13 Nieuwbouw Huize Spaland stopgezet Rotterdams Dagblad Rechter geeft omwonenden gelijk Schoener de Eendracht ter bezichtiging afgemeerd Junk krijgt de kans schoon schip te maken Scholen besparen energie Hardnekkige brand in hooiberg Personenauto uitgebrand Bonnen bij controles Brute beroving beantwoord met strafeisen van twee jaar cel Hydro Agrl mag meer radio actieve stoffen lozen Trein overrijdt onbekende vrouw Video oorzaak woningbrand Overlast door wasmachine Waterweg Dinsdag 11 oktober 1994 Door Sander Sonnemans SchiedamTwaalf omwonenden van Huize Spaland hebben vorige week met succes een kort geding aangespannen tegen de gemeente Schiedam in een poging de nieuwbouw van verzor gingstehuis Huize Spaland stop te zetten. Gistermiddag werd door de rechter bepaald dat de werkzaamheden voorlopig moeten worden stilgelegd. De gemeente wil nog niet reage ren op de uitspraak van de Rotter damse rechter. „Wij gaan eerst be kijken wat de consequenties zijn," zegt woorvoerder J. Lang straat, „Het schorsingsverzoek is toegewezen. Dat kan betekenen dat iets aan het bouwplan moet gebeuren of dat de gemeente in hoger beroep gaat." De buurtbewoners stapten naar de rechter omdat ze ontevreden zijn over de handelwijze van de gemeente. Die zette het licht voor de bouw op groen voordat de be roeps- en bezwaarschriftencom missie een uitspraak had gedaan over de ingediende bezwaar schriften. NU Huize Spaland van de provin cie toestemming heeft gekregen voor nieuwbouw, wil men een elf verdiepingen tellende torenflat, een parkeergarage, aanleunwo ningen en een verzorgingshuis neerzetten. Vooral de torenflat is de omwonenden een doom in het oog. Ze vrezen dat het gebouw het uitzicht van veel Groenoord-be- woners bederft, inbreuk op de pri vacy pleegt en lichtinval weg neemt. In een eerder stadium hadden omwonenden al tever geefs geprobeerd burgemeester en wethouders zo ver te krijgen dat de bouwvergunning zou wor den geweigerd. „We hebben daar met een brief aan het college om verzocht, maar nooit een antwoord gekregen." zegt bewoonster G. van Wijngaar den. „Overigens werden we voor een voldongen feit geplaatst, want nooit zijn we over de plannen ge- informeerd. Tijdens een een in formatie-bijeenkomst in maart kregen we ineens te horen dat in september zou gaan worden ge bouwd. Toen we de maquette on der ogen kregen, hebben we di rect kenbaar gemaakt dat de ge plande verkeerssituaties niet klopten. Er zijn grotere verkeers stromen te verwachten en het aantal parkeerplaatsen wordt te ruggebracht. Men zegt wel dat de parkeergarage toereikend is voor het aantal bewoners, maar de to renflat telt 51 woningen en de ga rage heeft maar 39 plaatsen." Toen in het Nieuwe Stadsblad werd gepubliceerd dat de bouw vergunning was afgegeven, zijn door verschillende omwonenden bezwaarschriften ingediend. Tot op heden heeft de broeps- en be zwaarschriftencommissie nog geen oordeel geveld. Inmiddels is met de voorbereidende werk zaamheden begonnen. Delen van het groen zijn al weggehaald. Maassluis Op de Westiandse- vveg in Maassluis is gisterochtend een personenauto uitgebrand. De oorzaak was vermoedelijk kort sluiting of een lekke brandstoflei ding. De bestuurder zag kans on gedeerd uit de wagen te komen. Tijdens de brand werd de kruising Uiverlaan/Westlandse- weg afgesloten voor ander ver keer. Vlaardingen/Schiedam Bij ver keerscontroles in Vlaardingen en Schiedam zijn gisteren enkele tientallen bekeuringen uitge deeld. In Vlaardingen gingen op de Mr. L. A. Kesperweg dertig au tomobilisten op de bon. de meeste voor te hard rijden, 's Avonds werd een 35-jarige man uit Pernis aangehouden omdat hij in een on verzekerde auto reed. Zestig brom- en snorfietsen wer den gisteren op de Schiedamse- weg in Schiedam een een techni sche inspectie onderworpen. Er werden vier brommers in beslag genomen wegens ernstige gebre ken. De politie schreef 22 mini-be keuringen uit. Mevrouw Van Wijngaarden: „Zelfs het Algemeen Burgelijk Pensioenfonds, de eigenaar van de woningen op het Albert van Raalteplein, heeft een bezwaar schrift ingediend dat nog moet worden behandeld. Toch is al be gonnen met de bouw. Verder is uit bodemonderzoek gebleken dat in het grondwater onder Huize Spa land verontreinigingen zijn aan getroffen. Nader onderzoek is noodzakelijk. Zolang dit tweede onderzoek niet is verricht, mag op de verontreinigde stukken grond niet worden gebouwd. Maar tot op heden hebben we nog geen en kele uitslag onder ogen gehad. We worden nergens bij betrokken." Haar echtgenoot is van mening dat het allemaal niet zo ver had hoeven komen als de commissie ruimtelijke ordening, verkeer en vervoer beter z'n werk had ge daan. „De grootste strop is de hou ding van wethouder Hafkamp ge weest. Hij zei tijdens een van de commissievergaderingen dood leuk dat dc mensen in de omge ving van Huize Spaland al lang genoeg mooi hebben gewoond. Niemand reageerde daarop. Dat is de grote fout geweest. Later heb ben verschillende commissiele den contact met ons gezocht om dat toe te geven. Van een wethou der die zo met de burgers omgaat, vraag ik me af of hij op de juiste plaats zit." Hafkamp: ,.Ik weet niet meer wat ik toen exact heb gezegd en hoe bepaalde mensen dat hebben ge ïnterpreteerd. Wel heb ik gezegd dat de omwonenden het geluk hebben gehad dat Huize Spaland niet eerder tot bouwen is overge gaan. Overigens worden de om wonenden bij de ontwikkelingen betrokken. Er worden allerlei wensen met hen besproken." RotterdamyVJaardingenAchttien maanden cel. waarvan een derde deel voorwaardelijk. Met die straf eis kwam officier van justitie gis termiddag voor de dag tegen de Vlaardingse drugsverslaafde A B. Het is de tol die de verdachte moet betalen voor een grote reeks delicten die hij vorig jaar en dit jaar in zijn woonplaats en Schiedam pleegde. De drie recentste misdrijven date ren van dit voorjaar. In april brak hij in bij het activiteitencentrum van de Pameijcrstichting aan de Schiedamseweg en maakte een geldkistje met daarin 650 gulden buit. Een maand later pikte hij uit de kiosk van het NS-station aan de Van Hogendorplaan een boor machine en de inhoud van de kas sa. Eerder die maand had hij bij Hajé Diner aan de Marathonweg de complete kassa met 2500 gul den weggenomen. „Om drugs van te kopen." was de verklaring van de verdachte. Ter informatie waren op de dagvaar ding ook nog eens dertien inbra ken, twee winkeldiefstallen en een flink aantal fietsendiefstallen vermeld. Het was de Vlaardingse junk voornamelijk te doen om du re mountainbikes. Op een van de gestoten tweewielers werd hij aangehouden. Tot verbazing van de politie somde hij tijdens het verhoor alle overige delicten op. Nog meer als de dagvaarding ver meldde. Maar omdat daar geen aangifte van was gedaan, konden die hem niet ten laste worden ge legd. De verdachte verklaarde tegen over de rechtbank de misdrijven te hebben bekend omdat hij wilde afkicken. Op eigen kracht kon hij dat niet. Door dwang van hoger hand misschien wel. De officier van justitie wilde in eerste instan tie een onvoorwaardelijke straf van achttien maanden eisen, maar zette daarvan tenslotte een derde deel om in een voorwaarde lijke straf. Om hem een serieuze kans tot afkicken te geven. Het voorwaardelijke deel moet vol gens de officier worden gezien als een stok achter de deur. Uitspraak over twee weken. Vlaardingen Negentien Vlaar dingse scholen hebben zich aan gemeld voor het project Ener giebeheer in het Onderwijs, dat morgen van start gaat. Doel van dit project is een energiebespa ring op de deelnemende scholen van tenminste turn procent. Het project levert zowel de ge meente als de scholen voordelen op. De gemeente Vlaardingen is minder geld kwijt (aan het open baar onderwijs), terwijl de scho len een deel van de opbrengst zelf mogen houden en vrij kun nen besteden. De openbare scholen krijgen een bonus van 25 procent over de bespaarde energiekosten. Het bijzonder andenvijs (protestants-christe- lijk en katholiek) moet over de 'winstdeling' afspraken maken met het schoolbestuur. Volgens het Nutsbedrijf Vin ar - dingen/Maassluis NV, dat ook aan het project deelneemt, kan het energieverbuik op veel scho len gemakkelijk omlaag. Een onderzoek in 1993 op een aantal Vlaardingse scholen wees uit dat vooral het elektriciteitsver bruik een sterke stijging ver toonde, Aan die ontwikkeling zou een halt moeten worden toe geroepen. ..En dat hoeft vaak niet via ingrijpende maatrege len. Meestal is het gewoon een kwestie van beter opletten. Van kleine dingen, zoals het licht tij dig uitdoen." zegt een woord voerder van de gemeente. Behalve het nutsbedrijf, zijn ook de Novem (Nederlandse Onder neming voor Energie en Milieu) en de Vereniging tegen Milieu bederf bij het project betrokken. Energiebesparing is onderdeel van het Pre mos-project (Preven tieve Milieuzorg op Schooi) waaraan een groot aantal scho len uit Schiedam, Vlaardingen en Maassluis deelnemen. WBBf Hooibroei was de oorzaak van een hard nekkige brand gisteren in de Broekpol der. De Vlaardingse brandweer had bijna twaalf uur nodig om het vuur onder con trole te krijgen. „En niet uitgesloten is dat vandaag weer de vlam erin slaat," al dus een woordvoerder van de brandweer vanmorgen. Het werk van de brandweer werd be moeilijkt door het feit dat het hooi voor een deel was ingekuild. Er moesten twee hijskranen aan te pas komen om het hooi naar boven te halen en om te woe- fclen. Een van deze hijskranen arriveerde pas later in de avond. Het hooi is eigendom van de gemeente Vlaardingen en afkomstig van wegber men in de stad. Het is opgeslagen in de Broekpolder omdat het is vervuild. Daar door is verwerking bij de AVR niet moge lijk. Foto Defines van der Weil, Roel Dijkstra Een aparte blik in de kombuis Vlaardingen Belangstellenden kwamen gisteren overdag ai ge wapend met fototoestellen en vi- deocamara's r.aar de Maasboule vard in Vlaardingen. Daar viel een niet alledaags tafereel te aan schouwen. De oude schoener De Eendracht, genoemd naar het eer ste admiraalsschip van Michiel de Ruyter. lag er afgemeerd. De Eendracht is dankzij de stich ting Het Zeilend Zeeschip in de vaart gebleven en iaat tijdens de tochten over de Noordzee in di verse steden de bevolking aan boord om kennis met de schoener- te maken. Gedurende de winter maanden is het oude schip veelal in de buurt van de Canarische ei landen te vinden. Voor die lange van de Eendracht. Foto Roel Dijkstra tochten wordt de normale beman ning uitgebreid met zeilfanaten die hun passie in de praktijk wil len brengen. In vroegere tijden waren zeil- schoeners geen bezienswaardig heid. Do schepen waren niet af hankelijk van de windrichting en daarom prima geschikt voor verre reizen. Vanwege hun aanzienlijke diepgang kunnen zc echter nau welijks terecht in kleine havens. Zo is bijvoorbeeld de Koningin Wilhelminahaven in Vlaardingen te ondiep om de Eendracht te ver welkomen. Daarom was het mar kante schip gisteren te zien aan het Wester hoofd, s Avonds kon de boot van binnen worden beke ken door geïnteresseerden. Door Sander Sonnemans flotterdam/Vlaardingen Het Vlaardingse slachtoffer dat 8 juli van dit jaar op de Maassluisscdijk in Vlaardingen met geweld door twee mannen werd beroofd van z ij n po rte mo n n ee, hee ft z ij n leve n waarschijnlijk te danken aan een passerende taxi. Gewond door twee steken niet een schroe- vedtaaier vestigde de man al zijn hoop op de chauffeur. Die deed echter de portieren van zijn auto op slot omdat hij niet bij de pro blemen betrokken wilde raken. Wel werd tie vechtpartij door de plotselinge aanwezigheid van de taxi beëindigd en kwam de arbei der, die net zijn nachtdienst erop had zitten, er nog goed van af. ..Het was ons niet te doen imi de portemonnee." verklaarde de 27- jarigo verdachte K. El A. uit Maar- dingen. „Wij liepen met twee fiet sen op de Maassluisscdijk toen die man ons op zijn fiets tegemoet kwam rijden. Omdat hij er niet makkelijk door kon. gaf hij m;j een trap. Toen heb ik een schroe- vedraaier uit mijn rugzak gepakt en hem er mee in zijn been gesto ken. Daarna ontstond de vecht partij" „De verklaringen van het slacht offer luidden echter anders. hield een van de rechters het tweetal voor. „Hem werd de door gang belemmerd doordat één van de twee personen zijn fiets dwars op de weg zette. De ander liep om hem heen en stak hem met een scherp voorwerp in de rug. Tij dens de knokpartij vuelde hij dat zijn portemonnee uit zijn achter zak werd gehaald. Volgens het signalement." keek de rechter m de richting van dc 36-jarige Yiaar- dirrgcr M. M.. ...moot tl dat Zijn ge- de verdachte. ..Maai- hoe kon het dan gebeuren dat de portemon nee vijfentwintig meter van de be wuste piek werd gevonden zonder dat het slachtoffer daar was ge weest?." probeerde de rechter de waarheid boven tafel te krijgen. Een antwoord bleef uit. De rechter trok de verklaring van de twee Vlaaruingers sterk in twij fel. Eerder die avond had een van de twee mannen in café De Steeg geprobeerd een knip te rollen van eer. bezoeker. Het tweetal was daarna dronken op weg gegaan naar de woning van de oudste ver dachte. Zo'n veertig pilsjes had hij the avond gedronken. ..Veel weet tk er niet meer van. Ik was dronken. We waren gaan lopers omdat ik dour de drank van mijn flets was gevallen." Do twee waren overigens 'oude bekenden' van justitie. De jongste was al zes maal veroordeeld tot lichte gevangenisstraffen voor diefstallen, inbraken en geweld- delicten, Tijdens de zitting kwam aan hei licht dat hij zo'n vier jaar illegaal in Nederland verblijft en inwoont bij een vriendin in V-aar dt r. gen. De ander, was eveneens meermalen, in aanraking geweest met justitie. Hij is al een aantal ja ren verslaafd aan drugs en drank en leeft van een uitkering. Omdat otfleser van justitie mr. G. Munmchs vond dat dc straatroof én het gebruik van geweid wettig bewezen, konden worden ver klaard. eiste hij tegen beide ver dachten een onvouiwaardelijKc gevangenisstraf van twee jaar. ..Er is sprake van een brute over val. Een kwalijk feit. Ik houd bij mijn strafeis rekening met eerde re veroordelingen wegens ge- weidde!] eten. Hier :s een forse straf op z'n plaats." Tevens eiste de officier ten uit voer legging van eerdere opgeleg de voorwaardelijke celstraffen drie maanden. De rechtbank doet over twee weken uitspraak. Den Haag/Vlaardingen De Raad van State in Den Haag heeft de hoeveelheid radio-actieve stof fen verruimd die in de fosfor- gips- on fosfaaterts-lozingen van kunstmestproducent Hydro Agri mogen voorkomen. Dat blijkt uit een uitspraak van de Raad van State over de kernener gievergunning van het bedrijf. De uitspraak is tijdelijk, in afwach ting van de behandeling van de bodemprocedure. Dan zal ook de principiële vraag aan de orde ko men of het bedrijf een vergun ning krachtens de kernenergie wet nodig heeft. De stichting 'Miljoenen zijn te- gen' was tegen de vergunning in beroep gegaan in een poging de lozingen geheel stop te laten zet- ten. Volgens de stichting moeten er geen radioactieve stoffen in de natuur vrijgelaten worden omdat deze een bedreiging zijn voor mens en milieu. Hydro Agri was zelf ook in beroep gegaan tegen de vergunning omdat het van mening is dat een vergunning op basis van de kern energiewet niet nodig is. Het be drijf stelt, dat het gaat om het lo zen van natuurlijke, vaste radio actieve stoffen die normaal ook vrij in de natuur voorkomen. De onafhankelijk adviseur van de Raad van State steunde die opvat ting eerder. Maar de Raad van State vindt dat een kwestie voor de bodemzaak, waarbij meerdere rechters zich over de zaak zullen buigen, Hydro Agri was ook tegen de ver gunning in beroep gegaan omdat daarin zulke strenge normen wor den voorgeschreven dat. een re- ductie van de produktie met der tig procent de enige manier zou zijn om aan de voorschriften te voldoen. De Raad van State vond dat te ver gaan en verruimde daarom de voorschriften, in af wachting van de bodemprocedu re. Dat kan nog wel een of twee jaar duren. Schiedam Een tot nu toe onbe kend gebleven vrouw is zondag middag rond één uur overreden I door een trein op het traject tus sen Schiedam en Delft. De vrouw was op slag dood. De Schiedamse politie is op zoek naar getuigen van het ongeval en naar personen die kunnen helpen bij het vaststellen van de identi teit van het slachtoffer. Pogingen in die richting hebben tot nu toe gefaald. Het slachtoffer was 20 a 30 jaar oud. tenger en donkerblond. Zij droeg een groen jack met capu chon, een groene trui, een bruine spijkerbroek en bruine schoenen. Zij reed op een blauwgrijze Bata- vus-fiets. Schiedam Kortsluiting in een videorecorder is waarschijnlijk de oorzaak geweest van een brand gisteren in een woonhuis aan de Obreehtstraat. De zoon des huizes ontdekte de brand toen hij na het uitlaten van de hond thuis kwam en de woonkamer in een nevel van rook aantrof. De vlammen sloegen uit de videorecorder. De jongen pakte het brandende ap paraat beet en smeet het naar bui ten. Hij liep daarbij brandwonden op aan beide handen. Brandweer en GGD-personeel verleenden as sistentie. Schiedam In dc Thomas a Kem- pisstraat heeft een wasmachine gisteren een kleine zondvloed veroorzaakt. De benedenburen van een bewoner die de wasraa- chine had aangezet en daarna het huis had verlaten zagen tot hun ontsteltenis het water bij liters te gelijk door het plafond konten. Zij waarschuwden de brandweer, die de bovenwoning openbrak en de wasmachine afzette. Het bleek dat de afwateringsslang uit het bad was gevallen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2