'Weinig kans voor Bransons' Virgin Cola' Grote winkelcentra verliezen terrein i Spelletjes bepalen Nobelprijs economie Vooral buurtwinkels profiteren van de 'zwervende' consument VLM boekt snel succes met luchtlijn naar Docklands 'Coöperaties doen boeren de das om' Benzine een cent duurder Forse winst Sara Lee/DE DASAwil nieuwe naam PvdA: aandelen voor werknemer Bronnenbad met sluiting bedreigd Veel vraag naar wintervakanties Duitse metaal eist zes procent Schiphol wil 'Beek' niet Ook goed derde kwartaal Rotterdam Airport Rotterdams Dagblad Woensdag 12 oktober 191)4 Den Haag Na een aantal prijs verlagingen verhoogt marktleider Shell de benzineprijzen vanaf morgen met een cent per liter. De adviesprijs voor een liter super plus loodvrij aan de zelftankpom» wordt daardoor 1.93 gulden Euro loodvrij gaat 1.87 gulden kosten en gelode superbenzme 2,04 gul den De prijzen van diesel, gas en huisbrandolie blijven gelijk Utrecht De overname van be drijven in binnen- en buitenland heeft fors bijgedragen aan de net-4" towinst van het voedingsconcern'' Sara Lee/DE. het vroegere Douwe Egberts. Het nettoresultaat na be lastingen over het boekjaar 93/94 steeg met ƒ79 miljoen tot ƒ677 miljoen. De omzet ging met ƒ871 miljoen omhoog tot ƒ8,37 miljard Ruim een kwart van de omzet komt van de Nederlandse markt. Munchen Deutsche Aerospace (DASA;. meederheidsaandeei- houder in Fokker, wil van naam veranderen. Als de raad van be stuur van Daimler-Benz {het moe derbedrijf van DASA) ermee in stemt. heet de Duitse vliegtuig bouwer straks Daimler-Benz Ae rospace. De reden van de naams verandering is gelegen in het feit dat DASA steeds mternationaler opereert en ook intensief met bui tenlandse partners, waaronder Fokker, samenwerkt. Den Haag De overheid moet aandelenbezit van werknemers in het eigen bedrijf fiscaal bevorde ren. mits dat leidt tot meer zeg genschap van die werknemers. Als de werknemers bijvoorbeeld vijf procent van de aandelen heb ben, zouden zij een vertegenwoor diger in de raad van commissaris sen moeten krijgen. Dit plan heeft PvdA-kamerlid Van der Ploeg gis teren ontvouwd. Ook winstdelmg zou voor de regeling in aanmer king moeten komen, betoogde Van der Ploeg. Nieuweschans Bronnenbad Fontana m Nieuweschans wordt met sluiting bedreigd. Groot-aan deelhouder Beheer Koop Tjuchem onderneemt een laatste reddingspoging en heeft de ruim 300 aandeelhouders opgeroepen hun 870 aandelen te verkopen. In dat geval kan het bedrijf verliezen van het kuuroord fiscaal compen seren met de winst in andere on dernemingen van de holding. Den Haag—Het aantal boekingen voor het winterseizoen ligt mo menteel 17 procent hoger dan m dezelfde periode vorig jaar Vooral de vliegreizen (plus 37 procent) en de autoreizen (plus M procent) zijn in trek. De bestemmingen naar de Spaanse winterzon laten een stijging zien van 56 procent Ook Portugal (plus 34 procent) doet het goed. aldus de ANVR. Bonn 1G-Metall heeft een loon eis van zes procent gesteld en houdt tevens vast aan het m 1990 gesloten akkoord dat voorziet in een verkorting van de werkweek tot 35 uur De werkgevers heten maandag weien dat zij in principe niet meer willen betalen dan de prijscompensatie. Bovendien wil len zij uitstel van de toegezegde arbeidstijdverkorting Beek De directie van Schiphol heeft er geen behoefte aan Maas tricht Airport over te nemen Met een jaarlijks verlies van zes mil joen gulden is de Limburgse luchthaven voor Schiphol geen aantrekkelijke partij. Wel is het nog steeds mogelijk dat Schiphol een manager aan Maastricht Air- port levert In maait van dit jaar lekte uit dat Beek en Schiphol overleg voerden over een inten sieve. strategische samenwer king. maar bij een vijfde baan heeft Schiphol Maastricht niet no dig als 'overloop-luchthaven'. Rotterdam Nederlandse mer- kendeskundigen geven de Britse zakenman Richard Branson wei nig kans met zijn plan om met zijn eigen cola-merk Virgin de concurrentie met Coca Cola en Pepsi aan te gaan. Dr. R. Riezenbos van de Erasmus Universiteit Rotterdam en direc teur B Hoogeweegen van Bates Nederland voorspellen dat emd deze eeuw per produkt hooguit twee topmerken de slag overle ven. De nummers drie en vier leg gen het af tegen de huismerken van de steeds machtiger worden de supermarktketens. Inbreken op die markt achten zij onmogelijk, temeer daar Branson helemaal niet over een distribu tienetwerk geschikt. „Alleen de sterkste merken overleven. En Coca Cola behoort daar al sinds de vorige eeuw toe," zeggen de des kundigen. Zij zeiden dat gisteren op het congres 'What's in a name' over de waarde van merken, ge houden door de Europese Studen tenassociatie Aegee op de Eras mus Universiteit in Rotterdam. Richard Branson heeft in de afge lopen 25 jaar naam en faam ge maakt met zijn luchtvaartmaat schappij Virgin Airlines en zijn platenmaatschappij Virgin Re cords. Hij spreekt nu van de grootste uitdaging in zijn loop baan. De consument betaalt vol gens hem te veel voor Pepsi-Cola en Coca-Cola. Zijn eigen cola wordt zeker vijftien procent goed koper. De frisdrank wordt geproduceerd m de Britse vestiging van het Ca nadese concern Cott Corporation, dat op zijn thuismarkt de Ameri kaanse cola-giganten al aardig wat blauwe plekken heeft be zorgd. Cott trok eerder al in Groot- Brittanme de aandacht door spe ciaal voor de detailhandelsketen" Sainsbury een cola-drank te pro duceren. Het huismerk Sains- bury's Classic Cola, geïntrodu ceerd in april, was binnen enkele weken goed voor 70 procent van de cola-verkoop in de winkels van het concern. Branson lanceert zijn drankje eind deze maand in eigen land en daarna in de Verenigde Staten en Japan. De rest van de wereld volgt later. Hij verwacht binnen vijf jaar een omzet te halen van mini maal een miljard pond sterling 2,75 miljard). Hoe ambitieus zijn plannen zijn, blijkt uit het feit dat de totale cola-markt van alleen Groot-Brittannié goed is voor een omzet van omgerekend 1,75 mil jard. Coca-Cola neemt daarvan dertig procent voor zijn rekening en Pepsi achttien procent. Bran sons cola komt op de markt in rood-witte blikjes en zal ook te krijgen zijn in een light-yersie. Maar daar ligt volgens de Neder landse merker.deskundigen tege lijk de zwakte van Branson. „Marktleiders halen gemiddeld achttien procent rendement op hun investeringen, omdat ze van wege hun kwaliteit duurder kun nen zijn. De nummer twee haalt hooguit drie procent. De nummer drie heeft een marginaal bestaan en de nummer vier lijdt verlies in deze wereld," zegt Hoogeweegen. „Daarom zullen in de komende tijd ook veel merken verdwijnen. De supermarktketens zullen hun aandeel overnemen, omdat zij over hun eigen distributienet werk beschikken. Daar ligt het succes van Sainsburv's Classic Cola in Engeland dan ook. Dat is door Branson niet na te doen. Branson kan beter van start gaan met nieuwe merken, die dicht bij zijn kernactiviteiten zitten. Want andere fabrikanten die hun vleu gels te ver hebben uitgeslagen hebben het altijd moeten bezu ren. Levi's ging bankroet door kostuums te maken, Mars gW met Mars ijs een stap te ver en Bic moest zijn goedkope parfum snel weer van de markt halen; terwijl Gilette met enkel scheermesjes Lipton met alleen thee, CampbSi met alleen kauwgum en Coca Co la met alleen cola er voor altiid Bi- ken te zijn." 4j t „De merknamen zijn voor zulfe grote die de belangrijkste bezit tingen. Als je ze moest kopen kost Marlboro zeventig miljard gu]. den, Coca Cola zestig miljard gul. den, Pepsi dertien miljard gulden en Pampers tien miljard," zegt Hoogeweegen. Den Haag/Rotterdam De grote winkelcentra in vrijwel alle steden in Zuid-Holland hebben opnieuw fors terrein moeten prijsgeven aan de kleinere winkelcentra. De consument gaat voor de da gelijkse produkten steeds meer naar kleine (wijk)win- kelgebieden. Voor de niet-da- gelijkse produkten gaat hij daarentegen meer 'zweiven', in de stad zelf, of daarbuiten. Hoewel Rotterdam-centrum on betwist het belangrijkste winkel gebied in de provincie is geble ven, heeft het zwaar aan beteke nis ingeboet voor kopers vanuit de eigen regio, het Westland, Delft en Ridderkerk. Maar ook de omvangrijke winkelcentra in de meeste middelgrote steden als Vlaardingen en in satellietplaat sen als Hoogvliet leveren markt aandeel in. De enige uitzonderingen zijn de snel groeiende gemeenten Spij- kenisse. Oud-Beijerland en Zoe- termeer, waar de centra meer mensen trokken. In Schiedam en Ridderkerk bleef het in de centra net zo druk. Dat blijkt uit de eerste 'Winkelat las' van Zuid-Holland die van daag is overhandigd aan provin ciaal gedeputeerde Gunther (Eco nomische Zaken). De atlas vertelt waar de Zuidhollanders hun boodschappen doen en hoeveel geld ze uitgeven. Belangrijkste conclusie van het koopstromenonderzoek is dat kleinere winkelcentra hunpositie versterken zonder dat het de gro tere omzet kost. De 'grote jon gens' leveren wel marktaandeel in. Was het in 1988 nog zo dat 38,3 procent van de Zuidhollandse boodschappen werd gedaan in kleinere winkelcentra, nu zijn de ze goed voor 49 procent van de aankopen. Volgens de onderzoekers wordt de consument nog steeds mobie ler „De koopstromen komen steeds minder in de grotere cen tra terecht, maar worden over vele kleine uitgesmeerd. De winkel- trouw aan de eigen centra voor met-dagelijkse produkten neemt af en de consument gaat steeds meer zwerven," luidt de conclu sie Volgens de onderzoekers komt dat onder meer doordat gro te centra steeds moeilijker met de auto bereikbaar zijn. Voor de de gelijkse produkten speelt de na bijheid van de winkels een steeds grotere rol. Zo liep het marktaandeel van het stadscentrum van Rotterdam in de provincie Zuid-Holland terug van 14.4 procent in 1978 tot 11.5 in 1988 en tot 9.1 procent m dit jaar. Dit beeld gaat ook op voor Den Haag, Dordrecht. Delft, Gouda. Gonnchem. Alphen aan de Rijn en Leiden Zoetermeer vormt de enige uitzondering. In de regio Rotterdam ontkomen Zuidplein behield een vierde plae s, maar de winkeliers zagen klanten uit Goeree-Overflakkee en Hoeksche Waard naar Dordrecht' gaan. Foto Jaap Rozema/Rotterdams Dagblad Top-winkelcentra Zuid-Holland Waar winkelen wij? 1 Rotterdam centrum *1.250 milj. 2 Den Haag centrum 980 milj. 3 leiden centrum 450 mij]. 4 Rotterdam Zuidplein 400 milj. 5 Dordrecht centrum 390 milj. 6 Gouda centrum 310 milj. 7 Zoetermeer Stadshart 280 milj. 8 Rijswijk In den Boogaard 260 milj. 9 Alphen a/d Rijn centrum 250 milj. 10 Delft centrum 240 milj. 11 Leldsendam Leldsenhage 240 milj. 12 Spijkenisse centrum 220 milj. 13 Rotterdam Oosterhof 200 milj. 14 Vlaardingen centrum 200 milj. 15 Gorinchem centrum 180 milj. 16 Schiedam centrum 130 milj. 17 Ridderkerkcentrum 120 milj. 18 Oud-Beijerland centrum 100 milj. 19 Rotterdam Boulevard Zuid 90 milj. 20 Hoogvliet Binnenban 80 milj. 21 Zwijndrecht centrum 73 milj. •Omzet mm guldens in 1994 Rotterdams Dagblad Bron Wmkelat'as Zuid Holland plaatsen als Vlaardingen en Hoogvliet met aan deze trend. Al leen de winkelcentra m Oud-Beij- erland-centrum. Spijkemsse-cen- trum en Zoetermeer hebben hun aandeel vergroot Dat valt moge- Percentage her komst winkelend publiek in diverse winkelcentra Winkelgebied Vlaardingen centrum Schiedam centrum Rotterdam centrum R'dam Zuidplein R'dam Oosterhof Hoogvliet Binnenban R'dam Keizerswaard R'dam Boulevard Zuid R'dam Spaanse Polder R'dam Stadionweg Ridderkerk centrum Capelle Meubelboulevard Dordrecht centrum Zwijndrecht centrum Sliedrecht Spljkenlsse Oud-Beijerland lijk te verklaren uit het feit dat het snel groeiende gemeenten zijn. Van Capelle aan den IJssel zijn geep cijfers bekend. In Schiedam- centrum, Ridderkerk-centrum en Zwijndrecht-centrum bleef het Rotterdams Dagblad/Bron O&P markaandeel van de grote winkel centra gelijk. Het stadscentrum van Rotterdam is binnen de eigen regio minder populair geworden. In 1978 deed nog 41 procent van de mensen aankopen in het hartje van de stad, maar nu is dat nog maar 29 procent. De totale omzet steeg desondanks wel. De koopstroom verplaatste zich niet naar de grote winkelcentra als Zuidplein, Oos terhof en Boulevard-Zuid, want die daalden net zo hard. Het aan tal kopers uit het Westland en Delft halveerde. Minder kopers kwamen er ook uit Midden-Hol land en Ridderkerk. De oriëntatie van mensen uit Schiedam en Vlaardingen op Rotterdam-cen trum nam nauwelijks af en die vanuit de Drechtsteden, de Al- blasserwaard en de Hoeksche Waard bleef stabiel. Vanuit Goe ree-Overflakkee en Voome-Put- ten nam de koopstroom naar Rot terdam zelfs toe. Zuidplein Zuidplein behield in Zuid-Hol land de vierde plaats in omzet en marktaandeel, maar wordt bijna voorbijgestreefd door Dordrecht. Opvallend is dat Zuidplem min der kopers uit Goeree-Overflak- kee en de Hoeksche Waard kreeg, terwijl Rotterdam-Centrum m dat opzicht steeg of stabiel bleef. Rotterdam-Oosterhof verloor ook terrein en zakte van de twaalfde naar de dertiende plaats. Gaar dingen-centrum zakte van de tiende naar de veertiende plaats en de betekenis voor het Westland en Delft is inmiddels nihil gewor den. Door Alexander Bakker Rotterdam/Londen De Vlaamse Luchttransport Maatschappij (VLM) die sinds april van dit jaar de lijndienst Rotterdam-Londen City Airport onderhoudt, is bij zonder succesvol. De afgelopen zes maanden zijn op deze route negentienduizend passagiers ver voerd. VLM dat de dienst én de di recteur van "het failliet gegane Flexair heeft overgenomen, ver wacht nog voor het eind van dit jaar het break even point te berei ken. Voor 1995 wordt zelfs op winst gerekend. Directeur C. C. L. Englebert van VLM-Nederland kijkt niet op van het succes. De voormalige eige naar/directeur van Flexair noemt het groeiend aantal passagiers dan ook geen verrassing. „Met Flexair moest ik al regelmatig 'nee' verkopen. Het passagiers aanbod was er al," licht hij toe. „De grotere Fokker F 50 waarmee VLM de diensten uitvoert, zit goed vol. Het extra comfort van dit toestel trekt bovendien nog meer reizigers." VLM denkt op korte termijn jaarlijks zestigdui zend passagiers op de lijn Rotter dam-Londen te vervoeren. VLM vliegt zowel vanuit Rotter dam als vanuit Antwerpen vier maal daags op werkdagen en een maal op zondag naar Londen City Airport, het kleine vliegveld in de Docklands. Vanuit Antwerpen vliegen wekelijks ook nog eens honderd passagiers via dit Lon- dense vliegveld door naar Liver pool. Voor de dienst vanuit Roter- dam heeft VLM nog geen exacte cijfers, maar er wordt gerekendop een groter aantal reizigers voor deze in totaal twee uur en vijftien minuten durende vlucht. De treinstaking in Engeland heeft volgens VLM-directeur Englebert de populariteit van de lijn naar Liverpool vergroot. VLM rekent in de (naaste) toekomst op jaarba sis vijftigduizend passagiers r.aar Liverpool. Per 1 november aan staande zal de frequentie van twee retourvluchten per werkdag worden verdubbeld. VLM gaat vanaf volgende maand ook op za terdag en zondag tweemaal daags vanuit Antwerpen en Rotterdam retourvluchten naar Londen City Airport uitvoeren. VLM is recent gestart met een ei gen verkoopteam. Eerste berich ten duiden op het aantrekken van veel passagiers uit Amsterdam, 't Gooi en de noordelijke provincies. Directeur Englebert: „Vooral me dewerkers van de banken kiezen voor onze snelle verbinding bij de City, het financiële centrum in Londen." Directeur Englebert verwacht bo vendien dat binnenkort een van de drie Fokker F 50 toestellen een Nederlandse registratie kan krij gen. Vier Nederlandse piloten ho pen komend weekeinde hun op leiding op dit toestel met goed ge volg af te rondenDe drie vliegtui gen hebben nu allen een Belgi sche registratie. De VLM-vluchten naar en van Londen City Airport leveren vol gens adjunct-directeur C. Orpha- nou een aanzienlijke bijdrage aan de enorme groei van het aantal dat van deze kleine luchthaven gebruik maakt. Voor dit jaar wordt gerekend op een groei met liefst 93 procent tot een totaal van 474.000 passagiers. Vorig jaar de den ruim 245.000 reizigers dit vliegveld in de Docklands aan Volgens Orphanou start de Zwit serse maatschappij Crossair een lijndienst vanuit Genève, als uit breiding van de diensten uit Zu rich en Lugano. Orphanou ver wacht dat Huil en Endihburg spoedig aan het rijtje bestemming kunnen worden toegevoegd. Mi laan, Madrid, Stockholm en Rome staan hoog op het verlanglijstje. Het voornaamste succes van de luchtlijnen van en naar Londen City Airport wordt door VLM-d:- recteur Englebert en vliegveld-di recteur Orphanou toegeschreven aan de snelle afhandeling op de luchthaven en de snelle, korte verbind .ngen met de Londense binnenstad. Een eigen bus brengt reizigers vanaf het vliegveld in enkele minuten naar het presti gieuze kantorencentrum Canary Warf, vanwaar de Dockland Light Railwail een ideale verbinding vormt met de City. Per auto kan, zeker na openstelling van de nieu we Limehouse-verkeersweg, Lon- den-ccntrum in twintig minuten worden bereikt. De afhandeling op het vliegveld is net als op Rot terdam-Airport, een kwestie van enkele minuten. Rotterdam De stijging van het aantal passagiers en de hoevelheid vracht op Rotter dam Airport heeft «ach ook in het derde kwartaal van dit jaar doorgezet. Ten opzichte van het derde kwartaal 1993 nam het aantal reizigers met der tien procent toe, de hoeveel heid vracht groeide met zeven tien procent. Rotterdam Air- port noteerde in de maand sep tember bovendien een toena me van het aantal charterpas sagiers met liefst 58 procent. De stijging van het'aantal pas; sagiers werd gerealiseerd bij een gelijk aantal vliegtuigbe wegingen. Rotterdam Airport rekent voor aan het eind van dit jaar op een bescheiden winst. Touroperator Holland International zal na de succes volle proef afgelopen zomer ook in het winterseizoen vanaf Rotterdam Airport vakantie charters naar Las Palmas uit voeren. Een nieuwe luchtlijn dit winterseizoen is het Oos tenrijke Altenrhein, vanwaar eenvoudig diverse bestemmin gen in het skigebied Vorari- berg Kunnen worden bereikt. Vervolg van voorpagina Rotterdam De manier waarop het Nederlandse landbouw-be- dnjfsleven in elkaai zit. is een be langrijke remmende facte; voor deze belangrijke branche. De coö peraties (zuivel en veilingen) zijn te veel gericht op het uitbetalen van de hoogste prijs aan de leden Daardoor is er niet voldoende geld beschikbaar voor investeringen in de toekomst Op die manier wordt de achterstand steeds gro ter. stelt het Bntse onderzoeksbu reau A. T. Kearney in het vernieti gende rapport 'De markt gemist"'' Het is een opmerkelijke constate ring. want de Nederlandse land bouw is juist door die bundeling van de boercnbelangen ook groot gew oi den Het zijn de coöperaties geweest die meer dan een eeuw- lang een blok hebben kunnen vormen tegen de handelaren. Vol gens de onderzoekers nemen die centrale organisaties nu echter het zicht op de markt weg. In de veilmgwereld is inmiddels wel hol besef gegroeid dat het de verkeerde kant op gaat Tot en met 1992. toen de Nederlandse tuinbouw een absoluut topjaar be leefde met een omzet van meer dan vier miljard gulden, was het vertrouwen in de eigen organisa tie onaantastbaar Maar toon in 1993 ongenadig de klad erin kwam. werden veranderingen be spreekbaar Er is nu een paleisre volutie in vourbeietdmg De be langrijkste groenteveilingen, waaronder die in het Westland en Barendrecht. zijn tn bespreking over een fusie Als die nieuwe me- ga-organisatie (omzet enkele mil jarden per jaar) er komt. wordt het Centraal Bureau Tuinbouwveilin gen -dal volgens de onderzoe kers volledig faalt- opgeblazen. Minister Van Aartsen (Landbouw) sprak in een eerste reactie van ..nog somberder conclusies dan we venvacht hadden De minis ter wil het rapport gebruiken voor overleg met de agro-seetor om tot „offensief beleid" te komen. Het onderzoek geeft drie mogelij ke oplossingen voor de proble men. De agro-sector kan buikpro ducent worden van een beperkt aantal produkten met een lage kwaliteit, de 'discount-formule'. Die optie is niet aantrekkelijk, omdat men dan voor de bodem van de markt produceert, waar de andere aanbieders ook nog hun overschotten op dumpen. Een buikproducent worden met een beperkt aantal produkten van hoge kwaliteit is een voortzetting van het huidige beleid. Voor de agro-sector betekent dat een ver betering van de kwaliteit en beter inspelen op de markt. Ten derde is er de mogelijkheid een grote verscheidenheid van kwalitatief goede produkten aan te bieden. Het slechte imago van vrijwel alle Nederlandse produkten in het buitenland maakt deze weg ech ter moeilijk en langdurig. Amsterdam De 'speltheorie' in de economie is dit jaar voor het eerst in de prijzen gevallen bij het Nobel Comité in Stockholm. Drie economen uit de Verenigde Sta ten, Duitsland en Hongarije moe ten de Nobelprijs voor de econo mie delen voor het ontwikkelen en vervolmaken van 'spelletjes' waarmee het gedrag van bedrij ven en hun managers te analyse ren en te voorspellen valt. Vooral het 'Evenwicht van Nash', van de Amerikaan binnen het drietal, is een sleutelbegrip geworden in de ze vorm van toegepaste weten schap. Het winnende economentno be staat uit John C. Hasranyi, die in 1920 werd geboren in Budapest en tegenwoordig doceeit aan de Uni versiteit van Berkeley in Califor- nië. De Amerikaanse John F. Na sh, geboren in 1928 in Bluefield in de staat Virginia en als wiskundi ge verbonden aan de Princeton Universiteit. En tenslotte Rein- hard Selten, in 1930 geboren in het toenmalige Duitse Breslau, het huidige Poolse Wroclaw, en nu hoogleraar aan de Rheinische Friedrich-Wilhelm-universiteit van Bonn. Het is ook voor het eerst in de ge schiedenis dat drie economen de prestigieuze prijs moeten delen. Een prijswinnend duo was al een vrij normale zaak geworden, on der meer in 1990 en 1993. Maar ook gedeeld door drie houden de speltheoretici toch nog zo'n vijfe- neenhalve ton aan de eer van hun uitverkiezing over. De Nobelprijs wordt op 10 decem ber, de sterfdag van naamgever Alfred Nobel (1833-1896), in Stock holm uitgereikt. Vorig jaar ging de prijs naar de Amerikanen Ro bert Fogel en Douglas North voor hun historisch economisch onder zoek. In 1969 werd de prijs voor het eerst uitgereikt aan de in juni overleden Jan Tinbergen, de eni ge Nederlander die de eer te beurt viel, en de Noor R. Frisch. In de dit jaar winnende speltheo rie wordt bijvoorbeeld gekeken naar de beslissing van een mana ger wanneer hij al dan niet op de hoogte is van de laatste stappen van de concurrentie. In het even- wichtsmodel van Nash zijn de deelnemers volledig op de hoogte van de strategie van de tegenstan der. De methodes kunnen vervol gens verder worden verfijnd, zo als een verandering van de hele marktsituatie en de reactie daar op van de deelnemers. In sommi ge gevallen worden ook letterlijk spellen als schaak of poker be trokken bij het bepalen van het gedrag van de deelnemers. De 'oudste' speltheoreticus in Ne derland is dr. S.H. Tijs, bijzonder hoogleraar aan de Katholieke Universiteit Brabant. Volgens Tijs is de speltheorie op dit mo ment „hèt gereedschap voor de theoretische economie". Een van de meest recente publikaties over het toepassen van de speltheorie in economische onderhandelin gen is van de hand van zijn Til- burgse collega dr. E.E.C. van Damme. Laatstgenoemde onder wierp de onderhandelingen tus sen de voormalige minister van Economische Zaken, Andriessen. en de viiegtuigfabnkanten Fok ker en Dasa aan een dergelijk on derzoek. De rol van Andriessen en zijn ministerie kwam daar niet erg gunstig uit naar voren. Veel gebruikt wordt de theone ook bij situaties van oligopolie in een markt. In een oligopolie wordt de markt beheerst door een beperkt aantal spelers, zonder ebt er van een kartel sprake is. Van de producenten wordt dan. gevraagd hoeveel en tegen welke prijs ze zouden willen produceren. Dat le- vert vervolgens een duidelijk beeld op van de toekomstige marktsituatie.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 1