ft 11 Viaardingen is streekfunctie kwijt Rotterdams Dagblad Lagere radiumconcentraties in Maassluis dan verwacht PvdA Viaardingen wil dissidenten royeren Schadeclaims bruin water vallen ONS 'reuze mee' Milieustraat misbruikt: legitimatie nu verplicht Tegenstrijdige reacties op 'Winkelatlas' Werkgroep moet renovatiegesehil flats in Groenoord oplossen Dierenasiel rekent op meer subsidie m Identiteit vrouw bekend Vleesdief kraakt vrachtauto's Bier gepikt uit auto Winkeldiefstal duur betaald Politie doet goede zaken Hond ziek van gratis worst Doorgereden na aanrijding - - SgS^'-. :••- Waterweg Donderdag 13 oktober 1994 Maassluis De concentraties ra dium in de bodem van de Stecn- dijkpolder-Zuid en Noord-Nieuw- landsepolder-Zuid in Maassluis zijn lager dan werd verwacht, Dat is gebleken uit een onderzoek dat de afgelopen maanden in het Rijnmondgebied is uitgevoerd door het Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieuhygië ne (RIVM). De grondmonsters werden geno men in polders die in het verleden zijn opgehoogd met baggerspecie uit de Nieuwe Waterweg. Dc proefnemingen maken deei uit van een landelijk onderzoek naar de relatie tussen de radiumcon- centratie in de bodem en de ra- donconcentratie in de woningen die er op zijn gebouwd. Radium is een metaal dat overaj in de wereld in de bodem voor komt en radongas veroorzaakt als het uit elkaar valt. Ook sommige bouwmaterialen, bijvoorbeeld be ton. scheiden radon af. In vergelij king met andere landen komen in Nederland lage radoneoncentra- ties voor. Desondanks is het be langrijk te weten in welke hoe veelheden, omdat verhoogde con centraties de kans op longkanker vergroten. Het onderzoek is gedaan in dertig polders. Zes ervan, waaronder de Steendijkpolder en Noord-Nieuw- landsepolder, zijn bebouwd met woningen. Omdat er minder ra diumconcentraties in Maassluis zijn gevonden, verwacht het RIVM ook geen ^aantoonbare ver hogingen van radongas aan te treffen in de woningen. In dc onderzochte onbebouwde polders zijn echter wel in een be perkt aantal gevallen hogere ra diumconcentraties aangetroffen. Daarom zijn in september ver volgonderzoeken uitgevoerd. In Maassluis gebeurde dat alleen in de Steendijkpolder-Zuid. waar in ruim honderdtwintig tuinen op nieuw grondmonsters zijn geno men. Afhankelijk van de uitkom sten wordt bepaald of ook de ra- donconcentraties in de woningen moeten worden onderzocht. Viaardingen Dc Vlaardingse PvdA wil een procedure van 'be middeling en toezicht' starten om J. Ranshuijsen en L. ten Have uit de gemeenteraad te verwijderen. De ledenvergadering moet op 26 oktober beslissen of deze zelden gebruikte procedure tot terugroe ping van raadsleden in gang zal worden gezet. Ranshuijsen en Ten Have leven sinds de verkiezingen in maart in onmin met de PadA-fractie en een deel van de afdeling. De twee dis sidenten hadden ernstige kritiek op de uitgangspunten waarmee #de PvdA de onderhandelingen over de vorming van een college inging. De afdeling zegde in maart het vertrouwen in het tweetal op, maar slaagde er niet in Rans huijsen en Ten Have te bewegen hun raadszetelop te geven. Sinds dien maken zij geen deel meer uit van de fractie. Zij voelen zich ech ter nog wel vertegenwoordigers van de PvdA. Bemiddelingspogingen hebben geen succes opgeleverd. De im passe kan alleen nog doorbroken worden door de lange en ingewik kelde procedure van terugroe ping. waarmee het hoofdbestuur van de PvdA en de afdeling Viaar dingen de twee dissidenten uit eindelijk kunnen dwingen hun zetel op te geven. De procedure kan ook leiden tot royement als lid van dc PvdA. Naar schatting kan daar wel een half jaar overheen gaan. Eerst moet een commissie van goede diensten worden ingesteld, die met beide partijen uitvoerig over legt. Daarna doet het partijbe stuur een voorstel aan de afde ling. Gaat die akkoord met de ver wijdering. van Ranshuijsen en Ten Have uit de raad. dan kan het tweetal daar weer tegen in beroep gaan. Ranshuijsen en Ten Have hebben in een verweerschrift laten weten dat zij niet uit de raad willen. Bei den verwierven bij de verkiezin gen een groot aantal voorkeurs stemmen. Hun voorkeur gaat uit naar herstel van de goede verhou dingen van voor de crisis. De afde ling zegt echter geen vertrouwen meer in het tweetal te hebben. Ook de kandidaat-raadsleden H. Petray en K. Blumenstoek heb ben het bij de afdeling verbruid. Hun politieke toekomst komt eveneens ter sprake op de afde lingsvergadering in Nivon-boer- derij De Hoogkamer. Schiedam Bij het Openbaar Nutsbedrijf Schiedam is door in woners van Schicdam-Noord voor ongeveer 4000 gulden aan schade vergoeding geclaimd als gevolg van bruine roestdeeltjes in het drinkwater op maandag 26 sep tember. Alle claims hebben be trekking op onherstelbaar be schadigd wasgoed. Het schadebedrag is het ONS 'reuze meegevallen'. Het nutsbe drijf hield rekening met een veel hoger bedrag aan claims. Op de bewuste maandag kwamen op het hoofdkantoor in de Van Heek- siraat minstens vijfhonderd tele fonische klachten binnen van voornamelijk Schiedamse huis- vrouwen die hun lakens bruin uit de wasmachine haalden. Uitein delijk stuurden slechts twintig van hen een rekening met een ge middeld schadebedrag van 200 gulden. De ONS-voorlichter veronderstelt dat veel mensen het wasadvies van de VEWIN (de ve'reniging van drinkwaterleveranciers in Neder land) hebben opgevolgd, en daar mee alsnog hun wasgoed voor een groot deel hebben kunnen red den. Dit advies, bekendgemaakt over de lokale radio en in adver tenties, hield behandeling met Biotex blauw in. Ket incident, juist op de weke lijkse wasdag, bracht het nutsbe drijf in grote verlegenheid. Die zelfde dag waren net brieven ver spreid met dc waarschuwing dat het drinkwater later in de week mogelijk vervuild kon zijn met roestdeeltjes. Dat dit al een paar dagen eerder voorvoel dan was ge pland. had te maken met een on schuldige proefneming waarvan volgens de ONS-voorlichter nie mand ernstige consequenties ver wachtte. Hoe het toch kon gebeu ren dat op grote schaal in Schiedam-Noord opeens bruin water uit de kraan kwam, is nog steeds een pupt van onderzoek. Sinds de klachtengolf op 26 sep tember zijn er vrijwel geen tele foontjes over de kwaliteit meer bij het ONS binnengekomen. Maassluis Maassluizers die bij de 'milieustraat' van dc gemeente hun grof vuil willen inleveren, moeten zich voortaan legitime ren. Tot die maatregel is overge gaan omdat gebleken is dat ook van buiten Maassluis aanzienlijke hoeveelheden afval worden aan geleverd. In een aantal gemeenten rondom Maassluis moeten particulieren betalen voor het inleveren van af val, Omdat het in Maassluis gratis is. wordt daarom regelmatig, voor al vanuit het Westland, met aan hangers vol puin en grofvuil naar Maassluis gereden. De inzamel- en verwerkingskos ten van het afval worden verre kend via de reinigingsrechten die elk huishouden moet betalen. Om te voorkomen dat de kosten van de reinigingsrechten moeten wor den opgeschroefd, wordt voortaan bij het afvaldepot naar legitima tiebewijzen gevraagd. Door Peter de Lange Viaardingen In het Vlaar dingse Winkelhart worden de conclusies uit de gisteren verschenen provinciale 'Win kelatlas' verschillend uitge legd. Een deel van de mid denstand in het stadscen trum legt zich neer bij de vaststelling dat Viaardingen op winkelgebied zijn streek- functie is kwijtgeraakt. Een ander deel verwacht die pos- tie te heroveren na voltooiing van het nieuwe winkelcen trum op en rond het Lies veld. Volgens de 'Winkelatlas', een on derzoek naar de koopstromen in heel Zuid-Holland, is Viaardingen op de lijst van belangrijke winkel centra gezakt van de tiende naar de dertiende plaats. De betekenis voor het Westland is vrijwel nihil geworden, de winkels in het stadscentrum verliezen markt aandeel aan de winkelcentra in de wijken en voor niet-alledaagse aankopen 'zwerft' de consument steeds meer door de wijde om trek. waarbij winkelcentra met goede parkeergelegenheid het beste scoren. Voorzitter A Wapenaar van de Or ganisatie van Vlaardingse Onder nemers (OVO) vindt de conclusies in de 'Winkelatlas' niet verras send. Ze komen nagenoeg over een met de gevolgtrekkingen uit het vorig jaar in opdracht van de gemeente gehouden koopstro- Zijn de hoge investeringen in het nieuwe koopcentrum van Viaardingen wel verantwoord? OVO- voorzitterWapenaarwaarschuwtdat het Liesveldgeen Lijnbaan is. Dewinkelïersverenigingisdes- ondanks optimistisch. Foto Roel Dijkstra men-onderzoek voor Vlaardin- gen. Wapenaar: „De streekfunctie van Viaardingen is gewoon over. Dat is ook logisch, als je ziet dat dor pen als Wateringen en Naaldwijk er tegenwoordig prachtige win kelcentra op na houden. En de Koningshoek in Maassluis, niet te vergeten. Ik merk het ook in m'n eigen zaak in de Westwijk. Daar kwamen vijfjaar geleden mensen uit Maassluis en Maasland bood schappen doen. Nu niet meer." Gezien deze ontwikkelingen, 2et de OVO-voorzitter grote vraagte kens bij het rendement van de .miljoenen-investeringen die mo menteel worden gepleegd rond het Liesveld. Wapenaar vindt de toekomstige huurprijs van 900 gulden per vierkante meter ook veel te hoog. „Leuk voor de Lijn baan, maar niet voor Viaardingen. Zelfstandige ondernemers kun nen dat nauwelijks opbrengen. Het gevaar bestaat dat er alleen maar filialen van grootwinkelbe drijven gaan zitten. Dan krijg je hetzelfde grauwe beeld als je al in zoveel winkelcentra hebt." Secretaris B. Roodhorst van de winkeliersvereniging Winkelhart is optimistischer. OVO-voorzitter Wapenaar heeft volgens hem 'geen verstand' van wat er in het centrum gebeurt. „Hij zit in de Westwijk. op te grote afstand." De teruglopende belangstelling voor de winkels in Vlaardingen-Cen- trum wijt Roodhorst voorname lijk aan de bouwwerkzaamheden die daar nu plaats vinden. „Na de renovatie hebben we een schitterend centrum. Dat trekt ze ker weer mensen aan. Parkeerge legenheid is er dan ook volop. Daardoor zullen we onze oude po sitie weer oppakken." Ook Rood horst vindt de huurprijs aan de hoge kant. Maar zelfs als dat de vestiging van meer keten-winkels tot gevolg zou hebben, is dat geen bezwaar: „Het publiek kijkt aller eerst naar kwaliteit. Het zal de ko per een zorg zijn of hij klant is van een zelfstandige ondernemer, of van een dochter van de Bijen korf." Maassluis Het verzoek van de Stichting Dierentehuis Nieuwe Waterweg Noord om een verho ging van de subsidie voor 1994 en 1995, wordt opnieuw in de commissie voor sociale zaken be sproken. In eerste instantie had het Maassluise college het ver zoek al van de hand gewezen. De reden voor de heroverweging is dat burgemeester en wethouders de motivatie achter het verzoek verkeerd hebben geïnterpre teerd. Gedacht werd dat de stichting om een hogere subsidie had ge vraagd ten behoeve van een nieuw te bouwen asiel in Viaar dingen. Dat kóst één miljoen gul den. Vanwege de hoge kosten besloot de Vereniging Dierentehuis Nieuwe Waterweg Noord on langs haar jaarlijkse bijdrage aan de stichting te verminderen met 20.000 gulden. Het bestuur van de stichting accepteerde dat en verzocht vervolgens de ge meentebesturen van Maassluis, Viaardingen en Maasland over 1994 en 1995 een aanvullend sub sidiebedrag van 40.000 gulden beschikbaar te stellen. Voor Maassluis betekende dat ver zoek een verhoging van in totaal 11.710 gulden in twee jaar, „Het is niet zo dat de aange vraagde subsidieverhoging be trekking had op de door de ver eniging temaken aanloopkosten voor de beoogde nieuwbouw," zegt woorvoerder R. Suuren- do.nk. „De vereniging is in finan ciële problemen geraakt door stijgende kosten en een teruglo pend ledenaantal. De subsidie van de gemeente is overigens al vijftien jaar bevroren. Van de ge meente Maassluis mochten we deze maand overigens ook geen collecte houden. Dat scheelt na tuurlijk de nodige inkomsten. Zodoende heeft de stichting een extra bijdrage aan de gemeente Het Maassluise college kon niet men." vatten dat de stichting zonder meer de verlaagde jaarbijdrage van de vereniging accepteerde. Naar de mening van b en w wérd daardoor het wegvallen van die geldelijke steun verhaald bp de drie subsidiegevende gemeen ten. Sinds 1985 legt Maassluis jaarlijks 15.000 gulden voor het asiel in Viaardingen op tafel. Suurendonk: „Men vergeet ken nelijk dat wij het Honden- en kattenbesluit uitvoeren voor de gemeente. We vangen zwerfdie- ren op en ruimen kadavers op. Dat doen we met vrijwilligers. Als de gemeente een commerci eel bedrijf in de arm zou némen, zouden de-kosten onherroepelijk hoger uitvallen. Nu het college onze subsidie-aanvraag heeft.te- ruggekoppeid naar de commis sie, ben ik ervan overtuigd dat onze argumenten goed zijn. An ders zou men niet tot een serieu ze heroverweging zijrigeko- Hoedrukhetwas, en hoe vol. Ambtenaar Jules Peppelaar moest gisteravond in het Schiedamse stadhuis over de tafel klimmen om zijn stoel te kunnen bereiken. Wethouder Reijnhout sprak aan het begin van de commissievergadering van een 'recordop komst'. Foto Roel Dijkstra Schiedam Om het hoog opgelo pen geschil over de renovatiekos- ten in Groenoord-Midden op te lossen wordt een speciale werk groep geformeerd. De raadscom missie voor stadsvernieuwing en volkshuisvesting besloot gister avond dit voorstel van de Neder landse Woonbond te volgen. De huurders van 1092 flats en hun huisbaas. Gemeentelijk Woning- beheer Schiedam, verschillen ernstig van mening over het on- derhouds- en verbeterpakket. Wo- ningbeheer wil een deel van de kosten van dit toch al sobere pak ket doorberekenen als huurver hoging. De bewoners eisen dat de huisbaas alle kosten voor zijn re kening neemt omdat er aan de 28 jaar oude flats nooit onderhoud is gepleegd. Voor het karwei is 24,8 miljoen, gulden beschikbaar. Om alle wen sen van de huurders in te willigen is nog eens 1,8 miljoen gulden no dig. Dat geld is er voigens wethou der Reijnhout niet. Ook de raads commissie zegt, niet te weten uit welk potje dit bedrag betaald kan worden. De werkgroep die het geschil moet oplossen kan alleen kritisch kijken naar de manier waarop Wo- ningbeheer van plan is de huur verhogingen te berekenen. Moge lijk zit daar nog enige rek in. 'Reijnhout waarschuwde de huur ders echter voor te hoog gespan nen verwachtingen. „De werk groep beschikt niet over een to verdoos." De vergadering van de commissie werd gisteravond bijgewoond door enkele honderden huurders, die spandoeken ontvouwden om hun eisen kracht bij te zetten. De trouwzaal in het stadhuis was veel te klein om alle belangstellenden te herbergen. Een groot aantal be woners moest genoegen nemen met een staanplaats in de gang. Omdat wethouder Reijnhout ruimschoots tevoren van de mas sale opkomst op de hoogte was ge bracht, viel veel kritiek te beluis teren op de keuze van de krappe vergaderlocatie. Door de benauw de atmosfeer in het' propvolle stadhuis beperkten alle sprekers zich tot één termijn. Schiedam De Schiedamse poli. tie is erin geslaagd de identiteit te achterhalen van de vrouw die zon dagmiddag op de spoorwegbij de Kerklaan door een trein werd overreden. Het slachtoffer was af komstig uit Den'Haag. Haar leef- tijd was 33 jaar. De vrouw werd geïdentificeerd aan de hand van haar contactlen zen en de strippenkaarten die zij op zak had. Daarop stonden stem pels van het Haagse openbaar ver voer. Om de herkomst van de vrouw vast te stellen werden ook getuigenoproepen gedaan via de pers en de televisie. De reacties op deze oproepen boden onvoldoen de houvast Schiedam Een 37-jarige Rotter dammer die zondagnacht door de Schiedamse politie in de 's-Grave- landsepolder werd aangehouden wegens de diefstal van een var kenspoot, heeft bekend meer op zijn kerfstok te hebben. De var kenspoot werd bij een groothan del gestolen, maar de vleesdief had het ook gemunt op enkele vrachtwagens voor vleesvervoer, Er werd aangifte gedaan van de diefstal van in totaal hon derdveertig kilo vlees. De dief gaf toe negen vrachtwagens te heb ben opengebroken. Schiedam Een dorstige dief heeft dinsdagnacht vier kratjes bier uit een auto gestolen. De ei genaar van de personenauto had de. kratjes öp de achterbank laten staan op de Burgemeester van Haarenlaan. Toen de man woens dagmorgen zijn drank wilde op halen, ondekte hij de vermissing,1 Viaardingen—Een 35-jarige vrouw uit Viaardingen is gisteren niet rijker, maar armer geworden van een poging tot winkeldiefstal. Bij een zaak op de Hoogstraat stal de vrouw een paar schoenen en een broek. De gezamenlijke waarde bedroeg 124 gulden. Zij werd be trapt en naar het politiebureau ge bracht. Daar kreeg zij een bekeu ring van 400 gulden. Schiedam Tijdens de fietsver- koopdag van de Schiedamse poli tic zijn gisteren 120 tweewielers aan de man gebracht. De gestolen fietsen die niet meer bij de eige naren waren terug te bezorgen, werden voorzien van postcode en huisnummer. Zodoende zijn de bezitters bij een eventuele vol gende diefstal wél te achterhalen. De verkoop leverde 2780 gulden op. Dat bedrag wordt aan een goed doel besteed. Maassluis Een bewoonster van de Merellaan in Maassluis heeft bij de politie geklaagd over stuk ken worst die in de wijk zij n neer gelegd. Haar hond werd ziek na dat het dier van de worst had ge geten. De politie zoekt uit of de vleeswaren zijn neergelegd door een dierenhater. Schiedam Op de Rotterdamse- dijk in Schiedam is gisterochtend vroeg een 32-jarige inwoner op zijn flets aangereden door een au tomobilist, die na de botsing door reed. Het ongeval vond plaats ter hoogte van het Boerhaaveplein. De fietser liep enig letsel op. Zijn bril, kleding en fiets raakten door de valpartij beschadigd. Gistermiddag werd op de :s Gra- velandseweg eveneens een fietser aangereden. De man reed met een walkman op en hoorde een auto niet aankomen. Hij klapte boven op de motorkap tegen de voorruit en raakte licht gewond. De auto werd flink beschadigd.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2