m' m& 13 Gedoogplekken junks in oude wijken Piet Smit-terrein na eeuwwisseling Ifegsd; -• I Wetenschappers bepleiten kleine 'gebruiksruimtes' met toezicht Ruggesteun voor 'arme' huisartsen Moord op klaarlichte dag schokt buurt Denktank: 'rustjaar' en korter werken i Universiteit: stadhuis kent regels niet Ex-minister De Vries hoogleraar Verbod treft varen met jet-ski's Onderzoek naar verkoop van nepcamera's Granaten opgeruimd Extraatje voor bejaardenhuizen Central Park niet failliet Zaterdag 8 oktober 1994 -"•-v~ ^Sl Rotterdam „Het is pijnlijk hoe slecht hoge figuren op het stadhuis de regels niet ken nen." Zo reageert F.R.M. Mumichs,'hoofd interne- en externe betrekkingen van de Erasmus Universiteit Rotter dam boos en verontwaardigd .op de beschuldigingendatzijn medewerkers frauderen door verkeerde data onder een di ploma te zetten, „Ze proberen voor de rommel bij de sociale dienst zondebokken te vin den "zegt hij. Munnichs legt^it dat een stu dent vóór 31 augustus zijn stu die moet hebben afgerond. Dan loopt zijn studiefinancie ring af. „Een uitreiking van de bul kan natuurlijk later plaats hebben," licht hij toe. „Dat is vaak een feestelijke gelegen heid, waarmee je wilt wachten totdat iedereen weer van va kantie is teruggekeerd. Maar dan staat er wel 31 augustus onder de bui Het is apert on juist dat er wordt gefraudeerd. Daarbij is het in Nederland niet mogelijk om een RWW- uitkering én studiefinancie ring tegelijk te krijgen," Rotterdam Voormalig minister De Vries (sociale zaken en werk gelegenheid) heeft een nieuwe baan. Per 1 oktober wordt hij voor één dag per week hoogleraar aan het onderzoekscentrum financi- eel-economisch beleid van de vak groep economische politiek van de Rotterdamse Erasmus Univer- steit. De Vries was Kamerlid voor het CDA van 1978 tot 1989. Sinds 1986 was hij fractieleider. In 1989 werd hij minister in het derde ka- binet-Lubbers. Den Haag In de Zuidhofiandse meren en plassen is het varen met jet-ski's voortaan verboden. De motie van het PvdA-statenlid Van der Zalm van die strekking is gis teren tijdens de algemene be schouwingen aangenomen. Zuid- Holland is de eerste provincie die het varen met jet-ski's verbiedt. Volgens het provinciebestuur zijn de wateren in Zuid-Holland te klein en te kwetsbaar voor de wa terscooters. Vaak varen ze veel te te hard en zijn ze gevaarlijk voor andere watersporters. De afgelo pen maanden zijn er diverse on gelukken met jet-ski's gebeurd, waarvan enkele met dodelijke af loop. De watersportbond van de ANWB betreurt het verbod ,,Het is op zijn minst vreemd dat men voor een jet-ski een officieel vaar bewijs dient te halen, maar er ver volgens niet mee kan varen," zegt •een woordvoerder. Rotterdam In Rotterdamse wijken waar de drugsoverlast de spuigaten uitloopt, moe ten naast bestaande dealpan den plekken komen waar junks 'onder toezicht, in rust en met een minimum aan overlast Voor de omgeving' drugs kunnen gebruiken. De wijken Zuid, Middelland, het Nieuwe Westen en Spangen komen hiervoor in aanmer king. Dit is een van de aanbevelingen uit het gisteren gepubliceerde rapport 'Het Rotterdamse drugs beleid in voorspoed en in tegen spoed' dat het Crisis Onderzoek Team (COT) opstelde in opdracht van de gemeente Rotterdam. Het stadhuis laat bij monde van een woordvoerder weten de adviezen 'waardevol' te vinden. Het COT, een gezelschap van politicologen, juristen en sociologen van de Rijks Universiteit Leiden en de Erasmus Universiteit Rotterdam, liet zich adviseren door onder an deren het hoofd van de GGD, prof. F Sturmans, en de Rotterdamse korpschefHessing. „Om de veiligheid te herstellen, moet je af van het idee dat er in Rotterdam één plek is waar ver slaafden uit heel Nederland en daarbuiten welkom zijn en van al les kunnen krijgen," vat prof. dr. U. Rosenthal, één van de opstel lers van het rapport, de aanbeve lingen samen. „Betrokkenen uit het veld - politie en instellingen voor drugsopvang- geven aan dat een grootschalige lokatie al leen maar problemen oplevert. Daarom moet Perron Nul met zijn aanzuigende werking dicht." Kleine porties Rosenthal en zijn mede-onderzoe kers, drs. E. van der Torre en drs. E. Dammers, menen dat het beter is de groep verslaafden die over blijft na 'ontmanteling' van Per ron Nul, op te delen in kleine 'por ties' en in de eigen wijk een ruim te aan te bieden waar drugs ge bruikt kunnen worden. Rosent hal: „Een klein groepje m een wijk is makkelijk te accepteren. Veel verslaafden struinen nu op straat. Als er voldoende gebrui kerspanden zijn, zijn ze van de straat, de buurtbewoners voelen zich veiliger en je kunt de ver slaafden betere zorg geven." Eerder veroorzaakten opmerkin gen van burgemeester Peper over de opheffing en gedeeltelijke ver plaatsing van Perron Nul veel commotie in de oude wijken. Be woners uit Delfshaven, Schiemond en Spangen lieten we ten zich met hand en tand te zul len verzetten tegen drugsopvang in hun wijk. De onderzoekers ho pen dat er in goed overleg met de bewoners een oplossing gevon den kan worden. Maar er moet meer komen: (poli tietoezicht op de gebruikersplek- ken en medische voorzieningen. Bezoekers van de gedoogplekken mogen niet dealen. Het pand mag met in de buurt van winkelcentra of scholen liggen en moet goed Rotterdam Omdat de Rotter damse huisartsen 'het water tot aan de lippen staat' geeft het be stuur van de Landelijke Huisart sen Vereniging (LHV) hoge priori teit aan het oplossen van hun pro blemen. Dat is vastgelegd m een motie die de ledenvergadering van de LHV heeft aangenomen. Veel huisartsen in R rdam ha len het norminkomcu niet Ge middeld zitten ze er achttiendui zend gulden onder. Dat komt doordat ze relatief veel zieken fondspatiënten hebben. Voor het norminkomen wordt uitgegaan van een praktijk met 2400 patiën ten van wie 65 procent is verze kerd bij het ziekenfonds. De Rot terdamse praktijken bestaan ech ter voor 75 tot 95 procent (gemid deld 84 procent) uit ziekenfond spatiënten en de werkdruk is groot. Als een huisarts''meer dan zes tienhonderd ziekenfondspatiën ten heeft, krijgt hij voor iedere ex tra patient niet het gewone abon- nementshonorarium van hon derdtwintig gulden per jaar, maar slechts zestig gulden. Dat houdt verband met het vervallen van de kostenvergoeding boven deze 1600-grens. De LHV wil nu van de zogeheten 'kostenknik'af. De LHV-leden stemden in met een verhoging van de kostenver goeding waarover met de verzeke raars overeenstemming is be reikt. Deze verhoging betreft de kosten voor automatisering, over leg met apothekers over genees middelen, waarneming, de CAO voor de doktersassistenten en de kosten van het betalingsverkeer. Voor het ziekenfondsabonnement komt dit neer op een verhoging met 2,10 en voor een particulier consult (nu 34,-) op een verho ging met twee procent. Of de tarieven daarmee zullen stijgen is overigens de vraag. De LHV moet nog in de clinch met de overheid die de tarieven volgend jaar met m totaal 43 miljoen gul den wil verlagen. bereikbaar zijn voor verslaafden. Wijkpolitie en buurtbewoners moeten verslaafden kunnen ver wijzen naar zo'n pand als ze op straat gebruiken. De onderzoe kers pleiten ook voor de invoering van stadwachten, om de gevoe lens van onveiligheid onder de Rotterdammers te verminderen. Over drugstoerisen en drugsrun- ners zijn de onderzoekers hard in hun oordeel: weg ermee. Streng politie-optreden is hier nodig. Over het op medische gronden verstrekken van heroïne aan be paalde Rotterdamse drugsver slaafden oordeelt het rapport po sitief. De overlast en eriminalteit kan hierdoor licht afnemen. Een automatisch einde aan de crimi naliteit zit er echter niet in, reali seert Rosenthal zich. Wél verbe tert heroïneverstrekking de ge zondheid van verslaafden, niet in de laatste plaats omdat de kwali teit van de heroïne 'op straat' nog al wisselend is. „Een leuke vingeroefening, met héél interessante uitkomsten," is het oordeel van Ton Quadt van drugsinstelling Odyssee over het rapport, „maar we kunnen er niks mee. Het rapport heeft geen en kele status in het college. Maar: 'n hele leuke bron voor discussie." Zo zal het Piet Smit-terrein eruit zien tegen het jaar 2005. Een wandeiboulevard langs de Maas, daarnaast een blokkenrij van woningen met uit zicht over het water, een 'groene' strook waar 900 parkeerplaatsen voor het Stadion Feijenoord zijn ondergebracht, een lint van hoogwaardige winkels en een 'village* met winkels rondom een mega-bioscoop. De planned voor het braak lig gende terrein werden vorige week gepresenteerd in de deelgemeente IJsselmonde. Volgende week is het woord aan de commissie ruimtelijke orde ning van de gemeenteraad. De nieuwe 'Stadion boulevard' moet het visitekaartje worden van selmonde, langs de doorgaande weg, die ove Varkenoordse viaduct direct naar de Kop van Cu voert en vandaar, over de nieuwe Erasmusbrug, uiteindelijk uitkomt op de Coölsingel. Fotomontage Rotterdams Dagblad/Foto's Ontwikkelingsbedrijf Rotterdam Rotterdam De Rotterdamse po- litie is een onderzoek gestart naar een aantal verkopers van nep-vp deocamera's. De camera's, die meestal op straat te koop worden aangeboden voor bedragen tus sen de tweehonderdvijftig en zes honderd gulden, zijn waardeloze omgebouwde transistorradio's. Op het eerste gezicht lijken de ra dio's precies op video-apparatuur. Ze zijn verpakt in een zwart plas tic koffertje waarin ook een blokje hout met daarop de afdruk van een afstandsbediening, een snoertje en een soort adaptor. Het geheel zit vastgeplakt op een plankje voorzien van een reclame folder van een videocamera. Niet alleen waarschuwt de politie mensen niet op een dergelijk koopaanbod in te gaan, zij vraagt ook mensen die het slachtoffer zijn geworden van deze oplichters en nog geen aangifte hebben ge daan dit alsnog te doen. Rotterdam Personeel van het Explosieven Opruimings Com mando heeftop de Hordijk in Rot- terdam-Lombardijen drie anti- luchtdoelgranaten uit de Tweede Wereldoorlog geruimd en later vernietigd. De granaten werden gevonden toen een bulldozer aan het graven was voor het vernieu wen en verleggen van de riolering ter plaatse. Rotterdam - De ongeveer 160 be jaardenhuizen in het 'landelijk dêel van Zuid-Holland krijgen nog dit jaar'extra geld van de pro vincie voor personeelskosten Het extraatje heeft alleen betrekking op de bejaardenoorden buiten Den Haag en Rotterdam die hun, eigen politiek voeren. RotterdamIn onze krant van af gelopen donderdag is per abuis gemeld dat restaurant Central Park failliet is. Volgens een woordvoerder van het horeca-be- drijf is Central Park gesloten en is de eigenaar bezig met de verkoop van het pand. Door Marlijn Verwaaijen Rotterdam De politie heeft nog geen idee wie de dader is van de dodelijke schietpartij, die giste ren in de Êendrachtsstraat plaatshad. Na een korte ruzie trok de dader plotseling een vuurwapen en schoot een 24-jan- ge Rotterdammer op straat dood. Vervolgens ging de man er van door in een zwarte Mercedes. Het kenteken van deze auto is door twee getuigen aan de politie doorgegeven, maar onduidelijk is nog of de dader ook de eige naar van de auto was. De geregis treerde eigenaar woont in Spijke- nisse. Er is inmiddels een spe ciaal rechercheteam, bestaande uit 15 man, opgericht om de zaak te onderzoeken. Enkele uren na de moord werd in de Êendrachts straat een huis-aan-huis-onder- zoek gedaan. öp klaarlichte dag, midden m de stad en vlak bij de altijd drukke Witte de Withstraat, waar het ver keer regelmatig vast zit. De schutter, die gisteren rond twaalf uur het slachtoffer met twee ko gels van het leven beroofde, heeft behoorlijk wat risico genomen Te veel wellicht, want twee getui gen noteerden het kenteken van de zwarte Mercedes, waarmee hij na de schietpartij wegscheurde. De auto is overigens nog altijd niet gevonden. „Het was een pure afrekening," vertelt één van de getuigen, „Ze kregen ruzie met elkaar, er ont stond een heftige woordenwisse ling die hooguit een paar secon den duurde en daarna trok die dader een zwaar kaliber vuurwa pen, dat weet ik absoluut zeker. Hij riep 'politie, vuurwapen', Bij het lichaam van het slachtoffer zoeken rechercheurs naar sporen. Foto Erik Bfoemmk/Rotterdams Dagblad strekte beide armen en schoot heel koelbloedig twee kogels door het hoofd van de man. ficsta er nog van te trillen." Knallen Het was even na twaalf uur toen de anders zo rustige Êendrachts straat werd opgeschrikt door twee knallen. "Dissen de twee nieuwbouwblokken bij een toe gangshek stortte een man dode lijk getroffen neer. Direct daarop reed een zwarte Mercedes met hoge snelheid de straat uit en sloeg rechtsaf richting museum Boymans. Kort nadat de politie op volle oor logssterkte is gearriveerd en de straat hermetisch heeft afgeslo ten meldt een vrouw zich. Tril lend van de zenuwen legt ze haar getuigenverklaring af. Op de broekspijp van haar spijkerbroek heeft ze het kenteken van de vluchtauto staan. „Ik ben hem toen hij wegreed nog wel gevolgd maar ik raakte hem kwijt tóen hij richting Maastunnel reed," zegt de geëmotioneerde getuige. Ze gaat mee naar het bureau om een gedetailleerde verklaring af te leggen. Als één van de weinigen heeft ze het voorval gezien. Achter het afzetlint verzamelt zich aan beide kanten van de straat een grote mensenmassa. Onder hen een bewoonster, die begin dit jaar de nieuwbouwwo ning in de Êendrachtsstraat be trok. Het slachtoffer ligt op een steenworp afstand van haar voor deur. Huilend wordt ze opgevan- gen door een politie-agente, die haar afvoert naar bureau Een- drachtsplein. Het is de tweede keer in korte tijd dat onder de ogen van pu bliek iemand in koelen bloede wordt doodgeschoten. Twee we ken geleden gebeurde dattijdens koopavond op het Kruisplein met een 44-jarige man. De man die eergisteren dood werd aangetroffen in een woning in de le Middellandstraat, is ook door een misdrijf omgekomen. In Rotterdam waren dit jaar tot dusver 21 mensen slachtoffer van moord of doodslag. Rotterdam Een jaartje er tus senuit om de vakkennis op te fris sen. Maar de 'sabbat' kan ook drie maanden of een half jaar «duren, wanneer bedrijven en/of werkne mers de kosten er van niet kun nen of willen opbrengen. Wat te denken van een Midden- en Kleinbedrijf Arbeidspool, waar door je ook als bedrijfsleven niet alleen mensen naar scholing kunt sturen maar hen ook op een niet al te kostbare manier kunt ver vangen? Het 'sabbatjaar' is een van de ideeën van de Rotterdamse 'Denktank Werkgelegenheid', die is ontstaan na een discussiebij eenkomst van de FNV Rotterdam in juni jongstleden. Daar werden wethouder Hans Simons (werkge legenheid) en Hans van der Pluijm (FNV) en Herman Tim mermans (NCW West) het in grote lijnen eens over het regionaal ge bruiken van werkgelegenheidsaf- spraken in CAO's. Sindsdien heeft een betrekkelijk gevarieerd gezelschap (vakbondsmensen, politici, personeelsmensen en professionele 'werkmakers') de afgelopen maanden verschillende plannen bekeken. Het werk van de 'tank' is inmid dels dooi zes van de negen be stuursleden van de FNV-afdeling Rotterdam onderschreven. Ook de bestuurders van de FNV Rot terdam zeggen hun medewerking toe aan de door het gezelschap uit gewerkte ideëen ter bevordering van de werkgelegenheid. De ge sprekken over de nog onuitge werkte plannen worden de ko mende maanden in rustiger tem po gevoerd. De Rotterdamse gemeenteraad kan het resultaat van het werk van de Denktank Werkgelegen heid zeer binnenkort tegemoet zien. De ideeen vaneren bijvoor beeld van (vrijwillig) korter wer ken tot een kortere werkduur bij herbezetting en een veel hogere belastingvrije voet. De plannen voor het gebruik van de laagste loonschalen of functie- en taaks- plitsing ogen misschien niet zo re volutionair, de winst van het denktankwerk is dat zij vrij breed op steun kan rekenen. Neem het vrijwillig korter wer ken. De AbvaKabo, zo blijkt uit het tussentijdse rapport aan de gemeenteraad, zou de bereidheid tot korter werken via een enquête kunnen peilen. De individueel ge wenste arbeidsduur zou bij mini ma of maxima wel eens heel an ders kunnen liggen dan nu nog wordt verondersteld. Het FNV-rapport over het werk tot nu toe van de Rotterdamse Denktank Werkgelegenheid maakt verder melding van een voudiger subsidieregelingen en op elkaar aansluitende regels, fn de discussie bleven slechts twee belangrijke regels over. Regel één zou moeten luiden dat werkplan nen de instemming moeten heb ben van de overheid, bijvoorbeeld bij het gebruiken van uitkeringen voor banen in de marktsector Re gel twee is dan dat er een afspraak wordt gemaakt tussen werkge vers- en werknemersorganisaties waarbij werkgevers letten op con currentie en werknemers op ar beidsvoorwaarden. Hoewel de werkgeversorganisa ties niet aanwezig waren hebben de werkgevers met stilgezeten Zij hebben onder andere deelge nomen aan een studiereis naar de VS.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1