11 Nieuw dierenasiel kost ruim één miljoen Inderhaast gewekte bewoners wachten brandweer op 1 KSSP Rotterdams Dagblad Zonnebloemen naar recordhoogte Tien woningen beschikbaar voor toegelaten vluchtelingen <5 Boze klant vernielt ruit Dekbeddieven gearresteerd Fransen in in politiecel Hardrijders op de bon Op gepikte fiets naar Rotterdam Junk steelt blikken verf Huidig onderkomen in Vlaardings Oranjepark te oud en te klein De Krentenmik mag bouwen Meubelboulevard stapje dichterbij Maassluis stopt met gemeentegaranties voor huizenaankoop Psychische hulp voor agenten Rechtbank houdt rekening met toekomst drugskoerier Jill E •nf7.;y->-?yr° -•'^» -ahiH^QV Waterweg Donderdag 6 oktober 1994 SchiedamEen boze Vlaardinger heeft gisteren stampij gemaakt in een winkel aan de Borodinlaan in Schiedam. Hij was" ontevreden over het personeel'en bedreigde verschillènde mensen. Nadat de 25-jarige man de winkel was uit gewerkt, kwam hy kort na slui- tingstijd weer terug, Hij zei iets te zijn vergeten, maar werd niet bin nen gelaten. De Vlaardinger werd daarop zó kwaad dat hij een gla zen deur intrapte. De gealarmeer de politie nam de man mee naar het bureau voor verhoor. Daar bood hij zijn excuses aan en mocht hij met een proces-verbaal op zak vertrekken. VlaardingeiVMaassluis De yiaardingse politie heeft gister middag een 39-jarige Rotterdam mer en een 20-jarige man uit Ca- p'elle aan den IJssel gearresteerd wegens het plegen van een win- keidiefstal. Het tweetal had uit een winkel aan de Gedempte Biersloot een hoeveelheid dek bedden met een totale waarde van zeshonderd gulden gestolen. Ook werd een 43-jarige Vlaardingse aangehouden. Ze had in een wa- 'renhuis op het Liesveld gewin keld zonder te betalen. Aan de Jokweg in Maassluis werd even eens gistermiddag een 26-jarige Rotterdammer op verdenking van een winkeldiefstal opgepakt, De man werd door personeelsle den betrapt op het stelen van een kratbier. Schiedam In Schiedam zijn vannochtend vroeg zeven Fran sen aangehouden en opgesloten in de politiecel. Rond half drie •werd op rijksweg A20 een auto met een Frans kenteken en vier inzittenden aangehouden. Terwijl de agenten de auto controleerden werd door één van de Fransen een zakje met verdovende middelen naar buiten gegooid. Dat was voor de politie aanleiding het viertal voor verhoor mee te nemen naar het bureau. Ruim een uur later werd op de Schuttevaerweg een Franse auto met daarin drie man nen tot stoppen gemaand. De bedrading van het contactslot bleek te zijn doorverbonden. Uit onderzoek bleek dat het voertuig gisteren in Frankrijk was gesto len. Ook het drietal werd ingeslo- .ten. Vlaardingen Tijdens een contro le op de Marathonweg in Vlaar dingen zijn gisteren 45 automobi listen op de boti geslingerd omdat ze te hard reden. Ruim zevenhon derd auto's passeerden de snel heidscontrole. 's Ochtends wer den op het Jaagpad twee snorfiet sers bekeurd omdat ze over het fietspad reden. Verder werd op de Dirk de Derdelaan een prent uit gedeeld aan een fietser omdat hij op de stoep reed. Rotterdam/Schiedam—Een 25-ja- rige Rotterdammer die gisteren op de Koemarkt in Schiedam een mountainbike had gestolen, heeft niet lang plezier van zijn buit ge had. Hij werd na een ritje over de Rotterdamsedijk op het Marco- niplein in zijn woonplaats door de politie aangehouden. Kij was al enige tijd gevolgd. Een andere fietsendief had meer succes. Aan de Laan van Bol'Es werd een fiets gestolen die niet op slot stond. Schiedam In een winkel aan de Giessenweg heeft gistermiddag een 36-jarige man uit Utrecht ge probeerd een schakelaar en blik ken verf te stelen. De man werd echter betrapt en meegenomen doorde politie. De Utrechter is een 'bekende' van de politie die regelmatig vanuit zijn woonplaats naar Rotterdam reist om er goed kope drugs te halen. Door Peter de Lange Vlaardingen De Stichting Dierentehuis Nieuwe Waterweg Noord wil zo snel mogelijk starten met de bouw van een nieuw asiel. Het huidige onderkomen aan de Van Linden van den Heuvellweg in het Oranjepark is te klein en bovendien sterk verouderd. Het werd al in 1935 in gebruik genomen. een nieuw asiel tenminste één miljoen gulden nodig te hebben. Dit geld zou voor het grootste deel moeten worden opgebracht door sponsors. Als locatie wordt voorlo pig uitgegaan van de Broekpolder of het Ldckebaertbos. De stichting en de Vereniging Dierenbescherming Nieuwe Wa terweg hebben samen een com missie gevormd om de nieuw- bouwplannen op papier uit te wer ken. Voorzitter R. Suurendonk van deze commissie schat voor Ruimtegebrek in de huidige ac commodatie in het park is een van de belangrijkste motieven voor nieuwbouw. Momenteel kan het asiel niet meer dan maximaal der tig honden en een evengroot aan tal katten huisvesten. In de nieuwbouw zou dit aantal moeten worden uitgebreid. Aan kloppen Daarnaast wil de stichting meer ruimte scheppen voor pensiondie- ren. Suurendonk: „Daardoor kun nen we zelf voor inkomsten zorgen, en hoeven we bij de ge meenten niet telkens om meer geld aan te kloppen." Het werk van de stichting wordt voor een belangrijk deel betaald door de gemeenten Maassluis, Maasland en Vlaardingen. Daarnaast ontvangt het asiel een bijdrage van de Dierenbescher ming. Over de subsidieverlening van met name Maassluis is de stich ting al langer ontevreden. De weigering van Maassluis om voor 1994 en 1995 een hogere bij drage te leverenom de voorbe reidingen voor de nieuwbouw te kunnen betalen— valt bij Suu rendonk dan ook niet goed, „Maassluis bevriest al zeventien jaar lang de subsidie, wat wil zeg gen dat wij er al die tijd op achter uit zijn gegaan. Als die gemeente geen geld over heeft voor ons werk, zullen zij het zelf moeten doen, want het asiel voert het Honden- en kattenbesiuit uit in opdracht van de gemeenten. Dat besluit houdt de opvang van zwerfdieren in. Wil de gemeente Maassluis die dieren voortaan soms gaan huisvesten in de por tiersloge van het stadhuis?" Vlaardingen Unaniem heeft de gemeenteraad van Vlaardin gen gisteravond ingestemd met nieuwbouw voor kinderdagver blijf De Krentenmik aan de Hofsingel. Daarvoor is een voorbereidingskrediet beschik baar gesteld van 40.000 gulden. Dit is nodig om onder meer te bekijken of de bodem op die plek niet is vervuild. Mocht uit dat onderzoek blijken dat de bodem inderdaad ernstig is ver vuild en sanering hoge kosten met zich mee zou brengen, dan wil het college opnieuw bekij ken of De Krentenmik, die vo rig jaar door vandalen is ver nield, kan worden opgebouwd. Maar ondanks dat op die plaats vroeger een ziekenhuis heeft gestaan, verwacht wethouder Van der Windt (milieu) niet dat er veel vuiligheid ligt. Dus ziet het er naar uit dat ver antwoordelijk wethouder Kool (welzijn) in april volgend jaar de eerste paal mag slaan voor de 1,3 miljoen gulden kostende nieuwbouw. In december 1995, zo is de plan ning, gaat het nieuwe kinder dagverblijf aan de Hofsingel open. Door Ben van Haren Vlaardingen De bewoners van de negen galerijwoningen tegen over de Stadsgehoorzaal in Vlaar dingen zijn geen moment in ge vaar geweest door de brand, die vannacht uitbrak bij Schoen-Ex pres aan de Schiedamseweg. Ze hadden hun woningen al verlaten toen de vlammen uit het dak sloe gen van het magazijn achter het op de begane grond gevestigde schoenenmagazijn. „We hebben buiten staan wachten op de brandweer, die pas twintig vijfentwintig minuten na de ont dekking van de brand arriveer de," vertelt W. den Brinker. Hij werd tegen tweeën wakker toen een brandlucht doordrong tot zijn woning boven de centrale ingang van de flats. „Ik ben mijn bed uit gegaan en zag buiten een politie auto voor de deur staan en een man met een zaklantaarn rondsnuffelen. Toen ik rook zag,, heb ik gelijk mijn buur man via de- telefoon gewaarschuwd, dat er on-|! der zijn huis iets in brand stond." 'hoort Maria de Raathstraat, aan de ach terzijde van het pand, waren van de herrie wakker geworden. In de dichtsbijzynde woning ging mevrouw N. van der Luyt om streeks twee uur naar haar woon kamer en zag daar een oranje gloed. „Vreemd, dacht ik, de vlie- genverdelger heb ik toch uitgezet. Maar toen had ik in de gaten, dat de vroegere garage onder, de flats in de brand stond. Ik heb snel 06- 11 gebeld en ergerde me eraan dat ik te horen kreeg 'een ogenblikje' na het meiden van de brand." Dutten Ook het in dezelfde straat wonen de kamerlid R. Poppe en zijn ge zinsleden schrokken wakker. „Ik dacht dat ze weer eens over auto's in onze straat liepen," vertelt mevrouw Poppe. Het kamerlid zelf, dat zijn avond had gebruikt om zich voor te bereiden op het overleg van vandaag met minister ,pp,,Bper.. ovpr m^eu-^criminali- tQferb'*hOöp,"geschreeuw'-' ;en ^het r- springen van Buurman K. Maarleveld: „We ruiten. Ik ben gaan kijken en zag hebben snel wat aangetrokken enr_.vrhoe^^etinstorten,van.,het,dak., zijn toen naar buiten.gegaan, ter-t^^amdie..garage„dfij/lammen.oin;.. wijl de. politie alle deuren langs hoog sloegen langs de flats. Alle ging om de andere bewoners te waarschuwen." Poolshoogte Met schreeuwen, bellen en bon ken op deuren en ramen wekten de twee agenten van de surveil- ianceploeg de buren van Den. Brinker en Maarleveld. De agen ten ontdekten de brand toen ze poolshoogte namen. „We zagen rook in de zaak en vervolgens aan de achterzijde vlammen," zegt een van hen. Bewoners van de huizen in de Ida mensen waren daar toen al uit ge haald door de politie." De bewoners zijn naar het politie bureau aan de Delftseveerweg vervoerd voor de eerste opvang. „Ik heb nog zo gezocht, maar kon mijn poes niet vinden," huilt een oudere dame. Andere, jonge, be woners hebben hun hondje en schildpad in veiligheid gebracht. Ze zijn zo aangedaan, dat ze geen woorden kunnen uitbrengen. Omstreeks half vijf vertrekken ze naar het Ibishotel om daar de nacht door te brengen. De door de brand uit hun flats verjaagde bewoners proberen te redden wat er te redden valt aan huisraad. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen De. komst van een meubelboulevard in Vlaardingen is een stapje dichterbij gekomen. Wethouder Roijers (economische zaken) heeft gisteren groen licht gekregen van de stuurgroep REO Rijnmond. Dit positieve advies is normaal gesproken voldoende voor Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland om een verklaring van geen bezwaar af te geven voor het zogenoemde themapark wo ninginrichting dat Vlaardingen wil realiseren op het bedrijven park Hoogstad. De provincie aarzelde eerder om in te stemmen met deze plannen. Met name onder druk van de ge meente Rotterdam, die in het 'themapark' een ongewenste con current zag voor de eigen meubel boulevard, nog geen vijftien kilo meter verderop langs (dezelfde) rijksweg A20, op de grens met Ca- pelle aan den IJssel. In de vergadering van het REO Rijnmond, waar alle regioge- meenten^^n^vertegeowoordigd, he ef^^o^y^fe^|tterdamse nemèn-door té'benadnikken dat het toch. vooral om een 'herschik king' "gaatrDatwil zeggep dat de grootste deel van de meubelbou levard wordt gevuld met al in Vlaardingen gevestigde zaken. Maarleveld. die 29 jaar geleden de eerste paai sloeg voor het nu zwaar gehavende pand, slaat met zijn buurman Den Brinker aan de Schiedamseweg het bluswerk ga de. Onder leiding van ondercom mandant J. van Krochten voeren drie bluseenheden uit Vlaardin gen en een uit Schiedam het kar wei uit. Het water komt uit de Ou de Haven en uit een brandput voor de deur van de Stadsgehoor zaal. Om kwart voor vier is men de brand meester. De getroffen flatbewoners en om wonenden spreken stuk voor stuk over het laai arriveren van de brandweer en het vergeefs zoe ken naar een brandput in dc Ida Maria de Raathstraat. Voorlichter D. Krabbendam wyst op het aan boord hebben van een tank water van de bluswagens voor het eerste werk. Naar de oorzaak van de brand vindt nog onderzoek plaats. Een van de buurtbewoners sugge reert, dat er inbrekers aan het werk zijn geweest kort voordat de brand uitbrak. Broodje shoarma Ze staat op straat in een ochtend jas en vertelt: „Ik heb vier man nen bezig gezien. Eerst aan de voorkant en rond kwart voor twee aan de achterkant. Ik kwam op dat moment juist thuis. Ik had een broodje shoarma gehaald en zag ze voor me op de Schiedamse weg lopen. Ze rommelden aan au to's, keken bij.de schoenenwinkel naar binnen en liepen toen ach terom. Binnen heb ik vanaf mijn terras gezien, dat ze achter bezig waren. Toen ze in mijn richting keken, ben ik gauw naar binnen gegaan. Een kwartier later brak die brand uit." MaassluisMisschien staat ergens in een Maassluise tuin een exem plaar dat nóg hoger is, maar de zon nebloemen van Martine van Ruy- ven en Irene van Vessem zijn in elk geval goed voor een hoofdprijs. Met vier meter en veertig centimeter,- staken ze tien centimeter uit boven hun naaste concurrent, de bloem die hun stadgenote Angela van der Velden wist te kweken. Medewer kers van de afdeling Groenvoorzie ning stelden dat onomstotelijk vast met hun meetlat. Dat betekende dat Martine en Irene werden uitgeroepen tot de geza menlijke winnaar van de gemeen telijke zonnebloemenwedstrijd in Maassluis. Vandaag kregen ze van wethouder Storm een cadeaubon van vijftig gutden. Tweede prijs- winnares Angela ontving een waar- decheque van 25 gulden. De derde prijs, een waardebon van een tient je, ging naar de familie Hoovers, wier bloem op vier meter twintig bleef steken. De wedstrijd was een vervolg op de zomermarkt van 4 juni dit jaar. Ge- meentepersoneel deelde daar zon nebloemplantjes uit aan Maasslui- zers die graag tuinieren. De 14-jari- ge Simone van Ruyven nam ook een plantje mee .en zette dat thuis in de achtertuin. Samen met haar Il-jarige zusje Martine gaf ze het trouw elke dag een beetje water. De zon deed de rest Al gauw stak de bloem met kop en schouders uit boven de rest van de begroeiing in de tuin. Moeder Van Ruyven: „We hebben 'm wel moe ten stutten hoor, want met een beet je storm ligt zo'n plant meteen om. Maar voor de rest hadden we er nauwelijks omkijken naar." Simone en Martine van Ruyven bij de prijswinnende zonne bloem indeachtertuin. Defamilie Van Ruyven deettdeeerste prijs met Irene van Vessem, die een bloem kweekte van pre cies dezelfde lengte: vier meter en veertig centimeter. Foto Roel Dijkstra Hoek van Holland De woning bouwvereniging Rotterdam aan Zee moet voorlopig tien woningen beschikbaar stellen voor status houders. Eerder was de woning bouwvereniging gevraagd twaalf woningen beschikbaar te stellen voor vluchtelingen, maar vanuit de gemeente Rotterdam werd daar nooit een beroep op gedaan omdat de betreffende buitenlan ders in de stad zelf werden onder gebracht. Het systeem is nu echter zo gewij zigd, dat toegelaten vluchtelingen zelf eén voorkeur kunnen uitspre ken voor de plaats waarin ze wil len wonen. Voor zover zij in Rot terdam willen verblijven worden ze eerst gedurende enkele weken ondergebracht op zogenoemde bufferadressen. Vervolgens krij gen ze een woning toegewezen. De woningbouwvereniging Rot terdam aan Zee is als sociale ver huurder verplicht, maar ook be reid om de gevraagde tien wonin gen beschikbaar te stellen. Ge dacht wordt aan vrijkomende wo ningen, verspreid over het dorp. „Mensen die een voorkeur voor Rotterdam hébben, willen waar schijnlijk niet echt in Hoek van Holland wonen," veronderstelt Paul Philippa van de woning bouwvereniging. „Wij denken dan ook meer aan gezinnen die een voorkeur hebben voor het Westland of voor een kleine ge meente." De commissie welzijn van dedeel- gemeenteraad heeft inmiddels al contacten gelegd met kerkelijke, politieke en maatschappelijk in stellingen. Hen is gevraagd om vrijwilligers te leveren die de nieuwe bewoners begeleiden wanneer ze daar behoefte aan hebben. Het aantal van tien woningen geldt tot 1 februari 1995. Daarna kan aan de hand van de gepeilde behoefte een nieuwe taakstelling aan de deelgemeente worden op gelegd. De toewijzing aan toegela ten vluchtelingen mag niet ten koste gaan van de urgentie-geval len. Ze krijgen wel voorrang op gewone woningzoekenden. Maassluis Het Maassluise colle ge wil per 1 januari 1995 niet lan ger gemeentegaranties verstrek ken voor de aankoop van wonin gen, maar dat takenpakket over dragen aan de landelijke Stich ting Waarborgfonds Eigen Wonin gen. De gemeente wordt daarmee ver lost van het financiële risico dat aan het verlenen van garanties kleeft. Risico Momenteel dragen het rijk en de gemeente elk voor de helft dit risi co. In de nieuwe waarborgcon- structie neemt de stichting dat ri sico voor haar rekening. Het risicofonds wordt opgebouwd uit de premiebetaling door de ko pers. Dat is voor 1995 vastgesteld op 0.36 procent van de lening en wordt daarmee voor de koper aan zienlijk duurder. Ook wil het college dat de finan ciële risico's, die kunnen voort vloeien uit de vóór 1995 verstrekte gemeentegaranties, aan de stich ting worden overgedragen. Daarvoor zou de gemeente dan een afkoopsom van ruim 47.000 gulden moeten betalen. Schiedam Het Schiedamse poli tiekorps beschikt sinds kort over een speciaal team dat collega's psychische bijstand kan verlenen na schokkende ervaringen tij dens het werk. Het team bestaat uit negen politiemensen die de nieuwe taak uitvoeren naast hun normale werkzaamheden. Tijdens de officiële opening van het nieuwe gedeelte van het poli tiebureau op het Bijdorpplein, werd het team geïnstalleerd. De negen leden van het zogenoemde DBO-team (Districts Bcdrijfs Op vang team) hebben de taak colle ga's die betrokken zijn geweest bij een ingrijpende gebeurtenis, te begeleiden bij de verwerking daarvan. De 'DBO-ers' hebben zichzelf aangemeld, een psycholo gisch onderzoek ondergaan en een speciale opleiding gevolgd. De teamleden worden professio neel ondersteund door onder an dere het bedrijfs-maatschappelijk werk en psychologen. „Een ernstig ongeval kan bij poli- tie-agenten veel emoties teweeg brengen. Daarbij spelen met na me gevoelens van onmacht een grote rol. Ook het niet kunnen redden van mensenlevens bij een brand of ongeluk, kan emotionele gevolgen hebben," licht woord voerder Y. Eddini toe. „Vroeger waren de politiemensen in derge lijke gevallen op zichzelf aange wezen. Nu kunnen ze rekenen op hulp bij het verwerkingsproces." Rotterdam/Maassluis De 39-jari- ge Maassluizer H. O'B. die zich twee weken geleden voor de rechtbank moest verantwoorden voor de smokkel van ruim vier ki lo heroïne, kan na zijn detentie weer gewoon bij zijn baas aan het werk. De werkgever had ver klaard hem over uiterlijk twee jaar weer terug te willen zien. Zou hij langer moeten zitten, dan kon hij zijn baan vergeten. De recht bank veroordeelde de drugskoeri er tot dertig maanden cel, waar van tien maanden voorwaarde lijk. Tegen hem was drie jaar ge- eist. De verdachte smokkelde de drugs vanuit Turkije naar Neder land uit geldnood. Hij verklaarde door een college te zijn benaderd om naar Turkije te reizen en daar een vrachtje heroïne op te pikken. Omdat hem 30.000 gulden in het vooruitzicht werd gesteld, besloot hij de klus op zich te nemen. De Maassluizer vloog naar Istan bul en reed de drugs per touring car naar Frankfurt. De politie was toen al op de hoogte van de smok kel en volgde de koerier vanuit Duitsland naar het adres van de opdrachtgever in Rotterdam. Daar. werden hij en twee andere verdachten gearresteerd. De drugs werden nooit gedistribu eerd. Naar aanleiding van de ver klaringen die de twee mede-da ders aflegden, kreeg rechter mr. W.J. Heyman het idee dat de Maassluizer een aanzienlijk be langrijke rol had gespeeld en zelf het transtport op poten had gezet. Dat vermoeden kon echter niet bewezen worden verklaard.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2