13 Alarmsysteem voor winkelcentra Gp de bokkenwagen door Beatrixpark Rotterdams Dagblad Geen horeca erbij in Maassluis Volkstuinders ondernemen actie na golf van inbraken Middenstanders helpen elkaar in strijd tegen criminaliteit Gemeentebelangen steunt verzet tegen 'huisjes' in 't groen Hoeks Welzijn houdt vast aan gematigde woningbouw Schiedam blijft groeien Olie gedumpt op straat Inbraak in feestzaal Inbreker pikt cd-collectie Nieuwe weg naar Spaland in zomer '95 gereed Reanimatie tevergeefs Vrachtauto's opengebroken Rectificatie X* V //- it* f Dinsdag 18 oktober 1994 -*• Waterweg Maassluis Er komen voorlopig geen nieuwe horeca-vestigingen in Maassluis. De gemeente vindt dat er voldoende eet- en drankge legenheden zijn. Horeca-onder- nemers met de juiste vergunning knjgen voortaan wel de mogelijk heid hun terras gedurende het hele jaar én twee uur langer open te stellen: tot elf uur 's avonds. Dit staat in de horeea-nota. die is opgesteld om duidelijkheid te verschaffen in het gemeentelijk beleid. Aanleiding zijn gewijzig de wetten en regels en proble men bij het verstrekken van ver gunningen. Zo hebben sommige ondernemers met de vereiste vergunningen of werken in strijd met de vergunningaanvraag. Daardoor kan het gebeuren dat een uitbater maaltijden verstrekt terwijl een cafevergunning is aangevraagd. Om een eind te maken aan derge lijke praktijken zijn in de nota de prbceclures vastgelegd rond het aanvragen en toekennen van een drank- en horecavergunmng, Niet complete of onjuist ingevul de aanvragen worden niet meer behandeld. Als ze wel voldoen aan alle eisen» moet bmnen drie maanden een beslissing worden genomen. Ambtenaren mogen ook geen mondelinge toezeggm- gen meer doen, zo lang nog geen formeel besluit is genomen. In het verleden heeft dat nog wei eens tot problemen geleid. Bij wisseling van eigenaar kan de burgemeester een gedoogverkla- ring afgeven. Zonder deze ver klaring of vergunning mogen de horeca-activiteiten niet begin nen. Door geregeld overle'g te voeren met de politie, denkt de gemeente problemen sneller te kunnen signaleren en aanpak ken. Ook het in april ingestelde horecaberaad, met vertegen woordigers van politie, gemeente en brandweer, bespreekt eens m de twee weken allerlei horeca- en aanverwante zaken. Alleen de bestemmingsplannen van de Markt en omgeving, de Dijkpoider, de Koningshoek en de Sluispolder staan nog nieuwe horecavestigingen toe. Maar omdat geen enkel deel van Maas sluis op een onredelijke afstand is verstoken van een horecavesti- ging en rekening houdend met mogelijke overlast, lijkt "het de gemeente zeer verdedigbaar dat het aantal horecavestigingen ge handhaafd blijft. Dit betekent dat verplaatsing of nieuwe vestiging van een horecabedrijf niet mag leiden tot een toename van het aantal horeca-ondernemingen. Wat betreft de terrasvergunnin gen sluit Maassluis zich aan bij het beleid van Vlaardingen. De terrassen mogen het gehele ka lenderjaar buiten blijven staan. Ook wordt een vaste sluitingstijd ingesteld om elf uur vs avonds. Als de terrassen overlast veroor zaken, kunnen aan de vergun ning beperkende voorschriften worden verbonden. Door Sander Sonnemans Door Sander Sonnemans Schiedam In de winkelcentra Hof van Spaland. Groenelaan en Mgr. Nolenslaan worden binnenkort alarmsystemen geïn stalleerd waarmee middenstanders elkaar kunnen waarschu wen in geval van een diefstal of overval. Het overdekte Hof van Spaland wordt het eerst beveiligd. Eind volgende maand moet het systeem daar operationeel zijn. Het initiatief is afkomstig van winkeliers die het toenemend aantal diefstallen zat zijn. Met één druk op de knop kunnen ze straks de hulp van omliggende midden standers inroepen als ze een ver dacht persoon m de winkel heb ben of wanneer ze iemand betrap pen op diefstal. De aangesloten winkeliers krygen van de politie en het bureau dat het alarmsys teem aanlegt een speciale trai ning om juist te kunnen reageren „De middenstanders leren hoe ze lastige klanten de deur uit kun nen praten en wat ze moeten doen als bij een collega een winkeldief stal wordt gepleegd." vertelt S Garcia van het Rotterdamse oU*k- tronicabednjf Hofland, dat het systeem heeft ontworpen .Alleen bij een overval komen ze met ac tie. Dan kunnen 2e onze centrale alarmeren en de omliggende za ken op de hoogte brengen. Wy schakelen direct de politie in en de medewinkehers weten dat ze hun ogen open moeten houden om een signalement te geven en eventueel de vluchtroute te be- Vlaardingen Onbekenden heb ben in de Vlaardmgse Fulton- straat twee jerrycans er. een em mer met afgewerkte olie neerge zet. Ook werden drie oliefilters en een hoeveelheid hout aangetrof fen De politie vermoedt dat het milieudelict afgelopen weekeinde ts gepleegd. Getuigen worden ver zocht contact op te nemen met de politie schnjven." De opzet van het alarmsysteem is vrij eenvoudig De winkels wor den in clusters van zes of acht stuks op éen systeem aangesloten en hebben onder de toonbank een bedieningspaneel Door de alarm knop in te drukken, wordt een draadloze zender geactiveerd en is in andere winkels te zien waar moeilijkheden zijn. In een mum van tijd kan de winkelier op bij stand van zijn collega's rekenen De kosten van het systeem zijn re latief laag omdat die worden ge deeld door meerdere winkeliers. Corrie Valkenburg, chef basiseen heid Zuid van de Schiedamse po litie1 „De middenstanders voelen zich met dit systeem een stuk vei liger De overlast wordt veelal ver oorzaakt door junks en opgescho ten jongeren. De junks hebben het voorzien op grote hoeveelhe den goederen die makkelijk aan een heler zijn te verkopen. Het gaat daarbij hoofdzakelijk om scheermesjes, batterijen en ge reedschappen. Ook dekbedover trekken zijn de laatste tijd popu lair." Volgens Garcia is er een toene mende vraag naar de alarmsyste men in winkelcentra. „In winkel centrum De Akkerhof m Spijke- nisse draait dit systeem al een jaar. De middenstanders zijn er zeer over te spreken." Schiedam Eigenaren van huis jes op het volkstumencomplex Thurlede hebben aankondigd ac tie te ondernemen om een eind te maken aan de vele inbraken die de afgelopen weekeinden zijn ge pleegd. Komende vrijdagnacht blijft een aantal volkstuinders in en rond hun tweede huisje waken om een volgende mbraakgolf te verijdelen. Ingegooide ruiten, uit hun voegen getrokken terrasdeuren en open gebroken bovenlichten zijn sche ring en inslag op het complex in het noordelijk deel van het Schiedamse Beatrixpark, Geble ken is dat in veel gevallen de huis jes door junks als slaapplaats wor den gebruikt en ze er op zoek gaan naar eten en drinken. Voor verschillende tuinhuis-eigenaren en de politie staat het onomstote lijk vast dat de inbraken ook wor den gepleegd door vandalen. Bij vele gedupeerden zijn waardevol le spullen blijven liggen, terwijl het interieur moedwillig werd vernield. De volkstuinders zyn het zat. Ook de volkstuintjes op het com plex Vïjfsluizen bij sportpark Har- ga moeten het de laatste tijd ont gelden. De meeste mbraken wor den echter gepleegd op Thurlede. Schiedam De eigenaar van zaal Beatrix aan de Lange Kerkstraat heeft vannacht ongewenst bezoek gehad Uit de feestzaal werd geld gestolen. Ook worden erse tas sen doorzocht Men kwam binnen Jangs de achterzijde van het ge bouw Daar werd een ruit vernield en vervolgens een deur uit de scharnieren getild Vlaardingen De bewoner van een huis aan de \laardmgse Klap roosstraat zit voorlopig zonder muziek Tijdens een inbraak, die gisteren tussen 13 45 en 17 00 uur moet zyn gepleegd, werden zo'n zeventig cd's gestolen Ook wer den cheques ontvreemd De dader forceerde de voordeur om binnen te komen De afgelopen nacht werd tevens ingebroken in een woning aan de Diepenbroekstraat Er werd ge bruik gemaakt van een valse sleu tel De bewoners missen een pas poort, een bankpas en wat geld In de Holywyk zyn vannacht eveneens inbrekers actief ge weest In een horecazaak ïr. win kelcentrum De Loper werd een speelautomaat opengebroken en het geld weggenomen Aan de Reigerlaan werd een café bezocht Niet bekend is wat daar buit werd gemaakt. Vanzelfsprekend heeft Jeugdland deze week tijdens de herfstvakantie weer tal van evenemente oor de schooljeugd op poten gezet. In elke Schiedamse wijk is deze week wel wat te doen. Wie geïnteresseerd is In dieren en de na tuur kan echter ook terecht op de kinderboerderij in het Beatrixpark. Daar is een nieuw gebouw in gebruik genomen en om dat te vieren worden tot en met vrijdag allerlei activiteiten gehouden. Om daaraan deel te nemen moeten de kinderen een knipkaart kopen. Voor slechts een rijksdaalder kunnen ze elke middag van alles meemaken. Van daag werd op de kinderboerderij een puzzeltocht gehouden en morgen is Henk Driessen er met zijn jioppentheater te gast. Donderdag geven de Spaland Rui ters acte de presence en mogen de kleintjes op pony's rijden. De laatste dag mag iedereen zijn eigen huisdier meebrengen. De beestjes worden dan gratis gekeurd door een dierenarts. De zogenoemde 'boerderij-vakantieweek' begon gistermiddag met rondritten op een bokkenwagen. Het geduld van de kinderen werd danig op de proef ge steld. Er was een aanzienlijk aantal belangstellenden op afgekomen, zodat soms lang gewacht moest worden voordat de bokkenwagen kon worden be stegen. De rijtoer door het park maakte veel goed. Zodra de dieren aan hun zoveelste rondje begonnen, waren de jeugdige passagiers het lange wachten al gauw vergeten. Foto Roei ogkstra Schiedam Gemeentebelangen Schiedam ontpopt zich als een party die manners graag steunt by de strijd tegen ongewenste bouwplannen Zodra ergens in de stad verzet ontstaat. de party er als de kippen by om te helpen met het indienen van bezwaarschrif ten Zo was Gemeentebelangen. smd> de jongste verkiezingen met een zetel in de gemeenteraad, van de party teen inwoners van Groen- oora-Zuid mas?aal in kwamen tegen de touw van een Bastion-hotel aan de Swcehnck* singel In dezelfde buurt deed Ge meentebelangen onlang.-, van zich spreken toen de rieuwbouwplan- nen van verzorgingshuis Spaland veel weerstand opriepen Met steun van de party wisten de buurtbewoners via de rechter een voorlopige bouwstop af te dwin gen Gemeentebelangen heeft deze week ook acties in Nieuwland en Woudhoek aangekondigd Met de bewoners van Je Mgr Notenslaan is de party gekant tegen de touw erf» nieuwe cUpe-nil Si ivt ill l»tt winkelcentrum van Nieuwland Ook de voorgenomen woning bouw op groenstroken in Nieuw land vindt geen genade in de ogen van Gemeentebelangen Het zelf de geldt voor de bouwplannen op de hoek van de Gitdeweg. de Bouwmeesters eg en de Scheep vaartweg in Woudhoek Woordvoerder J Hagendoorn van Gemeentebelangen ..In bijna alle gevallen gaat het om de bebou wing van stukjes groen Mensen worden daar agressief van. Ze wil len ook wat bomen om zich heen. Gelyk hebber» zc Je kunt niet overal huisjes bouwen. Er moet ook wat levensmimte overbly- ven." Hoek van Holland De deel raadsfractie van Hoeks Welzijn blijft onveranderd vasthouden aan het beleid dat er per jaar tus sen de 50 en 60 woningen ge bouwd moeten worden in Hoek van Holland. Fractieleider D. van Wijngaar den zegt zich te willen houden aan de afspraken over de bouw van een kleinschalig Waterweg- centrum, zoals dat met de coali tiepartners is •overeengekomen. Maar de lokale groepering vindt wel dat zo'n centrum zal kunnen en moeten bijdragen aan gezon de financiële verhoudingen bin nen een zelfstandig Hoek van Holland. Daarom vindt Hoeks Welzyn het gerechtvaardigd om eenmalig een extra contogent woningen in en nabij de Oude Hoek te bouwen. Voor de verkiezingen heeft Hoeks Welzijn daarbij het getal van drie- tot vijfhonderd wonin gen genoemd en Van Wijngaar den ziet geen reden om daar vanaf te wyken op basis van het bouw- en iftvéstèringsprögïaffi- ma, waarin vooral wordt gezocht naar toekomstige bouwlocaties. Onlangs is daar zelfs geprobeerd een aantal huisjes in brand te ste ken. De inhoud van olielampjes werd leeggegooid over het interi eur en aangestoken. Tot een fik kwam het met. In alle gevallen ging het vuur vanzelf uit en ver oorzaakte het 'slechts' was schroeiplekken. „We worden er allemaal doodziek van," zegt één van de vele slacht offers, die uit angst voor wraak zijn naam en tuinnumrner niet in de krant vermeld wil hebben. „Waar je weken, maanden aan hebt gewerkt, wordt in één nacht verziekt. Ze jatten alleen je fles sen limonade en dozen koekjes, maar richten wel voor honderden guldens schade aan om binnen te komen. En ik ben niet de enige. Twee weekeinden geleden heb ben ze zo'n elf huisjes te pakken gehad. Afgelopen weekeinde wa ren het er maar twee. Die gasten lopen hier dus nog steeds rond." Alarm Op het zonnige volkstuinencom plex was gisterochtend opvallend vaak een alarm te horen.'Het blijkt dat steeds meer mensen over zijn gegaan tot de aanschaf van een beveiligingsinstailaties. De 63-jarige meneer Valken is er één van. Op het dak van zijn fraaie blokhut met dito tuin pry- ken sinds kort een alarmsehel en zwaailicht Enkele dagen geleden heeft hij binnen zelfs tnfrarood- beveiligmgaan laten leggen. „Een investering van vijfhonderd gulden," zegt de Schiedammer, die de waarde van zijn huisje op ruim veertigduizend gulden schat. „Wat moet je anders? Zo maar de spullen laten vernielen? Ik heb zelfs sloten aan de binnen kant van de ramen gezet. Ze heb ben hier twee weken geleden voor zo'n drieduizend gulden schade aangericht. En dan nog maar niet te praten van de dingen die ze hebben gejat. Ik miste een gloed nieuw stroomaggregaat. mnn scheerapparaat. de klok eh alle1 koperen spulletjes. De koevoet; waarmee mijn huisje is openga1 broken, hebben we in een kast aangetroffen. Ik ben ten einde raad. We zitten hier met veilig meer. Daarom blijf ik het komend weekeinde hier slapen." Gebleken is, en dat is bekend by de politie, dat de mbraken telkens in de nacht van vrydag op zater dag worden gepleegd. „Daarom: blijf ik. En ik heb gehoord dat an deren het ook gaan doen, vrijdag nacht over," "zegt een man achter een kruiwagen. „En als ik één van die gasten in mijn jatten knjg. verzuip ik hem in de sloot achter mijn huisje. Ze hebben met hun poten van onze spullen af te bin- ven." Politie-woorvoerder M. Jongste zegt dat tot nu toe dertien maal aangifte is gedaan van een in braak en actie is ondernomen om de vernielzuchtige inbrekers m te kunnen rekenen. „We hebben al agenten in burger ingezet Er zijn ook mensen die hebben aangebo den in hun huisje te gaan posten Ik denk overigens met dat het om junks gaat. We hebben het idee dat er een groep jongeren bezig is. Komend weekeinde worden op het complex extra mensen inge zet om te surveilleren." Inmiddels hebben veel volkstuin ders preventieve maatregelen ge troffen. Dure spullen zijn meege nomen naar huis en in één huisje is zelfs prikkeldraad onder de bo venlichten aangebracht. In een ander huisje worden elke avond de uitgeruimde keukenkastjes opengezet. „Kunnen ze zien dat er niets te halen valt. Misschien werkt dat," zegt de eigenaar. Schiedam De groei van het in wonertal van Schiedam houdt nog steeds aan. Sinds l januari is het aantal burgers met 483 personen toegenomen. In augustus deed zich de meest explosieve bevol kingsgroei voor. Toen kwamen er 156 inwoners bij. Het aantal Schiedammers bedraagt momen teel 72.923. De toename van het aantal inwoners wordt veroor zaakt door zowel een positief ge boortecijfer als een positief migra tiecijfer. In de eerste acht maan den werden 637 kinderen gebo ren, terwijl 515 personen kwamen te overlijden. Tegen het vertrek van 1950 Schiedammers naar el ders staat een vestiging 2306 nieu we inwoners. De bevolkinstoena- me ïs het grootst in de nieuw bouwwijk Spaland. Daar vestig den zich dit jaar al 627 nieuwe burgers. Ook in Nieuwland groeit de bevolking. Dat laatste is voor een belangrijk deel teweeg ge bracht door de oplevering van hpt nieuwbouwproject op het terrein van de voormalige Hollancüa-fa- briek achter de 's-Gravelandse- weg. Tevens speelt mee dat de leegstaand in verband met de re novatie van 412 woningen ia Nieuwland inmiddels tot het ver leden behoort. In alle andere wij ken is het aantal inwoners ge daald. Schiedam-Oost kent de grootste leegloop. Daar vertrok ken de afgelopen acht maanden 130 bewoners. In Groenoord en Kethel verlieten 100 Schiedam mers hun wijk. Schiedam telt mo menteel vijf inwoners van 100 jaar en ouder. De oudste is 102. Schiedam De nieuwe ontslui- tingsweg voor Schiedam-Noord kan volgens de verwachtingen m de zomer van 1995 in gebruik won den genomen. Onderdeel van de verbinding vormt de bouw van een spoorviaduct die onder het spoor in het weiland tussen de Kerklaan en Polderweg komt te liggen. Ter hoogte van de woon buurt De Gaarden maakt de wij- kontsluitingsweg door Spaland een knik. Op dat punt sluit straks de nieuwe weg aan. Die verbindt de nieuwbouwwijk Spaland met de Van Doornestraat in de noorde lijke punt van de 's-Gravelandse- polder. De weg maakt het moge lijk om vanuit Spaland zonder op onthoud richting Rijksweg A20 en het centrum van Schiedam te rij den. Onderdeel van de nieuwe route vormen een brug over de Polder vaart en voornoemd spoorviaduct. In de toekomst wordt op het via duct het nieuwe NS-station Schiedam-Kethel gebouwd. De bouw van het viaduct is het moei lijkste karwei. De oplevering kan volgens de planning nog voor de bouwvakvakantie van het vol gend jaar plaatsvinden. De brug over de Poldervaart en de bestra ting moeten tegen die tijd ook klaar zijn. Omdat de ondergrond van de nieuwe weg vermoedelijk nog zal verzakken, wordt de weg voorlopig voorzien van klinkers. Later wordt het wegdek geasfal teerd. Schiedam Twee bewoners van de Vlaardingerdijk m Schiedam hebben gisteravond tevergeefs geprobeerd hun buurman van de dood te red den. Het 65-jarige slachtoffer werd getroffen door een hart stilstand. De buren probeer den de man te reanimeren. Ambulance-personeel slaagde er in het hart weer op gang te krijgen By aankomst in het Schielandziekenhuis bleek te man alsnogte zyn overleden. Schiedam Bij de Schiedamse politie is gisteren acht maal aan gifte gedaan van mbraken w vrachtwagens. Bij een bedrijf ap de Schuttevaerweg werden dhe vrachtauto's bezocht door vanda len. Op de Thurledeweg werden vijf vrachtwagens gekraakt. Vlaardingen In het artikel over mogelijke verkoop van het Nuts bedrijf Vlaardingen/MaassluJS aan het GEB/Rotterdam is ptf abuis vermeld dat Vlaardingen ea Maassluis na de fusie voor respec tievelijk zeventig en dertig pro- cent aandeelhouder worden Zo* echter de huidige situatie. Na ver koop zy n de gemeenten geen aan deelhouder meer.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2