging in beleid is mede noodzakelijk omdat de provincie Zuid-Holland nieuwe voorwaarden stelt aan de subsidievertrekking aan middel grote gemeenten als Schiedam. Volgens deze nieuwe voorwaar den worden alle ingediende plan nen getoetst op het begrip 'cultu rele vernieuwing'. Dit betekent dat alleen subsidie wordt gegeven aan beeldend kunstactiviteiten in de openbare ruimte, in het bijzonder bij stads vernieuwing en recreatieterrei nen. Kunstactiviteiten die in de sfeer liggen van recreatie en toe risme, in het bijzonder bij grotere publieksgerichte manifestaties en evenementen, vallen eveneens onder het begrip culturele ver nieuwing. Voorlopig is de provinciale bijdra ge voor het Schiedamse kunstbe leid tot en met 1996 vastgesteld op ruim 130.000 gulden. Dit bedrag wordt in het nog op te richten Fonds Beeldende Kunst gestort, evenals de entree-opbrengsten van het Stedelijk Museum (maxi maal 30.000 gulden) en ruim 70.000 gulden aan overgebleven subsidies uit afgelopen jaren. De gemeentelijke opdrachten, de individuele projectsubsidies en het onderhoud aan kunstwerken moeten uit het Fonds worden ge- fmancieerd. De bestaande rege lingen voor documentatie- en ten- toonstellingssubsidie worden vanaf 1995 vervangen door de pro jectsubsidie, waarvoor de eerste jaren structureel 30.000 gulden beschikbaar wordt gesteld. In principe kunnen alle activitei ten van beeldend kunstenaars in aanmerking komen voor een indi viduele projectsubsidie, als het maar een zichtbaar resultaat heeft en een enigszins openbaar karak ter draagt, bijvoorbeeld tentoon stellingen, catalogi, projecten, manifestaties en schetsontwer pen. Er zijn geen beperkingen wat be treft de hoogte van de bedragen bij individuele subsidies, anders dan het totaal beschikbaar budget en een zekere spreiding van disci plines. Om er voor te zorgen dat alleen beroepsmatige kunste naars subsidie krijgen, zal een on afhankelijke provinciale commis sie het 'artistiek functioneren' van de kunstenaar beoordelen. Vlaardingen Ondanks de geld problemen van de gemeente Vlaardingen houden burgemees ter en wethouders vast aan de bouw van een nieuw zwembad. Dat blijkt uit het feit dat het colle ge de procedure heeft gestart om de benodigde hinderwet- en bouwvergunningen te verkrijgen. Het schetsontwerp voorziet m een wedstrijdbassin van 25 bij 15 me ter, een instructie/doelgroepen bassin van 25 bij 12,5 meter en een recreatiebad van ongeveer 225 vierkante meter. Op het buiten terrein van 4000 vierkante meter worden een peuterbad van 30 vierkante meter en een terras aangelegd. Tevens wordt het zwembad voorzien van een res taurant. een verenigmgsruimte en een vergaderruimte. De bouw moet medio volgend jaar beginnen. Omdat de bouwtijd wordt geraamd op twaalf tot wer den maanden, kan het publiek in de zomer van 1996 voor het eerst terecht in De Kulk. zoals het nieu we zwembad in Hoogstad-Oost (tussen de Westlandseweg. Bur gemeester Heusdenslaan en de Vlaardingse Vaart) gaat heten. Zowel het Kolpabad als het Holy- bad zullen worden gesloten omdat deze volgens de gemeente niet meer voldoen aan de eisen die zowel de gebruikers als de Wet Hygiene en Veiligheid Zwemaan- gelegenheden stellen. Overigens had de gemeente eer der met de bouw willen beginnen. Maar nadat eerst de beoogde ex ploitant van het nieuwe zwembad afhaakte omdat er geen overeen stemming kon worden bereikt over het dragen van de risico's bij tegenvallende resultaten, hield daarna de Welstandscommissie de boel op omdat de eerste teke ningen niet door de beugel kon den. Dat is nu allemaal geregeld. Ook de financiële problemen van de gemeente zullen geen streep door de rekening halen. Sterker, die zijn alleen maar reden om de plannen zo snel mogelijk uit te voeren, licht directeur J. Brink man van de Dienst Milieu toe. De jaarlijkse lasten van het nieuwe zwembad leveren voor de ge meente een besparing op van 300 000 gulden m vergelijking met wat er nu moet worden be taald om het Kolpa- en Holybad open te houden. In die cijfers is rekening gehou den met de aanpassingen die no dig zouden zijn ais de bestaande baden, waarvan met name het Kolpabad met meer voldoet aan de wettelijke normen, open zou den blijven. De bouw van het nieuwe zwembad gaat meer dan tien miljoen gulden kosten. Maassluis Hoewel het bezoe kersaantal in de loop van zater dagmiddag door de regen enigs zins terugliep, is de vijftiende Fu rieade toch weer een geslaagd evenement geworden Het mari tieme feest annex braderie begon vrijdagavond muzikaal met onder meer een promcnadeconeert m de Immanueikerk, waarin het Vlaar dings Vissers Vrouwenkoor, het shantykoor Die Maeze Sanghers en het Vlaardings Musical Gezel schap 'liedjes van de zee' ten ge hore brachten. Het vuurwerk daarna, dat door de geldschieters van de Funeade tijdens een crui se vanaf de Waterweg kon worden bekeken, was wederom het aan zien waard. Aan de lampionnen- optocht namen ruim vierduizend mensen deel. Prestatie Zaterdag vonden talloze activitei ten plaats op het water, zoals een vlootschouw, cruises op de Water weg en rondvaarten door vlieten en havens en naar de storms t uw in aanbouw nabij Hoek van Hol land In de Buitenhaven gaf de Graanelevator 19. uitgeleend door het Maritiem Buiten Museum van Rotterdam, in wolken van stoom demonstraties en lagen vele oude schepen trots te pronken De Fu rie leverde zelf haar grootste pres tatie sinds zij vijftien jaar geleden weer op eigen kracht vaart. Het schip sleepte de stoombaggeimo len Friesland van Sliedrecht naar de haven van Maassluis. Parachutisten zorgden zaterdag middag voor het meest spectacu laire onderdeel. Ze kwamen later uit de lucht maar landden precies op het ponton tussen de boten in de haven Daar trokken ook de reddingsacties met duikers veel bekijks De varende modelbootjes in de vlieten hadden evenmin over belangstelling te klagen Met het doorslaan van een muur heeft burgemeester Scheeres zaterdag het dierentehuis Har- gahoeve in Schiedam officieel heropend. Behalve het hoge bezoek, kreeg de heropening nog een feestelijk karakter door de onthulling van een muurschildering (met honden en katten), een cadeau van Stichting Vrienden van de Hargahoeve. Ook was er zaterdag een open dag, waar veel Schiedammers op afkwamen. De twee meisje op de foto namen deze kans waar om te spelen met één van de viervoeters in het asiel. In heel het land hielden de dierentehuizen open dag met het oog op werelddierendag, dinsdag 4 oktober. Behalve voor weggelopen honden en katten, biedt de Hargahoeve ook tijdelijk plaats voor huisdieren van mensen die op vakantie gaan. Foto Roel Dijkstra Maassluis De Stichting Samen levingsopbouw Maassluis (SSM) is begonnen met de voorbereidin gen voor de nieuwe lichting deel nemers aan het Opstap-projcct Onstap is een leer- en speelpro- giamma voor allochtone ouders en kindoren van 4 jaar Als alles volgens de planning verloopt, gaan de nieuwe cursisten in sep tember 1995 van start Sommige kinderen krijgen thuis onvoldoende kennis en vaardig heden mee om een goede start te maken m het basisonderwijs Kin deren die hierdoor een achter stand dreigen op te lopen, woi den in het project voorbereid op groep drie van hel basisonderwijs On derzoek heeft namelijk aange toond dat een slechte start in hel basisonderwijs tot een opeensta peling van achterstand m de \er- dere schoolcarnère leidt „De ach terstand voorkomen met een leer programma is beter dan achteraf proberen alles in te halen." stelt Margot Kleijntjens. de coordina tor van de projecten m Maassluis en Hellevoet sluis In Maassluis di aaien al vanaf april 1993 twee groepen een voor Turkse ouders met kinderen en eén Marokkaanse. In totaal doen 32 kinderen mee De ouders gaan eens m de twee weken naar de groepsbijeenkomsten. Klcyn- tjcns „Op die bijeenkomsten ge ven wij hen voorlichting over scholen in Nederland, leggen oe feningen van het programma uit en behandelen thema'sDie gaan byvooorbecld over opvoe ding, school, ontwikkeling en fan tasie Een 'buiirtmoeder', de con tactpersoon tussen ouders en de SSM. zorgt vooi individuele bege leiding Het programma duurt m totaal twee jaar Opstap is de N ede land se vanant van het Israëlische Hippv-projcct. dat in veel Westcuropese landen wordt toegepast Gebleken is dat de declnemertjes na afloop meer vaardigheden en kennis bezitten dan andere kleuters Het 'geheim' van Opstap is. dat kinderen door oefeningen veel leien van hun ou ders Een kwartier per dag is vol doende Die oefeningen gaan over woorden, begnppen, kleuien en lijnen „Daaimee leggen wij een basis \oor lees- en schrijfleden van de lagere school." meent Kleijntjens Terughoudend Over het resultaat in Maassluis is de pi oj eetcoui d i n a to r te rughou dend „We zijn hier niet lang ge noeg bezig om nu al te zeggen dat het echt naar verwachting werkt. Wel hebben wij. voor zout moge lijk. verbetering geconstateerd De gemeente Maassluis is hoe dan ook van plan het Opstap-pro- ject door tc laten gaan Dick Lip van de afdeling onderwijs „Met de nieuwe ploeg willen we ook het aantal deelnemeis uitbreiden Vei der willen we ieder jaar met nieuwe groepen beginnen Nu starten deelnemers eens in de twee jaar Maandag 3 oktober ROTTERDAM De Doelen Ki.z. Pools Philharmo- nisch Kamerorkest, 20.15u. Ro to wn. Joost Visser, 22 OOu. Doelen café. Peter Ypma plus Eleven, 22-OOu. Rotterdamse Schouw burg Gr.z. Heartbreak House, 20.15u. Lantaren/Venster. Semi nar- Electron ische Muziek, 20. OOu. Popular. Tegen de muur. 20.30u. Dinsdag 4 oktober SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. Grote Kerk. Orgelconcert Charles de Wolff, 20.15u. Dansschool Srtton aan de G overt van Wijn kade had tijdens de Furieade een echte trekpleister voor de deur. Vooral de jeugd waagde zich in de'gyro-dancer'waarin de meest vreemde capriolen konden worden gemaakt. Foto Dennes van der wei/Roei Dijkstra ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Cool Runnings' (al) dag. 11.45-2.15- 4.45-7.15-9.45. Alhambra 2: 'Stri king distance' (12) dag. 4-6.45- 9.30, di. ook 1.15. Calypso 1: 'For rest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30 Calypso-2: 'Four Weddings and a Funeral" (al) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Calypso-3: 'Schmdler's List' (12) dag. 2-8. Cinerama 1: "Wyatt Earp' (12) dag. 2-8. Cinerama 2: 'When a man loves a woman' (al) dag. 1.15:4-6.45-9.30. Cinerama 3: 'I love trouble' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'Beverly Hills Cop III' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'The Flmtstones" (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: 'Clearand Present Danger' (16) dag. 1-3.45-6.30-9.30l Imax Theater: 'Blue Planet' (at) di.wo. 2-7. 'Moun tain Gorilla' (al) di. 3. "Dances with woives' (al) dag. (beh.ma.) 8. Ven ster 1: 'Fresa y Chocolate' dag. 8- 10. Venster 2: MuestradeCineCu- bano dag. 7.30: 'De Cierta Manera' ma. 'Mujer Transparante' di. Cu baanse muziekfilms dag. 9.30. Ven-- ster 3: 'Rock Roll Junkie' (16) dag. 8-10. Venster 4: '1000 Rosen" (16) dag. 7.30. Theo van Gogh's 06' (16) dag. (beh.ma.) 10. Sneak Preview ma. 10. Lumière 1: 'Color of Night' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Lu mière 2: 'Wolf (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Lumière 3: The Geta way' (16) dag. 6.45-9.30, di.ook 1.15-4. Lumière 4: 'The Client' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Rex: "Tick!id Pink' (18)dag.vapaf 12doorl- .voor5telling. Thalia:» 'Speea' (12) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Hoek van Holland Het venten en verkopen op straat wordt m Koek van Holland aan banden gelegd Het dagelijks bestuur van de decl- gemeenteraad wil in de Hoek geen nieuwe standplaatsvergun ningen uitgeven. In Hoek van Holland zijn op dit moment vier vergunningen uitge geven en wel aan de Mercatorweg voor de verkoop van bloemen en planten, aan dc Rechtestraat en bij het station voor de verkoop van vis en op de Strandboulevaid voor ijs Daarnaast bestaan er nog enkele andere vergunningen in het ge bied langs de Nieuwe Waterweg Die zijn in het verleden uitgege ven door dc Dienst voor Domein en Maar het cl eel raad5; bes tuur wil deze dienst er op wijzen dat ook op hun gebied een standplaats vergunning van de deelgemeente noodzakelijk is Probleem Ook ventvergunningen zullen on der dit beleid woiden gebracht Daarbij doet zich echter het pro bleem voor dat mensen die in het bezit zijn van een ventvet gun ning, in het hele Rotterdamse ge bied mogen venten en dus ook m Hoek van Holland Schiedam De 36-jange KG uit Schiedam is door de Rotterdamse rechtbank verooi deeld tot 30 maanden onvoorwaardelijke ge vangenisstraf De leehtbank acht te de Schiedammer schuldig aan een seiie inbraken bij bedrijven en in auto's in zijn woonplaats en in RotteuLim De Schiedammei werd verdacht \an inbraken bij onder meer uit zendbureau Tempo Team en ai- kickproject De Bulldog Hij nam daar een fax weg. een magnetron en een omioepmstallatie Ook bij andere bedrijven gmg zijn voor keur uit naar elektrische appara tuur G heeft de reputatie agressief te zijn Tijdens de voorgeleiding voor de officier van justitie m ja nuari dit jaar schopte en sloeg hij naar de agenten die hem bege leidden Hij heeft ook vernielin gen gepleegd aan een politiecel en een agent beledigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1