1Ü 11 Spaland blijft verstoken van bijzonder onderwijs ti Kroatië-stichting opent nieuw pand 1 1 Rotterdams Dagblad Indrukwekkende griezels Geen McDonald's in bedrijvenpark Alleen openbare basisschool in nieuwe wijk Ouderen testen Jiun rijvaardigheid Steun voor Vereniging Vluchtelingenwerk ;.<AE Politie vergat deur te sluiten Overval op videotheek Geld weg na inbraak Steuntrekker verzwijgt werk Wasmachine vat vlam Inbraak in koffieshop Winkeldief pikt scheermesjes Vijf mille voor boek over oud burgemeester w V*:''V_v Waterweg Donderdag 20 oktober 1094 SchiedamUit het interne onder zoek dat is uitgevoerd na de drugsdiefstal in het Sehiedamse politiebureau, is gebleken dat ook mensen van buitenaf in de bewus te ruimte geweest kunnen zij n Omdat de ruimte aan de achterzij de van het politiebureau op de binnenplaats ligt, sluit de politie niet uit dat iemand daar over de muur is geklomen om in de op slagplaats te komen. Hoe men zich de toegang tot het hok geeft kunnen verschaffen, is de politie een raadsel. Tevens is vast komen te staan dat de moedersleutel van de ruimte al enige tijd zoek jvas. Er wordt reke ning mee gehouden dat die door een arrestant in het bureau is ge vonden en mogelijk later is ge bruikt. Schiedam Een videotheek aan de Gerrit Verboonstraat in Schiedam is gisteravond overval len door een jongeman, die er op een scooter vandoor ging. Hij be dreigde het winkelmeisje met een co een vuurwapen gelijkend voor werp en sommeerde haar de in houd van kassa af te geven. Ook de kluis moest worden geopend. Met een onbekend bedrag verliet de overvaller de winkel Een vaste klant, die enkele seconden na de overval de winkel binnenkwam, zette de achtervolging in. Hij slaagde er niet in de dader te pakken. Die sprong in de Tuin- laan achterop de scooter van zijn handlanger die daar stond te wachten. Vlaardingen Aan de Johan de Wïttstraat in Vlaardingen is giste ren op klaarlichte dag ingebroken in een woning. De bewoners mis sen onder andere een hoeveelheid geld. fn Schiedam was gistermiddag een inbreker actief in een woning aan de Savomin Lohmanlaan. Het ongewenste bezoek maakte een video-recorder, een horloge en een jas buit. Schiedam Een 30-jarige Schiedammer is door de recher che van de Sociale Dienst betrapt op uitkeringsfraude. De man had tussen 1990 en 1993 een uitkering opgestreken terwijl hij inkomsten uit arbeid had. Hij tilde de Sociale Dienst voor een bedrag van ruim 18.000 gulden. Schiedam In de Sehiedamse Obrechtstraat heeft gisterochtend een binnenbrandje gewoed. Oor zaak daarvan was een wasmachi ne die door kortsluiting vlam had gevat. De fik werd geblust door een buurman. Op het Johan Straussplein werd een aantal kelderboxen door de brandweer geïnspecteerd. Er was gemeld dat een kelder in de fik stond. Van een brand was echter geen sprake- Er bleek in één van de kelders vuurwerk te zijn afge stoken. dat lag na te smeulen. Schiedam Onbekenden hebben gisterochtend vroeg ingebroken in een koffiesop aan de Branders- steeg in Schiedam. Om binnen te komen, werd het rolluik vernield. In het pand werd een gokkast opengebroken. Onbekend is hoe veel geld buit is gemaakt. Schiedam In een supermarkt aan het Frans Rietveldpad in Schiedam is gisteren een 28-jari- ge inwoner betrapt op het plegen van een winkeldiefstal De man had ter waarde van tweehonderd gulden scheermesjes gepikt, maar werd aangehouden door personeelsleden. Die droegen de dief over aan de politie. Door Sander Sonnemans Schiedam Bewoners van Spaland die hun kinderen protes tants-christelijk onderwijs willen laten volgen, moeten hun kroost voorlopig nog enkele jaren naar scholen buiten de nieuwbouwwijk brengen. Het ministerie van Onderwijs geeft geen toestemming voor de stichting van een nieuwe school in Spaland, Dat er toch een schoolgebouw wordt neergezet, komt omdat het een reeds bestaande school betreft die verhuist. En dat mag wel van de minister. groot als in de rest van de stad. Het bestemmingsplan Spaland- Oost staat de bouw van nog een basisschool wél toe. De gemeente zou het toejuichen als er een school voor bijzonder onderwijs kon worden gerealiseerd, maar dat lijkt vooralsnog niet mogelijk. „Het openbare basisonderwijs heeft bij het ministerie verzocht om te mogen verhuizen na;r Spa land," zegt een gemeentelijk woorvoerder van de afdeling educatie. „Het bijzonder onder wijs heeft dat niet gedaan. Verhui zen mag dus wel, maar de stich ting van een nieuwe school is uit gesloten. Het ministerie vindt dat er al scholen genoeg zijn. In, het noordelijk stadsdeel van Schiedam zijn vier bijzondere en vier openbare scholen gevestigd." H. van Wamelen, secretaris van Basisschool De Woudhoek, nog gevestigd in een krakkemik kig onderkomen aan het Nijhoff- plein in de gelijknamige wijk, ver kast naar de nieuwbouwwijk. Het wordt de eerste school in Spaland. Voor veel ouders in het kinderrij ke Spaland gaat daarmee in 1995 c'"i al enkele jaren gekoesterde wens in vervulling. Volgens de door het ministerie ge hanteerde normen hoeft Spaland niet over een basisschool te be schikken. Toch is de aanwezig heid van een school geen overbo dige luxe. Uit de leeftijdsopbouw blijkt dat Spaland een kinderrijke buurt is. In vergelijking met heel Schiedam heeft Spaland een erg jonge bevolking, met vooral veel kinderen tussen de 0 en 9 jaar. Het percentage gezinnen met kin deren is in Spaland twee keer zo de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs in Kethel, zegt dat in het verleden al een derge lijk verzoek is gericht aan het mi nisterie. „Dat werd afgewezen op grond van bepaalde prognoses van het ministerie. Dat plan heb ben we toen maar laten varen. We hebben niet meer de intentie iets in Spaland te beginnen. Zeker niet nu onze school in Kethel wordt gerenoveerd Omgeving Voor bijzonder onderwijs blijven de Spaland-bewoners aangewe zen op scholen in aangrenzende wijken. Er zijn er vier in de omge ving. Op het Bachplein is een ka tholieke school gevestigd en aan de andere kant van Spaland staat in Kethel een protestants-christe lijke school Laatstgenoemde school heeft onlangs een gemeen telijke subsidie van anderhalf miljoen gulden in het vooruitzicht gesteld gekregen. Het gebouw is gehuisvest in drie panden en kan na een ingrijpende renovatie ver der onder één dak aan de Vlaar- dingseweg. Verder zijn er twee sa menwerkingsscholen voor protes tants-christelijk en katholiek on derwijs 'aan de Warmoezenier- straat in De Woudhoek en de Edu- ard van Beinumlaan in Groen- oord. Met de bouw van het enige nieu we schoolgebouw in Spaland is al enige tijd geleden begonnen. Zo dra die is voltooid, verlaat De Woudhoek het huidige onderko men en wordt er verhuisd naar de Slimme Watering ter hoogte van het Koolwitjehof. De school krijgt de naam van een bloem: De Vio- .lier. Het gebouw telt zestien leslo kalen en een aantal noodzakelijke nevenruimten. Naar verwachting kunnen de leerlingen in augustus van het komend jaar er hun intrek nemen. Nabij het nieuwe schoolgebouw, aan de overzijde van het school plein, is een sportaccommodatie gepland voor de gymnastiekles sen. De zaal krijgt echter ook een functie als sportvoorziening voor de wijk. Voor het huidige onderkomen van De Woudhoek bestaat veel be langstelling van verschillende in stellingen en verenigingen. Na het vertrek van de school blijft al leen het in slechte staat verkeren de houten gebouw staan. Momen teel wordt nog wel gebruik ge maakt van noodlokalen, maar die zijn gehuurd en worden na het lo pende schooljaar weggehaald. Sommige vo gelspinnen zijn agressief en erg giftig, andere kun je, door hun rus tige en vrien delijke aard, uren In je handpalm la ten rusten. Foto Dennes van der Wei/Roel Dijkstra VlaardingenVogelspinnen hebben door hun groot te en harige uiterlijk in de loop van de tijd een repu tatie van eng en griezelig gekregen. Sommige zijn in derdaad agressief en erg giftig. Andere kun je, door hun rustige én vriendelijke aard, uren in je hand palm laten rusten. Hoe indrukwekkend vogelspin nen in wezen zijn, probeert de stichting Herpetolo- giseh Educatief Centrum met een tentoonstelling in De Lijndraaier aan de Baanstraat in Vlaardingen te laten zien. Diverse soorten zijn hier tot en met 23 ok tober te bezichtigen. Er bestaan ongeveer zevenhon derd verschillende soorten vogelspinnen. Ze zijn te vinden in Azië, Australië, Midden- en Zuid-Amerika en Afrika, zowel in woestijnen als in regenwouden. Sommige leven op of onder de grond, andere in bomen. Alle soorten hebben met elkaar gemeen dat ze solitair leven. „Dat heeft te maken met de verdedi ging van hun territorium," vertelt Arjan de Weger, één van de medewerkers. Kleine soorten vogelspinnen voeden zich veel en re gelmatig met insecten en krekels. De grootste eten behalve grote krekels ook muizen. „De spin bijt zich met z'n kaken vast aan de prooi en spuit gif naar bin nen," verklaart Aijan het dodingsproces van een muis. „Dat gif is een soort oplosmiddel dat een papje van het binnenste van de muis maakt. De muis wordt helemaal leeggezogen. Wat overblijft is een balletje huid met botjes erin." De leeftijd tussen mannetjes en wijfjes verschilt op merkelijk. Een vrouwelijke Goliath-vogeispin bij voorbeeld - één van de grootste soorten - wordt ge middeld 25 jaar; een mannetje maar 7 jaar, „Een mannetje heeft behalve de paring geen enkel nut en wordt daarna vaak gedood door het wijfje," licht Ar jan toe. „Hij dient dan gelijk als voedsel" Het meest wonderlijke van de spin is dat hy vervelt om te kunnen groeien. Zowel monddelen, ogen. spin tepels en haren worden vervangen. „Je voelt het aan komen omdat hij ruim voor het vervellen stopt met eten," vervolgt Aijan, „Vooral bij jonge spinnen ge beurt dat vaak. Soms zitten ze zo krap in hun vel, dat ze veel groter te voorschijn komen. Ze knappen dan letterlijk uit hun vel" De tentoonstelling in De Lijndraaier is geopend van 10.00 tot 19.00 uur. Toegangsprijzen: kinderen tot 12 jaar 3,50 gulden; volwassenen vijf gulden. Met spelle tjes en prijs vragen pro beerde de stichting Sa- LLi'j r.ti men sterk voor Kroatië gisteren bij de open mg van het nieuwe onderkomen Nederlandse kinderente interesseren voor de pro- biemen van hun leeftijds genootjes tn het voormali ge Joegosla vië. Foto Roei Dijkstra Vlaardingen Burgemeester Stam heeft gisteren in Vlaardin gen het nieuwe onderkomen van de stichting 'Samen sterk voor Kroatië' bij de Lijnbaanhallen ge opend. Hij deed dat door het hijsen van de Kroatische vlag, waarna de naam van de stichting zichtbaar werd. De stichting die goederen inzamelt voor oorlogs slachtoffers in het voormalige Joegoslavië, heeft enige tijd in on zekerheid geleefd omdat ze plot seling op 1 september het onder komen aan de Reigerlaan moest ontruimen. Dat kwam omdat de gemeente het voormalige school gebouw kon verkopen, zonder dat er op dat moment alternatieve ruimte beschikbaar was. Overigens is de toekomst van de stichting, die dit jaar alleen al meer dan twintig vrachtwagens met hulpgoederen naar het voor malige Joegoslavië heeft ge stuurd. nog niet helemaal zeker. Tot 1 januari mag 'Samen sterk voor Kroatië' de gymzaal aan de Baanstraat gratis huren, maar volgend jaar moet wei worden be taald. „Het is nog niet bekend hoe hoog de huur uit gaat vallen," zegt mevrouw N. van Eijk. voorzitter van de stichting. „En omdat wij afhankelijk zijn van donaties, is het de vraag of wij het op kunnen brengen." Maar gisteren was het in ieder ge val feest, al viel de belangstelling tegen. Dat vond ook mevrouw Van Eijk. In de nieuwe ruimte was er alles aan gedaan om heel veel kinderen te vermaken met spelle tjes en prijsvragen en ze zo spe lenderwijs kennis te laten maken met de problemen waarmee hun leeftijdgenoten zo'n duizend kilo meter verderop moeten leven. Maar helaas, slechts enkele Ne derlandsejongeren vonden het de moeite waard om even aan te wip pen. Maar Van Eijk laat zich niet uit het veld slaan. „Natuurlijk niet. Wij zijn nu al begonnen met het verzamelen van spullen voor kinderen, die wij vlak voor de kerst naar het voormalige Joegoslavië gaan brengen." Die kerstpakketten zullen voor namelijk bestaan uit kleding, Vlaardingen Het gemeentebe stuur van Vlaardingen laat on derzoeken of er ruimte gevonden kan worden bij de oprit van de rijksweg aan de Westlandseweg voor de bouw van een drive-ir. restaurant van McDonald's. Het liefst zou se echter de hambur gerketen met een restaurant by het nieuw te bouwen zwembad tussen Burgemeester Heusden- slaan en Vlaardingse Vaart zien. Over vestigingsplaatsen van Mc Donald's in VSardingen is de ge meente in onderhandeling met de Amerikaanse hamburgerke ten. Gedacht wordt aan twee ves tigingen in Vlaardingen. Een Mc- Snack in het vernieuwde cen trum en een McDrive nabij de rijksweg. Geïnformeerd is naar de mogelijkheden m het bedrij venpark Hoogstad. Het gemeentebestuur voelt daar echter niets voor. Het aan Gede puteerde Staten ter goedkeuring voorgelegde bestemmingsplan voor Hoogstad laat geen ruimte voorborecavestigingen. Wethou der H. Rcijers van economische zaken wil vermijden dat nu al een wijzigingsprocedure gestart moet worden. Hij zit namelijk met smart te wachten op de pro vinciale instemming met- het plan, waarin eèn kantorenbe-? stemming al werd vervangen door een meubelboulevard, The mapark Wonen' genoemd. Roijers heeft de uitgifte van deze vijftienduizend vierkante meter - hard nodig om de exploitatie rond te krijgen. Het Themapark Wonen moet verder versterking betekenen voor het Stadshart: De wethouder heeft afspraken gemaakt met het bestuur van de aan dé Westlandseweg'nog te ontwikkelen concentratie van meubelzaken, woninginrichters, en sanitairleveranders over pu blicitaire en promotionele .sa menwerk g mr' dc organisatie van; wihkflbet rtwn bet Vlaardingse centrum: Ook is met de ontwikkelaar van het Hoogs- tadpten uv.-reengeitoraen, dat bij voorkeur- VlasTdiogse bèarjjvaV- aan de meubelboulevard wonfeh gevestigd. Zie ook pagina 11 snoep en schoolmateriaal. „Het is niet te geloven hoe blij je kinde ren daar kunt maken met een pen of een potlood," aldus Van Eijk. Vlaardingen Burgemeester en wethouders van Vlaardingen heb ben vijfduizend gulden gegeven aan de Vereniging Vrienden van het Visserijmuseum. Deze subsi die wordt gebruikt voor het uitge ven van een boek over de koop man, reder en burgemeester van Vlaardingen Abraham van der Linden (1684-1767). 'In het boek, dat wordt geschreven door Matthijs A. Struijs en in de loop van het volgend jaar moet verschijnen, wordt ingegaan op de activiteiten van Abraham van der Linden op het maatschappe lijke en politieke vlak, alsmede die op het terrein van de rederij, handel en nijverheid. Daarnaast komt ook zijn privéleven aan bod. Het is de bedoeling dat daarmee een uitgebreide kijk wordt gege ven op het doen en laten van één van de belangrijkste en machtig ste families in het achttiende eeuwse Vlaardingen. j Vlaanïngèn—Dé gemeentelijke j projectgroep verkeersveiligheid erf-dè Stïkhüng Raad v-or bet Ouderenwerk hebben in Vlaar dingen een project opgezet- .waarmee de rjjvaardiglieici van vijftig-plussers kan worden, ge test. De ouderen kunnen vrijwil lig deelnemen aan.de ryvaardig- heidsritten. y.f;u .I.VA Het project is opgezet omdat ge bleken is dat oudere automobi listen een kwetsbare groep ver keersdeelnemers vórmen. Wet houder. T. van der Steen (vér-" keer en vervoer) geeftvrijdag 28 .oktober het startschot.voor de eerste rit die gemaaktwoidt. Tot op heden hebben 65 automobi- .listen variërend in leeftijd van. 58 tot 82 jaar zich aangemeld. - Sri t is'geetf examen én heeft énkelè'OTsequentié voor iibéwijsBWeb krijgen., oe- De.rit-.is' geer- hetr.t ie-, ifeita' aanleiding toe isr advies met.betrekking tot /.^rijvaardigheid: Dé oude- ren bétalen 25 giildéff voór hef maken'van éeh rit die ongeveeif een halfuur duurten' wordtge-. maakt in de eigenauto. ,ri: Voor de uitvoering van ketpre-: jèct hebben dertien rj;astraè- teurs van versehiilende rijsclio- lenihenbiutenVlaardihgeEèéri bestuurders': Na aüoop van de njvasoig- pheidstest-kénnen de ouderèb. workshops bezoeken waarin ge hoor-,gezidite-eEreactieyentio-j gen worden getest Vlaardingen „De werkzaamhe den van de Vereniging Vluchte lingenwerk Vlaardingen bij de opvang van asielzoekers en sta tushouders worden door ons zeer gewaardeerd," Dat schrijven burgemeester en wethouders in antwoord op vra gen van Groenlinks, Deze ge meenteraadsfractie maakte zich nogal zorgen over de toekomst van Vluchtelingenwerk, nu er bij na alleen nog maar statushouders naar Vlaardingen worden doorge stuurd. Statushouders zijn uitge procedeerde vluchtelingen en ei genlijk dus 'gewone inwoners'. Voorheen kwam er een veel hoger percentage asielzoekers naar de gemeenten, over wie dus nog geen definitieve beslissing was genomen of ze mochten blijven. De Vereniging Vluchtelingen- Werk Vlaardingen (VWV) stak veel tijd en geld in de ondersteu ning en begeleiding van deze mensen, Nu deze taak dus voor het grootste deel komt te verval len, was GroenLinks bevreesd dat b en w de geldkraan voor VWV een flink stuk dicht zouden draai en. En dat daarmee het voortbe staan van de vereniging (in de huidige omvang) in gevaar zou komen. Hoewel het college in antwoord op deze vraag stelt dat 'de onduide lijkheid in de landelijke ontwik kelingen het lastig maken om meerjarenafspraken te maken', staat het voor de gemeente wei vast staat dat de door VWV ver richte activiteiten 'een wezenlijke bijdrage leveren in de opvang van deze doelgroep'. De financiering door de gemeente van Vluchtelin genwerk wordt echter afhankelijk gesteld van wat het rijk over maakt aan de gemeente. Tot nu toe is er vijftienduizend gulden vergoed aan de vereniging. Half miljoen Vlaardingen krijgt voor iedere statushouder die zich hier na 1 mei 1994 vestigt achtduizend gul den van de minister (voorheen vijfduizend gulden). Daarnaast boekt het rijk nogeens 720 gulden per maand voor iedere asielzoe ker. Op 1 oktober 1994 had Vlaar dingen al ruim een half miljoen gulden ontvangen over 1993 en 1994. Overigens is GroenLinks-fractie- voorzittei Van der Velde nog niet tevreden met de schriftelijke ant woorden. Met name over het aan wenden van 'statushouders-geld voor het wegwerken van de wachtlijst voor de cursus Neder landse taal voor (alle) allochtonen en de aanstelling van extra amb tenaren bij de afdeling sociale za ken en werkgelegenheid, vindt hij dat het college onvoldoende duidelijk is. „Hoewel wij uiter aard voor het wegwerken van de wachtlijst voor de cursus Neder landse taal zijn, zijn wij het er met mee eens dat daarvoor deze doel uitkering wordt gebruikt. Als het college dat toch wil moeten ze dat maar eens uitleggen." aldus Van der Velde, die binnenkort verant woordelijk wethouder Kool daar over aan de tand zal voelen.

Rotterdamsch Nieuwsblad / Schiedamsche Courant / Rotterdams Dagblad / Waterweg / Algemeen Dagblad | 1994 | | pagina 2