Brandweer kreeg alarm vijf minuten na A gemta ontdekking van brand Schiedamseweg Strippen is niet even je ondergoed uittrekken Afslag 16: nieuwe standpunten in hedendaagse kunst Afgeschminkt Bellen blazen Feest op de kinderboerderij Vrouwen actief in Turkije en Nederland Expositie van Centaur in het Zonnehuis Subsidie voor Stiehting Stedelij k Jongerenwerk Tijdelijke uitbreiding project neveninstromers Rotterdams Dagblad Woensdag 12 oktubcr 1991 Op 22 maait 1993 presenteerde onze kittige Agnes van Ardenne in hotel Ibis de plannen voor het bedrijvenpark Hoogstad. Gekleed in een charmant marineblauwe mantelpakje (of was het zeegroen?) zong ze de lof van de 'hoogwaardige, representatieve en kleinschali ge snehveglokatie in hartje Vlaardingen'. Onze toenmalige wethou der van economische zaken en nog wat dingetjes roemde de beoogde 'parkachtige sfeer' en noemde de grote belangstelling van het be drijfsleven 'opvallend', Ook mr. R.P.M. de Bok, voorzitter van de Kamer van Koophandel, was bij die gelegenheid enthousiast. Hij wenste 'mevrouw de wet houder' geluk met de 'mooie, nieuwe bedrijfslocatie'. „Als bij de start al een derde van het terrein in optie is uitgegeven, dan is de behoefte duidelijk aangetoond," aldus De Bok, die en passant ook pleitte voor de aanleg van nog een bedrijfsterrein, en wel in Vlaardingen-West. Thans, anderhalfjaar later, ligt Hoogstad nog steeds pijnlijk braak- De belangstelling, zo lees ik in de krant, valt keihard tegen. Uiteraard zou ik zeggen, want de grond is duur, en de keu$ aan. bedrijfsterrei nen in de buurt is ruim. Alleen Van de Graaf Accountancy BV heeft de sprong aangedurfd, maar zijn enthousiasme is behoorlijk bekoeld sinds hij hoorde dat de gemeente het terrein dreigt vol te stampen met bedrijven, die niet bepaald 'representatief genoemd kunnen worden. Aan die vestiging zit trouwens een raar verhaal vast. De welstands commissie keurde het ontwerp af en eiste iets anders (mooiers?). Dat kostte Van de Graaf 150.000 gulden extra. De gemeente legde de helft bij, Hoe merkwaardig. Stel je voor dat ik een dakkapelletje op mijn huis wil bouwen en het esthetisch geweten van Vlaardingen wil het anders, dus duurder. Mag ik dan ook de extra kosten bij de gemeente declareren? Ik vermoed van niet. Maar daar gaat het nu niet om. De grond ligt braak (dat kost geld); het futuristisch ontwerp wordt uitgekleed (zonde van het ontwerp en het kost geld); de wervende hoogglanzende vierkleurenfolder met onver valste PR-peptaik ligt bij het oud papier; de gemeente Vlaardingen moet volgend jaar 12 miljoen gulden bezuinigen; Van de Graaf voelt zich besodemieterd; een heerlijk, landelijke weide met koeien en volkstuintjes is de nek omgedraaid, en Agnes van Ardenne blaast nu bellen in de Tweede Kamer. Zou ze nog weten, wat ze toen zei? hVlaardingse bedrijven hebben behoefte aan een representatief be drijvenpark. Dat was er niet, dat komt er nu." DICK VAN DER LUGT Schiedam Dekinderboerderij/heemtuin in het Prinses Beatrix- park viert tijdens de herfstvakantie de hele week feest ter gelegenheid van de opening van het nieuwe gebouw. Tijdens deze zogenoemde boerderijvakan tieweek zijn er iedere middag leuke activiteiten voor kinderen. Maandag staat de bokkenwagen klaar voor een rond- ntje. dinsdag is er een puzzeltocht, woensdag speelt Henk Driessen een poppentheatervoorstelling, don derdag kunnen de kinderen rondrijden op de pony's van de Spaland Ruiters en vrijdag is er een keuring van kleine huisdieren (konijn, cavia, hamster en der gelijke) door de dierendokter. Alle programma-onderdelen beginnen om 14.00 en 15 00 uur. Bij slecht weer wordt een film gedraaid. Wie aan alle activiteiten wil meedoen, kan een kmp- kaart kopen a 2,50. Voor het gewone bezoek aan de kinderboerderij geldt natuurlijk geen entree. De stichting SVO vertoont donderdag 20 oktober in samenwerking met de Schiedamse afdeling van de Vrouwenbond FNV een video over de geschiedenis en achtergrond van de vrouwenbeweging in Neder land en Turkije. Dit met als doel het onderling con tact te verbeteren tussen beide groepen. Na de video-vertoning kunnen bezoekers in discus sie met Hilde ter Doest. voorzitter van het landelijk bestuur van de Vrouwenbond FNV. De aanvang is 20 00 uur in Het Gebouw aan de Broersveld 142. Vlaardingen Redactie Waterweg: Jelie Gunneweg Ben van Haren Peter de Lange Jan Rozendaal Sander Sonnemans Westhaven plaats 22 3131BT, Vlaardingen Postbus4008 3130 KA Vlaardingen Telefoon 2340055 Telefax 4349754 Sportredac tie: Donald Bax Telefoon 2340055 De leden van teken schilderclub Centaur laten tot 31 oktober zien wat zij de afgelopen maanden ge maakt hebben tijdens de clubmiddagen- en avonden. De expositie is te bezichtigen in het Zonnehuis aan de Dillenburgsingel 5, op dinsdag tot en met vrijdag van 10.00 tot 20.00 uur en op zaterdag van 14.00 tot \00 uur. Het college van burgemeester en wethouders heeft besloten een subsidie van 5750 gulden uit het fonds sociale vernieuwing toe te kennen aan de Stichting Stedelijk Jongerenwerk Maassluis (SSJM). De SSJM heeft een aanvraag ingediend bij de stuurgroep so ciale vernieuwing voor het projectmatig werken met groepen jongeren. Dat gebeurt op dit moment ook al. maar het gebruik te materiaal is aan vervanging toe. Ook is er meer materiaal nodig om wijkgericht te kunnen werken en voor overlevingstochten en droppings. De SJJM heeft geen eigen middelen om tot de aanschaf van het benodigde materiaal over te gaan. Van het be schikbaar gestelde bedrag worden tenten, kookmate- rialen. rugzakken, kompassen en portofoons ge kocht. Het project neveninstromers, de eerste opvang van buitenlandse leerlingen in het onderwijs, wordt tijde lijk uitgebreid met twee leerkrachten voor twee groe pen van maximaal tien leerlingen. De twintig leerlin gen krijgen les in het gebouw aan de Oleanderstraat. Het project zorgt voor de eerste opvang van buiten landse leerlingen die nog geen of onvoldoende ken nis hebben van de Nederlandse taal. Gedurende een aantal ochtenden in de week worden zij intensief be geleid in overleg met de basisschool waar ze de rest van de week heengaan. Een tijdelijke uitbreiding van het project is noodzakelijk omdat er een grote wachtlijst is. Door Ben van Haren Vlaardingen Uit de rapportage die de, met rampenbestrij ding belaste, burgemeester straks op zijn bureau krijgt, zal blijken dat ongeveer een kwartier na het ontdekken van de brand bij Schoen-Expres aan de Schiedamseweg pas met de daadwerkelijke blussing is begonnen. Er verliepen vijf minu ten voordat het alarm van de surveillerende agenten door drong in de brandweerkazerne. Op zoek naar het antwoord op de vraag of dit sneller had gekund, maakten wij een recon structie van de gang van zaken in de vroege nacht van donder- Om 02.05 uur. staat in het nacht rapport van de politie, melden surveillerende agenten het ont dekken van de brand in het pand tegenover de Stadsgehoorzaal aan hun wachtcommandant. Ze vra gen om assistentie omdat er men sen geevacueerd moeten worden. Op dat moment wordt op de eerste etage ook de bewoner van de flat boven de ingang van de centrale ingang naar de woningen wakker van een brandlucht. Hij waar schuwt per telefoon zijn buurman aan hel andere eind van de galerij als hij achter diens flat vlammen uit het dak ziet slaan van de tot schoenenmagazijn ingerichte vroegere garage. Aan het kordate optreden van de politie-surveillanten is te dan ken dat vervolgens alle aanwezige bewoners worden gewekt. Ze vluchten met hun belangrijkste bezittingen naar buiten nog voor dat de brandweer is gearriveerd. Een van de bewoonsters doet niet open. Als de deur wordt ingetrapt, blijkt ze niet thuis te zijn. „Ik sliep bij mijn zus in Dordrecht en zag daar op de televisie dat mijn huis in brand stond," vertelt ze een dag later als ze kostbare her inneringen uit de puinhoop redt. Om 02.07,20 uur, zo blijkt uit de tape van de in Rotterdam geves tigde regionale alarmcentrale, start de melding van de brand op 06-11, Hoofd van deze centrale voor brandweer en Centrale Am bulancepost van de Regionale Hulpdienst Rotterdam en Rijn mond is G. de Jel. Hij zegt: „Om 2.07.50 uur is het gesprek over de brand op 06-11 afgehandeld. Daar na zijn alle gegevens ingetikt, wat doorgaans één a anderhalve mi nuut tijd vergt. Vervolgens is, zo als altijd, de brandmelding in ge sproken woord op de nodige pie pers gezet." Wakker Om 02.10 uur gaat volgens de ge gevens van de brandweer in de Vlaardingse kazerne aan de Hoflaan het alarm. Dus vijf minu ten nadat aan de wachtcomman dant van de politieman de Delfts- eveerweg de brand was gemeld. Om 02.13,13 uur rukt de, in de ka zerne aanwezige eerste brand weerploeg uit. „Een goede presta tie," meent krabbendam „Ver geet niet, dat de dienstdoende brandweerlieden op zo'n moment op bed liggen. Ze moeten dus eerst wakker worden, zich aankle den en in de wagon spungen Sneller dan nu is gebeurd, kan bijna niet. Wij hebben niet langer dan anders gedaan ovet deze uit ruk." De tweede uitruk niet van huis opgetrommelde vrijwilliger s, staat m het brandweeirapport ge noteerd om 02.18 uur Omwonenden /eggen zich erover verbaasd te hebben dat brand weerlieden op zoek zijn geweest naar brandputten m de Ida Maria de Raathstraat alvorens de water leiding voor de Stadsgehoorzaal werd aangebooid en pompwagens vanuit de Oude Haven ladingen water aanvoerden Krabbendam. „Onze piimaue taak bij aankomst is mensen red den. Dan wordt water met twee stralen uit de tank gebruikt voor het eerste bluswer k en daai na on middellijk aansluiting op het wa terleidingnet gezocht Ik kan me voorstellen dat mensen het water uit de au to tank maar zielige straaltjes vinden als ze even latei- kanonnen water zien spuiten De brandweervoorlichter herhaalt begrip te hebben voor de kritische reacties van de mensen „Het zijn de emoties die meespelen 1 In totaal hebben donderdag vier ploegen, waaronder een uit Schiedam, deelgenomen aan het onder leiding van waarnemend commandant J van Krochten uit- gevoei de bluswerk Om 03 4 0 u ur- woidt hel sein 'brand meester' ge geven Miljoenen A)o ook aanwezige GGD is met m actie hoeven komen. Er zrjn geen persoonlijke ongelukken ge beurd. De schade loopt m de mil joenen. de negen woningen en de winkelruimte op de begane grond zrjn totaal uitgebrand Het 29 jaar geleden uit beton op- getiokken gebouw is volgens de bouwpolitie niet onherstelbaar beschadigd Het (nieuwere) aan grenzende pand van de Verenigde Spaarbanken VSB bleef gespaard. Zelfs aan de bomen achter het uit gebrande pand is geen beschadi ging te ontdekken. Wel begonnen de bumper en koplampen al te smelten van een tegen de achter deuren geparkeerde auto, die door een toegesnelde fotograaf is weggesleept. Raymond en Karin uit Schiedam vormen sinds een jaar of vier sa men de Stripdienst, een felicita- .tiedienst voor jarigèm bruidspa-: ren, jubilarissen en vrijgezellen die op het punt van trouwen staan. Voor zp'n 300 gulden gaan Raymond en Karin op een be schaafde manier uit de kleren. Meestal apart, soms ook samen. Dat ligt aan de wensen van het publiek. Op bruiloften is het een beetje uitkijken, want dan kan de bruid weieens jaloers worden. Toen een kennisje een paar jaar geleden aan Raymond vroeg of hij op een vrijgezellenavondje voor meiden wou strippen, moest hij daar eerst even over nadenken. „En overleggen met Karin, of ze het wel leuk zou vinden." Karin had er geen problemen mee. „Ik studeerde wat in voor de spiegel en daar ging ik: heel zenuwachtig en onzeker. Het werd een groot succes, de meisjes waren heel en thousiast." Raymond werkte toen nog bij de gemeente Rotterdam. Een half jaartje later niet meer. Een paar advertenties, eerst m de Particu lier. later in dagbladen en de Gou den Gids, hadden hem zoveel werk opgeleverd dat hij zelfs geen tijd meer had voor een part-time betrekking bij zijn oude baas. „Ik liep op 't laatst voortdurend met een zaktelefoon opdrachten aan te nemen." De bellers informeerden ook naar een vrouwenstriptease. en zo rol de Karin in het vak. „In het begin was het even eng." herinnert zij zich „Kriebels in je buik, weet je wel. Een vervelend gevoel. Ik had al vaker naakt voor de camera ge staan en lingerie geshowd, maar nooit gestript voor een groep mensen in een huiskamer. En op eens sta je daar voor een familie met opa's en oma's en neefjes en nichtjes, of m een café vol met jongens." Ordinair Er zijn wel eens mannen die haar 'graag willen grijpen', zoals Karin zegt, maar over het algemeen ver loopt de show zonder problemen. Dat komt omdat de Stripdienst het netjes houdt. Karin: „Vroeger werd dit als ordinair gezien, maar het ligt aan hoe je te werk gaat. Wij houden het beschaafd en ko misch. Ik ga alleen topless, niet helemaal naakt." Raymond: „Het gaat om de com binatie van strip, humor en dans Niet om het uittrekken van je on dergoed - wat ik trouwens ook n iet doe, ik doe hooguit af en toe een beetje alsof. Wie meer wil, moet maar naar de London Knights gaan. Die maken 'm stijf en han gen 'm bij een vrouw in het ge zicht. Dat gaat voor ons publiek veel te ver. Wij betrekken hen op een leuke manier bij de show, al lereerst de man of vrouw voor wie we zijn besteld, maar ook de rest van de gasten." Terwijl Karin of Raymond op de muziek van 'Ian Dury's Hit me with your rhythm stick' langzaam uit de kleren gaat, mogen de aan- Het begon als een geintje, maar Raymond en Karin uit Schiedam hebben er toch maar hun beroep van gemaakt: voor zori 300 gulden gaan ze op een be schaafde ma nier mtdek e- ren. Door gaans zo n tien tot vijf tien keer per week. Foto Dennes van der Wel'Roel Dijkstra Woensdag 12 oktober VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal, Rasti Rosteüi- show 20.15u. Harmonie. Soesja Otroen yazzi. 21.00u. ROTTERDAM De Evenaar. Soli Philander (Zuid- Afnka), 20.15u. Lantaren/Venster. Kniertjes Knie, 20.30u. Luxor Thea ter. Momix Modern Dance Company (USA). 20.30u.7he Act Jam sessie, 22 OOu. Ahoy'. Barry Mamlow, 20 00u. Doelencafé. Bebop Jam Session, 22 OOu. Café Floor. He- leen Live. 21.30u. Nighttown. Type O Negative, 21.00u. Popular. Henk en The Bmgolettes Extended. 21.00u. Sorbonne. Hips Unlimited. 22.OOu Alliance Francaise. Parijs dooreen Parijzenaar, 20.30u. Donderdag 13 oktober SCHIEDAM Podium. Jamsessie, 21.00u. VLAARDINGEN Stadsgehoorzaal. I'Odeurde la pa paya verte (film). 14.00 en 20.30u. Hans Visser Friends, 20.15u. Vis- serijmuseum. Filmavond over ouci- Vlaard i ngen en visserij, 20.00u. Gro te Kerk. Orgelconcert /lad Zouten dijk, 12.45u. ROTTERDAM De Laurens. Middagpauze-concert, 12.45u. ROTTERDAM Alhambra Riksbioscoop: 'Philadel phia' (a!) dag. 11.45-2.15-4.45- 7.15-9.45, Alhambra 2: 'The Geta way' (16) dag. 4-6.45-9 30, do. ook 1.15. Calypso 1: 'Forrest Gump' (12) dag. 1.15-5-8.30. Calypso-2: 'Four Weddings and a Funeral' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30.Calypso-3: 'Schindler'sList' (12) dag. 2-8. Cine rama 1: 'Natural Born Killers' (16) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 2: 'When a man loves a woman" (aI) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Cinerama 3: T love trouble' (12) dag. 1.15-4- 6.45-9.30. Cinerama 4: 'Beverly Hills Cop III' (12) dag. 1.15-4-6.45- 9.30. Cinerama 5: 'The Fimtstones' (al) dag. 1.15-4-6.45-9.30. Corso: "Clear and Present Danger'(isyöag. l-3.45-6.30-9.3d Imax Theater: 'Blue Planet' (al)do.wo.2-7. 'Moun tain Gorilla' (al) do.wo. 3. 'Dances with wolves' (al) dag. 8, Venster 1: 'Fresa y Chocolate' (16) dag. 8. 'Ladybird, Ladybird' (16) dag. 10.15. Venster 2: Muestra de Cine Cubano dag. 7.30: 'La primera carga al ma chete' do. 'Maria Antonia,fwol Cu baanse muziekfilms dag. 9.30. 'Theo van Gogh's 06' (16) dag. 10.45. Venster 3: 'Rock roll junkie" (16) dag. 7.30-11. '1000 Rosen' (16) dag. 9.15. Venster 4: 'Ladybird, La dybird' (16) dag. 8. 'Fresa y chocola te" (16) cag. 10.15. Lumière 1: 'Wolf (12; dag. 1.15-4-6 45-9.30. Lumière 2: "Color of Night' (16) dag. 6.45-9.30, do. ook 1.15-4. Lumiè re 3: 'Wyatt Earp' (12)-dag. 2-8 Lu mière 4: 'The Client' (16) dag. 1.15- 4-6.45-9.30. Rex: Wet dreams' (18)dag.vanafl2doorl.voorstelling. Thalia: 'Speed' (12) dag 1.15-4- 6.45-9.30. Q O O O O O Een feest zonder ar tiest is zoiets als een ijsje zonder slagroom. Op een feest heb je een gangmaker nodig. Een zanger, een or kestje, een buikdan seres. Wiezijn de men sen die het amuse ment verzorgen op bruiloften en partijen? En weikgezichtgaat er schuil achter de make up? wezigen de stripper met een gou den zweep met kwastjes op de bil len tikken. „Lachen, gieren, brul len is dat," zegt Raymond. Karm: „Wij zetten ze aan het werk. het is echt met huppekee, kleren uit en weer wegwezen Ook de kleding is op lacheffecten gekozen. Raymonds leren outfit wordt bij elkaar gehouden niet Wideband, als hij zich er met een paar rukken van ontdoet, klinkt een scheurend geluid. Karin ge bruikt vooral drukknoopjes, die zijn onder het dansen makkelijk los te maken. Het is voor de strip per zaak om er indrukwekkend uit te zien, „niet als de buurjon gen van de hoek," zoals Raymond zegt. Het recept is: leer, en liefst zoveel mogelijk extra accessoires Dan is er des te meer om uit te trekken. Raymond. „Ar.ders ben je in een paar minuien klaar." En dat is de bedoeling met. de klant betaalt voor de volle vijftien mi nuten. Ze worden besteld door zieken huispersoneel, een groep brand weerlieden, door bedrijven die een feestje te vieren hebben, door echtgenotes van mannen die vijf tig jaar worden. Over werk heb ben ze met te klagen, behalve in de zomer. Maar doorgaans staan er zo'n tien tot vijftien optredens per week in de agenda Een show van Raymond of Karm kost 300 gulden in hel cafe en 275 in de huiskamer. Wit. want ze wer ken bedrijfsmatig en professio neel en dragen keurig btw af Daarom vinden zc 'zwarte' con currentie niet leuk. want die werkt onder de pnjs Aan de ande re kant- de concurrent geeft geen gratis videobanden van het optre den weg en de Stripdienst wel Toch is het financieel geen vetpot Mensen die denken dat strippers in dure auto's rijden en een villa bewonen zitten er glad naast „Kijk maar." zegt Raymond „Ge woon een flatje in Nieuwland Je kunt er van leven, maar de belas ting eet flink mee Niettemin: een zelfstandig be staan valt altijd tc verkiezen bo ven een baas. vinden ze allebei En dit vak heeft een hoop voorde len, vindt Karin. „Je tramt veel. let goed op je eten Je moet veel aan sport doen en gaat regelmatig onder de zonnebank Spierwit op treden gaat natuurlijk met, je moet wel een tintje hebben." Raymond: „En dat witte is lastig met filmen, ook Wordt het licht veel te hard Weet je trouwens wat nog een voordeel is? Datje al je ui terlijke verzorging en showkle- ding kan afschrijven van de belas ting." Sehiedim Alle luimte.i \n het Stedi jjk Museum Schiedam /i|n voor de tentoonstelling Afslag 16 benut, met uit zon der mg van de rechtei boven/aal Zul is in de gm- deiobe is een kunstweik tt zu.n In het Nationaal Gedestilleeid Museum is de vaste opstelling m de vitrines vervangen dooi ande re voonverpen En t\m installa ties zijn op het plein van het mu seum tc zien Het optimale gebruik \an de mo gelijkheden van het museum i.s het gevolg van de wijze waai op du exposanten meestal te v/etk gaan Over het algemeen kiezen zij u>oi alternation uumtes buiten het traditionele galet ic en museale circuit om De deelnemen* hech ten dan ook gi not belang aan het werkproces en bekijken hun posi tie constant ki iti.sch In hun zoek tocht naai nieuwe standpunten overschujden ze hun eigen gien- zen en die van de kun-t Speciaal uiorde/e expositie een initiatief van de Stichting Kunst manifestaties Den Haag vervaar digden de exposank n nieuwe beelden en installaties Hieun is goed te zien hoe heden ten dage gewerkt wordt met nieuw e manie ren van cxpiessie. nieuwe tech nieken en heden daagse matei i- alen zoals com putei pupol\ es ter. historische loto en bloed De tentoonstelling coniionteert de persoonlijke en sonv- tegengestel de beeldtaal van zestien Nedei- landsekunstenaais met elkaar en stimuleert daar waai mogelijk een dialoog Ossip creeert m ziin collages van foto's, afbeeldingen en objecten oen geheel eigen, bijna suirealis tische wereld Hn maakt daarbij gein li ik \an spontaan ontstane combinaties van allerlei voorwer pen Het transparante huis van opoxy van Ad de Jong is als een ui lichte voim tn zichzelf aanwe zig Dooi de lelie oranje kleur is deze ccli te i duoi de builen vorm heen zichtbaar als een soort gloed van binnenuit Ook Kinke Kooi maakt gebuuk van oranje licht Hierdooi knjgen haai intieme te keningen een welhaast onaardse uitstraling Hans van den Ban maakt autono me beelden, waai in hij eenvoudi ge, alledaagse v ormen enorm ver groot en dam bij gebiuik maakt van pvc-buizen, jxdyestei en ep- oxy [)e installatie van Otto Eg berts bestaat uit een veelvuldig dooi hemzelf gebruikte kast met daarin een aantal icslstukken ta pijt Het duo Sluik/Korpcrshoek verwijst in hun werk naar hislon- sche voorvallen waar schuld en onschuld elkaar kruisen oj paral lel lopen In hel museum is van hun hand een paneel te zien met 239 foto's, geplakt op een tegel wand van het Rijksdaggebouw m Bellijn Deze toto's zijn bewerkt en rn brand gestoken refeiercnd aan de grote brand die het gebouw verwoestte en waarschijnlijk was aangestoken door Mannus van der Lub be Toine Huivers heelt de medewei kei s van het museum m acht ver schillende lagen rechtstreeks op een gostuclc wand met giafiet de schilderijencollectie op de wand laten schrijven Hierdoor ont stond een grote abstracte teke nen ing. die bij nadere beschou wing toch lees en herkenbaar is. Barney dc Krijger is geïnspireerd door de films en de ideeen van \Y. Benjamin ovei de ïepioduceoi- baarhoul van de kunst Hij toont een oude Blitz vulcamseerma- cluene. Led-monitoren en nega tieven achter glas laten beelden zien uit de tijd van Benjamin De installatie van Frans Jepkes is ge baseerd op het zoeken naar het laatste decimaal van het oneindi ge en ondeelbare symbool Pi Du computerberekening wordt in beeld gebracht door 27 tekens in acht talen up due beeldschermen tc schujven Ook wordt de bete kening voortdurend uitgopr mt Maitm uit den Boogaard ex pui r- rnenteert m de keklei van het mu seum met menselijk bloed door allei lei stoffen toe te voegen en de leaclie daai op te ondei zoeken De installatie van E Camminga op het plein van het museum is geba seerd op 'het nar rensehip' van Je men Bosch Aan een zeilboot, type Draak, zijn vier waterspuwers ge monteerd, alkomstig van de St Jan te 's Horlogenbo^eh Deze spuwers pompen al.-, het ware de boot leeg IT'S Pionnenmullcr heelt op het museumplein op circa acht meter hoogte een installatie geplaatst, die refer eert door de matei taal keuze (wrakhout en ohedrums) aan de vroegere functie van Schiedam als havenstad De in stallatie is als een soort 'skyline' van Schiedam opgebouwd Afslag 16 is nog een kleine week te zien in het Stedelijk Museum Schiedam. Ter afsluiting van dc tentoonstelling geven enkele kunstenaars zondag 16 oktober uitleg over hun werk. Dit kunstuurtje begint om 14.30 uur. Toegang volgens de geldende ta-

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2